ROTTERDAM It 'De kleine vervuiler' in postkantoor Van Melle wil deel van Gilda-fabriek SffSf V Stroomstoring: zwavelgas ontsnapt Verkeer in binnenstad omgelegd A.J* Grolleeperfectioneerde zijn beschilderde jampotje Lichaam gevonden Fraudezaak kostte RET 1,4 miljoen Tiental in a demhalingsmoeilijkheden Burgemeestei Peper slaat eerste paai kade verlenging EMO Gratis naa het CHIO i Rotterdams Nieuwsblad dinsdag FZ/RV/EY/RW 10 augustus 1982 inmi«aimimmiiiiiuminunmi 'Rode lampjes redden al veel mensenlevens' Rotterdam Op een trapleer, in de deuropening, naast het bed, in de kamer... De plek kan zo gek niet zijn, of de heer A.J.Grollee is er wel gefotografeerd. En steeds weer met dat roodbeschilderde jampotje. Zo ging het jaren geleden, met voor de eerste keer op 15 maart 1976, en zo gaat het nog. „Deze uitvinding mag niet in de doofpot, daarvoor is 'ie te belangrijk voor zoveel be jaarden. Er worden namelijk mensenlevens mee ge red". Toch is het. sinds zes jaar gele den de occotnenjsehc werk groep Oud-Kralingen een alarmsysteem voor bejaarden introduceerde, opvallend stil geworden rond deze vorm van burenhulp Tc stil eigenlijk, want het simpele systeem, dat bestond uit twee zes volts lampjes, een dun draadje, een schakelaartje en dat lege jam potje. heeft in al die jaren na melijk weldegelijk zijn nut be wezen. Met een beetje oplettende bu ren leefde de bejaarde door dit systeem in de stellige zeker heid dat er in geval van nood hulp zou komen opdagen. Bin nenshuis hoefde door de be jaarde slechts een schakelaar te worden omgedraaid, waarna boven de voordeur het lampje in het beschilderde jampotje ging branden. Voor de buren was dit lichtsignaal het sein dat er hulp geboden moest worden. In de meeste gevallen werd dc politic of de GG en GD gewaarschuwd. Dankzij dit systeem blijken veel be jaarden langer zelfstandig te kunnen blijven wonen Mede hierdoor wordt het overbrug gen van de vaak lange wacht- periode voor plaatsing in een bejaardentehuis mogelijk ge maakt. ïsolemenl Het alarmsysteem werd in die jaren zeven lig met veel tam tam wereldkundig gemaakt. Bejaarden riepen dankbaar uit dal het alarmsysteem eindelijk iets oploste van het levensgro te probleem, dat regelrecht veroorzaakt wordt door het isolement van de bejaarde en de voortdurende angst dat er in alle eenzaamheid iets kan gebeuren. Nagenoeg elke krant voerde wel een aantal bejaarden ten tonele, waarbij meestal werd teruggegrepen op trieste voor vallen, hoe een doodzieke be jaarde enkele dagen onopge merkt m bad had gelegen en hoe iemand pas was gevonden nadat ze. na lang roepen, een voorwerp door de ruit had ge gooid. Soms werden zelfs voorbeelden aangehaald van mensen, die vele dagen dood in huis hadden gelegen, alvo rens buren - gealarmeerd door de stank - de politie waar schuwden En dus was ieder een opgetogen dat er eindelijk eens iets gedaan werd De heer Grollee, zeventig jaar nu, cn al sinds de oprichting lid van de werkgroep, mon teerde bij de bejaarden de eerste lampjes en doet dat nog steeds. „Bij toeval ben ik erin gerold", zegt hij over zijn acti viteiten. „Ik kwam in contact met dominee Hoekstra, de voorzitter van de werkgroep. Tegen hem zei ik op een dag terloops dat ik wel iets voor de bejaarden wilde gaan doen. en door Hans Soeters vanaf dat moment ben ik er non stop mee bezig". Doel van de werkgroep: direc te hulpverlening aan zieken, bejaarden en alleenstaanden in de wijk Kralingen. Mei als eerste project, 'de rode lamp jes'. Het eerste exemplaar werd bevestigd boven de deur van de gezusters Den Braber aan de Lambertusstraat 170, hetgeen op die dag aan een van de tachtigjarige bewoon sters de opmerking ontlokte: „Ik heb een tijd onderaan de trap gelegen en er was nie mand die me kwam helpen. Daarom zijn wij zo blij met dat rode lampje. Als er nu iets ge beurt kan iedereen in de straal dat tenminste zien". Dat was toen, maar nog steeds krijgt de heer Grollee dankbare bejaar den aan de telefoon. „En steeds zeggen ze dan; „Als ik dat ding niet had, was ik al lang dood geweest. Pas nog sprak ik een mevrouw, die dankzij het alarmsysteem al drie keer een hartaanval heeft overleefd". Bejaardenhulp Een jaar nadat in Kralingen de eerste lampjes werden aan gebracht, toonden ook andere wijken en steden belangstel ling voor deze vorm van be jaardenhulp. Zelfs vanuit Duitsland kwam men pools hoogte nemen. Die groeiende interesse leidde ertoe dat hel systeem werd verbeterd „De aan de muur bevestigde schakelaar, een zwak punt in het geheel, werd vervangen door een trekschakelaar met een touwtje. Het probleem was namelijk, dat als een bejaarde op de grond terechtkwam, hij niet meer bij de schakelaar kon komen. Dankzij die ver betering - waarbij het touwtje- tot tien centimeter boven de grond hing - had hij m ieder geval nog de mogelijkheid om er naar toe te kruipen Deze schakelaars werden dan be vestigd in het toilet en de slaapkamer, want dat zijn nog steeds de plaatsen waar de meeste mensen onwel wor den". Maar de heer Grollee was nog steeds niet echt tevreden. „Er kleefden aan het systeem nog steeds nadelen", verklaart h»j, waarom hij zich eind 1977 op nieuw aan het knutselen zette Het resulteerde m een zoemer systeem, dat in combinatie rnet het rode lampje moest gaan functioneren. Veel bejaarden hadden namelijk nogal terug houdend gereageerd, uit angst dat het stille rode alarm bij ar geloze voorbijgangers heel an dere gedachten zou loswoelen Maar ook het zoemertje, dat eveneens via de trekschake laar in werking moest worden gesteld, voldeed niet helemaal. Dc oorzaak: een poes kon m een speelse bui al tikkend te gen het touwtje het alarmsys teem m werking stellen Het is echt gebeurd; in de Oosimaas- straat onstond op die manier voor de deur van een bejaarde een complete oploop. Maar het systeem werkte wél, want tus sen het tijdstip waarop de poes aan het touwtje had gebungeld en het moment dat de buren hulp op gang kwam, waren slechts zes minuten verstre ken. Draadloos Maar weer sloeg Grollee aan het piekeren. Gewend als hij - als voormalig vrachtwagen chauffeur - was om zelf voor alles een oplossing te vinden, introduceerde hij kort hierna de draadloze alartnzender Het bleek dé oplossing, want vanaf dat moment hoefde de unwel geworden bejaarde nog slechts een knopje in te drukken van een apparaatje dat hij dag en nacht bij zich kon dragen. „Helemaal te perfectioneren is het systeem natuurlijk nooit". 4', 'i/' "L 'VA/ 'v 3fA4.- H? ?'t yf?-i 9 t De heer A.J.Grollee knutselend aan een alarmsysteem, zoekend naar een steeds betere beveiliging van de bejaarden. zegt Grollee erover. „Je bhjlt afhankelijk van de hulp van anderen. Ik heb namelijk ook wel eens een boze bejaarde aan de telefoon gehad, die ver ontwaardigd vertelde dat het systeem met voldeed: hij had namelijk minutenlang moeten wachten op hulp". Om de in de nabije omgeving wonende buren te attenderen op de aanwezigheid van een rood lampje en zoemer, wordt tegenwoordig een stencil ver spreid. Hierin wordt de omwo nenden uiteen gezet hoe tn ge val van alarm moet worden gehandeld Tevens wordt ver wezen naar de m het huis van de bejaarde aanwezige enve loppe met de noodzakelijke ge gevens: welke arts er gewaar schuwd moet worden en waai de naaste familie woont. „Maar omdat het voor de hand iigt dat buitenstaanders niet zo een-twee-drie het huis in kun nen. is het nog steeds het een voudigste om de politie of dc brandweer te bellen. Die ko men heus direct", aldus de heer Grollee. Kosten Erg veel hoeft het alarmsys- teem niet te kosten. Het rode lampje met zoemer, dat vanuit twee plaatsen m het huis kan worden bediend, komt inclu sief het aanleggen op /80.-. De electromsch werkende zender, die dag en nacht binnen hand bereik kan zijn, kost echter aanzienlijk duurder circa dui zend gulden Het is echter ook mogelijk dit systeem te huren. Een derde mogelijkheid is do wekkerlamp. Deze boven de voordeur bevestigde blauwe lamp gaal branden op een van te voren ingesteld tijdstip. Brandt de lamp, dan bestaat dus de mogelijkheid dat de be jaarde op dal moment niet in staat is de lamp uit te schake len en is het dringend noodza kelijk tot actie over te gaan. „Bij TNO in Deltt zoeken we momenteel naar een nog beier systeem, zoals bijvoorbeeld een zender die men als een pols horloge bij zich kan dragen. We zitten echter nog in het be ginstadium dus valt er over de kosten nauwelijks nog een zin nig woord te zeggen", zegt de heer Grollee erover. „Maar het belangrijkste is, dat de be jaarden, zieken en alleenstaan den weer doordrongen worden vart hel feit dat er wel degelijk een vorm van bescherming mogelijk is. In Rotterdam zijn nu zon vijfhonderd alarmin stallaties gemonteerd, maar de behoefte moet veel groter zijn" En. daarom ook blijft hij in de kelder van zijn huis aan de Touwslagerstraat zoeken naar nog betere systemen. „Stilzit ten kan ik tóch met", ver klaart hij tot slot „Een goed systeem is echter dringende noodzaak Tenslotte is het ook in deze flat. waar ik nu dne jaar woon, al een keer ge- beeurd dat er een vrouw drie dagen dood in haar woning bleef liggen, alvorens ze werd opgemerkt. Met een lampje en een zoemer had misschien veel leed voorkomen kunnen wor den.. Inlichtingen over alarmsystemen voor bejaarden zijn verkrijgbaar bij: W.J.BIankharl, Van Somcrcn- weg 34 Rotterdam telefoon 010- 52560Q. A.Dagrtelie. Van Someren- weg 10 Rotterdam telefoon 010- 525406 en A.J.GrolIee. Touwslager straat 2b Rotterdam telefoon 010- 127374. «otterdam In het Hulp- en Informatiecentrum (de hal van het postkantoor) tracht het drinkwaterleiding- bedrijf tot 30 september de bezoeker te informeren over 'de kleine vervuiler' en het belang van goed drinkwater. Met tekeningen wordt aange toond dat het beter is vuile olie in blikken naar dc garage te brengen in plaats van achte loos weg te slingeren, waar door de bomen hun takken buigen en de lentebloempjes verdwijnen. Ook de mens is dan niet meer gelukkig vol gens de plaatjes. Een videotape vertelt hoe wij aan gezuiverd drinkwater ko men. In Rotterdam is maar een beperkte hoeveelheid grondwater, zodat wij voorna melijk 2ijn aangewezen op op pervlaktewater. Vanaf 1873 zuivert Rotterdam zijn water en de lijd van cholera- en pes- tepidemieen is dan definitief afgelopen. Wel is dc opkomst van de in dustrie en de toename van de bevolking een nieuwe vervui ler voor het water. Ook de uit dieping van de Nieuwe Water weg zorgt voor een 'water- ramp* in Rotterdam. In de winter van 1962/1963 krijgt het zeewater kans dieper lan dinwaarts te dringen en Rot terdam maakt kennis met zout drinkwater. In elke liter water bevindt zich drie gram zout. Een onaangenaam kopje thee... Het nieuwe dnnkwaterlei- dingbedrijf op de Beerenplaat biedt uitkomst. Door een spaarbekken met een water voorraad van één maand aan te leggen, worden zoutinvasies voorkomen. Men kan nu ge bruik maken van rivierwater als de kwaliteit verantwoord is. De Rotterdamse huishoudens en industrie gebruiken per dag 318 miljoen liter water. Elke Rotterdammer gebruikt ge middeld 133 liter water per dag. In de Biesbosch wordt het water, dat uit de Maas vanuit Oost-Frankrijk naar Neder land komt, opgeslagen en stroomt vervolgens naar de zuiveringsinstallaties van de Drinkwaterleiding op de Be renplaat en in Kralingen. Daar worden alle vreemde en scha delijke sloffen uit het water gehaald en via een buizennet van 2500 kilometer komt hei water terecht komt naar ruim één miljoen mensen in het Rijnmondgebied. De tentoonstelling duurt tot 30 september en is geopend tij dens de uren van het postkan toor. Een deel van de 'kleine vervuilers' In beeld gebracht. Rotterdam De Dordtse rijkspolitie te water heeft in de Nieuwe Merwede het lijk opgevist van een onbekende ongeveer 60-jarige man. Het slachtoffer is door verdrin king om het leven gekomen. Het lichaam heett vijl tot tien dagen in het water gele gen. De man is 1.78 meter met een gezet postuur en dun grijs haar. Het lichaam was geheel ontkleed en toonde geen sporen van geweld. Rotterdam Hei Rotterdamse vervoersbedrijf RET is in een recente fraudezaak met een voormalige 'huisaannemer' voor ongeveer 1/1 miljoen gul den opgelicht. Dit heeft Rot terdam vastgesteld op basis van cijfermateriaal van de re cherche. die dat verzameld heeft ten behoeve van icchLs- zaken tegen de bet rokken aan nemer en een RET-npzichter. De fraude bestond uit het te veel m rekening brengen van personeel, zand, uren en con- tamers Tijdens de rechtzaken werd ervan uitgegaan dal het nadeel voor de RET enkele miljoenen guldens had bedragen, het pre cieze bedrag kon toen nog met worden vastgesteld De RET heeft intern inmiddels beslo ten dat in het vervolg meer gewerkt zal moeten worden met het systeem van bestek ken cn open inschrijvingen en dat het systeem van 'huisaan nemers', waar mogelijk, moet worden verlaten Offertes worden voortaan aan een kn- tisch onderzoek onderworpen^ De administratieve structuuij van het vervoeisbcdrijf zaj( voorts opnieuw worden doorjj gelicht De RET-hoofdopzichjj ter, die de handelingen van d«]j aannemer uil Maasdam moge Ij lijk heeft gemaakt, heeft vai't deze aannemer zeven ligduijj zend gulden aan steekpenning gen ontvangen Hij is daarvoo* door de Rottoidamse rcchij bank medio juli tot een ge van j genisstraf van één jaar veroorjj dee ld De aannemer zelf kreeg, oo^ voor andere delicten, m totaü twee en een half jaar gevangc nisstraf Hij is in hoger be roe;] gegaan j Rotterdam Een tiental mensen heeft gisteren bij Shell in de Botlek adem halingsproblemen gekre gen en moest zich onder doktersbehandeling laten stellen. Bij de kunstmest- fabriek UKF aan de Von- delingenweg vond bij het opstarten van een scha kelpaneel tot tweemaal toe een zeer hoge uitstoot van zwaveldioxide plaats. De oorzaak bleek een stroomstoring te zijn, die binnen enkele uren was verholpen. De zwavel- dioxyde kon de fabriek door de storing niet via de schoorsteen (120 meter hoog) maar slechts op leefniveau verlaten. Door dc noordwestenwind dreef de gevaarlijke stof naar Shell. Dc verhoogde concen tratie werd tot op enkele kilo meters in de omtrek geconsta teerd. De politie sloot tijdelijk de Vondelingenweg voor al het verkeer. De Dienst Cen traal Milieubeheer Rijnmond (DCMR) stelde een onderzoek tn. De Milieudienst van Rijnmond heeft zich eraan geergerd dat het bedrijf heeft verzuimd de storing aan de autoriteiten (po- htie-meléfkamer, meldkamer Milieudienst) te melden. Een boot van dc Rotterdamse ha vendienst kwam de problemen bij UFK toevallig op het spoor en ondernam daarop actie. In hel Rijnmondgebied geldt de afspiaak dat bij dergelijke sto ringen met mogelijk gevaar voor de omgeving de autorite^ ten binnen een kwartier het gebeurde gewaarschuvj, worden Of dat in dit geval n dig is geweest en waarom d dan eventueel is nagelat»; kon een woordvoerder 1 UFK nog niet zeggen, wordt een onderzoek naar i gesteld. Over het algeme worden deze afspraken do! de bedrijven in de Rijumo goed nageleefd, aldus woordvoerder van de Miliej dienst DCMR. In het verled zijn daar nog wel eens mo lijk heden over geweest t zelfs eens tot een rechtsza hebben geleid Rotterdam De kans bestaat dat Van Melle (Biscuits en Sui kerwerken) een deel van de failliete dropfabriek Gtlda overneemt. Overigens is een Haagse zakenman, die onder meer in onroerend goed doet en wiens naam onbekend is, ook nog steeds geïnteresseerd in de koop van het bedrijf. De Van Melle-directie fteett gisteren een gesprek gehad met Gilda-directeur L. J, Gil let en curator mr. E. de Liagre Bohl. Gillet hield vorige week volgens de Voedingsbond FNV een overname door het Jamin- concern tegen. De curator en Jamin beweren echter dat de houding van Gillet daarbij geen rol heeft gespeeld. Jamin had voornamelijk interesse in de koop van een of meer mer ken. Er is geen sprake geweest van onderhandelingen over een totale overname. Gillet heeft, zoals bekend, de machines en de voorraden van zijn failliete onderneming on dergebracht in de lege beslo ten vennootschap Gilda Con sulting en hij is bereid om in afgeslankte vorm, met zestig van de ruim 180 werknemers door te gaan. Van Melle zal vandaag de fi nanciële positie van het Gilda- bednjf doorlichten en midden de2e week een beslissing ne men omtrent de overname van Rotterdam Wegens bouw werkzaamheden zal de Blaak nabij de Geldersekade vanaf 21 augustus tot 6 september zijn afgesloten voor al het ver keer. Hierdoor wordt een aan tal verkeersomleggingen in het centrum gemaakt. Zo wordt het verkeer vanaf de Maasboulevard door de politie geadviseerd de richting te vol gen naar de Boompjes. Vanaf de Oostzeedijk moet men via het Oostplem en de Groenendaal doorrijden naar de Mariniersweg, vanwaar het verkeer wordt omgeleid naar de Goudsesingel, Pompenburg en Hofplein. Het verkeer vanuit de Rochus- senstraat gaat via de Wester singel naar het Vasteland. Bij het Churchillplein wordt men opgevangen en via de Schie- damsedïjk omgeleid naar de Boompjes. Het verkeer in de richting Boompjes en Willemsbrug zal vanaf de Mariniersweg via de Groenendaal, Oostplein, Oost- molenwerf en de Maasboule vard worden omgeleid. Mensen, die uit Rotterdam- Zuid naar het oostelijk stads deel gaan, moeten rijden via de Boompjes, Oude Hoofd plein, Haringvliet en Oostmo- 1 en werf. Het verkeer richting centrum en het westelijk stadsdeel kan de normale routes volgen. Mensen uit Rotterdam-Oost, Capelle aan den IJssel en Krimpen aan den IJssel wordt aangeraden zo veel mogelijk met openbaar vervoer te rei zen. één of meer delen van Gilda. Volgens wettelijke bepalingen moet ook bij een gedeeltelijke koop het voltallige personeel worden overgenomen. Het sinds de jaren veertig aan de Olympiaweg gevestigde Van Mei le-bed rijf verhuist volgend jaar in z'n totaliteit naar Breda, waar men in het vroegere Enka-complex de produktie zal voortzetten. Deze week Over de overname van het be drijf valt nog deze week een beslissing. Een overname van alle personeelsleden wordt uit gesloten. Curator De Liagre Bohl: „Elke dag is er een; het is van het grootste belang dat het bedrijf zo snel mogelijk weer open gaat. Ongetwijfeld heeft de concurrentie de afgelopen da gen in haar vuistje gelachen en is zij bezig geweest haar marktaandeel te vergroten. Daarom moet deze week een beslissing vallen. Als Gilda nu niet open gaat, gebeurt het nooit meer!" Volgens de curator staat daar bij de werkgelegenheid in ie der geval voorop. „Het maakt mij niet uit wie het wordt; als er maar een oplossing komt waarbij zoveel mogelijk banen kunnen worden gered. Dat is nog het enige doel." Een blokkade van directeur L.J. Gillet tegenover nieuwe kopers is door mr. De Liagre Böhl verhinderd. „Ik heb Gil let duidelijk gemaakt dat zoi ets niet kan". Rotterdam Burgemeester Bram Peper slaat woensdag september de eerste paal v* de verlenging van de zee venkade van het Eut op Massagoed Overslagbed (EMO) op de Maasvlakte, wordt Peper's eerste offie 'havendaad'. De EMO beschikt voor de sing van zeer grote erts kolenschepen over een k van 600 meter lengte, die met 1.050 meter zal wor verlengd Lat karwei n eind 1983 gereed zijn. Het ter voor de kade krijgt diepte van 72 voet. als de v geul voor de Nieuwe Wi weg eventueel tot 75 voet worden verdiept, dan zal hel water voor de EMO-1 die diepte krijgen De gemeente Kot ter dam t ongeveer vijftig miljoen den voor de verlenging va» kade uil. De EMO invest ongeveer zo'n zelfde bei voor de aanleg van kraanr transportbanden e.d. Rotterdam De genie Rotterdam heeft enige dui den gratis toegangskaarte! schikbaar gesteld voor' de te dag van het CHIO cours Hippique Internat' Offieiel). Van 18 tot en m» augustus wordt dit ruiterft gehouden in het Krali Bos. De kaarten zijn vert baar op secretarieen van gemeenten en hei stadhui De eerste dag van het C staat in het leken van suur, het internati< springconcours en anden zigheden, zoals een wed tussen Friese tuigpaarder aanvangstijden zijn acht voor de dressuur en elf voor het springen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3