11 Banenplan moet inzicht geven in kindermusical ter meulen natuurlijk 'Geen aandacht voor GSD-cliënten ,3.- ter meulen natuurlijk 275.- ï?5„ Elisabeth alarmeert: sociale zaken ontbreekt Vijfde ACL-order naar Frankrijk Pop- festival in het Park Roet vrijgekomen door brandje bij chemische fabriek Vechtpartij met agenten Wethouder Sehmitz hoogst verbaasd over A program* akkoord: RZ R\ Rotterdams Nieuwsblad donderdag /RY/RW 12 augustus 1982 ffll|glllllll«II Rotterdam Het nog steeds gesloten jongeren centrum Eksit houdt zater- dag voor de tweede keer een popfestival m het Park bij de Euromast De deelnemende groepen ztjn Switch Bitch uit Rotter dam, Splendid Mood uit Krimpen aan den IJssel en de Engelse formaties Blurt en Au Pairs In de pauze verzorgt de Engelse thea tergroep Stewart Ross Comedy Company een aantal sketches Het pop festival begint "s middags om een uur De toegang is gratis ^iiniiiiiiiiiiiiiuiiiiiiifiiiuiiiiiiiiiiiHiiiiiHiiiiiiiiiuiiiiiiiiijiiiiiniitituiiMiiiiiiiiHiiiiiiiiitiiiirc ADVERTENTIE 10 SCHOOlSCHRtFTtN Tien cahiers met gelmeerd napier Bij ons géén S,9S Schoolprijsje 4 fiOUEN KAFTPAPIFP Degelijk kaftcapier in klassiek bruin Bij ons géén 6,50 schoolprijsje ^95 P0T10DEN Van bruynzeel Set met HB B en H potloden ideaal voor de tekenles Bij ons géén 3,45 Schoolprijsje KETTING BALLPOINT Grappige Don Quchotte ball point om altijd bij je te hebben Bij ons géén 3,95 Schoolprijsje HUAM SCHOOLAGFNDA Met vele blitse foto s en strips BI] ons géén 4,25 Schoolprijsje DIKKE SCHRIFTEN 8 cahiers met 80 bladzijden elk Met vrolijke opdruk Bij ons géén 5,50 ^-p, Schoolprijsje j^95 TEXAS INSTRUMENTS Tl 35 Hoogwaardige elektronische rekenmachine met extra veel mogelijkheden voor HBO Bij ons géén 65, Schoolprijsje TEXAS INSTRUMENTS Tl 30 LCD Elektronische rekenmachine Bij ons géén 62,50 Schoolprijsje Rotterdam Het moet een schitterende belevenis zijn voor de elf Neder landse kinderen die met het New Yorkse gezel schap 'Acting By Chil dren' meedoen m de mu sical 'Dancing with kings' Ze hebben te maken ge kregen met een werkwijze die in Nederland onbe kend is: in enkele weken tijd zijn ze met zang en dans getraind tot een voor amateurs fantastisch ni veau. Het is ook een gebeurtenis om de opvoering van het spel mee te maken wat wij aan vader- door Jaap Koopmans landse musicals kennen is meestal een soort eabaret mei wat dansenj, wat de 22 kinde- ren doen is vergelijkbaar mei de 'echte' musical zoals die op Rotterdam Theater Zuid plein: 'Dancing with kings', een musical door 'Acting By Children* uit New York onder leiding van Nathaniel Bucknell, met medewerking van elf Nederlandse kinde ren in het kader van de bicentennial. Broadway is te zien Het Ame nkaanse stemmen materiaal is bovendien van hoogwaardig gehalte en regisseur Nathaniel Bucknell heeft de scènes zc gedoseerd dat ook het (jeugdi ge) publiek dat lang niet alle« verstaat het verhaaltje goeo kan volgen De story is van een vriendelij ke eenvoud, de boodschap is de verliezers in dit leven zijn degenen die niet kunnen lief hebben en het verhaal eindigt dan ook met een krachtig ge zongen oproep tot broeder schap De musical duurt slechts ruim een uur. maar in die tijd heeft het publiek over vloedig kunnen genieten van een dynamische en hartvero- verende voorstelling Vervolg van voorpagina Rotterdam Het openbaar lichaam Rijnmond vindt een werkgelegenheidsplan voor de gezondheidszorg nodig om zo snel mogelijk mzieht te krijgen in de ver ruimende en beperkende maatregelen die Gardeniers met betrekking tot de ziekenhuizen wil nemen Vast staat echter dat de plannen enorme consequenties heb ben voor de werkgelegenheid in deze sector Het is volgens het openbaar li chaam onvoldoende om er van uit te gaan dat banen die ver dwijnen weer opgevuld kun nen worden door nieuwe voorzieningen in de zoge naamde eerste-hjnszorg „De wijze van werken m een zie kenhuis is anders dan m func ties in de eerste-hjns gezond heidszorg", aldus Rijnmond Rijnmond wil van de overheid meer duidelijkheid over deze voorgestelde uitbreidingen en wil weten hoeveel arbeids plaatsen deze verruimingen zullen opbrengen Vrijwel ze ker is het dat het Bergwegzie kenhuis haar poorten moet sluiten en het Zuiderzieken- huis te maken krijgt met een drastische bedden verminde ring in verband met de slechte staat van het gebouw Verder zal het Van Weel-Bethesda- ziekenhuis in Dirksland mo gen uitgroeien van een zieken huis met 96 bedden tot een zie kenhuis met 150 bedden en zal er bij de meuwbouwplannen van het ziekenhuis in Spijke- msse worden uitgegaan van een capaciteit van driehonderd bedden Bovendien moet de fusie van het Nolet-ziekenhuis en het Gemeente-ziekenhuis in Schiedam leiden tot een ca paciteit van maximaal vier honderd bedden en minimaal 325 bedden De aanvangscapa- citeit van het Eudokia-zieken- huis in Capelle aan den IJssel zal vierhonderd bedden bedra gen Hoeveel de vermindering van het aantal bedden in het Aca demisch ziekenhuis betreft, is nog met bekend Gardenters zal over de academische zie kenhuizen nog overleg voeren met de minister van onderijs en wetenschappen Bij diverse Rotterdamse ziekenhuizen worden een of meer afdelin gen gesloten Rijnmond wil overigens met de ombuigmgsvoorstellen een betere spreiding van de medi sche voorzieningen bewerk stelligen Zo acht Rijnmond het wenselijk specialistische know-how te concentreren en eventueel „buiten' poliklinie ken te spreiden Hierbij wordt gedacht aan een vestiging in de Hoeksche Waard In tegen stelling tot de vernunderings- plannen van de ziekenhuizen, zaï Rijnmond wel 250 extra plaatsen krijgen voor de zwak zinnigenzorg van pupillen Deze sector is nS Rotterdam sterk ondervertegenwoordigd Momenteel zijn er 250 innch- Ungsplaatsen voor geestelijk gehandicapten m het Rijn mondgebied, terwijl dit aantal rond de 1800 mag liggen Rijnmond denkt de rueuue 250 mrichtmgspiaatsen in kleinschalige projecten op te splitsen, in zogenaamde socio- wonmgen Dit is een woon vorm van tien tot twintig gees telijk gehandicapten die m re delijke mate zelfstandig kun nen functioneren maar die naar verwachting blijvend zijn aangewezen op de centrale voorzieningen van een zwak zinnigeninrichting Naast een dergelijk initiatief bij de Nolet- stichting in Schiedam, denkt het openbaar lichaam aan de kinderkhmek Beatrix-Irene en. Sancta-Mana/Ursula Rotterdam In de Botlek is gistermiddag een aanzienlijke hoeveelheid roet vrijgekomen, doordat er een brand had ge woed bij de chemische fabriek Continental Columbian Car bon De kleine brand verniel de onder meer een filterzak Het roet kwam door de zwak ke wind m de directe omge ving van de fabriek terecht Er zijn bij de meldkamer van de milieudienst Rijnmond geen klachten binnengekomen uit de woongebieden in de Botlek Het roet wordt niet verwijderd Het zijn volgens een woordvoerder kleine vlokken, die in het milieu ver dwijnen Rotterdam Bij een vechtpartij met enkele buurtbewoners in de Hooglandstraat zijn vier agenten licht gewond Twee Rotter dammers {21 en 28 jaar) werden aangehouden, omdat zij verzet hadden gepleegd De politie wilde de oudste van de twee onderhouden ovei een aanrijding, waarbij hij eerder die dag betrokken was De man die met zijn auto tegen een fiets was opgebotst, was doorgereden Toen de politie hem in zijn woning opzocht, ontstond er onenig heid De betrokkenen gmgen naar buiten, waar een vechtpartij volgde Buurtbewoners bemoeiden zich er ook mee Rotterdam De honderddui zend Rotterdammers, die van de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) afhankelijk zijn, wacht de komende vier jaar een uiterst onzekere toekomst Dat is de pittige kritiek van de binnenkort vertrekkende wet houder voor sociale zaken, mr E M A Sehmitz, op het pro- gram-akoord, waarin staat hoe de PvdA, D '66, PSP, PPR en CPN de gemeente Rotterdam de komende raadsperiode wil len gaan besturen In een vertrouwelijke brief aan wethouder/college-onder- door Kees Jonker handelaar, dr J M Linthorst, verklaart Sehmitz, dat het toe komstige stadsbestuur 'geen enkele politieke visie op de minst draagkrachugen heeft' „Van een GSD zijn zo'n 100 000 mensen afhankelijk en precies op het terrem van de sociale zekerheid staan gigan tisch hanchelijke dingen te ge beuren, die de term zekerheid voor zo'n J/6 deel van onze Rotterdamse bevolking tot on zekerheid maakt", aldus Sehmitz Zij schrijft hoogst verbaasd te zijn na het le2en van het program-akkoord Daar tussen haakjes aan toe voegend „Al ben ik het laatste jaar wel enigszins geoefend ge raakt in het verbaasd zijn" Ook de gemaakte afspraken over het creeren van werkge legenheid doen Sehmitz geen vreugdedans maken Zij daar over „De circa 35 000 werklo zen lijken ook m dit program- akkoord afgeschreven te zijn en dat waar juist de afgelopen 3 jaar programma's ztjn ont wikkeld voor opvang, scho ling, alternatief werk en werk mei behoud van uitkeringen Als we geen essentiele aan dacht hebben voor deze groep zullen de maatschappelijke kosten straks niet te overzien zijn" Voorts bekritiseert wethouder Sehmitz het ontbreken van aandacht voor werkgelegen heid voor gehandicapten Eveneens vmdt zij het kwalijk, dat in het progam-akkoord nauwelijks iets vermeld staat over de gehele maatschappelij ke dienstverlening met zijn tientallen gesubsidieerde in stellingen En ten slotte „De vergrijzing van de stad komt alleen even bij het onderdeel huisvesting voor bejaarden aan de orde Het gaat over bij na 20 van onze bevolking'" Sehmitz noemt het een raad sel, dat de portefeuille sociale zaken door het toekomstige stadsbestuur over hei hoofd is gezien „Voor de Rotterdamse bevolking hoop ik dat er niet nog meer raadsels opdoemen" ADVERTENTIE Luxe kinderwagens... Van oerdegelijk nederlands fabrikaat Model Lift out In vier eigentijdse kleuren In Raf blauw, marine, bruin of bordeaux Onze prijs pi Je gaat dan wel weg, maar je wilt toch wel we ten hoe je opvolger je werk gaat voortzetten, 't Is daarom best aardig te lezen, wat wethouder Eli sabeth Sehmitz vindt van de aandacht, die in het program akkoord van PvdA-D'66 en 'klein links' wordt gegeven aan de za ken, die haar portefeuille van sociale zaken en bij zondere groepen raken Haar oordeel is in een wat onparlementair woord samen te vatten en daarom zal Elisabeth zelf het nooit gebruiken: 'vod den*. Na een reeks zaken te hebben genoemd waaraan in het programakkoord geen aandacht is besteed, concludeert ze dat 'de op stellers van het progra makkoord slechts Ln be langrijke mate een porte feuille over het hoofd heb ben gezien'. Hoe zo iets kan is haar een raadsel. 'Voor de Rotterdamse be volking hoop ik dat er niet nog meer raadsels op doemen', zo schrijft de vertrekkende wethouder, die acht jaar de sociale sector heeft beheerd, aan haar collega Joop Lin thorst in diens functie van onderhandelaar. Nog zo'n aanduiding voor de kwaliteit van het pro gramakkoord: 'Ik heb dit akkoord gelezen en van uit de invalshoek van mijn huidige portefeuille ben ik hoogst verbaasd (al ben ik het laatste jaar wel enigszins geoefend ge raakt in het verbaasd zijn)'. De kritiek van mevrouw Sehmitz geldt o a. het feit, dat er geen enkele politie ke visie wordt getoond op het beleid ten aanzien van de honderdduizend Rot terdammers. die van de Gemeentelijke Sociale Dienst afhankelijk zijn. 'En precies op het terrein van de sociale zekerheid staan gigantisch hachelij ke dingen te gebeuren, die de term zekerheid voor zo'n zesde deel van onze Rotterdamse bevolking tot onzekerheid maakt. Gewoon vergeten?'. Nu is het voor een wet houder die toch weggaat natuurlijk gemakkelijker haar kritiek te spuien dan voor een van haar colle ga's, die voor een nieuwe rit van vier jaar hopen bij te tekenen. Er zal ook wel sprake zijn van enig oud zeer, zo zullen haar partij genoten ongetwijfeld aan voeren om het ergste ve nijn in haar brief te trach ten wat te neutraliseren. Dat neemt niet weg, dat haar constatering feite lijk juist is Bovendien kent de raad Elisabeth als een integere vrouw, die gewend is de dingen bij hun naam te noemen En dat maakt, dat men moei lijk om dergelijk zware kritiek heenkan. Het zou trouwens best In teressant zijn om ook van haar collega's te horen hoe hun sectoren er in het programakkoord af geko men zijn. Neem Wim van der Have. Wat zal hij na terugkomst van zijn va kantie zeggen als hij leest wat er van 2ijn deelge- meenten, waarvoor hij het vuur uit zijn sloffen loopt, overblijft. In het programakkoord zelf valt het nog vel mee: er komt tot 198ti alleen nog een deelgemeente in Hillegersberg/Schiebroek. En: 'Het functioneren van de deelraden sal worden geevalueerd, zodanig dat aan het eind van de raad speriode beslissingen kunnen wonlen genomen over uitbreiding danwel inkrimping van het deel- gemeentebestel'. Niets aan de hand, zal "Van der Have zeggen: we evalueren al jaren Het ligt er alleen maar aan met welke intentie je het doet. door Koos de Gast Wat moet je nu met Lorm bardoen/Vreewijk'* Bij de jongste discussie in de raad is duidelijk te ver staan gegeven, dat er voor 1985 een besluit over deze deelgemeente zou worden genomen. Dat gaat dus niet door. Rond 1986 zou de stadsdriehoek aan bod komen Dat gaat dus ook niet door. Wel, meer plannen waren er niet, zal Van der Have opgelucht zeggen. Maar wat staat er in de verant woording over de college vorming van de PPR aan zijn leden? Als een van de grote onderhandelingsre sultaten wordt gemeld 'De geplande invoering van nog eens acht nieuwe deelgemeenten is van de baan. Ook het voortbe staan van de bestaande deelgemeenten, met name van de meest omstreden deelgemeente Centrum Noord, komt ter discus sie'. Dat is andere koek. En zo sluit je dan compro missen: je evalueert vier jaar om aan het eind van de raadsperiode te kun nen beslissen over uitbrei ding danwel inkrimping van het deelgemecntebe- stel De PvdA levert in die tijd een deelgemeente in en gaat daarna opge wekt verder; de PPR pronkt met 'acht deelge meenten van de baan'. Zo stellen we onze achterban nen tevree. Terecht is de PPR ingeno men met het resultaat van de coïlegevormïng, Hoe krijg je als partij met één zetel een fractie van 21 man zo in de tang Hoe lukt het je als kleine club met twaalf man in je ledenvergadering PvdA en D'G6 zo afhankelijk van je te maken. Maar met welk doel? De verantwoording: Een col lege met 'een breed draag vlak' en 'een stabiel be stuur', zoals ook een stro ming binnen de PvdA wilde, 'zou ongetwijfeld betekenen- nog veel meer bezuinigen (en niet alleen uit noodzaak, maar ook uit overtuiging), mede werking aan de bewa- pingspolitiek van de Navo, verdere invoering van de deelgemeenten, af zwakking van het sociaal vestigingsbeleid en het milieubeleid en in het al gemeen een gewillige uit voering van slechte rege ringsmaatregelen'. Rotterdam kan zijn winst uittellen. Hel bedrag, dat VVD en CDA willen be zuinigen is niet hoger dan het bedrag, waarvan de PvdA overtuigd is dat het noodzakelijk is; met be wapeningspolitiek heeft Rotterdam niets te schaf ten; over het vestigingsbe leid en milieubeleid be staan noch in de huidige, noch in dc nieuwe raad diepgaande verschillen en moties tegen slecht rege ringsbeleid worden in de regel met algemene stem men aangenomen. Je begint je af te vragen of de PPR ook maar iets van gemeentepolitiek af weet. Rotterdam De Atlantic Container Line (ACL) heeft de vijfde nieuw bouworder voor een container/nj-op nj- af schip bij een werf in Duinkerken (Frankrijk) ge plaatst De rederij, die sinds 1967 een verbinding onder houdt tussen West-Europa (o a Rotterdam) en Cana da/Amerikaanse oostkust, had ook offertes gevraagd hij de Nederlandse werven Rijn- Schelde-Verolme (RSV) en Van der Giessen - de Noord (GN) RSV toonde echter geen belangstelling en GN heeft zoveel werk dat het schip niet op tijd (in 1984) kon worden afgeleverd De ACL, waarin drie Zweedt rederijen, een Franse een En-j; gelse rederij en het Neder landse scheepvaartbedujf In- cotrans (voor 20 procent) deel nemer zijn, bestelde enkele weken geloden dne zuster schepen bij een werf in Malmo- (Zweden) en één schip bij een' Engelse werf De vijf schepen (totale waarde 750 miljoen gul-! den) gaan enkele verouderde schepen uit de huidige vloot van elf ACL-schepen vervan-' gen Ze zullen een grote ver scheidenheid aan lading kun nen vervoeren, die qua capaci teit zou kunnen bestaan uit 1 400 containers, 200 trailers/ en 900 middenklsse auto's

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3