BDITEBDflM 'Alle consulaten aan de rand van de stad is stuk veiliger' I 1 I 'Mindy geeft 'n hoop troost' na het asiel Hekken bouwer wordt groot zakenman VS Mrecteur De Blaay loopt om uit angst voor geweld: Spreekuur Raad en Daad eraepo rschotfc n. Aa® voerde te Win iepdoo tot zen sOegj} ar Nif kani edanicft Beer ld Tfc Owt« r ingta» I W.-vjj Visvliet Bo^€rdam Het is het bekende verhaal van het P?n 15 krantenjochie, die een ;hartï gok]e waagt en jaren later ide tr ü°°r het leven êaat aljs voor succesvol zakenman. Mil- Grijpt joenen op zijn bankreke- Ruinei. fljng; omdat hij onderne- 1 Jner is geweest en het ei- genlijk nog is. Alom be wondering. FtUGE- Blij! Smiidr Het len m gaat emigreren. Naar Ca- lada of Australië, landen die nooi in het verhaal passen. Vele jaren later kom je ze te- Bt [en, ze spreken met heel dui- edanl iskerki e. B« neuia 'nbuig fatten rpredi iburg e dai vullei voeldi in au erdan Rotterdams Nieuwsblad aa terdag 31 jub 1992 Kees is nu Keith en dik miljonair Een ander bekend verhaal is ie Nederlander, die zijn ei land laat voor wat het is door Marlijn Verwaaijen delijk accent, zoeken met knippende vingers naar het pen te juiste woord ('hoe zeggen jul- 1a) ®liie at in Nederland') maar hebben inmiddels wel mil joenen guldens bijeenges- Aa&Jpa'ard. [et laatste verhaal is van toe- i43o« >dssing op Keith Veeostra (55), 'het normale leven Kees ge- teten en Rotterdammer van jeboorte. Tweeëndertig jaar leden verkocht hij zijn vponark in Rotterdam en tocht van de opbrengst twee ickets: één voor hemzelf en ién voor zijn vrouw Miep. Bo vendien nam hij voor half geld ijn zoon mee. Un demand van het bestaans- ninimuih bracht Kees zijn siste jaren in Zuid-Australië ioor. Nu, 32 jaar later, is hij -t djd lik miljonair, heeft een bedrijf net 130 werknemers, zat In de van Wijze Mannen', een varfcdyiescollege voor het gouver- num iément, komt regelmatig op in za éfetfcie en oogst bi| vele land- or d eooten bewondering. Kees is Riei pslaagd, als handelaar in toe- Het eerste grote schip van Kees, de 'Murray River Queen'. risme en mag zich nu presi dent-directeur van het bedrijf 'Murray River Developments Ltd' noemen. Een groot concern, dat zich toelegt op het organiseren van boottochten op schepen, ter grootte van de schepen die jaarlijks enkele duizenden mensen laten zien hoe mooi de Rijn kan zijn. Met de 'Murray River Queen' en de 'Murray Explorer' trekken jaarlijks zo'n miljoen Aussies over de rivieren, die het land rijk is. „Na de oorlog moest ik naar de marine", begint Kees, die voor vier weken vakantie met Miep in ons land is en en pas sant in Waalwijk een plezier jacht heeft gekocht, zijn le vensverhaal. „Daarvoor had ik de ambachtsschool in Croos- wijk doorlopen. Timmerman was in. Maar veel werk was er niet. Ik kwam terecht bij de gemeente. Afdeling bestrating. moest ik die rood-witte hek ken. in elkaar zetten". Tickets De ondernemende Veenstra besefte, dat hij dit werk niet tot zijn 85-ste vol zou houden. „Zoals jullie tegenwoordig zeg gen: ik zag het niet zitten. Toen heb ik met mijn vrouw over de toekomst zitten praten en hebben we uiteindelijk de woonark verkocht. Van dat geld kocht ik tickets en binnen de kortste keren zaten we in Australië". Kees Veenstra begon als jaeh- tenbouwer maar werd ontsla gen, toen bleek dat zijn baas niet iemand in dienst mocht hebben die geen lid van de vakbond was. „Ik ben toen maar en beetje zelf gaan bou wen. De kinderen, inmiddels drie jongens, werden groter en ik wilde ze graag een boot ge ven. Die heb ik zelf in elkaar gezet" Tijdens een vaartochtje met zijn gezin zag de Rotterdam mer in Goolwa een jachtwerf te koop staan. Voor vierhon derd pond was Veenstra eige naar. „De enige hulp die ik had was mijn vrouw. Die sprong bij als het allemaal te druk werd". In eerste instantieNwas het he lemaal niet druk op de werf. Kees Veenstra had een boot gebouwd waarmee rondvaar ten organiseerde. „Ik had die boot zelf gebouwd. Een type als die rondvaartboten die je in de Amsterdamse grachten tegenkomt. InmicLdels had ik ook mijn binnenvaart-kapi- teinbrevet gehaald". Binnenvaart „Dat rondvaren op die binnen vaart zag ik wel zitten. Ik had al een ontwerp voor een veel groter schip, ik wilde het zelf bouwen maar het geld ont brak. Toevallig kende ik de di recteur van het departement toerisme, die mij de tip gaf het geld van de staat te lenen. Ik leende 210.000 gulden, wat ik inmiddels weer heb terugbe taald, en ben gaan bouwen. Het is een rader-schip gewor den. Er kunnen 88 passagiers in totaal 44 cabi- op en heeft i nes, ieder met een eigen bad kamer". Zeker nadat een populair tele visie-programma aandacht had besteed aan de handel van Kees Veenstra liep het storm. „Er ontstonden enorme wacht lijsten, de bezetting in die tijd was 98 procent. Vooral het feit dat ik zoveel mensen teleur moest stellen vond ik erg ver velend. Dus heb ik een tweede boot gebouwd, de 'Murray Ex plorer'. Een enorm modern schip met 63 cabines". Zoons De handel in toeristen verliep vlekkeloos. Hoewel Kees het in zijn eentje niet kon bolwer ken en zijn zoons in dienst moest nemen om het organisa torisch draaiende te houden, kocht hij nog meer. Een motel op een eilandje, een zeevaart scheepje en binnenkort wil hij ook in Queensland iets gaan beginnen. „Bovendien ben ik nu weer bezig met met ontwerp van een nieuw schip", voegt Kees Veenstra, die in 1959 de Au stralische nationaliteit aan nam, er aan toe. „Dat doe ik met behulp van een gepensio neerde scheepsarchitect uit Schiedam, de heer Tromp. Het faat inderdaad snel allemaal, 'oen ik in Australië aankwam Kees (Keith) Veenstra, suc cesvol zakenman in Australië kon ik alleen 'yes' en 'no' zeg gen. Ik snapte vaak mijn eigen baas niet. Hetzelfde gold voor mijn vrouw. Zij heeft het via de radio geleerd, ik door veel te praten met mijn collega's". „Ik ben dik miljonair nu, maar ik blijf normaal doen. We wo nen nog steeds op een woon ark, ik denk dat ik samen met mijn oudste zoon de enige ben. En je ziet mij niet met een dik ke sigaar in mijn mond in dure rastaurants zitten. Kijk, de methode om het te doen zo als ik nu is eenvoudig. Je krijgt een kans voor je neus en die moet je zien en grijpen. Dat is eigenlijk alles". Helemaal Australiër is Kees zeker niet. Hij spreekt zijn moedertaal goed ('iedere emi grant die zegt dat hij geen Ne derlands meer kan spreken liegt, je moedertaal vergeet je nooit') en komt ieder jaar vier weken vakantie houden in zijn vroegere vaderland. „Maar dan moet ik wel wennen want het verandert hier heel snel. Vechten op het voetbalveld, hoe is het mogelijk. En dan de taal. 'Ik zie het niet zitten', dat kenden wij helemaal niet. Kijk, dat soort zaken bevreem den mij en mijn vrouw. Jullie zijn er aan gewend". IRUILO ri| Dis kifkwt ieg Z bunj 0"?® Rotterdam Directeur k'*A,C. de Blaay van het ge- ijknamige adviesbureau 150. t "P de Eendrachtsweg loopt inds de aanslag op de 4-pef hirkse consul niet meer ings het Turkse consti- aat Als hij van huis naar ui öjn werk komt, mijdt hij gasft Ue gevaarlijke plek zeer Wwust „De angst zit er bij goed in", zegt De Jlaay na lang nadenken t hij trekt bedachtzaam tn zijn pijp, alsof elk u "F00"* te veel tot levensge- i. «1 raarlijke situaties kan lei- •- Jen. nbl^ Set Turkse consulaat is vier or t} deuren verwijderd van Èn- düstrieel adviesbureau De Blaay. Toen op woensdag 21 'u de consul op weg van door Richard Stomp Njn huis naar zijn werk werd geschoten, stonden alle aan wezige werknemers dan ook K* groot deel van de dag Kir de statige ramen. Van Rrken kwam niet veel ^cr. „Maar dat vind ik niet zo erg", aldus De Blaay. Jint een dagje betekent op rhasis natuurlijk niet zo- Roch schreef De Blaay een lief aan het college van Urgemeester en wethouders. BSejf was ik tijdens de aan- op vakantiei Maar toen de volgende maandag te- ug kwam trof ik mijn werk- 'fiitiers verontrust aan. Toen ieb ik gedacht: al die angst. Jat kan zo niet; daar moet aaar eens een briefje aan borden gewaagd". pd van de stad .„Bet schrijven suggereert de "teur van het adviesbu- 1 alle consulaten te ver- 4* plaatsen naar de rand van de stad. „Als dan aanslagen wor den gepleegd, vallen er ten minste geen onschuldige parti culieren ten slachtoffer. Ik vind het persoonlijk een goed plan. We moeten maar eens een punt zetten achter het tra ditionele patroon om ambassa des en consulaten te vestigen in historische, statige buurten. Vestig ze gewoon aan het eindpunt van lijn tien, in het Kralingsebos; al weet ik overi gens helemaal niet of die tram wel naar het bos toe rijdt". Zelf heeft De Blaay net als zijn personeel al menig hachelijk moment voor de deur meege maakt. Tot twee maal toe is er voor de Turkse ambassade ge demonstreerd en dat hield in dat .demonstranten als het ware bij het adviesbureau op de deurmat stonden. s*„ Het personeel van De Blaay is daarbij niets overkomen. Maar het gaat volgens hem om de angst, die daardoor onder de veertig werknemers is gaan heersen. „Bij die demonstraties doen zich emotionele toestan den voor. Het ging er echt be hoorlijk spannend aan toe. Maar vooral na de aanslag was het erg, omdat toen scherp schutters op het dak van het ziekenhuis stonden. Waarom moet je extra uitkijken omdat je hier werkt Dat is toch geen goede toestand..". Van 't laatste jaar Het industrieel adviesbureau De Blaay werd vier jaar gele den aan de Eendrachtweg ge vestigd. Heeft De Blaay zi»h Het rijtje Eendrachtsweg met de consulaten van Tur kije, Frankrijk en Marokko. Daartussen veel bedrijfjes. Het personeel van één van die bedrijfjes leeft in angst, zegt de directeur. destijds niet gerealiseerd dat hij zich in een potentieel ge vaarlijke buurt vestigde „Nee; in deze buurt was im mers nog nooit iets gebeurd. Sterker nog: alle geweldadig- heden zijn van het laatste jaar. De eerste drie jaar dat wij hier werkten was het gewoon erg 1 rustig. Maar steeds meer doen zich rond ambassades en con sulaten dergelijke toestanden voor. Het is misschien het tijdsbeeld, dat er steeds meer nare dingen gebeuren, maar als je daar verandering in kunt brengen moet je dat doen". In zijn brief schrijft de direc teur dat de bewoners van de Eendrachtstraat in angst le ven. Heeft hij aanwijzingen dat die angst inderdaad in de hele Eendrachtstraat bestaat? „Nou, nee. Het is niet zo dat ik met de hele buurt heb over legd. Maar ik ga er van uit dat normaal denkende mensen als u en ik ook bang worden in dit soort situaties. Dat is toch lo gisch?.". De Blaay weet ook niet of het gehele personeel achter de brief, die wel mede in hun naam is geschreven. „Ik heb het niet aan iedereen afzonderlijk gevraagd; maar ik denk wel dat ze het er mee eens zijn". Angst bestaat er bij De Blaay voor explosieven in gepar keerde auto's. Daarom is ge vraagd om extra controle op het parkeerverbod voor blokje met het consulaat. Met die maatregelen treffen wij ons zelf ook, omdat wij ook geen parkeerplekje voor de deur meer hebben... Maar het helpt wel; want veel aanslagen wor den op die manier gepleegd". Aan zelf wegtrekken uit de buurt heeft De Blaay nog niet gedacht. „Ja... misschien is dat ook wel een goed idee..", be denkt hij nu. Tot 16 augustus 1982 zal er in het kantoor van het Rotter dams Nieuwsblad geen spreek uur Raad en Daad worden ge houden, Daarna kunnen op maandagochtenden voor 10.00 uur weer telefonisch (010- 14414) afspraken worden ge maakt voor het spreekuur van Raad en Daad, dat 's middags, vanaf 14.00 uur in het gebouw van het Rotterdams Nieuws blad wordt gehouden. 1 door Ben Swaep De vijftienjarige MAVO- scholier Michel Damhuis uit de FJakkeesestraat 51c, die straks het nieuwe schooljaar in de vierde klas begint, heeft enkele weken geleden het teefje Mindy uit hel Die renopvangcentrum aan de Roel Langerakweg gehaald. Michel heeft mij een brief met zijn ervaringen tot nu toe met het zwarte, van een wit befje en dito snuitje voorziene hondje geschre ven. Dit schrijven is zeker waard te worden afgedrukt in de rubriek 'Hondeleven na het asiel'. „Ik heb mijn hond op woensdag 7 juli bij 't asiel af gehaald. We liepen bij 't asiel de deuruit en mijn hond Mindy (in het asiel heette ze Sonja) was razend nieuwsgierig. In de auto wil de ze alles onderzoeken en ze zat geen minuut stil. Een maal aangeland bij ons huis ging 'n nieuwe en vrijere wereld voor haar open. Ook in haar nieuwe wereld moest zij alles even bekijken en zij was door 't dolle heen. Niet alleen zij maar ook mijn moeder, m'n zusje Ingrid van dertien en ik. Mijn va der is niet zo weg van 'n hond maar begint er langza merhand iets voor te voelen. Nadat ze alles en iedereen zo'n beetje gezien had was 't avond en dus tijd om te rus ten. Het idee om 'n hond te ne men was van mijn moeder want ongeveer 9 maanden geleden is mijn broer overle den en als mijn moeder dan alleen thuis was en mijn zus en ik op school en mijn va der aan 't werk, was 't erg stil. En mijn zus en ik von den het 't ook wel leuk en zo is Mindy hier beland. Mindy is 'n lief beest. Ze is erg rustig en ze kan je 'n hoop troost geven. Ze luis tert ook al naar mijn moeder en mij, naar anderen niet zo best. Maar vorige week was ze 'n beetje ziek. Ze nieste, hoestte en haar neus was meestal droog. We besloten om naar de dierenarts te gaan en daar kregen we me- dicjnen, die door het asiel betaald werdenIets dat we nooit verwacht zouden heb ben. Ze begint nu al wat be ter te worden. Alleen haar neus blijft nog 'n beetje droog. Mindy met Michel en diens zusje Ingrid (13), die, zoals haar moeder mij ver zekerde, het uitlaten van het hondje vaak voor, haar rekening neemt. Daar gaat ze weer. Steeds als er iemand belt of de trap op of af gaat stormt ze als een gek naar de deur en blaft 'n end weg. Net alsof ze zeggen wil: ga weg, dit is mijn terri torium en daar blijven jullie uit. We zijn erg blij dat we haar hebben genomen en ze zal in ieder geval niet in slechte handen zijn!" Tot zover Michel Damhuis, die mij desgevraagd nog liet weten; dat zijn moeder en hij hadden besloten een kleine hond te nemen omdat de woning van de familie Dam huis niet zo groot is. Inder daad een verstandig besluit, waaraan velen een voor beeld kunnen nemen, lijkt mij zo. h

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 9