'We praten alleen maar over i huid van V er bouwing Poortgebouw haalt ruime meerderheid Bewoners ran de Staart hebben er genoeg van: Diep. o. dieper... diepst...! KRONIEK EN KRITIEK m: te.' Man in borst gestoken Sieraden I gestolen - mm Pianokwartet voor orkest Ook n keren Rotterdam Voor 2 1/2 ton aan vernielingen I^Roiiehdams' Nieuwsblad 1 ^29iktobér>I9S2^ -RW'r:- Dordrecht Ongestoord zitten enkele pa tiënten in de ongezellige wachtkamer van 0e GG GD in Dordrecht te wachten. Dat het overvol is, wekt yoor het eerst geen er gernis. Men is op de hoogte van de bezet- tingsactie van bewoners van de gifwijk 'de Staart' en hebben eigenlijk alleen maar be grip. En die voor de hand liggende gedach te: 'blij dat ik er niet woon'. In het kantoor leggen de bezetters een kaartje of blijven in gesprek over de situatie. onderzoek door lijk specialist. Edwin Mijnders, onafhanke- De actievoerders doen het rus tig aan. Alleen hun aantal, schommelend tussen de vijftig en zeventig mensen, is opval lend. Voor de rest geen schreeuwende spandoeken of agressieve handelingen. 'j.Wij voeren op een normale manier actie", zegt woordvoer der en bewoner van de wijk, Piet Klaverdijk. „Het gaat ons ér alléén maar om dat wij ein delijk eens rust krijgen. Net als iedereen willen we nor maal en rustig kunnen wonen. Tot op heden is dat echter nog niet het geval." De hele 'gif-ellende' begon op 11 september 1981, toen de ge meente Dordrecht via een persbericht beaamde, dat er in de nieuwbouwwijk in de grond nogal wat gifvaten wa ren aangetroffen. In eerste in stantie wérd het allemaal wat gesust, maar toen de bewoners zelf op onderzoek uitgingen bleek; dat de hoeveelheid ei genlijk schokkender was dan de gemeente, maar ook de pro vincie, voordeed. Rotterdam Na een ruzie'in ..een koffiehuis.is in de Bloem- fonteinstraat de 24-jarige Rot terdammer J. Ozturk met een mes in zijn borst gestoken door een. 37-jarige man. Het slacht offer, kon na: behandeling in het Dijkzigtziekenhuis naar huis. 'De dader rende na de steek partij weg. Hij werd achter volgd door andere bezoekers van het koffiehuis, die het voor het slachtoffer opnamen. In de Christiaan de Wettstraat werd de dader ingesloten en metstenen bekogeld. Een politieman moest een. waarschuwingsschot afvuren, f omdat het publiek zi^h niet I wilde verwijderen en de dader 3 zijn mes niet liet vallen. Na het schot kon de dader worden aangehouden. De politie ver- zoekt getuigen van de steek- 5 partij contact op te nemen met 3 de recherche van het bureau I Groot IJsselmonde, telefoon 3 143144. Rotterdam Uit een woning in de Prinses Julianalaan is i voor 22000 gulden aan siera- den en bestek gestolen. De be- woners waren op vakantie. De werkster ontdekte dat de keu- i kendeur was geforceerd en waarschuwde de politie. Meer dan een jaar lang hebben de bewoners alleen incidenteel om de" zo broodnodige aan dacht voor. hun probleem ge- .vraagd. Het bleef bij ellelange gesprekken, pogingen om on derzoeken op gang te brengen en beroepen doen op de GG GD van Dordrecht om alle be woners van de wijk te onder- zoeken; Keer op;keer echter werden ze, van het kastje naar de muur gestuurd. Milieu-gedeputeerde J. Hekkelman bracht geen licht in hef duister, de verant woordelijke staatssecretaris door Martijn Verwaaijen Foto's: Henk Speksnijder mevrouw I. Lambers-Hacque- bard verkondigde alleen maar dat er geen geld was om de mensen uit de problemen te halen en burgemeester J.H. van Zuuren roept constant uit, machteloos te staan omdat het Rijk verantwoordelijk is. „Allemaal leuk en aardig, maar er is één groep die overal buiten valt: de bewoners zelf", zegt Piet Klaverdijk. „Men houdt totaal geen rekening met de spanningen die bij ons leven. Als je naar je werk gaat dan wordt alleen maar ge vraagd naar dat gif. Als je thuiskomt heeft je vrouw de hele dag nergens anders over gesproken dan over dat gif. Dag in dag uit praat je er over, word je er mee geconfron teerd. Een normaal mens houdt dat niet meer vol." Achtergrond Het einde van het geduld uit zich momenteel in de bezet ting van de geneeskundige dienst, volgens de bewoners één van de schakels die de problemen een beetje naar de achtergrond probeert te druk ken. Zoals het geval is bij Ria Mijnders. In haar kruipkelder werd het eerste gifvat gevon den. Zij maakte zich zorgen over haar twee kinderen, Arjan (3) en Edwin (5). Haar verhaal: „Arjan had een bult in zijn nek. Dat gebeurt wel meer bij mensen hier uit de buurt maar ik was toch behoorlijk onge rust. Er brak een ontzettend spannende tijd aan want hij moest geopereerd worden en het was nog niet duidelijk of het gezwel kwaad- of goedaar dig was. Gelukkig bleek het goedaardig 'maar direct toen dat bekend werd heb ik de GG GD verzocht om een uitgebreid onderzoek." Ziekenfonds Vooral gezien de gif-achter gronden leek dat een redelijk verzoek: ,,Maar het eerste wat mij gevraagd werd was hoe ik verzekerd was: Toen bleek dat ik in;het ziekenfonds zat wérd mij doodleuk, .verteld; dat dat niet vergoed zou 'worden. Het. klinkt te:keihard misschien; maar pas als mijn 'zoontje kan ker had gehad zou het onder zoek vergoed worden. Ik dacht toen ik dat hoorde dat ik een: tik in mijn gezicht kreeg." Ria Mijnders legde zich er niet !bij neer en; consulteerdeeen onafhankelijke specialists de Bredase' chirurg dokter, Van der Schaar. „Arjan kreeg'een bloed- èn een haaronderzoek. De eerste keer blegk dat hij te, 'wéinigwitte bloedlichaampjes jhad ennaarhet schijntiser jdan iéts mis aan het beenmerg. Bij hettweede.onderzoek bleek 'dat gelukkig niet zó, het had zich goed. hersteld." Het haaronderzoek (er wérden Piet Klaverdijk ...'enorme invloed op de gemoedsrust van de gezinnen'.... Was Schönberg nu de meest radicale vernieuwer in de twin- tïgste eeuw of beëindigde hij een muzikaal tijdperk door er 'de-uiterste consequenties uit te trekken? In ieder geval zag hij''-.zijn eigen rol in de muziekgeschiedenis eerder als noodza- l^/kélijk dan als wenselijk en bleef hij zijn leven Jang een aan- *\.lal.'op en top romantici bewonderen. Een van hen was -^Brahms, wiens romantische inslag vaak gehuld was in heel ^."■doordachte muzikale vormen en dat lag de opsteller van de twaalftoonstechniek wel- orkestreren. Deze bewerking was gisteravond te horen in een uitvoering door het Rot terdams Philharmonisch Or kest onder leiding van Simon Rattle. Hef klinkende resultaat riep in zijn beste momenten het. symfonisch werk van Brahms in herinnering! Maar een orkest is nu eenmaal min der wendbaar dan een .kamer- .muziek-ensemble en dat lever-, 'de een te'groot aantal bedaar- Schönberg gaf aan zijn bewon-, '^tiering gestalte door in 1937 "-Brahms's, pianokwartet in g te Grote Doel en zaal: Rot-' terdams Philharmonisch Orkest o.Ijv. Simon Ratt- Imogen Coo- j te per,v piano; - werken van 'Berg, Beethoven teen Brahms/SchÖnberg. ^Herhaling vanavond.' de momenten op waar de pit. uitverdwenen was. Het best bevielen die passages waar de instrumenten individueler naar voren konden komën, zo als in de heel spits gespeelde inzet van het andante. Hoogtepunt van de avond was de uilvoering van de Lulu-sui- door Kees de Graaf te van Schónbergs meest ro mantische leerling Alban Berg. Dit aan de opera 'Lulu' ontleende werk roept een be klemmende fataliteit op die voortdurend voelbaar blijft. Simon Rattle inspireerde het orkest tot spel van hoog ni veau, waarbij de fascinerende .klankkleurwisselingen volko men vanzelfsprekend in el kaar overgingen. Daardoor kregen bijvoorbeeld de varia ties op een simpel melodietje een grommende dreiging. Ook dé. uitbarsting in- het adagio kwam precies over zoals het moet: onverwacht én tegelijk! het besef oproepend dat deze explosie samenhangt met. de voorafgaande schijnbare rust. Na. deze. mentale inspanning viel het orkest daarna bij de begeleiding van Beethoyens tweede pianoconcert terug in een weinig inspirerend eri rechtlijnig spel. De Engelse pianiste Imogen Cooper kwam na de wat moeizaam klinken de cadens van het eerste deel meer los, maar kon,niet voor- komen dat de totale interpre tatie te wensen overliet. monsters naar 'een laboriatori- um in 'Amerika gestuurd) le verde .echter belangrijkere r conclusies op. Ria Mijnders:. „Daaruit bleek dat er vier stof fen aanwezig waren die ver boven de norm; lagen: arcéeri, koper; zink en lood. Het waren precies de stoffen die ook bij het bodemonderzoek aange troffen waren." Geschrokken Ria Mijnders geeft toe behoor lijk geschrokken te ..zijn. „Al is het niet zo dat mijn zoon ern stig ziek is, toch betekent het dat er iets duidelijk mis is. Het blijkt gewoon veel erger te zijn' dan wij zelf aanvankelijk dachten. Daarom is het een belachelijke zaak dat nog steeds geen aandacht aan ons geschonken wordt. Het enige dat wij willen is dat wij alle maal op kosten van het Rijk door de GG GD onderzocht worden: Wij kunnen er ook niets aan doen dat dat gif on der ónze huizen ligtt," Naast de lichamelijke proble men, die zich óp dit; moment eigenlijk nog niet aantoonbaar voordoen,, kampen de bewo ners ook met de enorme onze-, kerheid, hert psychische pro bleem dus. Piet "Klaverdijk: „Er wordt gewoon gesold met de gezondheid van alle bewo- 1 ners, maar als we met onze problemen aankloppen wordt uitgeroepen dat hét allemaal 'wel meevalt. Een onderzoek van de inspecteur van de volksgezondheid loog er niet om. Hij was van mening dat er op korte termijn iets gedaan moest worden; Per :1 augustus zou een deel van de wijk ont ruimd worden, maar er is npg steeds niets gebeurd. Dat werkt onzekerheid in de hand.'" Klaverdijk somt nog meer voorbeelden op. Noemt met name het probleem van de huizenbezitter, dat 2ijn woning onverkoopbaar is. „Er zijn al mensen die promotie in hun bedrijf hebben moeten weige ren omdat 2e dan overge plaatst moesten worden. En dat wordt ze onmogelijk ge maakt, omdat het huis niet te verkopen is. Het zijn in het licht, van de problemen gezien slechts kleine details maar het heeft een enorme invloed óp de gemoedsrust van de gezin nen". Nog niet verslagen maar zeker wel in pure ongerustheid zit ten de bewoners van de Dordt- se gifwijk nu te wachten op de staatssecretaris, de gedeputeer de en de burgemeester.; Ze zet ten hen eigenlijk voor het blok. Want het geduld is .pp. Pas na aanvaardbare toezeg gingen zullen zij de hal van de GG GD verlaten. Al duurt het weken, dat maakt niet uit. Wij willen eindelijk eens rus tig leven..." v- j Poortugaal De Poortugaal- se nieuwbouwwijken Zalm plaat, Meeuwenplaat en'. Mid dengebied hebben zich tegen een samenvoeging met Rot terdam gekeerd, Eerder was het zelfde gebeurd in de nieuwbouwwijk.;. Boóm- gaardshoek. De bewoners hebben zich uitgesproken in een enquête die werd gehou den door het actiecomité 'Platen voor Poortugaal'. In Boomgaardshoek namen de bewoners nóg- massaal deel aan de enquête: op de platen deed tot nog 'toe slechts 68,9 procent mee. De inzenders waren het wel roe rend metelkaar eens:95,2 procent wees een toevoeging aan grote buurman Rotter dam af. Minister Rood van binnenlandse zaken heeft in middels tot een toevoeging van de wijken aan Rotter dam besloten, maar de zaak moet nog in de Tweede Ka mer worden behandeld. Wat moet een kroniek schrijver aan met zo'nte raad van gisteren. Er over schrijven betekent, dat je dat gedóe serieus neemt. Er over zwijgen schept een leemte iirt de kennis, die u via deze kritiek van het raads werk opdoet: Dus toch maar aan de slag: de kie zer moet wel weten, hoe de raad er de laatste tijd een potje van maakt. Dat geschiedt onder het motto: actie, harde actie. Het gebeurt echter zo te pas en te onpas. ttef men het spoor bijster raakt tussen wat gemeend wordt en wat komedie is. Neem zo'n discussie over een bewaakte bewaar plaats voor fietsen op de Coolsingel. Die wotdt gefinancierd uit het fonds, waarin bedrijven geld dienen te storten als zijzelf onvoldoende voor i parkeerplaatsen kunnen zorgen. Als WD en CDA in het college vertegenwoordigd zou den zijn geweest, zou daar geen haan naar ge kraaid hebben. In die dingen moet je praktisch zijn. Nu maakten Bohré <CDA) en ook Polak (WD) daar een hals zaak'van waarover mon deling diende te worden gestemd. Dat het alle maal tijd kost, is niet zo erg. Daar is de vergoe ding voor raadsleden voor en de verslaggevers op de perstribune wor den ervoor betaald daar te zitten. Maar het deva lueert het niveau van be sluitvorming zo. En neem de overeen komst, die de gemeente gaat sluiten met de ANWB over de plaatsing en het onderhoud van de AN W B-richtingbord en Het is best een aardig geintje van Baggerman (VVD) om daarbij een motie in te dienen, waar in gevraagd wordt de weg naar de luchthaven Zestienhoven bleter aan te geven. Het was leuk, omdat D'66 uit zijn tent moest komen. Beide de mocraten gaan er prat op in het programak- koord een goed woordje voor de Rotterdamse luchthaven opgenomen te hebben gekregen. D'66 verklaarde royaal het eens te zijn met WD en CDA. De PvdA wilde niet vervelend doen en vroeg een nader1 advies over de consequentie van de uitvoering van de mo tie. Maar neen, er diende weer hoofdelijk over te worden gestemd. Dan is het weliswaar interes sant te constateren, dat de PvdA zijn coalitiege noot D'66 laat barsten, maar je bereikt ér. niets mee: motie verworpen, wegwijzers naar 't vlieg veld van de baan. Met aanhouding zou het punt in de raad zijn terugge komen en wie weet hoe dat nog had kunnen uit- pakken. Het gevaar van dat op de spits drijven is, dat je in zaken waarin je wel principieel iets te zeggen hebt, niet meer serieus wordt genomen. En dan slaat de vlam in de pan. Kijk: Kerstholt (VVD) en Zijlstra (CDA) heb ben groot gelijk, dat zij niets vóelen voor de aan leg van een fietspad op de Groene Hilledijk en kel en alleen omdat het in het fietspadenplan van 1977 staat. Als het zo uitkomt, dat de aanleg tegelijk in een onder houdsbeurt kan worden meegenomen, is het nog* tot daaraantoe. Maar als je voor de somma van ƒ1,8 miljoen (wilt u dat bedrag even op u laten inwerkende Groene Hilledijk overhoop wilt halen omdat het politiek zo progressief is Rotter dam van fietspaden te voorzien, dan heb je zo wel een gat in je hand als een gaatje in je hoofd. Daarbij komt dan, dat Kerstholt niet nut ineens tegen de aanleg van dit fietspad is ('we zijn voor fietspaden, maar alleen als dat mogelijk en no dig is'), maar altijd te gen het rijwielpad op de Groene Hilledijk is ge weest omdat het niet no dig en daarom te duur is. De sfeer van de vergade ring was^ intussen al weer zo stekelig gewor den, dat wethouder Jan Laan hoogst geïrriteerd constateerde, dat 'de WD had laten blijken ten aanzien van het fietspadenplan zijn koers duidelijk te heb ben gewijzigd'. Dat was een overbodig en daar door dom antwoord, - want de VVD is niet van koers veranderd: Kerst holt had alleen over dit specifieke fietspad ge sproken én wil het fiets- padenplan alleen wat se lectiever t uitvoeren. Trouwens: mevrouw Toos de Vos (PvdA) blijkt ook al slecht te kunnen luisteren, want ook zij legde de WD'er woorden in de mond, die hij niet gezegd had. Waar blijven we, als dit dé .toon wordt; waarop - raadsleden met elkaar debatteren. - En om de stemming nog geprikkelder te maken, blijken PvdA en PSP er een gewoonte van te gaan maken VVD en CDA voor te houden, dat al dat stellen van vragen in de raad niet nodig zou zijn als de leden van deze partijen de vergade ringen van de raadscom missies weer zouden gaan bezoeken. Natuurlijk zijn de raads- commissies er voor om jhettevóorweik^.1 vóór de raadsbehandeling te doen. PvdA en 'klein links' zijn echter de Iaat- I ste, die de oppositie te- i recht mogen wijzen. Hun beleid is de oorzaak van de onmogelijke situatie, die is ontstaan. De gespannen verhou dingen - soms leidend tot debatten op ruzie-toon los je niet op, door met de armen over elkaar te luisteren hoe VVD en i CDA oppositie voeren én zelf wat hautaine opris pingen te laten horen. - Dat leidt tot vergaderin gen, waarheen een krant beter zijn operette-recen sent kan sturen dan zijn raadsverslaggever. Het leidt tot een niveau, dat steeds dieper zinkt. Het behoort tot de op dracht van elke politicus naar beste weten en kun- - nen de stad te besturen. Die maatstaf wordt in Rotterdam niet meer ge haald. Het gaat niet aan de verantwoordelijkheid daarvoor bij één of enke le partijen te leggen. Het is de verantwoordelijk heid van de héle raad. van alle 451 t 46-ste. Rotterdam Volgens de VVD balanceert het college op de grens van „onbehoorlijk bestuur" met het voorstel het Poortge bouw voor één- en tweepersoons huishoudens te verbouwen met zelfwerkzaamheid van de krakers. Mevrouw N. van der Pol- Van den Dorpel noemde het voorstel schijnheilig, omdat het col lege doet alsof het een normale zaak is, terwijl het feitelijk om een experiment gaat. vervolgens in de raad een dui delijke meerderheid. Slechts een deel van de CDA- en de VVD-fraetie stemde tegen, omdat men zich niet door kra kers de wet wil laten voor schrijven. De kritiek van de VVD richtte zich op het feit, dat deze ver bouwing een premie op een kraakactie lijkt te zijn. De kra kers hoeven niet urgent wo ningzoekend te zijn om vóór woonruimte in aanmerking te komen: Het meehelpen aan de verbouwing geeft hen bepaal- V dé woonrechten. G.R. van Veldhuizen van de CPN stak de loftrompet over het collegevoórsteL: „Het is een goed voorbeeld van hoe het - ook. kan",zei hij. Ook PvdA- raadslid E. Bakema had niets dan lof. „Het Poortgebouw moest een woonbestemming krijgen, ook van de VVD. ik weet niet hoe dat anders kan." Wethouder ir. P.O. Vermeulen wees erop, dat er steeds goed, soms ook hard overleg is ge weest tussen krakers en ge-, meente, waardoor Rotterdam tot deze oplossing is gekomen, te We" willen niet afkoersen óp Amsterdamse te toestanden, maar als er grenzen worden overschreden, die je als ge meente niet kan accepteren, moetje een grens trekken. Dat is bij het Poortgebouw niet no dig gebleken." S, Het voorstel totvverbouwing van het Poortgebouw behaalde Rotterdam De politie heeft de afgelopen dagen tien jonge ren in de leeftijd van elf tot zestien jaar aangehouden, die voor zon 260.000 gulden ver nielingen hebben gepleegd in en aan diverse scholen in het westelijk stadsdeel. Tegen hen: is proces-verbaal opgemaakt; ook wegens openlijke geweld pleging. omdat zij diverse mensen hebben mishandeld.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4