m Botenbezitters zijn geruzie zat Bassie en Adriaan nemen duik met burgemeester GRAAG .GEDAAN PvdA-voorzitter haalt uit naar SH V-directie li i i Twee kinderen van lesbisch paar gedoopt VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHE GOURAMT NIEUWE WATERWEG COURANT èl Valk 'loer gedraaid' Bibliotheek al in april klaar Vijf ruiten ingegooid na ruzie Politie ontdekt diefstal van half miljoen Ligplaatsenverordening had er al jaren moeten zijn9 Bcsmiireiifiutt t-dtn >laas\ laklecentralc cn**r Vriend van ex-vrouw neergestoken Storing Brandstichter aangehouden I hl MAANDAG 23 AUGUSTUS 1932 Maassluis In Maassluis is vanochtend een luwervalk ge vangen. De vogel was al enke le dagen geleden gesignaleerd in de buurt van de Beethoven- flat, waar hij rondjes cirkelde. De politie stelde diverse pogin gen in het werk, maar de vo gel liet zich niet pakken. Tot dat vanmorgen de Vlaardingse vogeldesk undige A.J. Stam werd ingeschakeld. Met een -lint, waaraan een op een duif lijkende prooi was gebonden wist hij de roofvogel te lok ken. De valk pakte de prooi en wilde hem niet meer los laten. Door het lint langzaam naar zich toe te trekken wist de heer Stam de valk te pakken. Deze speciale manier van een valk vangen heet in vakkrin gen een loer draalen. De luwervalk, die bij de jacht wordt gebruikt en waarvan er tachtig in ons land zijn, was van de heer Bruïl uit Roekan- je- Botterdam De bouw van de nieuwe Centrale Bibliotheek aan de Hoog straat gaat 20 voortvarend, dat het gebouw waar schijnlijk acht maanden eerder wordt opgeleverd. De oplevering wordt nu in april 1983 verwacht. Inrich ting en verhuizing zullen on geveer drie maanden in beslag nemen, zodat het gebouw om streeks 1 augustus van het vol gend jaar voor het publiek kan worden opengesteld. Een probleem dat dringend om oplossing vraagt is het boe kenbudget. De collectie van de 'Centrale Bibliotheek dient Volgens de directeur* de heer P.J.Th.Schoots aangevuld te 'worden met tenminste 30.000 banden om de bibliotheek al thans een enigszins redelijke aanvangscollectie te geven. De gemiddelde prijs voor boe ken voor de Centrale Biblio theek wordt geschat op 40 gul den. Bij controle van het gehe le boekenbezit, inclusief de halfmiljoen boeken die in de magazijnen zijn opgeslagen, is gebleken dat slechts een zeer beperkt gedeelte geschikt is om in open opstelling geplaatst te worden. Veel banden zijn verouderd of verkeren in een zodanige toestand dat herstel noodzakelijk is. De grotere bibliotheek zal vol gens de heer Sehoots constant om een hoger boekenbudget vragen. Hij verzoekt Burge meester en Wethoudes het voor 1982 begrote bedrag voor uitbreiding van de verzame ling te verhogen met 1,2 mil joen. Dit bedrag kan ten laste worden gebrcht van de post 'kosten verwezenlijking filia- lenplan'. De rijksoverheid - CRM- zal 15 procent van deze extra kosten in rekening wor den gebracht. Maassluis Uit boosheid om een meningsverschil over 25 gulden heeft een vijftienjarige jongen vijf ruiten van een huis in de Monseigneur Bakker straat ingegooid. Al geruime tijd had de jongen ruzie met de bewoonster van de woning over het bedrag dat hij haar schuldig zou zijn. Hij was het 'gezeur' van de vrouw zo zat dat hij besloot haar ruiten in te gooien. De politie rekende hem echter in en behalve voor de 25 gul den zal hij nu ook moeten op draaien voor de kosten van nieuwe ramen. Vlaardingen Vlaardingse agenten lijken een goede slag te hebben geslagen toen zij donderdagnacht een vracht wagen aanhielden. De twee in zittenden een veertigjarige Hagenaar en een 43-jarige Rot terdammer werden na een achtervolging aangehouden en naar het politiebureau overge bracht. Zij bekenden dat de spullen die zij vervoerden af komstig waren van een in- braak in het industriegebied. Pas in het weekeinde bleek dat de buit een waarde verte genwoordigde van een half miljoen. Het tweetal had op het industriegebied ingebro- ken bij Dresser Europe en A,^.aaf allerlei technische en spe cialistische apparatuur ont- H vreemd, 2oals pneumatische WiPijpreimgingsmotoren, balan- vtCers, airtrals en automatische ■vè- reenheden. Zij worden nog voor nader onderzoek vastge- houden. Een ligplaatsenverordening moet een eind maken aan het geruzie om iiqplaatsen in de Noordvliet (foto) en. de Zuidvliet. Maassluis Bezitters van plezierboten die liggen af gemeerd in de Noordvliet en de Zuidvliet reageren positief op het voornemen van burgemeester en wet houders om een ligplaat senverordening in te stel len. Zij betalen liever voor een ligplaats dan dat zij telkens angstvallig moe ten afwachten of hun plaats na een dagje varen niet door een. andere boot is ingenomen. „Dat had de gemeente al jaren geleden moeten doen", zo valt on der de meeste bootbezit- ters te beluisteren. Op aandrang van bootbezitters en bewoners van. de beide "Vlieten wil de gemeente nu een vergunningenstelsel in stellen. Daarmee hoopt het ge meentebestuur een einde te maken aan het geruzie om lig plaatsen dat telkens weer op laait. Bovendien wil men met de vergunning in de hand een halt toeroepen aan het aantal bootjes dat naar Maassluis komt. Er liggen er nu ruim honderd en dat is meer dan genoeg, vindt de gemeente. Het afmeren in de Vlieten is momenteel niet aan regels ge- oonden. Ken ieder die er zijn boot wil afmeren kan er nu nog terecht. „Ik heb mijn boot al tien jaar hier voor de deur liggen", ver telt C. de Man van de Noord vliet. „Maar het is telkens af wachten of je plek nog vrij is. Ik ben net van een vaarva kantie teruggekomen en toen lag er weer een sloep op mijn plaats. Het zal een hele verbe tering zijn als er een verorde ning is. Dan heb je tenminste geen slaande ruzies meer. Het is nu een soort gewoonterecht. Ik betaal liever voor een vaste ligplaats." Ook de heer M.A. Wülemstijn zou het een hele verbetering vinden. Normaal ligt hij met zijn zeiljachtje in Hellevoet- sluis, maar nu is hij in de Noordvliet aan een fikse op knapbeurt bezig. „Het verbaast me dat het hier gratis is. Dat ze dat niet al twintig jaar gele den hebben gedaan. Dat is toch een goede bron van in komsten voor de gemeente. Wat mij nu hier steekt is al die kleine bootjes die zo maar er gens liggen. Ze nemen veel te veel plaats in. Als die wat eco nomischer worden afgemeerd is er veel meer plaats. Uit el lende lig ik de hele week maar aan de overkant tussen de bos jes en als ik werk haal ik de boot naar deze kant." Volgens de heer A. Walkier die op de grens van Maassluis en Maasland de boot Anganita bewoont zijn het vooral de Vlaardingers die er in Maas sluis een zooitje van hebben gemaakt. „Sinds je daar niet meer in de Vlieten mag liggen, zijn er veel hier naar toe geko men. En ze leggen hem overal maar neer. Ik kan geen eens een dagje rustig gaan varen. Als ik terugkom is mijn lig plaats bezet. En je hebt juri disch geen poot om op te staan. Met een ligplaatsenverorde ning zal het heel wat beter worden." Morgenavond houdt de ge meente een hoorzitting op het stadhuis, waar wethouder Koos Smit de plannen van de gemeente zal toelichten. Rotterdam „Het is on aanvaardbaar dat in. deze tijd nog families kunnen beslissen over het al dan niet tot stand komen van 180 nieuwe arbeidsplaat sen". In deze felle be woordingen hekelde PvdA-voorzitter Max van den Berg zaterdag in Rot terdam het besluit van het familieconcern SHV om op het laatste moment nee te zeggen tegen de uit breiding van het eontai- nerbedrijf Multiterminals. De SHV-top weigerde de 125 miljoen, die zij als mede-aan deelhouder in het project zou steken, beschikbaar te stellen. Volgens de PvdA-voorzitter is het niet. meer van deze tijd dat enkele mensen op zo'n manier kunnen beslissen over het al dan niet scheppen van nieuwe banen. De PvdA hield zaterdagmid dag in de Ton Menkenhal een druk bezochte verkiezingsbij eenkomst, opgeluisterd met muziek, zang en dans. 's Mid dags reden rolschaatsers door de stad met sandwiehborden, waarop de bijeenkomst nog eens met nadruk werd aange- kondigd. Behalve Van den Berg spra ken ook oud-burgemeester André van der Louw en lijst trekker Joop den Uyl. Van der Louw hekelde het besluit van minister Rood (binnenlandse zaken) om de uitbreiding van de politie in de vier grote ste den terug te draaien. „De vei ligheid in die steden baart ook ons grote zorgen", aldus Van der Louw. Den Uyl hamerde op de nood zaak van een algemene werk tijdverkorting, handhaving van de koppeling tussen mini mumlonen en -uitkeringen en een rechtvaardige verdeling van inkomens. „Onder invloed van de economische crisis dreigen de tegenstellingen in inkomens en bezig juist weer groter te worden", aldus de PvdA-leider. Brielle Mogelijk volgend jaar wordt een begin gemaakt met de ombouw van de electriciteïtscentrale op.de Maasvlak te op kolen stoken. Het karwei, dat 1,2 miljard gulden gaat kosten, is in 1985/86 gereed. Door de ombouw heeft het ge meentelijk energiebedrijf (GEB) in Rotterdam vergun ningen aangevraagd voor de hinderwet en de wet luchtver ontreiniging. De aanvraag en alle bijbehorende stukken lig gen voor een ieder ter inzage in onder meer de gemeentese- cretariëen van Brielle, West-, voorne en Rotterdam en bij het openbaar lichaam Rijn mond. Tot en met 13 septem ber kunnen bezwaren worden ingediend bij het dagelijks be stuur van Rijnmond, postbus 23073, 3001 KB Rotterdam. Mondelinge bezwaren kunnen naar voren worden gebracht tijdens een hoorzitting op woensdag 1 september om drie uur in het Rijnmondgebouw, Vasteland 96/104 in Rotter dam. Daarbij kan tevens over het plan van gedachten wor den gewisseld. Problemen na de ombouw zijn het voorkomen van luchtver ontreiniging en de verwerking van afval. Het GEB is daar in de stukken vrij optimistisch over. i Belangrijke luchtvervuiler zou kunnen zijn het vliegas, dat bij verbranding van kolen vrij komt Vliegas is een zeer fijne, grijsgekleurde stof, in uiterlijk vergelijkbaar met cement. Het vliegas zal worden opgevan gen door vliegasvangers, voor het met de rookgassen via een 175 meter hoge schoorsteen aan de buitenlucht wordt prijs gegeven. De vangers zullen jaarlijks 290.000 ton vliegas op vangen, die vermoedelijk in de openlucht worden opgeslagen. Daarmee wordt nu al op korte termijn een proef genomen om te zien hoe de zeer fijne stof zich houdt tijdens de weersom standigheden. Daartoe wordt vliegas aangevoerd van de ko- lengestookte Amercentrale bij de Biesbosch. Enkele honder den tonnen van dit spul wor den gestort op het terrein van de Maasvlaktecentrale om na te gaan wat wind en storm er mee doen. Na de ombouw wordt vermoe delijk een deel van het vliegas opgeslagen in grote silo's. De rest zal dan in vochtig gehou den toestand in de openlucht worden opgeslagen gedurende zes tot tien maanden. De open opslag kan oplopen tot hon- derdduizend ton. Dijken er omheen kunnen voorkomen dat het zeer fijne stof ver waaid. Na de ombouw produceert de centrale jaarlijks ook 176.000 ton gips. Dat ontstaat door een rookgasontzwavel ïngsinstalla- tïe, die een deel van de zwa- veldioxyde zal opvangen. De ontzwaveling gebeurt door ge bruikmaking van kalk of kalksteen. Het gips komt in poedervorm vrij en wordt in een loods opgeslagen en later per vrachtwagen afgevoerd. De hoeveelheid zwaveldioxy- de die uiteindelijk via de schoorsteen verdwijnt is vol gens het GEB uiterst gering en zal de grenswaarden niet over schrijden. Ook de hoeveelheid stiksto- foxyden die aan de buiten lucht wordt prijsgegeven, is volgens het GEB te verwaarlo zen. Om dat te bereiken wor- den speciale maatregelen ge nomen. Ook hier zullen de normen niet worden over schreden. Spijkenisse Wegens po ging tot moord heeft de poli tie zaterdagavond in een wo ning aan de Maanzaaddreef in Spijkenisse een Amster dammer gearresteerd, die de vriend van zijn ex-vrouw met een mes in de buik had gestoken. Het slachtoffer moest- een spoedoperatie on dergaan in het Zuiderzieken huis. Bij het inslaan van de ruit van de voordeur liep de dader een flinke wond op aarv de rech ter arm, die eveneens in het zie kenhuis moest worden ge hecht. De Amsterdammer belde bij de woning aan, naar zijn zeg gen om spullen op te halen, maar hem werd de toegang ge weigerd. De man sloeg daarop de voordeurruit in, waarbij hij aan de arm werd gewond. On danks vrij veel bloedverlies probeerde hij de deur te ope nen. De vriend wilde dat ver hinderen en werd daarbij plot seling in de buik gestoken met een fruitmesje. Ondanks het feit dat beide mannen gewond waren zetten zij binnen de vechtpartij voort. Beiden liepen daarbij nog blauwe ogen en schrammen op. Vlaardingen Het populai re Vlaardingse artiestenduo Bassie en Adriaan is zaterdag present bij de afsluiting van het zwemseizoen in het Kol- pabad. Samen met burge meester Fred van Lier ne men zij rond tien uur een frisse duik in het buitenbad, dat dit seiïoen zaterdag weer voor het laatst open is. Met de duik in het bad geeft burgemeester Van Lier te vens het startsein voor het afstandzwemmen. Op: het programma staan afstanden van tweehonderd tot vijfdui zend meter. Verder zijn er die dag diverse demonstra ties, zoals karate, schermen en mini-voetbal. Ook het Vlaardingse duikteam treedt aan om zijn kunnen aan het publiek te tonen. Daarnaast is er een jeugdrommelmarkt en, een kinderkermis. Het tamboer- en majorettenkorps Lïberté zorgt voor de muzi kale omlijsting. Als gevolg van een technische storing in onze tekstverwerkende apparatuur was het vandaag onmogelijk om al het voor deze pagina bestemde loka le nieuws te publice ren. Wij bieden onze lezers hiervoor onze verontschuldigingen aan. Hoofdredactie Rotterdam Een Engels spre kende man heeft vrijdag de Zaanland se Zilversmederij aan de Karei Doormanstraat over vallen. Hij sloeg met een an tiek pistool de zeventigjarige winkelierster hard op haar hoofd, toen zij het horloge in pakte, dat de man zogenaamd kwam kopen. Ds. Van Zuthem verrichtte de doop Rotterdam Een jongen en een meisje van bijna drie jaar, die worden verzorgd door een lesbisch paar in Rotterdam, zijn gisteren gedoopt in de ge reformeerde kerk van de oude Rotterdamse stadswijk Delfs- haven. Tegen deze doop is en kele maanden lang heftig ge protesteerd door 650 leden van de kerk. Voordien was over de doop van de kinderen overi gens al twee jaar gesproken in diverse kerkcolleges. Daarbij kwam vooral aan de orde dat de kinderen zijn verwekt via kunstmatige inseminatie. Tijdens de kerkdienst van zon dagmorgen is volgens ds. Van Zuthem niets meer gebleken van de onrust. Een woord voerder van de 'groep van verontrusten', W_ Schepen, deelde mee ook geen bezwaar tegen de doop van de kinderen te hebben. „Die kunnen er niets aan doen dat zij geboren zijn. Ik vind wel, dat de han delwijze van de kerkeraad in druist tegen de gevoelens van het gemiddelde gemeentelid. Dat wil een normale kerkgang en niet dat progressieve ge doe", aldus de heer Schepen. Maassluis De politie heeft een 38-jarige inwoner van Eemnes aangehouden voor een brandstichting in café Moriaan in Maassluis. De man heeft be kend met vier jerrycans, ge vuld met benzine, en enkele rollen toiletpapier het horeca bedrijf in lichterlaaie had wil len zetten. Hij verklaarde dat hij de be ginnende brand 2elf weer heeft geblust. Daar wordt aan getwijfeld en om die reden wordt de man nog vastgehou den. De politie wist nog niet te vertelen waarom de man brand wilde stichten. Er zijn mensen die onze Krant nog niet A lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng Aaar even g Naam verandering in. - Adres Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst f p< en goed beloond! Want voor die kleine» moeite krijgt u een verzilverd m miniatuur van de Laurenskerk. kw* F"6 Qls^U P°s>cod, Woonplzsl!!: leen TOor de Naam, f Postcode; Telelo0a. ^«urdebn Ti» M|

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1