D'66 redt college van de ondergang f- Dertig windmolens goed voor 6 procent van stroombehoefte m 149.- t Isoleren van Weverskade 'race tegen winterklok' VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAM» COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT ter meulen natuurlijk Zoalsruitespr0eierantl^rieswn0^voorfOJ?5. ISchiedam denkt aan miljoeneninvestering I Ambtswoning naar fabrikant Popgroepen moeten geld terugbetalen Groen licht voor VCP na acht uur discussie CDA -dissident krengt verkeersplan niet in gevaar 'College in onmogelijke positie' Vinger top je geamputeerd ft ¥\V DONDERDAG 4 NOVEMBER 1982 Schiedam De gisteren in ge bruik genomen windmolen bij de Openbare Nutsbedrijven (ONS) in Schiedam is de eerste van een serie van dertig, die de gemeente in de komende jaren wil gaan bestellen. Hier mee is een investering van 8,7 miljoen gulden gemoeid. Het betekent een 'vermogen van 3,5 megawatt aan energie, of wel vijf tot zes procent van de Schiedamse stroombehoefte. Leverancier wordt vermoede lijk de Bouma Windenergie BV in Heerhugowaard, die ook de gisteren officieel in werking gestelde windmolen leverde- Dat gebeurde bij na genoeg windstil weer. Terwijl leerlingen van de Sint Catha- rinaschool, uit de Westmolen straat met kleine plastic wind molentjes stonden toe te kij ken (zij waren erbij omdat een muurkrantactie van Milieude- fensie-Viaardingen werd ge wonnen), stonden de omstan ders al grappen te maken dat dr ir Ad Oele, uitgenodigd voor de opening, waarschijn lijk hard zou moeten blazen om de 25 meter hoge windtur bine op gang te krijgen. Maar de ONS had iets eenvoudigfers bedacht: de ex-Rijnmondvoor zitter, die hiermee zijn laatste- officiële daad in. het Rijn mondgebied verrichtte, kon door een druk op:de knop een mini-molentje aanzetten. Oele had trouwens haast. Een uurtje laten zou hij door konin gin Beatrix beëdigd worden als commissaris in Drente. - Maar omdat hij ook voorzitter is van de landelijke energie- raad, wilde hij die laatste Rijn mond-klus nog graag dó en." Hij noemde Schiedam 'exempla risch, voorbeeldig'. Oele prees de ONS om „alle ruimte die gegeven wordt aam uw techni ci. Daar is moed voor nodig, er is ook moed voqr nodig om zo'n windmolen in werking te stellen op een moment dat er geen wind staat." Als de om standigheden in Nederland- zo veranderen dat 'alternatieve energiebronnen onmisbaar worden, zal Schiedam er op ingespeeld 2ijn, aldus Oele. Hij wees overigens op de Drentse gemeente Gasselte, die ook progressief .werkt aan- wïnde- nérgie en straks ruim een der de van de energiebehoefte hieruit zal kunnen halen. ;,Maar in het westen van het land is Schiedam de enige," zei Oele. ONS-voorlichter 'Mari Dingè- nouts trakteerde de gasten bij aanvang van de plechtigheid De ingebruikneming van de dam. op een toepasselijk muziekje, 'Windmills of your mind', swingend gespeeld door Louis van Dijk. Maar de muziek moest- af, toen wethouder Scheeres het podium beklom om de aanwezigen te wijzen .op - alle andere energiesnufjes, die bij de ONS gebruikt worden, ADVERTENTIE :Twee en.drïe deurs... 'kasten met schuifdeuren. Soli de kasten in grenen folie uit gevoerd. 1h leg en 14 hang "of \%hang en 1A\eg. Zien is kopen! -Iweedeurskast 95 x 60 x 170 'cm ibxdxh). Ongemonteerd. Van 199,- voor i'3-deurskast (147 x 60 x 173 .cm) van 259/ voor 249,- öv ,ev Rijksbijdrage de grote' onzekerheid Maassluis De gemeenteraad van Maassluis vindt detijd knap kort worden om de 53 woningen op de Weverskade nog vóór de winter te kunnen isoleren. De raadsleden zijn akkoord gegaan met het 'haastkrediet' van bijna drie ton; ook al kan dat huurverho ging voor de bewoners of een gat op de gemeentebegroting betekenen. Want het college van B en W hebben van de kant van het ministerie van volkshuisvesting nog geen en kele toezegging over een bij drage binnen. De bewoners van de Wevers- kade bleken na de renovatie van hun huizen aan alle kan ten op de tocht te zitten, omdat voorT isolerende maatregelen geen geldmiddelen beschik baar waren. Op een pamflet van enige maanden terug schreef de Weverskade ludiek, maar niet minder boos: „Melk boer, schuif de melk maar on der de deur door". Aan gas en elektra zijn zij ongeveer vier- Vlaardingen. De katte- baksteentjesfabrikant P. Monstert heeft het voormalige burgemees tershuis in- Vlaardingen gekocht. Voor vier ton is hij de nieuwe eigenaar ge worden. De gemeente heeft het 'optrekje' naast het Deltahotel op dezelfde verkoopvoorwaarden; die eerder een Rotterdamse zakenman afschrokken, van de hand gedaan. Het huis heeft sinds het vertrek van burgemeester Kieboom, een klein jaar geleden, leeggestaan. Door de verkoop is nu echter een meerwaarde van 225.000 gulden voor de ge meente vrijgekomen. Dit bedrag kan als eenmalige post voor een extra af schrijving worden ge bruikt en dus voor iets an ders worden .uitgegeven. - honderd gulden per maand kwijt. „De stookkosten vliegen inderdaad de pan uit", beaamt wethouder Han Hummelen nu. - Het is trouwens de schuld van de gemeente zelf, dat de tijd nu begint te dringen. De be woners ageerden al maanden geleden woedend tegen de ma tige centrale verwarming en en de hoge strookkosten. De raad legde echter telkens die noodkreten naast zich neer. Woningen die pas gerenoveerd zijn, kunnen gewoon niet slecht geïsoleerd zijn, meen den zij. Pas sinds kort zijn de plaatselijke politici een andere mening toegedaan. „We zijn gaan kijken en ge-, schrokken", reageert de PvdA,1 „We hebben de verplichting de isolatie snel door te voe ren", vindt eindelijk het CDA. _En: „Het wordt een race tegen "de winterklok", is de conclusie van de VVD. De drie coalitie partijen blijken de bewoners na lang dralen dus toch gelijk te geven. Daarom stelt Maassluis on danks het uitblijven van de fi nanciële toezegging van het rijkwethouder Han Hum- melen noemde dat de belang-' rijkste onzekerheid de drie ton voor isolatiewerkzaamhe den beschikbaar. Éénzelfde bedrag komt daar nog bij voor de vervroegde afkoop van het risico van loon- en materiaal-1 kosten. Schiedam De vereniging van Schiedamse popgroepen, het Popoverleg, moet van de subsidie van 2000 gulden een bedrag van 192 gulden terug betalen, omdat dit bedrag vol gens de gemeentelijke boek houding over 1981 niet nodig was voor activiteiten. De economische recessie dwingt de gemeente ertoe op elke teveel uitgegeven gulden toe te zien. Ook andere vereni gingen zijn hiermee gecon fronteerd. De gemeente stelt, sommige verenigingen voor om de contributie te verhogen. In 2000 levert de wind tien procent van onze energie Schiedam Met het aard gas, dat zich in Nederland se bodem en onder de Noordzee bevindt, kunnen we nog zestig jaar uit de voeten, in plaats van der tig, zoals eerst werd aange nomen. Dat zei gistermid dag dr. ir. Ad Oele, die daar als voorzitter van de landelijke energieraad een dag eerder over had zitten vergaderen. Toch ziet Oele geen prijsdaling in de lucht hangen, gelet op allé investeringen die nog ge daan zouden moeten wor den om het aardgas te winnen. En ook voorziet Oele 'een ramp' als een land in het Midden-Oosten de oliekraan dichtdraait „Want veel van onze voor zieningen, neem bijvoor beeld het Nederlandse wa genpark, is. nog niet op aardgas berekend." Volgens Oele kan in het jaar 2000 tien procent van de benodigde energie door de wind geleverd worden. „Dat betekent dan een be sparing van twee miljard kubieke aardgas per jaar." Oele noemde in dit ver band Schiedam een voor loper met de in gebruik /genomen windmolen. Vele inspre kers maakten voor aanvang van de verga dering gebruik van de spreek tijd. Midden stander Steen bergen maakte de raad duide lijk, dat er zelfs zonder het VCP al reddings boeien nodig zijn om het hoofd boven water te kunnen houden. windmolen bij ONS in Schie- zoals een wamtepomp en een warmtekrachtinstallatie. De nu gebouwde windmolen le vert de ONS een kwart van de eigen stroombehoefte. De tur bine, die een jaarlijkse produc tie heeft van 100.000 kilowatt uur; kostte de stad 135.000 gul den. Van der Windt over 'dissidenten': Vlaardingen Fractievoor zitter Kees van der Windt van de PvdA haalde aan.het eind vaii- dé. vergadering flink'uit naar de twee"'dissi denten' in het CDA, Ver meer en Van der Linden, die beide tegen de zinvan het college en de coalitiepar tijen in enkele amendemen ten van de oppositie onder steunden, terwijl één van hen, Vermeer, zelfs tegen het VCP stemde. Volgens Van der Windt werd door het Optreden van deze CDA'ers het college in een onmogelijke positie ge plaatst, omdat de gehele CDA-fractie het collegepro gramma waarin ook over het VCP overeenstemming was bereikt heeft onder steund. „De beide CDA'ers moeten zich wel zeer goed realiseren, dat hierdoor een ernstige politieke situatie ontstaat." Ook CDA-fractieleïder Schriel liet merken het niet eens te zijn met de opstelling Van zijn fractiegenoten, al sprak hij zich in wat minder felle bewoordingen uit. „Ik ben er door teleurgesteld", zo formuleerde hij het. Vlaardingen Met 19 stemmen vóór en 16 stemmen tegen heeft de Vlaardingse gemeenteraad vanmorgen vroeg, op een tijdstip waarop vrijwel alle andere bur gers sliepen, het verkeerscirculatieplan (VCP) aangenomen. Het was dankzij de steun van de twee leden van D'66, dat het verkeersplan eh daarmee ook het college overeind bleef. De tweemans fractie van de democraten ging, nadat een door haar ingediend wijzigingsvoor stel door het college en de collegepartij en was aanvaard, akkoord met het VCP: Zonder die steun van D'66 zou het plan vannacht geen meerderheid in "de ge meenteraad hebben gekregen. Dat kwam omdat uiteindelijk toch nog één 'dissident' in het CDA tegen stemde: Vermeer kon er op economische argu menten niet mee akkoord gaan. Die gedoogsteun var» de zijde van D'66 is niet zonder slag of stoot tot stand gekomen. De democraten steldeh een kei harde eis. die door de fracties van CDA en PvdA moest wor- 'den onderschreven, alvorens" D'66 met de verkeersplannen akkoord wilden gaan. Dat breekpunt was verwoord in een amendement dat door de democraten was ingediend, en waarin D'66 het college wilde dwingen om een belangrijk onderdeel van het VCP, na melijk de éénzijdige bereik baarheid van de parkeergara- - ge die gebouwd zal worden aan de Joubertstraat, te laten vallen. Die garage zou, aldus het amendement, zowel vanuit westelijke zijde, over het Lies veldviaduct, ais vanaf de an dere kant, via de Oude Haven- brug, bereikbaar moeten wor den. Voor het CDA was dit wijzi gingsvoorstel geen probleem. Ook de christen-democraten wilden die bereikbaarheid van twee kanten graag. De'66 zette de PvdA met dit amendement ADVERTENTIE Bij Shell blijven de prijzen laag. Op vrijwel al onze stations - pok langs de snéi- fw.eg'? is de benzine schérp geprijsd. Maar ook voor allerlei andere arti kelen betaalt u geen cent te veel. Voor eén flaconnetje ruitesproeier-anti-vries /be taalt u op 't ogenblik een hartverwarmend lage prijs. Voor f 0,95 (normaal f 2,-) wordt u onderweg niet onaangenaam verrast door een bevroren reservoir. Zodat u met „schoon zicht" de lage prijzen bij Shell opmerkt. k - -/ r m met de rug tegen de muur. Het was duidelijk dat D'66 alleen akkoord zou gaan met het VCP als PvdA en CDA het amendement zouden onder steunen. Eigenlijk voelden de PvdA en het college v/einig voor deze oplossing, zoals al tijdens de discussies van de af-, gelopen maanden tot uitdruk-' iking was gekomen. Na een langdurige schorsing halverwege de vergadering ging de PvdA-fractie echter *om',\zich op die manter verze kerd wetend van voldoende, steun om het VCP overeind te houden. Op dat moment werd. immers nog rekening gehou den met twéé 'dissidenten' binnen het CDA: Vermeer én Van der Linden. D'66 heeft vannacht overigens' niet alleen het verkeerscircu latieplan. door de gemeente raad geloosd, maar daarmee tegelijkertijd ook het college' van Ben W overeind gehou den, Het ligt immers voor de hand dat het college, dat steunt op de kleinst mogelijke meerderheid van de 18 zetels' van PvdA en CDA, zou zijn opgestapt wanneer het ver keerscirculatieplan door de ge meenteraad was afgewezen. Over die mogelijkheid werd in de wandelgangen van het stadhuis ook heel wat afgef- luisterd. Zover hoefde het ech ter niet te komen. Om zes mi nuten na drie kon burgemees ter Fred van Lier constateren, dat het veelbesproken ver keersplan was aangenomen. Op pagina 17 van deze krant meer nieuws over de raads vergadering over het VCP. Schiedam Het vingertopje van een 30-jarige Schiedam mer moest gisteren geampu teerd worden, nadat hij met. die vinger bekneld had geze ten tussen de scharnier van een container. Hij was dp hét; terrein van Wilton Fijenoord' bezig containers met een hijs kraan. op een plateau te zetten. Zijn rechterwijsvinger raakte daarbij bekneld. Hij werd naar het Schtelandziekenliuis ge bracht, waar bleek dat het top je van de vinger eraf moest: John te Loo krijgt Beaujolais Primeur Schiedam Mr. John te Loo, de Schiedamse burgemeester, neemt maandag 15 november de nieuwe Beaujolais Primeur' in ontvangst Hij krijgt de fles uit handen van de Nederland se wijnambassadrice 1982, Eve lyn Melchers. - Het is al een jarenlange,tradi tie dat de ambassadrice de eerste fles wijn overhandigd aan de burgemeester van haar-, woonplaats. Welnu, Evelyn Melchers woont in Schiedam; Het valt overigens te .betwijfe len of de burgemeester,meteen/ een slokje van de Beaujolais i zal nemen. De 'wijnambassa drice komt die maandag al om negen uur 's ochtends bij hem langs. -- v:

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1