ROTTERDAMS NIEUWSBLAD 'Nieuwe' bacterie leidt tot stijging aantal voedselvergiftigingen Puttenplan brengt gif in Hoogvliet en Poortugaal Antennes met takel op dak van faculteit Rhoon pakt chemisch afval behoedzaam aan «8AU& if€§4 'Natuur en milieu' voor Raad van State Rekening EMK- gif naar nieuwe eigenaar Rotterdammer verdacht van verkrachting Gevangene ontsnapt over muur ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1932 Rotterdam Het aantal gevallen van voedselver giftiging in Rotterdam is vorig jaar met ruim hon derd toegenomen. Ook het aantal maag- en darm klachten steeg aanzienlijk: Zevenduizend Rotterdam mers hadden hier last van- Volgens professor dr.J.Huis- man is dit getal nog maar een fractie van het werkelij ke aantal maag- en darm klachten. Want veel mensen, die een lichte voedselvergif tiging hebben, rennen niet meteen naar de arts, maar gaan enkele dagen op dieet. Huisman schat dat jaarlijks honderd tot honderdvijftigdui- zend Rotterdammers maag- en darmklachten hebben, veroor zaakt door voedselvergiftiging. De opvallende stijging is te wijten aan een pas ontdekte bacterie: De Campylo, Deze bacterie, een lichtgekromd beestje, komt voornamelijk voor bij varkens, kalveren, kippen en vogels. Professor Huisman schat dat zestig pro cent van de Nederlandse kip pen en de helft van het aantaJ varkens deze bacterie bij zich draagt en noemt het een 'won* der' dat niet iedereen is be smet. De Campylo heeft ernstiger gevolgen dan de Salmonella, de bacterie die al jarenlang te boek staat als de voornaamste veroorzaker van maag- en darmklachten. De Campylo- vergïftiging gaat gepaard met hoge koorts, hoofdpijn en vaak wordt in de ontlasting bloed aangetroffen. Veel vlees besmet Voornaamste oorzaken van de besmetting zijn onvoldoende verhitting van het vlees, waar door de Campylo blijft leven, en een slechte verzorging van het aanrecht. Met name kinde ren tot twee jaar en oudere mensen zijn kwetsbaar voor de ziekteverwekker. ,,De bacterie is zes jaar geleden in Engeland ontdekt en blijkt net zo vaak voor te komen aïs de Salmonella", zegt professor Huisman. „De bacterie wordt in Nederland niet erkend als verwekker van voedselvergif tiging want het is nog niet in de wet opgenomen. Dit zou na melijk financiële consequen ties hebben voor het rijk, dat door Karin Kuijpers het onderzoek van enige mil joenen zou moeten betalen. Ik persoonlijk zou het wel graag aangifteplichtig willen hebben. De bacterie is een belangrijke ziekteverwekker voor maag- en darmstoornissen." De besmette bacterie komt niet alleen in vlees voor. Een vuile gootsteen waarin groente wordt gewassen kan ook een nestelplaats zijn voor de Cam pylo. Huisman sluit ook met uit dat hele slagerijen zijn be smet met de bacterie. „De vleeskeuringsdienst con troleert het te slachten vee op gezond uiterlijk. Afwijkingen worden onderzocht, geen dra gers van ziekten, maar het zou financieel ondoenlijk zijn om al het te slachten vee te con troleren op deze ziektekiemen. Gevolg is wel dat deze dieren de slachting doorkomen, naar de slagerij gaan die met mes sen werkt en zodoende de bac terie weer kunner» overdra gen. Ja, je moet een prijs beta len voor het kleine aantal sterfgevallen per jaar. Dat is echter een politieke beslis sing." Huisman denkt dat de aanwe zigheid van de Campylobacte rs beperkt had kunnen zijn. wanneer het vee in Nederland gesteriliseerd zou worden. „In 1960 is dit aan de orde geweest maar men heeft er van afge zien omdat het vlees dan één gulden per kilo duurder zou worden", aldus Huisman. In Engeland is dat wel gebeurd." Antistoffen Het is nog niet duidelijk of de mens antistoffen kan opbou wen voor deze bacterie. Bij de Salmonella is dit niet het geval omdat deze ziektekiem zich aan de oppervlakte van de maag- en darmkanalen be vindt. En zolang bacteries niet tot het lichaam kunnen door dringen, kan hij ook geen an tistoffen opbouwen. De GGD onderzoekt in opdracht van de ziekenfondsen de Campylo. Zeker ts echter dat een goede hygiene en een verhitting van varkens-, kalfs- of kippevlees boven de zestig graden de bac terie verbant. Barbecuen is een voorbeeld waar de bacte rie zich gemakkelijk in leven houdt, omdat het centrum van het vlees niet wordt verhit. Een goede desinfectie van de keuken is volgens Huisman ook een belangrijk bestrij dingsmiddel. Swingende blikvanger Rotterdam Amerikaanse Ruby is de nieuwe swin gende sand- wichvrouw van Rotter dam. Op rol lerskates, en met een ge heel eigen stijl. Haar op treden baart veel opzien en leidde zelfs even tot een confron tatie met de politie. Voor het Midzo- merfeslival, dat tot en met 8 augustus rondom het Ahoy'- complex wordt gehou den, prijst zij met haar sandwiehbor- den de attrac- ties van het evenement aan. den vooral voor de giftige stof fen in het slib. Den Haag „Als het 'puttenplan' van de Shell en de gemeente Rotterdam doorgaat zitten de bewoners van ^oogvliet en Poortugaal over 150 jaar met uiterst giftig grondwater opgescheept". Öie mededeling deed de stichting natuur en milieu gis teren voor de Raad van State, tijdens de belangrijke zitting over het Rotterdamse havenslib, Het was een van de weinige opzienbarende mededelingen tijdens een druk bezochte zitting in Den Haag. Aan de orde waren een beroep dienden klachten in en vrees legen het storten van licht verontreinigd havenslib in de Noordzee en een beroep tegen het storten van uiterst giftig slib in putten in de Eerste Pe troleumhaven, het zogenaam de puttenplan van de Shell en de gemeente Rotterdam. De strijd om het slib is een strijd tussen economische be langen en mileuoverwegmgen. Welk van de twee weegt het zwaarst, is daarbij een centrale vraag. Maar ook: wanneer zijn milieubeschermende maatre gelen werkelijk afdoende? Garanties kan niemand geven bij het Rotterdamse slib. Des kundigen kunnen slechts wij zen op het ontbreken van aan wijzingen dat er gevaar kan ontstaan. „Zoals wij het nu kunnen bekijken zijn de oplos singen vrij veilig", is vrij ver taald de boodschap van de mensen die het zouden moeten weten. Wankel De milieuorganisaties nemen met die wankele zekerheden jeen genoegen. Zij willen ze kerheid in deze tijd, waarin oude oplossingen plotseling tot [rote gifproblemen leiden. Zo- ang er twijfel is over de geva ren voelen de milieuorganisa ties weinig voor de aangedra gen oplossing, Aan de andere kant staat het vast dat snel een oplossing moet worden gevonden. Wil Rotterdam een wereldhaven olijven, dan zal de stad zijn ha ven moeten uitbaggeren. Eon probleem is dat men nau welijks weg weet met dat slib. Na jarenlange studie heeft men enkele oplossingen ge vonden; oplossingen die we! degelijk enige verontreiniging tot gevolg hebben, maar dat blijft binnen de grenzen van net aanvaardbare, aldus de deskundigen. Storten in zee Een van die oplossingen is het storten van licht verontreinigd s»b in de Noordzee. Het waren Psteren voorat de kustplaats- es Monster en 's Gravenzande die daar tegen protesteerden. De dorpen vrezen voor een tentasting van de flora en fau- door het gif in het haven- sub en zij zijn ook bang voor ten ontregeling van het strandleven. Het is ai verschil- 'ende malen voorgekomen dat ten dikke sliblaag de stranden onaantrekkelijk maakte voor de badgasten. De beide dorpen Plankton Maar gisteren had de verte genwoordiger van het ministe rie voor verkeer en waterstaat, dr. Wiersma een gerusiellende verklaring voor de beide dor pen bij de hand. „De dikke sli blaag die de stranden van Monster en 's Gravenzande onlangs ontsierde. bevatte geen giftige stoffen maar plankton", vertelde hij. Van alle bagger uit de Rotter damse havens die in de loop der jaren in de Noordzee is ge gooid is bijna mets aange spoeld op de Zuidhollandse kusten, meende de vertegen woordiger van de minister. Weliswaar zijn de Zuidhol landse stranden de ergst ver vuilde van de hele Noordzee,* maar daar had het Rotterdam se havenslib niets mee van doen, aldus dr. Wiersma. Puttenplan De Shell en de gemeente Rot terdam probeerden gisteren aan de Raad van State duide lijk te maken dat het putten plan de beste oplossing is voor het meest verontreinigde slib, waarin onder meer zware landbouwgiften zitten, de zo genaamde drin5. Dat gif be vindt zich op de bodem van de Eerste Petroleumhaven en is afkomstig van de Shell. Vol gens de voorstanders is het puttenplan de enig mogelijke oplossing om het gif te bergen. De milieuorganisatie Natuur en Milieu wil daar niets van weten. De stichting verkiest het alternatief, waarbij het gif tige slib achter een damwand wordt opgeslagen. Volgens de stichting is dat de enige rede lijk veilige oplossing, die voor het havenslib te bedenken is. Als het in putten wordt opge slagen wordt het gif door de stroming van het grondwater meegenomen, meent de stich ting. De zitting voor de raad van state was gisteren belangrijk, maar geenszins opwindend. Alle partijen kennen eikaars standpunten; men beperkte zich slechts tot het op een rijtje zetten van de eerder naar vo- reen gebrachte argumenten. Het werkelijk interessante ge deelte vindt komende weken plaats achter gesloten deuren als de staadsraden zich met el kaar over de uitspraak ver staan. Rotterdam De eigenaar van het vervuilde EMK-terrein in Krimpen aan den IJssel, Stormpolder bv, blijft bij zijn weigering het daar opgeslagen chemisch afval te verwijderen. Het openbaar lichaam Rijn mond had het bedrijf gesom meerd vóór 6 augustus te laten weten hoe en wanneer Storm polder het terrein dacht te ontruimen. Stormpolder bv stelt in een brief aan Rijnmond dat aan de opdracht geen gehoor kan worden gegeven omdat het be drijf geen vergunninghouder is van het terrein. Ook het daar opgeslagen liggende che misch afval is volgens Storm polder geen eigendom van het bedrijf. Rijnmond zal nu waarschijn lijk zelf de 3500 ton afval, nu opgeslagen in tanks, kelders en een binnenschip, gaan ver wijderen. Hiermee is een be drag gemoeid van ruim drie miljoen gulden. Rijnmond wil dit via een civiele procedure verhalen op Stormpolder bv. Rotterdam Als alles goed gaat zal in februari 1983 het resultaat van de arbeid op het dak van de Medische Faculteit op het scherm van uw tv te zien zijn. Dan zal de centrale antenne inrichting op het hoogste dak van Rotterdam in gebruik worden genomen. Met behulp van een takel zijn de afgelopen maanden alle fundamenten en twaalf anten- Renesse De rijkspolitie van Schouwen-Duïveland heeft gis termiddag in Renesse een 19-jarige Rotterdammer aangehouden op verdenking van verkrachting van een '36-jarige vrouw. Tij dens de afgelopen twee weken zou hij ook twee meisjes van ne gen en tien jaar hebben aangerand. De verdachte bracht gedu rende deze periode op het Zeeuwse eiland zijn vakantie door. Volgens de politie bekende de man tijdens het eerste verhoor ook in andere delen van het land vrouwen te hebben verkracht. Om hoeveel gevallen het gaat is nog niet bekend. nemasten op het 110 meter hoge dak gehesen, zodat nu kan worden begonnen met het inhangen de 144 antennes, waarmee men in oktober klaar hoopt te zijn. Dan volgen er nog maanden waarin de appa ratuur gaat worden getest. Door deze nieuwe centrale an tenne inrichting, die de taak overneemt van de huidige drie antennes, zal in het voor 'ka belkijkers' mogelijk zijn om in de toekomst 15 televisie-en 22 radiozenders te ontvangen. Op dit moment zijn dat er respec tievelijk 7 en 9. Ook wordt een betere ont vangst verwacht van de Ne derlandse zenders. De komen de maanden zal de Rotterdam se gemeenteraad beslissen wel ke nieuwe buitenlandse zen ders er bij gaan komen. Rhoon Bij het dempen van de voormalige haven van Rhoon is waarschijnlijk che misch afval gebruikt. Een aan tal vaten, gevonden op boven vermelde locatie, wijst in die richting. Het gemeentebestuur van Rhoon heeft besloten de omstreden tonnen die zicht baar liggen in een weiland na bij het recreatiegebied Johan- napolder, op korte termijn te isoleren. Dit aldus burgemees ter Temminck van Rhoon om het zekere voor het onzekere te nemen maar vooral nieuws gierigen op een afstand te hou den. De gemeente Rhoon wist al geruime tijd af van de moge lijkheid van bodemverontrei niging in do buurt van de oude haven. Aan de mogelijkheid van gif in Rhoonse grond werd gedacht omdat nabij de haven jarenlang een openbare stortplaats was waar omliggen de bedrijven uit het Euro- poortgebïed hun vuil kwijt konden. Het Rhoonse college heeft enige maanden geleden zelf bij het openbaar lichaam Rijnmond om een onderzoek op bodemverontreiniging ge vraagd. Eén en ander in het kader van de interimwet op bodemsanering. Begin dit' jaar werd door de dienst Centraal Milieubeheer van het openbaar lichaam Rijnmond grond- en water monsters getrokken in het Rotterdam Tijdens het luch ten op de binnenplaats is gis teravond een 25-jarige gedeti neerde uit het huis van bewa ring aan de Noordsingel ont snapt. De man zat een straf uit wegens diefstal en heling. Over anderhalve maand zou hij vrij komen. In het huis van bewaring spreekt men van een 'gewone' ontsnapping. De gevangene nam op de binnenplaats een spurt, klauterde over de vijf meter hoge stenen muur heen en sprong naar beneden. „Een atletische prestatie" zegt J.M. Naus, adjunct-directeur van het huis van bewaring. De voortvluchtige zat pas drie weken in de Rotterdamse in richting. Voor die tijd onder ging hij zijn straf in een ande re plaats. Daar had hij een strafonderbreking ondergaan, waarvan hij niet op tijd terug keerde. Hij werd daarop weer door de politie aangehouden. Het laatste deel zou hij in Rot terdam uitzitten. Volgens Naus is de man niet gevaarlijk: „Als een gedeti neerde een strafonderbreking heeft ondergaan, is dat al een teken dat hij niet gevaarlijk is, anders wordt daar geen toe stemming voor verleend". gnendgebied van de Johanna- polder. Eén en ander gebeurde in februari met een officieel tintje in de vorm van de aan wezigheid van Rijnmondge- committeerde mevr. Velle- koop-Van Rijn. Rhoon was namelijk de eerste gemeente op de lange inventa risatielijst van Rijnmond waar officieel een bodemonderzoek zou worden gepleegd. Het rap port van dit onderzoek is ge reed en in de openbaarheid ge bracht. In dit rapport wordt gesproken van verontreiniging door zware metalen als lood en cadmium. Verder is de aanwe zigheid van chemische afval- produkten in de vorm van fe nolen en chloor geconstateerd. Rijnmond acht deze vervuiling van de Johannapolder zo ern stig, dat zij minimaal een na der onderzoek wenst. Volgens burgemeester Tem mink van Rhoon neemt zijn gemeente de gifaffaire in de Rhoonse grienden wel ernstig maar niet paniekerig op. Tem mink: „Aanstaande maandag vindt er een gesprek plaats met de heer Sterkman van het recreatieschap Oude Maas. De bodemverontreiniging is na melijk op het grondgebied var» het ROM geconstateerd We zullen met het recreatieschap moeten bespreken wat er gaat gebeuren". Een zelfde gesprek zal volgens Temmink plaats moeten vin den met de provincie en het Rijk. Zeker wat de kosten van een eventuele opruiming/af graving aangaat. De naam van eventuele vervuiler(s) kan op dit moment niet worden ge zegd, aldus de Rhoonse burge meester „De demping van de- haven en de daarna volgende aanleg van het recreatiegebied de Johannapolder was ver voor mijn tijd als burgemees ter van Rhoon". Het openbaar lichaam Rijn mond heeft naar eigen zeggen wel een lijst van mogelijke vervuilers in de regio Rotter dam tot haar beschikking. De adressenlijst zal in later sta dium worden gecheckt en mo gelijk worden gehanteerd bij financiële afwikkelingen. Dit in het kader van de regeling 'de vervuiler betaalt'. In Rhoon is men overigens niet helemaal gelukkig met de ma nier waarop de onderzoeks rapporten van DCM m de openbaarheid zijn gekomen. Naar de mening van burge meester Temmink heeft Rhoon, één van de meest be langhebbenden. de uitslag van het Rhoonse onderzoek wel wat 'vertraagd' onder oger: ge kregen. Temmink; „Wij heb ben zo'n veertien dagen gele den een brief met een aantal mededelingen ontvangen. Maar het rapport was in mei al bekend. Ik wil toch wel graag te weten komen in welke bu reaula deze gegevens zijn blij ven liggen. Rhoon zal in ieder geval zo snel mogelijk hande len en de nodige maatregelen treffen indien dat nodig .blijkt te zijn".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1