ROTTERDAM 13 'Geen discussie over rapport slufterdam' Van Nievelt: 120 zeelieden teveel 'Stadsbeeld Rotterdam': stedebouwkundige roman Bouw spoortunnel leidt tot verkeerspuzzel Onderscheiding voor Biersma Computer oorzaak van dreigbrieven Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 18 september 1932 Rotterdam Tijdens de bouw van de spoortunnel zal een stroom van ruim vierhonderdduizend auto's per etmaal m meer der of mindere mate te maken krijgen met omleidingen Dok een groot aantal openbaar-vervoerslijnen 2al tijdens de douw van de tunnel gewijzigde routes volgen. Wijzigingen zul len zich voordoen bij de tramlijnen 1, 3, 4, 5, <5, 7, en 8 en bn de RET-buslijnen 32, 37, 38, 45 en 49. De bouw van de tunnel wordt gefaseerd. Dat letekent dat de tunnel niet vanaf het Centraal Station recht-toe-"echt-aan dooi de stad gegraven zal worden, maar op verschillende plaatsen zullen op verschillende tijdstippen gedeelten van de tunnel ge bouwd worden. Zodra één tunnelbuis op de Rechter Maasoever gereed is zal het bestaande treinviaduct door het centrum afge broken worden. In tegenstelling tot de Rechter Maasoever zal op de Imker oever het verkeer te maken krijgen met een constante omlegging De belangrijkste verkeersomleggingen op de Rechter Maasoever vinden plaats bij de Sch ie kade /Heer Bokelweg, Blaak/Groenen- daal, Maasboulevard, Meent/Lombardkade, Fompenburg/Cats- hoek. Gedurende de aanleg van de tunnel zal de Centrum-markt ver plaatst worden. De verkeersomleggingen zullen binnenkort in deelprojectgroe- pen en gemeenteraadscommissie besproken worden. iiiiiiiiiiiifNiiiiiiiiHiiiiniiiimiiiiiiiiinmiiiiim De scheidende deel raad s voorzitter van Ussel- monde, de heer P. Th. Biersma, heeft gisteravond de Wolfert van Borselen- penning ontvangen uit handen van de nieuwe wtj- kenwethouder H. van der Pols. Biersma ontving het fel begeerde kleinood tij dens zijn drukbezochte af- scheidreceptie in wijkge- bouw de Klimmende Be ver. Biersma was voorzit ter sinds 1974. immiiiimiiiiHiniiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiimiii! Prinses 'puzzelt' feest open H.I.Ambacht Door het plaatsen van een ontbrekend deel van een legpuzzel heeft prin ses Margriet, in gezelschap van haar echtge noot rar. Pieter van Vollenhoven, gisteren in de Dorpskerk de feestweek in het kader van 'H.I.Ambacht 650 jaar Waard' geopend. Door deze handeling werd de plattegrond van de gemeente zichtbaar. Hierna werd de kerk klok geluid, voor de honderden wachtenden buiten het sein dat het feest was begonnen. In 1332 werd door graaf Willem III het initiatief genomen om de Zwijn- drechtse Waard te gaan herbedijken en dat is in feite het begin geweest van een woongebied, dat nu Hendrik Ido Am bacht heet. Vandaar dat deze gemeente feest viert. Het prinselijk paar werd ont vangen op het gemeentehuis, waar alle gasten, onder ande ren de commissaris van de ko ningin mr.M. Vrolijk, eerst een rondleiding kregen langs de geexposeerde nalatenschap van oud-burgemeester Spoor. Deze heeft de gemeente* een groot aantal antieke voorwer pen nagelaten. Na deze rondleiding kregen de prinses, haar echtgenoot en de cbmmissaris,' van de koningin een zwarte fluwelen cape en vertrok het gezelschap naar de Dorpskerk. Beeldengroep Na de openingsceremonie werd in het Burgemeester Baxpark door prinses Margriet de beeldengroep 'veulen en kalf' van de beeldhouwer Marcus Ravenswaay onthuld. Ook hier stond het weer zwart van de belangstellenden. Deze beeldengroep is indirect ook een erfenis van burge meester Spoor, omdat de ge meente ook een legaat werd nagelaten. De rente van deze erfenis wordt gebruikt om za ken te financieren, waarvoor binnen de gemeentebegroting geen ruimte is. Het dorpshuis de Schoof was het laatste doel van het hoge bezoek. Daar werden enkele tentoonstellingen bezocht, on dermeer een expositie van kunst en huisvlijt van Am- bachtse inwoners en een expo sitie over het heden, verleden en de toekomst van de ge meente. Aan het einde van haar be zoek kreeg de prinses uit han den van burgemeester mg.J. Hof een replica van de beel dengroep, die zij die ochtend had onthuld. Voor haar echt genoot was er jubileumjene- ver', die een plaatselijke distil leerderij voor dit feest in de handel heeft gebracht. Huwelijk De voormalige burgemeesters woning aan de Kerkstraat was gistermiddag het toneel van grote drukte. Honderden Am- bachters hadden zich daar ver zameld om getuige te zijn van het huwelijk van Anja Leeu wenburg en Roel Drink waard. Dit huwelijk werd ter gelegen heid van de festiviteiten vol trokken in deze voormalige ambtswoning. De ambtenaar van de burgerlijke stand was burgemeester Hof, die voor de gelegenheid zijn kostuum had aangehouden. De ruimte binnen was veel te klein voor alle belangstellen den, zodat het binnen een ge drang van jewelste was en bui ten drommen mensen via het raam naar binnen stonden te kijken en konden meeluiste ren via een buiten geplaatste luidspreker. Zelden zal een huwelijk in Ambacht zo de aandacht hebben getrokken. Prinses Margriet onthult de beeldengroep van Marcus Ravenswaay, die tussen haar en mr. Pieter van Vollenho ven stat. Rechts kijkt burge meester Hof glunderend toe. Later op de middag werd een speciale raadsvergadering ge houden, waarin het boekje 'Hendrik Ido Ambacht 1332- 1982' officieel ten doop werd gehouden. Ook werd uit het 'Spoor-fonds' een subsidie van ƒ25.000 beschikbaar gesteld voor het Groene Kruis. Hier mee kunnen enkele niet subsi diabele zaken voor het nieuwe gebouw worden aangeschaft. Burgemeester Hof overhandigt de ringen aan Anja Leeuwenburgh en Roei Drinkwaard, Rotterdam Er komt nog geen politieke discus sie over de het rapport, waarin de berging van giftig havenbagger voor de kust van Voorne be- yjiMiiiiiniijjriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiitriiiiiitiiiriiiiiiMiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiEiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifnifiiiiijiiiiiiiiiiiiifjiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiirtiiiiiiiiiiinMiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiMiiifiiui j Rotterdam Het Rotter- damse rederij-bedrijf i Van Nievelt Goudriaan (Nigoco) zal dit jaar nog I ongeveer 150 arbeids- I plaatsen opheffen: 120 I van zeevarenden en on- I geveer dertig in de wal- j sector. Gedwongen ont- j slag voor de zeelieden is vrijwel niet te voorko- I men. Nigoco zal probe- I ren het werkgelegen- heidsprobleem voor het kantoorpersoneel zoveel mogelijk zien op te los- sen door natuurlijk ver- loop, overplaatsing bin- nen het SHV-coneern (waartoe Nigoco behoort) en door een afvloeiings regeling voor mensen van 57 jaar en ouder. De noodzakelijke afslanking heeft te maken met de zeer slechte gang van zaken in de tankvaart. Nigoco heeft sa men met enkele andere on dernemingen (o.a. Rijn- Schelde-Verolme) belangen in vier grote tankers plus de verplichting deze schepen te bemannen. Enige tijd geleden zijn twee van die tankers verkocht (Maasrix en Schel- derix); één is er tijdelijk' uit de vaart genomen en één vaart er nog. De rederij wil met het oog op de toenemen de verliezen deze twee sche pen dit jaar nog afstoten. Het overcomplete zeeliedenbe stand bestaat uit Nederlandse officieren en buitenlanders in de andere rangen. Volgens woordvoerder J. E. P. M. Gerritse van de Federatie van Werknemer sorganisaties in de Zeevaart (FWZ), die het zeer betreurt dat de Vervoersbond FNV tegen de alspraak »n de per- sonele problemen naar bui- ten heeft gebracht, zal het niet bij deze afvloeiing blij- ven. Nigoco zal waarschijn- lijk ook in de EASL-dïenst (Europa - Afrika) moeten re- organiseren. De problemen gelden niet voor de Rotter- j dam/Zuid-Amerika Lijn en i de Portugal-dienst van de re- i derij. Overigens heeft de di- i rectie van Van Nievelt Gou- j driaan geen enkel commen- j taar. ^iiiU'MiuiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiHiiiiiiiiiiiiUiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiEtiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiii^'iiiiiiiiiiiiiiiin? schreven is. „Daarvoor is het nog tè vroeg. Eerst moeten de milieu-effecten onderzocht zijn van de drie varianten voor de Maasvlakte en in de mond van het Haringvliet", al dus Rijnmond-gecommit teerde Johan de Jong gis teren tijdens de presenta tie van het rapport. Het onderzoek is begip 1985 afgegrond. De Jong benadrukte dat de Rijnmond-bevolking bij het onderzoek naar de milieu-ef fecten kunnen meepraten over de richtlijnen, die de onder zoekers meekrijgen van de staatssecretaris van volksge zondheid en milieuhygiëne. Daarvoor wordt een inspraak ronde in het leven geroepen. De overheid zelf zal het on derzoek uitvoeren. „We heb ben inmiddels een schat aan kennis opgebouwd. Geen en kel onafhankelijk onderzoeks bureau kan daar tegen op", al dus De Jong. Over een kunstduin op de slufterdam, waarin giftig che misch afval geborgen kan worden, zei de Rijnmond-ge committeerde: „Dit plan is nog niet aan de orde gekomen in de werkgroep, die het rapport heeft opgesteld. Maar ik sluit het met dat in de loop van de jaren zaken als deze alsnog worden besproken". Over enkele weken zal Rijn mond het overleg met het rijk openen om tot vaste afspraken te komen, die een tijdig begin van de realisatie van de berg plaats voor Voorne garande ren. „Voor 1987 moet de wet telijke procedure afgerond zijn. Anders zullen de proble men zich huizenhoog opstape len. Elk jaar komt er weer tienduizend ton slib bij". Ook de bergplaatsen voor de komende jaren zullen in het gesprek met de minister wor den besproken. Rijnmond, dat enige maanden terug besloot om lokaties voor de korte ter mijn dwingend voor te schrij ven, wil van de minister we ten of hij woord houdt. De mi nister heeft in het verleden een aantal malen gezegd, dat als Rijnmond bergplaatsen verplicht het rijk dat zou steu nen. Een eerste verplichte berg plaats moet komen in Capelle aan de IJssel, dat op dit mo ment nog tegenspel biedt. „Maar het intensieve ambtelijk overleg met Capelle wordt niet overheerst door een aanhou dend nee", aldus De Jong. Bekijk ons enige echte Stadhuisplein: de nazo mer straalt zijn warmte over de 'place d'hötel de ville', de duiven duiken in de schaduw onder de bo men en tegen de lauwe avond strijken golven spreeuwen neer. Men drinkt op de terrassen zijn pilsje tegen de oude prijs en je stelt met enige zorgeloosheid vast, dat het leven in Rotterdam zo slecht niet is. Er moet nu maar eens afgerekend worden met het voortdu rende gejeremieer, dat het in Rotterdam toch nooit wat wordt. Best: het wordt geen Parijs, Lon den of Maastricht. Rotter dam is Rotterdam. De stad beleef je per dag en per gebeurtenis en per eigen stemming. Vandaag is ons plein knus en gezel lig, als het maandag stort regent is het te groot en onherbergzaam. Als dage lijks gebruiker van de stad gun je jezelf de tijd niet lang over de toch enerverende ontwikke ling van de city na te den ken. Het is trouwens maar beter dat over te la ten aan deskundigen, die daar hun werk van ma ken. En doordat zij hun bevindingen in een boek vastleggen, heeft iedereen toch de kans zeer doelma tig 'bij te tanken'. 'Stadsbeeld Rotterdam 1965 - 1982' is zo'n boek van de journalisten Hilde de Haan (33) en Ids Haagsma (36). Het ver scheen dezer dagen en het is niet toevallig, dat het samenviel met het af scheid van twee wethou ders, die de afgelopen acht jaar hun stempel op de veranderingen hebben gedrukt: mr. Hans Men- tink (ruimtelijke orde ning en verkeer en ver voer) en drs. Jan van der Ploeg (stadsvernieuwing en volkshuisvesting). Wat moet het voor de au teurs een plezier zijn ge weest de stedebouwkundi ge ontwikkeling van Rot terdam zo breed en tege lijk diepgaand en zo rijk gedocumenteerd te kun nen vastleggen. Gewend als we op dit plein zijn te leven met de actualiteit van alle dag, groeit bij het lezen van dit boek een lichte vorm van jaloezie over het feit, dat zoveel tijd in één onderwerp kon worden gestoken. Maar dat is natuurlijk niet het geheim van 'Stadsbeeld Rotterdam'. Er komt naar de lezer het gevoel over, dat naarmate Hilde de Haan en Ids Haagsma dieper in het wezen van de herbouw van Rotterdam hebben kunnen graven het ver haal ook voor hen steeds fascinerender vorm begon aan te nemen. Dat heeft geresulteerd in een liefde volle behandeling, waar bij kritiek gepaard gaat met de mildheid van het begrijpen. 'Beschrijving van de be bouwde omgeving' houdt alle risico's in een dor, op sommend verhaal te wor den, waar voor de leek geen doorkomen aan is. Maar 'Stadsbeeld Rotter dam' laat zich lezen als een roman. Het is een mengeling van de per soonlijke observaties en de resultaten van de ge sprekken met velen, die rechtstreeks met de her bouw van de stad te ma ken hebben gehad. Uitvoe rig spit werk heeft tal van weinig bekende details en anecdotes opgeleverd. De foto's vertellen een ver haal apart. Het is verrassend hoeveel periodes nog in een be trekkelijk luttel aantal jaren zijn te onderschei den. In de slotbeschou wing wordt het zo omge schreven: 'De jaren zestig en zeven tig zijn uitgeraasd. Het Rotterdam van Thomas sen en Van der Louw is verleden tijd. Wie de stad van 1982 vergelijkt met de stad van 1965 ziet snel de verschillen. De binnen stad is een veel dichtere steenmassa om te zien, de haven is nog meer in zee gekropen, de grauwe ne- gentïende-eeuwse wijken zijn opgefleurd met nieuwbouw en aan de rand van de stad, tegen de weilanden aan, zijn dorpse, lage huizen geko men. De stad is gegroeid. De stad ïs voller geworden. En ook het straatbeeld is veranderd. Meer bomen, meer plantenbakken, meer café's, meer muur schilderingen Wie ïn beeldspraak wil denken: het Rotterdam van Thomassen is het Shell-gebouw op het Hof plein. is de witte toren van de medische faculteit, is de Maasvlakte. Het door Koos de Gast Rotterdam van Van der Louw is de muurschilde ring, de stadsvernieuwing en de woningen aan het Haagseveer. En de stad van Peper...?' Het zal wel het jaar 2000 worden, voordat we daar op gaan terugkijken. De Haan en Haagsma: 'Zo lang er steden zijn, zijn steden verwoest. En weer opgebouwd. Alleen: de ge neratie die Rotterdam weer opbouwde wilde nauwelijks genoegen ne men met het feit, dat de stad pas na generaties weer leefbaar en boeiend zou zijn. Rotterdam ge loofde dat proces te kun nen versnellen. Rotter dam zou Rotterdam niet zijn om dat wat het ge loofde niet echt te doen'. De generatie van de jaren '60 zag Rotterdam uit groeien tot de metropool, die bij de grote haven van de wereld past. De cultu rele omwenteling van de jaren '60 gaf aan dat pro ces de wending, die resul teerde in een beleid van verdichting en- versmal ling en de city als woon stad. Hoe Rotterdam zich verder ontwikkelt is sterk afhankelkijk van de conjunctuur: geld bepaalt hoe die toekomst er uit ziet. Maar ook: 'Over een jaar of vijf, tien ïs de binnen stad volgebouwd. Dan zijn alle open plekken verdwenen. En dan komt Rotterdam voor een nieu we taak te staan: het be heer van een volgebouwde stad in het spanningsveld tussen slopen en behou den. Voor het scheppen van nieuwe bouwterrei nen moeten oude bouw werken verdwijnen. Waarbij, zonder dat men vervalt in een kritiekloos, nostalgisch conservatis me, blunders als bijvoor beeld de sloop van de Ko- ninginnekerk moeten worden voorkomen'. En: 'Er is één ding belang rijker dan kritiek. Dat is de wandelaar die, on danks alles misschien, in tens van zijn stad houdt. Die misschien wel weet dat zijn raadhuis geen ar chitectonisch juweel is, die het Witte Huis ook geen toppunt van schoon heid vindt, en die oprit van de nieuwe Willems brug ook verafschuwt. Maar, verdomme, het is zijn stad. Rommelig, maar wel vitaal. Als van ouds'. Of je Thomassen weer hoort praten... Rotterdam Het advocatenkantoor Dutilh, Van der Hoeven Slager is met het versturen van zijn standaard-dreigbrieven aan huurders van Provenue Vastgoed BV in de fout gegaan, omdat Provenue geen volledige informatie heeft gegeven over de te in nen huurschulden. Volledige informatie kon Provenue niet geven, omdat deze wo ningbeheerder druk bezig was om zijn huuradministratie te ver werken in een gloednieuwe computer. Om die reden kon tegen over het advocatenkantoor ingeschakeld om huurders aan te manengeen onderscheid gemaakt worden tussen de werkelijk niet-betaalde huur en het gedeelte van de huur, dat niet betaald is vanwege het weigeren van een huurverhoging. (On)gemaks- halve .werd zodoende alleen medegedeeld hoeveel het totaal van de huurschuld bedroeg, niet onderverdeeld in wanbetaling en/of- huurweigering. Daardoor ontvingen sommige huurders, die huurverhogingen bij de huureommissie nog aan het aanvechten zijn, brieven om die verhoging alvast te betalen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3