Afscheids-raad vrij dagochtend Mil j oenenverbouwing in De Meerpaal W Haringhandel Kwakkelstein wil grote windmolen 9PvdA pleegt vorm van minachting9 Forse inkrimping bij Roelants Drukkerijen VIAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHE GODDANT NIEUWE WATERWEG COURANT Schiedam moet OGB-misrekening uit reserves halen Pi CDA-woordvoerder Piet Roosen: Dronken man maakt ravage Wao'ers tegen ont koppeling Wasgoed van lij n gehaald Extra verhoging van 24 procent per 1 januari nog niet zeker 'Toestandis nu onhoudbaar Ontslag voor tientallen werknemers Olie opruimen: 420.000 gulden Ongelukkige val WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1982 Vlaardingen De laatste vergadering van de gemeen teraad in de oude samenstelling, die aanstaande vrijdag zal plaatsvinden, wordt een in meerdere opzichten bij zondere bijeenkomst. Niet alleen wordt tijdens die vergadering afscheid geno- men van diverse raadsleden, die in de nieuwe gemeente- raad die op 7 september wordt geïnstalleerd niet terugkeren; de vergadering vindt tevens in de ochtend uren plaats, hetgeen een uni- cum genoemd kan' worden. De laatste jaren is het, afge zien van de begrotingsdebat ten, nauwelijks meer voorge komen dat er overdag raads vergaderingen plaatsvonden en als het gebeurde, dan was het toch in ieder geval 's middags. De gemeenteraad komt om 's morgens II uur bijeen. De oude raadsleden krijgen om 4 te beginnen nog heel even de gelegenheid om wat beslui ten te nemen, alvorens met het eigenlijke afscheid wordt begonnen. Er zijn de nodige ingekomen brieven die afge handeld moeten worden, en er staan twee hamerstuk- agendapunten op het pro gramma. Het kan heel goed dat een of meer raadsleden over één van die punten toch nog de nodige opmerkingen maakt; het is immers voor diverse raadsleden de laatste gelegenheid om in debat te treden. Ter gelegenheid van het af scheid van de niet terugke rende raadsleden zullen bur gemeester Fred van Lier en waarschijnlijk de diverse fractievoorzitters aan het slot van de vergadering toespra ken houden, waarop de ver trekkende raadsleden nog kunnen reageren. Schiedam De grote verliespost, die Schiedam heeft geleden door een simpele administratieve fout bij de verwerking van de onroerend goed- belasting over de jaren 1980, 1981 en 1982, moet uit eigen reserves wor den bijgepast, oor de fout is in totaal zo'n 7 miljoen gulden minder binnen gekomen dan waar in de begroting op was gere kend. Dat blijkt uit een advies van het hoofd van de afdeling fi nancien van de gemeente, die aangeeft dat het ondoenlijk is de bevolking van Schiedam met terugwerkende kracht een naheffing voor de OGB over de afgelopen jaren te sturen. Belastingverordenin- gen die een terugwerkende kracht beogen worden door het ministerie van financiën niet geaccepteerd. Er is dus geen andere mogelijkheid, dan dat Schiedam zelf voor de tekorten van de afgelopen jaren opdraait. De tekorten ontstaan, door dat in het computerprogram ma enkele jaren achtereen bij twee panden in de stad een. veel te hoge waarde was in gevoerd. In plaats van de echte waarde van de panden was in het betreffende pro- grammaveld een administra tienummer ingevuld, waar mee de panden volgens de computer een waarde kregen van meer dan tweehonderd miljoen gulden elk. Over die waardes werd vervolgens de verschuldigde belasting bere kend. Hoe de problemen in de toe komst moeten worden opge lost is nog niet duidelijk. De te lage opbrengst werkt ook de komende jaren door. De nadelige consequenties daar van zouden kunnen worden opgelost, als de OGB-tarieven per 1 januari 1983 met 24 procent extra zouden worden verhoogd, bovenop de nor male trendmatige verhoging. Op het gemeentehuis van Schiedam wordt die verho ging niet als onredelijk ge zien, omdat de Schïedamse burgers de afgelopen jaren in feite 25 procent te weinig be lasting hebben betaald. Over de jaren 1980 tot en met 1982 kunnen zij dat voordeeltje gewoon in hun zak steken. Of de minister van financiën met die extra verhoging van 24 procent akkoord zal gaan is nog niet duidelijk. Schie dam heeft inmiddels bij het ministerie geïnformeerd of daarvoor toestemming zou worden verleend Het ant woord op die vraag is nog niet binnen. Schiedam Bij Roelants-Schiedam BV Drukkerijen worden voor het eind van jaar enkele tientallen werk nemers ontslagen. Preciese aantallen zijn nog niet be kend. De ontslagen zijn een gevolg van de reorganisa tie van de Nijgh Van Ditmar-groep, waar Roelants deel van uit maakt. Bij de Sehiedamse drukkerij, '>die is gevestigd aan de Lange Haven, werken zo'n zestig mensen. Verwacht wordt dat ~„het personeelsbestand door de reorganisatie ongeveer ge- halveerd zal worden. -• 'Bij Nijgh Van Ditmar moeten in totaal negentig ar beidsplaatsen verdwijnen. Vijftien daarvan zullen tot stand komen door natuurlijk verloop; de overige 75 gaan in de vorm van gedwongen •ontslagen. De vakbonden en £=- O Vlaardingen Als de dienst van gemeentewerken en de gemeenteraad van Vlaardingèn met de plan nen instemmen, wordt op zeer korte termijn begon nen met een grote verbouwing van het rooms-ka- tholiek bejaardencentrum De Meerpaal aan de Wil lem de Zwijgerlaan 2. Binnen het complex, dat be staat uit 100 flats voor alleen staanden en echtparen en een verzorgingstehuis met 84 kamers voor alleenstaanden en echtparen, is vooral grote behoefte aan uitbreiding van enkele bijzondere voorzie ningen. Aan de kamers van de in De Meerpaal wonende ouderen zal niets worden veranderd. De verbouwing gaat-meer dan anderhalf mil joen gulden kosten. Volgens woordvoerder De Koppel van het bejaarden centrum is het hard nodig dat er aanpassingen plaats vinden. „We zijn al zeven jaar bezig: het is een onhoud bare toestand. We krijgen steeds meer rolstoelgebrui kers en andere mensen, waarvan de mobiliteit sterk achteruitgaat. Zeker voor die rolstoelgebruikers zijn veel te weinig voorzieningen. Het is hard nodig dat de recrea tiezaal wordt vergroot om aan al die rolstoelen plaats te bieden. Nu is het er gewoon levensgevaarlijk." De verbouwing omvat, naast het uitbreiden van de recrea tiezaal, ook het uitbreiden van het bestaande winkeltje, het maken van een grote vergaderruimte en de nodige verbeteringen en modernise ringen in de ziekenboeg. Verder worden in het com plex ook de nodige energie besparende maatregelen ge nomen. In De Meerpaal is ook de af gelopen jaren al het een en ander geïnvesteerd. Er is ge werkt aan een betere brand veiligheid van het complex en ook de hal is al uitgebreid en gemoderniseerd. Voor de nieuwe verbouwing, plus voor de investeringen die in de afgelopen jaren zijn ge daan, wil De Meerpaal een lening afsluiten van 2,5 mil joen gulden. Bij de gemeente is gemeentegarantie ge vraagd voor de rente en de aflossing van dat bedrag. Daarover zal de gemeente raad binnenkort beslissen. De bouwvergunning voor de verbouwing is nog niet afge geven. De Koppel: „We ho pen dat die nu binnen een maand of zo afkomt, want dan kunnen we tenminste ogenblikkelijk beginnen. Dan kunnen we met een half jaar of zo het ergste achter de rug hebben. We willen het allemaal zo snel mogelijk doen, om de overlast voor de bewoners zoveel mogelijk te beperken." De verbouwing is voorbereid door het architectenbureau Van Gendt en Mülstaff uit Utrecht, dat destijds ook het ontwerp voor De Meerpaal heeft gemaakt. Een definitie ve aannemerskeuze is nog niet gemaakt. ondernemingsraden zijn in middels op de hoogte ge bracht. Volgens financieel-directeur Hinke van Nijgh Ditmar iigt het zwaartepunt van de ontslagen in Schiedam. Pre ciese getallen wil hij nog niet meedelen, omdat het concern er volgens hem zelf nog niet uit is. Bij het personeel in Schie dam is paniek ontstaan door de op poten staande ontsla gen. Gevreesd wordt dat de Sehiedamse vestiging hele maal zal worden opgedoekt. Dat wordt echter nadrukke lijk tegengesproken door Hinke. Strippenkaart Zeker is inmiddels dat de offs et-drukkerij in Schiedam zal verdwijnen. De speciaal-druk kerij, waar onder meer strip penkaarten worden gedrukt, kan blijven bestaan. De reor ganisatie moet in het vierde kwartaal van dit jaar zijn vol tooid. De steeds verder afkalvende markt voor speciaal drukwerk is volgens Hinke noodlottig ge worden voor het concern. Als een van de redenen voor de inkrimping noemt hij de in voering van de strippenkaart. „Voorheen drukten wij veel meer tram- en buskaarten. Maar sinds de invoering van de landelijke strippenkaart worden die opdrachten ver deeld over meer drukkerijen. Het is natuurlijk niet de be langrijkste reden, maar het heeft meegespeeld." Volgens Hinke biedt de kaart- jesmarkt ook geen perspectie ven voor de toekomst. „Vroe ger had je overal kaartjes voor. Dat neemt af. En je krijgt ook steeds meer magneetkaarten. Dat zijn allemaal ontwikkelin gen die nadelig voor ons zijn geweest." Wim Kwakkelstein met een foto van een windmolen, die als de gemeente toestemming geeft op zijn terrein moet worden geplaatst. 'Gemeente is bang om beslissing te nemen' Vlaardingen Het Vlaardingse haringbedrijf Kwakkelstein heeft plan nen om zelf windenergie op te gaan wekken. Op de binnenplaats zou, naast het in aanbouw zijnde vrieshuis, een windmolen moeten worden geplaatst van 33 meter hoog. Per jaar zou dat Kwakkelstein enkele tienduizenden guldens op de elektriciteitsrekening schelen. Alleen draait de amb telijke molen in Vlaardingen lang niet zo snel als een wind molen en kan het nog wel even duren voordat de haring- handel al dan niet toestem ming krijgt. „Ons bedrijf", zegt Wim Schiedam „Een vorm van minachting voor de partij, waar je vier jaar mee hebt samengewerkt." CDA- spreekbuis Piet Roosen begrijpt niet hoe de onderhan delingsdelegatie van de PvdA (Schiedams grootste par tij) het kan maken om, zo kort voor de beëdiging van de nieuwe gemeenteraad, nog geen enkele concrete toenadering tot andere partijen heeft weten te plegen. „Zo heb ik het nog nooit mee gemaakt", zegt de over 'ruim een week 56 jaar wordende Roosen. „Wij hebben op 3 augustus een brief geschreven, waarin we om een spoedig antwoord Schiedam Een 30-jarige Schiedammer heeft hem gis teravond goed geraakt; zo goed dat hij het stuur van zijn auto met geen mogelijk heid meer in bedwang kon houden. Hij zette het voer tuig eerst tegen een verkeer- spaal op de Nieuwe Haven, en vervolgens ramde hij twee geparkeerd staande au to's. Op dat moment werd hij gegrepen door de politie, die hem behoedde voor nog meer aanrijdingen. Na een bloedproef op het politiebu reau mocht hij weer naar huis, maar niet in zijn auto. vroegen en aandrongen op in ieder geval een program-ver gelijking. Zelfs dat is nog niet gebeurd. Zoiets is toch te gek! En als we dan op 24 augustus nog helemaal niets gehoord hebben, dan vind ik dat op z'n zachtst gezegd onbeleefd." Roosen verwijt de PvdA ge brek aan verantwoordelijk heidsgevoel. De leden van de nieuwe CDA-fractïe belden vanaf hun vakantie-adres bij na iedere dag naar 'contact punt' Roosen. Zijn vakantie schoot er goeddeels bij in en hij kon iedere dag hetzelfde vertellen: 'Nog niets gehoord.' De onderhandelingsdelegatie van de PvdA was toen. voor viervijfde met vakantie. De ledenvergadering van de PvdA vroeg zich vorige week maandag ook af wat er nu gaat gebeuren. Hen werd uiteinde lijk meegedeeld dat op de avond vóór de verkiezingen nog verantwoording afgelegd zou worden. „Als wij zoiets zouden doen, hadden we flink op ons donder gekregen van de ledenvergadering", aldus Roosen. „Maar voorlopig wor den we in het ongewisse gela ten." De PvdA lijkt er nog al tijd op te hopen dat de chris ten-democraten, met het ver strijken van de beschikbare tijd, wel wat eisen zullen laten varen. De CDA'ers echter: „Toen de PvdA nog zeventien zetels had en maar eentje van een absolute meerderheid zat lag het natuurlijk anders. Maar nu zij er veertien hebben en wij negen is het absurd om uit te gaan van een wethou dersverhouding 3-1." Het CDA zal haar standpunt (twee wet houders óf met de VVD er bij) ook niet meer veranderen, zo werd gisteravond weer door enkele raadsleden verzekerd. Kwakkelstein, „is bijzonder geschikt voor windenergie. Naast een fabriek, die gewoon veertig uur m de week werkt, hoef je geen windmolen te zet- t'jn. Maar ort2e koel- en vries huizen draaien vierentwintig uur per dag; zeven dagen in de week. En dan is het rendabel, want die dingen gebruiken heel wat energie." Van de gemeente heeft Kwak kelstein, na zijn aanvraag in mei, nog geen reactie gekre gen. De welstandscommissie schoof de aanvraag in juni door naar de coördinatiecom missie stedenbouw, die in juli echter niet bijeen kwam we gens gebrek aan agendapun ten. Nu staat de windmolen van Kwakkelstein pas in sep tember ter bespreking. Hij laat zich er voorzichtig over uit en weegt bijna elk woord op een goudschaaltje. Wim Kwakkelstein: „Als amb tenaren bang zijn om foute be slissingen te nemen, kan je 't beter doorschuiven naar een ander. Dat is wat er nu ge beurt. En zo kan je dus nog heel lang bezigblijven met die windmolen. Maar als zo'n ding technisch in orde is en geen overlast voor de omwonenden geeft, dan moet het toch moge lijk zijn die mast te plaatsen?" „Het is voor de gemeente iets totaal nieuws", vervolgt hij. „Ik denk dat ze niet weten wat ze er precies mee aan moeten. Ze moeten het maar beschouwen als een proefpro ject. Worden ze gelijk een er varing rijker". De bewoners van het Lamoen- terrein schijnen geen enkel probleem met de 33 meter hoge windmast bij de haring- handel te hebben. „Onze roke rij-afdeling", stelt Kwakkel stein, „veroorzaakt nu zo af en toe bij weinig wind last voor de mensen. Krijgen ze een hapje rook binnen. Met de windmolen kun je dat echter kwijtraken. Zo dient de wind molen twee doeleinden". Westvoorne Het olie-vrij maken van de Westvoornse stranden heeft in totaal 420.000 gulden gekost. Het op ruimen van de olie. die op 13 juni op het strand aanspoelde, is in drie fasen gebeurd. De reiniging kost ruim 61.000 gul den, de nazorg 15.000 gulden en het zeven, het transport van het zand en de afvoer van de olieresten ruim 323.000 gul den. Hierbij moet nog eens een be drag van meer dan 11.000 gul den worden opgeteld voor de coördinatie van de provincie. Rotterdam Het Rotterdamse platform wao/aaw neemt af stand van de uitspraak, gedaan door de Nederlandse Federatie- van Arbeidsongeschiktenorga nisaties, dat lagere wao-uitke-' ringen bespreekbaar zouden zijn. Vorige week stelde dit over-' koepelend orgaan dat naast' een mogelijke lagere uitkering ook de bevriezing van de prijs- - compensatie mag worden afge- schaft. Het platform schrijft in een brief aan de minister van sociale zaken dat dit orgaan met bevoegd is te spreken voor alle arbeidsongeschikten- organisaties. De wao/aaw-organisatie is te gen ontkoppeling van uitke- ringen en Ionen en afschaffing van de automatische prijscom pensatie. Het platform zegt te spreken voor dertigduizend Rotterdamse wao/aaw'ers. Schiedam Een 77-jarige Sehiedamse mevrouw verliet' gisterochtend wel op een erg ongelukkige wijze haar huis aan de Parkweg. Ze viel van het stoepje voor de deur op straat. De vrouw werd met een arm uit de kom en een schouderfractuur overge bracht naar het Schieland- ziekenhuis. Schiedam Een huis vrouw aan de Haven- dijk in Schiedam, die gisteren ondanks de buien haar was te dro gen had gehangen, mis te toen ze het van de lijn ging halen twee broeken, twee jurken en een overgooier. De waarde van de kleren, die in een onbewaakt ogenblik van de lijn waren gestolen, was on geveer vierhonderd gulden. In de Opstandingskerk aan de Burgemeester Honnelager Gretelaan is in de afgelopen nacht de koelkast leeg ge haald. Daar stonden 58 flesjes frisdrank en bier in. Een 34-jarige Schie dammer is zijn -Toyota Hi-ace bestelwagen kwijt. Het groene busje stond geparkeerd aan de 's Gravelandseweg. De man is daarmee voor' 3000 gulden gedu peerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1