BUITENLAND Reagan akkoord met plan PLO-aftocht Irak: Iran verliest vij f de slag om Basra ECONOMIE Onderzoek naar zwendel met vliegtickets «ra iüliiiail Engelse rente lager België vervangt Mirages door F-16 Vice-premier Sovjet-Unie wordt ambassadeur CIA hielp bij verkiezingen El Salvador Twijfels over lot van toeristen in Zimbabwe Vaticaan is weinig bereidwillig Panamese president afgezet u i 1 Benoemingen Onderscheiden j Commissarissen Ogem voor de rechter International Harvester wil uit rode cijfers SOBI valt Beheer aan Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 31 juli 1932 Brussel De Belgische rege ring heeft het principebesluit genomen om de Mirages van de Belgische luchtmacht te vervangen door Amerikaanse F-16 gevechtsvliegtuigen. Maar General Dynamics, het Amerikaanse bedrijf dat de F-16 maakt, moet dan wel voor meer economische com pensaties zorgen dan het tot nu toe heeft aangeboden. De minister van Economische Za ken, Mark Eyskens, moet met het Amerikaanse concern on derhandelen over die compen saties. In de laatste dagen is er een waar tegen elkaar opbieden geweest van General Dyna mics, vervaardiger van de F-16, en het Franse bedrijf Dassault dat de Mirage ge vechtstoestellen bouwt. Daar bij ging het vooral om het aan bieden van economische com pensaties. Om louter economi sche redenen had men in het Waalse landsgedeelte van Bel gië een voorkeur voor F-16 en in Vlaanderen voor de Mirage. Over de zaak is lang heen en weer gepraat, maar in de nacht van donderdag op vrij dag heeft de Belgische rege ring de knoop doorgehakt. De aankoop van de nieuwe ge vechtsvliegtuigen (gedacht wordt aan 44 stuks F-16 toe stellen die zo'n 1,6 miljard gul den zullen moeten gaan kos ten) zal niet worden ver vroegd. Dat betekent dat de werkelijke levering van de ge vechtsvliegtuigen pas zal plaatsvinden tegen 1988. Moskou Konstantin Katoes- jev, tot dusver vice-premier van de Sovjet-Unie, is van dit ambt ontheven en benoemd tot ambassadeur in Cuba, zo heeft het Russische persbureau Tass vrijdag meegedeeld. Ka- toesjevs val heeft zich daarmee voortgezet. Nog slechts enkele jaren geleden werd hij gezien als de gedoodverfde opvolger van Leonid Brezjnev. De 54-jarige Katoesjev was tot 1977 secretaris van het centra le comité van de communisti sche partij, verantwoordelijk voor de betrekkingen tussen regerende communistische partijen. Daarna werd hij viee- -premier als permanent verte genwoordiger in de economi sche gemeenschap Comecon. Van deze functie werd hij ech ter in 1981 ontheven en ver vangen door Nikolai Talysin. New York De directeur van de Amerikaanse gehei me dienst CIA, William Ca sey, heeft toegegeven dat zijn dienst in El Salvador werkzaam is geweest 'om te voorkomen dat er bij de verkiezingen fraude zou worden gepleegd'. In een interview met de New York Times zegt Casey ook dat de - CIA de Salvadoriaanse re- t gering informatie heeft doorgespeeld over wapenle veranties aan, en geplande acties van opstandelingen. Casey weigerde commen taar op de vraag of de rege ring Reagan geld heeft ge stort in de verkiezingskas van de christendemocrati sche regering van de toen malige president Napoleon Duarte. Zimbabwiaanse militairen tuigen hier, onder het oog van de came ra, een jongeman af die ervan wordt verdacht te behoren tot de rebellen die een groep van zes toeristen hebben ontvoerd. Volgens een van de militairen ma ken de regerings troepen wel vaker gebruik van een dergelijke 'over redingskracht*. Bagdad/Teheran Bij de vijfde slag om de belangrijke Iraakse havenstad Basra, hebben de aanstormende Iraanse troe pen volgens Bagdad, zware verliezen ge leden en zijn teruggeslagen. Naar een Iraakse militaire woordvoerder bekend maakte verloren de Iraanse troepen 1.950 doden en 'een groot aantal' gevan genen. Bovendien zijn volgens1 Irak bij deze 'vijfde mislukte aanval op Basra' twaalf Iraanse tanks, zeven pantserwa gens en andere uitrustingstukken ver nietigd. Donderdagochtend gingen de Iraakse strijd krachten tot een tegenaanval ten oosten van Basra over. Vrijdag was van Iraakse zijde over het verloop hiervan nog niets bekend. In Iran werd echtei1 medegedeeld dat deze tegenaanval met kracht was afgeslagen. In Teheran1 heeft de voorzitter van het parle ment, Rafsandjani, gisteren de snelle beëindi ging van de oorlog betiteld als belangrijkste oorlogsdoel van Iran. In een preek die Radio Teheran uitzond, somde Rafsandjani drie be weegredenen voor de Iraanse opmars in Irak op: beëindiging van de oorlog, Iraakse herstel betalingen aan Iran en installering van een door het Iraakse volk gekozen regering. De Iraanse minister van buitenlandse zaken Velayati heeft boos gereageerd op de uitlating van de Amerikaanse minister van defensie, Weinberger, dat de Iraanse regeerders „een stel gekken" zijn, die voor alle landen in het Mid den-Oosten, ook Israël, een bedreiging vormen. Velayati beschuldigde de Verenigde Staten er van 'de volkeren in de wereld naar het ze uit komt schrik aan te jagen'. Harare De regering in Zimbabwe twijfelt ernstig aan berichten als zouden drie van de zes vermiste toeristen zijn vermoord. Volgens de regering in de hoofdstad Harare zijn er geen lijken gevonden. De man die^vertelde betrok ken te zijn geweest bij de begrafenis van de toeris ten, kon volgens de rege ring de graven niet aanwij zen. De vermiste toeristen, twee Britten, twee Australiërs en twee Amerikanen, wer den acht dagen geleden door rebellen ontvoerd. In een boodschap aan de rege ring cisten de gijzelhou- ders, de vrijlating van twee ZIPRA-officieren, die door de regering gevangen waren genomen. ZIPRA streed ten tijde van de bur geroorlog samen met de troepen van de huidige pre sident Robert Moega be te gen het Rhodesische leger. De gijzelhouders dreigden de toeristen na een week te zullen doden als niet aan hun eisen zou worden vol daan. Inmiddels wordt in Zim babwe nog een groep van drie jonge Britse toeristen vermist. Zij vertrokken twee weken geleden vanuit Harare naar de bergen in het oosten van het land en sindsdien werd niets meer van hen vernomen. Washington President Reagan en de Egyptische minister van buitenlandse za ken, Kamal Hassan Ali, hebben gisteren verklaard in te stemmen met het zes pun ten omvattende plan van de Arabische Liga als oplossing van de crisis rond Bei roet. Het Arabische plan werd bestempeld als 'een stap in de goede richting'. voor de Palestijnen. Egypte en Frankrijk zijn van mening dat het vertrek van de PLO alleen kan worden geregeld in dat grotere kader. De Egyptische minister heeft tijdens het gesprek met Reagan ook een brief overge bracht van president Moeba rak. Deze zou daarin de VS op het hart drukken haast te ma ken met een meer omvattende regeling van het Palestijnnse vraagstuk. Ook zou Moebarak van de VS willen zien dat dit officiéél verklaart dat de Pa lestijnen recht hebben op een eigen vaderland. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei daarop dat het niet waarschijnlijk is dat Reagan zich daarover zal uitspreken. Volgens de woord voerder dient de Palestijnse zaak pas weer aan de orde te komen als de besprekingen daarover worden hervat. Over het beraad tussen Reagan en Ali zei een woord voerder van het Witte Huis la ter, dat er tussen de VS en Egypte meningsverschillen blijven bestaan over de vraag of een Palestijnse aftocht uit Beiroet moet worden gekop peld aan de kwestie van auto nomie en een eigen vaderland Bankschandaal Rome Het Vaticaan heeft Italië laten weten dat de Ita liaanse justitie geen 'justitiële oproep' kan afgeven bij aarts bisschop Paul Marcinkus, di recteur van de Vaticaanse bank. Een dergelijke missive voor Marcinkus is uitgeschre ven door de officier van justi tie in Milaan, niet alleen aan door onze correspondent Rudy Simons Cohen in Rome het adres van de aartsbisschop maar ook voor twee andere fi nanciële experts van het Vati caan. Het is de Milanese justitie die het onderzoek in handen heeft naar de gebeurtenissen rond om de veelbesproken Banco Ambrosiano. Het lijk van de directeur van deze bank, Ro berto Calvi, werd verleden maand in Londen onder een Tam es-brug gevonden. De Va ticaanse bank heeft een klein belang in de Banco Ambrosia no die leningen verstrekte op garantiebrieven van aartsbis schop Marcinkus. Tegen het rechtstreeks oproe pen van de aartsbisschop door de Italiaanse justitie verzet het Vaticaan zich met een beroep op het concordaat van 1929. De Italiaanse justitie aldus hei Vaticaan. zal de diplomatieke weg moeten volgen die geldt voor het oproepen van iemand in het buitenland. Niger verlaat OAE-bijeenkomst Tripoli De delegatie van Ni ger heeft aangekondigd van daag te zullen vertrekken uit Tripoli, waar de ministers van de landen die lid zijn van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) raet enorme moeilijkheden kampen bij het beleggen van een conferentie, waarop zij een bijeenkomst van hun staatshoofden moeten voorbereiden. Met het vertrek van Niger wordt de kans op het doorgaan van deze topcon ferentie nog kleiner. Panama De president van Panama, Aristides Royo, is van zijn functies" ontheven, zo is gisteren via de Panamese radio en televisie bekendge maakt. Hij zal worden opge volgd door vice-president Ri- eardo de la Espriella. Waarom Royo is afgezet is niet duide lijk. Hij was president sinds oktober 1978 voor een periode van zes jaar. BA VOOR 100 MILJOEN GULDEN OPGELICHT Londen De grote ban ken in Engeland verlagen hun basisrente voor lenin gen aan bedrijven maan dag voor de tweede keer deze maand, nu met een half procent tot 11,5 pro cent. Van de basisrente van de banken worden andere rentetarieven afgeleid. De verlaging is mogelijk ge worden door een verlaging van de rente op de geld markt door de Britse cen trale bank. De Britse rege ring heeft weinig invloed op de rentetarieven. De verlaging is haar ander de huidige omstandigheden niet onwelgevallig, omdat de inflatie tot onder de tien procent is gezakt en er enige ruimte is voor be vordering -van de econo mische bedrijvigheid. Londen Scotland Yard overlegrt vandaag met de bedrijfsleiding van British Airways (BA) over vermeende zwendelpraktïjken, die de luchtvaartmaatschappij alleen het afgelopen jaar al honderd miljoen gulden zouden hebben gekost. Dat is één procent van de jaarinkomsten. De grootscheepse oplich ting schijnt zich te hebben voorgedaan bij de verkoop van vliegbiljetten tegen aanzienlijke korting. Die verkoop zou meestal heb ben plaatsgehad in wat 'duistere' winkeltjes, de zogenaamde bucket shops. Hoe de zwendel precies werd uitgevoerd is niet geheel dui delijk. De BA-directie is waar schijnlijk het slachtoffer ge worden van valse declaraties door onze correspondent Ewout Janse in Londen voor kortingen op vliegbiljet ten, waarop de bucket shops beweerden aanspraak te heb ben. British Airways was al enige tijd bezig met een intern onderzoek naar malversaties in deze winkels, waar overblij vende tickets onder de kost prijs worden verkocht. De internationale luchtvaart heeft met name in jïfeze tijd van economische recessie te kampen met een sterke over capaciteit en daardoor met een grote hoeveelheid onverkochte stoelen. Maar BA (en deze maatschappij niet alleen) geeft er de voorkeur aan althans nog dertig of veertig procent te ontvangen voor vliegtuigbil jetten die anders nooit ver kocht zouden worden. Volgens een woordvoerder van de KLM, die deze gang van zaken in de luchtvaart be vestigde, heeft deze maat schappij geen last van malver saties. „Wij doen het zeer mi nimaal en alleen in landen, waar je je niet kunt veroorlo ven uit de markt te vallen. Maar het is natuurlijk niet commercieel en gevaarlijk voor de branche. Want je houdt het natuurlijk nooit lang vol om beneden de kostprijs te werken. Dat is hetzelfde als tientjes voor negen gulden verkopen. Dat houdt een keer op. De luchtvaartmaatschap pijen proberen elkaar nu daar van te overtuigen. Je moet de branche immers beseherinen", aldus de zegsman v»Si de KLM. De heer D. P. Hudig is bij 2 de Hudig-Langeveldt Groep te Rotterdam benoemd tot lid =i van de raad van commissa- rissen als opvolger van mr. H. Hudig. Hij was tot mei 1981 vice-voorzitter van de raad van bestuur van de S Groep. Bij de Bank Van der 2 Hoop Offers, een dochter- S maatschappij van de Hudig- Langeveldt Groep, wordt hij als commissaris opgevolgd H door de heren A. W. J. Ca- 2 ron en drs. H. van der H Schaaf. De heer Caron is lid 2 van de raad van bestuur van 5 de Groep en de heer Van der Schaaf is lid van de raad van beheer van de Dortsche Pe troleum-Industrie Maat schappij. Bij Interlloyd Verzeke ringsmaatschappij, eveneens een dochter van Hudig-Lan geveldt, zijn A. W. J. Caron en S. van der Mei benoemd tot commissaris. Zij komen in de plaats van de afgetreden mr. H. S. Catz. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd treedt mr. H. Wagen voort op 1 november af als directeur van de Stichting bedrijfspensioenfonds voor de metaalindustrie. Hij wordt opgevolgd door de heer J. W. benoemd mr. H. R. Ri- i chaers, thans concernstaf- j hoofd bij Elsevier-NDU, Hij j volgt ing. P. F. Jelgersma j die zal toetreden tot de ver- gadering van vennoten van Delta TeleDistributie, waarin j samenwerken Deltakabel, El- j sevier-NDU en Vroom en Dreesman. Ir. B. van Daalen, waarne- s mend voorzitter van de Ne- 2 derlandse Vereniging federa- =5 tie voor kunststoffen (NVFK) te Woerden, is be- 5 noemd tot Ridder in de Orde f= van Oranje Nassau. Hij was tot zijn pensionering op 31 juli 1982 divisiehoofd bij de verkooporganisatie van Shell Nederland Chemie. s .li[imiiifm!iiiuiiiiiiiiiit!ii!H!iiiiiiiiiimiiiu)iiiniiiHiiiiiiiiiiii)iiiiiiiifitiiiiiiiiiiiniiniiiii!iiiiiiiiiMiiiii!iiiiiiiiiiiiiii]i!iiiiiiiii]üiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiMi!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiii!Eiiiiiiiiiimiiii^ Ir. B. van Daalen Bod, bondsbestuurder van de Industriebond FNV, Tot directeur van Delta Te leDistributie is per 1 augustus Den Haag De Nederlandse export blijft stijgen. In mei van dit jaar ging er voor 13,8 miljard gulden de grens over, een waardestijging van twee procent vergeleken met mei van het vorig jaar. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. In de eerste vijf maan den van dit jaar werd voor in totaal 75,8 miljard gulden uit' gevoerd. In dezelfde periode van 1981 was dat 67,9 miljard. De invoer daalde in mei, aldus het CBS, met één procent tot 13,1 miljard gulden. Over de maanden januari tot en met mei kwam voor 67,3 miljard Nederland binnen, \bijna twee miljard meer dan in 1981. Amsterdam De onderzoekscommissie, die in opdracht van de aandeelhouders de gang van zaken bij het Ogem-concern in de afgelopen ja ren moet onderzoeken, heeft de raad van com missarissen voor de rechter gedaagd. Van de raad zal toegang tot de administratie ge- eist worden. Verder wil de onderzoekscommis sie een verbod om bij de komende aandeelhou dersvergadering dit najaar de opheffing van de commissie als agendapunt op te voeren. „We willen hiermee voorkomen, dat de commissa rissen zelf een commissie instellen, waarin ze hun vriendjes kunnen stoppen", aldus woord voerder P. Lakeman. Tijdens de laatste emotionele aandeelhouders vergadering van Ogem in mei werd ondanks het tegenstribbelen van de commissarissen tot de instelling van een onderzoekscommissie be sloten. In juni weigerden de commissarissen echter alsnog hun medewerking te verlenen. Chicago International Har vester, de grootste fabrikant van vrachtwagens en land bouwmachines in Amerika, wil via een herstructurerings plan uit de gigantische verlie zen komen. In 1984 wil het be drijf, dat voor 37,5 procent ei genaar is van DAF Trucks, weer winst maken. Dit jaar wordt een verlies van 1 mil jard dollar verwacht. Het belangrijkste onderdeel van de plannen is de verjeoop van de sector bouwmachïnes met vestigingen in de VS, Ca nada, Frankrijk en West- Duitsland, Verder worden er in de VS een onderdelenfa- briek, een assemblagebedrijf en een landbouwmachinefa- briek gesloten. International Harvester wil in Noord-Amerika alleen nog vrachtwagens en landbouw machines en in Engeland, Frankrijk en West-Duitsland alleen landvbouwmachines maken. De produktie van mo toren blijft buiten de reorgani satie. Het bedrijf wil crediteu ren vragen aandelen te accep- leren in plaats van de ver^i plichte rente. Amsterdam De Stich ting Onderzoek Bedrijfs informatie wil de raad van bestuur van Cen traal Beheer voor de rechter brengen. Volgens SOBI is de raad schuldig aan het plegen van min stens zes economische delicten door de jaarre keningen van Centraal Beheer Pensioenverzeke ringen en Centraal Be heer Leven te laat of in het geheel niet te depo neren. Centraal Beheer participeert met de Rabo-bank, het Sociaal Fonds Bouwnijverheid en en kele pensioenfondsen in het Franse ski-station Valmorel. De belangen van Centraal Be heer zijn ondergebracht in de dochter Pensioen verzekerin gen en niet in de onroerend goed-maatschappij. Maar in Pensioenverzekeringen zijn ook winstgerechtigde pensi oentrekkers ondergebracht, zodat eventuele verliezen mede ten laste komen van de genen die bij Centraal Beheer hun pensioenverzekering heb ben lopen, aldus SOBI. Eerder deze week vezocht SOBI om strafvervolging van de Rabobank in verband met Valmorel.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5