Haring- en bierfeest: uitgroeien tot een tweede koninginnedag SVV mag van geluk spreken 'Nu met gemeente over de financiën praten' 'Vragen Van der Windt zij li paniekreactie' Haring- en bierlied Leen Warnaar: afwachten Recreatietocht voor surfers en kanoërs SPORTAGENDA Binnenstad 4 september dicht voor auto 7s Ook Juli was een tobmaand Schiedam begin '84 al onder 70.000 inwoners? Ministerie akkoord met gymzaal i, in West Kethel-Noord zielsgelukkig, maar: Inspraakgroep over affaire Bulva: Bas van Noortwijk houdt het hoofd koel: 2-2 SVV bijna rond met sponsor y Nep tun us in toernooi Holy Rotterdams Nieuwsblad woensdag jgW 25 augustus 1982 Schiedam Het aantal inwoners blijft veel snel ler dalen dan Schiedam voor mogelijk heeft ge houden. Gehoopt wordt nog op een kentering wanneer de woningen in de Woudhoek-Noord (deelplan 2a) worden op geleverd, maar de laatst bekend geworden bevol kingscijfers zijn verontrus tend. In de maand juli nam het aantal inwoners weer af met 163. De eerste zeven maanden van dit jaar verminderde het aan tal Schiedammers zodoende met 767. Over heel 1981 waren, het er 1330. Zet de huidige tendens zich voort, dan komt in Schiedam in 1982 over dat aantal. En daar is eigenlijk he lemaal geen rekening mee ge houden. Wethouder Chris Zij develd zei onlangs nog dat het huidige bevolkingsaantal ge stabiliseerd zou kunnen wor den door de huidige voortgang in de woningbouw op Schie- 'dams grondgebied. Dit heeft *- alles te maken met het veel vroeger uit huis gaan van jon- l<geren en het bijzonder snel toenemend aantal zelfstandig wonende vrijgezellen. Men ging de laatste tijd uit van een afname met duizend inwoners per jaar. Daar zit --'men nu nog ver boven. Mo- 1 men teel telt Schiedam 72.136 inwoners. Zet de teruggang *"door, dan is Schiedam eind *4984 al onder de 70.000 inwo- *-ners gekomen. Waar de ge- meente zich op verheugt, is de ^-■in snel tempo doorgaande wo- 'ningbouw. Die moet de leeg loop binnen een jaar een halt „toeroepen. tf - Gebeurt dit niet, dan heeft dit *jook voor de gemeentebestuur- I 'ders consequenties. Bij de if ee rstvolgen d e raadsverkiezin- y-gen zullen er dan namelijk £'nog slechts 33 (in plaats van f*35) zetels te verdelen zijn. Ook burgemeester en wethouders moeten dan in salaris terug. Schiedam is dan van één van t ,'de grotere gemeenten in Ne derland vervallen tot een 'middenmoter'. De als maar ■groeiende (woning)bebouwing r.'per vierkante kilometer ten spijt- VjSchiedam Binnenkort kan .^"een aanvang worden gemaakt *£met de voorbereidingswerk- (^vZaamheden voor een gymnas tieklokaal op de hoek van de 'A-Aleïdastraat en de Jan van .yAvennestraat in Schiedam- \^,West. Het ministerie van On- .*1 derwijs en Wetenschappen is onlangs akkoord gegaan en de -^gemeenteraad wordt gevraagd Ir een voorlopig krediet van 4r" 73.000 gulden beschikbaar te 'Mr stellen. bedrag is uitsluitend be- 'p- stemd voor de voorbereidin- s£- gen: ontwerp vervaardigen, ^bestektekeningen maken en- '0 zo voort. Er kan al vrij" snel met de bouw van de gymzaal, \£,die bestemd is voor leerlingen bf" van het gewoon lager onder- Y^js, begonnen worden. De zaal zal straks een onderdeel zijn van een wijkontmoetings- centrum. Uit een onderzoek is gebleken dat het geen enkel f probleem oplevert om het gymnastieklokaal al wat eer der te bouwen. .'Het nieuwe lokaal dient ter ryervanging van de huidige voorziening in het Oude Wes ten: het uit 1922 daterende complex op de hoek van de ■Anthonie Muijsstraat en de *Hr-- VIaardingen Grootser wordt het. Nog grootser dan vorig jaar, toen het tiende Haring- en Bierfeest eigenlijk al uit zijn voegen leek te barsten. Maar het is weer verder uitgebreid: op 4 september zijn er nog meer evenementen, nog meer standjes voor nog meer dagjesmensen. Want Vlaardings attractie nummer één, het Haring- en Bierfeest, trekt allang niet meer alleen Haringkoppen. Van heinde en ver komen ze om al het vertier mee te maken. Als het aan Jan Brouwer, voorzitter van het organisatieco mité, ligt, zou het Haring- en Bierfeest tot een soort tweede Koninginnedag uit moeten groeien. Grootser is het dus. „De organisatie", weet ook de vlot babbelende Jan Brouwer, „wordt steeds moeilijker. Dat zeker. Zo'n heel programma op zetten, kost je zeeën van tijd. Het is altijd een even gemoedelijk feest. Ge woon door op tijd te be ginnen en vooral op tijd te eindigen... Op die manier voorkom je escala ties. En, wie wil nu zijn ei gen feest verstoren?" De visafslag, spuitwed- strijden, een modeshow, een braderie, straatteke nen: op elke meter van de straat in het centrum is wel wat te beleven. Wat is er eigenlijk niet te zien of te horen op 'het groot fa miliefeest', zoals Brouwer het noemt? Te horen ze ker, want aan muziek ont breekt het niet. Van An dre Hazes tot de doedel- zakkenblazers van de Saint Andrews Pipe Band, van de Amazing Stroop wafels tot het vissersvrou wenkoor. De organisatie kan het zelf trouwens amper bij houden, zoveel staat er op de eerste zaterdag van september te gebeuren. Want spontaan bedenken winkeliers telkens weer nieuwe stunts. Bij de bak ker op de Hoogstraat bij voorbeeld kan de jeugd van 6 tot 86 poppetjes van brood maken en bakken. De Stadsgehoorzaal geeft ook acte de précense en laat op de Schiedamseweg poppenkast Jodokus op draven met later straat theater. Het staat niet eens meer aan gekondigd op de posters, die elke etalage van de winkels in het centrum opsieren. Maar iedereen kan er wel gratis van genieten. Net zoals van de ballonwedstrïjd, het straatdansen of van de laat ste modegrill: de modderbad gevechten. En natuurlijk is er bier en haring. Veel bier en veel ha ring, in overvloedige hoe veelheden aanwezig op der tig verschillende punten in de stad. Voor het autoverkeer zal de binnenstad die zaterdag in ieder geval hermetisch zijn afgesloten. Met een tikkeltje wrange humor werd tijdens de presentatie van het feest programma opgemerkt, dat dit vast een. voorproefje van wethouder Bas Goudriaan was, waarvoor de winkeliers ditmaal zelf hebben gekozen. De auto zal aan de rand van de stad moeten worden ach ter gelaten op speciale par keerterreinen op de Konin gin Wilhelminakade, de Galgkade en de Deltaweg. Maar geen nood: iedereen kan vanaf daar de bus ne men om gratis en wel bij het vertier te worden ge bracht. Joop Vos, die het talentenfesitival en geen playbaek- wedstrijd zoals staat aangekondigd tijdens het Haring en Bierfeest presenteert, heeft een speciaal 'Haring en Bier'-lied gecomponeerd: Dat haring dorstig maakt, dat mag bekend zijn Maar dat verhoogt juist het plezier Vandaar dat wij dan ook allang gewend zijn De dorst te fessen met een goed glas bier 't Haring en bierfestijn lokt in september Een groot deel van de burgerij De straten op, daar kan men zonder remmen Genieten van die lekkernij Ongetwijfeld zal het 4 september met enige regelmaat door de straten schallen. Ook dit jaar wordt voor het Haring- en Bierfeest veel belangstelling verwacht. Schiedam Zielsgelukkig heeft men in Kethel-Noord gelezen dat wethouder Scheeres geen bezwaren meer heeft voor het doortrekken van de gasleiding naar dit afgelegen stadsdeel. „Toch een overwinning", aldus voorvechter Aad Verspeek. Er zal echter nog wel het één en ander met de gemeente ge babbeld moeten worden over de financiële consequenties voor de bewoners. De verant woordelijke wethouder, Rei- nier Scheeres, èn het bewo nerscomité Kethel-Noord, slui ten eigenlijk al uit dat iets der gelijk nog fout kan gaan. Daarvoor willen beide partijen te graag een aansluiting be werkstelligd zien. Wat is een Haring- en Bier feest zonder haring... Waarschijnlijk eind volgende week vindt er een gesprek plaats tussen de bewonersorga nisatie en directeur Van Willi gen van de Openbare Nutsbe drijven Schiedam (ONS). Het zal dan vrijwel uitsluitend over de financiële gevolgen voor de bewoners van de on geveer 150 huizen gaan' Het verbaast Aad Verspeek overigens helemaal niet dat de Groeneweg waarschijnlijk van aansluiting op het gasnet ver stoken zal blijven. De gemeen te zou namelijk een kleine tweeduizend meter leiding speciaal aan moeten leggen voor welgeteld negentien aan sluitingen. Dat dit echt te kost baar zou worden, was voor het bewonerscomité al een bijna uitgemaakte zaak en ook die bewoners zagen de rekeningen al voor zich. Zij zullen nog niet eens zo teleurgesteld zijn. Het heeft bij de bewoners van Kethel-Noord overigens wre vel gewekt dat zij het nieuws uit de .krant moesten verne men. De afspraken zouden na melijk anders zijn geweest. Er had hen weliswaar een mede- ling bereikt dat 'het punt' maandag in de commissie fi nanciële en economische za ken behandeld zou worden,, maar graag hadden zij het po sitief advies van de verant woordelijke wethouder in een brief aan hen zelf vernomen. „Maar, ach....", was de bijzon der korte reactie hierop van Aad Verspeek. Hij kon er al niet meer écht kwaad om wor den. Kethel-Noord heeft, via de nodige publiciteit op met name de televisie, waarschijn lijk toch nog haar zin gekre gen.... Vlaardingen In een brief aan het college van B en W heeft de alternatieve inspraakgroep van het ver keerscirculatieplan voor de binnenstad laten weten, de schriftelijke vragen die het PvdA-raadslid Kees van der Windt heeft gesteld over uitspraken van het toe komstig WD~raadslid Jan Bulva 'een kleinzielige, overtrokken paniekreactie' genoemd. Bulva zei onlangs op een persconferentie onder meer dat het hem niet zou verba zen als er bij de behandeling van het verkeerscirculatie plan in de gemeenteraad ste nen door de ruiten van de raadszaal zou worden ge gooid. Van der Windt noem de dat in de schriftelijke vra gen, die hij aan Ben W stel-" de, 'uitlatingen van bedenke lijk allooi', waarin sommige groeperingen of personen aansporing zouden kunnen vinden tot verstoring van de openbare orde. Volgens de inspraakgroep, die met haar brief het ge meentebestuur meer duide lijkheid wil geven over haar standpunt, is de uitspraak van Bulva, gedaan als woordvoerder van de^ïn-. spraakgroep, slechts een zij delingse geweest; er zijn tij dens de persconferentie veel belangrijker dingen bespro ken. „Indien de heer Van- der Windt de moeite had ge nomen het betreffende arti kel op zijn minst tot het eind te lezen en tot zich te laten doordringen, en indien hij op dezelfde pagina van dezelfde krant ook het hoofdartikel had gelezen, dan kon hij nooit tot een dergelijke reac tie zijn gekomen." De PvdA wordt verweten dat één zin uit zijn context wordt gerukt. „Deze blazen ze op als een* luchtballon om de-aandacht van de hoofdzaak af te lei den, met name de enorme problemen die ons nog staan te wachten." Volgens de brief aan het college gaat het niet om stepten gooien. „Het gaat er om dat het college door haar handelen en door haar machtsuitoefening de bevolking zelf aanzet in de richting van afkeurenswaar dige daden. Dat de heren Versluijs, Van der Windt en Schriel verbaasd zijn dat er onder de mensen nog steeds ontevredenheid leeft over de gang van zaken betreffende het VCP en dat sommigen geen andere uitweg meer zien anders dan actievoeren, is voor ons een duidelijk be wijs dat deze heren politici geen contact meer hebben met hun kiezers en achter ban." De alternatieve inspraak groep valt in de brief ook een uitspraak van Van der Windt aan. De PvdA'er zei onlangs in deze krant, dat 'het tijd wordt dat de heer Bulva zich in zijn rol van raadslid gaat inleven'. „Voor de heer Van der Windt is po litiek en raadslidmaatschap kennelijk een toneelstuk, waarin je een rol krijgt die gespeeld moet worden", al dus de inspraakgroep. jf- Schiedam De blessure van Leen Warnaar laat zich veel ernstiger aanzien dan aanvanke lijk werd gedacht. De laatste man van SVV nam niet eens de moeite om aan de warming- up voor de wedstrijd tegen DS '79 mee te doen. Bij voorbaat wist de routinier al dat spelen on mogelijk zou zijn. Leen Warnaar hoopt nu op zondag als de uitwedstrijd tegen FC Den Haag op het programma staat. Al te zeker is Leen Warnaar echter niet van zijn zaak: ,,Ik wordt iedere dag geholpen aan die blessure. De pijn wordt er dan uitgemas- seerd, maar 's-nachts krijg ik er steeds weer last van. Het is gewoon een rot blessure, net onder de enkel bij de achillespezen. Ach, Ron de Bruyn deed het zeker niet met opzet in die oe fenwedstrijd tegen PPSC. Hij heeft zelfs nog gebeld om zijn excuses aan te bieden en dat vond ik best sympatiek. Alleen jammmer dat het zo vlak voor de start van de competitie ge beurde." Frans Schaap is wel helemaal genezen van zijn liesblessure: „Gelukkig wel," klonk het dan ook opgelucht uit de mond van de enige aanwinst van buitenaf voor SW. „Het is vervelend als je helemaal niets kan laten zien in de beginperio de. Tegen Den Haag hoop ik er in ieder geval bij te zijn." per Bas van Noortwijk weet het ook niet meer. Tweemaal passeerden de DS-voor- 'wartsen hem. Schiedam SVV zonder Leen Warnaar is het echte SW niet. Tegen DS '79 (2-2), dat voor het eerst in compe titieverband in actie kwam, werd maar al te snel duide lijk dat de libero van de Schiedammers van meer dan onschatbare waarde is. Juist waar hij rust had kunnen brengen in het spel, liep het jonge SW zich over de kop en mocht het nog van geluk spreken dat Anne Evers bij een 1-2 stand zijn zenuwen niet in bedwang had en de tweede door scheidsrechter De Scheppper aan DS '79 toe gekende penalty gestopt zag, anders had het debacle voor SW nog groter geweest. Nol de Ruiter wond er na af loop dan ook geen doekjes om: „Ik mag nog blij zijn met dat ene puntje. Wij hebben ge woon verschrikkelijk slecht gespeeld. Het is dat Bas van Noortwijk een wereldpartij 'stond te keepen, anders had den we het nooit gered." Vooral in het eerste bedrijf was SVV-DS '79 een bedroe vende vertoning. De Dordte- door Chris Woerts naren speelden vooral verde digend onrustig door het ont breken van routinier Gerry Mühren, die van de voetbal bond van Hong Kong nog geen toestemming heeft gekre gen om in de Nederlandse competitie uit te komen'. En SVV? Het zocht wanhopig naar het juiste ritme. Jan Kon- neman wilde op het midden veld te veel doen en Harry Meijboom liep wel veel, maar effectief was het niet. Richard Dercks kwam zo geïsoleerd te staan dat van enige dreiging geen sprake was. Het was dat DS '79 doelman Jaap Bloem vlak voor de rust in de fout ging, anders had de eerste omloop niets spectacu lairs te bieden gehad. De 34-ja- rige routinier, die eerder on der lat stond bij Telstar en FC Amsterdam, treuzelde zo lang bij het uittrappen dat hij een indirecte vrije trap tegen kreeg, SVV profiteerde dank baar van de verwarring bij DS '79 en via Richard Dercks en Jan Kónneman, kwam de bal bij Rob Koevermans die sim pel van dichtbij mocht scoren: 1-0. Opzettelijk „Een duidelijk geval van op zettelijk het spel ophouden", jaf De Schepper na afloop als verklaring. „Bloem provoceer de de boel en daar trapte ik nu net niet in. Nee, het had niets te maken met de nieuwe vier passen regel, hij treuzelde ge woon te lang," Wat de toeschouwers voor de rust aan spanning hadden ge mist, kreeg het in de tweede omloop dubbel en dwars voor geschoteld. DS '79 nam direct het initiatief en via de slimme Anne Evers werd het al snel gelijk. De roodharige midden velder gleed door de SVV-ver- Schiedam SVV hoopt uiterlijk vrijdag bekend te maken met welke sponsor- naam de shirts van de Schiedamse eerste-divisio- nist in de toekomst wor den gesierd. De onderhan delingen zijn in een verge vorderd stadium. Secreta ris Frans Bijkenbroek: „Als alles goed gaat komt het deze week nog rond. Welk bedrijf het is houden we voorlopig nog geheim. Je weet maar nooit wat er nog tussen kan komen." Mocht SVV inderdaad met shirtreklame gaan spelen, dan is het de veertiende betaald voetbalorganisatie die er in is geslaagd een sponsor aan te trekken. SW: Bas van Noortwijk, Michael van Alphen. Aad van der VI 1st, Ruud van Dijk, Ger van de Heijde, Harry Meij boom (70. Frans Schaap), Rob Kie- ben, Jan Konneman, Richard Dercks, Rob Koevermans, Fer Meerhof. DS T79-. Jaap Bloem, Ad van der Lin den, Adrie vasn Oirschot, Niels Over weg, Jacques den Bakker, Edwin Gorter, Cees Spaan, Anne Evers, Pe ter Matena, Henk van Leeuwen, Mar co de Vnes (46. Haklm Braham). SchekJsrachler De Schepper (Hulst). Bijzonderheden: Gele kaart voor Ha- kim Braham (DS '79> na .het van ach teren aanvallen van Ger van der Heij de. Eveneens geel voor Niels Over weg (DS '79) na het neerleggen van de doorgebroken Rob Koevermans. dediging. Ger van der Heijde corrigeerde op het eerste ge zicht correct, maar De Schep per zag toch een overtreding en bestrafte, heel zwaar, met een strafschop: 1-1. Na een kwartier lag nummer twee al achter Bas van Noortwijk, die daarvoor met een drietal ka tachtige reacties DS '79 van enkele zekere treffers had af gehouden Hakim Braham ging alleen op avontuur en het was wederom Anne Evers die het karwei afmaakte 1-2. SVV mocht protesteren bij De Schepper wat het wilde (Bra ham zou de bal met de hand hebben meegenomen), maar de warrig leidende fluitist was niet van zijn stuk te brengen. Ook niet toen de alleen door gebroken Henk van Leeuwen in het strafschopgebied onder uit werd gehaald door Jan Könneman. Evers was nu ech ter minder koelbloedig en Bas van Noortwijk ranselde de nu terecht toegekende penalty met veel bravour uit zijn goal. Redding Het was de redding voor SVV j dat in de counter bleef hopen f op een incidenteel succesje. Jan Könneman (keihard schot op Bloem) en de hard werken de Ferry Meerhof waren dicht j bij succes, maar het duurde tot tien minuten voor het einde,] eer de gelijkmaker op het sco rebord kwam. Frommelaar Richard Dercks I legde tussen drie spelers van I DS '79 de bal op maat terug op, I de inkomende Michael van Alphen die van twintig meter de bal in de kruising draaide achter de grabbelende vingers I van Jaap Bloem: 2-2. Nol de Ruiter minzaam: „De I jongens waren mischien wei te*! geconcentreerd. Ja, en dan mis je een Leen Warnaar die de jongens in het veld kan corri geren. Het is toch eigenlijk te gek dat Bas van Noortwijk de j jongens in het veld moestJ wakker schudden toen Bloem zo aarzelde. Het leek wel of ze niet met de wedstrijd bezig waren. Op zulke momenten - zie je ook dat de ploeg nog te I jong en te onervaren is." Vlaardingen Als afsluiting van het waterreereatieseizoen kunnen watersporters op zon dag 29 augustus meevaren in een kano-koffietoeht of een surftocht. Het evenement wordt gehouden door de Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatiet de kanovereni ging Natsec én Dewi-surfing. De kano-koffietoeht is een ge zel ligheidstocht speciaal voor degenen die een mooie tocht willen maken langs de vaarten en vlieten. Onderweg wordt koffie gedronken bij één van de vele cafeetjes langs de Vlaardingse Vaart. Aan de surftocht kan iedereen die een beetje kan surfen mee doen. De kanoërs gaan om 10.00 uur van start bij De Dijk, recht te genover de jachthaven van watersportvereniging De Bom- meer. Aanmelden kan op het stadhuis van Vlaardingep. De deelnemers dienen zelf te zor gen voor een lunchpakket handdoek en zwemkleding. De kosten bedragen 10 gulden. De surfers gaan tussen 10.0C uur en 12.00 uur van start, er vertekken vanaf Watersport weg, ter hoogte van het via- duct van Rijksweg A-20. De" kosten bedragen 18.50 gulder per persoon als men in bezit u van een surfplank. Een plank huren kan ook. De kosten zijr dan 3.50 gulden hoger. Eer surfplank reserveren kan bi_ de consulenten sportieve re creatie op het stadhuis ir Vlaaridngen. i Woensdag 25 augustus: Voetbal: 16.00 RFC-Exceislor M. 19.00 Fortu- na Vl-Voorburg, 19.00 Marllnit-HION, 19.00 De Hollandiaan-Nlemvenhoom, 19.00 De Musschen-Scbiedam, 19.00 19.00 Hoek van Holland (zat)-Holland Sport 2, 19.00 ASWH-Hermea DVS, 19.00 DHS-FCN'66. 19.00 Piershll-Ex- ce!slor'20; Zaalvoetbal: Sporthal Fto- rlts de Vijfdelaan: 22.15 uur VSV- BFC. Donderdag 28 augustus: Voetbal: 19.00 VFC-SW 2, 19.00 Altior-PPSC. 19,00 OW-GTB, 19.00 RDM-Demos, 19.00 Oranje Wlt-HBSS, 19.00 MSV'71-Alexandria'66. 19.00 UnL cum-VDL (zon), 19.00 Hoek van Hol land (zonhPDK: Korfbal: 19,00 Oran je Nassau-Avantl; Damesvoatbahj L 19.00 DRZ-Rijnmond Vlaardingen De honkbal-,-J Iers van landskampioen Nep-^ tunus zijn de grote, trekpleis-V ters van het toernooi dat op 5; september op het complex van Vlaardingen Holy zal worden afgewerkt. De andere deelne-^! mers aan het toernooi zijn^l UW (hoofdklasser), Tilburgfyl (tweedeklasser) en Vlaardin-*, gen Holy (tweedeklasser). De wedstrijden op 5 september ^1 starten om 9.30 uur. De thuis-|f club speelt dan tegen Tilburg, JI De landskampioenen komen ti l pas om 12.00 uur voor herfl eerst in actie. Tegenstander hSl dan gastheer Holy. |;1 Het volledige programma zieljj'B er als volgt uit: 9.30 uur Holy-tól Tilburg; 10.45 uur Tilburg UW; 12.00 uur Neptunus-§l Holy; 13.15 uur Tilburg-Neptu-^l nus; 14.30 uur UVV-Holyll 15.45 uur Neptunus-lI^Vr

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3