[ÏB REGIO En's-ochtends,bij de geboorte, voelt u zich een nieuw mens... iSSfllfl- Voormalig bouw dok voor recreatie Theosofisch Genootschap wil trainen in innerlijke wereld -f-, llllv |Ë||I i| i y v J|| |j - |p jjllg |jj «ft1*; Roüeröams Nieuwsblad zaierdag 16 oktober 1982 Maassluis De Theo- sophical Society zag zich onlangs in een oud gelijk bevestigd. Het was bij de dood van prinses Gracia van Monaco. Prins Rainier had de medi sche apparatuur laten stilleggen, de hersens van zijn vrouw func tioneerden niet meer en daarmee was een lichamelijk tijdperk geëindigd, ook al functioneerde hier en daar een orgaan nog. Waar de hersenen hape- ren, wordt het leven on derbroken. Het leven stroomt als het ware bin nen via de hersenen. Nu hoeft niemand op te kij ken van een dergelijke stelling, maar het Theoso fisch Genootschap zei het al in een tijd dat elke me dicus daar nog aanstoot aan nam. Als het hart nog pompte, was er hoop. Als de lon gen nog op en neer gin gen, was er hoop. Nee, zei toen al het genootschap, het leven komt in de ui terlijke wereld binnen via de hersenen. Als die stop pen, heeft de werking van hart" en longen geen zin meer. Zie prinses Gracia. De theosofie heeft sinds Helena Petrovna Blavat- sky (1831-1891) toch al een beetje de neiging ge had om gelijk te willen krijgen, althans, het wordt niet nagelaten om erop te wijzen dat de erkende we tenschap gedwongen is bij te sturen in de richting van (paradoxaal woord) wereldvreemde dingen. De internationaal leider van het Theosofisch Ge nootschap, D.J.P. Kok uit Den Haag, zei het vorige maand nog in Maassluis. Met uiterst fijne appara tuur valt tegenwoordig de aura van de mens te foto graferen. De aura, dat is de uitstraling van een mens. Van Boeddha wordt ge zegd dat hij een aura had van 300 kilometer. Van de mensen die je nu op straat tegenkomt, is het vaak niet meer dan een paar millimeter. Zij suffen in zichzelf, daardoor blijft hun kracht zo klein. Het gaat hier, erkent de we tenschap, om een fysiek waarneembaar verschijn sel. Fotografie bewijst het bestaan van een aura. Wijsbegeerte „Hoe fijner het instru mentarium van de weten schap wordt, hoe vaker zij gedwongen zal zijn haar eigen dogma's te herzien. Wat de esoterische wijsbe geerte al eeuwenlang zegt, zal de wetenschap eens kunnen bewijzen. Het blijkt telkens opnieuw, hoe preciezer de appara tuur van wetenschappers wordt. Desondanks maakt de wetenschap de fout om telkens te ontkennen, wat zij nog niet bewijzen kan. Alsof wat niet bewezen kan worden, niet bestaat. Zo beschouwt men de eso terische wijsbegeerte," al dus Kok in het Maassluise wijkcentrum Koningshof. De theosofen houden daar al sinds geruime tijd maandelijkse lezingen. Na de vakantie is de serie voordrachten vorige maand weer gestart. Dins dagavond, aanvang acht uur, gaat het over krui- dengeneeskunde. Vorige keer ging het over leven na de dood. Gemiddeld zo'n 120 bezoekers. De Theosophical Society, in 1885 door Blavatsky (H.P.B.) en de minder be kende Henry Steel Olcott (1832-1907) opgericht, tel de zelf tot voor kort nog maar honderd leden. Kennelijk een grote aura. Maassluis geldt voor dit genootschap als een bol werk, er zit althans een actieve kern. Maar ach, wat is kern in deze we reld? De theosofie kende in zichzelf reeds enkele uit splitsingen. Er was de stroming-Annie Besant, die meende dat Krishna- - murti de reïncarnatie van Jezus was, en er was de Barendrecht Het voormalige bouwdok, waarin ónder andere .1, de tunn'elstukken -'" voor de Heinenoord- en "Dreehttunnel zijn rj gebouwd,-komt wel- 4'licht beschikbaar ivoor de recreatie. In „■Ju de - beantwoording J -vanvragen die zijn '- gesteld naar aanlei- l-y> .ding van de.begroting SSvlÖathet college van - Barendrecht weten dat men ook het wa-, ter wil handhaven in het bouwdok tenein de er recreatief ge bruik van te maken. Er ligt al een bestem ming 'recreatie' op dat gebied en binnen die bestemming is de aanwezigheid van wa ter mogelijk. Het recreatief gebruik van. het water wil het college toe staan mits wordt voldaan aan twee voorwaarden. Op de eerste plaats moet vaststaan dat de kwaliteit van het wa ter zodanig is, dat recreatief gebruik ook verantwoord is, gelet op de volksgezondheid. De tweede voorwaarde ïs dat bij de verdere openstelling van het terrein het storten van afval tot het verleden moet gaan behoren, zodat ook de kans op verontreini ging verdwijnt. Het bouwdok raet een lengte van ongeveer 450 en een breedte van ongeveer 150 meter biedt goede mogelijk heden, onder meer voor sur fers, die veel op de Waal aan de slag zijn maar daar aller lei faciliteiten missen. Of zij echter binnenkort al van het water in het dok gebruik kunnen maken is nog een vraag. Het is eigendom van Rijkswaterstaat en hoe deze instantie tegenover recreatief gebruik en een eventuele overdracht staat is nog niet. bekend. Of het bouwdok in de toe komst nog eens gebruikt moet worden voor tunnel bouw is evenmin duidelijk. De eerstvolgende tunnel in dit gebied, die in de Noord tussen Ambacht en Alblas- serdam, zal er in ieder geval niet in worden gebouwd om dat transport van de tunnel- d len over water vanaf die plaats naar de bouwplaats van de tunnel niet mogelijk is. Het bouwdok langs de Oude Maas, waar Barendrecht graag een recreatieve be stemming aan wil geven. antroposofische richting hier een invalshoek naar van Rudolf Steiner. de theosofische leer. Stadium-Reagan Theosofie gaat uit van het bestaan van een bovenzin tuiglijke wereld. Iemand die dronken is, is meestal erg gefixeerd op één futi- liteitje, wat hem dan sterk bezighoudt. Je kunt zo een iemand niet bewust noemen. Wie is wel be wust? Wat is bewust? Be wust, in theosofische zin, wil duiden op een begrip van hogere sferen dan wat wij dagelijks waarne men (voor waar aanne men, misplaatst begrip ei genlijk). Bewust is iemand pas, als hij van binnen uit een kracht ontplooit die hem begrip schenkt over het reilen en zeilen van de wereld. Niet zoals een po liticus dat doet, neem Reagan bijvoorbeeld eens. Hij geldt als 'machtigste' man. Maar theosofisch ge zien is hij een eenvoudig schakeltje, niet eens! Een stadium van deze ziel. Ook hij leeft volgens Kok in een illusoire wereld. Kok: „Deze maatschappij lijdt vooral aan de sterke persoonlijkheden, de slim merds. Maar dezen wor den als Mens minder ge waardeerd." Zo is het met de meesten. Persoonlijke eer doet een individuutje goed. En een diep gevoel dat iets goed of fout is, bijvoorbeeld zoiets actueels als vrouwe nonderdrukking of emancipatie, geeft het idee dat je verstandig bent of supersensitief. Maar ei genlijk werkt dat te sterk identificerend. Filosofisch beschouwd werkt een er kend en actueel begrip als vrouwen bewustword ing remmend op de feitelijke bewustwording, omdat hierbij de demonstratie van het vrouwelijk kun nen (dus niet: de vrouwe lijke kunne!) te zeer als doel geldt. Het streven naar ontwikkeling kan al dus soms in ideeën ver zanden, in verwikkeling (net zoals materieel de ontwikkeling van de Der de Wereld). En het idéé dat je een goed mens bent, betekent nog niet dat je een goede uitstraling op de wereld hebt. Werkelij ke bewustwording kan herkenbaar zijn aan de positieve geestverruimen de invloed, die mep op anderen kan hebben. Zie- Hiernamaals In Duitsland, aldus inter nationaal leider Kok, werd onlangs een opinie onderzoek gehouden, waaruit bleek dat zelfs van de christenen nog maar twee tot vier procent in een hiernamaals ge loofde. Die angst voor de dood, zoals die het gros bezighield, is volstrekt te genstrijdig met het geloof in. het eeuwig leven. Vol gens Kok zijn zovelen be angst, omdat men niet precies weet wat Leven is. Kok: „Kan men zonder geloof in het eeuwig leven heil verwachten van het De dood van prinses Gracia onderstreepte weer eens het gelijk der theosofen. De we tenschap komt steeds dichter bij het onbestaanbare, dat er hoewel onbewezen ook nu al is, zo wil de leer. door Kor Kegel elkaar uitmoorden? Kan men zonder geloof in het eeuwig leven micro- en macrokosmisch zoeken naar de bron van het le ven? Kan men nu werke lijk aannemen dat er.een oersoep is, een warboel tje in het universum waaruit alles voortkwam? Gelooft men nu echt in de theorie dat ruimtevaarders deze maagdelijke planeet met leven hebben besmet? Dat laatste zou dan aardig we zen. Dat duidt er immers op dat leven besmettelijk zou zijn." „Geen hedendaagse filo soof, voor zover die er is," aldus Kok, die zich daar mee bezighoudt. Hij ge bruikte de toevoeging 'voor zover die er is' niet vóór niets. De meeste filo sofen zijn maatschappelijk bezig. En dat is in een vol ledige zielsontwikkeling (een eeuwenlange levens loop) beperkt. In de prak tische filosofie van van daag de dag komt er nau welijks reïncarnatie bij om de hoek kijken. Filosofen zijn gaan theore tiseren. Zij beschouwen weinig nog het leven, maar zij denken in struc turen. Het eind hiervan is zoek. De reeks vooraf gaande vragen van Kok anders verwoord: „Kan men zonder geloof in reïncarnatie heil ver wachten van het huidige leven?" Lang slaapje Zijn hele lezing ging ero ver. Met een voor leken kort gehouden uitweiding naar begrippen als manas (denkend vermogen), buddhi (onderscheidings vermogen) en atman (be wustzijn) en nuanceringen over enkele bewustzijns- stadia paramatman, pra- natman en bhütatman, al lemaal qua klank veelbe tekenende woorden uit de oertaal Sanskriet, kwam Kok om reïncarnatie be grijpelijk te maken tot een simpele vergelijking van een 'heel' menselijk leven met. een gewoon etmaal. Kok, tot zijn luisteraars: „Als u slaapt, weet u ei genlijk niet eens dat u be staat. U bent dan eigenlijk een beetje dood. Als u nu na een lange dag te ruste gaat, en u bent eigenlijk een beetje te moe om nog naar uw omstanders te luisteren, dan lijkt het wel als een oma of opa, die na een lang leven al die vro lijke verhalen van hun kleinkinderen te vermoei end vinden. Ze hebben het allemaal al gehoord. Oma sluit bij een gebrek aan belangstelling in ui terlijke dingen een oogje toe, dit leven hoeft voor haar niet meer. En u gaat slapen. Bij de ene noemen we het dood, bij de ander slaap. En de één slaapt wat langer dan de ander. En 's ochtends bij de geboorte voelt u zich een nieuw mens... Dood is eigenlijk slapen. Niet een beetje, maar een beetje veel." In de droom verwerkt men -volgens de psychi sche wetenschapallerlei toestanden die overdag geen aandacht kregen. De droom, op langere termijn gezien, is het vagevuur (zo heet het bij de katholie ken, de oude Grieken spreken van de Hades en de hindoestanen noemen het Kama Loka). „De hel bestaat in feite niet", aldus Kok. „Opa en oma komen in een hemel se toestand, zij zijn effe dat gezeur kwijt. We laten ons dan even vrij, wij ge ven onze atomen een tijdje terug aan de natuur, tot dat wij opnieuw incarne ren. Er is die dwingende stroom-van-bezig-zijn even onderbroken. Je qnt- bindt. Fysiek althans. Wat er dan' gebeurt, kunnen we het best vergelijken met zo'n oude radio, waar in nog van die elektroliet- jes zaten. Die radio praat nog na, als je hem uitzet En als je hem aanzet, moet ie warm lopen. Een kind moet dat ook. Opladen, En een gestorvene praat nog na. Afladen. De kip zonder kop, dat is het ui terlijk waarneembare van dat deel van het proces. Dat is het stadium, waar mee spiritisten in aanra king plegen te komen. Dat is niet echt de dode terugroepen, maar een na tuurlijke gang onderbre ken. Je stoort iemand ook niet in zijn slaap. Dat onfatsoenlijk. Maar ook onnatuurlijk. Niet boven natuurlijk! Tjongejonge, hoe moet je dit de mensen over vijftig jaar uitleggen, als ze door de verder woe kerende wetenschap niet meer weten wat. elektro- Üeten zijn?" Dood bestaat niet. Dat is de lering der theosofie. De dood biedt dus ook geen oplossing, een waarschu wing voor zelfmoorde naars. Dit leven is een sta dium, dat in de ontwikke j ling van het gehele leven doorgemaakt moet wor den. Een kind heeft din gen te leren, dat leggen volwassenen hem op een mens heeft méér te leren, dat legt het leven hem op. Mensen vergeten kinderen dat bij te bren gen, daarom gaan onder wijsstelsels steeds failliet. Filosofische logica: het le ren van bewustzijn zit niet louter in aardrijkskunde les of in godsdienstleer. Het zou hooguit een bij drage kunnen zijn, maar hoeveel leerkrachten zien dat zelf zo? Is een tien voor wiskunde niet be langrijker dan begrijpen hoe Pythagoras eigenlijk kwam tot die befaamde stelling? Kok stuurt aan op zulke vragen. De ant woorden liggen dieper dan een routineus ver stand wil. En omdat dood theoso fisch bekeken niet be staat, hoeft rouwen ook niet De Tibetanen vieren bijvoorbeeld feest, zodra zij voelen dat de ziel ge weken is. Daarvóór medi teren zij (bidden is in oor sprong hetzelfde). „Elke emotionaliteit heeft een verontrustende invloed op de ziel van de scheidende mens," aldus Kok. Hij wil het niet met zoveel woor den zeggen, maar in dit verband is het massale verdriet over Gracia on gunstig voor haar eigen zielsontwikkeli ng. Het betreft ook hier de ontwikkeling van een be wustzijn, dat hoger ligt dan het mensbewustzijn. Net zoals het menselijk besef dieren weer ont breekt. Dieren weten niet beter, maar Kok is ge neigd van zijn soortgeno ten meer inzicht te ver wachten. „Na die zogenaamde dood trekt u zich terug op een innerlijke wereld. Die kent u niet, omdat u daar weinig in getraind bent Het ging altijd maar u heen, u zat in een illu soire wereld. Maar na die 'slaap', het hele loute ringsproces van het vage vuur, is het alsof u 's och tends weer wakker wordt- U begint schoon, kwiek en onbevangen. Maar pakt wel de dingen op, die u de dag tevoren hebt la ten liggen. Dat is de leer gang van elk mens." heaU Jsget 'E T-pieate J-fatvoer Ifcpn M< xi*. Je: Man N, gjïyn va

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4