10 Er is nog niets uitgevonden wat de jeugd niet kapot krijgt DIPLOMA fk Nieuwe eerste klasse biedt voordelen U SLAAPT 1/3 VAN UW LEVEN. VFC even lastig voor SVV CAFÉBEDRIJF SPORTAGENDA 9Dat repareer je toch niet: morgen is het weer vernieldV DE SPONDE V Dneemt ze uit de handèl Geen sehoolartikelen met anti- kernwapenopdruk Excelsior '20 in Rijnmond- Cup Masseur MW -dames interregionaal Excelsior imponeert Joke Ritman in 16 jaar er uit Irene van der Laan tweemaal Het Kanaal over Rotterdams Nieuwsblad donderdag 12 augustus 1982 RW Rotterdam Op een gro- H W 1 Rotterdam Op een gro te hoop liggen gesneuvel de lampen. In de kunst stoffen omhulsels zitten grote gaten; kappen zijn verbogen, draden kapot getrokken. De sierlijke ar maturen, die eens donke re plekken in de stad in een veilig licht zetten, lig gen nu troosteloos bijeen in een bed van gespron gen glas. Hier ligt het re sultaat van de verniel zucht van de Rotterdamse jeugd. Met enig gevoel voor symboliek zou je dit het kerkhof der openbare verlichting kunnen noe men. Reg Hayes oogt ondanks al les vrolijk. Hij is hoofd open bare verlichting van het GEB. „Eigenlijk valt het met die vernielingen nog wel mee", zegt hij onbekommerd. „Ga maar na: achthonderd door Richard Stomp lampen worden kapot ge maakt op een totaal aantal lichtpunten van 80.000. Als je het zo bekijkt moet je toch tot de conclusie komen dat het allemaal zó erg niet is." Zijn gezicht betrekt echter als hij vertelt over de plaat sen waar geregeld vernielin gen plaatsvinden. „Het is na tuurlijk wèl knap vervelend als voortdurend op dezelfde plek lampen worden ver nield. We hebben in de stad verschillende van die 'plaat sen waar het altijd raak is. En wat je ook doet, telkens weer wordt er verlichting kapot gemaakt." Een berg van gesprongen glas, verbogen lampen en losse draden: oogst van het vandalisme. Doven brengen. Elke Rotterdammer betaalt per jaar twee kwartjes voor de reparatie van verniel de lantaarnpalen. Bij elkaar kost het vandalisme de stad 300.000 gulden. Da's natuurlijk toch een aardig bedrag." Het wijkpark De Twee Heu vels in IJsselmonde is zo'n Uitdaging plek. Elke maand werden er grove vernielingen gepleegd, Het GEB heeft onlangs beslo ten de verlichting er maar de finitief te doven. „Er viel niet meer tegen aan te repareren; je kunt niet meer garanderen dat er licht is en als je dat niet meer kunt moet je de lampen weghalen", zegt Jacques Ver schoor (33). Hij is chef-buiten dienst op de linkermaasoever en heeft het wijkpark in zijn rayon, zoals dat heet. „De deelraad was niet blij met het uitschakelen van de lam pen. Wij zijn nu gevraagd om toch een oplossing te beden ken. Waarschijnlijk gaan we nu hogere lichtmasten aan- brengen die minder snel wor den vernield." Ook de Diergaardetunnel is berucht bij de mensen van het GEB. Als de ene week een monteur met zijn ladder naar G* tunnel gaat kan hij er don der op zeggen dat de lampen de volgende week opnieuw zijn vernield. „Da's frustre rend", weet Reg Hayes. „En het is nog erger als voorbijgan gers lachend roepen: dat repa reer je toch zeker niet; morgen is het weer kapot..." „De mensen hebben er geen idee van hoeveel geld het alle maal kost", meent Hayes. „Bo vendien realiseren ze niet dat ze het indirect zelf moeten op- De mannen van de GEB zien in de openbare verlichting een uildaging. „De Rotterdamse jeugd is heel inventief. We zeggen wel eens gekscherend dat zij meer kunnen vernielen dan wij kunnen bedenken. En zo is het natuurlijk ook wel een beetje. Telkens weer pro beer je het materiaal zo te be veiligen dat de jeugd er niets aan kapot weet te krijgen." Op het gezicht van Hayes ver schijnt een ondeugende glim- lach. „We hebben in een van de tunneltjes in de stad een overwinning behaald. Daar hebben we de lampen zo ver stevigd dat ze ze met meer ka pot kregen. Toen hebben de jongeren ze zwart gespoten zo dat er geen licht meer door heen kon. Hoewel dat natuur lijk ook niet leuk is hebben wij dat toch gezien als een over winning. Eindelijk hadden wij iets gevonden waar ze geen raad mee wisten..." „Op zich is natuurlijk alles ka pot te krijgen; alleen kun je proberen het zo moeilijk mo gelijk te maken. Bijvoorbeeld door de lampen op grotere hoogte aan te brengen. De vei lige zone begint op een hoogte van vier meter. Maar je kunt niet zomaar overal de lan taarns vijf meter hoog maken. Vooral niet in de woonstraten, Met een hamer krijg je die nieuwe lampen nog niet kapot, demonstreren Jacques Verschoor en Reg Hayes. waar tegenwoordig de laag bouw zo geliefd is." Stadsvernieuwing De reparatieploeg van de GEB komt om de drie maanden op elke plek, maar er zijn plaat sen waar veelvuldiger optre den noodzaak is. De stadsver nieuwingsbuurten bijvoor beeld, daar is het voortdurend raak. „Wat daar allemaal niet wordt vernield... Je moet in zuLke gevallen ook heel alert zijn, want als je niet snel ge noeg repareert dan worden de lampen in de hele straat ver nield." Architecten en de GEB heb ben vaak haaks op elkaar staande meningen over de lan taarns die bij nieuwbouw wor den toegepast. „Vaak hebben die architecten dan schitteren de palen in hun plannen opge nomen; prachtige armaturen, maar als je er tegen blaast lig gen ze om. En er zijn ook hele sierlijke palen, die als de jeugd er een vuurtje onder stookt in een mum van tijd zijn verwor den tot druipkaarsen." Hayes en zijn mannen hebben degelijker werk ingezet om Rotterdams straten te verlich ten: de zogenaamde Friso Kra mer armaturen: robuuste lam pen van kunststof waar je met een hamer tevergeefs op mept: nog geen barstje verschijnt er in de stevige kunststof. Jaques Verschoon „die armaturen passen wij langzamerhand overal toe. En wat opvalt is dat die lampen inderdaad vol doen. Op die plaatsen waar ze al staan vinden veel minder vernielingen plaats!" Maar kunnen die Friso Kra mer armaturen niet met een hamer worden kapot gemaakt: ook deze lampen zijn niet ge heel onverwoestbaar. De jeugd weet door de palen heen en weer te zwaaien hele lampen uit de grond te krijgen. En mocht de bodem daarvoor te stevig te zijn, dan helpt altijd nog wel een luchtbuks of een stevig breekijzer. Reg Hayes: „Er is nog nooit iets uitgevon den wat de jeugd niet kapot kan krijgen... MONDELINGE H0RECA-0PLEIDING Wenst u een goede toekomst? Volg dan de cursus CAFÉBEDRIJF en wordt zelfstan dig caféhouder, disco-eigenaar of kantinebeheerder. Een vooropleiding is niet vereist. In sept. 1982 start de avondcursus weer in Alkmaar, Almelo, Amersfoort. Amsterdam, Apeldoorn, Arnhem, Den Haag, Emmen, Enschede, Groningen, Haarlem, Heerenveen, Leeuwarden, Ulrecht. Winschoten, Zwolle. De cursus kost f 325,- IncL inschrijfgeld en al het les materiaal. U doet in jan. 1983 examen te Utrecht. Voor —n gratis prospectus BEL: 035-234928. Of stuur de coupon in een envelop zon der postzegel naar *t V.O.M., antwoordnr, 1251, 1200 V/B, Hilversum. Wilt u enij geheel vrijblijvend de prospectus zenden? Haam: Plaats: Dit is toch wel een héél goede reden om u eens af te vragen of u dan wel m een goed bed slaapt Een goede, gezonde nachtrust is mede te danken aan een juist gekozen bed met matras De Sponde wil u graag informeren omtrent het "goede" slapen. Naast onze grote sortering bedden en matrassen, kunt u bij ons terecht voon «slaapkamers •slaapbankensbox-spnngcombinatiesstienerkamers» kussen$sdonzendekbedden«dekbedovertrekkens dekens»Iakens*slopen«badhanddoeken»badlakenss washandjes*badjassen etc 25joar bedreten Roccwtu™ M«nt74-89-9$ 010-118144 Advtrteren doet verkopen! Rotterdam Het warenhuisconcern Vroom Drees- mann heeft in Rotterdam net als in vestigingen in ande re steden kaftpapier en etuis met opschriften tegen kernenergie en tegen kernwapens uit de handel geno men. Het warenhuis adverteert met de sehoolartikelen in een zogeheten landelijke School Campus-krant, die is uitgegeven in verband met het naderende schooljaar. De artikelen zijn al sinds enkele dagen niet meer te koop. Volgens een woordvoerder van het Warenhuis was men er op gewezen dat door de opdruk van de sehoolartike len een 'tamelijk eenzijdig beeld naar buiten werd opge wekt'. De woordvoerder: „We moesten erkennen dat de klanten gelijk hadden. Een warenhuis kan zich nooit in een politiek geladen zaak mengen. We hebben dus be sloten het materiaal uit de handel te nemen om op deze manier deze niet gewilde propaganda te staken". In Den Haag heeft de PPR verontwaardigd gereageerd op de handelwijze van V D. De PPR vindt dat het wa renhuis klanten aangeboden artikelen onthoudt en dat het scholieren op deze manier betuttelt. „Het is duidelijk dat dit concern zich op deze wiize op een verrassende manier in haar kijker laat kijken aldus PPR-medewer- ker Ben Baks. J Schiedam VFC maakte het de semi-profs van SVV zowaar nog even lastig. De Vlaardin- gers gingen tot het uiterste van hun kunnen om de schade tenslotte beperkt te houden tot een 5-2 score. Een score die la ger had kunnen uitvallen als de spelers wat minder indivi duele fouten hadden begaan. Nu kon SW in de eerste helft dankbaar profiteren van een van richting veranderde bal van Rob Koevermans <i-0), balverlies van Chris Hendriks (2-0) en te traag uitkomen van Pim van den Burg (3-1). SW, dat een dag tevoren door Nol de Ruiter danig was afge knepen, hield het tempo hoog, maar kon nauwelijks impone ren. Het scoorde 1-0 via een afstandschot van Rob Koever mans, dat door Teun Kor na?.: van richting werd veranderd. De tweede Schiedamse treffer kwam op naam van Jan Köne- raann. Hans Jansen was het die na een kanppe actie VFC op 2-1 bracht. Direct daarop scoorde Jan Könemann 3-1. Na de rust drong SVV aan, maar het was Peter Jeup die fraai voor 3-2 zorgde. SVV schrok wakker en via een benutte penalty van Jan Konemann, Richard Dercks was onderuit gehaald, werd het 4-2. Invaller Marcel van der Ven, hij verving de gebles seerd uitgevallen Rob Koever mans, zorgde voor de 5-2 eind score. Opstelling SW: Bas Noortwijk (John Bos), Ger vai der Heide, Leen Warnaar (Har. ry Meijboom), Michael van Al- phen, Ruud van Dijk, Rob Ki& bert, Jan Kónemann, Aad var der Vlist, Rob Koeverman: (Marcel van der Ven), Fem Meerhof, Richard Dercks. Satelliet en HVO hebben weinig voordeel van de invoering van de derde eerste klasse. Op deze archieffoto maken een HVO-speler en een Satelliet- speler het elkaar lastig. Zeist De competitie-opzet in het zaterdagvoetbal wordt met ingang van het seizoen '83-'84 aanzienlijk gewijzigd. Aan het eind van het komende seizoen zijn er niet twee maar drie eerste klassen. Hoewel het de bedoeling is om binnen afzienbare tijd het kampioenschap van Nederland te laten betwisten door 42 ploegen, treden volgend jaar 39 clubs op het hoogste (zaterdag)niveau aan. De ACZ (Alge mene Commissie Zaterdagvoetbal) heeft de volgende rege ling bekend gemaakt. Van de huidige 28 eersteklas sers degradeert er aan het eind van dit seizoen één. De num mers laatst van de afdelingen A en B spelen een rechtstreeks degradatieduel. Het resterende aantal van 27 wordt aangevuld met 12 tweedeklassers. De kampioenen en de nummers twee van de vijf tweede klas sen promoveren automatisch, terwijl de vijf nummers drie in een reeks van wedstrijden nog gaan Spelen om de twee overi ge plaatsen in de eerste klasse. Het feit dat tot nu toe steeds vijf ploegen uit de eerste klas sen degradeerden, hetgeen vaak tot zeer defensief voetbal leidde, was de achterliggende gedachte. Bovendien kan er nu regionaal worden inge deeld, zodat de reiskosten tot een minimum worden be perkt. Ondanks de uitbreiding naar drie eerste klassen en de daar mee gepaard gaande versterk te promotieregeling in de tweede klassen, kunnen de za terdagverenigingen in de re KNVB-regionen een grote re kans op promotie wel oj hun buik schrijven, want alia blijft bij het oude. De kam pioenen promoveren, de twee laagst geklasseerde clubs de graderen. De vierdeklasser kunnen hun hoop nog vestiger op de tweede klasse. Afhanki lijk van de degradatie uit di tweede naar de derde klasse bestaat de mogelijkheid, dat de nummers twee van de vierdi klasse A tot en met D wedstrijdenreeks dienen af li werken om een plaats in d derde klasse. Hoe de degradatie/promotiere geling er voor de RVB-zater dagelftallen er uit gaat zien ii nog niet bekend. Pas vlal voor de start van de competite wordt daarover een definitie ve beslissing genomen. Schiedam Alle verenigin gen die meedoen aan de Rijn mond-Cup zijn bekend. Het Schiedamse Excelsior '20 maakt het aantal van 24 clubs vol. De wedstrijden om de Rijn mond-Cup starten op dinsdag 31 augustus. De clubs zonder lichtinstallatie spelen eerst hun thuiswedstrijden. In iede re poule spelen zes clubs. De nummers èên en twee van ie dere poule gaan over naar de twee finalepoules. De finale wedstrijden starten op 19 okto ber. Vlaardingen De vv Vlaar- dingen heeft de heer Koet- schreuter als masseur aange trokken. Uit een groot aantal sollicitanten werd hij uiteinde lijk door het bestuur van de Vlaardingse voetbalvereniging voor een jaar gecontracteerd. Eerder was Koetschreuter werkzaam als masseur bij RKWIK, SMV en CVV. Maasland MVV'27 komt volgend seizoen uit in de in terregionale klasse damesvoet bal. Daar speelt ook streekge noot Lyra. Voor de Maasland- se vereniging is het de eerste keer dat het in deze hoogste zaterdagklasse speelt. In die klasse komen de vol gende teams uit. Groote Lindt, HOV, LMO, Lyra, MVV'27, Rijnmond, Rijsoord, Stedoco, Ter Leede en Zwart Wit'28. Vlaardingen Excelsior blijft zich goed ontwikkelen. Nu werd gisteravond Nieuwen- hoDrn met 3-2 geklopt. TSB en Hoekse Boys kwamen een l-l deling overeen, terwijl een verzwakt Fortuna HVV met 3- 2 achter zich liet. Fortuna Vl-HW 3-2 Het ver zwakte Fortuna, dat vijf basis spelers miste, speelde een ster ke eerste helft. Via doelpunten van Cees van der Lugt, Cees Waasdorp en Mary Visser nam Fortuna een 3-0 voorsprong. HVV kwam na rust sterk te rug en zo werd het nog 3-2. TSB-Hoekse Boys 1-1 Op De Vijf Sluizen werd het een heel leuk duel, dat voor het meren deel door TSB werd beheerst Uit een afstandschot namen de Boys voor rust de leiding- Hei sterk opererende TSB kwam door een treffer van Wim Stoevelaar, ingeleid door Leen Boon, op gelijke hoogte. Nieuwenhoorn-Excelsior M 2-3 Opnieuw leverde de Maas sluise promovendus, zonder Ron van Straaten en Onnc Wieherts, een huzarenstukje al door de sterke eersteklasser Nieuwenhoorn in eigen huis door de knieën te krijgen Verantwoordelijk hiervoor waren Lies Kardol (2x) en Pe ter van der Waal. Krimpen aan den IJssel Joke Rïtman is gisteren tijdens het vijfde internationale Poldertoernooi in de leeftijdsklasse tot 16 jaar uitgeschakeld door de Belgische jeugdspeelster Els de Fries ter. Met 6-4, 6-4 was de Schiedamse speelster kansloos. In de herkansing in de klasse tot 18 jaar klaarde Joke Ritman het wel. Zij won haar partij tegen de Spaanse Maria Ramon met 6-0, 6-1 en komt nu weer uit in het hoofdtoernooi. Vandaag speelt Joke Ritman tegen de Marokkaanse Alia Outalae. Vlaardingen De marathon- zwemster Irene van der Laan is van plan eind deze maand tweemaal (Dover-Calais vice versa) over te zwemmen. De pittige Vlaardingse, die alweer een eental jaren de kleuren van het Haagse Zian verde digt, heeft in overleg met haar vaste begeleider, de fysio-the- rapeut Nico Houdijk, een sche ma samengesteld, dat 28, 29 en 30 augustus als wedstrijddata omvat. Volgens weerkundige voorspellingen zou 29 augustus de beste datum zijn. Donderdag 12 tuguttuK Tennii: B-. c- en D-toemooi WC Soenda Vlaardin gen; Voetbal: 19.30 SW-Excelslor, 10.00 De Hollandlaan-Hermes O VS, 1S.00 MSV7l-Meeuwenplaat, 19.00 VFC 2-SFC. 19.00 DVO'32-DRZ. Vrifdag 13 auguatus; Tonnis: B-, C- en D-toernool WC Soenda VI aar dingen; Vootbah 19.00 Rockanje-Excalslor'20. Zatardag 14 auguatua: Tannis; B-, C- en D-toemooi WC Soenda Vlaardingen; Voalbafc 14.30 Excelsior M-DSVP, 15.00 Hermes DVS-Sparla, 16.00 Fortuna VI-SW, 14.30 Bolnes-PPSC, 14.30 SateUlet-MW'27. 14.00 SVS-Schiedamse Boys, 14.30 CION-HVO 2. 14.30 Martinlt-HBSS, Toernooi om WJm de Graaff- wisselbokaal bij MSV'71, 13.00 OSS'26-DSS (Haarlem). 14.00 Oude Maas-VDL (zat), 14.30 Jodan Soys-HVO, 15.00 Zwaluwen V)-Hoekse Boys, 14.30 Vlaardin- gen-Hoeks» Boys, 14.30 Hoek van Holland (rat)-Honselersdi]k, 12.00 Zwart Wll'2B-DVO*32; Korfbal: 14.00 DES-Oranje Nassau, 15.00 Splrit-ODS De kosten van deze monster- race worden voor het overgro te deel gedragen door de Vlaardingse aannemer Henk van der Waal, die een fors be drag beschikbaar heeft gesteld Mede dank zij deze financiële injectie kunnen de voorberei dingen vlekkeloos worden ge troffen. Onlangs nam Irene van der Laan deel aan een 24- uurs wedstrijd in Brussel. Dal beviel haar zo goed, dat zij be-" sloot nu Het Kanaal tweemaal over te zwemmen. Tijdens haar race zal het haai niet toegestaan om bij san- komst in Calais het water te verlaten. De organisatoren hebben alles aan strakke re gels gebonden, waardoor een aantal medische ingrepen vafl Houdijk niet in de jiraktijk uitgevoerd kunnen worden Het is de bedoeling dat Irenf aan de Franse kust een kwar tier 'rust.neemt' om vervol gens de terugreis te aanvaar den. 't V.O.M. Horeca Instituut ZonneJaan 13a. 1217 ND HILVERSUM

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 2