Kennis ontbreekt nog voor grote computer Makelaars geven vaak verkeerde voorlichting ommissie stadsherstel wil geen 'begrafenismaal*5 VVD overstag: ehiedam koopt Imko voordelig 'Verpest het stadsbeeld niet meer dan nodig is' Dertigduizend bijen in de schoorsteen MULTIBONTa^- VtAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHICOORANT NIEUWE WATERWIG GDBRANT Schiedam zit zeker op een eilandje?' Poli lie Maassluis jaagt op schim Argeloze kopers zitten ilegaal in hun huizen Afscheidsetentje gaat niet door SJ* Sociale dienst gaat meer aan welzijn doen Geldkist geroofd Vlaardingen inventariseert karakteristieke panden DINSDAG 31 AUGUSTUS 1982- Schiedam Mini-computers zullen de gemeente Schiedam op weg moeten helpen naar verdere automa tisering. "Volgens wethouder Scheeres ontbreekt op de computermarkt nog de benodigde kennis voor een ge centraliseerd systeem; het zou goedkoper zijn om com puters met kleine software-pakkettgn aan te schaffen. Voor 2,5 miljoen gulden krijgen de dienst gemeente werken, het gemeentelijk woningbeheer, de algemene dienst, de dienst personeel en organisatie, het gasbe drijf en het bureau huisvesting binnenkort dan ook elk hun eigen computersysteempje. Als leverancier is de NCR uitverkoren. D Hoewel de "gemeenteraad 2ieh gisteravond volledig door Scheeres voor het blok gezet voelde, omdat uitgebreide in formatie ontbrak, was uitein delijk alleen de CPN tegen het voorstel van B en W om zo oveel geld uit te trekken voor -'de gedecentraliseerde opzet. u iterd Bruseker geloofde niets van Scheeres' betoog. De com munist kon zich niet voorstel len, dat op de markt de speci fieke programmatuur voor één groot systeem ontbreekt. „Schiedam zit zeker op een ei landje?" schamperde hij, doe lend op andere gemeenten waar met computers gewerkt wordt en waar volgens hem de vereiste software toch van daan te halen moet zijn. B en W zeggen echter jaren lang gestudeerd te hebben op de automatisering. Toen Arie Lems nog burgemeester van Schiedam was, trad hij op als voorzitter van de SOAG, een landelijke instelling die zich orienteerde in computerland, met als doel om tot gelijke sy stemen voor alle gemeenten in het land te komen. Zo zou niet elke gemeente afzonderlijk programma's moeten ontwik kelen of kopen. Schiedam be treurt nu ook dat het zover nog niet is. Bruseker kan het zich niet voorstellen. Gisteravond was hij met PvdA'er Aad Wiegman van mening, dat het raadsvoorstel „erdoor gejast" werd. Maar an ders dan de CPN'er stemde Wiegman toch voor. Op het stadskantoor beleeft de verou derde Philips-computer mo menteel dagelijks een storing, waardoor de administratie van onder andere gemeentewer ken en het woningbeheer in de soep dreigt te lopen, en om dat ook verdere informatie over computersystemen ont brak, bleef er volgens Wieg man weinig over dan ja zeggen tegen het voorstel van B en W. Het was VVD'er Van Tilborg, die zich toch niet aan de in druk kon onttrekken dat voor de decentralisatie nu gekozen is, omdat „elke gemeentelijke dienst zo graag zijn 'eigen speelgoedje wil hebben". Toch liet ook hij het er verder bij zitten. "Vlaardingen Ee'rf paar wei- 'nige succesvolle inbrekers zijn de afgelopen twee nachten in ^Maassluis op pad geweest. Zes 'keer werd' een poging tot in- Cbraak gedaan. In drie gevallen ^hadden de dieven meer geluk. £Üit een huis aan de Ruysdael- ijstraat werd voor vijfduizend gulden aan sieraden gestolen, ;juit de bibliotheek aan de 'Ui ver laan verdween voor dui zend gulden aan contanten. Na een poging tot..inbraak aan,de "Hagendoorn werd de auto van de bewoner gestolen. Die werd later onbeheerd teruggevon den in Den Haag. De politie in Maassluis neeu nog geen idee in welke rich ting ze de dader of daders moeten zoeken. „Bij de mis lukte pogingen hebben men sen in het donker een schim weg zien rqrmen", zei een woordvoerder van de politie. Vlaardingen -i— De gemeente Vlaardingen wordt steeds meer geconfronteerd met makelaars en bemiddelaars, die verkeer de voorlichting geven over de vereiste woonvergunning bij de verkoop van huizen onder de 130.000 gulden. Het gevolg is dat enkele kopers illegaal —zonder woonvergunning- hun intrek hebben genomen in een pas .gekocht huis. Volgens de Vlaardingse woon- rutmteverordenïng krijgen ko pers van een huis onder de koopgrens pas een woonver gunning wanneer zij over vol doende punten beschikken; de tijd die zij bij huisvesting staan ingeschreven speelt daarbij een rol. De gemeente heeft be merkt dat sommige bemidde laars verzwijgen dat hun klan ten zo'n vergunning nodig hebben. Het gaat om bemidde laars; geen. officiële makelaars dus, die zijn aangesloten bij de Nederlandse Bond van Make laars. Een woordvoeder van de ge meente vertelt dat het vooral om bemiddelaars uit Rotter dam gaat. „Ze geven geen voorlichting en nemen in het koopcontract ook geen ontbin dende clausule op, dat wan neer de gemeente geen ver gunning verleent de transactie niet doorgaat. Vooral buiten landers zijn er de dupe van. Die hebben geen idee dat 2e een woonvergunning nodig hebben. Het is gewoon een kwestie~van argeloze kopers jn,- "de boot nemen." Op die manier zijn vier kopers de afgelopen maanden er inge luisd. Zij krijgen van de ge meente geen woonvergunning en zitten dus illegaal in hun pas gekochte huis. De raads commissie voor de woonruim teverdeling buigt zich van avond over de zaak en zal het college advies geven over het te voeren beleid. -.Vlaardingen Het college had het zo leuk gevonden: de ■laatste vergadering van de commissie stadsherstel en stads- ■'verfraaiing houden, en vervolgens een afscheidsetentje in het Scheele Hoekje. Dat had vandaag moeten gebeuren. Maar dat etablissement kan de klandizie vergeten, want de commissieleden hebben geen trek. Ze vinden dat er helemaal geen reden is tot feest. Unanieme beslissingen van de commissie werden een pcar keef door het college naast zich neergelegd. „Min achting van de commissie", sprak een woedende Jan An derson daarover. „We zijn door de gemeente ingesteld om advies te geven, maar we zijn altijd als lastige dwars- ,Bank legt erop toe Schiedam Voor een prijs, die lager is dan de veiling- waarde van vorig jaar, koopt de gemeente Schiedam het Imko-complex. Morgen loopt de optie op de kantoorflat aan de Noordvest af, maar gister avond heeft de gemeenteraad besloten de voormalige pinda- f fabriek over te nemen van Slavenburgs Bank. ^pe VVD, die eerst bezwaren Jiad, is uiteindelijk ook ak- Ypoord gegaan, nadat het de li- heralen pas laat gistermiddag bleek dat de bank er zwaar op ^toelegt. Had Slavenburgs' tr dochteronderneming Metro V vorig jaar op de veiling in rcade er één miljoen gulden "Voor over, de vraagprijs was •de laatste maanden 1,35 mil- ^joen^maar wethouder Scheer mes wist een voorlopig contract .te tekenen voor bijna vier ton ?minder. fpe overeengekomen koopsom bedraagt 960.000 gulden, dat is nog beduidend meer dan de hoogste bieder tot voor kort ervoor over had. De Schie- damse BV Ortomed, krap be huisd aan de Westvest, had Slavenburg acht ton geboden. „Als je zo'n pand zou gaan hu ren, ben je veel meer kwijt", moest VVD'er Verhulsdonk gisteravond ruiterlijk toege ven. Hij was uiteindelijk tot de slotsom gekomen, dat de prijs per vierkante meter de helft lager is dan bij kantoorgebouw VGraveland het geval is. „Een koopje dus", sprak Ver hulsdonk nu over de verbouw de Imko-fabriek- Aanvanke lijk was de VVD van mening geweest dat wethouder Scheeres pas veel te laat na de veiling toesloeg, waardoor het leek alsof Schiedam er 3,5 ton extra op moest toeleggen. Maar het blijkt dat de bank nu verlies lijdt. liggers behandeld. En nou moeten we zeker aap-wat- heb-je-mooie-jongen gaan spelen." Een deel van de commissiele den heeft in een brief aan het college laten weten geen zin te hebben in een etentje. Niet ai- leen de slechte verhouding met burgemeester en wethou ders speelt daarbij een rol. „Het geelt de overneid, die op roept tot bezuinigingen op elk gebied, geen pas om etentjes te organiseren op kosten van de burgerij, van wie wordt ver wacht dat ze bereid is de broekriem wat strakker aan te halen", staat er in het epistel. Die combinatie van argumen ten is reden voor de commissie om verstek te laten gaan. PvdA'er Henk Krabben heeft de brief niet ondertekend, maar hij heeft ook afgezegd. „Het gaat hier om een begrafe nismaal zonder lijk, en daar heb ik geen zin in." Alleen al de uitnodiging heeft leden van de commissie kwaad gemaakt Jan van Hemert: „We kregen die uitnodiging op 19 augustus. Of we maar voor de 24ste wilden reageren. En dan is het nog een tussenge- schoven vergadering ook, hij stond helemaal niet op de agenda. Dit is toch geen ma nier om een commissie op te heffen." Jan Anderson was wel vast en zeker van plan om op de com missievergadering van van middag vijf uur te komen. „Het is mijn laatste gelegen heid om voor het front van de troep mijn ongenoegen te laten blijken." Hij vindt dat de com missie niet zomaar opgeheven kan worden. „Je hebt zo'n club toch nodig. Uit bezuini gingsoverwegingen hoef je hem niet op te heffen, want wij hebben al jaren geen ad viezen gegeven die geld kos ten." Jongetje aangereden Schiedam Een vijfjarig jon getje, dat op 2ïjn fiets door de Aleidastraat reed, is gistermid dag aangereden door een JlET-bus. Het jochie moest met een zware hersenschudding en enkele lichtere verwondingen overgebracht worden naar het Schielandziekenhuis, „Ik zal me vanavond een beetje akelig voelen...." Dertigduizend bijen verhuizen Vlaardingen Als imker Niek van der Drift na de geslaagde operatie zijn masker afzet, en laat zien dat de bijen zelfs kans hebben gezien hem in zijn door huishoudhandsehoe- nen beschermde handen te steken, strijkt er juist eentje neer op zijn neus en. geeft hem de volle laag. Terwijl de tranen in de ogen springen vertelt hij dat hij van die steken in zijn handen nauwelijks iets voelt, maar dat deze goed raak was. „Ik zal me vanavond wel een beetje akelig voelen van het bijen- zu,ur." Hij schat dat hij zojuist zeker dertigduizend bijen uit de schoorsteen van het huis in de Kemperstraat heeft gehaald. Even tevoren had de imker uit 's-Gravezande met een pla- muurmes de van honing druipende raten, die zwart zagen van de bijen, behoedzaam los ge stoken van de schoorsteen en ze een voor een gedeponeerd in een bijenkorf. Honder den van die zoemende beestjes zwermden, daarbij om hen heen. Na drie kwartier was het karwei geklaard en zat de korf tot de nok vol met krioelende bijen. Om de bijen die nog rond de schoorsteen zwermden, te krijgen laat de imker zijn korf nog een dag naast de opengehakte schoor steen staan. „De korf krijgt dan de geur van de koningin en na verloop van tijd, kruipen ook de laatste bijen erin. Als ik morgen weer kom dan zit het hele nest in de korf en kan ik ze zo oppakken en meenemen." Konings9 laatste - nederlaag Schiedam Gisteravond be leefde Hans Konings zijn laat ste nederlaag. Hoewel de PvdA'er zelf niet aanwezig was, ging de gemeenteraad ak koord met de doelstellingen - nota van de sociale dienst (GSD). Konings, die zich vol gende week ex-raadslid kan noemen, heeft vergeefs gepro beerd zijn fractie over te halen om 'die flutnota', zoals hij ero ver sprak, te verwerpen. Het houdt in dat de GSD ook eep specifieke welzïjnsfcaak krijgt en naast geld ook andere hulp gaat verstrekken. Alleen de CPN en Konings' oude strijdmakker Jos van der Lugt kwamen nog een eindje in zijn richting, door CDA- wethouder Riet Taverne nog wat kritiek voor de voeten te gooien in haar laatste raads vergadering. Van der Lugt zei het een zeer kwalijke zaak te vinden, hoe de coördinatie commissie voor de welzijns planning doelbewust buiten spel was gezet. Hij wees er sa men met Anne-Marijke Peter hans van D'66 op hoe belang rijk het overleg zal zijn tussen GSD en andere instanties in het welzijnsveld. CPN-raadslid Ulferd Bruseker was vierkant tegen. De communist vindt de GSD in de eerste plaats een uitkeringsfabriek, waarbij im materiële hulp van minder be lang is, omdat daar andere in stellingen voor bestaan. Van der Lugt was dat in principe wel met hem eens en hij pro beerde dat iets duidelijker te maken door erop te wij2èn, dat de term 'uitkeringsfabriek1 vaak zo negatief geïnterpre teerd wordt. „Een fabriek kan toevallig hoogwaardige pro- dukten maken", aldus Van der Lugt. Bruseker en Konings vrezen echter dat de immate riële hulpverlening van de GSD bevoogdend kan gaan werken op uitkeringsgerech tigden. Een al te betweterig maatschappelijk werker van de GSD zou in die gedachten- gang wel eens cliënten kun nen pressen om een kratje bier minder te kopen om voor dat geld andere dingen te doen. van aer ï^ugt meenae overi gens dat de hele GSD-nota nauwelijks nut heeft, gezien het kabinetsbeleid. „Je kunt je nog zulke leuke dingen voor nemen voor uitkeringstrek kers, maar als ze door dit kabi net erop achteruit blijven gaan, helpt het natuurlijk alle maal geen zier", aldus Van der Lugt, die daar geen tegenspel op kreeg. Vlaardingen Mensen die hun huis of zaak willen verbouwen moeten respect hebben voor het karakte ristieke beeld van Vlaar dingen. Om dat te bereiken heeft de gemeente een 'prentenboek7 gemaakt waarin elfhonderd foto's staan van panden in de stad. Die zijn in drie soor ten verdeeld: karakteristie ke panden, gebouwen die geen afbreuk doen aan het stadsbeeld en panden die het beeld verstoren. „Donder je d'r nou helemaal de bulldozer doorheen, dan blijft van het beeld niks meer over", aldus wethou der Arij Maarleveld. De fo toboeken moeten de mensen bewust maken van het ka rakteristieke van Vlaardin gen. „We moeten zinvol voortgaan op de bestaande traditie", vindt stadsarchiva ris Theo Poelstra. „We mo gen niet met een slagzwaard door de stad gaan. Een paar voorbeelden uit het boekwerk. De flats op de Oost- en de Westha venpi a a ts verstoren het beeld van de stad. Het gebouw van het ge- Schiedam Bij makelaardij Wassenaar aan de Gerrit Ver- boonstraat is in de nachtelijke uren een geldkist ontvreemd. Er zat ongeveer tweeduizend gulden in. Men kwam binnen na de voordeur geforceerd te hebben. Ook bij zwembad Zuid werd ingebroken. Hier was vooral het uitgestalde snoepgoed ge liefd. De waarde van het ont vreemde is nog niet bekend. meentehjK woningbedrijf aan het Erna us doet dat ook. Café De Waal aan de Waal straat draagt volgens de ma kers van het boek niet bij aan het karakteristieke beeld, maar doet daar ook niet veel aan af. En het poortje van de begraafplaats Erna us wordt karakteristiek genoemd. Zo zijn tweedui zend huizen in een bepaalde categorie ingedeeld. Vlaardingen heeft maar 29 monumenten. Maarleveld: „We zijn geen Schoonhoven of Amsterdam. We hebben geen stapels monumenten. We hebben wel veel huizen die bepalend zijn voor Vlaardingen. Maar die zul len door het rijk nooit als monument erkend worden, door Aad Rietveld want het rijk hanteert lan delijke normen.Daarom heeft de gemeente de pan den nu eens vanuit de stede lijke situatie bekeken. Wensen De wethouder hoopt dat mensen door deze inventari satie gestimuleerd worden om, zoals hij het zei, „het stadsbeeld niet meer te ver pesten dan nodig is." Dat is volgens de gemeente al ge noeg gebeurd. Met de Vis- bankflat, het Liesveldvia duct, de grote warenhuizen. De inzichten zijn echter ver andert, en volgens de ma kers van het boek is dat ook bij de bevolking allang door gedrongen. „Wij gaan mee met een algemene bewust wording", zei Maarleveld. Het boekwerk moet dienen als handleiding voor de wel standscommissie. Die zou volgens Maarleveld en Poel stra met mensen moeten pratenals ze een bouwplan indienen dat niet iri het stadsbeeld past. „Je kunt mensen aan de hand van dat boek laten zien hoe het wèl kan", vindt de wethouder. Dat vereist voorzichtigheid, weet ook Poelstra. Want als bouwplannen zomaar wor den afgekeurd zullen men sen ook minder geneigd zijn hun goede wil te tonen. Deze bescherming van de stad is afhankelijk van de dialoog met de mensen. De gemeente heeft geen zak geld om de huiseigenaren te helpen bij bet bewaren van het karakteristieke beeld. „Maar het hoeft ook niet al tijd geld te kosten", denkt Maarleveld. Ais mensen zich bewust zijn van de historisch waarde van hun pandje zul len ze volgens hem ook min der achteloos een bouwplan indienen. Sturen kan de ge meente maar in beperkte mate. De wethouder hield het dan ook bij de woorden: „Het ware te wensen..." Met al het fotomateriaal dat nu verzameld is wil de ge meente ook een 'pandenpoc ket' uitgeven. Een boekje over historische bouwwer ken in Vlaardingen. „Ge woon, omdat het nog niet bestaat en omdat het leuk is", zei Maarleveld. Maar ar chivaris Poelstra vindt zo'n boekje ook wel nuttig om Vlaardingers oog te laten krijgen voor wat hun eigen stad te bieden heeft AUVCMtbNTIE

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1