Dagver blij f komt aan Honnerlage Gretelaan GRAAGÜEDAAN Schiedam gaat hard optreden tegen 'lastige' kroegen Dames en heren9 hou de paarden V j 111118! DAGBLAD SCHIEDAMSCHi COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'ftsïas Wethouder: 'Als je kiest voor een woning in het centrum...': Speelweek in de Oost wijk 'GRENZEN OVERSCHREDEN' CJV en ZBOVmogen niet op kabel uitzenden Verkiezingsprogramma's vrijwel zeker van baan 'Wil gemeente leegloop eigenlijk nog wel stoppen 9 Schoenendieven gearresteerd In gevecht met agenten I I uWRTHWEG DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1982 Schiedam Er gaat veel strenger opgetreden worden tegen horeca-exploitanten, die zich in Schiedam geves tigd hebben en er niet in sla gen het publiek rustig te houden. De afgekondigde maatregel geldt overigens niet alleen voor cafe's in de binnenstad. Jn ieder café is wel eens ie mand, die teveel gedronken heeft en daardoor overlast veroorzaakt", aldus wethou der Chris Zijdeveld, een stukje besluitvorming in het wekelijkse collegeberaad verklappend. „Maar het blijft voor ons onbegrijpelijk waar om de ene exploitant wél slaagt alles rustig te houden en de ander niet." Het gaat derhalve om de laat ste groepering, waarvan de na men overigens nog niet uitge lekt zijn. Burgemeester Te Loo, die de 'openbare orde' in zijn portefeuille heeft, heeft al tegenover zijn wethouders la ten weten dat in sommige gé vallen de duimschroeven aan gedraaid zullen moeten wor den. De collegegenoten waren het helemaal met hem eens. Wat voor 'harde maatregelen' het Schiedamse gemeentebe stuur in gedachten heeft is nog niet helemaal duidelijk. Het ligt echter in de lijn der ver wachting dat er veel strenger door de politie gecontroleerd zal worden en spontaner met boetes gestrooid wordt. Met sluitingen zal hoogstwaar schijnlijk nog niet gedreigd worden. De uitlating van Zij develd vormt namelijk pas het eerste 'grove' verwijt van het Schiedamse college aan de plaatselijke kroegbazen. Het is overigens niet zo dat de gemeente een 'heksenjacht' te gen horeca-exploitanten in (met name?) de binnenstad is gestart 'Je gaat niet voor niets in Schiedam-Centrum wonen', is de mededeling waarmee het gemeentebestuur omwonen den van 'lastige' kroegen om de oren wenst te slaan. Zijde veld: „Er zijn zo langzaam aan genoeg woningen te krijgen in stiltegebieden. En als je dan kiest voor een woning in het stadscentrum De Schiedamse wethouder voor ruimtelijke ordening deed deze mededelingen toen hij het had over de woning bouw in het (stadsvemieu- wings)gebied Schienoko. Hier gaan woningen pal naast het, aan de Anna Zusterstraat gele gen, jongerencafé De Gouds bloem gebouwd worden. Op de woorden van Zijdeveld af gaand hoeft 'De Gouds"' zich nog niet eens zoveel zorgen te maken. Iets dat, toen de stads vernieuwingsplannen bekend werden, al wèi een beetje ge beurde. O m 2 r 10 31 Jirgtó re Ma il n Mi n lyrn V09 ïkiKda 3— 21. t—21 r 120 J—2ZL 5-2U «Kinderen uit de Vlaardingse Oostwijk. hebben gisteren op het speelplein voor de school aan de 1 Cornells Houtman straat een circusvoorstelling opgevoerd. Een meisje met een cape van zwart crêpepa pier, een hoge hoed en een opgeschilderde snor was spreekstalmeester.- Directeur, zei ze zelf. „Dames en heren, nou komen de paarden!" Het is speelweek voor kinde ren in het buurthuis aan de ;Oosterstraat. Twee dagen waren ze bezig met het ma ken van de kleren, de hoe den, de paarden. En gisteren was het zover. Na een op tocht door de wijk achter een geluidswagen en met versier- ,de fietsen, verkleed als 5~2ui «downs ,en acrobaten en s /fioochelaars, was er het op- Mlllffreden. 11 Goocheldozen waren voorra dig, er waren zelfgemaakte stokpaarden en de plastic glazen op het dienblad van de acrobaat zaten vastge plakt. Maar niet zo vast dat ze niet een beetje eng wie belden. Aan het einde van de voorstelling daden de arties ten, net als bij echte circus sen, nog even een rondje door de piste. Daarna ging het In optocht terug naar het buurthuis. „Deze keer is het wet heel in tensief allemaal", zegt Aad Hofman van het buurthuis. terwijl de kinderen nog met geschminkte gezichten door de gang lopen. Voor betaalde vrijwilligers had de gemeente geen geld, en op een oproep van het buurthuis meldde zich slechts één vrouw om de kinderen te begeleiden. Het programma ligt daardoor da nig in de war, het is elke dag improviseren. Als de kinderen om drie uur de deur uit zijn gaan de me dewerkers om de tafel te zit ten, om te bespreken wat er de volgende dag zal gebeu ren. De enige vrijwilligster, mevrouw Corrie Treurniet, vindt het begeleiden van de kinderen fijn werk. „Ik heb altijd in de verpleging geze ten, en dan Is dit weer eens iets anders. Maar Aad" heeft gelijk, ik weet niet hoe het andere jaren was,'maar het is vermoeiend." Vandaag, zo werd besloten, moest er een sportdag ge houden worden. „Als de kin deren om half tien binnenko men leggen wij ze uit wat er gaat gebeuren. Dan laten we ze een speurtocht maken naar het Hof, zodat we zelf wat tijd hebben om de appa raten over te brengen. Vin den jullie dat leuk, jon gens?", was de vraag aan de achterblijvers. „Ja", zei een meisje. „Maar dan moet je het wel zeker weten, want dan trek ik mijn gym pak Felle kritiek Hans Versluijs: „Dit is mensen min of meer aanzetten tot stenen gooien." Bulva Vlaardingen De plaatselij ke radio-uitzendingen, die het CJV en de Zieken- en Bejaarden Omroep Vlaardin- ;gen (ZBOV) op 7 en 8 sep tember op de kabel wilden brengen, gaan zo goed als ze ker niet door. Volgens ge- meentevoorlichtïng Han Spruijt ziet het er niet naar uit, dat het ministerie van CRM toestemming zal geven voor de uitzending. Er is nog geen officiële afwijzing bin nen op de aanvraag van de gemeente. CJV en ZBOV mochten bij de afgelopen raadsverkiezin gen wel uitzendingen op de kabel brengen. Dat was in de tijd dat André van der Louw nog op CRM zat, en die wilde weieens experimenteren met' de kabeL Nu wilden CJV en ZBOV, gestimuleerd door de gemeente, programma's ma ken over de installatie van de nieuwe gemeenteraad op en over de landelijke ver kiezingen op 8 september. De aanvraag bij CRM is echter gedaan door de gemeente, en dat kan niet volgens de om roepwet. Die schrijft namelijk voor dat voor zulke uitzendin gen toestemming wordt ge vraagd door culturele instel lingen die representatief zijn voor de plaatselijke bevolking. En dat is de gemeente niet Henk van Goor van het CJV Js hevig teleurgesteld over de afwijzing. „De gemeente had ons die aanvraag moeten laten doen, dan hadden we vast wel v toestemming gekregen", zegt t bij verwijtend. „Het is jammer, want we hadden best aardige IdeeCn. We hadden al een uur tje zitten brainstormen; de draaiboeken en de nodige af spraken waren gemaakt. De ZBOV maakt de uitzendin gen nog wel, maar alleen voor de aangesloten zieken- en be jaardenhuizen. Ook het ver kiezingscentrum van de CJV op 8 september in Triangel gaat gewoon door. Van Goor: „Dat wordt dan een uitslagen centrum, muziekje tussendoor en voor de rest, jongens, be kijk het maar." Schiedam Wanneer de gemeentelijke welstandscommissie en de rijksgebouwendienst geen onoverkomelijke bezwaren hebben tegen het bouwplan van het Delftse architectenbu reau Van der Gaag, kan er binnenkort aan de Honnerlage Gretelaan een dagverblijf voor volwassen geestelijk gehandi capten gebouwd worden. Het twee verdiepingen tellende pand moet ongeveer twee miljoen gulden kosten. Opdrachtgever voor de bouw is de in Naaldwijk gevestigde stichting Dagverblijven Gees telijk Gehandicapten West- Zuid-Holland. De stichting draagt momenteel zorg voor twaalf van deze dagverblijven. Eén daarvan is de Zonnehof in Vlaardingen en in 1980 werd ook een (tijdelijke) bestem ming in Schiedam gevonden: de voormalige Jacobus-schooi aan de Joppelaan in het bij Schiedam gevoegde dorp Ke- thel. In 1978 echter werden reeds de' eerste initiatieven door de stichting Dagverblijven ont plooid. De resultaten bleken uiteindelijk te verwaarlozen, omdat de twee 'verkoren' ge bieden uiteindelijk voor ande re doeleinden werden be stemd. Saillant genoeg hadden beide plekken met het woon wagencentrum Hof van Cyre- ne te maken. De ene locatie (Schuttersveld) viel af émdat er woningen deels bestemd voor bewoners van het kamp gebouwd gaan worden en ook de andere keuze was niet uit te voeren. Aan de Koekoeks laan komt namelijk een nieuw woonwagencentrum. „En het was zo'n mooi plekkie", zegt de directeur Wouter van Geest van de Stichting Dagverblij ven. In het pand in aan de Joppe laan biedt Van Geest momen teel onderdak aan. dertig gees telijk gehandicapten, die mini maal achttien jaar oud zijn. Hier zijn ongeveer tien werk nemers - in vaste dienst. Dit aantal kan binnenkort waar schijnlijk aanmerkelijk uitge breid worden. het nieuwe gebouw, dat tussen scholenge meenschap Nieuwelant en de meer richting Nieuwe Dam- laan gelegen basisscholen komt, is straks ruimte voor 48 'clienten', die zich tussen ne gen en vier uur in het tehuis bevinden en een kleine vijf tien verplegers om zich heen weten. Het staat overigens helemaal nog niet zo vast dat de werk zaamheden aan de Honnerlage Gretelaan snel van start kun nen gaan. De welstandscom missie moet vrijdag nog een uitspraak doen over het,bouw plan. De architect wenst 800 van de in totaal 1800 beschik bare vierkante meters te be bouwen. X Vlaardingen De fractievoorzitters van PvdA en CDA hebben felle kritiek geuit op het toekomstige raadslid van de VVD, Jan Bulva, die heeft verklaard er niet van op te kijken als bij de behandeling van het totale verkeerscirculatieplan stenen door de ramen van de raadszaal zouden worden gegooid. „Dit gaat alle perken te buiten. Zeer bedenkelijk en tendentieus," omschrijven beiden de uitlatingen, die Bulva eerdei deze week deed op een door hemzellSbelegde perscon ferentie. Versluijs (PvdA) iaat weten dat hij de zaak met zijn fractie zal bespreken en dat hij het niet uitgesloten acht dat er nog in de gemeenteraad over zal worden gesproken. „Ik denk dat we er nog een hartig woordje met Bulva over zuilen wisselen. Als raadslid kun je je dat absoluut niet permitteren," aldus Versluijs. „Er zijn gren zen en die heeft hij hiermee duidelijk overschreden". Zowel Versluijs als Schriel vinden dat een toekomstig raadslid zich dient te onthou den van dergelijke uitlatingen. Hans Versluijs: „Dit is mensen min of meer aanzetten tot ste nen gooien. Zo roep je mensen op tot acties. En dan zelf je handen in onschuld wassen door te zeggen dat je dergelij ke acties niet goedkeurt." Schriel is dezelfde mening toe gedaan. „Dat kan je als toe komstig raadslid mei maken. Dit is beneden aile peü. Ik be grijp niet dat iemand zo iets' zegt". Van der Windt vindt, dat het tijd wordt dat Bulva zich in zijn rol van raadslid gaat inleven. ,Jk weet, hij zit nog met twee petten op, maar dit zou een aansporing tot har de acties kunnen zijn." Voor de verzamelde Vlaar dingse pers zei Bulva dinsdag onder andere: „Als argumen ten, lobbyen en zelfs verkie zingen niet meer helpen, dan leg je de bewoners stenen in de hand." Volgens hem zijn sommige mensen niet meer in de hand te houden. Hij voegde er wel aan toe dat hij dergelijke acties niet goed keurt „Het cbllege moet op zijn hoe de zijn", zegt Kees van der Windt, de grootste kanshebber om de nieuwe PvdA-fractie- voorzitter te worden. „De ac ties, zoals we dig gezien heb ben van de middenstanders, die bezetting van de binnen stad, waren al verwerpelijk. Maar nu wordt het steeds en ger", vindt Van der Windt. Hij overweegt schriftelijke vragen te stellen aan het college. „Er moet maar eens met meneer Bulva gesproken worden, want hij heeft kennelijk aan wijzingen dat er acties zoals stenengooierij op komst zijn." „Ik kan me niet voorstellen dat een volwassen persoon zich zo laat gaan," verduide lijkt Jo Schriel (CDA). Hans Schiedam Op uiterst korte termijn wil het kersverse Schiedame gemeenteraadslid Adri Reynhout (D'66) een uit spraak van de plaatselijke volksvertegenwoordiging over het al maar afnemende inwo nersaantal. „Ik wil wel eens weten of ze er nu daadwerkelijk iets tegen willen doen", aldus Reijnhout. In de plaatselijke politiek zegt vrijwel iedereen dat de leeg loop 'een ernstig probleem' is en de toekomstige eenmans fractie van D'66 vraagt zich nu af of ze ook allemaal oplossin gen aan willen dragen df dat het bij holle kreten blijft Zelf zegt hij namelijk wel sugges ties te hebben, maar als het ge meentebestuur de teruggang van het bevolkingsaantal nu niet als een écht verschrikke lijk probleem ziet.... Gekscherend wordt in de poli tieke wandelgangen al opge merkt dat gemeenteraadsleden èn wethouders hun uiterste best zullen doen om het niet zo ver te laten komen. Komt Schiedam beneden de 70.000 inwoners (een aantal waar het volgens de huidige tendens nog maar een paar jaar van verwijderd is), dan zal het aantal raadsleden van 35 naar 33 moeten krimpen en zullen ook de leden van het college maandelijks minder op hun bankrekening overgeschreven krijgen. Schiedam De Schiedamse politie heeft vanacht drie Rot terdammers gearresteerd, die even tevoren hadden ingebro ken bij ABC Transport. Sur veillerende agenten zagen de mannen lopen op de Beltoweg en één van hen had een grote kartonnen doos bij zich. Hierin bleek een aantal, zojuist gesto len, schoenen te zitten. De nacht ervoor was ook al inge broken bij het transportbedrijf. Toen werd eveneens een grote hoeveelheid schoenen (met een totale waarde van 4600 gulden) ontvreemd. Of de drie Rotterdammers (van 19, 13 en 28 jaar) ook toen in het indus triegebied 'actief' waren wist de Schiedamse politie vanmor gen nog niet te vertellen, Schiedam Een 24-jarige Vlaardinger is samen met een twee jaar jongere plaatsgenote op het Schiedamse hoofdbu reau van politie beland na een handgemeen met twee agen ten. Het tweetal reed zonder helm met de bromfiets door Schie dam en werd door agenten tol stoppen gemaand. Toen bleek de man, die voorop zat, obk geen papieren bij zich tP heb ben. De politie wilde de brom mer in beslag nemen en daar tegen verzetten de twee zich fel. Hierbij werden er over er weer klappen uitgedeeld. 37 Racers op de bon Schiedam Bij een snelheids controle op de Horvathweg heeft de Schiedamse politie gistermiddag 37 bekeuringen uitgeschreven. De hoogst ge meten snelheid bedroeg 88 ki lometer per uur. De snelheids controle duurde een uur en werd gehouden van 13,15 tot 14.15 uur. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even f Naaffl; verandering in. - Adres- Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I Pos/cow en goed beloond! Want voor die kleine» e:— moeite krijgt u een telefoonklapper. nPfaats;_ Na n -o I Nflazn:__ pperaaar.* f Adres; I *°stcode;_^ Tefefco. f Stu

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1