Plan-Van Leij den Gael valt slecht bij bedrijfsleven "Presentiegeld niet opgeven' Historische vereniging lonkt naar Hoofdstraat 'Milieu deden we altijd al samen' VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHL CODRANT NIEUWE WATERWEG CODRANT Automobilisten rijden te hard Ondernemers vrezen voor werkgelegenheid Spoorbomen tijdje dicht vr ^Huldiging M van de f| kampioen enjj Democratische planning: Furie-ade: binnenstad afgesloten Ontwerp van architect uit welstandscommissie Wethouder Zijdeveld over portefeuilleverdeling: Bachplein 1 komt nu met harde cijfers WOENSDAG 29 SEPTEMBER-1982 Vlaardingen Vanuit het bedrijfsleven is fikse Kritiek geleverd op het ontwerp-bestemmingsplan voor de le Van Leyden Gaelstraat en omgeving. De bedrijven, daarin gesteund door de Kamer van Koophandel, me- 'hen dat er in het plan te weinig rekening is gehouden met de belangen van de ondernemers. Flexibox BV, dat in de toekomst zijn vestiging in de Oostwijk zal moeten opgeven, is zelfs bang dat het gedwongen zal zijn de productie in Nederland te staken, omdat de - huisvestingskosten dan te duur worden. r Het bestemmingsplan gaat er van uit dat de woonfunctie v-rin de omgeving van de le t - Van Leyden Gaelstraat ver sterkt dient te worden. Het merendeel van de in de buurt gevestigde onderne- mers zal daarom in de toe komst moeten verhuizen, om plaats te maken voor wo- ningbouw. De Kamer van Koophandel wijst er in een bezwaar- h schrift aan de gemeente op dat het van belang is om te - "weten wat de gevolgen voor \de werkgelegenheid zijn, in- y dien bedrijven gedwongen \jlhiin activiteiten naar elders /moeten verplaatsen als zij t'worden uitgekocht door de X "gemeente. Ook méént de Ka- j. mer dat in het plan de nodi- L ge gegevens ontbreken om de gevolgen voor het be- rdnjfsleven te kunnen beoor- /v delen. Volgens de Kamer is 'f' het voor de bedrijven van groot belang om te weten wanneer de gemeente tot j aankoop van hun panden wil over gaan, maar in het be- stemmingsplan wordt daar V>.niet over gerept. Bezwaarschriften IS "•^-Verder zijn bij de gemeente C'5"1 bezwaarschriften binnengeko- van de bedrijven Kok, Flexibox, Kopa en het benzi- nestation Aral aan de le Van Leyden Gaelstraat. Flexibox. 'sf een onderdeel van de Burmah £.OiI Groep dat afdichtingen en ,t;-flexibele koppelingen voor ro oterende assen produceert aan ,{?;.de Oosterstaat, wijst er op dat indien het wordt gedwongen te verhuizen de werkgelegen heid wel eens in gevaar kan komen, omdat de huisvestings kosten dan aanmerkelijk zul- len stijgen. Momenteel is het jjJ bedrijf zo'n 35.000 gulden per ;jaar kwijt aan huisvesting, maar wanneer het moet ver huizen zal dat enkele malen -7- hoger liggen, aldus de direc- ■'i teur van het bedrijf. - ..Aangezien de Burma Oil -Groep over meerdere fabrie- ken beschikt, waaronder on- :,'.;der meer belangrijke produe- 'tiecentra in goedkopere gebie- den als Noord-Ierland. Italië en Singapore, vrezen wij dat - het met in belangrijkere mate duurder worden van onze uit- gave voor fabrieksruimte, de bestaansredenen van een pro- ductiebedrijf van Flexibox BV in Nederland in gevaar zou L,kunnen komen," schrijft di- recteur ir.J.A.M ten Houten de i-Lange in het bezwaarschrift. Hij voegt daaraan toe dat het door de gemeente geplande be- drijfsverzamelgebouw aan de Kop van de ie van ueyaen Gaelstraat, waar bedijven die gedwongen worden hun oude vestiging in de Oostwijk te verlaten voor een zacht prijsje terecht kunnen, niet al te ge schikt is voor Flexibox. Kok protesteert tegen de slechte bereikbaarheid van het bedrijf in de "toekomst door de voorgestelde verkeersmaatre gelen op de hoek van de le Van Leyden Gaelstraat en de Oosthavenkade, waar een be jaardencentrum zal worden gebouwd En Aral maakt er bezwaar tegen dat de le Van Leyden Gaelstraat permanent voor doorgaand autoverkeer is afgesloten, waardoor veel au tomobilisten niet meer bij de pomp aan die straat tanken. Vlaardingen De spoor- '1 wegovergangen aan West- en - Oosthavenkade zijn volgende week in verband met werk- - zaamheden van de NS een paar dagen gesloten. De bo- men blijven dicht tussen ze- - ven uur 's morgens en vier hur 's middags. De overgang op de Westha- venkade is dinsdag en Woensdag afgesloten, die op de Oosthavenkade donder dag en vrijdag. Op Broersvest: Schiedam De maatrege len, die politie en gemeente werken op de Broersvest hebben genomen na het do delijk ongeval vorige week vrijdag, worden door de be zoekers van de binnenstad genegeerd. Die frustratie houden de politieagenten zelf eraan over. Het valt op dat automobilisten zich niet houden aan de voor geschreven limiet van dertig kilometer per uur, terwijl op verschillende punten de voet gangers over de dranghekken heen klauteren om aan de overzijde van de winkelstraat te kunnen komen. En de poli tie kan nu eenmaal niet ieder een bekeuren. VVD-fractieleider Gerard Verhulsdonk, die zich enkele malen per dag op de hoogte stelt van de situatie, vindt dan ook dat niet automatisch alle verantwoordelijkheid voor on gelukken aan de gemeente kan worden toegeschreven. „Als mensen het zo leuk vin den om onder een hek door te kruipen om vervolgens onder een auto te komen, dan kan je niet boos de gemeente aankij ken," zegt hij. De voetballers van DVO '32, kampioen geworden in het "jubileumjaar, ondergaan de huldiging met veel plezier. Vlaardingen De commissie voor democratische planning (CDP) is niet bereid om bij de bezuinigingen alle presentie gelden voor vergaderingen op te geven. Dat was een idee van voorzitter mevrouw G. Visser, om vijftien mille boven tafel te krijgen van de vijfentwintig die de gemeente op de commissie wil korten. Maar dat gaat zomaar niet, vond hét merendeel van de leden. „Het werken in deze commissie is een grote klus", zei PvdA-raadslid Hennie Goedknecht. „Het is geen vrijwilligerswerk." Het geld dat de commissie voor democratische planning moet inleveren is maar een schijntje van de drie ton die bij het sociaal-cultureel werk wordt weggehaald. Maar het bespreken van die grote bezui- nigingshap van de andere in stellingen werd uitgesteld tot de volgende vergadering. „En over dit beetje geld moet een uur gesoebat worden", klonk het in de pauze verwijtend. Ook het plan van de gemeente om het benodigde geld te 'ver dienen* door het orgaan voor democratische planning onder te brengen in het stadhuis en zo te bezuinigen op huisves ting, viel bij geen van de com missieleden in goede aarde. „Deze club werkt niet voor het college", zei Wil den Hartogh, „Dat verschil moet voor de buitenwacht duidelijk blijven." De betaalde krachten hebben nu de opdracht gekregen om in de begroting naar andere bezuinigingen te gaan zoeken. Een deel van die korting kan nog wel gevor.den worden in de presentiegelden, door die terug te brengen tot het wette lijk minimum. Daar ging ie dereen wel mee akkoord. W, Vlaardingen Het was ff|< een komen en gaan van sportkarnpioenen gister- ij^;; avond in de kantine van •Mf het Vlaardingse stad? |Pf huis. In totaal werden liefst 37 individuele %'4k sporters en 19 teamkam pioenen gehuldigd door het gemeentebestuur. Sportwethouder Cees Bot moest het zonder hulp van burgemeester Fred van Lier doen. die ziek afhaakte. Het werd op het stad huis een uiterst geani meerde bijeenkomst. Na het officiële gedeelte, dat ruim anderhalf uur in beslag nam, vermaak ten de sporters zich nog lange tijd in informele sfeer. Het was niet eens opmerkelijk meer dat wederom de heren voet- bailers het hoogste woord voerden. De spe lers van DVO'32 en Cion wisten de weg naar j de versnaperingen meer dan goed te vinden. Maassluis In verband met de Furie-ade, het grootse ma ritieme feest van Maassluis, zal 1 en 2 oktober een aantal extra verkeersmaatregelen van kracht zijn. Vanaf zes uur 's avonds geldt vrijdag een parkeerverbod voor de Haven, de Govert van Wijn kade (langs de bin nenhaven) en de Anker straat. Het parkeerterrein aan de Taanstraat en De Ha ven, de zogenaamde Put, blijft normaal voer het ver keer open. Op zaterdag, de dag van de Furie-ade, zullen ook nog een aantal straten en kades worden afgesloten. Vanaf acht üur 's ochtends zijn de Haven (van de Taanstraat tot de Havenbrug, dus inclusief de Havenstraat), de Hoog straat, de Marnix-, Haring en Govertvan Wijnkade (tot de Haven burg inclusief de Hellingkade en de Keucheni- usstraat) voor al het rijdend verkeer verboden gebied. Schiedam De historische vereniging Schiedam heeft twee grote negentiende eeuwse panden aan de Hoofdstraat op het oog. De panden, in gemeentelijk bezit, staan al jaren leeg en de historische vereniging wil ze van vei de re verpaupering redden. De Schiedamse architect ir M.P.G Trevtel. die zowel lid is van de historische vereniging als van de welstandscom- missie-nieuwe-stijl, zou een ontwerp voor beide panden in de maak hebben. De twee panden, Hoogstraat 217-219 en 221, staan langs de rand van het voormalige GTB-terrein, waarvoor de gemeente nieuwbouwplan- nen aan het maken is. Zou de historische vereniging niets ondernemen, dan wor den de twee panden met sloop bedreigd, hoewel zij best nog het renoveren waard zijn. Naar verluidt heeft Treytel het plan opge vat om een aantal gezinswo ningen te ontwerpen voor de gebouwen, die in 1896 en 1897 zijn neergezet. De pan den staan vermeld in het in ventarisatierapport 'Bouw kundig bezit van de stad Schiedam' van de historische vereniging en hun belang wordt „op wijkniveau" aan geprezen. Het ene pand telt twee heren huizen onder één kap en is in de vorige eeuw ontworpen door architect A Verbeek. Het is met zes vensters breder dan het pand ernaast, dat een ont werp is van M. Gabel. Als Treytel inderdaad tot resulta ten komt, dan hoeft zijn res tauratieplan althans in de wel standscommissie weinig hin der te ondervinden, want daar maakt hij zelf deel vanuit. Het zit er dus dik in dat op voor hand met de vereiste wel standsaspecten terdege reke ning wordt gehouden. Verderop aan de Hoofdstraat zit er nog weinig schot m de leerlmgbouwplaats. De hoogte van de kosten noopte de SSSW al om het plan met zon- neenergie te laten varen, het zit er inmiddels ook niet meer in dat het project als bouwput voor leerling-bouwvakkers tot stand zal komen. Wordt er ge bouwd, dan zal dat vermoede lijk gaan gebeuren door ge kwalificeerde bouwvakkers. Die werken sneller en beter en dat is goedkoper. ADVERTENTIE T'-1' Steeds nicer mensen tanken bij Shell. Want daar hebben ze altijd lage prijzen. Op bijna al onze Shell Zelf Tank Stations, ook langs de snelweg, betaalt u n u niet meer "dan fl,68s voor normale benzine en f1,750 voor super. Veel Shell stations duiken daar zelfs nog onder. En voordat geld tank je nog bij Shell ook! Schiedam De Schiedamse wethouders zien het met als een bezwaar, dat in geen en kele portefeuille van het nieuwe college van B en W de post milieu is onderge bracht. Wethouder Chris Zij develd had de afgelopen ja ren te maken met bijvoor beeld de bodemverontreini ging op het voormalig GTB- terrein en in de Woudhoek- Noord (Botenbuurt). Het is nu de bedoeling, dat alle vijf de wethouders zich wanneer zij er op wat voor vlak dan ook mee te maken krijgen'een stukje milieu doen'. „Want", zegt Zijde veld, „wat is milieu nu ei genlijk? De afgelopen jaren werd het toch ook al een beetje verdeeld. Het roken tijdens vergaderingen is ook milieu. Waar zat dat onder? Interne zaken misschien? En neem bijvoorbeeld de glasre- cycling. Dat zat bij economi sche zaken, bij Reinier Scheeres." Chris Zijdeveld, de huidige wethouder van ruimtelijke ordening, voorziet geen echte problemen nu 'gif' niet meer onder hem ressorteert. Er zal steeds bekeken worden wie wat wanneer doet. Het PPR-raadslid Herman Noordegraaf drong er recen telijk nog op aan om de post milieu toch in een bepaalde portefeuille onder te bren gen. Volgens hem heeft Schiedam dermate vaak met deze zaak van doen, dat het extra aandacht vraagt en niet zo maar een beetje door alle vijf de wethouders tege lijk gedaan kan worden. Zij develd stelt op zijn beurt echter dat die extra aandacht er wel degelijk is. Alle wet houders zouden zich op dit gebied fanatieK in gaan zei ten. Wie er nu straks eindverant woordelijke is bij zaken be-^ treffende De Botenbuurt en GTB-terrein, weet Zijdeveld nog niet te zeggen. Dat gaat allemaal nog bekeken wor den. 1 In conflict over stookkosten met SSSW, Schiedam Het bewonersco mité Bachplein zegt in de eindafrekening over 1979, '80, '81, en half '82 ruim 300.000: gulden van de SSSW tegoed te hebben. De woningcorporatie' zou de afgelopen jaren veel te hoge bedragen aan stookkos ten in rekening hebben ge bracht. De Stichting Samenwerkende Schiedamse Woningcorpora ties de huisbaas had re gelmatig gesteld dat de Bach- pleinbewoners niet alleen kri tiek moesten spuien, maar ookj eens met cijfers hoorden te ko-- men. Het bewonerscomité heeft nu een rapport opgesteld met daarin opgenomen tal van' briefwisselingen. Ook de ge noemde cijfers zijn nader ge specificeerd. Het merendeel van de Bach-i'! pleinbewoners heeft in juli deii opgelegde huurverhoging ge-1 i; weigerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1