18 ROTTERDAM Nieuwe toekomst voor verwoeste Verlosserskerk 1 RET loopt in mei vast: twee buslijnen nodig Retourtje tandarts voor een nieuw gebit AGENDA bl JLandliuis De Oliphant staat vijf jaar in het Zuiderpark j Vóor de winter onder de pannen fc-C; Ui Za ter dag open h uis Lee Towers fgeeft fextra concert Lijn 2in november'83 naar Beverwaard HotelMilano gespecialiseerd in tandloze Italianen Spektakel over blinden in het Trefcentrum Nieuwsblad Iwoensdag 20 oktober 1Q82~RV_-— *-r- Rotterdam Ruim drie jaar na de verwoestende brand zal nu begonnen worden met het opknappen van de Ver losserskerk aan de Goudserijweg. Voor het invallen van de winter krijgt de Verlosserskerk weer een nieuw dak. Op I november begmt bouwbedrijf Zomerhof met het weer- en winddieht maken van het tot een ruïne verwor den kerkgebouw. De conservering van de resten van het kerkgebouw gaat achthonderdduizend gulden kosten. De verzekeringspen ningen dekken het grootste deel van de kosten. De rest, ƒ250.000,-, wordt betaald door de Stichting Studentenhuis- -vesting. De Verlosserskerk, gebouwd in de vorige eeuw, brandde in de nacht van 6 op 7 augus- tus 1979 volledig uit. Een jaar 'ilater onderging het aangren zende klooster hetzelfde lot. Dat klooster is inmiddels ge sloopt. De restanten van de kerk werden gekocht door de rt Stichting Studentenhuisves ting. In de kerk en de aan grenzende oude parochiehui- "zen wil'de stichting wonin gen voor studenten bouwen. De bouwplannen zijn ont wikkeld door architectenbu reau Kraamer Patners. In to taal omvat het plan de bouw van tweehonderd wooneen heden voor studenten en één- en tweepersoonshuis houdens. De architecten stre ven ernaar om de structuur van de kerk zoveel mogelijk te behouden. Aan de voor- en achterkant van de kerk wor- - den - de woningen als het ware van weerszijden het ge- bouw Ingeschoven. Daarbij -wordt aansluiting gezocht bij "de bestaande bebouwing. T De bestaande entree aan de Goudserijweg blijf gehand- haafd. Het wordt de onslui- 1 ting van de grote, voor meer- r- dere doeleinden bruikbare, •f zaal die in het-kerkschip zal worden gemaakt. Naast de grote toren, die, zij het zonder spits, gehand- haafd zal worden, komt een aparte ontsluiting voor de woningen, die in drie etages - naast ,en achter de voorgevel van. de kerk gebouwd wor den. De toren zelf dient als trappenhuis voor de wonin gen. In het koor van de kerk worden in drie etages even eens appartementen met ge meenschappelijke ruimten gebouwd. Somber De conserveringswerkzaam- heden bestaan uit het aan brengen van een nieuw dak op het skelet van het kerkge- door Willem Nettmga bouw, het aanbrengen van nieuwe ramen, en het dich ten van voegen en gaten. Een deel van de achterkant van het gebouw en het kleine to rentje zal worden gesloopt. De planning is om in maart volgend jaar te beginnen met de bouw van de woningen. De directeur van de Stichting Studentenhuisvesting, E.H. Gróllers, verwacht echter niet dat die datum wordt ge haald. „Ik ben daar erg som ber over, We onderhandelen nog met de aannemer over de prijs. Pas als dat rond is kunnen we de aanvraag voor het contingent woningen naar het rijk sturen. Ik hoop dat ze dan nog op de lijst van 1983 kunnen komen. Maar mijn ervaring is dat dat vaak erg traag gaat", aldus direc teur Gróllers. Voor het invallen van de winter moet de Verlosserskerk weer- en Een impressie van de nieuwe voorgevel van de Verlosserskerk. winddieht zijn. Charlois Zaterdag is het vijf jaar geleden dat het in het Zuiderpark herbouwde landhuis De Oliphant officieel werd geopend. De Oliphant is nu het pronkstuk van de deelge meente Charlois. Het wordt gebruikt als representatief deelgemeentehuis. ^Vooral bij, jonge mensen, die besloten hébben samen in het huwelijksbootje ie stappen, is het landhuis erg m trek. Jaar lijks worden er zo'n vijfhon derd huwelijken gesloten. Ver der wordt het historische ge- bóuw gebruikt voor tentoon stellingen, concerten, vergade ringen, ontvangsten en recep ties. - Het kasteeltje heeft een bewo gen historie achter de rug, In 1591 werd het gebouwd in op dracht van rentmeester Corne lia Coolwijck in de pas gewon- fien polder 'Mijns Heren NieuwJanddeken'. Het kasteel tje maakte deel uit van de buurtschap Nieuwesluis bij Heenvliet op het eiland Voor ns Putten. Begin deze eeuw leek het ge daan met De Oliphant. Tussen 1899 en 1918 was het landhuis Ihïgebruik als melkfabriek. De JTeenvlïetse notatis J.M. Kor- teweg, die het gebouw in 1918 kocht, wilde het laten afbre ken wegens bouwvalligheid. 'De,' Historische Vereniging 'Hendik de Keyseri wist hem" echter op andere gedachten te brengen, en in 1930 besloot hij zélfs het kasteeltje in z'n oor- 1V- ^Rotterdam - Het concert; dat? ^Lee/Towers öp, dinsdag 23 no-* ivember j;in"*dehDoelen- geeft, fjvas aljspoédfg uitverkocht. De ^grot^belangstelling voor ;de flS^derlandse, zanger.-; heeft^de ^ofganisatl^doeh^besluiten een' Itw^^eVconcert iteorgam'serèir OQ nrtlförw-! spronkelijke staat te restaure ren. Aan het eind van de tweede wereldoorlog werd het voort bestaan van De Oliphant op nieuw bedreigd, nu door de Duiste bezetters, die het kas teeltje wilden opblazen. In 1953 werd het landhuis voor de ondergang door de waters nood behoed doordat de dijken van het poldertje het wonder boven wonder hielden. Herbouw De laatste bedreiging kwam van de'kant van de havens. In 1970 kocht de gemeente Rot terdam het kasteeltje omdat, het plaats moest maken voor' de oprukkende industrie en de havenuitbreiding. Het buurt schap Nieuwesluis is in die tijd helemaal van de kaart ver dwenen. Op sterke aandrang van de deelgemeente Charlois werd in 1973 besloten De Oliphant te herbouwen in het Zuider park. Dat gebeurde tussen 1975 en 1977, toen het landhuis steen voor steen werd afgebro ken en in containers overge bracht naar het Zuiderpark. Op 21 oktober 1977 werd het De Oliphant op feestelijke wij ze heropend door de toenmali ge burgemeester André van der Louw. - Het, landhuis ontleent zijn naam aan de gevelsteen in de toren, die de beeltenis van een olifant heeft. Landhuis De Oliphant, pronkstuk in het Rotterdamse Zuiderpark. hant in het Zuiderpark niet ongemerkt voorbij laten gaan. Zaterdag is er daarom open huis in het landhuis aan de Kromme Zandweg. Op de pol der van het kasteeltje Is een tentoonstelling te zien over de geschiedenis, verplaatsing en huidige functie van De Olip hant. Het muziekensemble 'Pro Mu- sica' verzorgt tussen half elf en twaalf uur 's morgens een kof fieconcert met muziek van on der anderen Vivaldi, Purcel, Teleman en Beethoven. Het Jazzquintet Busine geeft 's middags van twee tot vier uur een concert in de trouwzaal van De Oliphant. De toegang is zaterdag gratis en de bezoe kers krijgen bovendien nog een kopje koffie of thee aange boden. Open-huis 'Dat is nu allemaal al weer vijf 5 jaar*geleden„ Het jdeelgemeen- {,tebéstuuifvan,,Charlois wil dit -jetste ,Iiastrum „van. De-Olip-jk. Beverwaard RET-directeur drs. R. den Besten verwacht, dat volgend jaar novem ber lijn 2 naar zijn eindpunt in de Bever waard zal kunnen rijden. Er komt schot in de doortrekking van de tramlijn op Zuid. Voor het zover is wacht het openbaar vervoer nog grote problemen in de Beverwaard. Vol gend jaar mei is men met de verwezenlijking van het bestemmingsplan zover, dat de centrale verkeersroute door Rotterdams nieuwe woon wijk wordt doorsneden. Daardoor kan de RET er voor buslijn 72 geen gebruik meer van ma ken. Dat heeft tot gevolg, dat de RET met twee buslijnen moet gaan opereren: één vanuit zui delijke richting'en één vïa het noorden. Die te genvaller kost de RET minstens een paar ton extra. Drs.-Den Bestenrvertelde onlangs in$e raads commissie voor ruimtelijke ordening en ver keer, dat er bij de planvorming voor nieuwe woongebieden vrijwel nooit rekening wordt ge houden met de wijze, waarop het openbaar ver voer kan worden geregeld. In de praktijk blijkt het in de regel wel terecht te komen. In de Be verwaard dreigt het echter mis te gaan. De doorsnijding van de busroute komt een half jaar eerder aan de orde dan lijn 2 zal zijn door getrokken. 'Slordig', noemde hij de afstemming van openbaar vervoer op de voortgang van de aanleg van de wijk. Wethouder drs. J. Laan is wat verrast door de mededelingen van de RET-directeur: Hij vindt' het wat voorbarig om .nu al tot de conclusie te' kgmendat er geen andere mogelijkheid is dan het inzetten van twee buslijnen. Deze maande krijgt hïj een uitvoerig rapport op zijn bureau,'* waaruit de (on)mogelijkhede^ moeten blijken. Eigenaar Otto (in het midden met stropdas) temidden van enkele tandarts-klanten. Ze durven nog niet te lachen omdat het gebit er nog niet in zit. Rotterdam Wekelijks arriveert op de 's-Gravendijkwal voor hotel 'Milano' een bus, afkomstig van Schiphol. Volge laden met Italianen, wier gebit niet meer is wat het geweest is. Rotte tanden en kiezen, soms helemaal niets meer in de mond -jm te kauwen en in enkele gevallen slechts voorzien van twee snijtanden, waardoor een appel eten nog net tot de moge iijkheden behoort. Ze cijn doorgaans wat nerveus w ,nt de Italianen doen Rotter- am niet aan om vanaf de Eu romast van het uitzicht te ge nieten. Zij hebben ongeveer 2500 gulden neergeteld om te rug te keren met een hagelwit aangemeten gebit, weliswaar van kunststof, maar onzicht baar geplakt. Ze gaan zonder kletteren het leven door en kunnen vanaf dé't moment de tandenborstel bij het grofvuil neerzetten. Hotel 'Milano' heeft zich sinds anderhalf jaar gespecialiseerd in het opvangen en begeleiden van Italianen, die naar Neder land komen voor een kunstge bit. De praktijk leert namelijk dat een dergelijke aanvulling van het mondgedeelte m Italië niet alleen drie keer zo duur is, maar ook veel langer duurt. „In ons land komen ze en bin nen drie dagen hebben ze een keurig gebit", zegt hotel-eige naar W. Otto, zelf geen Ita liaan maar omringd door be woners van 'De Laars'. „In Italië begint het al met de prijs: 8000 gulden. En er wor den daar eens in de zes weken twee tanden getrokken." Happen Dat is in ons land even anders. Otto: „Ze komen 's middags aan, kunnen zich even op knappen en dan gaan ze voor het eerste bezoek naar de dok ter om te happen. Daar wordt dan het gebit gemaakt en de volgende dag worden de tan den getrokken en krijgen ze hun nieuwe gebit. Dan volgen nog twee of drie controles en gaan ze weer naar huis." Dat is dus even snel handelen. Over het leggen van de con tacten zegt Otto overigens: „In alle steden in Italië zijn leiders die-de contacten met de tand arts leggen. Is dat gebeurd, dan bellen ze mij om te mel den dat er weer een groep aan komt. De maanden juli, augus tus, december en januari zijn matig bezet maar de rest van het jaar loopt het uitstekend." Maar waarom is dan gekozen voor 'Milano'? Ótto* „In de meeste hotels is het eten niet aangepast. Daar krijgt men ge woon de Hollandse pot. Hier koken wij alleen Italiaans. Het vergt ook enige aanpassing: Vloeibaar voedsel bijvoorbeeld na het trekken. Dan schotelen we aardappelpuree, spinazie, door Martijn Verwaai jen vis en meer van dat eten voor. Overigens worden die gebitten zo goed aangebracht dat ze in een mum van tijd weer ge woon achter de spaghetti zit ten hoor." Toch zal het best wel eens voorkomen dat een Italiaan 2500 gulden neertelt, zich geestelijk voorbereidt op het nodige trekwerk, maar dan te horen krijgt dat hij er beter van af kan zien. Otto: „Dat komt inderdaad wel eens voor ja. Maar dat is een uitzonde ring. Kijk, die mensen hebben in hun eigen land alles gepro beerd maar zijn gestrand op de financien of de lange duur. Dan komen ze maar naar Ne derland, omdat men denkt dat' hier op dit gebied alles kan.' Soms blijkt dat het beter is dat de betreffende persoon geen kunstgebit krijgt. Dan keert' hij onverrichter zaken terug naar huis." Opknappen Maar het wél doorgaan van de ingreep heeft toch de over hand. Otto. „Vooral mensen uit Sicilië en Sardinië zie je zienderogen .opknappen. Laatst ook, hadden we een oude baas die al acht jaar lang met twee tanden in z'n mond door het leven moest. Dan is het vgeweldig te zien dat hij met een mond vol tanden weer vertrekt." De 'kunstgebitten-reis' voldoet duidelijk aan een Italiaanse behoefte. Ze komen zonder iets of met iets in de mond wat meer weg heeft van. een fiet senrek dan een goed sluitend gebit. En vertrekken drie da gen later met een grote lach om de mond. Nog even door de douane aan de tand gevoeld worden en dan maar pochen bij de burern^ Hotel 'Milano', als u trek hebf in een kunstge bit... Rotterdam De Arnhemse theaterwerkgroep 'Spektakel' komt woensdag 20 oktober in het Trefcentrum aan de Wes tersingel met de voorstelling '0„.ik zou nog liever dood zijn'. Het werd in opdracht ge maakt van de Nederlandse Vereniging van Blinden en Slechtzienden. Spektakel laat in drie taferelen zien wat blind zijn en blind worden be tekent in een wereld van zien den. ,,0...ik zou nog liever dood zijn" zegt een vrouw, wanneer zij merkt met een blinde van doen te hebben. „Dank u wel", antwoordt de blinde heer sar castisch. Spektakel heeft gekozen voor een speelse, humoristische maar ook hekelende presenta tie van deze problematiek. De verschillende taferelen worden ingeleid'en onderling verbonden niet vrolijke inter mezzi,-waarin-met een act of een lied een clowneske visie op het onderwerp wordt-gege- vef?? Woensdag ZO oktober De Doelen, grote hal: 12,45 uur, kof fieconcert: Gerard Bouwhuis, piano Xves-programma op zijn 108e geboot- tedag.'De Doelen, grote zaal: 20.15 uur. James Galway, fluit en Phdip Moll, piano Werken van Beethoven en Schubert De Rotterdamse Schouwburg: 20 15 uur, pubheksthe- ater met 'Het Spaarvarken' Hof- pleintheater: 20 15 uur. 'De Horten sia*: blijspel Luxor Theater: 20 15 uur, Roemeens Staatsballet danst 'Hei Zwanenmeer', romantische bal let van Tsjarikowski. Piccolo Thea ter: 20.30 uur. F Act met 'De moed om te doden' van Lars Norén Mei Allard van der Scheer, Conny Postel en Hans Dagelet. De Lantaren 1: 20 30 uur, Radeis speelt 'Vogel?' De Lantaren 2: 21.00 uur. De nieuwe dansgroep met 'Osmose'. Passage Theater, Schiedam: 14.00 uur, Ne derlands Jeugd Theater speelt 'Stef de scharrelkip*. Poppentheater Bel le Psss: 14 30 uur, poppenspel 'Het land van oorsprong". Trefcentrum, Westersingel: 20.30 uur, spektakel met '0...tk zou nog liever dood zijn'; stuk oyer blind zijn Rotonde, Hoog vliet: 14.00 uur, kindetheater m de wijk: Theater Plok met 'Uit de lucht gegrepen'. Zalmstek, Hoogvliet: 14 00 uur, kindetheater in de wijk- Sofia's poppentheater Hoekstee, Hoek van Holland: 09.00-17 00 uur, berstvakanUe Knutselstee voor de jeugd Donderdag 21 oktober Hofplein theater: Blijspel 'De Hor tensia' regie Lo van Hcnsbergen, met o.a. Luc Lutz, Simone Rooskens. Hans Comelisse, Carline Brouwer en, NannyCys 20 15 uur. De Schouw burg: 'Publiekstheater speelt 'Het Spaarvarken' regie Hans Croiset 20.15 uur. Piccolotheater: Toneel groep F-aet speelt 'De moed om te doden' van Lars Norén, met oa. Al- lard v.d. Scheer. Conny Postel en Hans Dagelet 20 30 uur. De Lanta ren: Theatergroep Radeis speelt 'Vo gels' 20.30 uur De Doelen: Bachcy- clus; Theo Olof, viool, programma' sonate in g, partita in b, en sonate in c. 20.15 uur. Het Berenei: Session (bebop-jazz) 2145 uur Luxortheaterr Roemeens Staatsballet met "Het Zwa nenmeer' van Tsjaïkowski 20.15 uur. 'De Lanteren-2: De Nieuwe Dans groep met de nieuwe produktie 'Os mose' choreografieJacqueline Knoops 21,00 uur. J.C. Chillup: Film 'Stir Crazy' regie Gene Wilder 20,30 uur. Zaal Harmonie: Vlaardmgen, 20.00 uur: Film 'Amator' regie Kies- lowski. 22.00 uur. 'Neïge' regie J. Berto. Bioscopen. Alhambra 1: 'Les uns et les autres' (al) vrij. 2.00 en 8.00 uur, zat. t/m woe. 8.00 uur, Alhambra 2; 'The Wall'. (16) dag. 2 00-7.00, en 9 30 uur. Calypso 1; "Youngdoctors in love' (al) dag: 2.00-7.00 9.30 uur. Calyp so 2: 'Poltergeists <12> dag. 1.45-645 en B.15 uur; Calypso 3: 'Caddyshack' (12) dag; 2.00-7/00 en 9.30 uur. Cen traal: JA'nyone but my husband' (18) dag. 1T30-2.15-4.00-5.45-730 en *9.15 uur Cineac (Beurs): Te vuur en te zwaard' (al) zat t/m woe 1 30-400- 700 en 9 30 uur Cineac (Bijen korf): 'Goldfmger' (12) dag 200-6 45 en 9 30 uur Cincrama-1: 'Road War rior' (16) dag 2 00-7 00 en 930 uur Cinerama 2: 'Ren voor je leven' (al) dag 2 00-7.00 en 9.30 uur Cinerama 3: Stripes' (al) dag. 2 15-6 45 en 915 uur. Cinerama 4:; 'The Soldier' (16) dag 2 15-7 15 en 9 45 uur Cinerama 5: 'I, the jury' (16) dag 2 15-6 45 en 9 15 uur. Corso: 'Grease-2' (al) dag 2 00-6.45 en 9,30 uur. Kriterion: 'Bri tannia Hospital' (12) dag 7 00 en 030 uur Lumiere 1: 'Time is on our side' (al) dag 2 00-7 00 en 9 30 uur Lumie re 2: 'Porky's pikante pretpark* (16) dag. 2 00-7 00 en 9 30 uur. Lumiere 3:. The Blues Brothers' (al) dag 145- 6 45 en 9.15 uur. Lumiere 4: 'De smaak van water* (16) dag 1 45-6 45" en 9 15 uur Metro 1: 'Rockey-3 Eye of the tiger' (16) dag 2 00-7 00 en 9 30 uur, woensdag geen voorstelling ivrn bingo Metro 2: 'Cat People (16) dag 7 00 en 9 30 uur. Rex: Op het pornopad' (18) dag doorlopend van 10 00-20 00 uur. Thalia: 'Van de koele meren des doods* (16) dag 2 00- 6.45 en 9 30 uur. 't Venster 1: 'Mor gan, a suitable case for treatment] (16) dag 19 30 uur, en "FttzcarraJdo dag. 22.00 uur, ma gesloten 't Ven ster 2: 'Een nacht lang fuuriand' (16) vrij 20 00 en 22.30 uur, ma gesloten *t Venster 3: 'Die bitteren tranen der Petra von Kant' dag 19 30 en 22 00 uur, ma gesloten. Spijkenisse Euro 1: 'Young doctors in love* (aiï dag 1 30-6 45 en 9 15 uur Euro 2: The Soldier' (16) dag 8 00 uur. zat t/m woe 645 en 9.15 uur, en Star Trek' (al) zat t/m woe. 130 uur. Euro-3: "Monty Python's live of Bri an'(12) dag 1 30-6 45 en 9.15 uur. Diversen Artsenboodschappendienst: Tel- 206611 (ook voor Vlaardmgen em Schiedam) Integraal Kankercel^ trum Rotterdam: ..Telefoonbaken voor vragen over kanker" I K R Tel 010-634130 Telefonische Hulp dienst Rijnmond: Rotterdam 010- 362244. -Schtedan) 010-731161. Voor, hulp bij maatschappelijke en geeste lijke noden. Telefonische Hulp dienst Spijkenisse: (van 22 00 tot 04 00 uur). Tel: 01880-25952 H.I.CJ Hulp- en informatiecentrum Post-» kantoor Coolsingel Tel. 172929. socia-., le en culturele informatie, rechts; hulp. studie en onderwijszaken, vaca turebank, loontechnische dienst enz - Geopend maand- 11.00-17.00 uur) dinsd t/m vrij 8,30-1700 uur Crisis-, centrum Rotterdam: Mathenesser-. iaan 270, tel 76 39 44. Voor mensen- met accute problemen op elk gebied-, Geopend 24 uur per dag ook zaterdag en zondag, A.A. werkgroep Rotter-» dam: Bergweg 307a. tel: 673815, voor mensen met alcoholproblemen^ Stichting Rechtswinkel: tel: 525690, Kralingen: Lusthofstraat 102, di>" 17.00-18.30 uur Goudse Rijweg 39b-, di 19.00-20.00 uur. Bloemhof Violier- straat 1 di 17.00-20.00 uur. Spangen:,; Potgieterstraat 8, do 17.00-20.00 uur Bureau voor Rechtshulp Zuid: Plein-, weg 218-220, di t/m vrij 10 00-12.3Q; uur. Noord- Teilmgerstraat 59, ma; 13.00-16.00 uur. di. t/m vrij.' 16 00 uur do 19 00-21.00 uur, vrijdag.; van 14 00-1600 notaris aanwezig

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4