Bewoners Broekkade fel tegen onteigening Liberté krijgt toch extra huursubsidie 'Economisch onderzoek gevolgen sectorgrens' Hoekse bewoners tegen verkeersmaatregelen VIAAHIGS OABBIAD SGHIEOAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Onderzoek naar wind je turbines O in heel Schiedam I Nieuwe postbussen in Groenoord Ruim vijftien uur achter het stuur Rotterdam en Schiedam ge ven geen s joege Benzine nog steeds te duur CD A-dissidenten nog niet II del 1 akkoord met CDA/PvdA college Fietsendief bekent .Gemeente laat huurgeschil Bachplein over aan rechter Deelraadsbestuur neemt voorstel terug Werk zoeken via de video MranvïG VRIJDAG 30 JULI 1982 rrontfj maa ie it« jpgetn ir j. liskret 3ert. 198 merits dam uhren elocoi Jdenö D 61 n staj rkiaar Mr. Viaardingen De show band Liberté, die had gepro testeerd tegen de forse huur verhoging voor haar repeti tieruimte, krijgt van de ge meente een extra subsidie van tweeduizend gulden. „Toch een aardige tegemoet koming lijkt mij", zegt het hoofd van de afdeling cultu rele zaken P. Zoutendijk. Li- Forellen voor zwem bad te groot risico K Schiedam D'66 heeft een gedeeltelijk succes bereikt met. besparingsvoorstellen voor zwembad Groenoord. B en W zijn bereid het zwem bad te betrekken in een fgroot onderzoek naar de plaatsing van windturbines ;;in heel Schiedam, zodat bad - Groenoord daar zijn energie van kan betrekken. Boven- l'dien hebben B en W reeds ([overleg gehad met de stieh- "ting zwembaden Schiedam, ■die nu een kostenberekening ioet maken voor het afdek- ;n van het zwembad. Dat schelen in warmteverlies. Maar de forellenkweek gaat Bniet door. Dit serieus bedoelde pidee, waarmee D'66 nochtans Ivoor veel mensen lachwek- pkend werd, was door de demo- p era ten overgenomen van een |zwembad in Bussum, waar een ^vishandelaar mocht experi- me ti te ren. Er was echter veel diefstal van forel uit het zwembad en in Bussum is de proef dan ook gestaakt. Het ^Schiedamse college van B en jgW wijst D'66 erop, dat ook de E?locatie van bad Groenoord zo ndanig is, dat ongenode gasten, j'er gemakkelijk toegang kun- j1, nen krijgen. De gevreesde vis- diefstal maakt het risico van forellenkweek in het zwem bad te groot, vindt het college, yD'66 betreurt dat de sehriftelij- l*ke vragen zo Iaat beantwoord zijn. De partij had gehoopt dat bad Groenoord al vóór 1 mei dit jaar 's nachts afgedekt had kunnen worden. Viaardingen De Vlaar dingse politie heeft gisteren vier processen-verbaal gege ven aan vrachtwagenchauf feurs die de rijtijdenwet had den overtreden. Een van hen was zelfs al meer dan vijftien uur achter elkaar aan het werk. Hem werd verboden nog langer te rijden. Het ver moeden bestaat bij dé politie, dat deze chauffeur wel vaker langer aan het werk is dan is toegestaan, en op die manier de verkeersveiligheid in ge vaar brengt, Tijdens deze controle op rijks weg 20, die werd uitgevoerd in samenwerking met de Rijks verkeersinspectie, werden ook twee processen-verbaal uitge deeld aan bestuurders, omdat de bij de lading behorende pa pieren niet in orde waren. berté had beweerd, dat haar bestaan door de huurverho ging in gevaar zou komen. De band zou minder kunnen repeteren en daardoor aan kwaliteit inboeten. Liberté kwam zelfs uit protest musiceren in de hal van het stadhuis voor een raadsverga dering en deelde pamfletten uit aan raadsleden, waaruit hun visie op de huurverhoging bleek. De toet- en blaasband heeft nu antwoord. ,.2e had den zelf in moeten zien, dat het meer geld gaat kosten als ze vaker van de repetitieruim te gebruik maken", zegt Zou tendijk. „Ze hebben zich on voldoende gerealiseerd dat het daardoor duurder werd." Zoutendijk heeft nogal wat be swaren tegen de manier waar op de zaken verlopen zijn. „Als Liberté op tijd haar fi nancieel verslag naar ons had opgestuurd hadden we beter- op de veranderde situatie kun nen inspelen. Maar dat is voor ons geen reden om nu narrig te gaan doen en te zeggen: je krijgt geen extra geld." Vol gens Zoutendijk is die twee duizend gulden het hoogst mo gelijke gezien de ruimte die er nog in de begroting zit. Schiedam Op de enige weg waar Schiedam dood loopt, de Broekkade, zijn de bewoners fel tegen ontei gening van hun territorium. Het weggetje langs de Pol dervaart, dat in hun eigendom verkeert, moet volgens de voorlopige plannen van de reconstructiecommissie Midden-Delfland verbreed worden, omdat het aange merkt is als ontsiuitingsroute voor een toekomstig re- creatiebos tussen de aangrenzende poldervlakte tussen Delft en Rotterdam. Onteigening zou dan de meest aangewezen oplossing zijn. »Piet Baartmans op de Broekkade: „Recreatie best, maar waarom over mijn grond?" De bewoners van de Broek kade, die in het verlengde ligt van de Polderweg, zijn het daar helemaal niet mee eens. Woordvoerder van hen is Piet Baartmans, die spreekt van „een misselijke procedure". Hij vindt recrea tie in het toekomstige bos uitstekend, maar ziet het met zitten dat alle gebruikers er van straks over zijn lapje grond moeten gaan. Hij meent dat er ook wei minder hinderlijke ontsluitingen van dat bos te regelen zijn, via Overschie of de Kandelaar bijvoorbeeld. Voor de Broek kade heeft hij dan heel ande re ideeen, „Noem mij eens één goede fietsroute in dit gebied*'" vraagt Baartmans uitdagend. Hij weet wel dat er veel fiet sers gebruikmaken van de Kerklaan of de route jfCer- kweg/Kandelaarweg, maar het nadeel daarvan vindt hij: „In beide gevallen moet je die vervloekte spoorwegovergang passeren. En je kent de proble men daarvan: 't is het doden- lijntje. Maar ga nu eens vanaf de 's-Gravelandseweg via de Polderweg hiernaartoe? En maak van die Broekkade eens een aantrekkelijke fietsroute? Dan hoeft ie met verbreed te worden, zijn wij van alle sores af en heeft heel Schiedam vanuit het centrum een prach tig traject naar het stuk land, waar nu al tweee neen halve hectare bos geplant is." Piet Baartmans heeft er de ge meenten Schiedam en Rotter dam over aangeschreven, maar hij werd er niets wijzer van. „Prachtig vinden ze het, dat idee, zij juichen het gewel dig toe. Maar Schiedam zegt dat het verlengde van de Broekkade in Rotterdams bezfy is, dus dat ze er niks aan kun nen doen, en Rotterdam schrijft terug dat het een arme tijd is, waarin geen geld vrij le maken valt voor fietspaden. Tjongejongejonge, laten die twee gemeenten dan toch ein delijk eens de koppen bij el kaar steken, zeg. Snap je dat nou? Leuk vinden ze 't allebei, maar ze doen er verder niks aan. Ik word daar zelf nou zo negatief van!" Volgens Baartmans zou met de kleine geldinjectie in zo'n fietspad veel betere recreatie worden geboden dan met „die tonneninvestering in die hon- denseheitplaats, park Kethei". Schiedam Er is in Schiedam geen postbus meer te krijgen. De duizend postbussen, die de PTT in Schiedam heeft, zijn allemaal al lang en breed verhuurd. Volgens directrice Co Steehouwer is er zelfs geen beginnen meer aan om de men sen op een wachtlijst te plaatsen. „Van dat systeem zijn wij ja- ge Nieuwstraat beschikt men ren geleden al afgestapt, want dan kwam er eindelijk weer eens een postbus vrij en dan bleek de aanvrager alweer verhuisd te zijn of hem niet nodig meer te hebben. Dat kwam zo vaak voor, het werd ondoenlijk. Ook nu er geen postbus meer te krijgen valt, gaan wij dat wachtlijst-sy steem niet opnieuw invoeren," aldus mevrouw Steehouwer. Zij merkt ondanks het tekort aan postbussen een enorm toe nemende belangstelling voor deze vorm van postbestelling: vVroeger was het vooral het zakenleven, dat er veel ge bruik van maakte. Maar er is nu sprake van een sterk stij gende belangstelling van parti culieren, die zo'n bus aan schaffen uit privacy-overwe- gingen. In veel oude huizerf zie je het vooral, dat veel men sen samen op één trap of op één adres zitten. En dan schijnt er nogaJ gejat te wor den. Girokaarten en zo.Ja, dan is het verstandiger om een postbus te nemen." Maar die zijn dus vol, op het ogenblik. Coby Steehouwer erop dat cïk half jaar veel postbushouders wordert benaderd met de vraag, of zij er nog langer gebruik van wensen te maken. „En dat le vert soms wel eens plotseling twintig, dertig lege postbussen op. Als je je dan aanmeldt, bof je." Dat aantal strekt zich dan uit over heel Schiedam. Op het hoofdkantoor aan de Lan- over zeshonderd postbussen, in de filialen in Groenoord en in de Mgr Nolenslaan gaat het om honderd bussen en de an dere filialen hebben er elk vijftig. Met de nieuwbouw op het Bachplein is volgens de PTT-directrice rekening ge houden met een uitgebreid aantal postbussen, dat zal aan merkelijk schelen, meent zij. Co Steehouwer zegt dat in zeer urgente gevallen altijd wel een oplossing denkbaar is: „Zijn de postbussen dan allemaal bezet, dan hebben wij achter het lo ket nog wel een vakje." De Schiedammers, die hier ge bruik van kunnen maken, moeten dan echt dringende re denen opgeven. Bovendien zijn zij in die gevallen aange wezen op de officiële ope ningstijden van het loket. Directeur A.J.Beumer van het Vlaardingse 'postkantoor laat weten dat op alle kantoren nog postbussen zijn te krijgen. „Een half jaar geleden is het aantal postbussen nog uitge breid. Dus we hebben nog wel enige reservecapeiteit," aldus Beumer. „Je kunt natuurlijk niet ongelimiteerd uitbreiden, want dat geeft bouwtechnni- sche problemen. Maar voorlo pig kunnen we nog vooruit. Dan moeten we niet zo'n haus se krijgen als een jaar geleden. Dat was met de opkomst van de zendamateurs. Voor die kaarten die ze naar elkaar zenden wilden veel van die mensen een postbus." gaardingen Ondanks de benzine-oorlog zijn er toch nog Jansen die deze brandstof te öuur vinden, en er liever hele- ölaal niet voor Jjetalen. Om wonenden zagen vannacht rond drie uur in de Geert de politie aangehouden Grooteiaan drie mannen ben- e" Kregen een proces-verbaal zine tappen uit een daar ge- aan hun broek. De jerrycan en parkeerd staande auto. De drie Vlaardïngers van respectieve lijk 35, 25 en 24 jaar werden de slang waar zij mee werkten werden in beslag genomen. 1 - "7"A Viaardingen De twee 'dwarsliggers' binnen de CDA-fractie, Maarten Ver meer en Henk van der Lin den, willen dat hun partij met nieuwe, eisen naar de onderhandelingen met de PvdA gaat. Die twee willen zich niet voor vier jaar op een beleidsprogramma vast leggen. Dat zou elk jaar door de gemeenteraad moeten worden bijgesteld. „Met het CD A-program in de hand", zegt Van der Linden. „Wij moeten niet Inleveren aan de Partij van de Arbeid." Ver der willen de twee, dat er na het instellen van een sector grens niet alleen een tech nisch, "maar ook een econo misch onderzoek vkomt naar de gevolgen vanv het VCP. „De winkelcentra in Vlaar-1 dingen moeten rendabel blij ven." De jaarlijkse bijstelling van het beleid bij de begrotingsbe handeling wil'CDA-onderhan- delaar Jo Schriel wel in de on derhandelingen brengen. „Dat lijkt me ook niet zo'n pro bleem", zegt hij. „Dat betekent dat we nu op papier* zetten, wat eigenlijk al vier jaar ge- beurt. Het beleid werd in de afgelopen vier jaar ook al per jaar door het college beoor deeld en bijgesteld. Dal moet wel, met al die financiële te genvallers. Die wens moet eind augustus nog in de fractie besproken worden, maar ik verwacht daar geen moeilijk heden mee." Maar in een economisch on derzoek naar de gevolgen van een in te stellen sectorgrens ziet Schriel geen heil. Hij vraagt zich af of dat wel mo gelijk is. „Daarvoor zouden we inzicht moeten hébben in de cijfers van de winkeliers, de cijfers van dit moment en die van na de invoering van de sectorgrens," Schriel denkt dat de winkeliers niet bereid zul len zijn om de politici dat in zicht te geven. „Wij hebben contact gehad met de winke liers, en daar bleek weinig be reidheid om de boeken voor ons open te doen. Begrijpelijk, die mensen moeten aan hun concurrentiepositie denken." Hij zegt dat hij graag bereid zou zijn zo'n onderzoek te be pleiten. „Maar als je weet dat iets niet kan moet je het ook niet in je beleidsprogramma opnemen." Fractiediscipline Van der Linden wil zich met voor vier jaar vastleggen op het beleidsprogramma, omdat hij wars is van fractiediscspli ne. „Je moet als er iets veran dert vnj zijn om opnieuw je standunt te bepalen, Als dat met mogelijk is, als ik nu mijn handtekening moet zetten voor zier jaar, zou ik voor din gen moeten stemmen waar ik eigenlijk tegen ben. Dan maak je de politiek alleen maar on geloofwaardig." Hij denkt dat het politiek niet zo gebruike lijk is wat hij doet. „Maar je moet Maarten Vermeer en mij niet zien als doorgewinterde politici. Wij zijn gewoon lo gisch denkende burgers." Het economisch onderzoek naar de gevolgen van de eerste sectorgrens is erg belangrijk voor de twee 'lastige CDA-ers', zoals ze zichzelf noemen. Van der Linden: „Je kunt je beslis singen niet alleen baseren op technische gegevens, op deci bels en trillingen. De economi sche cijfers moeten ook mee tellen bij de uiteindelijke be slissing, De streekfunctie van de Vlaardingse winkels moet behouden blijven." Wat niet wil zeggen dat de twee tegen verkeersluwte zijn, wat uitein delijk de bedoeling is van de sectorgrenzen. „Dat ligt ons na aan het hard. Maar de maatre gelen moeten ook haalbaar zijn voor de middenstand." Viaardingen Een zeventien jarige Rotterdammer heeft be kend twee fietsen te hebben gestolen bij het station Vlaar- dingen-Centrum. Het enige probleem waar de politie nog mee zit is dat niet bekend is van wie de gestolen rijwielen zijn. Want de afgelopen weken zijn er geen aangiftes gedaan van diefstal van een zwarte herenfiets en een bruine da mesfiets. „Toch slordig van de eigenaars," aldus een woord voerder van de politie. Wij kunnen veel minder doen als wij geen aangiftes binnen krij gen." Schiedam Burgemeester en wethouders zijn niet van plan in I* grijpen in het conflict tussen de Bachplein-bewoners en hun wisbaas, de SSSW. Als de bewoners vinden dat zij geld terug rioeten krijgen, dan is dat een zaak voor de kantonrechter, zo antwoorden B en W op vragen van Ulferd Bruseker. Het CP.N- hödslid had B en W gewezen op de beheersovereenkomst tussen gemeente, die eigenaar is van 572 flatwoningen, en de wo ningbouwvereniging Volkshuisvesting, die deel uitmaakt van de SSSW. In die overeenkomst staat dat de gemeente nadere aan wijzingen kan geven met betrekking tot beheer en exploitatie. Daar lag volgens Bruseker het aangewezen middel om in te grij pen. B en W vinden dat niet. De overeenkomst werd zo gefor muleerd om de financiële risico's voor de gemeente zelf te kun nen beperken, maar niet om een relatie tot stand te brengen tus sen gemeente en bewoners. Als de gemeente zou optreden als arbiter, zouden B en W dat een oneigenlijk gebruik van die be paling vinden. Het college betreurt overigens, dat de Bachplein- bewoners van het in december gegeven advies zijn afgeweken om meteen naar huureommïssie en kantonrechter te stappen. Een oplossing was dan sneller bereikt, meent het college. Hoek van Holland Het dagelijks bestuur van de deeige- meenteraad neemt tijdens de vergadering van komende dins dag het voorstel terug om in de Mahustraat en de Tasman- weg over te gaan tot de instelling van een beperkt éénrich tingsverkeer. Het bestuur was tot dat voor stel gekomen op aanraden van de verkeersdienst en na het gereedkomen van de nieuwe school voor kleuter- en basis onderwijs op de hoek van de Tasmanweg en de Mercator- weg. Het plan van de verkeers dienst ondervond echter veel weerstand van de bewoners. Met name het voornemen om zowel in de Mahustraat als op de Tasmanweg gedeeltelijk in zuidelijke en gedeeltelijk in noordelijke richting de ver keersstroom te voeren werd door velen onaanvaardbaar geacht op de informatie avond, die onlangs in de deel gemeentesecretarie is gehou den. De bewoners van de Mahu straat stelden dat zij al een praktische oplossing hebben gevonden door deels aan de ene en deels aan de andere kant van de weg te parkeren en op de Tasmanweg wordt al leen maar een grotere snelheid gevreesd. Omdat noch van de oudercom missie van de Van Rijekevor- selschool noch van de ver keersdienst vertegenwoordi gers aanwezig waren, besloot voorzitter, dr. ir. P. J. A. L. de Lint het voorstel te verdagen in afwachting van nieuwe ge gevens. Schiedam Het gewestelijk arbeidsbureau Nieuwe Water weg Noord gaat zijn vacature bank uitbreiden met het pro ject 'Videobedrijfsreportage'. Over enkele maanden kunnen werkzoekenden op het ar beidsbureau in Schiedam via een speciaal tv-scherm kijken naar videofilms waarmee be drijven uit de regio zich pre senteren. Al vanaf 1980 expe rimenteren de arbeidsbureau s in Rotterdam en Amersfoort met zo'n audio-visuele vacatu rebank. De reacties zijn over wegend positief. Van de elf honderd mensen die mei het project kennis maakten oor deelde 69 procent positief, te genover dertien procent nega tief.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1