SPORT WATERWEG 'Ik denk er nooit over na m SI Satelliet kan goed meedraaien Nieuwe impulsen voor MVV'27 Voetbalsfeer ontbreekt bij TSB li™ I Jan 't Hoen en de magie van het scoren psL fr* DVO'32 met jong team binnen de lijnen •Vr^&kr Hans Stout vol verwachting, maar Trainer Wim Poulus wil vorig seizoen snel vergeten Voor Weber is derde klasse nog open boek Rotterdams Nieuwsblad woensdag RW 8 september 1982 Veel bij PPSC zal afhangen van het spel van Jan 't Hoen. Schiedam Eigenlijk weet Jan 't Hoen sen, die per regio worden ingedeeld, nu al dat het komende seizoen voor „Joh, we mogen alles verliezen als we PPSC niet stuk kan. Voor het eerst in de die laatste wedstrijd maar winnen, dan is historie van de Schiedamse voetbalver- er voor ons niets aan de hand." Jan 5t eniging maakt de club haar opwachting Hoen vertelt het met een brede glimlach in de hoogste afdeling van het zaterdag- rond zijn lippen. „Nee, natuurlijk heben voetbal: de eerste klasse. En dat voor het wij geen sterrenploeg, maar je moet niet laatst in de huidige vorm, want na het vergeten dat wij als collectief enorm volgende jaar komen er drie eerste klas- sterk zijn. PPSC is maar een heel kleine vereniging. Iedereen kent el kaar en iedereen is bij de club betrokken. We hebben twee verschrikkelijk goede jaren achter de rug en nu moet bet dan maar gebeuren, in die eerste klasse. Ik zal niet zeg gen dat we bovenin gaan mee draaien, maar ik ben er niet bang voor dat we er gelijk al weer uitvliegen. Daar heeft de ploeg toch teveel karakter voor." Scoren Veel zal evenwel afhangen van het spel van Jan 't Hoen zelf- Vorig jaar immers was hij het die PPSC over de drempel hielp. De aalgladde en razend snelle spits scoorde, inclusief de beslissingswedstrijd tegen De Zwerver, 22 goals. Scoren, de magie van het voet bal. Hoe weinig spitsen zijn er gezegend met dat typische 'tor-instinct'. Jan 't Hoen bij voorbeeld wel en PPSC prijst zich gelukkig. „Je hebt het, of je hebt het niet. Toen ik een klein jochie was speelde ik al in de voorhoede. Of links buiten, of in de spits en ook toen scoorde ik veel. Je voelt gewoon aan wat er in bepaalde situaties gaat gebeuren. Ik denk nooit over het scoren ha. Als je dat gaat doen, heb je de kans dat je aan je zelf gaat twijfelen, word je zenuwachtig en kom je steeds moeilijker tot scoren. Als je eenmaal in het begin van de competitie je goaltje hebt meegepikt, gaat het voor de rest allemaal van zelf wel." Verbeten Met een verbeten gezicht nam Jan 't Hoen, zoon van de oud voorzitter, plaats op de tribune toen PPSC voor een vriend schappelijke wedstrijd aan moest treden tegen SVV. „Hier had ik graag bij willen zijn", klonk het toen uit zijn mond. „Ik zou het best willen proberen in het betaalde voet bal. Ik zeg helemaal niet dat ik het zou redden, maar gewoon de uitdaging, het avontuur. Ik wil dat wel eens meemaken. PPSC zou ik alleen verlaten om naar SVV te gaan. Een overstap naar een andere ama teurvereniging zou ik niet over mijn hart kunnen krij gen." Na de zo succesvol verlopen jaren onder Arnold Lobman mag Arie Kurver het proberen bij PPSC. Net als Lobman twee jaar geleden is PPSC de eerste club van Kurver waar hij geheel zelfstandig aan het werkv kan. Eerder was hij werkzaam bij het Katwijkse Quick Boys naast hoofdtrainer Berry Janse. De eerste kennismaking is Jan dan Lobman, die verschrikke- king verloopt in ieder geval 't Hoen in ieder geval niet te- lijk fanatiek bezig was. Maar goed en dat schept toch ver- gengevallen: „Het is natuurlijk ook Kurver wil zich graag be- wachtingen voor de toe- wel een heel andere trainer wijzen bij ons. De samenwer- komst." Vlaardingen Met genoegen kijkt Gertie Baas terug op het voorbije seizoen. De trainer van DVO'32 smaakte het grote ge noegen om de Vlaardingse zaterdagclub voor het eerst in Ijet precies 50-jarig bestaan in de KNVB te brengen. Een positie die Baas in het nieuwe seizoen niet graag prijs wil geven. Hetgeen volgens de Schiedamse oefenmeester (52) ook niet hoeft. „Ik heb er goede moed op dat het ons wel zal lukken". Gertie Baas maakt de stap naar het voetbal-walhalla met een vrijwel ongewijzigde selectie. Er is niemand gekomen en ook niemand opgestapt. Trots zegt Baas dat er opnieuw enkele aan winsten uit de jeugd zijn doorgestroomd. De gemiddelde leeftijd van de spelers voor het eerste elftal is daarmee verlaagd tot 20 a 22 jaar. Met 26 jaar is Aad Hanson verreweg de oudste van het jonge stel van Baas. „Het zijn allemaal jongens die willen en kunnen voet ballen. Er zit hier qua voetbal zoveel talent". Niettemin ziet Gertie Baas bij al die jeugd toch een probleem: de onervaren heid. Fysiek „Ik ben namelijk niet zo ge lukkig met de indeling. Liever ■had ik in de Haagse afdeling gezeten. Nu krijgen we te ma ken met ploegen als Den Bom mel, Melissant, ZBVH, WFB en Herkingen. Bij die eilan- denploegen is het nog steeds van dik hout zaagt men plan ken". „Het gaat er bij hun vooral fy siek stevig aan toe", vervolgt Gertie Baas, die enkele seizoe nen terug ook stadgenoot DSS (toen nog Sunlight) van de af deling naar de vierde en ook derde klasse bracht. Datzelfde DSS en ook andere stadgenoot Satelliet zitten in de zelfde af deling, zodat er enkele interes sante Vlaardingse derby's wachten. „Wij spelen soms te mooi voet bal voor die afdeling. Ik ben er echt een beetje bang voor dat we in sommige wedstrij den fysiek tekort zullen ko men. In dat geval zal ik toch weer een beroep moeten doen op mannen als een Bas Post". In eerste aanleg staat de stevi ge Post (32) buiten de basis. „Omdat we bewust op ons hebben genomen om te gaan verjongen", aldus Baas. „Maar als het nodig is grijp ik natuur lijk terug naar de routine". Wat de verwachtingen vocir het nieuwe seizoen betreft denkt Baas goed mee te kun nen draaien. „Er gaan er twee uit. We zullen in eerste instan tie proberen om daar zo ver mogelijk vandaan te blijven'*. De voorbereidingsperiode -fe voor Baas in ieder geval al be vredigend verlopen. Nadeel 1 Een groot nadeel in de voorbe reiding en ook straks tijden^ de competitie ziet Gertie Baas in de tramingsgelegenhekf. Die bestaat uit een klein gra- vel-veldje, dat DVO'32 dan ook nog eens moet delen met de buur verenigingen CION en DSS. „Het is tenhemelschreri end op zo'n klem veldje té moeten trainen", aldus Baast „Dat is echt een groot nadeel'% Omdat Gertie Baas tijdelijk ook de lagere elftallen trainj (tweede trainer Kees Hoogër- werf is voorlopig wegens eep knieschijfblessure uitgescha keld), ervaart hij die beperkte trainingsmogelijkheden nog; eens extra. „Daardoor hebben we vreemde en late trainings4! tijden. Als iedereen naar beet gaat, moeten wij nog trainen:* Bij wijze van spreken dan". Vlaardingen Satelliet staat aan de vooravond van een heel belangrijk seizoen. Buiten de witte lijnen moet het er dan eindelijk van komen dat er ge start kan worden met de bouw van het nieuwe clubhuis. Bin nen de lijnen moet de zater dag-vierdeklasser de nare smaak van het vorige seizoen wegspoelen. Satelliet was im mers flink in degradatiezorgen gewikkeld. Uiteindelijk bleef Satelliet, door vijf overwinnin gen op rij en na een even on nodige als tumultueus verlo pen nacompetitie, een degra datie naar de afdeling be spaard. „Zo'n seizoen hoeft voor ons niet meer", aldus trainer Wim Poulus, die aan zijn tweede seizoen gaat beginnen. „We zijn onnodig in de problemen gekomen door zes keer onge lukkig met 10 te verliezen". Uit schier kansloze positie kwam echter het herstel. „Uit de laatste vijf wedstrijden pak ten we de volle tien punten, -waarmee we toch bewezen goed mee te kunnen". Wim Poulus en zijn mannen brach ten het aldus nog tot een na- eom petitie. "Dit seizoen", aldus Poulus w5), „moet het beter gaan. Er ook voldoende kwaliteit aanwezig". De oefemeester prijst zich gelukkig rond de routiniers Peter Hoek (34) en de eind-twintigers Koos Net ten en Barend Buytenhek veel jonge spelers in te kunnen zet ten. „Laatste man Peter Hoek is er weer helemaal bij en nog niet weg te denken bij Satel liet". Aanhankelijk Prettige bijkomstigheid noemt Poulus dat zijn selectie volle dig in takt is gebleven. „Er is niemand vertrokken. Kenne lijk blijven ze hier hangen door het eigen sfeertje". Pou lus zag zijn selectie zelfs aan merkelijk verbreed door de komst van Rob Dijkshoorn (VFC), Dick Boot (HVO), Ton Kemper (laatstelijk Zwart Wit) en John Spruyt (TSB). „Die uitbreiding komt de con currentie alleen maar ten goe de", aldus Wim Poulus, die zijn basis-elf in grote lijnen al rond heeft. „Een plaats of ne gen staan al vast". Zeker van zijn plaats is ook weer de uit Saoedi Arabië teruggekeerde doelman Henk Kloppenburg, al heeft de nu lager spelende Arie van der Windt toegezegd dat in bijzondere omstandighe den weer een beroejj op hem kan worden gedaan. Aan een prognose voor het ko mende seizoen waagt Wim Poulus zich liever niet. Zelf verzekerd zegt hij dat het in ieder geval beter gaat dan in het voorbije seizoen. „Naast de bouw van het clubhuis, willen we ook sportieve prestaties g2»n neerzetten. Natuurlijk moet het dan een beetje mee zitten. Als het gaat zoals ik stilletjes hoop, dan kan deze ploeg echt bovenin gaan mee draaien". Promotie Interessant daarbij is vooral de vraag hoe de promotieregeling gaat worden. Poulus doelt daarmee op een al dan niet versterkte promotieregeling, waarover nog geen zekerheid bestaat. Bij een gewone rege ling promoveert er één en gaat er-ook één uit. Maar bij een versterkte promotie zouden er liefst twee rechtstreeks over gaan, terwijl er vie:- nummers drie moeten spelen voor één «promotieplaats. „Waarom zou Satelliet er in dat geval niet bij kunnen zijn", zo merkt Poulus op. „We hebben toch bewezen voor niemand bang te hoeven zijn". Maasland Gerard We ber, de nieuwe trainer van MVV'27., wil het vori ge seizoen het liefst 20 snel mogelijk vergeten. Zijn éénjarig verblijf bij SSS in Klaaswaal werd een flop, met als diepte punt een voortijdig ont slag. Bij MVV'27 in Maas land werkt Weber aan een nieuw seizoen dat hem de narigheid van vo rig jaar moet doen verge ten. Aan de vooravond van de - competitie denkt de oefenmeester nu al zijn draai in Maasland gevon den te hebben. „Bij SSS klikte het ge woon niet In de oefen campagne was dat al voel baar. In januari stond dan ook al vast dat we aan het eind van de competitie uit elkaar zouden gaan". We ber haalde zelfs dat einde niet, want vijf wedstrijden voor het slot werd hij aan de kant gezet en vervan gen door Sym Beuk, die SSS op het nippertje wist te behouden voor de eers te klasse. Aan zijn al vrij lange trainers loopbaan tracht Gerard Weber (44) bij MVV'27 nieuwe impul sen te geven. Uitgerekend bij een derdeklasser, terwijl hij toch veelal bij eersteklassers werkzaam was. Na drie jaar onderafdeling bij NRC en de geselecteerde jeugd van Excel sior Rotterdam, promoveerde Weber al meteen in zijn eerste seizoen bij RVVH naar het hoogste niveau van het zater- jaar Vitesse Delft. Vervolgens dagvoetbal. Na drie jaar beleefde de in Zwijndrecht RVVH volgde nog eens vijf wonende oefenmeester het MVV'27, hier nog in de ver drukking, gaat optimistisch aan de klus beginnen. mislukte seizoen bij SSS. Na negen seizoenen eerste klasse maakt hij nu dus zijn opwach ting in de derde klasse. Gerard Weber, in het bezit van het B-diploma, heeft er kennelijk geen moeite mee. „De derde klasse is voor mij nog een open boek. Juist die onbekendheid heeft toch ook zijn charme". In het rijtje tegenstanders kent Gerard Weber er geen één. „Daarom is een prognose moeilijk. Toch zitten we in een zware afdeling. Er gaan er im mers twee uit en bij die der- bies (Hoekse Boys, 's-Grave- zande en Vlaardingen) weet je het ook maar nooit. Het twee de seizoen na een promotie is trouwens toch altijd moeilijker dan het eerste. Want na een promotie krijg je een bepaalde kick en de tegenstander kent je nog niet. Daarom zou he£ best wel eens kunnen dat het gepromoveerde Hoekse Boys een rol van betekenis gaat spe len". De selectie van MVV'27 noemt Gerard Weber, nog herstellen? de van een bij cam ping-voée- bal opgelopen sleutelbeen- breuk en wat gekneusde rib-' ben, een aardig stel knullen. „De eenheid is de sterke kracht, zoals MVV ook op be stuurlijk niveau organisato risch goed in elkaar zit", 'zo, zegt hij complimenterend. Op voorhand schat hij een tweetal spelers in op eerste klas-ni veau, gekoppeld aan de belofte de namen niet te publiceren:, „MVV heeft ook een vrij jonge ploeg", aldus Weber. „en daar door zeker mogelijkheden voor de toekomst". Van het' elftal dat het in de meest na'- bije toekomst moet gaan doen, heeft Gerard Weber al zo'p negen plaatsen ingevuld. Of." eigenlijk acht, want ook de post van keeper is nog niet de finitief. Vlaardingen - Aan ambitities ontbreekt het Hans Stout in ie der geval niet. De 31-jarige oe fenmeester van TSB zit vol dadendrang en het jeugdig elan waar hij mee te werk gaat slaat, en hij is daar best wel een beetje trots op, over op de selectie, van wat eens niet meer was dan een personeels vereniging van de Shell. „Je merkt het nu nog dat er veel mensen alleen maar voet ballen voor de lol. Niet meer en niet minder. Een echte voetbalsfeer hangt er niet bij TSB. Kan ook niet, omdat je op een sportpark zit waar enorm veel sporten worden bedreven. Toch doen we er al les aan om die voetbalsfeer bij TSB te creëren. Vooral Hans Campen en Leen Boon zijn daarin steunpilaren." TSB kende het vorige jaar een bijna dramatische start. Wer kelijk alles zat de formatie van Hans Stout toen tegen. Halver wege werd de positieve draad weer opgepakt en werden zo waar alle titelpretendenten op een nederlaag getrakteerd. Ook dit jaar is de voorberei ding niet naar wens verlopen. Toch gaat Hans Stout optimis tisch het nieuwe seizoen in. Hij weet dat er kwaliteit in zijn elftal aanwezig is, met Leen Boon als de man waar het allemaal om draait. Hans Stout: „Leen is voor ons een heel belangrijke speler. Een soort sluipmoordenaar. Hij scoort makkelijk en is een rustpunt in de voorhoede. Het middenveld is enorm tech nisch. Kijk, vorig jaar werd er gezegd dat Leen Boon en Hans Campen niet samen in één elf tal konden spelen. Ik ben het daar nooit mee eens geweest. Het bewijs wordt nu geleverd. Het gaat naar behoren tussen die twee in het veld en daar plukt de rest van het elftal weer de vruchten van." Na zijn mislukte avontuur bij Zwaluwen keerde goaltjesdief Wim Stoevelaar terug op het oude nest. „Iedereen heeft het nu wel over Wim, maar hij moet ze er eerst toch inschie ten", stelt Hans Stout nuchter Vast. Doorstoten In zijn tweede jaar bij TSB wil Hans Stout met 2ïjn éltal door stoten. „Ik vind dat je als trai ner minimaal twee jaar bij een club moet kunnen werken. Het karwei afmaken waar je aan begonnen bent. Aan de nndêie kant vind ik dat je nooit langer dan drie jaar bij een club werkzaam moet zijn. Ik heb het reusachtig naar mijn zin bij TSB. maar ik kijk toch ook verder. Ik heb bij Fortuna Vlaardingen onder Jan Postema een heel bijzon der fijn jaar gehad. Ik zou daar best ïn de toekomst als hoofd trainer aan de slag willen." Veel waarde hecht Hans Stout aan de spelvreugde van zijn spelers. „Je kunt het niet ma ken om met amateurs defen sief voetbal te gaan spelen. Je moet toch realistisch blijven. De jongens doen het voor een deel nog steeds voor het ple zier en dan moeten ze spel?v vreugde hebben." Als opvolger van de vorig jaar; naar DSS'26 vertrokken Dïek- Hoogenboom had Hans Stoüt het in het begin ook niet mak; kelijk. „Ik heb me dubbel moeten waarmaken, maar jé* kunt wat afdwingen bij de jon- gens. Als je op de training jé1-' vakkennis toont, dan zijn er* verder weinig problemen." - Tekst: Chris Woerts Simon; van Zuilen Foto's: Jacques Zorgman- Hans Gebuis

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 9