Renovatie 695woningen geheel van de baan RET baalt mee Nolet te groot voor psychiatrie i 'Voortgezet onderwijs nodig voor LOM-kinderen' Oudste Vlaardingse werd 101 jaar VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG CDDBAMT Poldervaart niet achter kritiek Duizend gulden voor f internaat «.Trio gepakt JVoor inbraak Motorrijder raakt auto Prijs voor Bassie en Adriaan 'Slimme' autorijders woedend voor Rolbrug Te Loo mag nu toch voorlichting doen Spreiding over hele Waterweggebied bepleit Inbrekers nu warm gekleed W oningbeheer ook bezig met brug Nieuwe stichting wil school oprichten KALFSLEREN TAS. EXCLUSIEF BIJ DE BONNETERIE. de BONNETERIE 1' L'MIPIl WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1982 Vlaardingen De reno vatieplannen van de 695 MUWI-I woningen in de Babberspolder is volledig van de baan. De enquête onder de bewoners, waar van zicb minimaal 70 pro cent had moeten uitspre ken voor de plannen, heeft een bedroevend laag aantal voorstemmers op geleverd: nog geen kwart, van de bewoners. Volgens de gemeente is dat het di recte gevolg van de 'mis leidende publicaties', die de bewoners-kerngroep de wijk in heeft gestuurd. Er werden gisteravond in de commissie—voor—stadsvemieu- wing""harde noten gekraakt in"~- 'de richting van de kerngroep. De wijze waarop de groep de bewoners, volgens nagenoeg alle fracties, een rad voor ogen had gedraaid door te suggere ren dat het renovatieplan door de rechter afgedwongen zou kunnen worden zonder dat daar enige huurverhoging te genover stond, ontlokte ernsti- -•gejcritiek van de raadsleden. Met name de CDA'er Jo Schriel en de SGP'er Rien Lensvelt staken hun woede niet onder stoelen of banken, terwijl ook PvdA en VVD he vig teleurgesteld waren door de manier, waarop de kern groep zich had opgesteld. Wet houder Goudriaan: „De ge meente kan echt niets worden verweten. We hebben de goed koopste mogelijkheid voor de bewoners benut om de wonin gen opgeknapt te krijgen. Men laat het plan nu vallen omdat het in de voorlopige opzet nog een tientje duurder uitkomt dan wat men in gedachten had, terwijl de aanbesteding nog niet heeft plaatsgevonden. Ik ben er van overtuigd, dat we met de uiteindelijke huur verhoging vrijwel op het be drag uit zouden zijn gekomen, dat door de bewoners aan vaardbaar was genoemd. U bent gewoon twee maanden te vroeg aan het actievoeren ge gaan, en nu zitten we met de gebakken peren. Nu is er niets meer aan te doen: het plan is van de baan en dat is een zeer trieste ontwikkeling. Want die bewoners staan nu in de kou." Het verweer van de kerngroep was zwak. Dat kwam omdat' de kerngroep, bij vorige verga deringen altijd gesteund door het opbouwwerk uit de wijk, vrijwel geheel verstek liet gaan. Alleen de secretaresse, mevrouw Van der Gaag, was aanwezig. Zij gaf na afloop toe dat de kerngroep fouten had gemaakt. „Achteraf gezien hadden we veel beter met die publicaties kunnen wachten, zodat het plan door had kun nen gaan. Maar zo denk ik er persoonlijk over: ik weet niet of de hele kerngroep daar ach ter staat." De gemeente zal aan de huizen nu alleen het hoogst noodzake lijke onderhoud plegen, maar meer dan het minimale zal dat niet kunnen zijn. Vlaardingen Hans Pol dervaart, de CPN7PSP- vertegenwoordiger in de commissie voor stadsver nieuwing, was de enige die zich tijdens de discussies over de MUWI-renovatie nagenoeg afzijdig hield. Afgezien van wat zwakke pogingen aan het begin van de bijeenkomst om nog wat voor de bewoners te doen, liet hij zich tijdens de vergadering niet meer horen. Ook ging hij aan het einde van de discussie stilzwijgend akkoord met het voorstel van het colle ge, de renovatie verder te laten rusten. ^Vlaardingen Het internaat •-2'De Zuidbuurthoeve is door ^burgemeester Fred van Lier ,£u aangewezen als het goede doel, •£.'dat mag deelnemen in de op- 5!ibrengst van het haring- en bierfeest. Het zogenaamde 'halfweghuis', waar mensen na :?g'een verblijf in een psychiatri sche inrichting een beschutte a plek kunnen vinden alvorens -weer de maatschappij in te stappen, kreeg de cheque van ^duizend gulden gisteravond p,tijdens de slotbijeenkomst van f-|,het Haring- en Bierfeest uitge reikt Cf Het tiende Vlaardingse Ha iring- en Bierfeest kreeg het 1 predikaat 'publiekstrekker van de eerste orde' opgespeld. Dat was de voor de hand Jig- gende conclusie van de enquê te, die gedurende de feestdag' door tweedeklassers van de scholengemeenschap Beneden- Maas werd gehouden. Dat het een overweldigend gebeuren is geworden, hebben alle Vlaar- dingers'waarschijnlijk zelf ook - wel aanschouwd. Honderddui zenden dromden de eerste za- terdag van september langs de f. haring.op weg naar hetjaier of s, anders vice versa. Het vijf man sterke comité, dat 'y'de hele organisatie van het 1' feest voor zijn rekening heeft ^genomen, was best in haar knopjes met het resultaat. Maar, liet voorzitter Jan Brouwer ook horen: „We hebben ons - vertild aan de mijl van Vlaar dingen. Niemand verwachtte .zo vroeg zo'n drukte. En toen -bleken er dus niet genoeg af zettingen te zijn. Deze sportge beurtenis moesten we zodoen- de afgelasten. De beste oplos sing ons inziens". -Burgemeester Fred van Lier zette Cobi Struijs-Storm, die een' klein meisje uit het water had gered, in de blogmen om .vervolgens het duizend-gul den-doel te onthullen. De pro- motieprijs, na jaren weer uit gereikt, viel te beurt aan Bas- sie en Adriaan. Het overbe kende Vlaardingse clownsduo - deden echter terstond weer af- stand an de duizend gulden. Ze vt-xdubbelden het bedrag zelfs en overhandigden Het Zonnehuis in de vorm van vi- deoapparatuur hun prijs, waaraan ook een plaquette f was verbonden. f..Vlaardingen De politie ij. heeft - gisteren drie mannen ^aangehouden, die ervan wor- den verdacht in de"nacht van ^'maandag op dinsdag te hebben ingebroken in een-school aan f|.-de Wilhelminast'raat. Bij de in- V"braak werden een dia-appa- i'raat, een tuner-versterk er en enkele flessen drank buitge- maakt. Maasland Een 19-jarige mo torrijder uit Rotterdam is met zijn voertuig na een slippartij .tegen een auto gebotst. Hij liep alleen wat schaafwonden op. Het ongeluk gebeurde gister- morgen in een bocht op de Oude-Campsweg in Maasland. De automobilist, een 32-jarïge man uit Maassluis, kon de mo- 't torrijder niet meer ontwijken. %JPaardingen Het clownsduo ^Dasste en Adriaan. heeft de |WIaardingse Promotieprijs ge- yjkregen. Het tweetal ontving gisteravond tijdens de slot- ;|§Meenkomst van het Tiende Jgnaring- en Bierfeest een geld- Üfcr» Van cïui7end gulden. eJury was unaniem in haar :p°rdeel dat de in Vlaardingen ife ren en getogen Bas en |Aad van Toor hun stad in hun j&ptredens diverse malen posi- fe'v in het daglicht hebben ge- ~;Steld.- Vlaardings oudste inwoon ster, Klazina van Witzenburg- Langendoen, is gisteren 101 jaar geworden. Thuis in haar huiskamertje aan de Maas straat, waar ook de twee dochters (58 en 74 jaar) van mevrouw van Witzenburg nog wonen, vereerde onder andere Vlaardings eerste burger Fred van Lier de eeu- welinge met een bezoekje. Op het einde van de middag bracht de burgemeester, naast enkele attenties, de fe licitaties van de hele gemeen te aan haar over. Klazina van Witzenburg, ge boren en getogen in de stad van de Haringkoppen, is on danks haar zeer hoge leeftijd nog niet de alleroudste van de stad. Anton de Koning steekt haar met zijn 102 ja ren toch de loef af. En op 30 oktober zal hij zelfs voor de derde maal na een eeuw zijn verjaardag mogen vieren. Mevrouw Van Witzenburg behoort echter wel zoals Barend Barendse dat placht- te te zeggen tot de 'Erega lerij der Eeuwelingen'. Een ti tel, waarop in Vlaardingen niemand anders als alleen deze twee inwoners aan spraak op kunnen maken. Schiedam Het samenvallen van diverse werkzaamheden aan wegen bezorgt ook de RET aanzienlijke problemen. Busdiensten door Schiedam moeten omgeleid worden, hal tes worden tijdelijk verplaatst, kortom: ook voor de reizigers is het 'bussen' al geen pretje meer. De lijndiensten over de BK- laan kunnen (van- of naar Vlaardingen) nog maar ge deeltelijk over deze weg door gevoerd worden. Dan zijn de buschauffeurs genoodzaakt de Julianalaan te nemen. Dat deze weg daar eigenlijk veel te smal voor is, bleek bijvoor beeld gisterochtend weer toen een vuilniswagen een voor spoedige doorgang (noodge dwongen) tien minuten lang blokkeerde. De streekvervoer- bussen van Westnederland kampen met hetzelfde euvel. Ook op andere routes doen zich thans problematische situ aties voor. Zo kan de RET-iijn 54 om in of uit de Gorzen te komen alleen nog maar ge bruik maken van de Buitenha venweg. En daar staan vracht wagenchauffeurs vaak fana- Schiedam De talloze au tomobilisten, die zich gis teren in de avondspits hadden geërgerd aan de file opde Broersvest, en die vreesden dat er ook op rijksweg 20 en de Van Haarenlaan wel filevor ming zou zijn, en die dus daarom een slimme, snelle omweg dachten te maken via de Rolbrug en de Pol derweg naar Kethel,. kwa men goed bedrogen uit. De Rolbrug stond open, al thans voor scheepvaart; met andere woorden, dicht voor het autoverkeer. De slimme chauffeurs moes ten dus allemaal het hele eind weer terug. Zij waren woest, want de gemeente had niet, zoals gebruike lijk, het dichtgooien van de Rolbrug aangekondigd. Er stonden op de Over- schieseweg zelfs geen bor den. Vanochtend stonden die er wel aan de kant van Ke thel. Alleen voor nop. Want toen was de Rolbrug weer berijdbaar. Schiedam Burgemeester John te Loo, die al zijn politieke taken kwijtgeraakt als gevolg van afspraken tussen PvdA en WD, heeft gisteren tijdens de eerste vergadering van het nieuwe college alsnog interessante taken gekregen. Te Loo houdt de post voorlichting, die eigenlijk naar WD'er Van Tilborg zou gaan. Bovendien krijgt de burgemeester er taken bij: het mediabeleid (kabeltelevisie, lokale omroep), het gemeentearchief en het toeristisch beleid (inclusief de VW). Verder behoudt Te Loo de gewone burgemees tersta- ken, zoals politie, brandweer en beleidscoördinatie. In de definitieve portefeuilleverdeling, zoals gisteren afge sproken, komt nergens de post 'milieu' als hoofdtaak voor. De wethouders rekenen het elk tot hun taak hierop toe te zien. Dat gold vroeger ook voor emancipatie, maar daar is hu een hoofdzaak van gemaakt. tiek te laden en lossen, of zij proberen van dezelfde route gebruik te maken. En dat geeft problemen op smalle we gen. Buschauffeurs op lijn 52 heb ben daar weer geen last van. Zij moeten echter de Aleida- straat laten 'schieten'. Iets dat met name een aantal bewoners tegen de borst stuit. Deze bus komt nauwelijks meer door het Oude Westen en rijdt over de Vlaardingerdijk en Rem- brandtlaan naar de BK-Laan. Het zal passagiers en bus chauffeurs een troost zijn, dat de werkzaamheden die alle bovengenoemde vertragingen veroorzaken, binnen enkele weken achter de rug zijn. ^De Schiedamse politie was gis teren vrijwel de gehele dag be zig met het regelen van het verkeer, overal in de stad. Klachtennummer Wat voorlopig blijft is de weg versmalling op de Broersvest (dit alles voor de aan te leggen sneltram). Hier komen specia le stroken voor bussen, die nu nog omrijden via Singel en Huis te Rivïereweg. Op de Broersvest zal het langzaam verkeer, zodra de aanleg van leidingen onder het fiets- en voetpad klaar is, weer over een definitieve eigen route kunnen gaan. Het is daarna de beurt aan de rijbaan om opge broken te worden. Er komt wel een asfaltconstructie, die het laad- en losverkeer moge lijk maakt om van de afgeslo ten oostelijke rijbaan gebruik te maken. In. het geval van klachten (alleen over Broers vest) kunnen weggebruikers, omwonenden en winkeliers zich wenden tot de directie keet van aannemer Burggraaf op de hoek van Singel en Tuinsingel. Daar zitten de he ren Jongste en Olthof, ook te lefonisch bereikbaar onder nummer 734767. De proble men zullen hier langer duren dan elders in de stad, waar de gemeente binnen twee weken hoopt klaar te zijn. Waterweg Het voorma lige Noletziekenhuis Schiedam is niet geschikt om in de toekomst dienst te doen als algemeen psy chiatrisch ziekenhuis (APZ) voor het gebied Nieuwe Waterweg-Noord. Het is te massaal, vindt de districtscommissie Groot- Rijnmond. Het APZ zou beter kunnen be staan uit allerlei kleinschalige afdelingen, verspreid over Schiedam, Vlaardingen,"Maas sluis en desnoods Hoek van Holland, met eventueel de hoofdvestiging in (een deel van) de Nolet-Iocatie. Het voordeel kan dan zijn, dat van bestaande (leegstaande) gebou wen gebruik gemaakt kan worden en dat is veel goedko per. Tweede voordeel is dat de psy chiatrische zorg tamelijk 'on zichtbaar' voor de maatschap pij verleend kan worden. Er zijn sociale bezwaren tegen 'zo'n grootschalig gebouw als de Nolet-flat, die bovendien te hoog is. Patiënten mochten zich in een depressie eens naar beneden storten, zo is de on uitgesproken maar wel bedoel de gedachte van de districts commissie, die namens de pro vinciale baad voor de volksge zondheid in Zuid-Holland zich bezighoudt met het Rijnmond gebied en omstreken. Het Doeleplein loopt dood bij de Schie. Waar blijft nu het bruggetje, dat straks de Bran- dersbuurt moet verbinden met het stadscentrum van Schiedam? Nolet, met het Schiedamse ge meenteziekenhuis gefuseerd, komt over een aantal jaren leeg. Enkele etages komen over niet al te lange tijd vrij, maar als geheel duurt het nog zeker tien jaar voordat het ge bouw aan de Stadhouderslaan leeg komt te staan. Die lange tijdsduur is één facet, waarom de districtscommissie de aan beveling doet hiervan af te zien. Maar bovendien zou de bevolking, wanneer het toe komstige APZ als geheel in de Nolet-locatie ondergebracht wordt, al gauw spreken van een 'gekkenhuis'. Dat is niet in het belang van de patiënten, want zij zouden meer hebben aan kleinere tehuizen geïnte greerd in de maatschappij. De verslavingsklinieken van de BoumanstichtLng aan de Nieu we Haven en de Boerhaave- laan in Schiedam zijn goede voorbeelden van wat hiermee bedoeld wordt. Die twee kli nieken vallen in het straat beeld niet op en voor de mees te mensen hebben zij eigenlijk wel iets sympathieks. Zulke, 'onzichtbare' hulpverlening bepleit nu ook de districtscom missie Groot-Rijnmond ten aanzien van het algemeen psy chiatrisch ziekenhuis. Schiedam In een textiel zaak op het Dr Wibautplein in Schiedam hebben inbrekers voor honderden guldens aan truien, spijkerbroeken en an dere kleding gestolen. Uit een woning in de Rem- brandtlaan verdween een geldkistje met 600 gulden; de bewoner had een touwtje door de brievenbus laten hangen om het 'de dief makkelijk te maken. Ook verdween elders in Schiedam een goud-metallic Ford Granada van 3000 gul den, kentekennummer 05-FZ- 47. Schiedam Het gemeentelijk woningbeheer, dat begin 1983 hoopt te verhuizen van de 's- Gravelandseweg naar de pas gekochte kantoorflat aan de Noordvest, bij het Doeleplein, bekijkt op het ogenblik welke mogelijkheden er zijn voor de voetgangersverbinding. Komt er een bruggetje over de Schie, dus richting Kreupelstraat? Of komt er een bruggetje over de is oordvestgracht, dus richting kantoorgebouw 's-Graveland? Directeur woningbeheer Piet Kulik heeft voorkeur voor de tweede variant, zei „hij vanoch tend. Ander probleem is nog, wat voor type bruggetje het moet worden. Het moet in ie der geval open kunnen voor scheepvaartverkeer. Volgens Kulik kunnen de kosten uit eenlopen van één ton tot drie maal zoveel. Dat zal in latere instantie gemeentewerken moeten bekijken. Het kan dus nog even duren. Vlaardingen Een nieuw op te richten stichting gaat zich de komende tijd, in samenwer king met 'de gemeente Vlaar dingen, bezighouden met 'de oprichting en de exploitatie van een nieuwe school voor voortgezet onderwijs, bestemd voor leerlingen van de huidige LOM-scholen. Veel leerlingen die hun basisopleiding krijgen op scholen voor leer- en op voedingsmoeilijkheden blijken in de praktijk erg moeilijk te kunnen doorstromen naar het normale voortgezette onder wijs. Als zij de LOM-school hebben doorlopen, moeten ze elders hun vervolg-opleiding krijgen, maar aangepaste voor zieningen ontbreken in dat ge val vrijwel geheel. De nieuwe school voor voortgezet onder wijs voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden moet in die behoefte gaan voorzien. De nieuwe stichting, die bin nenkort wordt opgericht onder de naam 'Stichting voortgezet buitengewoon onderwijs Nieu we Waterweg-Noord', gaai bij het oprichten van de school samenwerken met de regiona le stichting voor Christelijk Buitengewoon Onderwijs; een instelling die zowel in Vlaar dingen als in Maassluis een LOM-school beheert. Die sa menwerking met het bijzonde re onderwijs is nodig, omdat er anders voor de nieuwe school niet voldoende leerlingen zou den zijn. De gemeenteraad moet begin oktober eerst haar goedkeu ring hechten aan het oprichten van het nieuwe schooltype. Pas daarna kunnen de plan nen verder worden uitge werkt. ADVERTENTIE Praktische schoudertas. 3 Grote vakken en één klein. Alle afgesloten met ritsen of drukknopen. Van soepel kalfsleer, in 9 kleuren, w.o. zwart fik. Aanbiedingsprijs: f 249X Valentino-shawl, 90x90 cm, in A kleuren.Van f198,- voor f123.-. Dt Bomuttnc en Pander: KaleerurcuU, Amsterdam, tel. 262162. De Banneteru; Bcahovtnstraat: Amsterdam, t A 761191; Buitenhof, Den Haag, leL 65 6844; Lijnbaan, Rotterdam, tel. t3 6125,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1