Ëurotax wil in zee faiet Rietj e Konings Trage overheid bezorgt BV Kuypers bankroet ii ui Schiedam niet bang voor stagneren woningbouw Be j aarden voelen zich uitgekleed VIAARRINGS RASREAO SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWER COURANT Ozobleu moet weg Postzegelgeld voor wijkverenigingen Rien Lensvelt: 'Ze luisteren niet eens Raadsleden: doe iets aan 'dodenkruispunt' Mees Hope draait kraan dicht Broekpolder: geen gifstort vóór 1985 ABP moet teruglopende subsidies goed maken Wouthof luidt de noodklok over hoge huren □WATERWEG VRIJDAG 29 OKTOBER 1982 Schiedam Het Schiedamse êxibédrijf Euro tax 'gaat be sprekingen voeren met wet houder Zijdeveld en de stich ting Lentefeest om te komen tot samenwerking op het ge bied van gehandicaptenver- voer. Èurotax-woordvoerder Martin Huizer acht het in dit verband onwaarschijnlijk, dat Eurotax in beroep gaat tegen het voor vijf jaar verlenen van een taxi vergunning ten behoe ve van de tweede invalidenbus van Lentefeest. Alleen al dat feit betekent dat aan de oude vete tussen het taxibedrijf en Lentefeest-voorzitter Rietje Konings langzaam een eind komt. Huizer hoopt op een dienstver lening van Eurotax BV aan Lentefeest, die vanuit het pand op de Broersvest aan in validen vervoer doet. Hij stelt zich voor dat Eurotax de ritten maakttegen speciaal vastge stelde tarieventerwijl Lente feest de verdere begeleiding en verzorging van de klanten blijft uitvoeren. In zijn visie wordt Lentefeest dan van een belangrijke taak ontlast. MaassluisHet Maassluise ópen jongerencentrum Ozo- bleu moet verdwijnen. Naar aanleiding van schriftelijke „vragen van de PvdA-fractie heeft de liberale wethouder Elly Coenen besloten geen geld meer-aan Ozobleu te ver strekken. De geluidsoverlast zou onaanvaardbaar zijn, ter wijl het bezoekersaantal vol gens burgemeester en wethou ders beneden,peil blijft. Eerde re'plannen om het OJC in hun onderkomen - in de wijk 't Hoofd te- laten zitten, totdat een nieuw jeugdcentrum in de „Westwijk in gebruik zou kun nen worden genomen, zijn van de'baan. Alle vaste lasten huur, gas ,*n elektriciteit zullen vanaf 'juli 1983 niet meer door de ge meente worden betaalt. Voor popoptredens kreeg Ozobleu al, géén subsidie meer van stich ting De Jeugd haven. Het be stuur van het jongerencen trum zag het dichtdraaien van de subsidiekraan dèstijds als een soort'represaillemaatregel tegen., het 'daverende lawaai' yan^punk-, blues- en discomu- ziek; Dé "^gemeente zoekt nu naar een. mogelijkheid Ozobleu er gens anders onder te brengen. De Burgemeester Zaneveld- straat zou een mogelijkheid zijn, «waar het OJC samen met jongerencentrum De Toevlugt een pSnB. zou moeten delen. _Maar dat ziet'Ozobleu evenwel niet zo^zitten.",De geluidsover last blijft, terwijl we ook niet met De Toevlugt kunnen op schieten, zeggen ze. gaardingen- Naar aanlei ding van de drie dodelijke on gelukken op het kruispunt van de Burgemeester Pruissingel en de Maassluisedijk hebben twee raadsleden, Wim Kwak- kelstein van de PvdA en Rïen Lensvelt van de SGP, het Vlaardingse college van B en W schriftelijke vragen gesteld. De uitlatingen van beleids ambtenaar en verkeersdes- kundïge Roel Blom in deze krant over de veiligheid van dit 'dodenpunt' zijn bij de bei de politici niet in goede aarde gevallen. ÏCwakkelstein en Lensvelt zijn van mening dat -de ononver- ziehtelijke situatie op deze dijkkruising niet nog eens ja ren mag voortduren. Zij vin den dat het gemeentebestuur nu al stappen moet onderne men om verdere verkeerson gevallen te voorkomen. Wach ten met maatregelen tot na de reconstructie van de West- landseweg en de Marathonweg waardoor de verkeersdruk te op de Pruissingel verlicht moet worden is volgens hen j»ey acceptabel. De raadsleden willen onder meer,- dat burgemeester en wethouders op korte termijn kt. .de commissie verkeer en vervoer.voorstellen aandragen «om aan de onhoudbare situa- üf op het bewuste kruispunt einde te maken". Vier Maassluise wijkverenigingen hebben gister avond uit banden van wethouder Elly Coenen, die burgemeester Hans van Es op het laatste moment verving, een cheque ontvangen namens de kinder postzegelactie. De wijkverenigingen, 't Hoofdde Flat, Kapelpolder en Steéndijkpolder, delen op die manier mee in de opbrengst van deze landelijke ac tie. Wijkvereniging 't Hoofd kreeg een cheque van 5000 gulden voor de aanschaffing van inventaris. Wijkver eniging De Fiat ontving een cheque van 2000 gutden, waarmee een stencilmachine zal worden aange schaft. De verenigingen in de Kapelpolder en de Steendijkpolder kregen elk een cheque van 5000 gul-1 den, die door hen besteed zai worden aan creatief- en spelmateriaal. Schiedam Alle 56 werknemers van de BV Kuy pers komen dinsdag op straat te staan. Het ministe rie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening (VRO) is dermate traag geweest met het goedkeu ren van drie bouwplannen die Kuypers in Schie dam zou gaan uitvoeren, dat de Bank Mees Hope er geen gat meer in zag. Die bank heeft de geld kraan dichtgedraaid en Kuypers zag zich genood zaakt zelf maar het faillissement aan te vragen. Dinsdag wordt dat door de Rotterdamse rechtbank uitgesproken. Directeur Joep' Kuijpers deel de vanochtend mee, dat zijn bedrijf „steeds dieper wegzak te-in het moeras.". Het hoogst- onverwachte faillissement van deze Schiedamse aannemings maatschappij is iri de bouwwe reld hard aangekomen. „Wie Vlaardingen Rijnmondge- committeerde J.C. van Duin ziet de Vlaardingse Broek-- polder slechts als een 'tijdelij ke' stortplaats voor giftig ha- venslib. En dan nog alleen., als dat op basis van een mi lieu-effectrapportage „of iets dergelijks" te verantwoorden is. De toch al zwaar veront reinigde Broekpolder komt volgens Van Duin in geen geval in aanmerking voor. baggerstort vóór 1985, zoa's de stuurgroep berging bag gerspecie heeft aanbevolen. De Vlaardingse wethouder Cees Bot reageerde gister middag prompt door erop te wijzen, dat zijn gemeente het zeer oneens is met Rijnmond, met flien verstande dat de Broekpolder ook niet voor korte tijd als dumpplaats van vies slib mag worden gezien. BV Kuypers, éèn der grotere Schiedamse aannemers, is failliet. Het bedrijf aan de Westerkade zal dinsdag gesloten worden. Schiedam Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP), door de Schiedamse wethouder van ruimtelijke ordening Chris Zijdeveld voorzichtig beschreven als „een behoorlijk grote investeerder", moet ervoor zor gen dat de woningbouwplannen in noordelijke richting niet stagneren. Daarnaast denkt Zijdeveld dat er ook van het Rijk nog wel de nodige subsidies te verwach ten zijn om Woudhoek-Noord uit het slop te halen. In Den Haag voelt men er •olgens de meest recente mi nisteriële richtlijnen veel voor de nieuwbouw zoveel mogelijk te beperken tot stads vernieuwingsgebieden. Vlaar dingen kreeg deze week nog een 'seintje' dat tal van plan nen gevoeglijk onderin een bureaulade gedeponeerd kun nen worden. Chris Zijdeveld is er echter, ondanks dat zijn ge meente diverse grootschalige nieuwbouwprojecten in Woud- hoek en Spaland op stapel heeft staan (in totaal voor 5000 woningen), niet écht van ge schrokken. Volgens hem ziet het er voor Schiedam een stuk rooskleuriger uit. Ook Schie dam heeft echter al de gewij zigde opvattingen bij het rijk meegemaakt. De wethouder: „Wij hadden voor het komend jaar een contingent van 1400 woningen gepland. .En nu blij ken we er maar voor 700 aan spraak te kunnen maken op subsidie." Een verlies van 700? De im mer grijnzende Zijdeveld:' „We fVlaardingen SGE- :raadslid Rien Lensvelt ;kan zich er erg kwaad Ijver maken. Hij kwam ■deze week in de verga dering van de commissie :Voor volksgezondheid •»iet een aardig ïdee, ".Waarmee geld uitges paard zou kunnen wor den, maar dat voopstel" ^erd niet genoteerd, om dat hij ermee^iifcie ver- [keerde—-Commissie, zat. >>2e luisterden niet eens!", zegt Lensvelt een beetje nijdig. Binnen de SGP/RPF-frac- tie is onlangs het initiatief genomen om eens uit te zoeken, wat er zou kunnen worden bespaard door de bassins in de gemeentelijke zwembaden op tijden dat die niet worden gebruikt af te-dekken met een isoleren de deken. Op die manier gaat er minder warmte ver loren, zodat er minder, energie nodig is om de ba den weer op temperatuur te brengen. Volgens de bere- keningen van de fractie kan dit zo'n 10.000 gulden per jaar opleveren, waarbij met de Jasten voor de beno digde investering van 40.000 gulden al rekening gehouden is. Lensvelt kreeg in de com missie voor volksgezond heid te horen, dat hij daar mee in de commissie voor sport en recreatie moést zijn en ondanks zijn betoog, dat een tweemansfractie nou eenmaal niet in iedere com missie zitting kan nemen werd zijn voorstel niet ge accepteerd. „Dan kóm je met een besparing en dan wordt het niet eens aange nomen!", moppert Lensvelt. „Ik ben van plan er met de begrotings-gemeenteraad weer mee te komen. Dan dien ik ook een amende ment in, want ik vind: als j£ die bezuiniging op die zwembaden kunt vinden, dan is het onzin om ook de tarieven te verhogen. Dat moet dan ook niet gebeu ren." hebben er in iede*- geval 7ÜÜ binnen. En er bestaat gewoon een hele correcte samenwer king tussen de gemeente Schiedam, het Openbaar Li chaam Rijnmond en het rijk." Woningen bouwen zonder fi nanciering, daar begint de ge meente Schiedam niet aan. Iets dat beangstigend lijkt met grootscheepse uitbouwplannen in noordelijke richting. Zijde veld echter: „De toekomst ziet er echt niet zo beroerd uit. We hebben al contacten gelegd met een behoorlijk grote in vesteerder daar kan ik over een paar weken meer over zeggen (het ABP, red.) en dan kun je, ook zonder die subsidie, toch wat dingen voor elkaar krijgen. En er is ook al volstrekte overeenstemming over, dat we dan door kunnen gaan met die energiezuinige aanpak in Woudhoek-Noord." Het ABP als financier is vol gens Zijdeveld nog maar één aspect om de (bouw)toekomst niet al te somber in te zien. Hij heeft ook nog alle vertrouwen in het Rijk. De wethouder: „Ik ben ervan overtuigd, dat we redelijk bedeeld blijven wor den. Het gehele tramprpject is alleen maar van de grond ge komen met het oog op de wo ningbouw in Noord. En neem de interim-saldoregeling. Wij zijn er voor in aanmerking ge komen omdat we zoveel uit bouw gepland hebben staan. Nee, gelukkig ziet het rijk die samenhang volstrekt...." zal de volgende zijn?", zeggen collega's van de gebroeders Kuijpers in een reactie op het bankroet. De BV Kuypers leek een solide bedrijf, met diverse opdrachten in het vooruitzicht. „Maar door het uitstel hiervan ontstond een zwart gat in de werkbezetting. Het was niet meer kostendekkend te krij gen. Terwijl wij eigenlijk, vol gens onze planning, allang aan het bouwen hadden moeten zijn", aldus directeur Kuijpers, die zelf straks ook zijn hand zal moeten ophouden. Bijna zestig jaar heeft het bedrijf be staan. De BV is gevestigd op de -hoek van Westerkade en Stadhouderslaan, in de voor malige branderijpanden Nep- tunus en Mercurius. Drie belangrijke plannen van de gemeente Schiedam en de woningbouwverenigingen van de SSSW komen met het fail lissement van BV Kuypers op het spel te staan. Kuypers was door het gemeentelijk woning- beheer uitverkoren voor de renovatie van de twee bejaar denflats Emma en Nieuwland achter de 4 Molens, een plan waarvan de voorbereiding al twee jaar geleden begon. En in opdracht van de SSSW zou Kuypers 69 woningen gaan bouwen aan de Raam in de Brandersbuurt en 15 aan de Maasdamsestraat in Schiedam- Zuid. Deze bouwgrond, voor heen eigendom van de failliete Kreuger Huizenbeheer BV, was destijds via een tip van Kuypers bij de SSSW in han den gekomen. Deze drie bouwplannen liggen elk al een jaar in Den Haag. Steeds was het wachten tot het ministerie van VRO groen licht gaf. Maar bij de SSSW- plannen kwam er de' klad in, omdat dan onevenredig veel subsidiegeld voor kleine wo ningen naar Schiedam zou gaan. En bij de renovatie van de twee bejaardenflats (een project van een kleine veer tien miljoen gulden) werd het ook knokken voor het ge meentelijk woningbeheer, toen bleek dat het ministerie wei nig happig was op het dure re novatieplan. Het uitstel van de drie plan nen maakte dat BV Kuypers zijn personeel niet aan het werk kon houden. Er is gepro beerd met arbeidsbureau (GAB) en vakbonden tot over leg te komen over een aantal ontslagen, maar ketste af. Het GAB weigerde een ontslagver gunning, de FNV verzette zich tegen ontslagen met het oog op de bestaande bouwplannen. Op die basis kon BV Kuypers het hoofd niet boven water houden. Zie ook pagina 19 Vlaardingen De bewoners van bejaardencentrum de Wouthof. in Holy nemen het niet langer. Ze zijn de hoge woonlasten zat.- Zij houden steeds minder geld van hun AOW en pensioen over.; Enkele bewoners hebben de koppen bij elkaar gestoken en een; comité opgericht dat wil proberen enkele gaatjes te zoeken om'1 wat van de huren en servicekosten af te krijgen. Er moet gewoon wat gebeu ren", stelt comité! id J. van Wingaarden. „De huren gaan steeds maar omhoog. We wor den gewoon uitgekleed. Je houdt nauwelijks meer iets over van je pensioen en AOW. Steeds meer bewoners komen in financiële moeilijkheden." De bewoners hebben een ver hoging van de huren en de servicekosten gekregen van ongeveer zevenhonderd gul den per jaar. Velen krijgen huursubsidie; die is echter maximaal 435 gulden. EN met huren van rond de duizend gulden per maand schieten ze daar niet veel mee op. „Men sen, die het echt niet meer kunnen betalen, kunnen naar sociale zaken gaan", zegt Van Wingaarden. „Maar dat is toch gek. Wat ze aan de ene kant verhogen, moet aan de andere kant door de overheid weer worden bijgepast." Het comité 2et vraagtekens bij een aantal zaken, dat in de servicekosten zit. Zo begrijpen de ouderen niet waarom ze voor tuinonderhoud moeten betalen,- terwijl de Wouthof van de gemeentelijk Algemene stichting voor huisvesting en verzorging van bejaarden is „Wij betalen toch ook' gemeen- telïjke belastingen. Waarom kan het tuinonderhoud met vallen onder het gemeentelijk onderhoud groenvoorzienin gen", zo vraagt het comité zich af. Een ander punt van kritiek is dat de kosten van de recrea tiezaal, 'logeerkamers en de zusterpost sinds kort niet meer in de huurprijs begrepen zijn. Dat betekent wel dat service kosten extra omhoog zijn ge gaan. Ook vindt het comité dat er nog voor'deze winter iets aan de verwarmingsinstallatie en de isolatie van de woningen moet worden gedaan, waar door de stookkosten kunnen worden gedrukt. Sommige wo ningen zijn niet warm te sto ken. Momenteel wordt onder zocht wie verantwoordelijk is voor het slechte functioneren van de verwarming. Maar het X comité stelt dat de bewoners^ daar niet op kunnen wachten,; omdat het wel eens een heell langdurige juridische zaak kan* worden. X Directeur G.J. Verburg van de* Algemene stichting voor huis-- vesting en verzorging van be jaarden zegt voor de volle honderd procent achter de be woners te staan. Hij stelt dat, de stichting er eigenlijk niets aan kan doen en dat een oplos sing uit Den Haag moet ko-, men. Onlangs heeft de stich ting bij de Tweede Kamer ook al aan de bel getrokken. „De bejaarden zijn volledig af hankelijk van de maatregelen!, van de overheid. Door alle be-' zuinigingen gaan ze schrikba~ rend in inkomen omlaag. De" meesten. zitten ver onder het minimumloon. De lasten stij gen steeds, maar hun inko mens en de huursubsidie gaan niet evenredig omhoog. De be langrijkste oorzaak is volgens mij het niet aanpassen van de huursubsidie. Het maximale bedrag van 435 gulden is veel te weinig voor rnensen, die minder dan 15.000 gulden aan inkomsten hebben. Daar wordt de huurverhoging niet mee opgevangen", aldus Ver burg. Tankercleaning wint van Schiedam-Zuid Schiedam De Raad van StaL te heeft een sehorsingsverzoek' van de -bewonersvereniging Schiedam-Zuid over verlening van een hinderwetvergunning aan het overlast gevende be drijf Tankercleaning afgewe zen. De argumentatie is de vereniging nog niet bekend. De bewonersvereniging heeft hiermee de strijd tegen het tankerschoonmaakbedrijf aan de Wilhelminahaven overi gens nog niet verloren. Lós van de verloren schorsingspro- j cedure loopt nog,een beroeps zaak tegen de vergunmngaan-"-"- vraag. - -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1