en wijst plan voor kunstwerk af Zwarte dag voor Arcade VCP F inanciën stemt toe m zwi Subsidies niet aantasten VLAAROINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Bizar stil-leven SG stelt retraite naar Olaerts- duyn uit Gemeente werken: veel te duur Mannenkoor verhuist naar Bio weten het niet' Streekmuziekschool en Vrije Academie Geen nieuw gebouw voor uitgebrande kleuter school WOENSDAG 13 OKTOBER 1982 Vlaardingen Het door de wijkvereniging in de Vettenoordsëpölder voor- gedragen kunstwerk, dat zou moeten, komen voor het buurthuis aan de Wil lem Pijperstraat, is door het college van B en W afgewezen. Hoewel de welstandscommissie het kunstwerk, een soort bui zenstellage, aardig vond, heeft Gemeentewerken een zeer negatief rapport uitgebracht. Volgens de berekeningen van Ge meentewerken zou het kunstwerk zo'n 30.000 tot 40.000 gulden kosten, ter wijl er maar 3500 gulden beschikbaar is. De wijkverenigïrig snapt daar niets van, omdat er altijd van uitgegaan is, dat het ontwerp zelf zou kunnen worden uitge voerd, zodat de kosten niet bo ven de beschikbare 3500 gul den uit zouden komen. „Er is door Gemeentewerken geen enkel overleg met de kunstenaars of met ons ge weest, voor men het advies aan het college uitbracht. Dat is een rare zaak natuurlijk, maar daardoor heeft men blijkbaar helemaal niet begre pen wat de bedoeling was. Er hebben zich hier al vijf lassers aangemeld die zo aan de slag willen, en we hebben al ge zocht naar een adres dat goed kope materialen kan leveren. Dat kunstwerk is dus helemaal geen probleem", vertelt Jac ques Sluiters van het buurt huis. Euromast En Bram Vlasblom: „Het is onvoorstelbaar wat Gemeente werken er allemaal bijgehaald heeft. Volgens een of andere ambtenaar zouden er zelfs pa len voor geslagen moeten wor den en zou het ding door tril lingen geluidsoverlast veroor zaken. Het gaat om een ding van drie meter hoog, maar het lijkt wel of we hier een soort Euromast willen neerzetten." Tijdens de vergadering van de wijkgroep in het buurthuis is gisteravond afgesproken, dat er op korte termijn een brief aan het college van B en W zal uitgaan, waarin om ophelde ring wordt gevraagd. De beide kunstenaars, waaronder de VOP-bewoner De Laat, zijn ook van plan een gesprek met de gemeente aan te vragen. Het college van B en W heeft de wijkvereniging inmiddels geadviseerd, het plan te'laten varen en voor het beschikbar^ bedrag een wandschildering te laten aanbrengen of een be{ staand kunstwerk aan te ko* pen, dat in het buurthuis kan worden opgehangen of neerge zet. Langs rijksweg 20, tussen Vlaardingen en Maassluis ligt al twee dagen een dode koe. Het kadaver zorgt voor een bizar stille wen. •SëhTédam^— Deover haar toe komst piekerende stichting Schiedamse Gemeenschap 'heeft haar bezinningsmara- thon'in hët.Voornse vergader centrum '.Olaertsduyn uitge steld tot januari 1983. Aanvan- kelijk-was het'de bedoeling dat de. culturele SG dit najaar in /retraite. zou gaan, maar de 11'"'voor bereidingen vergen aan- sp.v„merkelijk- meer tijd dan het SG-bestuur had verwacht. De heroriëntatie over de toe komst van-de Sptiiedamse cul tuur en haar structuren wordt voorbereid met externedes- kundigen van Olaertsduyn zelf,- die ook de zitting op een vrijdagavond en, een zaterdag zullen .leiden. Vertegenwoordigers van poli- tieke partijen zijn uitgenodigd mee te gaanen vooral ook mee te spreken. „Dan weet je 'tenminste meteen wat", aldus. een bestuurslid vande Schïe damse Gemeenschap, daarmee doelend op de onduidelijkheid ;.dïe met. name de.PvdA jaren lang 'liet bestaan over de om- buiging 'van de SG in een cul-' turele raad. Zoetjes aan is het de SG duidelijk geworden dat men die culturele raad wel op ;de buik kan schrijven, maar waar de stichting nu mee zit is de vraag hoe het dan wel ver der moet. L Is de SG een doorgeefluik van subsidies? Moet zij meer gaan organiseren? Moeten de cultu- ;-'rele /verenigingen meer zelf doen-of meer. inspraak krij- gen? En hoe? Hier liggen en- kele bestuurlijke - vraagstuk- ken, die-tot januari op een ant- lüwoord zullen wachten. Schiedam Voor de laat ste maal heeft het konink lijk Schiedams mannen koor Orpheus gisteravond gerepeteerd in het oude vertrouwde zalencomplex Arcade. Noodgedwongen keert Orpheus het cen trum aan de Lange Haven 71 de rug toe. Voorlopig gaan de heren zingen in de Bio-zaal van het Passa getheater, zo weet de be heerder van het gebouw Christelijk-Soeiale Belan gen te vertellen. Hij is de buurman van Arcade. Het is triest gesteld met Arca de: Het. centrum moest het al jaren vooral hebben - van de zondagavond-instuiven van de stichting Instuif Schiedam, maar die heeft het hele sei-.' zoen nog nietgedraaid. Het mag niet meer. Op last van de brandweer moeten in .Arcade extra veiligheidsmaatregelen worden getroffen en die voor zieningen gaan bijna een ton kosten. De huidige eigenaar van Arcade, de rooms-katho- lteke Volksbond, heeft dat niet en'wil Arcade nu te koop zet ten. De Volksbond onderhandelde dit jaar al met de twaalf vaste zaalhuurders van Arcade, zo als daar zijn de Instuif, de EHBO, de grafische bond Druk en Papier, mannenkoor Orpheus en de Schiedamse no tarissen. Op initiatief van Orp- heus-leider Piet Smit werd de constructie bedacht van een nieuwe stichting, te vormen uit de zaalhuurders, en die zou dan Arcade kunnen overne men; Van dit voorstel is echter al'lange tijd niets vernomen. Naar het schijnt vraagt de Volksbond een te hoge prijs en - vergeet deze bond, dat ook de noodzakelijke verbouwing nog duur zal uitpakken. De nieuwe Vlaardingen Het minis terie' van economische za ken heeft felle kritiek ge leverd op het verkëerscir- culatieplan (VCP). In een reactie op het plan wordt de vraag gesteld of in een stad met de grootte van Vlaardingen het centrum wel opgedeeld kan wor- den in sectoren. De onder bouwing van de voorge stelde maatregelen wordt zwak genoemd en zijn volgens adjunct-rijkscon sulent A.G. Berends van het ministerie sterk poli tiek bepaald. Het ministerie hamert op de negatieve gevolgen, die het verkeersplan kan hebben op de bedrijven en de midden stand. Het verwaarlozen van een optimale bereikbaarheid maakt een stedelijk gebied on aantrekkelijk voor bedrijfsves tiging, aldus Berends. Daarbij wijst hij erop, dat omrijden voor het bezorgend en bevoor radend goederenverkeer sterk kostenverhogend 'is. De ad junct-rijksconsulent voor han del, ambacht en diensten van het ministerie meent dat der gelijke zaken in de afweging van het VCP niet of nauwe lijks zijn betrokken. „Economische herstel is niet dleen afhankelijk van door de 'ijksoverheid getroffen macro- naatregelen, maar evenzeer /an de door de gemeentelijke overheid gegeven mogelijkhe den tot het kunnen uitoefenen van economische functies", zo luidt Berends'conclusie. Hij noemt het een groot gemis dat in de plannen niet uitgebreid is ingegaan op'alternatieven. De raadsleden kregen de'reac tie van het ministerie, die eni kele weken geleden al bij de gemeente is binnengekomen, pas gisteren onder ogen. Om ^Schiedam Zonder er .ook maar één woord aan //vuil. te maken heeft de //commissie voor financiën //gisteravond ingestemd [/met de afvloeiingsregeling "j'h "yoor negen werknemers M-van de Schiedamse stich- feting Passagetheater. Alle ^partijen stemden eigen- lijk noodgedwongen in met dé extra subsidie van 1/50.000 gulden, die nodig is §gom/de.ontslagen door te t typeren..'v-y'- Alleen Ulferd Bruseker.van de CPN sputterde, bijna on hoorbaar, .tegeru Hij kwam echter ook niet verder dan het binnehmonds mompelen, dat hij zijn twijfels had over de hoogte van de afvloeiings regeling. Volgens Bruseker is de 501000 gulden amper vol doende. Maar niemand wen ste verder aan het bedrag te tornen. "Erik Dijkhuizen is wel van plan vanavond wethoudér Herman Posthoorn in de nieuw gevormde commissie voor cultuur en sociale zaken over het Passagétheater lagtïg te vallen. „In de rondvraag wil ik van hem eisen dit on-" derwerp opnieuw een keer op dé agenda te plaatsen." Het raadslid van de PPR/PSP wil wat gister avond bij financiën niet kon toch nog eens inhoudelijk over het Passagetheater pra ten. Dijkhuizen: „Vooral over die clausule, waarin de werk nemers worden gesommeerd hun mond dicht moeten hou den, omdat ze anders geen aanspraak op een afvloei ingsregeling kunnen ma ken." JÉ precies te zijn vlak voor de zes betrokken raadscommissies in een gezamenlijke vergadering" zich voor de laatste maal met het verkeersplan bezighielden. Burgemeester Fred van Lier vond de zaak een dermate be langrijk onderwerp, dat hij de -vergadering zelf leidde en het voltallige college, inclusief de gemeentesecretaris, had opge trommeld om de raadsleden van repliek te .dienen. Daarbij - werden ze bijgestaan door een tiental topambtenaren, die voor de college tafel een plaats hadden gekregen. Dat ontlokte Ron Molenaar de opmerking: „Met college verschuilt zich "achter de ambtenaren.""' Herkauwen Behalve de reactie van het mi nisterie, waarop de raadsleden niet ingingen, kwamen er gis teravond geen nieuwe argu menten boven tafel. -Wim Kwakkelstein (PvdA) sprak over herkauwen van het VCP en Jan Bul va (VVD) noemde het plan oude koek in een nieuwe, duurdere verpakking. Deeconomische deskundige van. de gemeente, Van der Steen, zette vraagtekens bij de diverse onderzoeken, die zijn gemaakt over de gevolgen voor het bedrijfsleven. „Er zijn positieve en negatieve rappor ten. Maar het zijn allemaal verwachtingen. Wat de gevol gen zijn-, is niet excact vast te stellen. We weten het niet." Up de vraag van Sf-raadsna Remi Poppe („de meest peper dure waanzin") hoeveel het ontwikkelen van de plannen; inclusief" inspraak, tot.nu" toe heeft gekost moest wethouder IJsbrand van der Velden' het antwoord schuldig,blijven..Hij beloofde het uit te zoeken. De insprekers lieten het gister avond afweten. Van de drie honderd uitgenodigde mensen, die ooit hebben meegedaan aan de inspraak op het ver keersplan,, waren er slechts twee. Het voltallige college 'verscholen' achter ambtenaren. Vlaardingen De commissie voor. democratische planning voelt er vooralsnog niet veel- voor, om te bezuinigen op de subsidies voor de Vrije Acade mie en dé Streekmuziekschool. De voorstellen, die.het Vlaar- dings Centrum voor Welzijns planning (VCW) had gemaakt als alternatief op die bezuini gingen die het college van B en W had voorgedragen, en waarbij op die beide instellin gen zo'n 50.000 gulden zou moeten wordenbeknibbeld, zijn door de .commissie afge wezen. De Vrije Academie en de mu ziekschool hadden-flink gegro-. testeerd tegen die voorgestelde bezuiniging. De streekmuziek school voerde aan, dat bezuini gen op haar .budget (hetgeen overigens neer zou komen op 'minder-meer', omdat er voor volgend jaar nog wel degelijk een uitbreiding was voorzien) een bedreiging zou vormen voor de huidige werkgelegen heid aan de muziekschool. De omliggende gemeenten, die ook gebruik maken van de diensten vani de muziekschool, zouden wel eens kunnen afba ken als er minder uitbreiding plaatsvindt, zo vreest de lei ding van de muziekschool. De commissie voor.democrat!r sche planning bracht nog dén nodige andere wijzigingen aan in de alternatieve voorstellen, die het VCW had opgesteld. Zo zou er toch nog wat geld moeten overblijven voor de vakantiebesteding, al willen de commissieleden binnenkort wel eens praten over een nieu we opzet daarvan. Ook zou niet bezuinigd moeten worden op de subsidies die gegeven worden voor de uitvoeringen van de Mattheus- en Johannes Passion. De definitieve bezuinigingen zullen binnenkort door het college van B en'W en de ge meenteraad moeten worden ^astgesteld." stichting zou het geld niet bij"- i een kunnen brengen. Maar het 1 laatste woord is er nog niét I over gezegd, men blijft probe? I ren. Toch gaat ondertussen Orp* heus naar Fassage-Bio, want I het koor moet toch wat. Area- I de is al goeddeels gesloten I sinds de bekende beheerder Hetebrij met de VUT is gegaan I en een nieuwe beheerder kost de Volksbond te veen centjes.- De repetities, die Orpheus in Bio zal houden, zijn de eerste I voorbeelden van een herbe-1 stemming van het Passagethe- J ater, dat meer voor de amateu- I ristisehe kunstbeoefening moet I worden vrijgemaakt. De Schiedamse zaaleigenaren I zijn zelf niet blij met een evèn- I tueel verdwijnen van Arcade. 1 „Het gebouw had een naam'in I Schiedam, vroeger vond het 1 hele Schiedamse culturele le- 1 ven er plaats," zegt één van J hen. Hij wijt het aan de op-I komst van eigen kantines eni accommodaties van vooral del Schiedamse sportverenigingen.' I „Die houden nu alle feestjes eri'1 jubilea op hun eigen terrein, in I hun eigen onderkomen, maar I vroeger _was het elke vrijdag I en zaterdag raak. Dan zat Ar-: I cade vol. Het was vroeger toch al een andere tijd. Had .de I bond een vergadering, dan I was het een volle bak. Nu mag" I je yoor cao-onderhandelingen blij zijn met vijftien aanwezi gen." Schiedam- Kleuter school Sint Gabriël, die in februari van dit jaar helemaal uitbrandde, zal voorgoed gehuisvest wor den in de ernaast staande lagere school Dominicus Savio. De gemeenteraad staat op het punt om het schoolbestuur, de Sint Willibrordusstichting, een tlink krediet te ver lenen om bouwtechni sche veranderingen hier-* toe aan te brengen.' Met de definitieve samenvoe-. ging begint men alvast: maar, omdat de integra tie van de Gabriël- en de Dominicus Savioschool. aan de Dr. Schaepman- singel anders toch per 1 augustus 1985 een feit zou worden. Dan treedt de wet op het basisonder wijs immers in werking. De voorzieningen, die de Willibrordusstichting wil- treffen, behelzen onder meer de uitbreiding van* één leslokaal tot speel-.- ruimte. De toekomstige-; basisschool hoeft verder- niet te worden" uitge-" breid. .- -■ De gemeenteraad -"•."zal,*'"' maandagavond tevens besluiten om bijna een half miljoen gulden (óm.5/ precies te zijn: ƒ482.143)-' beschikbaar te stellen voor de renovatie' van de/ zestig jaar. oude kleuter-// school Prinses Juliana'^ aan ..de' Oostsingel, be stuurd door de Vereni ging voor christelijk .on-r; derwijs te Schiedam.; /j"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1