19; 'Wij verkopen geen produkt' AGENDA Lis 'Voor- en tegenstanders vinden elkaar nooit' Zr. H.H. Tonkesvoorzitter zuiveringsschap: Het gat tussen realiteit en ambitie Er asm us Darwin Barlo w over overgrootvaders evolutieleer: W Rotterdams Nieuwsblad donderdag RZ/RY/RW 4 november 1982 HALVERWEGE het gesprek, wanneer de nogal aangevochten, sterk gestegen heffingen van het zuiveringsschap ter sprake komen, zakt hij eindelijk wat weg in zijn stoel, heft de armen en zegt: „Ik begrijp de kritiek erg goed. Dit jaar bijna dertig procent meer en voortaan jaarlijks negen procent meer. Dat vormt wel een schrille tegenstelling tot wat er in de inkomenssfeer gebeurt." Aan het woord is ir. H.H. Ton kes (43), voorzitter van het per I januari 1981 uit negen vroe gere waterschappen gevormde „Zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden." Taak: hét bevorderen en handhaven van een goede kwaliteit van de oppervlaktewateren. Zetel: het modern ogende, nog altijd „Tcmadohuïs" genaamde, ge bouw tegenover het station van de Nederlandse Spoorwe gen in Dordrecht. De op de vijfde etage gelegen, uiterst ruim bemeten werkka mer van de voorzitter moet het voornamelijk van het fraaie uitzicht hebben. Het in-,, terieur is van een Spartaanse soberheid; vrijwel naakte wan den, een bureau en een gigan tisch aandoende, ronde verga- dertafel. De lamp er boven brandt, ondanks het door de vensters binnenstromende daglicht. Aan de tafel, naast ir. Tonkes, de heer Hans van Wouwe van de afdeling voor lichting. Er zijn, zo blijkt, m het verleden wat vervelende ervaringen geweest met ver keerd overgekomen uitspra ken. De voorlichter heeft dus een waakhondfunctie? De heer Tonkes, Hommo voor de intimi, lacht de scherpte van de vraag enigszins verle gen weg met de opmerking: „Ja, ja, maar jk weet nooit of dat voor de journalist geldt of "voor mij." Wanneer, na de inleidende Vragen en antwoorden, de per soon Tonkes betreffend, de ac tualiteit ter sprake komt, veert Van Wouwe plotseling alert op. Hij kan constateren dat de voorzitter de journalist terecht corrigeert wanneer de laatste het heeft over de sterk geste gen tarieven. Tonkes: ,,'t Zijn geen tarieven. *t Is eeh belas ting, een heffing." Dé bril gaat -af als hij er nadrukkelijk aan toevoegt: „We verkopen geen iprodukt." Waarna hij glashelder de taak schetst van het zuiverings schap in het kader van de wet "op de verontreiniging opper vlaktewater. 't Systeern~~ Ir. Tonkes heeft weliswaar be grip voor de kritiek op de sterk gestegen heffingen, waar ook de minima met aan ontko men, maar vindt die kritiek „niet altijd zakelijk", zegt* ,,'t Systeem is ons door rijk en provincie opgelegd." Na dat systeem verklaard te hebben wijst hij er met nadruk op dat het gaat om de zuiverheid van het milieu in dit gebied, dat Dok nog eens gezien moet wor den als „de motor van onze economie" en zegt dan, plotse ling fel: "Een veel essentieier punt is dat we nogal tekeer gaan tegen het rijk over de fi- nanciele bijdrage. Elders in het land komt het voor dat de lasten lager zijn, maar daar wordt dan wel met extra bij dragen gewerkt. Dat is zo ge groeid." Voelt hij zich het mikpunt van de kritiek? Tonkes, sprekend als de man met ambtelijke én politieke er varing: ,,'t Is niet de eerste keer, maar in deze rol ervaar ik het niet zo zeer persoonlijk. Dat is in mijn politiek en amb telijk werk wel eens onplezie riger geweest." Hommo Tonkes is geboren in Den Haag in wat hij aanduidt/ als* „een intellectueel, nieuw middenstandsmilieu." Vader is werktuigkundig ingenieur, la ter leraar en hoogleraar. Er zijn vier kinderen. De reli gieuze en politieke opvattin- - gen zijn vrijzinnig, niet-tradi- tioneei. Na zijn middelbare schoolopleiding overweegt, de jeugdige Tonkes door te gaan in de muziek. Hij speelde en speelt nog fagot en fluit, 't Is toch Delft gewórden, weg- en waterbouw en (civiele) plano logie. Hij zegt nu, bijna veront schuldigend...: „Ja, ik heb een onbezorgde jeugd gehad." Hij wordt politiek actief in het begin van de jaren zestig. De ontwikkelingen in de Oost bloklanden,'de gebeurtenissen in Hongarije en Israel, dn'ven hem in de richting van de 're desbeweging...: „De confronta tie met de oorlogsdreiging dwong je wel tot politieke stel- lingname. Ten tijde vjn de met Gijs van Barneveld Ir.H.H. Tonkes ...zinnig werk voor het milieu.. Koreaanse crisis was ik daar nog te jong voor." Hij wordt lid van de PSP, is dan- intussen leraar wiskunde in Brielle en politiek actief met wat hij noemt „het nor male straatwerk. Folders ver spreiden en dat soort dingen." Dacht hij aan een politieke carrière? Een nu spontaan en breed la chende Tonkes: „Nou zeg, dan stap je met in de PSP. Dat was meer een barrière voor je loopbaan." Op de vraag of hij daar ooit last van heeft gehad, zegt hij aanvankelijk „Niet echt", maar herinnert zich vervolgens dat het in sommige contacten toch wel negatief werkte...: „Men is soms heel voorzichtig met je. Je werd po litiek zelfs wat onbetrouwbaar geacht." 't Is hem een keer ge beurd dat hij na een sollicitatie niet eens werd opgeroepen voor een gesprek. Niettemin wordt hij na de Brielse periode „tweede man" bij de Dienst Deltawerken in Hellevoetsluis. De afsluiting van het Haringvliet. In '67 („Ik was toen 28 jaar") aan vaardt hij de functie van hoofd civiele werken bij de Dienst Openbare Werken en Stadsontwikkeling in Dor drecht en krijgt al snel de titel adjunct-directeur. Met name de stadsontwikkeling heeft zijn belangstelling. Hij maakt dan al deel uit van de PSP- fractie in de provinciale staten van Zuid-Holland. De overstap In '71 maakt hij de overstap naar de PvdA, nadat de PSP- fractie bij de verkiezingen in '70 van vijf tot een was terug gebracht. Toch nog gespeeld met de ge dachte aan een politieke loop baan? - Tonkes grinnikt' geamuseerd, zegt: „Weer niet. Ik was al di recteur van Openbare Werken en mijn politieke activiteiten waren al beperkt. Nee, ik voorzag dat het bij de PSP om een structurele terugval ging en dat is ook uitgekomen. Bo vendien dachten er binnen de PvdA veel in mijn richting. Ik denk dat er meer pacifisten in zaten dan in de totale PSP." In '78 komt hij terug in de sta ten. Voor de PvdA. In '79 neemt hij ontslag als directeur Openbare Werken. Waarom? Ir. Tonkes, openhartig.en reso luut: „Ik had er na ruim twaalf jaar genoeg van. 't „Wa ren zuiver persoonlijke rede nen. Ik heb er toen rigoureus een streep onder gezet." Na de opmerking dat dit een op zijn minst toch opmerkelijk besluit is geweest, is hij bereid tot een nadere toelichting, verklaart: „De naam die ik al had, was weer waar gemaakt. Ik ben namelijk altijd nogal vrijmoe dig omgegaan met bestuurders, met het gemeentelijk beleid. Wat bestuurlijk werd bekok- - stoofd heb ik nooit automa tisch geaccepteerd." Na een korte periode gewerkt te hebbers in de sector planolo gie van het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbe drijf, start hij in mei '80 met een klein clubje als „kwartier maker" voor het zuiverings schap. Per 1 januari '81 wordt ir. Tonkes benoemd tot voor zitter. Nu dus pen zuiver bestuurlijke functie. ~Bevalt dat? Tonkes, zakelijk: „Dat bevalt. Waarschijnlijk mede ook door mijn ambtelijke ervaring. De problematiek tussen het be stuurlijk en het ambtelijk ap paraat is mij niet onbekend." In '80 stapt hij uit de staten, meent: „Dat A'as geen goede combinatie. De provincie heeft de controle op het zuiverings schap en ik zou dus als het ware mezelf moeten controle ren." Sinds vorig jaar is hij wel Jid van de Eerste Kamefr. Wat was voor hem de aanlei ding om naar deze functie te solliciteren Hommo Tonkes, ontspannen, de handen gevouwen op de ta fel...: „Ja, hoe gaat zo iets? In de staten had ik al iets aan de voorbereiding gedaan, maar toen ik gepolst werd voor die functie, was mijn eerste reac tie: .Moet dat nou?' Je gaat er dan over nadenken en ik kwam tot de conclusie dat je bijna nooit een kans krijgt om iets helemaal op te bouwen, 't Leek me een gecompliceerde, maar daarom ook boeiende zaak, 't bundelen van negen boedels." Hij zwijgt even, voegt er dan'aan toe: „Plus na tuurlijk de mogelijkheid om zinnig werk te doen op het mi lieuterrein. De doelstellingen trokken mij aan." Toch ook een vleugje idealis me? Tonkes, een beetje afwerend: „Ach ja *t Moet je inhoudelijk natuurlijk ook aanspreken", waarna hij, samenvattend nog eens wijst op de taken, zijnde de aanpak van de milieupro blematiek, 't contact met de bevolking en het belang van zuiver oppervlaktewater voor een ieder. Over de prijs die er voor betaald moet worden: ,,'t Instituut is langs democrati sche weg tot stand gekomen en vandaar ook de vraag om meer steun. Ook dat is gede mocratiseerd." Hij geeft toe dat er als het ware sprake is van een vicieu ze cirkel. Is de technicus in Tonkes niet een beetje ver afgedwaald? Hij ontkent dat en staaft het als volgt: „Ik ben nooit een pur sang technicus geweest. Ik heb altijd veel aan planning gedaan, stond als het ware tus sen organisatie, techniek en fi nanciering in." Hij geeft toe dat er een zekere beperking in zijn werkgebied is gekomen', maar dat er dank zij de be- stuurljke rol ook weer sprake is van enige verbreding. Nog even over zijn technische ach tergrond, lachend: „Tot rede lijk genoegen van de techni sche dienst laat ik er niet te veel van merken." H.H. Tonkes, ingenieur, maar niet fanatiek. Toch meer een bestuurder. Onze samenleving zit toch eigenlijk maar wonder lijk in elkaar. Wie iets wil ondernemen dient hoog gediplomeerd te zijn voordat hij zijn gang mag gaan. Hij moet aan dul- zend-en-één regeltjes vol doen en over vergunnin gen van allerlei soort be schikken. Maar wie zich in de poli tiek stort heeft geen enkel diploma nodig. Onze niet hoog genoeg te sehatten democratie werkt niet met eisen, waaraan politi ci moeten voldoen. Je hebt geen vergunning no dig om in raden en com missies je oordeel te ge ven en aan anderen ver plichtingen en vergunnin gen op te leggen. Dat leidt toch tot vreemde en verlammend werkende situaties. Daarbij wekt het wrevel, dat naarmate die politici minder over een zaak te zeggen hebben hun mond groter wordt. En dit eenmaal geconsta teerd hebbend, is het niet moeilijk te raden, dat we het weer even met elkaar over Rijnmond moeten hebben. Daar spelen twee zaken. De eerste is de schip- sehip-overslag van LPG in Europoort, Naar be kend lijkt Mundogas bin nenkort zijn Hinderwet vergunning te krijgen om van schip op schip LPG over te slaan. Vandaar, dat de LPG-handelaar een maand geleden vast met een tanker petroleumgas naar Europoort kwam om van daaruit het spul uit te venten. Wie een beetje in de energiewereld is inge voerd weet, dat wil je vandaag de dag in deze slappe handel nog wat verdienen deze tijd van het jaar het belangrijkste is. Men mag gevoegelijk aan nemen, dat de veiligheid sprocedures zonder Hin derwetvergunning even secuur worden nageleefd als met een vergunning. Per slot van rekening heeft niemand er belang bij, dat zo'n schip de lucht in vliegt. De tanker is in tussen veilig vertrokken. Niettemin veel politiek gekrakeel in Rijnmond. Waarom is het dan nodig toch zoveel rumoer te ma ken? In de wetenschap, dat de aanvoer van LPG voorlopig veel beperkter blijft dan men ooit eens heeft aangenomen en met de verwachting, dat - die Hinderwetvergunning er toch wel komt, kan men toch ook een beetje prak tisch opereren? Het enige antwoord op „het waarom" is: om poli tiek een hoge borst op te zetten. De haven mag naar de bliksem gaan, als er op het milieubeleid maar niets aan te merken Is. Dezelfde situatie komt men tegen rondom de ber ging van het havenslib. Een gigantisch probleem." In de Rotterdamse raads commissie voor de haven had de PvdA gisteren fer me kritiek op het feit, dat de voorbereidingsperiode, die alleen al voor het af wikkelen van procedures nodig is, een jaar langer gaat duren. De slufterdam voor de slibberging is niet in 1986, maar pas in 1987 beschikbaar. En dan möet er niets tegenzitten. Het door Koos de Gast betekent, dat het slib een jaar langer in zee moet worden gestort. En dat is de slechtste oplossing. Maar goed: de zaak is zo belangrijk dat je alle fei ten wel op een rij moet zetten voor je een besluit kunt nemen. Dc raadscommissies van Rijnmond weten het ech ter al: ze hebben rap geko zen voor uiteraard de duurste oplossing. En dat niet alleen: ze eisten nog een aantal tijdroven de studies extra naar an dere alternatieven. Gecommitteerde Johan de Jong, één van de centrale figuren in de samenwer king tussen Rotterdam, s Rijnmond, Rijkswater-' staat en provincie, voelt er niets voor met de op-- dracht van zijn partijge- noten aan het werk te gaan. Hij .weet, dat hij zich in de kring van de andere partners on moge- lijk maakt. Met steeds nieuwe opdrachten in een toch al uitdijende proce dure kom je nooit tot een eind. 't Is te hopen, dat hij steun uit zijn dagelijks bestuur krijgt en het been stijf houdt. Ook hier wreekt zich de afstand tussen de realiteit van alle dag en de politie ke ambities. Het werkt verlammend, en dat uitge rekend in een tijd dat ui terste spankracht noodza kelijk is. Donderdag 4 november De Schouwburg: RO-Theater speelt 'De koopman van VeneUe' met oa Peter Tuinman, Marieke van Leeu wen, Lou Landré, en John Kra<iij- kamp sr 20 00 uur, Hofpleintheater: 'Duet for one* van Tom Kempinaki, met Josée Rutter en Dolf de Vries 20 15 uur. Piccolotheater: De Nieu we Komedie speelt een combinatie- voorstelling van "De kampioen tramt voor de strijd" van Michei Deutseh, en 'Door het bos' van Franz Xaver Kroetz, regie Heieen van Meurs 20 30 uur Theater Zuïdplein: Wikorvoor- stellmg: Cheek by "Jowl Theatre Company speelt 'Gotcha* en 'Rack Abbey". 20130 Theatergroep Karna val met 'Het bruiloftsfeest" 20.15 uur. Passagetheater: Schiedam, Theater groep F-act speelt "De moed om te doden' met o a Allard v d. Scheer. Conny Postel en Hans Dagelet 20.15 uur. De Doelen: Orgelbespeling in "„lunchtijd door Ane Keïjzer. verzoe ken van luisteraars en improvisatie 13.00 uur. De Doelen: Rotterdams Philharmomsch Orkest o l.v. Simon Rattle, soliste Ida Haendel, viool, pro gramma van Wansenaer, Brush, en Rachmaninow 20.15 uur. Luxorthea- ter: Russisch Staatsensemble Zjok. folkloristisch ensemble met ruim 80 medewerkers, met zang. dans en mu ziek 20.15 uur. Het Berenei: Jazzfes- tival; Soesja Citroen en het Cees Slin ger Kwintet 21,45 uur. Muziekcafé In C: Eendrachtsweg 27, A.T.X. symphonische punkmuziek 21.00 uur Zaal Harmonie: Vlaardmgen, Op treden van" De Nieuwe Snaar 22 30 uur J.C. Chïllup: Film 'National Lampoons Animal House' 20 30 uur. Zaal JRarmonie: Vlaardingen. 20.00uur' Film "La femme de l'avia- teur'. en 22.00 uur 'PassionLijn- baanhallen: Vlaardmgen, 'Pasar Ma- lam' Indische markt, met dagelijks optreden van diverse artiesten oa. Lobo. De Zwarte Vanessa ea. 14.00- 1 24 00 uur. Vrijdag- 5 november -De Schouwburg: RO-Theater speelt 'De koopman van Venetië' met oa. Peter Tuinman. Marieke van Leeu wen, Lou Landré. en John Kraaij- 'kamp sr 20.00 uur. Hofplein theater: I 'Duet for one' van Tom Kempmski, vmet Josée Ruiter en Dolf de Vries 20 15 uur Piccolo theater De Nieu we Komedie speelt een combinatie- Voorstelling van i 'De kampioen tramt "voor de strijd" van .Michel Deutseh, -en 'Door het bos" van Franz Xaver Kroetz, regie Heieen van Meurs 20.30 uur. De Lantaren-2: Hare Majesteit speelt 'De Aansteker' 21.00 uur De - Doelen: Concertgebouw Orkest o.l.v.. iEdo 'de Waart, programma oa.. _k Esc her-Largo uit de sinfonia in me- "moriam Ravel 20.15 our. Harbour Jazzclub: Birdland Quintet met o.a. Aart Gisolf 21.30 uur. Theatercafé' i De Schouwburg: Jazzconcert door Floor van Zutphen Combo, en vi deo-programma's 23.30 uur. Charles ton *79: Coolsingel, Vanessa 23.30 -.uur. Parkzicht: Kievitlaan, Johnny G; Support: Happy Few 23.00 uur. Theater de Teers too f: Schiedam, Dimitrl van Toren 21.00 uur. Luxor- theater: Robert Long en Leen Jonge- waard met hun programma 'Tot hier- ytole heeft de Heere ons geholpen' m:mv de Combo"o.l.v. Koos Mark 20.15 uur. Galerie W. Pieterse in Poëzie: Leuerkund ge workshop- avond 20 30 uur. Zsval Harmonie: Vlaardingen. 20 00 uui Film 'La fem- me de l'aviateur', en L2 00 uur 'Pas sion', Lijnbaanhallen: 'Pasar Malam" Indische markt, met dagelijks optieden van diverse arties ten o a. Lobo, De Zwarte Vanessa ea. 14 00-24 00 uur. Bioscopen Alhambra 1: 'Ademloos' (16) dag- 2.00-7.00 en 9 30 uur. Alhambra 2: 'Les uns et les autres' (al) dag 2 00 en 8 00 uur, woe alleen 8 00 uur. Calyp so 1: 'Querelle' (16) dag. 2 00-7 00 en 9.30 uur. Calypso 2: 'Young doctors m love' (al) dag 1 45-6.45 en 9.15 uur. Calypso 3: 'Cheech en Chongs mee dreams'(al) dag 2.00-7 00 en 9 30 uur. Centraal: 'Huis aan huis' (18) dag. 12 30-2 15-4.00-5.45-7.30 en 9 15 uur. Cineac (Beurs): 'Piranha-2 Flying Killers' 16) dag 2 00-6 45 en 9 30 uur. Cineac (Bijenkorf): 'Grease-2' (al) dag. 2.00-6 45 en 9.30 uur. Cinerama- 1: "Road Warrior' (16) dag. 2 00-7.00 en 9 30 uur Cinerama 2: 'Poltergeist' (12) dag 2 00-7 00 en 9 30 uur. Cine rama 3: "Stripes* (al) dag. 2 15-6 45 en 915 uur. •Cinerama 4: "Brigadcspe- ciale opdrachten' (16) dag. 2.15-7.15 en 9.45 uur. Cinerama 5: 'Tiroler blondjes op het liefdespad' (16) dag. 2.15-6.45 en 915 uur. Corso: 'Porky's pikante pretpark' (16) dag. 2.00-6.45 en 9 30 uur. Kriterion: 'Partners' (16) dag. 7 00 en 9.30 uur. Lumiere 1: 'Summer Lovers' (12) dag. 2 00-7.00 en 9 30 uur. Lumiere 2: Monty Py thon live at the Hollywood Bowl' (al) dag. 2.00-7 00 en 9.30 uur. Lumiere^: 'Time is on our side" (al) dag i 45- 6.45 en 9.15 uur. Lumiere 4: 'De smaak van water' (16) dag. 6 45 en 9.15 uur. Metro 1: The Wall' (16) dag. 2.00-7 00 en 9.30 uur, woensdag avond geen voorstelling i.v.m bingo Metro 2: 'Ren voor je leven' (al) dag. 2 00-7.00 en 9 30 uur. woe 7.00 en 9 30 uur Rex: 'Nummertje op de schoolbank' (18) dag doorlopend van 1000-20.00 uur. Thalia; 'Van de koe le meren des doods" (16) dag 2 00-6 45 en 9 30 uur. *t Venster 1: 'Yol' das. 19 30 en 22.00 uur, ma. gesloten, t Venster 2: 'Jules et Jim' (16) dag 20 00 en 22 30 uur, ma. gesloten. rt Venster 3: 'De kleur van granaatap pels' (16) dag. 19.30 en 22.00 uur, ma. gesloten. Kindervoorstellingen Alhambra-2: 'Bugs Bunny* 2at zond en woe. *2 00 uur Lumiere-4: 'Te vuur en te zwaard' dag. 1 45 uur Me tro 1: 'De nieuwe avonturen van Dik Trom' zat zond. en woe. 2.00 uur. Passage: 'Woody Wood Pecker festi- vaf zat. 2»nd. woe. 2 00 uur. Dordrecht Euro Cinema: Zaal-1* 'Van de koele meren des doods' (16) dag 2 00-6 45 en, 9.30 uur, zond. 145-4 15-6 45 en 9.30 uur Zaai-2. 'Rocky-3 Ëye of the tiger" 16) dag. 2 00-6.45 en 9 30 uur, zond. 1.45-4 15-6.45 en 9 30 uur Zaal- 3* 'Poltergeist' (16) dag. 2 00-6 45 en 9.30 uur, zond 1.45-4.15-6.45 en 9.30 uur. Cinode: "The last waltz' (al) dag. 8 00 uur, vrij en zat. 7.00 en 9.30 uur. Kindervoorstellingen (al) - Cinode: 'Mijn vriend de walvis' zat. zond. en woe. 2.00 uur. Diversen Artsenboodschappendienst: Tel: 206611 {ook voor Vlaardingen en Schiedam). Integraal Kankercen trum Rotterdam: „Telefoonbaken voor vragen over kanker" I.K.R. Tel 010-634)30. Telefonische Hulp dienst Rijnmond: Rotterdam 010- 362244, Schiedam 010-731161, Voor hulp bij maatschappelijke en geeste lijke nódert. Rotterdam Erasmus Darwin Barlow (67) heeft vanmiddag de tentoon stelling 'Evolutie 100 jaar na Darwin' in de 125-jari- ge Diergaarde geopend. Hij deed dat door op een knop te drukken, waarna het portret van zijn over grootvader oplichtte. Voor de/ medicus Barlow- en diens echtgenote een bij zonder familiaire beelte nis. Het echtpaar toonde zich in Blijdorp verrast over de deskundige wijze, waarop de expositie is sa mengesteld. Vooral de achterkleinzoon van de bioioog-van-de-evolu- tietheorie is tot beoordelen bevoegd. Hij is zeer geïnte resseerd in de natuur en heeft gedurende een- lange t Erasmus voor de Rotterdamse Erasmus. reeks- van jaren met name vogels geobserveerd. Die ob servaties mondden in tal van gevallen uit in fraaie foto's. „Ik deed dat louter en alleen als hobby", vertelt dr. Bar low, wie men 'Darwinisti sche' familietrekken niet kan ontzeggen. „Je kunt me dus een belangstellende ama teur noemen." Maar de2e 'amateur' is dan toch sinds enkele jaren vice-president van de stichting, die de Lon don Zoo en het Whipsnade- park ten noorden van de Britse hoofdstad beheert. Toén hem een aantal maan den geleden door Blijdorpdt- recteur ir. D. van Dam werd gevraagd de Darwin-expostie te openen, zei hij meteen 'ja'. Dit betekent overigens niet dat hij een discussie van .voor- en tegenstanders van de evolutietheorie erg nuttig vindt. „De ervaring heeft geleerd, dat het twee groepen van ui tersten zijn, die elkaar niet kunnen vinden", is zijn me ning. Voor hen, die zich strikt aan de letter van de Bijbel houden, is de beant woording van de vraag 'Adam of aap?' een soort vloek. Het was voor deze ca tegorie Adam, het is Adam en het zal Adam Mijven." Sinds Cromwell De moeder van dr. Barlow stamt van de beroemde en ook wel omstreden bioloog af. De medicus is, wat zijn voornaam Erasmus betreft, vernoemd naar een broer van zijn moeder, die in de Eerste Wereldoorlog is ge sneuveld bij Dieppe in Frankrijk. Van de achter naam Darwin werd een voornaam gemaakt en dus werd hij in 1915 gedoopt als Trots poseert de achterkleinzoon voor portretten voor zijn illustere voorvader. Erasmus Darwin Barlow. „Ik meen, dat in onze familie al tijdens Cromwell de naam Erasmus voorkwam", aldus dr. Barlow. „Mogelijk heeft men Erasmus van Rotterdam als voorbeeld genomen." Een voor de hand liggende vraag is of hij zelf bioloog had willen worden. „Nee", antwoordt Darwins nazaat, „als jongetje zei ik al, dat ik dokter wilde worden, net als vele familieleden van me. Nou, dat is gebeurd. Ik heb echter ook het nodige wetenschappelijke werk ge- door Ben Swaep Foto's: Ben Blumers daan. Zo heb ik me bezigge houden "met onderzoek om een antwoord te kunnen ge ven op de vraag, waar de mensen bij bombardementen het beste kunnen verblijven. Om het eenvoudig te stellen: buiten, binnen, onder de ta fel, onder de trap. Ik zat ook in een team, dat de gevolgen van explosies voor het ge hoor heeft onderzocht. Aan het front ben ik in de oorlog niet geweest, want kort daar-, voor had ik een ernstig onge luk met een motorfiets ge had. Ik was nogal zwaar ge wond en ik was blijvend ge deeltelijk doof aan één oor." 'Daar iis ie weer!' In de familie wordt nogal eens over dè Darwin gespro ken, hetgeen mrs. Barlow zelfs doet uitroepen bij het zien van diens grote portret in de Rivièrahal: „Daar is-ie weer!" Het doet sommige leden van de familie nogal eens pijn wanneer de bioloog wordt uitmaakt voor een 'ongelovi ge Thomas'. Dr. Barlow: „Hij was beslist niet ongelovig. Anders was zijn - stoffelijk overschot zeker niet bijgezet in de gewijde aarde van Westminster Abbey. Maar hij scheidde geloof en weten schap zeer streng. Bovendien had hij zo zijn eigen voorstel ling van een opperwezen. Met dit alles had hij het niet gemakkelijk. Het was niet ie mand,-die graag grote mas sa's toesprak. Als er moest worden gediscussieerd ónt--. ving'*hij daartoe het liefst de mensen bij hem thuis in het plaatstje Downe in het'graaf-J' di schap Kent. Dat is nu mgt.. richt als museum." Het blijkt 'dat dr. Barlow oo verwant is aan deWedg' woods van het befaamde aai1 dewerk en dat er door al dr generaties heen nogal wrf adellijk bloed heeft gc. stroomd. Zowel hij "als zij; vrouw zijn bepaald enthdij siast bij het voorstel ht, standbeeld van Erasmus gaan bekijken. En mevrou" Barlow het echtpaar heêf twee dochters een zoon -1 wil graag naar een po'pulaj warenhuis en naar het MC. seum Boymans van Beunin gen. Maar veel tijd is er ma i meer, want morgen keren dl Barlows terug naar hun Ai bion. i j\'t Voordat vanmiddag de Da» /i wintentoonstelling werd gecj pend, zou minister De nïng dat doen met de exposé^l tie 'Huisdierrassen in.Neder-Jk land', die gelijktijdig wortjw^ gehouden. Daartoe stond ekjufl sjees gereed, vanwaar' uit dxf De Koning deze .tentoonste^j ling moest openstèkëO Waarschijnlijk zijri.laatste, ficiële'daad als mintstèh ya| |c Landbouw en VisserijfvóoiH' dat hij^het^overstapje rpaaaE jj haar Sociale/Zaken?-J"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5