CJV houdt vast aan Bonnweg voor jeugdhuis Vrouwenoverleg is wachten beu Vrouw in coma na botsing Auto van de weg Schiedam hoopt ABP te strikken voor Woudhoek VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSOHE COURANT NIEDWE WATERWEG COURANT 1.95 •-50 Emancipatiewerkster is erna twee jaar nog steeds niet P&Owil gemeente meer invloed laten 'roefwoningen moeten alle vier landers zijn Per 1 januari na jarenlang onderhandelen In Schiedam zet teruggang door Meubels uit modelwoning 'verhuist' JfysKB* Bezwaarschrift tegen raadsbesluit In navolging van Amsterdam: WOENSDAG 28 JULI 1982 l aan- 11raai Schiedam Het Schiedams Vrouwenoverleg (SVO) maakt ach ernstig zorgen over inter ne ontwikkelingen op het stadskantoor, waar de afdeling personeel en organisatie vrij plotseling een compromisvoor stel van tafel heeft geveegd, dal de vrouwen na twee jaar moeizaam onderhandelen had den bereikt met de afdeling van wethouder Posthoorn, CSJ (cultuur, sport, jeugd), Het ging hierbij om de komst van en emancipatiewerkster, .ÜU waarvoor de gemeenteraad in augustus 1980 al geld uittrok. Deze parttime-kracht is er nog steeds niet, eerst omdat men betover het werkverband niet sns kon worden, later omdat je begeleidingsgroep te ge- meenteiijk dreigde te worden. De vrouwen wilden, als direct betrokkenen, veel meer in vloed kunnen uitoefenen. De gemeente kon wel optreden als formeel ('papieren') werk gever., als dat maar niet inhou delijk zou worden. Want over de inhoud wilden de vrouwen groepen binnen het SVO lie ver piet de emancipatiewerk- He^ praten, desnoods met ge meentelijke adviseurs daar- QC msl. Maar volgens de steeds "^Ëngrijker wordende afde- ig P O op het stadskantoor seeft het ambtelijk apparaat nn de gemeente Schiedam an te weinig invloed op de Biiancipatiewerkster, die zo redeneert P O per slot lan rekening in gemeentelijke flenst is. Een zelfde redenatie rerd ooit toegepast op de op- bouwconsulent stadsvernieu wing, die er door alle narig heid omheen nooit is geko men, Want de dreiging, dat die opbouwconsulent een te zwaar Schiedam-Oost verliest vertrouwen Schiedam Veel vertrou wen is er niet in het overleg, Sat bewoners van Schiedam- Oost over de renovatie van 305 woningen voeren met de gemeente Schiedam en de stichting van samenwerken de Schiedamse woningcorpo- jjaties, de SSSW. Keer op ®eer blijkt de bewoners, als ö,pp uitspraken van gemeente oicf m SSSW in Den Haag chec- ten, dat de situatie anders in fikaar steekt dan zij daar voor te horen hadden gekre gen. Om uit de crisis te komen is jju een werkgroepje gevormd, plannen gaat ontwerpen voor vier verschillende proef- *;oningen. Het bewonerscomi- van de 305 te renoveren ^SSW-woningen in Oost hoopt todoende nog dit jaar tot uil voering van de plannen te ko- fflen. De eerste speciekuip *ordt nog in 1982 verwacht. Set gaat hierbij om woningen in de Wattstraat en omgeving, daarover al twee jaar overleg Scande is, Het werkgroepje wordt voor gezeten door gemeenteambce- <laar J. Verbakei en bestaat verder uit SSSW-vertegen woordiger Heesbeen, extern kwonersdeskundige Freijee drie bewoners, de dames ®°ukema en De Wit en de üe€r Schippers. Het waren vooral de laatste drie als leden van het bewonerscomité, die maar onzin vonden dat de ^vankelijk ontworpen Ptoefwoningen er alle vier Precies eender uitzagen. Men nu voorbeelden van één gemeentelijk stempel opge drukt zou krijgen, terwijl zijn functie er was voor advisering naar en samenwerking met bewonersorganisaties, leidde tot conflicten binnen B en W en dientengevolge stapte Hans van der Wilk (PPR) toen als wethouder op. Dat is al jaren geleden. Het advies van P O, dat nu betrekking heeft op de emancipatiewerkster, gaat ook in de richting van een ge meentelijke omklemming van haar taken. En hoewel Post hoorn er na aanvankelijke be denkingen schriftelijk blijk van heeft gegeven het met de vrouwengroepen .eens te zijn (hij zit ten aanzien van deze problematiek nu dus op de lijn-Van der Wilk). krijgt zijn afdeling CSJ plotseling van P O het advies om meer in vloed na te streven. Het SVO is bang dat CSJ in derdaad, na zolang overleggen, alsnog een nieuw voorstel gaat bakken, dat vervolgens door B en W behandeld kan worden. In augustus komt het dart in de gemeenteraad. Na twee jaar meepraten alsnog buitenspel gezet te worden, dat vindt het SVO te erg. Daarom wendt men zich tot de gemeenteraad, waarbij tevens alle andere be trokkenen in het emancipatie- veld geïnformeerd worden: de VOS, de Open School, de Vido, de PVV, de Vrouwen in de Bijstand, actiegroepen en praatgroepen. De vrouwen be grijpen niet, hoe P O een sklaps zo machtig kan zijn, dat het een akkoord met Post hoorn en CSJ zomaar opzij kan schuiven. Die situatie doet het enthou siasme onder de vrouwengroe pen niet bepaald toenemen. In het emancipatiewerk is toch al enigszins, de klad gekomen. zo_ ervaart men zelf, mede door het lang uitblijven van de daadwerkelijke aanstelling van de emancipatiewerkster. Een andere factor, waaruit zou moeten blijken dat de gemeen te Schiedam maar moeizaam tot besluitvorming komt, is het dralen met de bestemming van een pandje aan de Lange Kerkstraat, waar 'het veld' graag een vrouwenhuis zou stichten. De gemeente laat ook wat dit punt betreft niets van zich horen. Korter werken voor de werkne mers van Windmill Maassluis Op de hoek van de Koningin Wilhel- minalaan en de Hendrik straat zijn gisteravond een fietster en een bromfiet ster met elkaar in botsing gekomen. De bestuurster van de bromfiets, de 18-ja- rige W. v. V. uit Maasland, kwam zo ongelukkig te vallen, dat zij in coma raakte. Ze moest op de in- tensive-care afdeling van het Holy-ziekenhuis wor den opgenomen. De bromfiets draaide van de Hendrikstraat linksaf de Koningin Wilhelmina- laan op. Maar de bestuur ster had de fietster die daar reed. de 41-jarige K. J. H. uit Bnelle niet ge zien. De Maaslandse raak te met haar brommer het voorwiel van de fiets. Bei den vielen, maar voor de bromfietsbestuurster had dat ernstiger gevolgen dan voor de fietster door Cock Rijneveen Foto's Jaap Rozema Windmill als eerste met vijfploegendienst Vlaardingen Als de bij de industriebond FNV aan gesloten werknemers van Windmill niet dwars gaan liggen, 2al bij dit Vlaardingse kunstmestbedrijf vanaf het nieuwe jaar een begin worden gemaakt met een vijfploegendienst. Zowel directie als bonden zijn te spreken over het bereikte principe-akkoord. „Met dit compromis", zeggen verrassend beide partijen, „is de stap naar een volledige vijfploegendienst simpeler op te lossen." Windmill is in het Waterweggebied één van de eerste chemische bedrijven, die op deze wijze werktijdverkorting wil doorvoeren. Hoewel de ledenvergadering zich in september nog over dit akkoord (33,6 uur per week werken plus nog 13 zogenaam de 'opkomstdagen') moet uit spreken. neemt niemand aan dat ook deze cao de kinder schoenen niet zal ontgroeien. In de drie voorgaande jaren ketste de arbeidsovereenkomst tussen het FNV en de volcon- tinue-bed rijven telkens op de vijfploegendienst af. „Arbeids tijdverkorting?". stelde direc teur Personeelszaken G. Dors man. „Prima hoor, maar de productie mag er niet duurder door worden, Anders onder graven we onze concurrentie positie nog meer. De inkomens moeten overeenkomstig wor den aangepast." Ho, ho". verkondigde Piet Jansen, districtsbestuurder van het FNV, het standpunt van de 200 werknemers in ploegendienst: „Wij accepteren geen cao lot die vijfploegen dienst boven water is." Het verhaal over de vijfploe gendienst die meer vrije da gen oplevert en de 40-urige werkweek tot gemiddeld 33,6 u ir moet reduceren bij alle volcontinue-bedrijven, speelt reeds een flink aantal jaren. Pas in 1980 wisten vakbond en Windmill-directie echter tot een eerste vergelijk (een ge middelde werkweek van 35,5 uur) te komen. In de drie zo mermaanden zou de normale en huidige vier ploegen dienst draaien, terwijl voor de rest van het jaar alvast in vijf ploegen zou worden gewerkt. Omswitchen Toen puntje bij paaltje kwam bleek het personeel van de kunstmestfabriek echter toch afwijzend tegenover de plan nen te staan. Vakbondsman Jansen: „Onze mensen zagen dat roostersysteem en de beta ling niet zitten. We willen niet inleveren, was hun reactie, als daar geen extra werkgelegen heid tegenover slaat." Hoewel de directie wel over stag ging, bleef ook van deze zijde een aantal vraagtekens overeind. „Dat systeem", legt hoofd-Personeelszaken De Wattstraat wacht ook al jaren op renovatie. bov< 'enwoning, één benedenwo ningen, één bejaarden woning en één samengevoegde wo ning. Bovendien willen de be woners zich het recht voorbe houden een ervaren adviesbu reau in te schakelen. Men had zich er al over ver baasd, dat de SSSW eerst liet weten dat de plannen vcpr de proef woningen (twee boven-, twee benedenwoningen) wa ren afgewezen. „Ze zijn al twee jaar bezig en nóg wordt het eerste het beste plan al af gewezen!" foeterde het bewo nerscomité, dat dan ook prompt met de centrale direc tie voor de volkshuisvesting in Den Haag telefoneerde. En daar bleek, dat er helemaal niets afgewezen was, maar^dat de SSSW nog een en ander moest onderbouwen met cij fers over gezinssamenstelling in de wijk en aantallen samen te voegen woningen. Het co mité legt daarbij de eis op ta fel, dat ook bekend moet wor den hoeveel bewoners nog sa menvoeging willen als dat mei een fikse huurverhoging ge paard gaat. Vlaardingen Een 71-jarige inwoner van Maassluis is na een ongeval met hoofdletsel Schiedam - Ondanks een ge boorte-overschot van 17 is het inwoneraantal van Schiedam er vorige maand toch weer op achteruitgegaan. Uit de stad verhuisden 266 ingezetenen, daar stond de vestiging van slechts 192 mensen tegenover. Schiedam kwam daarmee op een bevolkingscijfer van 72.299 aan het begin van deze maand. Begin dit jaar telde Schiedam er nog 500 meer, zo dat de dalmg met een gemid delde van duizend inwoners per jaar 2ich blijft continueren. In juni werden 49 huwelijken voltrokken, terwijl er 22 wer den ontbonden. eerst naar het Holy-zieken- huïs en later naar het Dijk- zigt-ziekenhuis gebracht. Hij reed gisteren over de Maas- sluisedijk naar Vlaardingen en raakte door nog onbeken de oorzaak de macht over het stuur van zijn auto kwijt. De auto raakte van de weg en kwam in een greppel aan de zuidzijde van de dijk tot stil stand. De bestuurder raakte bekneld tussen stuur en stoei van zijn auto. De brandweer bevrijde hem uit deze benauw de positie. De auto werd voor technisch onderzoek meegeno men naar het politiebureau. De politie probeert nu door ge- tuigen achter de oorzaak van het ongeval te komen. Mensen die het ongeluk op de Maas- sluisedijk hebben gezien wor den verzocht contact op te ne men met de verkeersdienst van de Vlaardingse politie. J£.J. Koning van Windmill uit, „hadden we aanvankelijk als beste oplossing in ons hoofd zitten, maar... we vonden het een wat moeilijke constructie. Wij voorzagen, dat het swit chen van vier naar vijf ploe gen organisatorische proble men met zich mee zou bren gen." Directeur Dorsman vult aan: „Dan ga je ineens mensen bij elkaar zetten, die samen niet zo goed zijn ingewerkt. Dat is voor ons steeds zwaar der gaan wegen. We zagen het toch wel als een ernstig pro bleem. Althans, voor ons be drijf." In het compromis, dat aan het begin van deze maand tot stand kwam, kunnen de twee partijen zich veel meer vinden. In navolging van het Pennwalt-bedrijf gaat nu per 1 januari 1983 een volledige vijf ploegendienst in. Andere che mische bedrijven houden ech ter stijf vast aan het vier-vijf systeem, dat pas in oktober van het volgend jaar moet in gaan. Omdat de werkgevers echter toch met verder willen gaan dan een gemiddelde 35,5- urige werkweek, wordt het verschil van die twee uur door 13 opkomstdagen goedge maakt. Deze dagen kunnen worden gebruikt voor cursus sen of om sommige werkne mers in te laten springen, wanneer een ploeg (voor een bepaalde opdracht) te klein blijkt te zijn. Verwateren „Dit is voor ons een veel gun stigere uitgangspositie", vindt Jansen. „Ik verwacht dat die opkomstdagen niet of nauwe lijks zullen werken. Zal in de praktijk wel verwateren. Die dagen zijn zo weg onderhan deld." En Windmill? Koning: „Hebben we dal gemier om de hele boel, de ploegen, door el kaar te gooien nu in ieder ge val omzeild. We verwachten zeker, dat elke werknemer die opkomstdagen volmaakt", voegt Dorsman daar nadruk kelijk aan toe. Werkgelegenheid betekent de invoering van de vijfploegen dienst in geen geval, laat de directie weten. Integendeel. Directeur Personeelszaken Dorsman: „De delta- en de fos- for2uurafdeling kunnen bij voorbeeld met wat kleinere ploegen werken. De mensen in reserve zullen iets minder groot worden. Ik kan me on sterfelijk populair maken door alle eisen maar in te willigen, maar dit bedrijf moet volgend jaar ook nog bestaan." Voor die continuïteit vindt Windmill het noodzakelijk, dat in de komende jaren 100 tot 150 arbeiders afvloeien. Door de zaak te stroomlijnen, te re organiseren, weinig werkne mers aan te nemen zou dat moeten lukken; ondanks de invoering van de vijfploegen dienst. „Met kleinere ploegen", zegt Piet Jansen dreigend, „krijgen ze nog de grootste moeilijkheden. Dat voorspel ik je nu al. Minder werken voor meer werkgelegenheid gaat niet op. Je rnoet niet kijken of je met mmder mensen hetzelf de werk kan doen. Daar zullen best nog wel wat robbertjes met Windmill over geknokt moeten worden." „De kosten", stelt Dorsman daar tegenover, „mogen niet verhogen. Mobil is de eerste met een vijfploe gendienst geweest. Die is nu kapot. En we zijn niet van plan die weg te volgen." Vlaardingen Inbrekers heb ben een modelwoning aan de Robert Schumanring in Vlaar dingen-Holy van aanzien ver andert. Ze sloegen een ruit van het huis aan diggelen en namen voor vijfduizend gul den aan meubels mee. „Mei kleinere ploegen krijg Je de grootste moeilijkheden." Vlaardingen De christelijke jeugdvereniging Liefde en Vrede gaat in beroep tegen het besluit van de gemeenteraad om op het terrein aan de Bonnweg huizen te bouwen in plaats van een jeugdhonk. Volgens de CJV is de Bonnweg de lokatie bij uitstek voor zo'n accomodate in Holy, waar het jeugdwerk op een laag pitje staat. Een dezer dagen gaat het Arob-bezwaarschrift de deur uit. Het is alleen nog een kwestie van het in de juiste vorm gieten, zo liet men gis termiddag bij het CJV we ten. De lokatie Boiynveg was door de gemeente toegezegd aan de CJV. maar onlangs gaf de gemeenteraad toch de voorkeur aan woningbouw op het terrein in de Hoofd- stedenbuurt. Op vragen in de gemeenteraad antwoordde wethouder Bas Goudriaan dat best een andere plek voor een jeugdhuis van het CJV gevonden zou worden. Voorbeelden gaf hij daarbij niet. CJ V-medewerkster Anja Koe):„De Bonnweg is gewoon de beste lokatie voor jeugd werk. Het ligt niet te dicht bij de flats, zodat je niet hoeft te vrezen voor geluidsoverlast. En in die buurt wonen juist veel kinderen. Omdat het daar bijna allemaal huurhuizen zijn, zal het ook een kinderrijke buurt blijven. Je houdt er toch meer doorstroming dan bij voorbeeld in de Drevenbuurt, met allemaal koophuizen." Al enige tijd overweegt de jon gerenvereniging een jeugd honk te bouwen in Holy. In gesprekken met de gemeente kwamen een aantal lokaties naar voren, waarvan de Bonn weg de eerste keus was. De onderhandelingen met de ge meente duurden echter zo lang dat de optie op het terrein in de Hoofdstedenbuurt verliep. Dat zat onder meer in de fi nanciële gevolgen die een nieuw jeugdhuis in Holy zou hebben voor de CJV. Zo ver zette de gemeente zich tegen een tweede beroepskracht, die nodig zou zijn wanneer het jeugdhuis in Holy er zou ko men. De vereniging was juist aan het onderzoeken of ze die extra kosten niet uit eigen middelen kon bekostigen, toen de gemeenteraad besloot het terrein te reserveren voor wo ningbouw. Schiedam De gemeente Schiedam hoopt met het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) een miljoenenakkoord te bereiken over de financiering van ettelijke woningwetwo ningen in Woudhoek-Noord. Op het stadskantoor heeft men met argusogen gekeken naar de gemeente Amsterdam, waar men probeert het ABP te strikken voor nog aanzienlijker be dragen dan waarom het in Schiedam gaal. Beide gemeenten zien in dit overleg een mogelijkheid om de impasse in de woningwet- bouw enigszins te omzeilen. Een eerste, oriënterend ge sprek met het ABP heeft nog niet meer opgeleverd dan de principe-afspraak, dat er ver- volgonderhandelingen zullen plaatsvinden. Maar zo ligt dat formeel. Ingewijden verstaan hieronder, dat de onderhande lingen eigenlijk al vergevor derd zijn en dat het ABP er zeker brood in ziet om in zee te gaan met de gemeente Schiedam. Volgens een insider verkeren dc besprekingen reeds „in een gevoelig sta dium". Nog niet vast staat om hoeveel woningwetwoningen het zal gaan, hoewel het aantal niet onder de honderd zal blijven. Evenmin is al bepaald, welke aannemingsmaatschappij het betreffende project in het res terend deel van Woudhoek- Noord gaat bouwen. Dat moet nog bepaald worden na de ge bruikelijke acquisitie en na een vervolgens tot stand te ko men akkoord tussen gemeente Schiedam en belegger ABP.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1