21 Gif uit havenbagger komt terecht bij Hoogvliet 'groot Slechts zes nieuwe scholen voor voortgezet onderwijs Stemming over fietspad, stalling en ANWB-borden Bevolkingsonderzoek is volksverlakkerij Y BEL VOOR EEN PROEFABONNEMENT 01820-12744/ w Rotter dam: I-- f Leraren kijken in de I Sijthoff- I keuken Gedeputeerde over eis bezetters GG en GD-kantoor: Yokohama uit 1 de lucht illlllllllllllllllllillillllllllllllllllllüllllll j Grondwerker rvangt giftige i slang I Votainer ook in Chicago Vrachtwagen- chauffeur rijdt op vrouw in Uitbreiding van goedkope energie haalt het niet Gemeenteraad Rotterdam: 'VRs ■-rh t~. l!ï% Rotterdams Nieuwsblad vnjdag RZ RV/RY/RW 29 oktober 1982 S' Rotterdam Los gif in het verontreinigde haven- bagger uit de Eerste Pe- troleumhaven komt in kleine hoeveelheden met- U tertijd terecht in de pol- J? ders tussen Hoogvliet en f Poortugaal. Tot deze conclusie komt ge meentewerken Rotterdam in een onlangs uitgebracht ver volgrapport, waarin onder meer de grondwaterstromen zijn berekend. Bij de bereke ning is uitgegaan van het zoge noemde puttenplan, waarbij de met landbouwvergif veront reinigde bagger wordt opge borgen in diepe kuilen in de1 bodem van de haven. 'Vervuiler' Shell en Rotterdam 2ijn van mening dat een der-' gelijke oplossing het best is. Afdammen van de zuidelijke poot van de haven wordt afge raden. De voordelen voor het milieu wegen niet op tegen het economische belang: zes hecta re 'nat' haventerrein zouden bij afdammen verloren gaan met als gevolg ernstige be drijfseconomische schade voor Shell-Chemie, aldus het rap port. Bij het puttenplan zijn de prognoses dat het enkele hon derden tot vele duizenden ja ren kan duren, voordat de gif tige deeltjes aan de oppervlak te komen. In het onlangs uit gebrachte rapport beveelt ge meentewerken aan om het proces te vertragen. De putten moet dan worden bedekt met een grondsoort, die de giften aan zich kan binden. Inmiddels heeft het D'66- raadslid W.G. van Zanten in de Rijnmondraad schriftelijke vragen over de rapporten ge steld. Hij wil van het dagelijks bestuur weten of er met het puttenplan sprake is van een milieuhygiënische oplossing en of het dagelijks bestuur van Rijnmond het eens is met de conclusies uit het rapport. üiiiiiiiimiiiifiiiiiiHiiiiifiniiiimiiiittiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiuiiiiKiMiiiKiiiiiiiiiiiifimminiiiiiiiË' Rotterdam Rotterdamse leerkrachten brengen deze middag een bezoek aan Sijthoff-Fers in Rijswijk, de plaats waar ook het Rotterdams Nieuwsblad wordt gedrukt. In totaal 54 leraren en leraressen ne men een kijkje in de keu ken van ons krantenbe- drijf. Het bezoekje vindt plaats in het kader van Sijthoffs. eigen onderwijsproject Scholen die aan dat project deelnemen kunnen ge bruik maken van tal van diensten van Sïjthoff, waaronder het uitgebreide documentatiecentrum, themaboekjes over actuele onderwerpen en diaseries. Bovendien mogen school klassen die aan het project meedoen een keertje op bezoek komen om te zien hoe de krant wordt ver vaardigd. siiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiftiiiiuiifiiiiiiiiiiiiiiftiiiifiiiifiiiiiitfffiiiiifiiitifiiiiiiiiitiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiii^ Den Haag „Een bevol kingsonderzoek is onzin. Wij zijn dan ook niet van plan om er een in stellen." Dat zei gedeputeerde dr. J.W. Hekkelman gisteren tijdens een vergadering van de pro vinciale commissie voor mi lieubeheer naar aanleiding van de bezetting door bewo- Rotterdam De radiocontro- ledienst van de PTT en de po- litie hebben gisteren de radio- - piraat 'Yokohama' uit de lucht gehaald. De uitzendingen wer- den verzorgd vanuit een wo- ning in de Vrouw Jannestraat. f De complete zendinstallatie en i een groot aantal platen en ge- luidsbanden werden in beslag genomen. In het pand bevon- den zich zes mensen, toen de politie binnenkwam. Rotterdam Een grondwer- - ker heeft gistermiddag tijdens j werkzaamheden op de Den i Hamweg een 1.20 meter lange f; slang gevangen. Met een schep zag de man kans de slang in een doos over te hevelen. Het dier werd naar Diergaarde BUjdorp gebracht, waar bleek dat het een om een giftige Hol landse adder ging. Volgens i' deskundigen is het mogelijk i dat de slang in het wild voor tkomt. ners van de Merwedepolder van het GG en GD-kantoor in Dordrecht. Eén van de eisen van de bezetters is zo'n bevol kingsonderzoek, Ze vrezen na melijk 'voor hun gezondheid, omdat ze al jaren op verontrei nigde grond wonen. „Zo'n onderzoek is verlakke rij. Je kunt er mensen alleen maar zand mee in de ogen strooien", zei gedeputeerde Hekkelman gisteren. „Het is namelijk nooit hard te maken dat de gezondheid van iemand die op verontreinigde woont, daardoor verslechtert. Dat is niet te doen. En daarom heeft zo'n onderzoek geen enkele zin." Het statenlid mevrouw F. Ha- zewinkel (PvdA) was het niet eens met Hekkelman. „Kom nou", zei ze, „zo'n onderzoek is geen flauwekul! Als je niets doet, worden de bewoners ai- leen maar ongeruster. Daarom móét je iemand inschakelen, die kennis heeft op dat gebied. Ik ken de nadelen wel, maar de positie waarin die mensen leven, mag je niet bagatellise ren. Door steeds te zeggen dat er toch niets uitkomt, doe je net alsof er niks aan de hand is. Er moét iets gebeuren, an ders maak je de onzekerheid alleen maar groter. Het gaat escaleren als je die mensen steeds met een kluitje in het riet stuurt." Metalen Vervolgens wees ze erop dat er voldoende literatuur voor handen is over bevolkingson- •derzoeken. Met name die van dr. Van der Schaar, die een onderzoeksmethode ontwik kelde, waarbij hij" door middel van proeven met haar van mensen „exact" aantoonde dat de gezondheidstoestand van bewoners van een gifwijk ver slechterde door de aanwezig heid van gif in die wijken. Hekkelman daarop; „Ik ken de methode-Van der Schaar, maar die is in dit geval niet bruikbaar. Want het gaat in Dordrecht om chemische af valstoffen, terwijl Van der Schaar zijn onderzoek richtte op metalen. Jammer,- maar we kunnen er niets mee." "Wel gerechtvaardigd De heer K.D. Jenner, die als adviseur van het actiecomité aanwezig was bij de vergade ring, was niet erg onder de in druk van de verdediging van Hekkelman: „Ach, er wordt hier gewoon onzin gepraat. Want ze weten helemaal niet wat er in de grond zit. Om het anders te zeggen: het is hele maal niet bewezen dat er géén metalen in de grond zitten. Vandaar dat die behoefte aan een bevolkingsonderzoek dus wél isgerechtvaardigd." Jen ner deed - na de vergadering overigens een nadrukkelijk verzoek aan Hekkelman om zo snel mogelijk een keer in Dor drecht om de tafel te gaan zit ten met staatssecretaris Lam- bers en het gemeentebestuur van Dordrecht. „Wij hebben sterk de indruk dat de drie overheden langs elkaar heen werken. Daarom willen wij dat ze eens gedrieën bij elkaar komen." Kort geding Gedeputeerde Hekkelman sprak trouwens ook over de drie mensen die hebben ge dreigd met een kort geding, omdat ze per 1 november een andere woning kunnen be trekken, maar daardoor met een dubbele hypotheek komen te zitten. „Ik zou het een vol strekt redelijke zaak vinden, als er een regeling voor die mensen wordt getroffen. Het is begrijpelijk dat die mensen met een geding dreigen. De overheid is immers verant woordelijk voor die dubbele hypotheek; niet zijzelf'. De bezetters volgen nauw gezet de verslagen in de krant. Rotterdam In Rotterdam en omgeving komen de ko mende drie jaar slechts zes nieuwe scholen voor voort gezet onderwijs in aanmer king voor bekostiging door het rijk. Dat blijkt uit het plan voor scholen 1983-1985. Het aantal nieuwe aanvra gen bedroeg 48. Hoewel wordt gesproken van een mager aantal nieuwe scho len springt Rotterdam er nog gunstig uit vergeleken met de landelijke cijfers. Daar werd slechts een op de tien aanvragen gehonoreerd, tegen in Rotterdam een op de acht aanvragen. De situatie is alleen tamelijk gunstig in het hoger beroeps onderwijs, waar drie van de acht aangevraagde scholen door de minister zijn gehono reerd. In het middelbaar be roepsonderwijs werd één aan vraag gehonoreerd van de tien en in bet lager onderwijs twee van de dertig. Een toekenning betekent ove rigens niet dat er een heel nieuw schoolgebouw mag wor den neergezet. Het rijk heeft zich slechts bereid verklaard de inrichting van een nieuwe school te betalen. De gelukkige zes In Rotterdam mag de komen de drie jaar worden gestart met de volgende scholen: een dagschool voor vervoersr kunde aan het Heao; een hogere beroepsopleiding verpleegkundigen van de stichting academie voor de ge zondheidszorg; een opleiding analytische procesinstrumentatie aan de dagschool voor laboratorium- personeel (tegelijk moet de af deling 'chemie van de gemeen telijke HTS worden afge bouwd). In Spïjkenïsse mag worden ge start met: openbare LTO (lager tech nisch onderwijs)/ITO (indivi dueel technisch onderwijs); openbare MEAO (middel baar economisch administra tief onderwijs). Bovendien is er toestemming gegeven voor; o Atheneum/Havo/Mavo op gereformeerde grondslag in Oud-Beijerland Ten overvloede moet nog wor den vermeld dat in Rotterdam met een gereformeerde LTO/LHNO mag worden be gonnen, maar die school prijkt al drie jaar op het plan van scholen. Het betreffende schoolbestuur heeft nog immer geen gebouw. Rotterdam Het Van Oram' ren-concern heeft in Chïca; een kantoor geopend voor groupage van. lading in conti) ners (Votainer). In- de Ver: nigde Staten heeft het bedrf thans eigen Votainer-vestigi? gen in vrijwel alle transpor? en industriecentra. L Wereldwijd telt het Votaïne'; netwerk 25 kantoren, waarvj? negen in Noord-Amerika. Ee; der dit jaar werden vestigiK gen geopend in Boston, Balt( more, Melbourne, Sydney Hong Kong. Rotterdam Een 27-jarig' vrachtwagenchauffeur u' Rotterdam is op het Zwaan;' hals uit woede ingereden 4o( een 38-jarige vrouw, die i haar geparkeerde auto zat. D- vrouw bleef ongedeerd. Haa" auto werd zwaar beschadigt terwijl enkele andere gepki* keerde voertuigen ook schad- opliepen. 5 Even tevoren was de vracht auto tegen de achterzijde v,a de personenauto aangereden toen de bestuurster plotselip moest remmen. Zij parkeerd daarop haar auto om de aanrij; ding met de vrachtwagen! chauffeur af te handelen. D-; chauffeur maakte zich echte, zo kwaad, dat hij dreigde ,d>. vrouw dood te rijden. Töend'l man vervolgens op haar inj reed, vluchtte de bestuurste; haar auto in. Rotterdam „Het lijkt wei of u teruggefloten bent. De vorige vergade ring was u voor onze ideeën en nu wil u er eerst in het college nog eens naar kijken." Dat riep het WD-raads- lid mr. J.A. Reus uit, toen wethouder H. van der Pols problemen bleek te hebben met zijn idee om grote kleinverbrui kers van energie, omwil le van behoud van werk gelegenheid, een klein grootverbruïkerstarief in rekening te brengen. In de raadsvergadering moest alleen over het voorstel van dse VVD worden gestemd, aange zien er twee weken gele den al uitgebreid over was gepraat. De PvdA wilde dat het college het idee nog eens nauwgezet zou bekijken, „Anders zijn we tegen", aldus J.H.A. Henderson. Kiein links was zonder meer tegen, omdat er al vele miljarden ongestructu reerd naar het bedrijfsle ven gaan. Wethouder Van der Pols, die de vo rige vergadering wel oren naar het voorstel bad, zag nu ook allerlei bezwaren. „We moeten er als college echt nog eens over nadenken", zei hij. De VVD vroeg toch stemming. PvdA en klein links bleken tegen, VVD, CDA, D'66 en SGP voor: uitslag 19-22 en verworpen. Rotterdam De Rotter- damse - gemeenteraad ?heeft zich gistermiddag indringend bezig gehou den met een fietsenstal ling op het Beursplein, de -5 wegwijzers van de ANWB gen een fietspad op de Groene Hilledijk. ■jFelle discussies waren het ge- <volg van diepgaande politieke meningsverschillen. Centraal ''daarbij stonden vragen als: mag het geld voor een fietsen- staling uit het parkeer fonds komen, wijzen ANWB-borden 'maar het vliegveld, dan wel -;naar de toekomstige woonwijk 'iZestienho v enen loopt het 4fietspad op de Groene Hille- jgdijk van niets naar nergens? Over dit soort heikele onder werpen moesten de raadsleden hoofdelijk stemmen om de de mocratie recht te doen. Het collegevoorstel om de fiet senstalling op het Beursplein te betalen uit het parkeerfonds ontmoette weerstand van frac tievoorzitter B.F. f Bohrê van hët CDA. In zijn redevoering, waarin hij stelde, dat de be drijven het parkeergeld aan de gemeente betalen voor auto plaatsen en niet voor fietsen stallingen werd hij juridisch gesteund door mr. H.C.G.L. Polak van de VVD. Wethouder drs. J. Laan had het daar niet moeilijk mee en beriep zich op een artikel, waarin wordt gesproken over motorvoertuigen, fietsen en bromfietsen. De opmerking van. de heer Bohrê, dat bedrij ven dan voortaan ook alleen maar voor fietsenstallingen hoefden te zorgen, deed deze redenering wankelen. Laans collega van financiën, dr. J.M. Linthorst, sprong hem daarom bij en kwam op de proppen met een artikel over het beste den van het geld ten behoeve van de bereikbaarheid van de binnenstad. Dat bracht mr. Polak op het idee om dan voortaan ook bankjes voor slecht ter been zijnde stadsbe- zoekers uit het fonds te beta len. Met de stemmen van CDA, VVD en SGP tegen, werd het collegevoorstel daar op aangenomen. Bewegwijzering WD-woordvoerder W. Bag german wees bij een ontwerp overeenkomst met de ANWB over het meebetalen aan de bewegwijzering op het slechte aangeven van het vliegveld Zestienhoven op de borden en vroeg het college bij motie be tere bewegwijzering aan de ANWB te vragen. De twee door Cees de Graaff man sterke D*66-fractie onder steunde hem. CDA-voorman Bohré had bezwaar tegen de toevoeging van Rotterdam aan de overeenkomst met de ANWB, waarin Rotterdam zich het recht voorbehoudt -van gereglementeerde beweg wijzering af te wijken in be paalde noodzakelijKe gevallen. Het PvdA-raadslid J.H.A. Henderson kwam met de ver bazingwekkende mededeling, dat ook zijn fractie wel voor betere wegwijzers naar Zes tienhoven is, vooral als daar straks een geheel nieuwe woonwijk staat. Wethouder Laan zegde daarop toe bij de ANWB op betere bewegwijze ring naar het betrokken (luchthaven)gebied aan te dringen. De extra bepaling in de overeenkomst met de ANWB vond hij handig voor het geval dat. Hij zei er echter geen moeite mee te hebben, als die bepaling geschrapt zou worden. Door deze stellingname leken de beide voorgestelde wijzigin gen van CDA en WD een ge makkelijke meerderheid te be halen. Niets bleek echter min der waar. De PvdA stemde toch tegen betere bewegwijze ring naar Zestienhoven, omdat het blijkbaar om de luchtha ven gaat en niet om een te bouwen woonwijk en ondanks zijn toezegging stemde zelfs wethouder Laan tegen. Uitslag 19 voor, 22 tegen. Ook de woorden, dat hij geen moeite met bet schrappen van de ex tra, bepaling in de overeen komst had, logenstrafte de wethouder door met zijn PvdA-fractie tegen het CDA- voorstel te stemmen. De uit slag was hier 17 voor en 24 te gen, omdat D'66 ditmaal het college trouw bleef. Groene Hilledijk Over de aanleg van een fiets pad op de Groene Hilledijk hoefde niet gestemd te wor den, omdat de raad al in het voorjaar geld ter beschikking had gesteld. VVD en CDA lie ten echter duidelijk blijken niets voor dit fietspad te voe len, ook al blijven, ze achter het totale fietspadenplan staan. D. Zijlstra van het CDA noem de de Groene Hilledijk "en te kostbaar en zinloos onderdeel van het plan. Het betekende volgens hem alleen een weg versmalling voor het autover keer. J.H. Kerstholt verduide lijkte het VVD-standpunt met de opmerking, dat het fietspa denplan alleen uitgevoerd moet worden waar dat nodig is. Fietspaden kosten de ge meente al goud, omdat de 80 procent rijkssubsidie in de praktijk niet meer dan 62 pro cent blijkt te zijn. Mevrouw M.T. van der Vos- Broere hield een warm plei dooi voor de aanleg van fiets paden en meende, dat er ge noeg aan bezwaren van bewo ners van de Groene Hilledijk tegemoet was gekomen om er mee door te gaan. Wethouder Laan vond de discussie zinloos. Het geld is ai beschikbaar ge steld en dan moet je er volgens hem niet meer op terugkomen. Het VVD-standpunt noemde hij een ombuiging van het ge leid van de VVD, hetgeen VVD-voorman W. Baggerman deed uitroepen*. „Wannefer komt er weer eens een wét- houder, die weet wat hij zegt?" Daarop sloot loco-burgemees ter H. van der Pols de ge meenteraadsvergadering van de stad Rotterdam. T

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5