Bibliotheek kan drukte niet aan 'Slecht onderhouden bermen' zijn nog een experiment Metertje grond voor een riks ÜLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE CODRANT NIEUWE WATERWEG CODRANT Ambassadors knippen zich in tweeën Spoedcursus voor nieuwe raadsleden Zwerfkatten ook een financieel probleem Maaslanders zorgen voor extra werk Afscheid Riet Taverne gelijk met anderen Passage theater gaat laatste filmmaand in Fietsendief betrapt Diefstal en vernielingen opgelost Schiethamer 'wit gemaakt Collecte in Hoek van Holland pendelt Klaprozen plukken langs de weg Drie dagen geen lijn 8 in Schiedam DONDERDAG 29 JULI 1982 i Lieutenant-colonel Dale iHarpman, gepensioneerd het Amerikaanse presi dentieel orkest, heeft aan 'die jaarlijkse uitstapjes Van de studentenband Mu sical' Ambassadors nog zijn handen vol. Gisteravond viel er weer het nodige te regelen, omdat zijn 250-koDpige high-school-ge- zelschap nog vlak voor de af vaart naar Engeland twee concerten te geven had, in Schiedam en in Hoek van Holland. Hiertoe werd de big band gesplitst. In Schiedam kreeg het gehalveerde stu dentenorkest uit Amerika veel bekijks bij het openluch toptreden op de Grote Markt. In de Hoek was er bij het optreden van de andere helft van de band een aardig heidje extra, omdat daar de oud-dirigent G. A. van den Berg weer in de gelegenheid werd gesteld zijn stokje op te pakken, ue meisjes en jon gens van het orkest zijn uit verschillende Amerikaanse staten afkomstig. Naast de swing spelen de muzikanten ook werken van onder ande re Bach, Mahler en Berlioz^ Engeland is deze keer hun laatste doelwit binnen Euro pa. De Ambassadors waren gisteren voor de vijfde maal in Schiedam, ook nu weer onder auspiciën van de Gchiedamse Gemeenschap. SchiedamHet antwoordap paraat van het Passagetheater, hedenochtend, donderdag 29 'juli: „Tot en met woensdag 21 juli zijn wij wegens verbou wing gesloten. Op donderdag 22 juli start ons film vakantie program ma..." en vervol gens wordt opgesomd welke films daar de afgelopen week gedraaid hebben. Passage loopt een beetje achter. Personeelslid Anton Troelstra zegt desgevraagd het veel te druk te hebben om daar. ook ■pog op te letten, hij zou van daag een nieuwe band gaan inspreken voor de telefoonbe- antwoorder, met daarop de nieuwe films. Gisteravond was Troelstra een echt manusje- yan-alles: Hij trad op als por tier, knipte de kaartjes, stond achter het buffet en moest ook .ntg schoonmaken. En je zult 'het net zien: is het gros van de werknemers op vakantie en dan komen er precies in die tijd veel filmbezoekers: 59 op één avond. Dat is voor Passage een klapper.' Er draaiden dan ook deze keer twee behoorlij ke films: 'Le professional* en vooral 'Die Schwestern' van Margaretha von Trotta. Al va ker is over Passages filmpro gramma beweerd, dat als er eens betere films vertoond zouden worden, dan het pu bliek evenredig in aantal toe neemt. Niettemin stopt Passa ge met de films, hoewel het volgens ingewijden niet defini tief zal zijn. Per 1 september is aan negen personeelsleden ontslag aangezegd, drie van hen hebben inhoudelijk pro fest aangetekend, onder wie bedrijfsleider Cornet. Passage gaat dus nu 2ijn laatste maand in, met filmvertoning. Vlaardingen Twee surveil lerende agenten hebben een 17-jarige Rotterdammer op he lerdaad betrapt toen hij een fiets wilde stelen. De jongen J^as het slot van een fiets, die in de stalling van station Vlaardingen Centrum stond, wet een schroevedraaier aan het bewerken. Hij werd voor verdere ondervraging naar het politiebureau gebracht. gaardingen De politie beeft twee 15-jarige Vlaar- jjrngse jongens aangehouden, ©e. een reeks van kleine misdrijven op hun geweten jjebben. De twee hebben diefstal uit een auto en ont- van een fiets be- *end. Bovendien hebben ze j^ee keer hun vernielzucht botgevierd op een visboot in 5e Vlaardingse Vaart. Van ynvan die twee boten werd ;de buitenboordmotor ïn het .Jater gegooid. De brandweer Jeeft die motor weer opgedo ken. ;^hiedam In de nieuwbouw aannemer J. van de Tem- j Zoon BV aan de Van eekstraat hebben inbrekers Sjsteren een elektrische ftoaaf, een schiethamer en en- dozen patronen buit ge haakt. De waarde komt op JtflJO gulden. Men kwam bin- "en1 door een deur te forceren. Vlaardingen Een tiental bewoners van de Vlaarding se Prins Hendrikstraat kan voor een rijksdaalder een stukje gemeentegrond aan hun tuintjes toevoegen. Doordat een wandelpad recht langs de nieuwbouw op het Lamoenterreintje is aan gelegd, blijft er nu een schui ne strook over waar de ge meente zich niet zo goed raad mee weet. Burgemeester en wethouders van Vlaardingen denken twee vliegen in één klap te slaan door dit metertne grond bij de tuintjes te trekken. Het zal dan door de- bewoners zelf moeten worden onder houden, terwijl de mensen in de Prins Hendrikstraat even eens hun schuttinkje zullen moeten verplaatsen. Deze houten stellingen zijn echter zo gammel en verrot, dat er naar alle waarschijn lijkheid redeneert de ge meente nieuwe hekjes neergezet zullen voorden, Op die manier knapt het aanzien van de tuintjes gelijk een stuk op. De desbetreffende bewoners staan welwillend tegenover de plannen van de gemeente om voor een riks (de admini stratiekosten) per jaar een extra stukje grond te kunnen 'bezitten'. Een enkeling hééft het zelfs al ingepikt. Schiedam De dertien nieuwe gemeenteraadsleden van Schiedam worden rond 1 september op een speciale bijeenkomst 'klaargestoomd' voor de taak, waaraan zij zich vier jaar zullem moeten wijden. B en W willen, al naar gelang de behoefte, zo ongeveer een weekje voor de installatie van de nieuwe raad een introductiedag or ganiseren, waarbij men nog wat technische aangelegen heden kan vernemen over het politieke bedrijf. Ook PvdA'ers zullen hieraan meedoen, ofschoon er binnen die partij de afgelopen maan den een interne cursus in de plaatselijke politiek is gege ven. Bedoeling hiervan ,was om ook gewone 'leden, die in steungroepen voor de PvdA- fractie zitting gaan nemen, wegwijs te maken in bijvoor beeld verhoudingen tussen stadsbestuurders, ambtelijk apparaat en burgerij. Hoek van Holland Als in Hoek van Holland het probleem van de zwerf katten werkelijk bevredi gend moet worden opge lost, dan dienen ook de inwoners in de kosten bij te dragen. Dat is de mening van het da gelijks be§tuur van de deel- gemeenteraad. Via een huis- aan-huis collecte wordt de Hoekse bevolking begin au gustus hiervoor benaderd. Hiervoor zoekt de gemeente secretarie nog een aantal me dewerkers. Inmiddels is met de aanpak van het probleem van de zwerfkatten al een begin ge maakt. Tijdens een bijeen komst is dit voorjaar afge sproken dat met speciale kooien katten worden ge vangen en vervolgens wor den gesteriliseerd. De dieren worden daarna te ruggezet Aan de Duinweg in de Hoekse bosjes is hiermee al een begin gemaakt. Daar is vrijwel de gehele verwil derde kattenpopulatie in de kooien gevangen en daarna gesteriliseerd. Alle dieren bleken kerngezond en kon- den allemaal worden terug gezet Aan de Paviljoensweg zijn al verschillende katten gevan gen, maar hier duurt de actie nog voort. De volgende actie wordt voorbereid in het Blesplan en in de duinen achter de korrelbetonwoningen in de Prins Hendrikstraat, Bij alle huizen is daar een brief be zorgd met het verzoek aan de actie mee te werken. De reacties daarop zijn tot nu toe erg matig. Het voordeel van het totale gebeuren is trouwens dat de' katten niet alleen worden gesteriliseerd, waardoor al te grote uitbreiding van de groepen wordt voorkomen, maar dat de dieren tegelij kertijd ook kunnen worden onderzocht op eventuele ziekten die ook kunnen overslaan op huisdieren. De kans dat huiskatten even eens worden behandeld is overigens klein. In de eerste plaats worden de eigenaren aangeraden hun kat een - halsband om te doen en voorts worden de gevangen katten niet direct voor steri lisatie afgevoerd. Vlaardingen Burgemees- ■j ter Fred van Lier is, ruim 1 vier maanden na zijn instal- j latie, nog steeds op zoek naar j een huis. Hij pendelt elke dag van Den Haag naar Vlaardingen. Een nadeel, zegt hij: „Want je kunt pas aan de gemeenschap deelne men als je hier ook echt woont." De verkoop van de oude ambtswoning van de burge meester aan de Waterweg heeft de zaak vertraagd. „Ik ben pas sinds juli, toen dat pand verkocht werd, hard gaan zoeken." Van Lier heeft wat makelaars in de arm genomen en is nu voor zichtig de markt aan het ver kennen. „Je moet je natuur lijk niet te happig tonen. Dat is handel."' De burgemeester zegt nog geen huizen op het oog te hebben. Dat hij het gemeen schapsleven in Vlaardingen niet kan meemaken vindt hij een gemis. „Maar we probe ren toch zo veel mogelijk acte de présence te geven, mijn vrouw en ik. Ook in het weekend komen we weieens hierheen." Maassluis De openbare bibliotheek in Maasluis is het water tot aan de lip pen gestegen. Personeels- en ruimtegebrek zorgen er voor dat de bibliotheek niet naar behoren kan functioneren. Door het krappen personeelsbe stand is de dienstverle ning aan ,de lezers niet wat die zou moeten zijn. Dat wordt onder meer veroor zaakt door het grote aantal niet-Maassluizers dat gebruik maakt van de bibliotheek. Zo is tien procent van de leners afkomstig uit Maasland. Door dat grote aanfal gebruikers is tevens de slijtage van boeken erg groot. Door het beperkte aantal ope ningsuren afdeling volwas senen 43 uur en de jeugdafde ling 23 uur per week lukt het nog wel het aantal wach tenden bij de inlever- en af stempelbalies binnen de per ken te houden. Van de zijde van het publiek komt echter regelmatig de vraag of de in de Koningshof gevestigde bi bliotheek niet langer open kan zijn. Maar directeur Wim van Dijk ziet daar absoluut geen kans toe. Om het gebrek aan personeel te onderstrepen schrijft hij in het zojuist ver schenen jaarverslag over 1981 dat het aantal uitleningen per personeelslid bij zijn biblio theek verontrustend hoger is dan het landelijk gemiddelde. Landelijk bedraagt het aantal uitleningen per personeelslid -circa 27.500; in Maassluis ligt dat op ruim 35.000. Door de krappe personeelsbezetting komt tevens de educatieve on dersteuningsfunctie van de bi bliotheek in de knel. Als wensen noemt directeur Van Dijk een filiaal in het oos ten van de stad, meer perso neel en een invalidenlift „Ge zien de kosten durven wij ech ter geen verwachtingen te koesteren," aldus Van Dijk, Riet Taverne (64) Schiedam De af scheidsreceptie van CDA- wethouder Riet Taverne, ergens in de tweede helft van augustus, zal uit be zuinigingsoverwegingen samenvallen met de bij eenkomst, waarin van de andere scheidende ge meenteraadsleden offi cieel afscheid wordt geno men. Op het stadskantoor weet men nog niet -hele maal zeker, of het college van B en W misschien „iets aparts" voor me vrouw Taverne wil orga niseren, maar men gaat er op voorhand vanuit dat dat niet het geval zal zijn omdat twee recepties duurder zijn dan één. Mevrouw Taverne, die haar vletjarig wethouder schap als bekroning zag op een langdurig lidmaatschap van het Schiedamse stads bestuur, neemt in dat geval afscheid van de politieke praktijk samen met twaalf raadsleden, die uit de boot zijn gevallen. Van de PvdA zijn dat Arie van Loenen, Jantje Boonstra, Peet van der Lubbe, Huub de Ruiter, Jan Simons, Hans Konings, Ton de Vos en Nikolaj Die- lemans; bij het CDA gaat het naast Taverne om Sïem Rosman en Ad Sonneveld; en van D'66 keren de twee huidige fractieleden Anne- Marijke Peterhans-Steen en Rob Hijmans niet in de gemeenteraad terug. Hoe het afscheid officieel geregeld zal worden, moe ten burgemeester Te Loo en zijn kabinetchef Piet Drenth samen nog even uitmaken. Te Loo keerde gisteren van vakantie te rug, Drenth komt komend weekend weer. Bloempjes plukken in de berm van de BilitonJaan. Het kan nu door het beleid van de plant soenendienst. door Aad Rietveld foto: Jaap Rozema Vlaardingen Er zijn mensen die al dat opgeschoten gras, de kleurige bloemen en het fluitekruid in de gemeentelijke bermen maar een troep vinden, en er met misprijzen naar kijken. Er zijn er ook die het prachtig vinden en die dank baar gebruik maken van dit nieuwe beleid van de afdeling plantsoenen. Nu kunnen ze weidebloempjes plukken in de berm. Het is een experiment van de afdeling plantsoenen, om bloemen die je niet meer zo vaak ziet terug te brengen in het stadsbeeld. Klaprozen en andere kleurige verschijnselen. Klachten of niet: gemeente lijke bermen die geschikt zijn voor zo'n weelderige ve getatie worden niet meer tot een glad gazonnetje gemaaid. „We begrijpen dat niet ieder een staat te juichen bij het zien van die bermen, ze lij ken verwilderd", zegt J. Storm van de plantsoenen dienst, „Maar als de mensen weten waarom we het zo doen om wat meer afwis seling in de plantengroei te krijgen dan hebben ze er meestal niet veel bezwaar te gen. Maar er zijn natuurlijk altijd mensen die daar tegen aan blijven hikken." Een jaar geleden nam de afde ling plantsoenen van gemeen tewerken, die het beheer heeft over alle gemeentebermen in Vlaardingen, de plantengroei in die wegkanten eens onder de loep. „Het leek een goed idee om eens voor wat afwis seling te zorgen, en wat bloe men te zaaien", - zegt Tineke Bakker. Het resultaat daarvan wordt, na het groeizame weer van de laatste weken, goed ziehbaar. Je zou in de berm van de Bilitonlaan bijvoor beeld een forse kleuter kwijt kunnen raken. En langs de Boerhaavelaan is al een zonne bloem omhoog gekomen. De mensen bij de plantsoenen dienst zijn zelf enthousiast over het experiment. De wild groei wordt alleen toegestaan als de grond een beetje ge schikt is en als het een opval lende plaats is. Veel mensen denken dat een nieuwe bezui niging op'de gemeentelijke be groting de reden is voor de 'slecht onderhouden bermen'. Tineke Bakker: „Als we hier iemand krijgen die echt boos is laten we de oorzaak maar voorzichtigheidshalve in het midden." Maar met besparing heeft het niets te maken. Het vraagt zelfs, zeker in de beginfase waarin het experiment nog verkeert, meer werk. Tineke Bakker: „Je moet uitzoeken welke grond wel en welke niet geschikt is, welke planten on der bomen kunnen groeien. Het vraagt een andere organi satie van het onderhoud van de bermen, De mensen aan wie we het uitbesteden moetje erop wijzen, van: Hé joh, niet alles platmaaien." Wildgroei Op de kosten heeft Storm nog geen zicht. „Maar je kunt er zeker van zijn", zegt hij, „dat we het niet zouden doen als het meer zou kosten. Dat past niet in deze tijd van bezuini gingen." Hij denkt dat het op den duur wel wat besparing kan opleveren. Door steeds het maalsel uit de bermen weg te halen verschraalt de grond, die krijgt haar natuurlijk voe ding niet meer en de planten gaan minder snel groeien. De plannen zijn om de grond nog eens extra te verschralen door er zand op te storten. Dat bete kent weer dat de bermen min der vaak hoeven te worden gemaaid. De nieuwe groei is niet altijd even mooi. Een gazonnetje is een gazonnetje, wat er ook ge beurt, Maar bij deze planten groei kan het weer veel kwaad doen. Tineke Bakker: „Het kan platslaan, al die hoge bloe men en planten. Door de re gen bijvoorbeeld. Maar dat ,zul je voor lief moeten nemen, daar is niets aan te doen." Storm ziet een ander gevaar. „De mogelijkheid bestaat, dat de plantengroei langzamer hand verpauperd, dat het min der fraai wordt. Maar over de start,van het experiment zijn we in ieder geval gelukkig." Schiedam De tramlijnen 1 en 8, die allebei in Schiedam een eindhalte hebben, zullen In verband met de werkzaam heden aan de Mathenesser- brug in Rotterdam even een wijziging in de route onder vinden. Lijn 8 valt er wat Schiedam aangaat drie dagen uit. Lijn 1 wordt omgeleid. Het betreft de periode van vrijdag avond 6 augustus half negen tot maandagochtend 9 augus tus vier uur. De omleiding geldt ook voor de Rotterdamse lijn 7. In de richting Schiedam volgt lijn I de bestaande route tot de le MiddelLandstraat bij het Middellandplein, vervolgens linksaf de Claes de Vrieselaan in. Lijn 1 volgt dan de route van lijn 9 naar het Hudson- plein. Via de Spanjaardstraat en de bestaande route van lijn 6 rijdt de tram naar Spangen. Vanaf Spangen terug naar het Marconiplein en daarna via de normale route naar Schiedam. Richting Kralingen geldt het zelfde, alleen andersom. Lijn 8 zal worden ingekort. De tram rijdt tot het Heemraads plein om .daarna weer terug te gaan naar Station Blaak.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1