CDA wi l nog geen vijfde wethouder 'Bureau huisvesting in oude pindafabriek' OtAAGfiQMAN. 'Ji Schriftelijke vragen over Bulva-affaire VOP wil wijkgericht banen scheppen Lekker in de zon VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COÜRANÏ Bijstands trekkers mogen onkosten vergoeding houden Schriftelijk 'alarm'maakt Schiedamse PvdA niet zenuwachtig VVD: nog geen commentaar Reijnhout bedankt nog niet als lid van D'66 Beide door groen Man probeert gratis te tanken Maassluis krijgt eigen historische werkgroep j Vergadering '410' verplaatst naar volgende week VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1982 Waterweg-Noord Mensen die een uitkering van de bijr stand hebben en daarnaast vrijwilligerswerk doen mogen een deel van de onkostenver goeding die ze daarvoor krij gen behouden. Tot nu toe was het gebruikelijk, dat zo'n ver goeding van de uitkering werd afgetrokken. De gemeenten Schiedam, Maassluis en Vlaar- dingen hebben bepaald, dat ze een bedrag van maximaal 87 gulden per maand mogen hou den. De GSD's van de Waterweg steden hebben dit in gezamen lijk overleg bepaald. De minis ter heeft hen onlangs deze mo gelijkheid geboden. De rege ling geldt niet alleen voor mensen die vrijwilligerswerk doen; ook mensen die betaalde arbeid verrichten mogen dit deel van hun onkostenvergoe ding in hun portemonnaïe houden. Het college van Vlaardingen iheeft de regeling al goedgekeurd. Schiedam De nieuwe CDA-fractie wacht voor alsnog tevergeefs op ant woord van de PvdA-dele- gatie, die zou moeten wer ken aan de totstandko ming van een nieuw col lege van burgmeester en wethouders in Schiedam. Het standpunt van het CDA staat overigens, al dus fractiesecretaris Piet Roosen, nog keihard over eind. Geen machtsconcen tratie van het PvdA in het college (volgens de '3-1' verhouding) en weigeren te denken aan een vijfde wethouder. Die vijfde wethouder zou de onderhandelingen overigens een stuk eenvoudiger ma ken. Dan zouden beide par tijen voor elkaar boksen wat zij nu eigenlijk beogen. De PvdA kan haar drie wethou ders (Herman Posthoorn, Chris Zijdeveld en Reinier Scheeres) behouden; en het CDA hoeft zich geen zorgen te maken om met één wet houder in een college te ko men, waar verder alleen maar mensen van de Partij van de Arbeid zitting in heb ben. Over vier jaar zal een gemeente van de grootte Schiedam overigens hoogst waarschijnlijk verplicht zijn vijf wethouders te hebben. Anno 1982 zien de meeste poli tieke partijen een uitbreiding van het college als een onver antwoord iets. Die honderd duizend gulden extra per jaar is nu nog niet nodig en kan helemaal niet in een tijd waar in ontzettend bezuinigd moet worden, stellen de woordvoer ders van diverse politieke par tijen. Dit gebeurt al langer, maar velen gingen er van uit dat er uiteindelijk toch een '3- 2' verhouding tussen CDA en PvdA uit zou komen. De christen-democraten hebben de deur naar die oplossing weer keihard dichtgesmeten. „Ons standpunt Is duidelijk. Dat staat ook in die brief naar de PvdA", aldus Roosen. Het CDA zal derhalve vast houden aan de samenstelling van een breed college (een wethouder voor het CDA; een tje voor de WD en de PvdA mag er dan twee hebben) en als 'alternatief zelf twee wet houders. Dit alles om te voor komen dat er een groot fc'ok van PvdA'ers in het nieuwe Schiedamse college van burge meester en wethouders komt. Het heeft binnen CDA-krin- gen overigens verbazing ge wekt dat de PvdA ook na de aan die partij gestuurde brief nog geen aanstalten lijkt te maken om de onderhandelin gen te starten. In die brief werd een onmiddeEijke start van de gesprekken geeist. De christen-democraten vroegen om een heel snel (schriftelijk) antwoord, waarin de PvdA mededeelde wat het nu eigen lijk wel van plan was. Dat lijkt overigens heel duide lijk. De socialisten wachten ge woon de maandagavond af. Dan namelijk moet de vijfkop pige onderhandelingsdelegatie van de PvdA (voor zover te rug van vakantie; momenteel zijn er vier afwezig) verant woording afleggen aan de le denvergadering. De achterban is ook wel benieuwd wat Schiedams grootste partij nu eigenlijk wil gaan doen. De mededelingen over de onder handelingen zullen echter heel kort zijn. In de grote zaal van gebouw Irene zulien maandag avond veel mensen van ande re politieke partijen aanwezig zijn. Het bijwonen van de openbare ledenvergadering van de PvdA is namelijk de enige manier (het lezen van de kranten even weggelaten) om er achter te komen met welke uitgangspunten de Partij van de Arbeid nu de onderhande lingen in gaat. In alle andere gemeenten in de Rijnmond is het nieuwe college al 20 on derhand beklonken; Schiedam moet nog beginnen.. De ledenvergadering van de PvdA zal overigens —zoals het er nu voorstaatopnieuw haar voorkeur uitspreken voor een links college. Met dat uit gangspunt is de onderhande- hngsdelegatie twee maanden geleden óók aan het werk ge zet. De socialistische achterban móet maandagavond echter een beslissing nemen over de samenwerking met een andere politieke partij. Wellicht zal het verbod uitgesproken wor den over een samenwerking met CDA of VVD. Vlaardïngen De PvdA'er Kees van der Windt heeft schriftelijke vragen aan het college gesteld over uitlatingen die het toekomstig VVD-raadslid Jan Bulva heeft gedaan'. Hij wü dat het college de mogelijkheden onderzoekt om even tuele vernielzuchtige acties te voorkomen. Bulva gewaagde tijdens een persconferentie van de kans, dat er bij de behan deling van het totale verkeersplan een steen door de ruit van de raadszaal zou worden gegooid. Bulva zei op de persconfe rentie, dat de alternatieve in- spraakgroep de uitvoering 'van het VCP op alle mogelij- ke manieren zou proberen te torpederen- Ook dat is Van der Windt in het verkeerde keelgat geschoten. Hij denkt dat sommige mensen hierin weieens een aansporing zou- Schiedam De laatste opi niepeilingen over de uit te brengen stemmen voor de Tweede Kamer-verkiezingen lijken het nieuwe Schiedam se gemeenteraads lid .voor D'66, Adri Reijnhout van een moeilijke beslissing af te hel pen. Reijnhout wilde name lijk bedanken als lid van de politieke partij wanneer D'66 in een regering met CDA en WD ging zitten. Deze twee partijen kunnen echter, zoals de zaken er nu Voor staan, rekenen ap een ruime meerderheid in de Ne derlandse volksvertegenwoor diging en D'66 is gewoon 'de aanvoerder van de kleine par tijtjes' geworden. Reijnhout vindt dat zijn partij gewoon met de PvdA samen zou moeten werken en ver klaart het gigantische verlies van de democraten ook deels door het in de regering blijven zitten toen de PvdA-ministers opstapten. Toen ook zei hij wellicht de partij te verlaten. Iets dat hij misschien toch nog H doet, wanneer er inderdaad een nieuwe samenwerking met 'rechts' komt. Dat zou geen consequenties voor zijn raadslidmaatschap hoeven te hebben omdat hij toch al gekozen is. „Maar dan vind ik dat je je conclusies moet trekken. Aan de andere kant zit ik natuurlijk in Schie dam en wij hebben een goed programma, daar sta ik achter; Het zal allemaal wel loslopen, die samenwerking in de rege ring. Ik denk niet dat het zo ver komt." den kunnen vinden tot wel bewuste verstoringen van de openbare orde. Van der Windt vindt de uitla tingen van Bulva „des te ver ontrustender aangezien vanuit de kring van middenstandsor ganisaties reeds eerder blijk is gegeven van een lichtvaardige bereidheid tot het uitvoeren van verwerpelijke acties." Hij vraagt het college, of overleg met deze groepering zou kun nen bijdragen tot het vermin deren van de kans op vernie lingen. Dat overleg zal nog een tijdje op zich laten wachten, want Jan Bulva is niet voor com mentaar bereikbaar. „Hij is een paar daagjes weg", zei een van zijn winkelbedienden vanmorgen. Zijn toekomstige fractievoorzitter, Mariëtte Hoogendijk, was niet bereid tol het geven van commen taar. „Ik moet hier eerst met Bulva over praten. We hebben er nog geen contact over ge had." Vlaardingen Twee pan den aan de Stationsstraat in de Vettenoordsepolder zijn door de wijkvereniging gere serveerd om kleine werkge legenheidsprojecten in op te zetten. De panden worden tijdens de renovatie van de Pieter Karei Drossaertstraat door aannemer Henk van der Waal tijdelijk gebruikt als opslagplaats- Hij noemt de plannen van de wijkvereniging in de VOP vaag, maar is toch blij dat er een begin wordt ge maakt met het stichten van kleine bedrijfjes. De wijkvereniging denkt aan bedrijfjes waar relatief weinig startkapitaal voor nodig is. „Er lopen hier men sen rond met het idee om een eethuisje te beginnen of een fietsenwerkplaats", zegt Sjaak Sluiters van buurt huis De Pijpelaar. „Maar de plannen staan voorlopig nog in de kinderschoenen. Ze vallen of staan met de po tentiële deelnemers." Die zijn er dus nog niet, maar, zegt Sluiters: „D'r komen hier nogal wat mensen die zonder werk zitten." George Herders heeft vooral twijfels over de iVijkgerich- te aanpak van de plannen. „Ze willen voor die projec ten alleen mensen uit de VOP hebben, en het is maar de vraag of dat kan. Je moet mensen hebben die dezelfde opleiding hebben of die in die bepaalde richting omge schoold willen worden. Ik weet niet of die in één wijk te vinden zijn." In september gaat de wijk vereniging met consulent Herders praten over de uit werking van de plannen. In de zomermaanden speelt een belang rijk deel van het leven zich toch vooral op straat af. Lekker in de zon, op een terras met een schuimend glaasje fris in de hand, of op zeer warme dagen bak ken aan het strand. Als je die mogelijkheden niet hebt, dan hoef je toch niet binnen te blijven met het warme weer. Lekker keuvelen op de stoep is minstens 20 gezellig. Fotograaf Jacques Zorgman maakte deze plaat in de Viaardingse Oostwïjk. Vlaardïngen Twee perso nenauto's zijn gisteravond op de hoek van de Van Hogen- dorplaan en de Kesperweg op elkaar gebotst, omdat beide bestuurders dachten dat hun verkeerslicht op groen stond. Een 59-jarige Vlaardinger reed echter niet door groen, maar door rood licht en ramde de zijkant van de auto van een 23-jarige Schiedammer. Die auto lag totaal m de vernie ling. De twee bestuurders kwamen met de schrik vrij. „Een won der", zeiden de omstanders. Vlaardingen Een 20-jarige Capellenaar tankte gisteren bij een station langs rijksweg 20 in Vlaardingen en vertrok j vervolgens zonder te betalen. Een half uur later al werd hij door de Capelse politie in zijn woonplaats aangehouden. De tankbediende waarschuw de de Viaardingse politie, en die alarmeerde de corpsen van omliggende plaatsen. De man 1 en zijn 17-jarige medepassagier werden aangehouden en moes ten terug naar Vlaardingen. waar ze een proces-verbaal kregen. Maassluis De grote be langstelling, die in Maassluis bestaat voor de historie van de gemeente en alles wat daarmee samenhangt, heeft er toe geleid dat er binnen kort een zelfstandige histori sche werkgroep of vereni ging wordt opgericht, die zich helemaal op de geschie denis van Maassluis en om geving wil toeleggen. Op 19 augustus wordt in het Maas- i sluisse gemeentemuseum de oprichtingsvergadering van deze werkgroep gehouden. Nog diezelfde avond moet een bestuur worden gefor- meerd, dat de nodige activi teiten zal moeten opstarten. De serie lezingen, die de vere niging Vrienden van het Mu seum in de afgelopen periode heeft gehouden over de ge schiedenis van de stad, heeft een groot aantal belangstellen den getrokken. Ook voor die lezingencyclus van start ging was in het museum al ge- merkt, dat er interesse zou be staan voor een eigen Maas- sluisse historische vereniging, Wat de vereniging precies zal gaan doen zullen uiteindelijk c|e leden moeten gaan uitma- ken. Wie over het initiatief meer wil weten kan terecht bij het gemeentemuseum, Zuiddijk 16 m Maassluis, te). 01899-13813. Overigens zal ook in de toe komst weer een serie lezingen tr. het gemeentemuseum wor- - den georganiseerd. Vlaardingen De deze week uitgestelde vergadering van de projectgroep voor de 410 semi-permanente wonin gen in de Babberspolder is verplaatst naar volgende week. Deze belangrijke, af rondende avond in de plan voorbereiding wordt nu op woensdag 18 augustus in het wijkcentrum 't Nieuwelant aan de Goudsesingel gehou den. Men begint om 19.30 uur. De voorbereiding voor de on derhoudsbeurt van de semi- permanente woningen, waar mee de huizen nog een aantal jaren behouden kunnen blij ven, is nagenoeg afgerond. Volgende week kunnen de le den van de projectgroep en de belangstellende buurtbewo ners kennis nemen van het bestek en de bijbehorende te keningen, terwijl op dezelfde avond de aannemer zal moe ten worden gekozen. Een week later, op 25 augus tus, wordt in hetzelfde wijk centrum een grote informatie dag belegd voor aEe bewoners van 'de 410', zoals het complex in de wandeling wordt ge noemd. Overdag is in 't Nieu welant een expositie te bekij ken, waarop precies te zien is 1 wat er met de huizen zal gaan gebeuren, 's Avonds is er een informatiebijeenkomst, waar op de nodige vragen gesteld 1 kunnen worden. Keerlus sneltram heeft grootscheepse verhuizing tot gevolg Schiedam De aanleg van de sneltram over de Schiedamse Broersvest heeft een grootscheepse verschuiving van het ge meentelijk ambtenarenkorps tot gevolg. De aankoop van de oude pindafabriek van het Imko-concern zou de problemen helemaal moeten oplossen. Zoals het er nu uitziet komt straks het bureau huisvesting in het oude pand 'aan de ande re kant' van de Broersvest. De gemeente heeft bij de plannen voor de aanleg van een sneitrambaan een keer lus op het Emmaplein- /Broersvest geprojecteerd. Exact op deze plaats is de af deling burgerzaken van de gemeente gevestigd. Dit pand zal derhalve tegen de vlakte moeten. Alleen al om die reden heeft de VVD- fractie in de Schiedamse ge meenteraad steeds aange drongen op een andere plek voor die keerlus. Er wordt nog overwogen om 'burgerzaken' naar het IMKO- complex te laten verhuizen, maar het nodige schuifwerk biedt echter een aanlokkerlij- ker perspectief. Op het stads kantoor vindt men namelijk dat er 'te krap behuisd' wordt. Wanneer burgerzaken naar het kantoorcomplex aan de *s Gravelandseweg verkast (waar nu de afdeling perso neelszaken en bureau huisves ting zitten); kunnen alle ande re gemeentelijke afdelingen die onder 'algemene zaken' vallen mee verhuizen. Dan heeft chef Noordzij alles weer bij elkaar en zitten de ambte naren op het stadskantoor Óók weer wat ruimer. De op handen zijnde verhui zing is overigens niet officieel bevestigd te krijgen op het Schiedamse stadskantoor. De mensen die er iets over mógen zeggen zijn namelijk afwezig. Er is overigens de nodige haast geboden. Volgens de plannen moet begin volgend jaar be gonnen worden met de aanleg van het sneltram-tracé over de Broersvest. Dit betekent dat de afdeling burgerzaken (in het oude schoolgebouwtje aan het eind van het Emmaplein) aan het eind van dit jaar 'ont ruimd' moet 2ijn, Financieel wethouder Reinier Scheeres kan nog wel wat kri tische kanttekeningen van plaatselijke politici verwach ten. Zij stellen namelijk dat de aankoop van de oude pindafa briek helemaal niet zo noodza kelijk is. Het complex aan de 's Gravelandseweg zou het ver dwijnen van het pand van burgerzaken best op kunnen vangen. Een uitgave van 1,3 miljoen gulden (wat het IMKO-pand moet gaan kos ten), „om de ambtenaren wat ruimer te laten zitten", wordt in een tijd van bezuinigingen onaanvaardbaar geacht.* taart*,,1., ea*sciir, Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even "aam; verandering in, A<fj Maak hem of haar abonneeZo gefikst I en goed beloond! Want voor die kieinej moeite krijgt u een kruidenwijzer. Adres;^ f I Toiefr, Stuur d aoóovT^d, f

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1