ROTTERDAM 'Nederlands leren is geen oplossing, wel een begin' Eerland op het terras van Formentor Maritiem moet reserves aanspreken Radio Rijnmond en het zwalkende CRM Educatief centrum migranten geeft buitenlanders les EN TOR Dick Nieuwland overleden Drie weken cel voor radio verslaggever Tarieven omhoog Rotterdams Nieuwsblad woensdag RZ/RV/KY/RW 27 oktober 1982 door Koos de Gast De vraag is zo langza merhand gerechtvaar digd of er voor de minis ter van CRM twee soor ten burgers bestaan: Ne derlanders en Rijnmon- ders. Als dat niet zo is, kun je niet meer verkla ren waarom Radio Rijn mond opnieuw naar de Raad van State moet om te trachten zijn recht te krijgen. Op 2 november dient het beroep met de toekenning van de ex ploitatielasten als inzet. (Het is in dit land ge makkelijker als piraat de ether te kraken, dan een ordentelijk, door een stichting bewaakt pro gramma in de lucht te brengen). De stand van zaken: De NOS heeft voor Radio Rijnmond aan de Delf- tsestraat een pand ge huurd. Het wachten is op de toestemming van de minister van CRM het te mogen verbouwen. Intussen heeft datzelfde CRM al een dikke acht ton toegekend voor de aanschaffing van de ap paratuur (de bestellin gen zijn inmiddels de deur uit). De PTT is be zig op de toren aan de Waalhaven de zender te installeren- Met een beetje medewerking van CRM had Radio Rijn mond half volgend jaar kunnen starten met drie uren regionale radio per dag (meer mag niet van CRM). De vraag is wie de ex ploitatielasten moet be talen. Mensen, die zich daarmee in de stichting Regionale Omroep Rot terdam-Rijnmond bezig houden, zijn daar horen dol van aan het worden. Als er naast herstel van de economie en bestrij ding van de werkeloos heid één onderwerp is, waarmee 'de politiek' geen raad weet, is het het mediabeleid. Goede regionale omroepen zijn een potentiële belager van ons gekleurde om roepbestel. Lokale en re gionale zenders zijn in de" ons omringende lan den gemeengoed en wor den vaak meer beluis terd dan de landelijke zenders. In een land als Engeland is dat geen probleem: daar luister je naar BBC 1,2 of 3, óf naar de regio nale zenders van dezelf de BBC, die in concur rentie met een aantal commerciële zenders, het hele land bedekken. Maar hier gaat de aan dacht voor Radio Bra bant of Radio Oost ten koste van de omroepver enigingen. En dat levert politiek een zwalkend beleid ten aanzien van de regionale omroepen op. Volg de lijdensweg van Radio Rijnmond even mee: - De eerste initiatieven dateren van 1968: het be leid was toen, dat regio nale omroepen uit de omroepbijdrage werden (en nog steeds worden) betaald. Rotterdam kreeg geen zendmachti ging, later Amsterdam en Brabant wel. Bij wij ze van experiment. De kosten komen nog steeds uit de centrale pot, waarin ook de om roepbijdrage van alle Rijnmonders terecht komt. - In 1977 beloofde de toenmalige minister Van Doorn van CRM (na een aanvaring op de Nieuwe Maas) Rijn mond voorrang bij de verlening van een zend-, machtiging. Het beleid was intussen aan het veranderen: de regionale en lokale omroepen wer den niet meer gezien als een massacommunicatie medium, maar als een welzïjnsinstrüment. Op grond daarvan beloofde minister Van Doorn de stichting in Rijnmond wel een financiële hand reiking bij het op poten zetten van studio en ap paratuur, maar de regio zou zelf voor de exploi tatielasten moeten opko men. - De gemeente Rotter dam en het openbaar li- chaam Rijnmond gingen aan de slag om te trach ten 'Radio Rijnmond' de lucht in te krijgen. De gemeenteraad van Rot terdam had er geld voor over, Rijnmond probeer de de. andere Rijnmond gemeenten warm te ma ken. Gemakkelijkwas dat niet, want ga maar eens betalen aan iets, wat je nog niet kent. Maar er was bereidheid mee te doen". Rotterdam verstrekte een miljoen, waaruit de voorbereï- dingskosten kunnen worden betaald. - Intussen was minister Gardeniers op CRM ver schenen als opvolger van Van Doorn. Het be leid veranderde weer. De helft van de exploitatie lasten zouden uit de al gemene middelen mogen komen, voor de andere helft zou de provincie een opslag moeten leg gen op de omroepbijdra ge. De minister diende een aantal wetswijzigin gen in om een dergelijke regeling mogelijk te ma ken. De provincie Zuid- Holland beloofde als de wetswijziging zou zijn aangenomen deze rege ling ook te zullen toe passen. - Minister Gardeniers er kende de stichting Rot terdam-Rijnmond als zendgemachtigde. Maar daarbij bleef het. Zolang de wet niet gewijzigd was, hoefde zij geen geld naar Rijnmond te sturen om alvast met- de op bouw te beginnen. - U raadt het al: na Gar deniers kwam Van der Louw op CRM, als bur gemeester altijd een groot pleitbezorger van de regionale omroep. Hij verleende Radio Rijn mond de financiële handreiking, die Van Doorn al beloofd had, waaruit het gebouw kon worden .gehuurd en de inrichting kan worden betaald en hij liet zijn ambtenaren de "zender bestellen. Maar hij be loofde geen vergoeding van de exploitatielasten. - Van der Louw deed meer: hij trok de wets- wijzigingsvoorstéllen van zijn voorganger Gardeniers in en schreef in een nieuwe nota, dat regionale omroepen uit de algemene middelen zullen worden betaald maar voegde er aan toe dat er door geldge brek voor 1987 geen nieuwe regionale omroe pen in de lucht zullen kunnen komen. - En wat zegt Van der Louws opvolger De Boer nu? Stichting, hoe denk je de programma's te gaan financieren. Willen jullie me dat even laten weten, want als het jul- lie niet lukt, denk ik er aan de toezeggingen van Van der Louw in te trek ken. Inderdaad: om horendol van te worden. De bewo ners van het Rijnmond gebied kunnen Via de omroepbijdrage wel meebetalen aan de zes al bestaande regionale om roepen, maar zullen dub bel moeten bloeden als ze naar 'Radio - Rijn mond' willen luisteren. Dat is de inzet van het beroep bij de Raad van- State. Bij de gemeenten hoeft Radio Rijnmond nu niet aan te komen. Voordat Gardeniers metl haar fifty-fifty-flnancie-J ring kwam was het kli-| maat vruchtbaar. Nu be-J zuinigen en ombuigend troef zijn, mag - je niefj verwachten- in de onmo-S maand een bedrag van5 jaarlijks een paar mil:< jöen bijeen te krijgen.! Dat alleen al stempelt* het beleid van CRM tot# onfatsoenlijk - En CRM zou tot 1987* geen held hebben? In de5 reserves zitten honder-J den miljoenen. De We-« reldomroep kan er "„nu* wel uit worden betaald. Zouden die paar miljoen voor Rijnmonder - niet bijkunnen? - Inderdaad: bij CRM, be- staan Nederlanders en' Rijnmonders.": Rotterdam Op 57-jari- ge leeftijd is zaterdag Dick Nieuwland overle den. De Rotterdamse re gisteraccountant maakte ruim vijf jaar geleden als penningmeester deel uit van het bestuur van de Sportclub Feyenoord, toen de splitsing tussen de amateur- en profsectie werd doorgevoerd. De begrafenis vindt don derdag om 12 uur plaats op de begraafplaats Hof wijk aan de Del ft weg in Overschie. Rotterdam „Als je van een Berberstam in Marokko in Nederland komt, en je hebt altijd schapen gehoed, weet je van techniek niet veel af. Als dan in Nederlandse leesboekjes 'technische begrippen staan, begrijp je daar geen snars van. ^Aan het woord is de heer J.K. Plaisier, directeur van het Educatief Centrum Migranten. Hij houdt 2ich onder meer be- zig met intensieve taalcursus- sen. die ook weieens worden 'aangeduid als stoomcursussen "Nederlands. Rotterdam loopt 'met die cursussen tamelijk voorop. Op basis van de suc- Cessen in d"e Maasstad besloot het ministerie voor binnen landse zaken onlangs om in den lande dertig van die cur sussen te starten. 1 Ondanks die officieuze erken ning door het rijk beslaan er bij de intensieve taalcursussen nog wel degelijk de nodige problemen. Directeur Plaisier ,doet die moeilijkheden in dit Verhaal uit de doeken en filo- softert door over de moeilijk heden van buitenlanders in Nederland. Rommelig ■Het gebouwtje van het ECM aan de Gordel weg is uiterst moeilijk te vinden. Het staat als fret ware verscholen achter andere bebouwing. De meeste mensen weten de ingang van het ECM dan ook pas na een grondige speurtocht te ontwa ren. Die onbereikbaarheid van het educatief, centrum is ge lukkig slechts een geografisch probleem, want uit de cijfers blijkt dat steeds meer buiten landers deelnemen aan de ver schillende cursussen die er worden gegeven. Het Educatief Centrum Mi granten richt zich op de vol wassen buitenlander en dat was een terrein waarop tot voor enkele jaren slechts de- club- en buurthuizen actief waren. Tn buurten met veel buitenlanders werd door vrij willigers les gegeven in de Ne derlandse taal. Plaisier heeft voor die cursussen'vanuit het club- en buurthuiswerk geen kwaad woord over. ..Maar ja; *het wordt natuurlijk gegeven door mensen zonder onder wijsdeskundigheid." !Het is opvallend hoe rommelig •■'ons land altijd heeft omge sprongen met onderwijs aan de .gastarbeiders die wij des tijds maar al te graag hierheen haalden. Eigenlijk was er nooit iets geregeld. Waar iets werd gedaan, was dat het gevolg 'Van plaatselijke initiatieven. .Er waren geen methoden, er was geen systematische aan- upak: men deed maar wat. vreemd voor. In het eigen land bijvoorbeeld had je een persoonlijke relatie met de le raar. Ook als je pijn in je buik had kon je bij hem terecht, of voor andere problemen. In Nederland denk je er,niet over om in die gevallen naar de le raar te gaan. Dat is voor de buitenlanders iets moeilijks. Het gevolg: als een mentor van het educatief centrum op huisbezoek gaat zit hij ir» een mum van tijd ook het belas tingformulier in te vullen, of hij wordt geraadpleegd bij an dere problemen. Nederlands leren Op de Rotterdamse taalschool zitten nu 210 a 220 leerlingen, die sterk in niveau varieren. Er zitten mensen met een uni versitaire opleiding, maar ook analfabeten. Zij zijn naar ni veau ingedeeld in groepen en zijn allemaal bezig zich de Ne derlandse taal meester te ma ken" „Het aanleren vanhet Nederlands lost de problemen van de buitenlanders nog niet op, zoals lange tijd wel is ge dacht". weet .Plaisier. „Maar door Richard Stomp het is natuurlijk wel een be gin." Het aanleren van het Neder lands gebeurt op de taalschool met de modernste middelen. „Wij hebben eigenlijk het best geoutilleerde onderwijsinsti tuut van Nederland", glim lacht Plaisier, En hij spreekt van video, bandrecorders, lan guage masters, 8 mm en 16 mm filmcamera's, 22 compu ters en een doka. Gemiddeld breng^een leerling een jaar door op de taalschool. Daarna staan verschillende mogelijkheden" open. Het edu catief centrum migranten heeft nog verschillende andere cursussen die de buitenlander op weg moet helpen in onze maatschappij, maar er zijn na tuurlijk ook mogelijkheden buiten de eigen school. Niet al tijd heeft een cursist reeel in zicht in de eigen mogelijkhe den. Een veertiger zonder op leiding die dokter wil worden krijgt dan de teleurstellende mededeling te horen dat voor zoiets jarenlange studie nood zakelijk is. Zelf ontwikkeld ..„Methoden voor volwassen buitenlanders zijn er nog .."steeds niet'', zegt Plaisier als het de protslemen opsomt die bij het onderwijs aan van vol- ^„wassen buitenlanders om de "hoek komen kijken. Maar wij ..jhebben hier zelf ons materiaal ontwikkeld. Dat wil zeggen: .Bestaande methodes herschre- ,<,.yen. Als-in een rekenboekje een sommetje wordt gemaakt .•-met' knikkers, maken wij er. iets anders van om de cursis- ten- te kunnen blijven boeien. r^'En ik kan gelukkig zeggen dat '"wij hier, na-vijf jaar werken, theel ver zijn." ij.De cursisten van de intensieve taalschool (wat slechts een on derdeel is van het ECM) heb- ,.(ben het moeilijk. Naast de boekjes die niet op hen zijn af-" „.gestemd, komt het hele Neder landse onderwijssysteem hen Onzekerheid Veel zekerheid hebben de mensen van het educatief cen trum niet over hun cursussen. De subsidie wordt telkens maar voor een jaar verleend. •Daardoor kunnen leerkrach ten niet vast worden benoemd. Weliswaar is met medewer king van de gemeente Rotter dam een noodoplossing gevon den, maar die geldt slechts voor twee keer een half jaar. Op 15 februari van het ko mend jaar loopt voor een aan tal leerkrachten af en zouden er dus ontslagen moeten val len, als geen structurele oplos sing wordt gevonden. Nog een andere moeilijkheid: de taalschool kan geen buiten landse leerkrachten aanstel len, omdat hun bevoegdheden niet worden erkend. Plaisier: „het is hard nodig dat er iets structureel gebeurt.. Want op deze manier doorgaan is eigen lijk niet mogelijk." De nog bijna gloednieuwe tramrijtuigen van het type ZGT-6 staan buiten dienst. Heden: klachten van mensen die in de buurt van de route van lijn 1 wonen. De trams Pieken name lijk niet alleen radio en televisie, maar zelfs opnameappara tuur'te storen. De RET heeft na die klachten metingen verricht, waarbij is gebleken,dat heteuvel aan de trams niét in een handomdraai verholpen kan worden. Er wordt nu een diepgaand onderzoek ingesteld naar de oorzaken van het storingsverschijnsel. Als die gevonden zijn en de storingen verholpen zijn, kunnen de ZGT-zessen weer op lijn 1 gaan rijden. 'Rotterdam De Rotterdamse rechtbank heeft gisteren een 32-jarige freelance-radiover- slaggever uit Krimpen veroor deeld tot 10 weken gevange nisstraf, waarvan zeven we ken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Recht bankpresidente mr R. C. Len- sink-Bosman achtte valsheid in geschrifte bewezen. In de periode maart 1980-1981 heeft de Krimpenaar ten onrechte een sociale uitkering genoten, waardoor de gemeente Krim pen voor zo'n 41.000 gulden benadeeld is. De sleepboot no. 23, de Eer- land, is naar zijn laatste rust plaats gebracht. Dat gebeurde met behulp van een 50-tons kraan, die aan de oosterkade van de Maas het gevaarte op een dieplader plaatste waarna het gevaarte dwars door Rot terdam naar zijn nieuwe rust plaats werd gebracht. Dat is het terras van bar-res taurant Formentor Maritiem aan de Wiessenbruchlaan in Hillegersberg. Opzet van deze hele operatie, die voornamelijk in de avonduren plaatshad, is het restaurant, wat aan de bin nenkant ook al behoorlijk ge decoreerd is met allerlei scheepvaartartikelen, een nog groter maritiem aanzien te ge ven. ISoortugaal De gemeente Poortugaai moet iimi983 haar reserves aanspreken om de ge- imeentebegrotihg sluitend te krijgen. Uit het" ^Keservepotje van" de gemeente wordt ruim |376,000.. gulden .gehaald. Bovendien ziet de ^gemeente'zich gedwongen om "haar tarieven sjleges, bouwvergunningen, begrafenisrechten if?n reinigingsrechten) met vier procent te fyerhogen. In het beleidsprogramma van het |PUidige college staat nog vermeld dat een dergelijke lastenstijging voor de bevolking zo ■mg mogelijk zou moeten worden vermeden, Jaar door de economische teruggang acht" ten een stijging nu onontkoombaar. sgortugaaLverklaart de oorzaak van.-de be.- "te^ngstekorten uit.de lagere bijdragen van het rijk. „Nog meer dan in 1982 2a! blijken dat ook voor de gemeenten de tijd van grote financiële teruggang is gekomen", heet het daardoor in de begeleidingsbrief bij dc nieu we begroting die net is uitgebracht. Door die sterke financiële teruggang zal ook het niveau van de gemeentelijke voorzienin gen teruglopen. Het betreft vooralsnog slechts een incidentele aantasting, aldus de begeleidingsbrief. Het komt er in 1983 op neer dat gemeentelijke gebouwen iets min der worden onderhouden, dat verzakte stra ten iets* later zullen worden opgehoogd dan normaal en dat er iets minder zandbakken in de gemeente zullen staan dan het jaar er voor,, 4

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5