WIJKEN/ REGIO 11 Politie Rotterdam wil Chevrolets afschaffen Super-zwammen bij Ahoy' 'Een paar ribben breken is niet maar laat hem leven f}[ Bonden oneens met beslissing Politie met stenen bekogeld op West- Kruiskade m Nieuwe rechter in Rotterdam Thaise lijndienst op Rotterdam Midzomer festival rond Ahoy' Maquette nieuwbouw Weena in het HIC Reanimatiecursus bij hartinfarcten Leken redden leven van zes mensen Rotterdam <s Nieuwsblad dinsdag R2/R7/RY/SW 27 jun 1982 Verdwijnen de grote Chevrolets uit het Rotterdamse stads- beeld? Kort achtereen ongeregeldheden Rotterdam Tot twee keer toe is het gistermiddag op de West-Kruiskade tot ongere- geidheden gekomen tussen de politie en een tot ongeveer honderdvyftig man uitgegroei de groep mannen Nadat agen ten met stenen werden beko geld, voerde de politie enige charges uit. waarbij ook poli- tiehonden zijn ingezet/ Eén van de politieagenten voelde zich zo bedreigd dat hij zijn dienstwapen trok om de op dringende menigte op een af stand te houden. Volgens een woordvoerder van de polute begonnen de problemen op het moment dat agenten twee mannen wilden arresteren wegens herome- handel. Eén van de verdachten zette het meteen op een lopen. De tweede, die aanvankelijk nog wel was aangehouden, zag korte tijd later ook kans te vluchten. Op dat ogenblik had zich op de West-Kruiskade •veel publiek gevormd, dat zich tegen de politiemensen keerde. - Nadat zeven politiewagens ter Assistentie waren verschenen en het publiek werd verspreid, keerde de rust weer. Korte tijd later deden 2ich nieuwe moeilijkheden voor toen de politie een man wilde aanhouden, die met een kap mes over straat liep. Het pu bliek, uitgegroeid tot ongeveer honderdvijftig man, begon met stenen te gooien. Met wapen stok en politiehonden voerde de politie charges uit. In totaal werden vier man af gevoerd naar het bureau, ver dacht van verzet tegen de poli tie. Eén van hen is overdragen aan de Schiedamse politie, om dat hij werd gezocht wegens het plegen van een diefstal. Van de twee dealers om wie het in eerste instantie ging, is er een later gearresteerd. De ander en de man met het kap mes konden nog niet worden achterhaald. - ÉÉMI Bij Ahoy' zijn gisteren drie reuze-paddestoelen 'uit de grond geschoten'. De drie grote viiegenzwammen, ontworpen door de Twentse kunstenaars Leon van Tongeren en Kees Hoogstede, zijn respectievelijk vijftien, twaalf en negen nieter hoog en maken een zomertoernee langs de diverse vakantie evenementen, waarin Jeugdland uiteraard niet mocht ontbreken. De kinderen bleken vooral verzot op de grootste paddestoel, waarin een fuchtapringmatras aangebracht blijkt te zijn. De zwammen, die zijn vervaardigd van een polyesterweefsel, worden rechtop gehouden door een overdruk, die wordt geproduceerd door voortdurend draaiende ventilatoren. Rotterdam De Rotterdam se politietop wil af van de grote Chevrolets (C10), waarin tot nu toe wordt ge surveilleerd. Uit bezuini gingsoverwegingen wil de korpsleiding overschakelen op Volkswagens van het type Transporter. Het plan om de C 10 af te schaffen heeft kwaad bloed gezet bij het politiepersoneel, dat in de auto's rijdt. Ook de politiebonden blijken gekant tegen de overschakeling. Adriaan Zijlmans, woordvoer der van de ACP (Algemene Christelijke Politiebond), geeft de bezwaren aan: „Wij vrezen, dat de nieuwe auto's minder veilig voor het personeel zijn. Door de forse voorzijde van de Chevrolets kwamen ernstige verwondingen bij een aanrij ding bijna nooit voor. Bij de nieuw aan te schaffen auto's is de positie van de agenten veel kwetsbaarder. Politiemensen lopen nu eenmaal toch al meer risico's, omdat zij wel eens met hoge snelheden moeten rijden als er met sirene gereden wordt of bij een achtervolging. Dat is vorige week tijdens de aanslag op de Turkse consul nog eens duidelijk aange toond". Ook zijn de politiebon den verbolgen over het feit dat de korpsleiding geen enkel overleg heeft gepleegd voordat het besluit viel de Chevrolets af te schaffen. Zijlmans: „Dan hadden we misschien samen een alternatief kunnen zoe ken. Nu wordt het plotseling van bovenaf opgelegd". Effectief In tegenstelling tot andere grote steden geeft de Rotter damse politie de voorkeur aan grotere bestelauto's voor de surveillance. In andore plaat sen rijden de agenten in perso nenauto's. Volgens de politie leiding kan in Rotterdam bij onregelmatigheden sneller worden opgetreden. Er kun nen direct arrestaties worden verricht terwijl in andere ste den eerst gewacht moet wor den op een arrestantenauto zo dat de moeilijkheden kunnen escaleren. De eerste Volte- wagen, die op gas zullen gaan rijden, worden in 1983 bij de straatsurveiliance in gebruik genomen. Ongeveer tien jaar geleden is bij de Rotterdamse politie al een proef genomen met andere lichtere auto's dan de Chevrolets. Het personeel mocht zich destijds tijdens een enquête uitspreken over de nieuwe auto's. Het personeel koos toen unaniem voor de zwaardere Chevrolets. Rotterdam Bij de arrondis sementsrechtbank tn Rotter dam is mr.M.L.Westermann- van Rooyen benoemd tot rech ter. Hij was bij de rechtbank gerechtsauditeur en rechter plaatsvervanger. Bij dezelfde rechtbank is mr.W.D.Meeter benoemd tot vice-president. In het Rotter damse college was hij rechter Rotterdam De Thaise staatsrederij Thai Maritime Navigation Company heeft be sloten haar uit zeven schepen bestaande vloot met zes nieuw te bouwen schepen uit te brei- den. Daarnaast zal beslaande tonnage worden aangetrok ken. In augustus zal de rederij te vens een lijndienst openen van en naar Europa. De dienst zal worden geopend door het on langs aangekochte m s. Bang kok, waarbij het grootste deel van de lading voor Rotterdam is bestemd. Rotterdam Rond het Ahoy complex is volgende week woensdag de derde achtereen volgende maal hei Midzomer- festival, Op het festival maakt een keur van bekende artiesten hun opwachting: André Hazes. Doris D The Pms, Spmgo, Paolo Passionata and The Pen- nies from Heaven en dagelijks de Tony Mouse Disco Show Het feestterrein wordt omge ven door een kermis Op zondag, de laatste dag van de festival, vormt een prof wie- lerronde met onder ander Gerrie Knetemann, Henk Lubberding, Daniel Willem:» en René Pijnen. Rotterdam In het Hulp- en informatiecentrum (de hal van het postkantoor aan de Cool- singel) is op werkdagen van 26 juli tot en met 6 augustus een maquette te zien van de totale 1 bebouwing op het Weena, het mj hertenkamp en een maquette van de veertig verdiepingen tellende torenflat van archi tect Klunder. Met de bouw van 132 premie- a-koopwaningen, waarvan er ongeveer zestig zijn verkocht tegenover het Hilton hotel is inmiddels begonnen. De pro cedure voor het bouwplan van het hertenkamp terrein is ge start, Naast de maquettes m het HIC zijn schetsen, tekenin gen en krantenknipsels te zien van de plannen VI/ Rotterdam Iemand die een hartinfarct krijgt met daar bij levensbedreigende ritmestoornissen heeft vier minuten om te overleven. In die tijd kan de ambulance nooit ter plaatse zijn Als één op de tien mensen de reanimatie-cur- sus van een ochtend heeft gevolgd, kunnen honderd van de zeshonderd patiënten die in aanmerking komen voor reanimatie worden gered.Dit zegt dr. H.N.Hart, secreta ris van de Stichting Eerste Hulp bij' Hartstoring. Hart is in 1978 gepromoveerd op een proefschrift waaruit blijkt dat de ambulance dienst, uitgerust met hartbe- wakingsapparaten en ver pleegkundigen, het uiterste van de hulpverlening bete kent, De ambulances nog sneller laten rijden, vindt Hart onverantwoord. Aange zien een ambulance gemid deld zeven a acht minuten nodig heeft om bij het slacht offer te komen, kan de hulp van leken van levensbelang zijn. Zo meldt bet deze week verschenen jaarverslag van de stichting dat vorig jaar zes mensenlevens door leken zijn gered. „Het is niet veel, maar het is een begin", zegt de secretaris. „Ons streven was om binnen zes jaar tien procent van de bevolking te hebben opgeleid voor het toepassen van reani matie. Dit streefgetal is geba- seerd op de bakermat van ons programma, de stad Se attle in Amerika Dat wij dit getal met hebben gehaald, ligt aan het mentaliteitsver- schii. Amerikanen doen spontaner aan zulke acties mee, ze zijn actiever. De Rot terdammer daarentegen is nuchter, daar moet je eerst mee praten en dan nog ho pen dat hij of zij het dóet." Hartsiddering Reanimatie {letterlijk: herbe- zieling) bij een hartinfarct is met altijd noodzakelijk _en kan soms zelfs gevaarlijk zijn. Per jaar krijgen veertig duizend mensen een hartin farct. waarvan de helft met dodelijke afloop. Onder die twintigduizend mensen zitten elfduizend acute hartinfarc ten. Dat wil zeggen dat de hartinfarct gepaard gaat met levensbedreigende ritmes toornissen en acute bloedcir culatie stilstand. De persoon heeft in dat geval vier minuten tijd om te over leven en vertoont uiterlijk geen symptomen die wijzen op die bloedstilstand en een siddering van het hart. De patient ziet er grauw en overleden uit. Mensen die de reanimatiecursus hebben ge volgd, kunnen echter aan de hand van de pupillen, de halsslagader en de ademha ling zien of er inderdaad sprake is van een hartsidde ring en kunnen via kunstma tige mond-op-mond beade ming en kunstmatige hart massage het leven enkele mi nuten verlengen. „Minuten die van levensbe lang zijn," aldus de secretaris van de Stichting. „Ons motto is 'voor burgers door bur gers'. Tenslotte volg je die éénmalige cursus niet voor jezelf, want dat kan niet. Maar nergens is de urgentie zo groot als een patient met een bloedcirculatie-stilstand en een sidderend hart. De cursus leert een aantal hand grepen waarmee je een men senleven kunt verlengen. En breek dan maar een paar rib ben als je niet meer precies weet hoe het gaat, maar laat hem leven." Kwantiteit De cursus van de Stichting Eerste Hulp bij Hartstoring verschilt van de curssen bij het Oranje Kruis. Uitgangs punt van de Stichting is om zo snel mogelijk zo veel mo gelijk mensen op te leiden voor het toepassen van reani matie. De cursus duurt der halve maar één ochtend, door Karin Kuijpers middag of avond. Kwantiteit boven kwaliteit? „Ja, ik stel de kwantiteit bo ven de kwaliteit, hoewel de kwaliteit hieronder niet hoeft te lijden. Wij hebben verschillende herhalingscur sussen en als de tien procent van de bevolking is gehaaid, willen wij wat dieper op der gelijke gevallen in gaan. Maar ik vind het belangrij ker om die paar minuten te overwinnen. En dan is het zaak om zoveel mogelijk mensen op te leiden. Want wat heb je er aan als er in het Oude Noorden iemand een hartinfarct krijgt en de spe cialist woont in Zuid? Zo blijft natuurlijk ook het voor recht dat iemand in de grote stad bij een hartinfarct meer overlevingskansen heeft dan op het platteland." Kostbare minuten Rotterdam heeft als eerste stad aRp ambulances inge richt met speciale hartbewa- kingsapparatuur en verpleeg kundigen. Hart is voorstan der van opgeleide ambulan cebroeders in plaats van art sen op de ambulance. „Dat scheelt een hoop tijd. Een arts moet opgeroepen wor den. Dat zijn kostbare minu ten. Daar komt bij dat de verpleegkundigen op de am bulance dergelijke gevallen in de praktijk meer meema ken dan een arts en ze ge makkelijker kunnen herken nen. Sommige steden denken daar anders over, maar wij vinden dat de ambulance broeders zo snel mogelijk ter plaatse moeten zijn en snel kunnen reageren." Vorig jaar heeft de Stichting, die indertijd met de op brengst van Nacht van het Hart in het leven is geroe pen, 5449 mensen opgeleid. De Stichting ontvangt, en dat is uniek volgens Hart, subsi die van de gemeente, In ruil hiervoor worden de gemeen te-ambtenaren gratis opge leid. En natuurlijk blijft het ver schil lussen oefenen op een pop en de praktijk groot. Veel cursisten schromen hun kennis te gebruiken als 2ieh een dergelijk acuut geval voordoet 9 Nog veel meer mensen moeten een reanimatiecursus volgen om de zo kostbare mensen levens met een paar minuten te verlengen. Rotterdam Leken met een opleiding in reanimatietechnie- ken hebben vorig jaar in Rotterdam bet leven van zes men sen gered Dit hüjkt het jaarverslag van de stichting Eerste Hulp bij Hartstoringen. Jaarlijks worden in Rotterdam tweeduizend mensen getrof fen door een hartverlamming. Zeker zevenhonderd daarvan sterven, voordal deskundige hulp aanwezig is. Of voordat het slachtoffer op een hart bewakingsafdeling arriveert. De stichting Eerste Hulp bij Hartstoringen schat dat jaarlijks zeshonderd mensen m aanmerking komen voor reanimatie. Honderd van hen zouden tijdig van een dood gered kunnen ni0,? f-n;^Sn"eifr Ufu Procent van de Rotterdammers de rea- miïlo?ïïf (hartmassage en mond-op-mond-beamde- ming) zou beheersen, aldus de stichting. X^l£la3r Pasten ambulanceverpleegkundigen van de GG en GD 145i maal reanimatie toe. In die tweeëntwintig van die g™ vallen had een leek de reanimatie al gestart voordat de am- er zeven ]Wam'dVhn ™eeentwimiS patiemen bereikten Vonrilr uT het ziekenhuis, zes kwamen hersteld thuis. zijn overleden''3" deZe -Datiemen ondermeer KiltP -iaar leiddeStichting .Eerste Hulp bij Hartstoringen rufm 'elfduizend. '0Uial in R°'tórdam °P Hart: „Ik heb het zelf ook maar een paar keer gedaan in mijn huisartsenpraktijk en de tien jaar dat ik nu bij de GG&GD werk. Een paai maanden geleden overkwam het mij in een Chinees res taurant. En net als ieder mens heb ik ook gevoelens en moest mij even moed in spreken om over de sterke mondgeur heen te komen en mond-op-mondbeadem mg toe te passen. Die drempel heeft natuurlijk iedereen, dat is menselijk. Maar de man overleefde het en kwam ge lijk bij zijn positieven Hij was kwaad, dacht dat ik met hem wilde vechten." Congres De wetenschap van de laatste jaren heeft uitgewezen dat een mens pas dood is als de hersenen geen zuurstof meer krijgen. Deze ontdekking zorgde voor de snelle ontwik keling en aanpassing van ap paratuur op de ambulance wagen. „In augustus volgend jaar komt er een internationaal congres over reanimatie in Rotterdam. Wij hopen dan het onderzoek naar de resul taten en de belevingen van reanimatieeursisten af te hebben. Het is van levensbe- lang." De reanimade-cursussen van de Stichting Eerste Hulp bij Hartstoornissen worden da gelijks gegeven bij de GG&GD en duren drieënhalf uur. Men kan zich telefo nisch opgeven op nummer 112011. De kosten zijn dertig gulden. FR 22 BC

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4