E| BOTTERHAM 11 Binnenschippers willen bodemtarieven voor vaart op Duitsland Alleen de forumdiscussie mislukte recht jtss Staatssecretaris: 'Onevenredig veel geweld in enkele kranten' Dordtenaar tweede op ■Benelux Filmfestival Weer inval in restauratie CS Hout gestolen Gokpand ontruimd Tweehonderd motorrijders brengen verkeer in gevaar Hulpvaardigheid duur betaald Van vand aaa af weer acties Politiehond bijt ruziemakers AGENDA ter meulen natuurlijk Rotterdams Nieuwsblad maandag RZ/RV/RY/RW 20 september 1982 pvaart i werd' Ener» nd. ers bij dè rkt, ga-Ces delleii rt, ep gen in kkenó chnié •eld bj] •bruikt en va- en die n kan 5g dis die 2? E Smit mhe issiö ie be- al-de /er&t; L mt> 2d' i wil ïrkêij l biij- or dï pr'o Wes( leera item be lacht ichU- bp, doeü iterr- het imes 3UW- zicht uatie vijk; yiiiMiiiiiiNiiM!iuiHiihinniii»iiiii»iiii!iiiiii!iiiii!niiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiiiiiiiniiin»uiiiuniiiijiiiiiii!iiiiiiiiMiiiiiniiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiui!!iiniiii>ii!!iiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiMii!iiiiiiiiiiiiiii:' Ba jesmanifestatie geslaag r.otterdam „Er moet een betere overgang komen voor I gedetineerden, die vanuit de gevangenis terugkeren in de 1 maatschappij. Vooral de re- classering kan daarbij helpen, door al tijdens de detentie contact met de betrokkene op te nemen en aan die terug-, keer te gaan werken." Dit zei demissionair staatssecretaris mr. M. Scheltema zaterdag tij- dens de bajesmanifestitatie in Rotterdam. door Dirk Mellema .Volgens de bewindsman is er nog 'i veel te verbeteren aan de positie van (ex)-gedetineerden. Zo vindt i Scheltema dat veroordeelden zo veel mogelijk in de omgeving van hun woonplaats hun straf moeten. 1 ondergaan en dat ex-gedetineerden tijdens sollicitatie-procedures min- i der gediscrimineerd moeten wor- den. Scheltema: „Na een detentie moet een straf zjn beëindigd. Ook bij de - verschillende overheden moet het aannemingsbeleid op dit gebied veranderen." De staatssecretaris meent dat er in de samenleving nog veel vooroor delen tegen, ex-gevangenen be staan. „Veel gedetineerden merken dat de verhouding met hun omge ving minder is geworden als zij vrijkomen. Uit onderzoeken blijkt dat. naarmate men iemand minder goed kent, de vooroordelen toene men. Zelfs de slachtoffers hebben een minder negatief beeld van een gedetineerde, dan iemand die nooit met veroordeelden in aanraking komt." De vooroordelen spruiten volgens Scheltema onder meer voort uit de angst dat iemand opnieuw een mis- i De forumdiscussie begon met een volle zaal, maar boeide zo weinig, dat de helft van de toehoorders al voor het einde was vertrokken. drijf pleegt en daarnaast zouden bepaalde media de angstgevoelens aanwakkeren. Scheltema: „De be richtgeving over criminaliteit is vaak eenzijdig. Enkele kranten be steden onevenredig veel aandacht aan geweldsmisdrijven, waardoor een vertekend beeld ontstaat. Het is alsof je in een lachspiegel kijkt. De overheid kan hier weinig aan doen; omdat er gelukkig persvrij heid is in Nederland. ïk ben er wel voor, de media meer gelegenheid te geven met het gevangeniswezen in contact te komen, zodat journalis ten er meer inzicht in krijgen." Eén van de initiatieven van buiten af om de vooroordelen tegen te gaan is het voorlichtingsproject 'Delïquentie en Samenleving'. Scheltema, die zich gunstig uitliet over dit project, besluit binnenkort over het verstrekken van subsidie aan de initiatiefnemers. Op een mogelijk positief besluit wilde hij echter zaterdag nog niet vooruitlo pen. Hoofdthema van de bajesmanïfes- tatïe, die zaterdag in het Trefcen trum werd gehouden, waren de vooroordelen die in de samenle ving tegen ex-gedetineerden be staan. De organisatoren kunnen te rugkijken op een geslaagde mani festatie. Ondanks het warme weer kwamen ongeveer duizend mensen een kijkje nemen. Eén onderdeel van het programma mislukte volkomen. De discussie tussen een forum, waarin drie jour nalisten zaten, en de bezoekers bleef erg onduidelijk en kon geen moment boeien. Dat lag beslist niet aan het publiek, onder wie zich on der meer politiemensen, advocaten, rechters, journalisten en ex-gedeti neerden bevonden. Juist dit onder deel van de manifestatie trok de meeste bezoekers. Vooral de journalisten in het forum en discussieleidster Toos Faber zorgden voor een tamme vertoning. terwij! de bezoekers met allerlei stellingen en vragen probeerden de discussie op gang te brengen. Veel toehoorders gaven de moed tijdens de discussie op, zodat het samenzijn eindigde met een half gevulde zaal, die aan het begin overvol was. De onderwerpen die werden aan gesneden leenden zich wel voor een levendig samenzijn. Zo kwam ter sprake of kranten niet te veel met sensationele berichtgeving be zig zijn, of de privacy van een ver dachte niet beter moet worden be schermd en of de oplagecijfers niet een te grote rol spelen bij het bepa len van de nieuwswaarde. Een bezoeker na afloop: „Ik heb hier niets uit geleerd. Ik heb nog even veel vragen als voordat ik kwam." Sprekershoek Wel geslaagd was de sprekershoek. Politici, onder wie Flip Pieters van D'66, de criminoloog Manuel Kneepkens en de directeur van de Rotterdamse gevangenis Paul Koe horst zorgden voor een levendige sfeer. Flip Pieters kreeg veel bijval voor zijn idee om na een bepaalde perio de iemand z'n strafblad te vernieti gen. Zelf is Pieters onlangs via de media geconfronteerd met een ver grijp, dat hij dertien jaar geleden had begaan en waarvoor hij zijn straf had ondergaan. Gevangenisdirecteur Paul Koe horst kreeg veel commentaar. On der het publiek bevond zich een aantal ex-gedetineerden, die in de Rotterdamse gevangenis hun straf had ondergaan. Vooral het feit dat alle bezoekers worden gefouilleerd, de slechte kwaliteit van het eten en de beroerde accommodatie zaten de ex-gedetineerden erg hoog. Koe horst noemde geldgebrek als eén van de belangrijkste oorzaken, die vernieuwingen in de oudste gevan genis van ons land tegenhouden. 3UlllinilllllinillIlllllllinillllIIIIIIIIIIII»l!IKIIIIMinMllini!IIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII)llllllinillllllll!IIIIIIMIIIIIIIIMIIHIIII!llll!IUIII!IIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIII!lllllllll!IIMllllllllllllllllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIItllllllllllllllUIIIIIII!lllllll!l!lllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllinillUllll!lllllllllltlllllllllllllllli- Rotterdam De Dordtenaar Hans van Veen heeft het afge lopen weekend de tweede prijs ge.\yonnen op het Benelux Filmfestival voor amateurci neasten in Den Bosch. Hij kreeg de prijs voor zijn film 'Xwilight zone', één van de 42 ipzendïngen die op het festival werden gedraaid. De eerste prijs ging naar Paul Amand uit Mechelen voor 'Huis aan de overkant'. Ook de derde plaats was voor een Belg: Jef Snollaerts die 'De vergulde glimlach van een land' had ingezonden. De jury kende verder nog prij zen toe als aanmoedigingen, diè ter beschikking waren ge steld door onder anderen prins Cfaus, de Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant en door de gemeente Den Bosch. Botterdam In samenwer- töng met de spoorwegrecher- ch^. heeft de politie vrijdag middag een inval gedaan in de restauratie op het eerste per ron» van het Centraal Station. Varf de .elf personen die wer den aangehouden, bleken er v,fer kleine hoeveelheden drngs te bezitten. Vijf anderen hadden niets bij zich. Zij zijn mlen dezelfde dag nog vrijge laten. Twee.Rotterdammers, 26 en 20 jaar, worden nog vastgehou den. Zij worden ervan ver dacht in de restauratie heroïne te hebben verkocht. Rotterdam Vanaf een ter rein aan de Abraham van Stolkweg is voor twintigdui zend gulden aan hout gestolen. (Om op het terrein te komen waren verschillende hangslo ten geforceerd. Gezien de gro te hoeveelheid hout moeten de daders een vrachtauto hebben gebruikt. Rotterdam De afdeling bij zondere wetten van de politie ^'vrijdagavond een pand bin nengevallen aan de Bergweg. De woning was ingericht als ^n gokpand. De politie trof slechts twee bezoekers aan. De .V1# personeelsleden kregen al ten een proces-verbaai. Verschillende gokspelen en Sokautomaten, 'alsmede een bedrag van zevenduizend gul len, een hoeveelheid drank en fiwuidsapparatuur werden in genomen. Rotterdam Ongeveer tweehonderd motorrijders heb ben zaterdag in de namiddag andere weggebruikers in Rotterdam lastig gevallen en gehinderd. Op de Maasbou levard hinderden zij opzettelijk automoblisten en brach ten zij het verkeer in gevaar. Op de kruising van de Ho- ningerdijk en de Abram van Rijckevorselweg dwongen drie motorrijders alle verkeer te stoppen. De andere mo torrijders reden daarop door het rode licht. Op dat mo ment besloot te politie in te grijpen en arresteerde zij de drie mannen, die het verkeer tegenhielden. Deze drie mo torrijders, allen tussen de twintig en dertig jaar en af komstig uit Barendrecht, Krommenie en Rotterdam, kregen een proces-verbaal. Rotterdam Zijn hulp vaardigheid is een bewo ner aan de West-Varke- noordseweg zaterdagmid dag slecht bekomen- Ter wijl de man voor zijn wo ning stond, vroeg een voorbijganger een beetje water. Hij had zo'n dorst door het warme weer. De man kreeg toestemming om zelfstandig even de woning binnen te gaan en wat water te drinken. -Even iater kwam hij weer naar buiten en liep weg. Avonds keek de bewoner in een lade in zijn huiska mer. Toen bleek dat er 21000 gulden was verdwe nen. Rotterdam Binnenschippers zijn vandaag opnieuw acties begonnen voor een evenredige vrachtverdeling. Ditmaal is de inzet het toerbeurtsysteem voor de vaart op de Westduitse kanalen. Het besluit voor de acties viel zaterdagmiddag in gebouw Pa lace, waar ruim tweehonderd binnenschippers bijeen waren voor de oprichting van de Vereniging Europese Toer beurt (Eurotoer), Tijdens de vergadering kwam het meteen al tot een conflict tussen de schippers enerzijds en de reders, bevrachters, ver laders en makelaars ander zijds. De schippers eisten dat laatsgenoemden een kleine veertig in getal de vergade ring verlieten. Onder hevig protest gaven de broodheren van de schippers aan deze eis gehoor. „We wa ren nota bene voor de verga dering uitgenodigd en nu wor den we er uitgezet, omdat we de stemmingen zouden beïn vloeden. Dat is toch waanzin", aldus een boze makelaar. Spoorslags huurden de niet welkome aanwezigen een an dere ruimte in gebouw Palace. Terwijl beneden in de grote zaal de schippers stemden over acties, kwam de 'tegenpartij' boven in éen klein zaaltje bij een om een scherpe protest brief op te stellen. 'Absurd' „Dit is absurd. Wij zijn toch net zo goed een schakel in de keten van de binnenvaart. Waar de schippers over praten gaat ons net zo goed aan", al dus makelaar J. Lagendijk. Voorzitter van Eurotoer, Henk ten Cate, zei de gang vanfza- -jSïC'f\ ken te betreuren. „De uitnodi ging is via de bond van make laars gegaan. We hadden maar een handjevol makelaars ver wacht en niet zo'n grote groep met reders, bevrachters en verladers. In de vergadering ontstond daar veel weerstand tegen. Veel schippers zijn met handen en voeten gebonden aan bevrachters. Ze voelden zich door de aanwezigheid van deze mensen echt geremd, en bij de stemmingen en de rond vraag moet je vrij kunnen handelen. Ik vind het echt spijtig dat het zo gelopen is. We moeten voortaan betere afspraken maken." Rederij-slaaf Van vrees voor hun broodher en t was tijdens het verdere verloop van de vergadering overigens weinig te merken. Wel was er angst voor onder linge verdeeldheid. De heftige uitbarstingen tussen schippers tijdens de laatste blokkades la gen de aanwezigen nog vers in het geheugen. Weliswaar was met een overweldigende meerderheid 173 voor, 56 tegen en 11 onthoudingen bij schriftelijke stemming be sloten om actie te gaan voeren voor evenredige vrachtverde ling, maar de schippers waren er niet gerust op dat de min- door Willem Nettïnga derheid zich loyaal bij het meerderheidsbesluit zouden neerleggen. „Ik hoop dat de minderheid nu niet weer met teer gaat gooien, maar zich neerlegt bij een democratisch besluit", aldus een verontruste schipper. Tijdens de vergadering riep voorzitter Ten Cate de schip pers met klem op om Eurotoer te steunen. „Laten we alle angst, twijfel en verdeeldheid eens voorgoed opzij zetten. Hier gaat het om het bestaans recht van de particuliere schipper. Het beroep schipper moet weer een begrip worden. Niet als een moderne rederij- slaaf, maar als een zelfstandig, hard werkend mens, dat zich een plaats in de maatschappij veroverd heeft." Boderatarïef Ten Cate beschuldigde rederij en en bevrachtingskantoren van uitbuitingspraktijken. De situatie van vrije marktprijzen voor de vaart op Duitsland zal volgens hem uiteindelijk lei den tot de ondergang van de particuliere schippers. De doelstelling van Eurotoer is om voor de vaart op Duitsland een systeem van evenredige vrachtverdeling te laten gel den. Voor de vaart op Belgie en Frankrijk hebben de schip pers enkele jaren geleden zo'n systeem bevochten. Voor de vaart op de Duitse ka nalen wil Eurotoer tevens bo demtarieven vaststellen om te voorkomen dat de schipper ge dwongen wordt beneden de kostprijs te varen. De huidige vrije marktsituatie leidt er vol gens de Eurotoervoorzitter toe, dat de schippers zich bij de vaart op Duitsland nauwelijks van een bestaan kunnen ver zekeren. Ten Cate: „Schippers gaan dan bezuinigen op het onderhoud van hun schip. Dat kan levensgevaarlijk worden." Rotterdam mijden De makelaars hebben zo hun eigen lezing van de huidige si tuatie. Makelaar Lagendijk: „Wij krijgen de schuld dat de prijzen zo laag zijn. Dat is on zin. Het aanbod van schepen is gewoon te groot." De onderneming die de schip pers nu op touw hebben gezet is volgens hem erg gevaarlijk voor de overslag in Rotterdam. Die bodemtarieven zijn veel te hoog, honderden procenten hoger dan de huidige. Wij vre zen dat verladers en bevrach ters Rotterdam zullen gaan mijden en vanuit de Duitse ha vens de binnenvaart zelf gaan regelen. Henk ten Cate maakt zich hierover niet zoveel zorgen. De Eurotoer-voorzitter: „Als de door ons gestelde bodem prijzen niet betaald zouden kunnen worden, dan heeft de totale particuliere scheepvaart geen bestaansrecht meer. De rederijen, die geen gebruik of misbruik meer kunnen maken van de particuliere schippers, hebben beslist nog een hogere prijs, willen zij blijven be staan." Gehuld in toga hebben ad vocaten, aangesloten bij de Vereniging voor rechtshulp, zaterdag in de Rotterdamse binnenstad geprotesteerd te gen de bezuinigingsplannen van minister De Ruiter. De advocaten noemen de voor gestelde besnoeiingen op de rechtshulp „onaanvaard baar", omdat daardoor een terugkeer dreigt naar de tijd toen er geen gratis hulpsys teem was en „de laagste in komensgroepen bij voorbaat de verliezers waren, omdat ze een advocaat niet zelf konden betalen", in de plannen van de minister wordt uitgegaan van een ei gen bijdrage voor rechtshulp van minimaal vijftig gulden. De Vereniging voor rechts hulp. de organisatie van link se rechtshulpverleners, wii de juridische bijstand echter gratis houden voor mensen met een inkomen tot aan de ziekenfondsgrens- „Duur recht is geen recht", is daar bij de leuze. Ridderkerk Twee ruziema kende mannen zijn zaterdag middag door de politiehond van Ridderkerk gebeten en op deze wijze tot de orde geroe pen. De beide mannen, vader en. zoon, hadden ruzie met een man, die opmerkingen had ge maakt over het hard rijden van de zoon. Hierop ontstond een vechtpartij, waarbij ook enkele bezoekers van het na bijgelegen voetbalveld van Rijsoord werden betrokken. De politie werd in eerste in stantie belet in te grijpen, maar uiteindelijk wist de hond de rust terug te brengen. Maandag 20 september St- Laurenskerk: 'Rotterdam-Orgel- maand '82'- Organist Gustav Leonari uil Amsterdam speelt barokmuziek 20 15 uur Ahoy Complex: De Ame rikaanse /anger Ned Young 20.15 uur De Stoep: (Spijkemsse) Film 'Hiroshima rnon amour' 20 15 uur Dinsdag 21 september Hofpleintheater: 'Die gouden tijd' komedie van Gurney. mei oa Jose phine van Gasteren. Juies Hamel en Ellen Rohmian 20 15 uur. Ahoy Complex: De Amerikaanse zanger Neil Young 20 15 uur Jazzcafé Diz zy: Fred Leef lang Kwartel 22 00 uur. Luxortheater. Fons Jansen met zijn programma 'Zullen we handhaven', muzikale begeleiding Frans Oud hof f 20.15 uur Bioscopen Alhambra 1: "Westside Story' 12) dag 2 00 en 8 00 uur Alhambra 2: 'Les uns et les au tres" lal) dag 2 00 en 8 00 uur Calypso 1: 'The Wall' (16) dag 2 00-7 00 en 9 30 uur Calypso 2: 'Caddyshack' (al) dag 1 45-6 45 en 9 15 uur Calypso 3: "n Soepzooije' (al)" dag 2 00-7 00 en 9 30 uur Cen traal: 'Met jou duiveltje m mijn doos je" (18) dag 12 30-2 15-4 00-5 45-7 30 en 9 15 uur Cineac (beurs): 'Naked Fist' (16) dag 2 00-7 00 en 9 30 uur Cineac (bijenkorf): 'Tiger Jot*' (16) do en vrij 2 00-7 00 en 9 30 uur. ivoe 7 00 en 9 30 uur Cinema Oscar: 'Laat die Tirolers maar si huiven' (16) dag 2 00-7 00 en 9 30 uur Cinerama- 1: 'Poltergeist' (121 dag 2 OQ-7 00 en 9 30 uur Cinerama 2: 'BriUanma Hospital' (16) dag 2 00-7 00 en 9 30 uur Cinerama 3: 'Roi.key-3 (Eye of the Itger)" (16) dag 2 15-6 45 en 9 15 uur Cinerama 4: "Stripes' (al) dag. 2 15-7 15 en 9 45 uur Cinerama S: 'From Russia with love' (12) dag 2 15-6 45 en 9 15 uur Corso: 'Cat People' 16) dag 2 00-6 45 en 9 30 uur Kriterion: 'Menuet' (12) dag 7 00 en 9 30 uur. ma 800 uur Lumiere 1: 'Porky"s pikante pretpark' (16) dag. 2 00-7 00 en 9 30 uur Lumiere 2: 'Fitzcarraldo' (16) dag 2.00 en 8 00 uur Lumiere 3: "Sprong naar de lief de" (al) dag 1 45-6 45 er» 9 15 uur Lu miere 4: 'The Empire strikes back* (16) dag 1 45-6 45 en 9 15 uur Metro 1: 'Hel achter tralies' (16) dag 7 00 en 9 30 uur. ma en di 2 00-7 00 en 9 30 uur Metro 2: Raiders of the lost ark' (12) dag 2 00-7 00 en 9 30 uur. Passa ge: (Schiedam) 'Hoghe hakken, echte liefde' (12) dag 7 00 en 9 30 uur. ma gesloten Passage Bio: 'SOB' (al) dag 2 00 en 8 00 uur. ma gesloten. Rex: 'Pornopoesjes in het wilde wes ten" (18) dag doorlopend van 10 00- 18 00 uur, en 'De bottenbrekers' (16) woe 9 30 uur Thalia: 'I. the jury' (16) dag 2 00-7 00 en 9 30 uur 't Ven ster 1: 'Lightyears away' (16) dag. 19 30 en 22 00 uur. ma gesloten, t Venster 2: 'Macumba' dag 20 00 en 22 30 uur, ma gesloten, 't Venster 3: 'Subway riders' (16) dag 19 30 en 22 00 uur. ma gesloten. Kindervoorstellingen Cineac (Bijenkorf): 'Bugs Bunny' woe 2 00 uur Metro 1: "Hugo de hip- po* w^e 2 00 uur Passage: "Martijn de magiër' woe 2.00 uur. Spijkenisse Euro 1: 'The sound of music' (al) dag 1 30 en 8 00 uur Euro 2: 'Eaten alive" (16) dag 130-6 45 en 9.15 uur. zond 1 30-4 00-6 45 en 9 15 uur Euro 4: "Th under ball' (12) ma en di 130-6.45 en 9 15 uur Kindervoorstellingen (al) Euro: 'Sjors en Sjimmie en de rebel len' woe 1 30 uur Dordrecht Euro Cinema: Zaa!-1: 'Stingray, de hel op vier wielen' (16) dag 2.00-645 en 9 30 uur, zond. I 45-4.15-6 45 en 9.30 uur Zaal-2: 'Sharky's machine' (16) dag 2 00-6 45 en 9 30 uur, zond 145-4 15-6.45 en 9 30 uur Zaal-3 'Porky's pikante pretpark' (16) dag 2.00-6 45 en 9 30 uur. zond 1.45-4.15- 6 45 en 9 30 uur. Astoria: "Enter the ninja' (16) do en vrij 8 00 uur. zat. en zond 2 00-6 45 en 9.30 uur, en 'Lust' ()8) do en vrij. 2.00 uur, ma. di en wue 2 00 en 8 00 uur. Cinode: 'La Pelle' (16) dag. 8 00 uur, vrij en zal 7 00 en 9 30 uur Kindervoorstellingen (al) Cinode: 'Sjors en Sjimie en de tover ring' woe. 2.00 uur Diversen Artsenboodschappendienst: Tel: 206611 (voor Vlaardtngen en Schie dam) Integraal Kankercentrum Rotterdam: ..Telefoonbaken voor vragen over kanker" I.K.R. Tel 010- 634130 Telefonische Hulpdienst' Rijnmond: Rotterdam 010-362244. Schiedam 010-731161 Voor hulp bij maatschappelijke en geestelijke no den Telefonische Hulpdienst Spij kenisse: (van 22 00 tot 04 00 uur)- Tel: 01880-25952 ADVERTENTIE Badedas. Vloeibare zeep in handige spuitflacon. Van 5,95 voor badedas Supersoap OOOQ oooo G00S 500 zoetjes.' fn tafelverpakking met gratis hittebestendig roerlepeltje van 6,2S_ voor Kaïoderma crème. Vochtgevende crème Trekt snel in de huid. van 4,95 voor

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3