20 REGIO Boerenland in de verdrukking 'We doen alles wat voor onze neus .1 Bo*en /uilen Polderweg weinig rati luien smsim Uniek computerbedrijf in Nieuw-Beijerland Spreekuur Raad en Daad Rotierdams Nieuwsblad zaterdag 7 augustus 1982 Schiedam De eerste boeren gingen er weg, toen Rotter dam en Schiedam een kolossale industrialisatie voor ogen zagen. Dat is nu 20'n 25 jaar geleden. Boer Roodenburg ver kaste naar Groningen, andere boeren hielden gewoon op met boeren, want hun land brokkelde af en hun kinderen konden er geen droog brood meer aan verdienen. En nu zijn er nog maar een paar. Je hebt boer Ham, Tom heet ïe, je heht Aric Poot en Jaap Poot, Jar. Kok zit er nog en boer Van der Eijk is ook een bekende in Kcthel. Een kwijnend boerenland en nog steeds onder de druk van oprukkende industrie. De Polderweg. Hij begint en eindigt zowat in ke slootje van Schiedam-Ke- Rotterdam. En tussendoor tbel. Het begin is bij tie Schie, loopt hij een d^ikke 1,3 kilome- waar de Rolbrug aansluiting ter lang vlak langs de Polder wetering, het meest authentie- geeft op de randweg van de Spaanse Polder naar de dorps kern van Overschie. Daar is tegenwoordig een nieuwe jachthaven, aan de andere kant staan wat eenzame pan den, sloperijen en nog iets ver derop het woonwagenkamp van Schiedam. Een gure plek. Vervolgens 350 meter niets, dan pas komt de eerste boer derij. Die staat leeg. Er is op dit stukje al veel onteigend en gesloopt. Het einde is bij de Broekkade, daar waar het moerasland schap van de Oostabtspolder begint. Die polder is bedoeld als Rotterdams industriege bied, nu ligt er nog havenslib te bezinken. Maar in de noor delijke punt komt bos. in to taal 600 hectare tot aan het ge huchtje de Kandelaar, waar straks de stedelingen van Delft, Schiedam en Rotterdam kunnen recreëren. De recon structiecommissie Midden - Delfland wil langs de randen van het stedelijk gebied zoveel mogelijk bebossing, want al leen dat lijkt de beste remedie tegen constante stadsuitbrei dingen. Het stuk Oostabtspolder, waar industrie komt, vormt de ge hele noordelijke begrenzing door Kor Kegel foto's: Jaap Rozema van de Polderweg. Dat is dus de bedreiging van één kant. Van de zuidelijke kant rukt langzaam het Schiedamse in dustriegebied 's-Graveland op. Zolang het terrein van de ver laten scheepswerf Gusto on verkocht blijft, is hier in feite de enige mogelijkheid voor Schiedam om nog aan nieuwe bedrijfsruimte te denken, afge zien van een paar kavels kaal slag in de buurt van de Mer- wehaven. Langzaam breidt 's- Graveland zich uit. En zo komt de Polderweg langzaam in de knel. De gemeente Schiedam denkt de boeren- stulpjes nog redelijk te kunnen beschermen tegen het lelijke Voor dit geitje is er straks minder gras te eten. De in dustrie rukt op en ook komt er een verbindingsweg tus sen de 's-Graveiandseweg en Schiedam-Spaland langs zijn weiland. uitzicht, dat de industrie straks zal bieden, door een groene haag a 50.000 gulden te cree- ren. Asfaltïobby Aad Verspeek, bewoner van een fraai pand halverwege de Polderweg, met nu nog uit zicht op weiland en Prinses Beatrixpark, vindt enerzijds de bedreiging nog meevallen. „Als je kijkt naar die plannen die ze vroeger hadden, dan zou de Doenkade in Rotterdam doorgetrokken worden, de 's- Gravelandseweg zou over ons heen aangelegd worden en rijksweg 24 had de asfaltiobbv compleet gemaakt. Daar zien ze nu gelukkig van af." Anderzijds wijst Verspeek op de grond, die voor industriali satie nog nodig is. Voor de paar boeren, die er nog zijn. blijft er automatisch minder land over. Bovendien, zal*het karakter van dit typische plat teland geheel verloren gaan, ook door een groene haag. Eerst 't gas Toch houden de bewoners van de Polderweg ^Ich voorlopig gedeisd, zegt Aad Verspeek. Dit hele gebiedj<%in Kethel, in clusief de kerkbuurt aan tie andere kant van de Polder vaart, beschikt nog niet over aardgas. Aan stookkosten zijn zij veel meer kwijt dan Schie dammers en Rotterdammers, die een paar honderd meter verderop net binnen de be bouwde kom leven. De ge meente Schiedam stelt nu een §PP onderzoek in om te zien. of er aardgaslcidingen aangelegd kunnen worden. In afwach ting daarvan hebben de 'Ke- thellappers' hun acties, waar mee zij zelfs op televisie kwa men, een tijdje opgeschort. Verspeek redeneert nu zo: eerst het gas. dan zoveel moge- Broekkade strijdt tegen onteigening lijk behoud van hei landelijk karakter je kunt met alles tegelijk willen. Ons ideaal Daar waar de Polderweg over gaat in de Broekkade. die doodloopt op de Oostabtspol der. begint ook de Kerklaan. Op de gevel van hei hoek pand. waar de SRV-wagen al tijd staat, prijkt met sierlijke letters: 'Ons ideaal'. Geen wonder, 't is een rustieke plek. Hoelang nog? Piet Baartmans is bewoner van de Brockkade. familie van de Baartmans die hel trans portbedrijf in 's-Graveland heeft en die dus bijdraagt tot de uitbreiding van het indus triegebied. Piet Baartmans heeft zich al schriftelijk ge wend tot de gemeentebesturen van Rotterdam en Schiedam, want in verband met de plan nen voor bos cn industrie dreigt de Broek kade verbreed te moeten worden. Die kade is nu nog eigendom van de tnci> sen die er aan wonen, maal' onteigening zit in de lucht. Baartmans is ertegen, en al zijn buren ook. Zij zijn al in de pen geklommen, de pen van het verzet. Zelf woont Piet Baartmans nog vrij rustig, maar hij ziel aan de Polderweg hoe het na verbreding van de Broekkade zal gaan. De Pol derweg wordt steeds intensie ver gebruikt door sluipverkeer van Schiedam-Noord naar Rotterdam en Overschie vice versa, daar is het tegenwoor dig met de rust op de oude landweg wel gedaan. Hoe meer industrie, des te meer verkeer. Hoe meer bos. des ie meer recreanten, dus óók: toe nemende drukte Daarom heeft Baartmans een recreatief alternatief voorge steld: „Maak van de Broekka de een regionaal fietspad." Dan hoeft dit weggetje langs de Poldervaart niet verbreed Op de Polderweg is het niet-j altijd zo rustig fietsen als hier! op de foto. Rechts rukt de,; bebouwing van industriege-»' bied 's-Graveland al merk-i' baar op en dat gaat gepaard: met toenemend sluipverkeer.; te worden, bovendien zal het; dan het eerste enige echte' fietspad zijn in dit stukje Ke-' thel. en zelfs in de hele drie-! hoek tussen Schiedam. Delft en Rotterdam. j Maar Baartmans is een beetje somber geworden. Hij merkt j dat bos en industrie beiangrij-| ker worden gevonden. „Zowel! de gemeente Schiedam als dtj- gemeente Rotterdam vindt dad fietspad een uitstekend plan j hoor. Maar Schiedam zegt dat! het Rotterdams grondgebied k- en verwijst dus door en Rot J terdam zegt geen geld te heb ben. Jongens, als die gemeen ten nu toch eens een keer d«i koppen bij elkaar steken!" j' Baartmans en Verspeek vin den allebei, dat dit gebied he meest verwaarloosde deel var:, Schiedam en Rotterdan i; vormt. Omdat het voor beidi,i; steden zo in een uithoek ligtJ- „Maar boeren en buitenlui zijrl" tegenwoordig óók burgers!" j! Nieuw-Beijerland Eén keer heeft een Nieuw-Bcijorlander zijn nieuwsgierigheid niet kunnen bedwingen en heeft hij er een telefoontje naar het bedrijf aan de Karweistraat 13 aan gewaagd. „Wat doen jullie daar nou eigenlijk?" was zijn duidelijke vraag. De naam 'ICT Novotech' had de man blijkbaar weinig aanknopings punten geboden. ICT doet Amerikaanse invloeden ver moeden, maar Novotech ver wijst meer naar het Oostblok. Directeur Quel 1 borst is niet verbaasd, dat de mensen niet welen wat zich in de loods af- speelt. „We hebben geen ver koopafdeling, die naar buiten treedt en we adverteren nooit", .zegt hij. „We doen ge woon alles, wat voor onze neus komt". Op zich is het niets bijzonders, dat een bedrijf van alles aan pakt. Als één van die dingen een miljoenen project in de gas- Velden van Tsjecho-Slowakije tó, dan blijkt dat er op Karwei straat 13 in Nieuw-Beijerland meer gebeurt dan menigeen vermoedt. Leken zouden ICT Novotech een computerbedrijf noemen. In de wereld van de automatisering ingewijden hanteren het Engels cn spre ken van een 'systemhouse'. Deze term houdt in, dat het bedrijf complete systemen af levert; er worden computers gebouwd, die zijn voorzien van de programma's en eventuele aanpassingen, zodat ze na afle vering nog slecht moeten wor den aangesloten, om een com pleet productieproces te kun nen 'besturen'. Directeur ir. J. M. Quellhorst kan diverse voorbeelden ge ven van besturingssystemen, die het bedrijf in de vier jaar van zijn bestaan heeft ge bouwd. Als 'input, output, mi cro, mini' en andere techni sche termen uit zijn vlotte be toog worden geschrapt, blijft er een helder verhaal over. Het systemhouse ontwierp bij voorbeeld voor een grote bak kerij de besturing vanaf de in- pakmachines tot de vrachtwa gens van de afnemers van het brood. Door de bestellingen in te tikken zorgt de computer ervoor, dat elke bakker van eike soort brood dc juiste hoe veelheid in zijn auto krijgt. Zonder dal er een mensen hand aan te pas komt, worden lopende banden gestart en ge stopt en gaan wissels over. Een soortgelijk systeem maakte het bedrijf voor een kippenslach terij, waar het juiste aantal kippen van een van tevoren bepaald gewicht van de slacht haak in een doos vallen. Goe de herinneringen heeft de di recteur aan zijn eerste project: „De helderbierlijn nummer twee" in de Heinekenbrouwe- rij. „We moesten daar het pro ces vanaf de filtratie tot aan de fles regelen. Toen dit was vol tooid, trokken we de wijde wereld in". Gasvelden Dat 'de wijde wereld' kan vrij letterlijk worden opgevat. Na de relatief eenvoudige op drachten heeft ICT (Industrië le Computer Toepassingen) steeds grotere ingewikkelder projecten aangepakt. In ons land kreeg het bedrijf een op dracht voor de besturing van een zinkelektrolysefabriek in Budel. De klapper was echter het project in de aardgasvel den van Tsjecho-Slowakije. Voor vijf gasvelden (vier met 28 bronnen en één met 52) moeten grote besturingseenhe den worden ontworpen cn ge bouwd. Daarnaast wordt ge werkt aan de apparatuur voor de centrale controlekamer. In middels zijn al drie veldsla- tions geplaatst. Als alles een maal staat opgesteld worden alle gebeurtenissen op de gas velden geregeld en gecontro leerd door de 'kasten' uit Nieuw-Beijerland. Momenteel staan de laatste twee veldsta- tions nog in de loods aan de Karweistraat. De werknemers, stuk voor stuk computerex perts, hebben de computers opgebouwd en zijn nu bezig met allerlei testprogramma's. Uniek Het unieke karakter van bet 'systemhouse' wordt niet be paald door de projecten die het inmiddels heeft aangepakt, of het feit dat daar imti 'toevallig' een gasvcld in een Oostblok land bij zit. Het zit 'm voorna melijk in de werkwijs binnen het bedrijf en de manier waar op de opdrachten worden 'bin nengehaald'. ICT heeft alles bij elkaar (inclusief het kan toor in Zutphen, waar plannen worden gemaakt en program ma's worden ontworpen) slechts 33 personeelsleden. door Henk Zwijnenburg „We beginnen aan de projec ten zonder enige ervaring op dat bepaalde gebied", vertel^ de directeur. „We hebben, nooit eerder iets met gasvel den te maken gehad; we zijn er gewoon met een dolle kop ingestapt", zegt Quellhorst nonchalant. Op deze manier beconcurreert net systemhouse de gerenommeerde computer reuzen. „Als we de opdracht hebben, is de grote gok: kun nen we het, of kunnen we het niet". Het bedrijf vertrouwt simpel weg op de steeds groeiende vakkennis van de - meest jon ge - computerdeskundigen. Zij zijn voor het merendeel afge studeerd op de HTS in Twen te. Deze herbergt Nederlands eerste en volgens de directeur beste opleiding computertech- •niek. „Het is bijzonder bevre digend werk; je leert met elk nieuw project weer meer op je vakgebied". Essentieel voor ICT noemt de directeur de volledige vrijheid, „De financiële zelfstandigheid stelt ons in staat om zelf beslis singen te nemen", meent Quellhorst, die met zijn mede directeur het bedrijf opzette door beider vakantiegeld bij elkaar te leggen. „Vanaf dit kneuterige begin hebben we de zelfstandigheid kunnen be houden met het gevolg dal we risico's kunnen nemen, die an deren wellicht te groot vin den". De genoemde kneuterigheid komt ook naar voren als Quellhorst vertelt, hoe hel be drijf aan zijn weinigzeggende naam is gekomen. „Wc had den al diverse namen bij de Kamer van Koophandel inge diend, maar ze werden telkens om verschillende redenen af gekeurd. Toen hebben we maar een lijst mei zo'n twintig namen opgestuurd; dan kon den ze er zelf één kiezen". Een Het testen en controleren van één van de vetdstations voor Tsjechoslowakije in vol le gang. 'snelle' naam is niet belangrijk voor het systemhouse. „We le veren nooit producten direct aan de eindgebruiker. We zijn een toeleveringsbedrijf voor grote industrieën. Quellhorst zegt om deze reden ook hele maal geen behoefte te hebben aan adverteren, zoals andere bedrijven dat doen. „We wil len simpelweg niet worden vergeleken met andere soft- w are -co w boys Tol 16 augustus 1982 zal er i het kantoor van het Rottei dams Nieuwsblad geen spreel uur Raad en Daad worden ge houden. Daarna kunnen d maandagochtenden voor 10.U, uur weer telefonisch (01( 14414) afspraken worden gt maakt voor het spreekuur va. Raad en Daad, dat 's middaj vanaf 14.00 uur in het gebou* van het Rotterdams Nieuw; blad wordt gehouden. zondag 8 aug Hervormde Gemeenten. Centrum: Laurenskerk, 10.30 uur mw. ds. K. van Bergen. Laurerjspas- toraat; 17.00 uur ds. H.J. Lam te Sommelsdijk.Prinsekerk: 10.00 uur ds. H.G. van Duijl te Den Bosch, Pau- luskerk, Mauritsweg 20: 10.30 uur '.prol. w. Verdonk te Oegstgeest. Op- standingskerk. Lisplein: 10.00 uur ds. J.W. van Swïgchum. Hel Trefpunt: 10.30 uur ds. N. Kleermaker. Delfshaven: Oude Kerk Aelbrecht- skolk: 9.00 uur ds. J.T. Cazander uit Oude Tonga, 10.30 uur ds. W.H. den Ouden uit Hillegersberg, 17,00 uur ds. M. Kleermaker. 19.00 uur ds. G-J. van den Bogerd uit Rhoon. kerkdienst voor ledereen m.m.v. mevr. H.A. Broere-van der Leye, zang. Emmaus- kapeL* 9.30 uur ds. W. Vos. Kralingen: Hoflaankerk: 10.00 ds. O.J. van der Ploeg.17.00 uur ds. J.F. Zeemeyer. Oosterkapel: 9,30 uur ds. E.L. Ruitenberg. Laankerk: 10.00 uur kand. p. Damsteegt, 17.00 uur ds. J.F. Mantz uit Rozenburg. Immanuel- kerk: 9,30 uur ds. J.F. Zeemeyer. Hillegeraberg: Hillegondakerk; 10.00 uur ds. D.H. Bosma uit IJsselmonde. 19.0D uur dr. F. de Graaft uit Hattem. Messïaskerk: 10.00 uur ds. G.M.J. Winter uil Doorwerth. Oranjekerk: 10.00 uur ds. J. van der Wal, Salva- torkerk: geen dienst. Nassaukerk: geen dienst. Afexanderkerk: 10.00 uur ds. J. van der Velde uit Woerden. 17.00 uur ds, W.H, van Koeten. Goe de Herderkerk: 10.00 uur prof. dr. E.l. Smelik. Bergkapel; 10.30 uur ds. W.H. Stenfert Kroese uit Blllhoven. Servicecentrum varenhof; geen dienst. Zevenkamp: 1Q.O0 uur ds. W. van der Zwan. St. Franciscus Gast huis: 9.00 uur ds. T.D. van Soest. Overschie: Grote Kerk: 10.00 uur ds. W.H. Doornmk. Adventkerk: 10.00 uur geen dienst. Rotterdam-Zuid: BetJehemkerk: 9.00 uur ds. H. Gmmering uit Baarn. Car- nissehuis: 10.00 uur ds. J. van Vliet. Johanneskerk: 10.30 uur ds. J.G, Kooren. Maranathakerk: 10.00 uur kand. P. Buitelaar, 17.00 uur ds. J. Smit uit Hilversum. Morgensterkerk: 9.00 uur ds. J.G. Kooren. Open Hof Middelharnisstraat: 10.30 uur ds. H. Ommering uit Baarn, 17.00 uur ds. L. van Oudheusdan uit Hoogerheide, herv/ger. dienst. Credokerk; 17.00 uur herv/ger. dienst. Oude Kerk: 10.00 uur ds. J. Vermaas. Chr. Triom- fatorkerk: 17,00 uur ds. J. Vermaas, Vredeskerk: 10.00 uur ds. L. de Wit. Sonneburgh: 10.30 uur dhr. D. Hart kamp. IJsselmonde: Adr. Janszkerk: 10.00 uur ds. P.H. Quartei. De Hoeksteen: 10.00 uur ds, J. Mettau, avondmaal. Pelgrimskerk: 10.00 uur ds. M.N. Schrale. Nieuw Sonneburgh: 9.30 uur dienst. Zomerlandkerk: 9.30 uur ds. W.A Jelsma. Groene Tuinkerk: 9.30 uur mw. ds. J. Koapmans-Schotanis, 17.00 uur ds. W.A. Jelsma, herv/ger, dienst. Diensten voor gehoorgestoorden: Rehobothkerk Noordsingel: 10.30 uur dhr. 8. Bruining. Ger. Kerk Breeplein: 9.45 uur geen dienst. Ziekenhuizen; Oijkzigtziekenhuis: 9.30 uur ds. P-R. Evaraars. dienst van woord en tafel. Bergwegziekenhuis: 10,30 uur ds. P.R. Everaars. Van Damziekenhuis: 10.15 uur mw, ds. J.A. Meulendljk. Dr. Daniel den Hoed kliniek: 9.30 uur ds. P.N.8. Pool. Geri atrische Kliniek Pascalweg: 19.30 uur ds. P.N.B. Pool. Havenziekenhuis: 10.00 uur mw. ds. Sïisling-Bikker. Ika- zia Ziekenhuis: 10.30 uur ds. M.C. Don. Reuma-Centrum Beethovenlaan: 14.45 uur ds. De Ruiter. St. Clara Zie kenhuis: 14.45 uur ds. J.F. Mantz. Sint Franciscus Ziekenhuis: 9.00 uur ds. T.D. van Soest. Zuiderziekenhuis: 10.45 uur ds. P.N.B. Pool. Gereformeerde Kerken: Rotterdam-Centrum: Bergsïngelkerk: 9.00 uur ds. R.W. Biewinga te Kame- rik, 17.00 uur ds. A.J.G. Dronkert te Gouda. Statensïngeikerk: geen dienst. Nieuwe Oosterkerk: 10.00 uur spreker onbekend. Kerkzaal Eudokia: 10.30 uur ds. R.W. Biewinga te Kame- rlk. Kerkzaal Atrium: geen dienst. Studentengemeente Doopsgezinde Kerk Noordmotenwerf; eerstvolgende dienst 29 augustus. Jeugdhaven 't Ruim, Van Speykstraat: 11.45 uur ds. B, ter Haar. Delfiihavsn: Kerk Duyststraat: 10.30 uur ds. J.M. Snoek. Zaal Burg. Mei- neszstraat: 17.00 uur ds. F. van Zu- them. De Rustenburg Mathenesser- laan: 9.00 uur ds. F. van 2uthem. Kralingen: PrU-Rege: 10.00 uur drs. F. v.d. Bos te Gouda. Hoflaankerk: 17.00 uur ds. J.F. Zeemeyer, H.G. Kralingseveer: 10.00 uur spreker on bekend, 17.00 uur ds. J.F. Mantz. Rotterdam-Zuid: Breeplelnkerk: 9.30 uur ds. P. Reedijk, 17.00 uur ds. R.P. Ytsma te Bteiswijk. Lombardijen: Petrakerk: 10.30 uur ds. L.E. van Loo uit Heerjansdam. De Elf Ranken: geen dienst- Terbregge/Ommoord/Zevenkamp: Messiaskerk: 10.00 uur ds, H. Huting, gecomb. dienst. Open Hol: 9.30 uur ds, R. Alers. Varenhof: geen dienst. Zevenkamp Gebouw D.G.S.W. Roer 20: 10.00 uur ds, Wv.d. Zwan. Alexenderatad; Verrijzeniskerk: 9.30 en 17.00 uur: ds. H.M. Matter te Baarn. IJsselmonde: Groene Tuinkerk: 9.30 uur mevr. Koopmans-Schotanus, 17.00 uur ds. W.A. Jelsma, H.G. Zo merlandkerk: 9.30 uur ds. W.A. Jels ma. 17.00 uur ds. P. Steegman. Overschie: Maranathakerk: 10.00 uur ds. E.J. Nyhuis te Quwerkerk, 17.00 uur spreker onbekend. Advenlkerk 17.00 uur ds. B. Koekkoek. Chariois: Bethelkerk: 9.30 uur dr. Y, Feenstra. 16.30 uur ds. J. Vlaardin- genbroek. Waelesteln: 9.30 uur dr. J Vlaardingenbroek. Feijenoord: Kerkgebouw Pr. Hendrik- laan: 10.30 uur dr. J. Vlaardingen broek. 17,00 uur geen dienst. Heyptaat: Jullanakerk: geen opgave ontvangen. Hillegersberg/Schiebroek: Mei- doornkerk: 9.30 uur ds, R. Kleinsma te Zoetermeer. Vredevorstkerk; 9.30 uur dhr. P. v.d. Kraan. 17.00 uur ds. J, v.d. Wal. Nassaukerk: 17.00 uur dhr. P. v.d. Kraan. Oranjekerk: geen bericht ontvangen, Zuldwijk: Credokerk: 10,00 dhr. M.A. Lodder te Ten Post, H.G. Masselïnk. Morgensterkerk: 10.0Q uur ds. J.G. Kooren, H.G. Pandrecht: Chr. Trlomfatorkerk; 9,30 uur geen dienst, 17.00 uur drs. L. van Oudheusden te Hoogerheide. Berkel en Rodenrijs: De Ark: 9.30 en 17.00 uur ds. J. Snijder. Katholieke Kerken: Oud-Katholieke Kerk Paradljskerk. Nieuwe Binnenweg: zond 9.30 uur. Parochie van H.H. Laurentlus en Maria Magdalena No- Delstraat: zon 10.15 uur. Hoorns-Katholieke Kerk Centrum: Bosje: zat. 19.00 uur, zond. 10.30 en 12.00 uur. Eendrachtskerk: zat. 18.00 uur (Spaans), zond. 10.00. 11.30 (Spaans) en 12.45 uur, Jozef- Paradijskerk; zat. 17.30 uur, zond. 11.00 uur. Steiger: zat. 18.30 uur. zond. 10.30 en 12-15 uur. Una Sancta (Karei Doormanstraat): zond. 10.30 en 11.30 uur. Schipperscentrum: zond. 11.00 uur. Araunagemeente in de Doopsgezinde Kerk Noordmolen- werf: zond. 8.45 uur. Zusterkapel Eerdrachtstraat zond. 11.00 (Ita liaans), 11.00 uur(Hongaars). Aposto laat ter Zee: zat. 20.00 uur, zond. 10.00 en 22.00 uur. Wast: Anionius Abt. Mathenesserduk 459: zat. 18.30 uur. Kapel Franciscus- college: zond. 10.30 uur (Franse Mis). Laurentlus en Elizabeth (kathedraal): zal. 19.00 uur. zond. 09.45, 11.30 en 13.00 uur (Kroatlsch). Oud-Mathenes- se (H.Hart): zat. 17.00 uur, zond. 11.00 uur. Delfshaven (Wijkgebouw Petrus}: zat. 18.45 uur. Willibrord; zat. 19.00 uur, zond. 9.45 en 11.30 uur. Spangen (Nicolaas): zat. 17.00 uur, zond. 9.30 en 11.00 uur. Kapel Hondi- usstraat: zat. 18.00 (Portugees). Overschie: O.L, Vrouw v. altijdd, bij stand: zat. 18.45 uur, zond. 9.30. 10.30, 12.00 en 18.45 uur, St. Petrus Banden (Delftweg 13): zat. 18.45 uur, zond. 9.30, 11.30 en 18.45 uur. Noord: Blijdorp: zat. 19.00 uur, zond. 10.00 en 11.30 uur. Crooswijk Nieuwe Kerk Barbara-Ver- losser Crooswijksewsg 36: zat. 18,00 uur. zond. 9.30. 10.30 en 12.00 uur (Portugese- Mis). Famlliekerk (Qerg- slngal): zat. 18.45 uur, zond. 9.30 en 11.00 uur. Hildegardls: zat. 18.45 uur, zond. 10.30, 12.00 en 18.00 uur. Pro venier (Dienstencentrum Walenbur- gerweg): zond- 10.00 uur. Kapel Wa lenburg: zond- 11.00 uur [Engelse mis). Hillegersberg/Schiebroek: Christus Koning: zat.l8.3C uur, zond.9.30 en 11.00 uur. LIduina: zat. 19.00 uur. zond. 9.30, 11.00, 12.30 en 19.00 uur. Paulus: zat. 19.00 uur, zond. 9.30 en 11.30 uur. Verrijzeniskerk: zal. 19.00 uur, zond. 9.30 en 11.00 uur. Ooit Kralingen Lambertuskerk: zat. 19,00 uur, zond. 9.00. 10.30, 12.15 en 19.00 uur. Al exan derpol der (Caecilia): zond. 10.00 uur. Ommoord (Open Hof): zat. 19.00 uur, zond. 11.30 uur. Charioia: Michael en Clemens: zat. 19.00 uur, zond. 8.30, 10.30 en 12.00 uur. Pandrecht Bavo: zat, 19.00 uur, zond. 10.00 en 11.30 uur. Zuidwijk: zat. 19.00 uur, zond. 10.00. 11.30 en 18.30 uur. Zuid-Wwt: Heyplaat (Bonifatlus): l.OO uur, zond. 10.00 uur. Hoog zat. Hoogvliet (Marlakerk): 2at. 18.30 uur, zond. 10.00 uur. Hoogvhet-Maeuwenpiaai: zond. 11.00 uur. Perms (Emanuel- kerk): zond. 9.00 uur. Zuid-C: H. Franciscus van Assisie (Huize Maasveld Afrikaanderpleïn)- zat. 19.00, zond. 9.45 uur. H.H. Mar telaren van Gorcum en O.L.Vrouw van Lourdes, Stieltjesstraat 14: zat. 18.30 uur en zond. 9.30, 11.00 uur H.Margaretha M.Aiacoque: zond. 11.15 uur. Kruisvmdingkerk: zat 19.00 uur, zond. 9.30 en 11.00 uur, Teresiakapel (Lange Hilleweg}: zat. 18.30 uur, zond. 9.3Q uur. Zuid Oost: Lombardijen (Engelbe waarders): zat. 19.00 uur, zond. 9.45 en 11.45 uur. IJsselmonde (Kruisver heffing): zat, 19.00 uur, zond 10.00 en 11.30 uur. IJsselmonde (Weder komst): zat. 19.00 uur. zond. 9.30 en 11.30 uur. Barendrecht; St. Augustinuskerk: zat. 19.00 uur Eucharistieviering, zond. 09.00 uur Eucharistieviering, 10.30 uur Hoogmis. Overige diensten: Vrijzinnig Hervormden: Groothan delsgebouw ingang Stationsplein; 10.30 uur ds. J. Westra uit Utrecht. Doopsgezinde Gemeente: Doopsge zinde Kerk Noordmolenwerf, 10.30 uur ds. H. Wethmar. Evangelisch Lutherse Kerk: Andre- askerk, Heer Vrankestraat 51: 10.00 uur hr. F, Goudzwaard- Lutherkapel. Nozemanstraat 10: geen dienst. Vaste Burchtkerk, van Swietenlaan 1: geen dienst. Kinderdiensten elke zondag 10.00 uur in de Andreaskerk en de Vaste Burchtkerk. Vrije Evangelische Gemeente: Rot- terdam-Cemrum: 10.00 uur ds. D. de Jonge uit Nijverdat. Rotterdam-Zuid Aristoteiesstraat, 10,00 uur Dienst. Pinkstergemeente: Filadelfiacenlrum Espelo; 10.00 en 19.30 uur P. Quist, maandag 20.00 uur Bijbelstudie, dins dag 20.00 uur Interkerkelijk Jongeren Contact. Pinkstergemeente: R'dam-Zuid We- vershoekstraat 80 (nabij Zuldptein) 10.00 uur dhr. F.F. Schetter. Pinkstergemeente 'Gemeente Gods': Kapel Bonaventurastraat 15;* 10.00 uur br. K. van Balen. Gereformeerde Gemeente; Rotter- dam-West. Willem van Zuylenstraai; 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Rotter- dam-Zuid, Mijnsherenplein 9: 9.30 en 16.30 uur leesdienst, Beptieten Gemeente: Rotterdam- Centrum: 10.00 uur geen dienst, Rot terdam-Zuid Jagerslaan 9: 9.30 uur br. W.J. v.d. Leer uit Oordrecht. IJs selmonde Kreekpad 7: 9.30 uur ere dienst. Nieuw-Apo8to!ÏBche Kerk: Rotter dam-Zuid (Hillevliet 139) i.v.m. ver bouwing zijn de diensten tot om streeks October verplaatst naar Gernt v.d. Lindestraat 63. Rotterdam-West (Gerrit v.d. Lindestraat 63a>. 9.30 en 16,00 uur Dienst, dond. 20.00 uur dienst. Rotterdam-Hoogvliet (Kruis- netlaan 200) 9.30 en 16.00 uur Dienst. Gereformeerde Kerken {vrijge maakt): geen bericht ontvangen Leger des Heils: geen bericht ont vangen Remonstrantse Gemeente: Remon strantse Kerk Mathenesserlaan: 10.30 uur gezamelijke dienst in Doopsgazm- de Kerk ds, H. Wethmar. Nederlands-Gereformeerde Kerk; geen bericht ontvangen De Christelijke Wetenschap: (Schle- damsevest 190) zond. 11.00 uur the ma 'Geest', avonddiensten 1e en 3e woensdag van de maand 20.00 uur. Pinkstergemeente 'De Kandelaar': (Nieuwe Binnenweg 326) 10.00 uur br. A. Lock. 19.30 uur gastspreker- Gereorganiseerde Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der laatste dagen: Groenezoom 256: 11.00 uur Dienst. Scandinavische Kerken: Den Norske Sjümannskirke. Noorse Kerk Droog lever Fortuynplein 4: kt. 11 Hóymesse, kl. 20. Aftensang og fest. Pastor Arne Oyesle. Kong Olavs Kapell. Europa- weg 224 Europoort Rozenburg: kl. 19.30. Aftensang og lest. Svenska Sjomanskyrkan. Zweedse Kerk Park laan 5: kl. 17. Gudstjanst. Assistent Gjosta^Bjorlmg. Dansk Somandskir- ke, Deense Kerk Cooihaven 1-7: kl Andagt, Sommerassistenten. Suomt Merimiesktrkko, Finska Sjomansky j kan. Finse Kerk 's Gravendijkwal 6 klo. 19. Jumalanpalvelus, kl. 1 Gudstjansi, Pastor Jarmo Kokkó. i Deutsche Evangelische Gemeind. (Centrum 's Gravendijkwat 65) 10.1 uhr Pfarrer fiuhl. Scots Church: (Schiedamsevest 1V 10.30 uur a.m. rev. M. isherwood. SI, Mary's Church: (Church of En land) 9.30 a.m. Holy Communie 10.30 a.m. parish communion. 7,( p.m. Evensong. Rev. G.G. Allen. Russisch Orthodoxe Kerk: (Perslj straat) do. 19.00 uur. vr. 14.30 i 19,00 uur, zat. 10.00 en 24.00 ui zond. 10.30 uur. Waalse Kerk: 9 h 30 pasteur R. gandet. Omgeving: Hoogvliet: Antwoordkerk: 10.00 c dhr. J.A. Venema uit Hoogvliet. Dek kerk: 10.00 uur spreker onbekend. Bron: 9.00 uur ds. J. Hoogenda' Dorpskerk: 10.00 uur ds. J.R.H. H' dema uit Hoogvliet. Vaste Burci" kerk: 19.00 uur ds. C.H. Heiboer Poortugaal. R.K. Mariakerk: z, 18.30 uur, zond. 10.30 en 18.00 t- H.Mis. Meeuwenplaat: zat. 18.30 u1 zond. 11.15 uur H.Mis. Pernis: Nederlands Hervormde Kei 9.30 uur ds. M.C. Malipaard. 18., uur ds. H.J. Swierts uit MaasslL Gereformeerde Kerk: 9.30 uur i' H.J, Swierts uit Maassluis, 10.30 i gec. dienst in Ned. Herv. Kerk. Br tislen Gemeente: 9.45 uur ds. G. Vr1 ter uit Deventer. Emanueikerk: zoi 9.30 uur H.mis. Rhoon: geen bericht ontvangen. J Zuidland: Gereformeerde Kerk: 9. uur ds. C.J. Tisslnk uit s-Gravend»1. 17.00 uur dhr. Pet uit Hellevoetslu' Brielle: Herv. Gerelormaerda Ke St. Cath. Kerk, 19.00 uur ds. J. schut uit Höievoetsluis. Geuzenke'; 9.30 ds. J.W. Dof».

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3