ROTTEHMS NIEUWSBLAD AYR nu gemeentebezit Rotterdam weert Volksunie Lee Towers, de zoevende zanger voor de rechter GRAAG .GEDAAN Onvoldoende bezwaren tegen Centrum Partij Ex-verslaafde wil vertoning film voorkomen Kandidaten in de kieskring: Rotterdam driehonderd ambtenaren rijker Meetstation Euronul op z'n plaats Stichting voor vakantiebemiddeling niet vervolgd ZATERDAG 31 JULI 1982 43 Rotterdam Een 22-jarig Rotterdams meisje wil met haar moeder voorkomen dat een film, waarin een interview met haar voorkomt als heroï- neverslaafde, in de openbaar heid wordt gebracht. De Rotterdamse heeft een kort geding aangespannen tegen het Amsterdams Stadqour- naal, dat deze film wil tonen op scholen, vormings- en jon gerencentra. Het Stadsjournaal heeft de film in 1980 gemaakt in opdracht van de stichting Preventieproject Drugs. Voor de Amsterdamse recht bank, verdedigde mr, R.C.K. Oerle gistermiddag het Rotter damse meisje, dat sinds vorig jaar juli de drugs heeft afge zworen. Zij en haar moeder willen geen toestemming gege ven voor het in de openbaar heid brengen van de film. Het meisje dat onder andere moest „tippelen" om het geld voor heroïne bij elkaar te krijgen, zou schade ondervinden als zij door openbare vertoning van de film opnieuw met haar ver leden wordt geconfronteerd. Mr.L.Spigt onderstreepte na mens het Amsterdams Stads journaal de betekenis van deze - gesubsidieerde - film in de strijd tegen de drugs. Het meisje had in de tijd toen zij als 20-jarige nog verslaafd was zonder enig voorbehoud haar toestemming gegeven voor het interview. Haar werd toen ook duidelijk gemaakt dat de op namen waren bestemd voor een voorlichtingsfilm. In een later stadium had het Stadsiournaal ook aangeboden dat de film niet zou worden vertoond in Rotterdam en om geving, zodat gevaar voor her kenning ook grotendeels zou zijn weggenomen. Ook het be roep van de raadsman van het meisje op de auteurswet ver- wierp de verdediger van het Stadsjournaal. Uitspraak 12 augustus. De kandidaten voor de verkie zingen (tussen de haakjes de woonplaats en de plaats op de kandidatenlijst) zijn voor het: CDA: R.F.M. Lubbers (Rotter dam, 4), C.P.van Dijk (Rotter dam,9), W.de Kwaadstenlet (Rot terdam, 14). F.J.van der Heijden (Rotterdam, 19), T.Bot-van Sijzen (Spijkenissa.21) en A.P.Gerret- sen (Rotterdam,25). PvdA: André van der Louw (Rot terdam^), Hans Kombrink (Rot terdam,3), Frans Moor (Hoek van Holland,4), Plet de Visser (Rotterdam.5). Saskia Stuiveling (Rotlerdam.6), Elizabeth Schmttz (Rotterdam.7), Nel Barendregt {Maassluis,9), Piet Hoogendoom (Rotterdam, 13), Riet Hof-Brou wer (Rotterdam, 15). Jan Rot- mefjer (Hoek van Hol land. 16), Henk Veldhoen (Maasdam. 17), Wijnie Jabaay (Dordrecht.24) en Wim Meijer (Rotterdam.28), VVD: Henk Koning (Rotter- dam,2), L.de Beer (Vlaardln- gen.fi), F.W.Walsglas (Rotter dam,11), A.H.Korthals (Rotter dam, 12), J.W.Verbeek (Rotter dam,28), jhr.G.OJ.van Tets (Rot- terdam,29) en F.Korthats Alles {Ratlerdam,30). DIK; Dick Teegelaar (Spfjkenls- se.28) CPN: Joke van der Zwaard (Rot terdam,») en Joop Mantel (Rot- terdam.30>. PPFfc Dili a van der Heem-Wage- makers (Rotterdam,6). Chrlsta Glasbergen (Rotterdam,17) en Cor Crans (ZwijrxJrecht,22). PSP: Bouwe Kalma (Rotter dam ,13). Erik Meijer (Rotter dam. 14). Nells Oosterwljk (Rot- lerdam,15), Chris van der Bom (Rotterdam, 16), Evert de Vos (Rotterdam, 17), Peler Otte (Rot terdamse) en Add van der Bom (Rotterdam). SGP: H.G.Barendrecht (Baren- drecht,6). LM.P.Scholten (Ca- pelta aan dB !Jssei,9), M.Pronk (Dordrecht.17), K.van der Plas (Hardfnxveld-Gleasendam), B.Stolk (Ridderkerk). ir.L. van der Waal (Rldderkerk,24) en M.C.Tanis (Sllsdrecht,25). GPV: J.Blokland (Capelle aan den Ussei.6). D.J.KIamer (Rot terdam,26). DjVC.Slump (Capel le aan den IJssel.27), A.T.Kam- steeg (Dordrecht.28) en H.van der Meer (Viaardlngen,29). RPF: C.A.E.de Jonge (Viaardin- flen.24), drsJ.HA.van Dam (Ber- kel en Rodenrijs.26) en H.Roflet (NIeuwerkerk aan den IJssel,27). DS70; J.Lemson (Vierpolders.6), AC.Groenewegen-Coesijns (Dordrecht, 10). Th.F.C.J.van Sjndhoven (Rotterdam,13). M.p.Verbrugge (Rotterdam ,23) E.MI]nsberga (Rotterdam.24). W: Peter Shantiprekash (Rot- lerdam.5). Rel nier Dlnke (Dor drecht,15), Henk Guichelaar (Rotterdam,21), Marjan Verveda (Rottefdam.22), Kees van Alphen (Rotterdam,23). Jan Renes (Rot- wdam.24). Addle van der Goot (Rotterdam,25), Gerard Door- duin (Rotterdam.26). Hans Wal- "•von (Rotterdam.27). John van jwoyen (Rotterdam,28), Evddia Meiskens (Rotterdam ,29) en Gert de Waard (Poortugaal,30). SP: Daan Monjè (Rotterdam,2), «oml Poppe (Vlaardlngen,4), Jo- van der Molen-van Horrik (Dordrecht,22) en MJake Paai- vast (V laar ding en,30). «KPN: JJLH.de Bek kar (Slfe- drecht,9). Centrumpartij: W.H.Esmljer (Rotterdam.8). W.M^.KIessens- «sn Teullng (Rotterdam, 11), J-Groeneweg (Rotterdam, 12). P.Kot (Rotterdam. 17), G.Koster (Rotterdam, 18), G.F.Rietf (Rot terdam, 19), E.C.WIIIemsa (Rot- Jflrdam^O), W.H.M.Jansen (Rot terdam .29) en F.Behm (Dor- dreeht.30). Burgemeester Peper ondertekent de overdracht van de AVR naar de gemeente. Rechts van hem Rijn mond voorzitter Oele. Rotterdam De ge meente Rotterdam is driehonderd ambtenaren rijker. Gistermiddag te kende burgemeester Bram Peper de Akte van Aandelenoverdracht van de NV Afvalverwer king Rijnmond, waar mee dit bedrijf in han den kwam van de Maas stad. Peper overhandigde een cheque van 52.340 gulden, het aantal aandelen van het afvalverwerkingsbedrijf, aan Rijnmondvoorzitter dr.ir.A- .P.Oele. „Ik ben blij dat het geen afgeprijsde aandelen zijn", antwoordde de voorzit ter na ontvangst. De AVR is overgedragen aan de gemeente omdat het bedrijf jarenlang kampte met finan ciële problemen. Drie jaar terug, in het vooijaar van 1979, kwamen de finan ciële moeilijkheden van de AVR voor het eerst naar bui ten. In de wandelgangen heet te het bedrijf toen nog de NV Geldverbranding. Vele miljoe nen kwam de AVR jaarlijks tekort. In 1977 28 miljoen gul den, in 1978 31 miljoen. En in de zomer van 1980 was de to tale schuld opgelopen tot ver in de driehonderd miljoen gul den. Voornaamste oorzaak: een te groot opgezette verbrandings installatie, die jaren lang nooit vol was en verliesgevende contracten met de provincie Utrecht, waarop de AVR vele miljoenen moest toeleggen. Ontslag In datzelfde voorjaar van '79 ook werd de tweehoofdige di rectie op non-active gesteld en later met een schadevergoe ding van rond de half miljoen ontslagen. Het was de schrik reactie van de raad van Com missarissen op de krantebe- richten, die toen rijkelijk ver schenen. Directe aanleiding was de onderlinge twist tussen beide directieleden over het fi nanciële reilen en zeilen van Rotterdam De ultrarechtse Nederlandse Volksu nie CNVU) is in de kieskring Rotterdam niet toege laten voor de op 8 september te houden verkiezin gen voor de Tweede Kamer. Het hoofdstembureau van de Maasstedelijke kieskring weigerde gisteren deze groepering op administratieve gronden. Op de lijst met handtekeningen, die het toelaten van deze omstreden partij ondersteunde, is in zeven gevallen gebruik gemaakt van ongeldige ondertekeningen. Hierdoor is de machtiging ongeldig verklaard, want na het schrappen van deze namen, resteerden nog slechts 23 geldige handtekeningen: twee te wei nig om als deelnemende politieke partij te worden geregistreerd. Daarnaast stelt het hoofdstem bureau van de kieskring 5 (Rotterdam), dat in april 1982 bij vonnis door de Raad van State is bepaald dat de naam Nederlandse Volks Unie niet langer gevoerd mag worden, zodat de groepering ten on rechte nog staat geregistreerd, In de kieskringen Den Haag en Amsterdam, waar de Volk sunie eveneens een lijst had ingediend, is de groepering niet van deelname uitgesloten. Wel is - net als in Rotterdam - de naam van de partij ge schrapt, waardoor in deze ste den met een naamloze lijst aan de verkiezingen moet worden deelgenomen. In totaal verga derden gisteren twaalf - van de achttien - hoofdstembu reaus over de geldigheid van de in hun kieskring ingedien de lijsten. Uitgezonderd de lijst van de Volksunie in Rotter dam, zijn alle lijsten door de hoofdstembureaus goedge keurd. De zes resterende hoofdstembureaus vergaderen maandag. Toegelaten werd ook de even eens omstreden Centrum Par tij (lijst 12). Ook bij deze partij werden acht namen van de lijst geschrapt, maar het reste rende totaal van 27 handteke ningen bleek niet voldoende om deze partij voor de verkie zingen te weren. Hierin kon den ook de tijdens de gisteren gehouden vergadering van het hoofdstembureau ingediende bezwaarschriften geen veran dering brengen. Overigens wordt door de in dieners van de bezwaarschrif ten overwogen tegen de uit spraak van het hoofdstembu reau in beroep te gaan bij de Raad van State. Men verwijt de Centrum Partij - door het gebruikmaken van ongeldige handtekeningen - valsheid in geschrifte. De kans dat de Raad van State alsnog deelna me van deze partij zal verhin deren wordt echter uiterst ge ring geacht. Wel verklaarde een vertegenwoordiger van de partij, dat men zich gaat voor bereiden op de eventueel te gen de partij te ondernemen acties. Het onderzoek naar de geldig heid van de handtekeningen op de betrokken machtigin gen, is overigens een louter administratieve bezigheid. Weigering door het hoofd stembureau van de handteke ning kan slechts plaatsvinden op grond van het niet bezitten van het Nederlanderschap, het qua leeftijd rjiet kiesgerechtigd zijn of indien de onderteke naar op andere gronden uitge sloten is van deelname aan de verkiezingen. Van de geweigerde handteke ningen bleken zowel de Volk sunie als de Centrum Partij gebruik te hebben gemaakt van dezelfde handtekeningen, terwijl in een aantal andere gevallen door de onderteke naars wordt beweerd dat hun handtekening is misbruikt. Zowel de Volksunie als de Centrum Partij behoren tot de ultrarechtse groeperingen. Om te verhinderen dat deze partij en konden deelnemen aan de op 2 juni gehouden gemeente raadsverkiezingen, werd in door Hans Soeters maart van dit jaar door circa dertig organisaties beroep aan getekend bij de Raad van Sta te. Tot de indieners behoorden ook de linkse partijen PvdA, PPR, PSP en CPN. De indie ners van het protest stelden toen dat beide partijen 'fascis tische organisaties zijn, die on der meer de rassenhaat stimu leren' en dus in strijd zijn met de openbare orde. De lijsttrekker van de hierna door de Raad van State uitge sloten Nederlandse Volksunie, J.Groen uit Hoogvliet, nam nog wel deel onder eigen naam (Lijst Groen), maar ver gaarde niet meer dan 436 stemmen, slechts 0,2 procent. Pogingen van beide partijen om hierna in Rotterdam bij eenkomsten te beleggen voor hun aanhang, werden ver stoord. Een vergadering van de Volksunie - onder het mom van een vergadering van een bakkersvereniging - in het Groothandelsgebouw, werd door de beheerder van het complex na een half uur afge broken, toen bleek dat de bij eenkomst een totaal ander ka rakter droeg. Een vergadering van de Cen trum Partij, die in gebouw At rium aan de Karei Doorman straat zou worden gehouden, werd eveneens door de be heerder verhinderd. Ook hier luidde het argument dat ge bruik gemaakt was van valse voorwendsels om een politieke bijeenkomst te kunnen hou den. Desondanks kan de Centrum Partij in Rotterdam kennelijk wel op enige aanhang reke nen. Tijdens de recent gehou den verkiezingen voor de ge meenteraad behaalde de partij 3953 stemmen, hetgeen een percentage opleverde van 1,75. Vooral in de oude wijken van Rotterdam behaalde deze par tij zijn stemmen: drieduizend. Het nagenoeg negeren van de deze partij door de kiezers in de wijken Kralingen, Alexan- derpolder, Schiebroek en Overschie 2orgde er voor dat deze partij net geen zetel be haalde. Euronul staat op zijn plaats. Het meetstation bij de Eurogeul, vervaardigd door Constructiebedrijf C. Birkhoff in Pernis, is deze week door dat zelfde bedrijf op de In totaal tachtig meter hoge in zee geheide paal bevestigd. Vanaf de Waalhaven werd het station met het ponton P 10 naar de Eurogeul ge varen, waar het door de grootste mobiele kraan van Europa op de paal werd geplaatst. Euronul, dat volgende week officieel wordt over gedragen, staat op onge veer vijftig meter uit de kust en moet als meetsta tion de betrokken instan ties op de hoogte houden van de waterstand en de golfhoogte. Dit is van be lang voor het toelatingsbe leid met betrekking tot zeer grote schepen, in ver band met de verdieping van de Eurogeul tot 72 voet. de AVR, waardoor zij de wer kelijke bedrijfsbelangen uit het oog verloren. Met het ont slag brak voor het vuiiver- brandingsbedrijf in de Botlek moeilijke, maar vooral onzeke re jaren aan. Het personeel roerde zich. Zij vreesden sluiting van de che mische afdeling en legden het bedrijf een dag stil. Uit angst voor hun arbeidsplaats werd elke ontwikkeling kritisch ge volgd. Hun directe baas, perso- neels-gecommitteerde Bert van 't Laar van Rijnmond, zag geen kans hun eisen in te wil ligen en liet tijdens de voor hoede gevechten de politiek voor wat het was. Hij nam te leurgesteld ontslag. Het zou echter nog maanden duren, voordat de politiek in Rijnmond pas werkelijk rea geerde. De boot was aanvan kelijk afgehouden en men liet het 'vuile werk van oplossin gen zoeken' over aan drs. Piet de Ruiter, president-commissa ris en gecommitteerde van Rijnmond, en drs. Jan Simons, het 'rekenwonder', die alle verliezen berekende. Met kunst en vliegwerk wis ten deze twee de AVR in het begin van 1980 te behoeden van een faillissement. Het aan vragen van een uitstel van be taling was echter onvermijde lijk. Een jaar later bracht een reddingsvoorstel van de be windvoerders -waarbij alle ge meenten in Rijnmond en Utrecht onder meer met een flinke tariefsverhoging voor het verbranden van huisvuil werden geconfronteerd- de AVR weer op het rechte spoor. In die jaren kon de politieke tumult over de AVR in Rijn- mondraad kon niet uitblijven. Het onderwerp keerde in 1980 en 1981 dan ook regelmatig te rug op de agenda. Voornaam ste discussie was of de AVR al of niet eigendom moest blijven van het openbaar lichaam Rijnmond en de Rijnmondge meenten of dat 'de tent', zoals de AVR in die maanden deni grerend werd genoemd, naar Rotterdam moest Het was drs.Piet de Ruiter die de discussie had aangeslingerd met een nota, waarin hij de overdracht bepleitte, omdat dat de beste oplossing was. Rotterdam weet meer van «be drijven leiden af dan Rijn mond, was de simpele lei draad. Niet lang daarna zou De Ruiter van het politieke to neel verdwijnen. De eer aan zichzelf houdend, maar in we zen was hij weggestuurd. Zijn opvolger Joh.de Jong loosde de Afvalverwerking Rijnmond behoedzaam naar Rotterdam, dat in januari van dit jaar uiteindelijk akkoord ging met een overname. Hij moest voornamelijk lastige klippen omzeilen bij de zoge noemde kleine gemeenten en bij de linker vleugel van de PvdA, waar aanvankelijk ver zet was tegen de overname. Dordrecht ,,Een optreden in Arnhem was uitgelopen, om dat na afloop veel mensen om een handtekening kwamen vragen. En dat terwijl ik eerst nog thuis wilde gaan eten, voordat ik naar miin volgende optreden zou gaan. Deze reden voerde zanger Lee Towers aan voor zijn snelheid sovertreding bij Gorinchem, waarvoor hij gisteren voor de Dordtse rechtbank moest ver schijnen. Op rijksweg 15 werd hij een tijdje gevolgd door een politie wagen, die constateerde dat de zanger met een snelheid van 170 kilometer per uur naar huis raasde. Bij een verkeers licht werd hij staande gehou den. Door het kantongerecht was hij eerder veroordeeld tot een geldboete van duizend gulden, waarvan vijfhonderd voorwaardelijk, en een voor waardelijke rïj-ontzegging van zes maanden. De verkeer- schout was in hoger beroep ge gaan. „Een dergelijke overtreding kan gevaarlijk zijn voor de overige weggebruikers en de verdachte heeft al eerder een onvoorwaardelijke rij-ontzeg- ging wegens te hard rijden ge had aldus de motivering van de verkeersehout G.J.Bouman. Rechtbankpresident mr. E. Muller vond, dat de zanger tussen de beide optredens niet naar huis had moeten gaan toen het optreden in Arnhem was uitgelopen. Hij vond het niet terecht, dat Towers het management de schuld gaf van zijn drukke agenda. „U bepaalt toch welke optredens u doet". Een chauffeur aantrekken, is volgens de zanger en zijn raadsman een moeilijke zaak, omdat de werktijden zo vrese lijk onregelmatig zijn. Daarbij heeft Towers slechte ervarin gen met chauffeurs. „Ik heb er vier gehad en heb doodsang sten uitgestaan in de auto. Het is moeilijk om een betrouw baar iemand te vinden". De verkeersehout eiste een on voorwaardelijke rij-ontzegging van vijf maanden en vijfhon derd gulden boete. De raads man vroeg om een voorwaar delijke rij-ontzegging en een hogere boete. „Sinds hij is aan gehouden heeft mijn cliënt geen snelheidsovertredingen meer gemaakt en is hij een rustige en bedachtzame rijder geworden". Uitspraak over twee weken. Rotterdam De Stichting Bevordering Vriendschapsbanden Nederland-Amerika in Heüevoetsluis wordt niet vervolgd. De Rotterdamse officier van justitie, mr.J.Schoonaard, stelde gisteren dat er van strafbare handelingen geen sprake is. Onderzoek heeft dit uitgewezen. nigde Staten voor bemiddeling bij het on derbrengen van Nederlandse jongeren bij gastgezinnen in de VS. De kosten bedroe gen 250 gulden. zegt dat er geen sprake is van knoeierij. Volgens hem is de stichting het werk bo ven het hoofd gegroeid, waardoor de te rugbetalingen enige tijd op zich moeten laten wachten. Bij de politie kwamen echter klachten binnen van men son voor wie de bemidde- wo De stichting zorgde in heg kader van het ling niet gelukt ifras, maar die ook hun ^nen uit Amerika niet op tijd is Sinnenge- tweehonderdjarig bestaan "van de Vere- geld niet terugzagen. Mr.J.Schoonaard 'komen, aldus de officier. De stichting is in tijdnood gekomen omdat - een groot aantal adressen van gastgezin- Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw besle vriend ol vriendin misschien. Breng daar even verandering in. ^<#res- Maak hem of haar ahonnee. Zo gefikst f pQst en goed beloond! Want voor die kleine» c°de:^ moeite krijgt u een telefoonklapper. °0,jpWs «Vaaat; -a'a p. I mm B34-3ooovm nIad-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 7