G SPORT Legendarische Sam Snead in Nederlandse Open M iddelburg: 'Ik dacht dat dit het einde was' UITSIAGEN12345678 UITSLAGEN Plankenkoorts poloploeg T waalf renners voor WK-profploeg Con een tra tie Van Duimen raast naar derde tijd Sanders en Van Boeekei verder White stopt met fluiten Toer- kanosport in de lift Sneekweek: verdubbeling plankzeilers Kamphues denkt na over Excelsior Trevor Francis naar Sampdoria Timman zesde Roy Dieks rukt op PAARDESPORT we Matige start tegen Canada Raas winnaar in Kwadendamme Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 3] juli 1982 Amersfoort Loek Sanders en Huub van Boeckel hebben zich in Amersfoort geplaatst voor de halve finale van het Masters-tennistoernooi. San ders won in twee sets van de Italiaan Fabio Moscino met 6-3i en 6-4. Hij ontmoet in de halve finales de Zweed Lars Elv- stroem, die met 7-5 en 7-5 Ar jan Fernando uit Sri Lanka uitschakeldeJiuub van Boec- kel schakelde met 7-5,6-7 (4-7), 6-3 de Zuidafrikaan Brian Le- vine uit. De Westduitser Oli ver Freund wordt in de halve eindstrijden de tegenstander van Van Boeckel. Freund won met 6-2 en 6-4 van de Zweed Michael Wennberg. In de halve finale van het A- toemooi van Wateringen ko men slechts twee geplaatste tennissers voor. Dat ztjn Ro bert Hak (3e) en René Boers (5e). De rest van de eerste acht ligt eruit. Bal klopte zijn landgenoot Pi- perno met 4-6 en 6-2. Piperno gaf toen op omdat hij rug klachten zou hebben. Boers versloeg Frits Don met 6-4 en 6-1. Vermeeren haalde een stunt uit door Theo Gorter, door het afzeggen van Kolf Thung als tweede geplaatst, met 7-6 en 6-3 terug te wijzen. Hak bleef de baas over Marian Laud in (7-6, 6-3). 1-V - "+M Londen Clive White, de Engelse scheidsrechter die on langs bij de eindronden van het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal in Spanje in actie kwam, stopt met fluiten.De 42-jarige White, die dit jaar de Engelse bekerfi nale leidde, heeft zich afge meld bij de Engelse voetbal bond. White werd veertien da gen geleden door een recht bank in Londen veroordeeld tot een boete van ruim zesdui zend gulden wegens oplichting van limonadefabriek, die zijn drankzaak bevoorraadde. Den Haag De toer-kanos- port neemt evenals het plank- zeilen een grote vlucht in Ne derland. Het aantal kanovaar ders bedraagt thans rond de 40.000, van wie 7.000 wed- strijd-kanoers, en 2al over vijf jaar vrijwel verdubbeld zijn, aldus de persdienst van de ANWB vrijdag. De ANWB ba seert deze verwachting op de toegenomen verkoop van ka- noS van rond 7.000 per jaar. Verder spelen volgens de ANWB de aanschafkosten van circa 700 gulden een belangrij ke rol, evenals de toegenomen belangstelling voor het actief bezig zijn in de weekeinden en de eenvoudige wijze waarop een kano op het dak van een auto kan worden vervoerd.De ANWB wil, gezien deze ont wikkeling, evenals de Neder landse Kano Bond (NKB) en de Koninklijke Nederlandsche Roeibond (KNRB) van de mi nisteries van CRM, Economi sche Zaken en Verkeer eri Waterstaat haast met het openstellen van meer vaarwe gen. Sneek Aan de 47e Sneek week, die zaterdag 7 augustus begint, doen 776 wedstrijdzei lers mee. Dat is 21 meer dan vorig jaar. Bij de zeilschepen is de laser-klasse met 141 in schrijvingen het sterkst verte genwoordigd. Carlo van Tour tekent van daag zijn contract bij Excelsior nu NAC geen interesse meer toont En de kans is groot dat Frans Struis alsnog zijn aan bieding zal accepteren- Zeker is dat tweede keeper Ton Kooiman amateur blijft, om zijn studietoelage niet in ge vaar te brengen. Rotterdam Excelsior ver wacht dat het Tonnie Kamp hues vandaag aan zijn selectie zal kunnen toevoegen. De Amsterdammer, die twee jaar bij Telstar speelde, voelt veel voor een overstap naar de Rot terdamse eredivisieclub bij wie hij in de spits zal moeten gaan lopen. Volgens trainer Rob Ja cobs i» het niet uitgesloten dat hij eveneens aanvoerder zaXfy worden. Den Haag Hij heeft een gerim peld gezicht vol sarcastische trekjes. Niemand weet of hij kaal is, want nog nooit heeft iemand hem gezien zonder dat strooien hoedje op aöjn hoofd. Hij spot met alle theoriën over topsport en in Amerika is hij één van de beroemdste sportsterren. Sam Snead heet hij, hij is 70 jaar en hij is een wandelende legende op de golfbaan- Hij heeft overal op de wereld gespeeld. Maar begin augustus komt hij voor het eerst van zijn leven naar Nederland waar hij optreedt in het Internationale Open Golfkampioenschap van Neder land op de Utrechtse golfclub De Pan. „Nederland? Oh, dat wordt een makke lijke toernooi. Dat land is toch hele maal plat", wist Sam Snead over ons land te vertellen. Al zal hij straks nog opkijken van het golfterrein dat hij op De Pan aantreft. Deze golfbaan behoort tot de mooiste in Europa en slingert zich door een schitterend natuurterrein met heuvels en bossen. Snead's leeftijd genoot Prins Bernhard is bijvoorbeeld verslaafd aan dit stukje natuurschoon. Wekelijks trekt hij hier zijn rondje. Een tennisser als Tom Okker of een voetballer als Johan Cruyff houdt top- door Jan Kees Kokke sport tegen z*n veertigste jaar allang voor gezien. Bij golf lijkt leeftijd geen rol te spelen. Jack Nicklaus, de beste golfer aller tij den, is nu 42 en zijn vorm stijgt nog steeds. Arnold Palmer is 52 en zijn slag kan nog even gevaarlijk zijn als dertig jaar geleden. Toch is Sam Snead temidden van deze topgolfers een unieke verschijning. Niet alleen omdat hij met zijn zeventig ste één van de oudste actieve wedstrijd spelers ter wereld is. Niet alleen omdat hij zich nog steeds als een balletdanser over de baan begeeft. Maar omdat hij nog altijd een recordaantal van 165 overwinningen op zijn naam heeft staan. Zelfs Jack Nicklaus is nog lang niet zover. Het is een uiterst merkwaardig baasje, deze Sam Snead, die Nederland straks een lesje golf komt geven. Blote voeten Hij begon op z'n zevende jaar met het spel en mocht als jongetje, die de tassen van de spelers droeg af en toe ook eens een balletje slaan. Hij was zo arm dat hij op blote voeten speelde. Hetgeen echter wel tot gevolg had dat hij een schitterende stijl ontwikkelende. Die hij tot op de dag van vandaag wist te conserveren. Snead is nog steeds een tamelijk eigen gereid baasje geweest, die altijd klaar staat met een sarcastische opmerking. De jonge professionals, die nu zijn te genspelers vormen in de wedstrijden, vindt hij eigenlijk maar eigenaardige golfers. „Die jonge jongens nemen het spel veel te serieus. Ze leven helemaal .volgens het boekje. Ze drinken zelfs geen cola en geen koffie, omdat ze daar nerveus van worden. Bang als ze zijn dat ze één enkele slag missen. Nu is het natuurlijk wel zo dat een goede slag wel tienduizend gulden waard is. Dat was in mijn topjaren wel een stuk min der", zegt Sam Snead spijtig, omdat hij het grote geld, dat nu in golf op het spel staat, gemist heeft Tommy Bolt, bijnaam „Thunderbolt", is de tweede legendarische Amerikaan, die het bedrijf Eurginvest voor het In ternationale Open naar Nederland haalt. Deze nu 64-jarige speler won in 1958 het Amerikaanse Open en staat nog steeds bekend om zijn on-ortho- doxe optreden op de golfbaan. Als een donderwolk trekt Bolt vaak over de baan en als hem even iets niet bevalt, slingert hij zijn golfstok de struiken in. Sïlverstone Manmoedig probeerde Jack Middelburg in het ziekenhuis in Northampton de pijn verborgen te houden, maar het lukte het slecht. Een ontvelde rug en nog diverse andere pijnlijke kneuzingen bezorgden hem veel last. Zo zelfs dat Middelburg niet alleen nog enkele dagen in het hospi taal moet blijven, maar ook de deel name aan de Grote Prijs van Zweden, volgende week, uiterst dubieus is ge worden. Ondanks de afwezigheid van de Westlandse motorcoureur heeft Nederland voor de En gelse Grand Prix onverwacht nog twee kans hebbers. Boet van Duimen in de 500 cc met door Peter van Zwienen een derde trainingstijd en het duo Streuer- Schnieders dat in de zijspanklasse een twee de tijd neerzette na de eerste trainingsdag. De winnaar van vorig jaar in de koningsklasse zal het gevecht om de eerste plaats vanaf 2ijn bed meemaken en mag zich zelfs daarmee ge lukkig prijzen. „Ik dacht dat dit het einde was", zei Middelburg over het ongeval waarbij ook Barry Sheene was t/rokken. „Ik weet ook niet precies wat er is gebeurd. Ik zag een vuurbal voor me en van schrik ben ik bewusteloos ge raakt, nog voor ik echt was gevaLlen. Waar schijnlijk is dat mijn redding geweest, want ik kwam daardoor met ontspannen spieren met het asfalt in aanraking. Anders had ik waar schijnlijk al mijn botten gebroken, net als Shee- De Engelse favoriet en twee voudig wereldkampioen is nog voor niemand aanspreekbaar en mag zelfs van geluk spre ken dat via een acht uur du rende operatie amputatie van een been kon worden voorko men. Bovendien had de ge wonde rijder nog de pech dat het twintig minuten duurde voordat er een ambulance aan wezig was, maar aan de ande re kant het geluk dat de Zuid- afrikaanse coureur Jon Eke- rold net op tijd tot bezinning kwam en zorgde dat andere rijders stopten. De ex-wereld- kampioen in de 350 cc: „Het was verschrikkelijk. Toen ik het zag gebeuren dacht ik dat beiden waren verongelukt. Dit kon niemand overleven". Eke- rold rende weg maar bedacht zich dat nog meer coureurs in aantocht waren en hield hen, midden cp de baan staande, te- gen. Favorieten Het ontbreken van twee favo rieten doet echter niets af aan de geweldige prestatie van Boet van Duimen, die zich als privé-rijder uitstekend staande hield tussen het fabrieksge- weld. Zijn manager Jan Hu- Jack Middelburg: 'Ik zag een vuurbal voor me. berts is nog steeds bezig om voor Van Duimen fabrieksma- teriaal los te peuteren bij Ya maha. De kansen daarop zijn echter weer verminderd. Zondagmiddag behoren ook Streuer en Schnieders tot de grote kanshebbers bij de vjjfs- pannen nu de onaantastbaar lijkende Rolf Biland met een gebroken hand aan de start veschijnt, vorige week opgelo pen tijdens een training. De Asser zijspancombinatie kan daarvan profiteren. Genua Trevor Francis (Manchester City), de Engelse voetbalinternational, zal de komende twee jaar voor de Italiaanse eerste divisieclub Sampdoria spelen. De Italiaan se ploeg zal Manchester City een transfersom van 2,7 mil joen gulden voor de 28-jarige Francis moeten betalen. Las Falmas Jan Timman is het interzonale schaaktoernooi in Las Palmas geëindigd op de gedeelde zesde plaats. In zijn partij voor de dertiende en laatste ronde kwam hij in de derde zitting remise overeen met Vladimir Toekmakov uit de Sovjet-Unie. De Amster damse grootmeester komt daardoor op een totaal van 6 1/2 punt, ook de Deen Bent Larsen beeindigde het toer nooi met deze score. Het toernooi werd gewonnen door de Hongaar Zoltan Riblï, die in dertien partijen negen punten verzamelde. Ribli en de als tweede gefinishte Smys- lov uit de Sovjet-Unie plaatsen zich voor het kandidatentoer nooi, dat de uitdager voor we reldkampioen Anatoli Karpov moet opleveren. Dieren - Roy Dieks is op de ruststdag van het toernooi om het open Nederlands schaak kampioenschap in Dieren naar de tweede plaats geklommen. Dieks won in een interessant eindspel zijn afgebroken partij tegen De Roode. Dieks heeft nu met Kuijf en Dekker een halve punt achterstand op lijstaanvoerder De Boer. Het treffen tussen De Boer en Pod- zielny eindigde na verschillen de zittingen in remise. In de negende en laatste ronde ont moet De Boer Dekker, Kuijf moet het opnemen tegen Dieks. Concours hippiqus GMttsrsm Onderdeel Speel uw Spel: 1. Erie Waulers (Bel) Up Win net ou 980 pun ten 2. Svan Harm sen (Ned) P Oor 950 3. Jurgen Ernst (WDI) Napoli 890 4. Gert Meier (Ne<J) Palet 850. Internationaal springconcours, tabel A, hoogte 1,50 meter, 12 hindernis sen, 15 springen, toegestane tijd 86 seconden: 1. Na barrage: Ju/gen Ernst (Wdl), Stanley 35,24 seconden 2. Hugo Simon (Oos), Sorry 35,853. Interna lion aal springconcours tabel A, hoogte 1.40 meter, 12 hindernis sen, snelheid 350 meier per minuut :1. Ton KIumpers (Ned) met Gopain du NRK 0 loutert. 63.72 seconden. 2. Hugo Simon (Oos) met Farina 0-63.95. 3. Gerd Meier (Ned) met Pi raat 0-64.25. SCHAKEN Interxöne-toemooi La* Palmw Toekmakov (Sov) - Tim man (Ned) 1/2 - 1/2, Sunye (Bra) - Browne (Vst) 1-0. De eindstand: 1. Ribli (Hon) 9 (punten 2. Smyslov (Sov) 8 1/23. Suba (Roe) APPIE HAPPIE valt op BOUKJE DIJKSTRA (een dijk van een meid) IK g&J C£EN CESKUNCDIO06 Ik) WET - IK kCAri'r ZE LPS N(£T 6CÊD urnSF^KE/J-IK SsJ cbJ SENVbüDiae. COM- -raAAeTesew WV-llT B? 2ÊIF vW£5T VJ&Af2- B-te? naKGTTeaf 3/Ji/C 84. Toekmakov (Sov). Petrosjan (Sov) 7 1/26. Timman (Ned), Larsen (Dan) 6 1/28. Psakhis (Sov), Pinter Hon), Mesial (Gbr) 6li.Karlsson (Zwe), Bou- azlz (Tun), Sunye (Bra) 5 t/214.Brow- ne (Vst) 3. Nederlands kampioenschap: De Boer - Podzielny 1/2 - 1/2, Dieks - De Roode 1-0, Sehner - Pieterse 1-0- De stand aan kop na acht ronden isri. De Boer 7 punten; 2. Kuijf, Dieks en Dekker 6 1/2; S. Podzielny, Los. Heemskerk, Hoekaema, Sehnar en Beutelhoff 6. WINDSURFEN EK Vilamoura (Po): vrije stijl: 1. Mare la Ugne (Fra). 2. Jan-Marc Schreur (Ned). 3. GHregory Willcocks (Eng).Lange afstand (17 mijlen): 1. Jan Zeuthen (Den). 2. Bru no Bertucci (Fra). 3. Francois Bertucd (Fra). 4. Marco Tellfer (Ned). 5. Ton Wessel (Ned). 10. Jolanda de Jong (Ned) eerste dame. WATERPOLO WK Guayaquil: Spanje-Nleow-Zoe- fand 21-2, VS-Egypte 24-2, Cuba- G rieken land 9-5, Nederland-Canada 0-5- VOETBAL Oefenwedstrijden: Toernooi Aken: Roda RC-Bayern München 2-4, Hoe- renveAt-PEC/Zwolle 2-2, VeeJerveen- Sparta 0-12, SVBC-PSV 0-10. De Zweedse meisjes Marie Jacobsson en Marie Nillsson wil len een langdurige voorbereiding op het wereldkampioen schap synchroon-zwemmen niet zomaar weggooien. Vandaar, in het snikhete Guayaquil in Equador, nog maar eens dat ex tra beetje concentratie vlak voor de allesbeslissende uitvoe ring. Synchroon dus. Guayaquil De blijkbaar onvermijdelijke planken koorts die optreedt bij het begin van elk groot toernooi heeft het Nederlands water polo team gisteren in de ste kende zon van Guyaquil af gehouden van een overwin ning met grote cijfers op Ca nada. Dankzij het aanvanke lijk uiterst betrouwbare doelverdedigen van Ruud Misdorp kou Nederland uit lopen tot 6-1, maar gedurfd wisselen bracht de zich fel verzettende Canadese ploeg aardig terug in de race. De voorsprong slonk tot 6-4 en even later tot 7-5 en als de Canadees Wol na een handi ge actie de bal in het inmid dels door Wouly de Bie ver dedigde doel had geplaatst zou zelfs de 8-5-0verwinning in gevaar zijn geweest. Zoals zo vaak was het Nico Landeweerd die de ban brak. Bij een uitval keek hij naar links en schoot hij rechts, De actie verraste de als een gene raal zijn troepen commande rende Canadese doelman Zay- ons en het was 8-5. Door het optreden van De Bie werd dat ook de eindstand. „Tevreden met het resultaat, maar niet met het spel", zo vatte coach Denis Poczik zijn indrukken samen. „Zo'n eerste wedstrijd is altijd moeilijk. De spelers waren nerveus. Waarom, dat weet ik eingelijk niet. Mis schien vanwege het idee dat hier niet alleen een wereldti- i tel, maar ook een Olympische kwalificatie te verdienen is". Het gewicht van de wedstrijd drukte vooral op de veldspe- Iers en dan met name op Dick Nieuwenhuizen, die een te verdedigende rol opgedrongen kreeg en in iets mindere mate op Aad van Mi!. Het waren in feite de doelverdedigers die de spanning het beste verwerk ten. Met name Ruud Misdorp, die bij hel toernooi om de Tungsramscup als tamelijk on betrouwbaar werd gekwalifi ceerd, hield het hoofd koel. Later was dat ook het geval met De Bie. Periodestandende waren: 1-0,4-1,1-3,2-1). Scoreverloop: Van Belkum 1-0, van Belkum 2-0 (straf- worp), Noordegraaf 3-0, De- sehamps 3-1, Van Belkum 4-1 (7-6), Van Mil 5-1, Van Es 6-1, Deschamps 6-2 (6-7), Anderson 6-3 (6-7), Juhasz 6-4, Van Bel- L kum 7-4 (7-6), Anderson 7-5, Landeweerd 8-5. Woerden Vijf weken voor de strijd om het wereldkam pioenschap op de weg heeft de KNWTJ de ploeg van de beroepsrenners bekendge maakt. Zeven van de twaalf renners zijn afkomsdtig uit de stal van Peter Post. Voor Kwadendamme Jan Raas heeft in Kwadendamme een profcriterium over 100 kilome ter gewonnen. Raas won in de eindsprint met banddikte van Gerrie van Gerwen. Jos Schipper, die twintig kilome ter voor het einde uit een kop- groepje van zes renners was ontsnapt en daarbij Raas en Van Gerwen mee aan het wiel kreeg, eindigde als derde. Jac van Meer bezette op 25 secon den de vierde plaats. Peter Winnen was gisteren de sterkste in Rijsbergen. Voor 20.000 toeschouwers bleef hij Wies vin Dongen (tweede) en Joop Zoetemelk (derde) voor. de wedstrijd van 5 septem ber in het Engelse plaatsje Goodwood zijn geselecteerd: Adrie van Houwelingen, Gerrie Knetemann, Hennie Kuiper, Henk Luhberding, Jan Raas, Theo de Rooy, Jo han van de Velde, Gerard Veldscholten, Leo van Vliet, Peter Winnen, Ad Wijnands en Joop Zoetemelk. De com missie beroeparennen van de KNWU heeft aangewezen als reserves: Adrie van de Poel (eerste reserve), Jos Lammertink, Jan van Hou welingen en Frits Pïrard. De ploeg is in een vroegtijdig stadium bekendgemaakt om een optimale voorbereiding mogelijk te maken. De gese lecteerde renners zullen na de Ronde van Nederland, die van 23 tot en met 28 augustus wordt gehouden, hun pro gramma sterk moeten beper ken. Zij doen op 29 augustus mee aan een wedstrijd in Os- sendrecht en rijden op 1 sep tember in Gerardsbergen of Putten-Meohelen in België. De commissie wegrennen wil daarmee voorkomen dat het Nederlandse twaalftal uitgepit van de kermiskoersen aan öe start in Goodwood verschijnt-jj

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 6