10 WATERWEG Midden- Delfland prestige-ob j eet Opvangcentrum laat op zich wachten GEEN PLEK MEER VOOR FANFARE è0ËW/ifM Agrarische begeleidingscommissie: In De Hoek zelf weinig verslaafden Rotterdams Nieuwsblad vnjdag 6 augustus 1982 RW Gusto in zijn vierde dimensie Schiedam Als de Elmaocho, opgewacht door een loodsbootje, de Merwehaven. uitvaart, is dat het enige teken van leven. Aan de overkant van de Nieuwe Wa terweg klinkt mechanisch geruis, af en toe een bons en soms hoor je stom getjak- ketjak van machines, maar mensen zijn er bij de RDM niet te zien door de inval lende schemer: 't is net te ver weg. Het Gusto-terrein is een niemandsland gewor den: prachtige plek voor een misdaadfilm, Hitchcock of muziektheater van Pink Floyd. Overdag komen er nog wel eens vissers. Die zitten er prinsheerlijk, zelfs met lastig gevallen door de Gorzense jeugd, want die komt er een voudig niet. Zelfs als speel terrein telt Gusto niet meer mee, hoewel je nergens in de Rijnmond zo fantastisch ver stoppertje kunt spelen. Toch kan iedereen onbelemmerd de oude werf op. Maar 's avonds" zijn ook de vissers weg en 's ochtends waagt niemand er zich, voor dat de zon wat hoger staat. Alsof het er eng is. Met een zuchtje wind hoor je in de verlaten fabr.ekshallen hier en daar een ijzeren luik ram melen, aan de waterkant bij de gestolen reddingsboei slaat een verroest deurtje onop houdelijk heen en weer en iemand met zwakke zenu wen zal ook het lopen over de miljoenen glassplinters wel griezelig vinden, want dat echoot zo lekker door. Muggenzwermen De zandvlakte, die na slope rijen is geschapen op de punt langs de Voorhaven, en waar grote steenhopen de eenzame wandelaar in de weg staan, begint al een indrukwekken de flora te krijgen. Grote struiken boerenwormkruid, waar de mieren in kruipen. Zuring, brandnetel, distels en heermoes. De scheepshelling is begroeid met 'zoutbestendi- ge' mossen, maar ook met zeewier. Als de zon onder gaat, stijgen duizenden mug gen in flinke zwermen op. Dat prikt, want vers bloed kregen ze allang niet meer. De verlatenheid is oneindig. Zelfs spoken .hebben hier niks te zoeken. Het is tref fend, hoe het Amsterdamse bewegingstheater BEWTH twee jaar geleden die een zaamheid uitdrukte, dat valt pas goed op als je zelf een tijd in deze uithoek rondwandelt. Toch, met een beetje inle vingsvermogen, zie je in de oude fabriekshallen de arbei ders van weleer nog aan het werk. Grappig, hoe BEWTH dat ook in flitsen speelde. Daar, in die oude hal die aan het Rotterdamse bedrijf DSO grenst, stond vroeger een beer van een kerel, een on behouwen knaap die er on der zijn collega's de wind on der hield. Vlakbij de ingang stonden Turken van rond de 45, die waren samen één gro te plaat aan het lassen. Wie het verleden leert kennen, kan het zien. Gusto in zijn vierde dimensie, een uitste kende plek om de gebruike lijke drie voorbij te gaan. Slaapkoppen De personeelsbus naar Vlaar- dingen-West staat er nu al ja ren niet meer. Hier, op de oprijlaan naar de werf, waar nu een hek voor staat, is er zowel de stemming van sla perige koppen, wanneer de scheepsbouwers op hun werk kwamen, als van de woeste uitgelatenheid als om vijf uur de fluit ging. Het Gusto-volk door Kor Kegel folo's: Jaap Rozema heeft er zijn sfeer achtergela ten. Alleen al daarom is de werf een monument. Maar in de kantine is niets meer te merken. Daar heb ben slopers zo huisgehouden, daar is de geest uit de fles, vervlogen. Ook de oude fiet senstalling, waar opa Noord - am ooit werkte en waar je fijn kon spelen, daar is nu niets van over. Stal weg, al weg. Op een gevel zie je in grote letters de R en de S nog staan, van de naam Smul ders, de man die Gusto op richtte. Wat er van zijn naam overbleef, is typerend voor de hele werf. Een afbraak troep, waar niemand meer iets mee zal willen beginnen. Zo ging het met de kraak- buurt in de binnenstad ook: laat het lang genoeg verpau peren, dan verdwijnt de nos talgie vanzelf. Nostalgie? Chris Zijdeveld, toen die als klein jochie nog niet wist dat ie wethouder zou worden, was vroeger al bang van het Gusto-complex. Hij hielp toen de melkboer op de Maasdijk en was vaak bevreesd voor die halfronde glazen 'ogen' aan de overkant want zo zagen de ramen van de fabriekshallen eruit. Als het terrein straks toch een andere bestemming moet krijgen en dat is het geval, zodra de IHC via Kok Be heer de lap van veertien hec tare heeft weten te verkopen (op een groot bord langs de waterkant staat zelfs in het Engels aangegeven dat de grond, site 36 acres, for sale, de deur uit moet) dan is het misschien ook maar beter dat alles gesloopt wordt. Vijf jaar geleden waren er nog wel mensen, die bijvoorbeeld de Rijnmondband graag oe fenruimte in een fabriekshal hadden gegund. Maar wie nü in die avondschemer op de werf gaat kijken, zal fanfare er weinig gepast vinden. Ook restauratie van de opstallen zou niet kunnen verhinde ren, dat de huidige stemming verloren gaat. Als de monu mentenzorg zich uitsluitend tot steen beperkt en dus lou ter driemensionaal blijft, is dat nog maar weinig ode aan het Gusto-personeel. v,;> jsvvSX Delft De Agrarische Be geleidingscommissie Mid- den-Deliiand heeft weinig- waardering, voor het voor ontwerp programma van de Recons fractiecommissie. „Midden-Delfland is een re- ^reati ep roject van formaat. ~Het is echter ook een presti ge-object van formaat", be weert de commissie. Twee duizend hectare recreatiege bied voor Midden-Delfland ;Vindt de begeleidingscom missie, die is samengesteld uit vertegenwoordigers van drie landbouworganisaties, veel te veel. ,,Als geen andere bevolkings groep", schrijft de commissie, „is de land- en tuinbouw be trokken bij de reconstructie van Midden-Delfland. Het is hun woon- en werkomgeving. Bovendien staat voor velen de voortzetting van hun bedrijf op het spek Een verlies van ruim tweeduizend hectare landbouwgrond kan niet wor-, den gecompenseerd, want ver vangende grond voor de vee houderij is er eenvoudig niet". Recreauedeskundigen hebben berekend, dat het gebied een capaciteit nodig heeft voor 43.000 recreanten per dag. Maar. gelet op het ruimtege brek en de steeds groter wor dende tekorten van 's rijks fi nancien wil de commissie een algehele herziening van het recreatiebeleid. „De recreatie plannen- voor Midden-Delf land zijn legen de achtergrond van gewijzigde omstandighe den te grootschalig van opzet", zo concludeert de commissie. Deze stelt voor om op 'korte termijn duizend hectare goed in te richten. Ook de groot schalige plannen voor de aan leg van bossen spreekt weinig aan. „Het eigen open karakter van Midden;Delfland, dafc al tijd zo bejubeld wordt, loopt gevaar. Tevens U da behoefte aan een groot bes niet1 aange toond"-. Als grootste landbouwkundige bezwaar wordt genoemd het verlies aan grasland. De vee houderij dreigt in Midden- Delfland op een zeer klein eiland te worden teruggedron gen, opgesloten tussen steden, Tecreatievoor2ieningen en tuinbouwgebieden. De wens om nog nieuwe natuurgebie den en beheersgebieden te ma ken 2et, naar de mening van de begeleidingscommissie, het blijvende agrarisch gebied nog verder onder druk. Grote delen van Midden-Delf land hebben a' 20 tot 30 jaar te maken met plannen voor re creatiegebieden. Deze lange periode van onzekerheid heeft de landbouwkundige ontwik kelingen sterk vertraagd. Ver paupering is in sommige delen ingetreden. De commissie is blij dat het voorontwerp pro gramma meer duidelijkheid geeft, maar plaatst bij sommige uitgangspunten grote vraagte kens en dringt daarom aan op herziening van de plannen. „Voor- de landbouw blijft het uiterst moeilijk verteerbaar dat de boeren moeten wijken voor de openluchtrecreatie, te ndeer wanneer men bij de ge kozen uitgangspunten grote vraagtekens kan zetten", aldus de agrarische begeleidings commissie Midden-Delfland. Hoek van Holland „De ambtelijke molen draait altijd erg langzaam. Zo ook in het geval van de ontwikkeling van het re-socialisatieproject in Hoek van Holland". Met deze woorden geeft de Rotterdamse beleidsmedewerkster A. ten Kortenaar aan dat het nog enige tijd kan duren voordat het opvangcentrum voor Surinaamse ex-verslaafden in De Hoek wordt verwezenlijkt. „Maar wij streven er naar nog dit jaar een begin met het pro ject te maken", oppert Ten Kortenaar. Of dat inderdaad lukt is te "betwijfelen. Niet alle adviezen zijn binnen. „Doordat de deelraad een ander stand punt dan het voorstel van Rot terdam heeft ingenomen (wet houder W. Van der Have geeft de voorkeur aan De Hillwo- ning, terwijl de deelraad voor een lokatie aan de Kulkweg heeft gestemd) verandert er hfc£, oen en apder. Want ook die lokatie moet worden bestu deerd. Het zou niet verstandig zijn overhaaste beslissingen te nemen". De deelraad blijft van mening verschillen. Dat bleek wel tij dens 4fc vergadering, waar h^t onderwerp werd behandeld naar aanleiding, van vragen van raadslid F. Tijthoff. Deze had bij het dagelijks bestuur geïnformeerd of er in Hoek van Holland zelf drugsgebrui kers en drugsverslaafden wa ren. Wanneer dat het geval zou zijn, zouden er meer argu menten zijn een centrum En de Hoek te vestigen. Deelraadsvoorzitter dr.it. P J. A. L de Lint antwoordde, dat het al dan niet vestigen van een centrum niet gekop peld kan worden aan het 6®" bruik van verdovende midde len door inwoners van Hoek vari Holland: „In onze plaats zijn een aantal gebruikers en verslaafden. We hoeven echter ruet van verontrustende cijfer te spreken." Politie en de plaatselijke art sen in de Hoek zijn niet bereid gegevens over de juiste aantal len te geven. Dit bleek uit het antwoord op de vraag van deelraadslid F. - van Vugt (PvdA). i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4