M ROTTERDAM 13 Een treurig conflict en de jbelangen van de haven... f Havenpromotie aan vernieuwing toe IBreuk tussen 'StichtingHavenbelangen' en algemeen directeur E. van Ketwich Verschuur Ji E STICHTING „HAVKNBELANGEN" .-3? Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 6 november 1982 {At f Rotterdam De belangen van de Rotter- J damse haven zijn er zeker niet mee ge- j diend. In een verre van reeht-door-zee aan- r pak is er de laatste weken een treurig en onverkwikkelijk conflict boven water ge- komen, waarin de belangen van velen spe- len en de zeggenschap over de promotie :voor die haven inzet is. De 'Stichting Ha- venbelangen' wil af van algemeen direc- teur Evert van Ketwich Verschuur (52): via de rechter. - Want er zijn de afgelopen ja- r ren zóveel onderlinge aanva- ringen geweest, dat van. 1 stichtingsbestuurskant alle vertrouwen is weggespoeld. In een onderlinge sfeer van verdachtmakingen, beschul- digingen en procedures voor rechtbank en kantongerecht heeft het uit vertegenwoor- - digers van het havenbedrijf- sleven èn gemeente Rotter- 2 dam bestaande bestuur voor- 'lopig gewonnen. Slachtoffer 1 van het 'gevecht om de be- langen' is vooralsnog Van Ketwich Verschuur, die ge- 1 schorst is geweest, van de l Rotterdamse rechtbank niet- - temin terug mocht naar zijn 1 kantoor in het Beursgebouw 2 aan de Meent, die wederom l functioneert 'maar dat is f natuurlijk wel moeilijk' 1 en die nu, op grond van een f gerechtelijke uitspraak het eind van zijn carrière voor - zich ziet. I Een handreiking van Rotter- dams havenwethouder 1 drs. Roel den Dunnen, om zelf als bemiddelaar aan het - werk te gaan of een ander 2 daarvoor te vragen (nadat de zaak uit de rechterlijke sfeer *zou zijn gehaald), ging niet door omdat het bestuur van 'Havenbelangen,' hem duide- ilijk maakte dat zoiets geen ^enkele zin heeft. Van Ket- wich Verschuur zou niet functioneren zoals het moet, beweert men en daar moest «een eind aan komen. Zelfs 3 Den Dunnen hij is voor- zitter van de raad van advies l die 'statutair het bestuur t moet bijstaan weet niet - waaróm het precies draait. I, Zegt „Het ïs een ontwikke- j ling van de laatste jaren. Van misverstanden vooral. Nadat het bestuur bij mij is geweest - dn het bemiddelingsaanbod I afwees, heb ik gezegd: zoek jhet dan maar uit. Jullie zijn nïeen zelfstandig bestuur en als 3 het dan zó moet, dóé het dan". t Belangen |De 'Stichting Havenbelan gen'. Voor veertig procent ^gesubsidieerd door de ge- |meente (dat is zo'n zeven ton |per jaar), voor eenzelfde per centage door de havenwerk- tgeversorganisatie SVZ en ^voor de rest door het algeme- |ne bedrijfsleven in de Maas stad. Een vóóroorlogs insti tuut, werkend voor de belan- 4 gen van de haven. Door het ^organiseren van congressen, 'het bezoeken van en praten -met klanten tijdens reizen naar voor- en achterland; kortom bezig zijn met pro- emotie. Er is' een bestuur van 'zestien leden: veertien af gevaardigden uit het be- drijf sleven en twee van ge- meentekant —op dit moment ^adjunct-directeur drs. J. 'Biesheuvel van het gemeen- - telijk havenbedrijf en direc- '-teur W.L. van Schaick van economische zaken. Vijf van „die zestien vormen het dage- Clijks bestuur; voorzitter is di recteur \H.E_A. Schacht van ïiMüller Scheepvaartagentu- 4ren- Een manager die door velen ,*als kundig wordt gekwalifi ceerd, het 'havenvak' be- 2 heerst, maar af en toe nogal 'risolerend optreedt, zo vindt 'vf.men ook. Vier jaar geleden ^volgde hij mr. J.A. Reus als _t:;Cérste bestuurs-verantwoor- delijke bij 'Havenbelangen' \9P- Schacht, die de Westduit- '.^se nationaliteit heeft, werkt i .al'heel lang in de Rotterdam- -7.se haven. Voor vice-voorzit- U. Tukker was die natio- naiiteitskwestie overigens v-aanleiding om in '78 op te st3ppen. „Niet om de persoon .(^an Schacht", verklaarde .^Tukker destijds. „Integen deel. Maar "het feit dat een buitenlander voorzitter ,'^werd, dat-kon ik niet vereni- ;;i'jgen met de belangen van de ï^Botterdamse haven. In,, Le ;|rHavre maken ze toch ook ri:geen Nederlander voorzitter v.^;€n-in Hamburg nemen ze ook geen Engelsman?", ^luidde zijn verklaring. Tuk benoeming hebben twee jaar lang prima kunnen sa menwerken met de alge meen directeur. Beiden wen sen in dit stadium daar nu nauwelijks nog iets over te zeggen. Ze willen voorko men invloed uit te oefenen op de afloop van het droeve meningsverschil. Geen mededelingen. Hetzelf de geldt voor het stichtings bestuur en zijn advocaat mr. C.G. Scholtens, die, nadat zij in de schorsingskwestie door vice-president mr. S. Oud- kerk van de Rotterdamse rechtbank in het ongelijk waren gesteld, buiten de offi ciële uitwisseling van een enorme papierlawine aan dagvaardingen, brieven en telexberichten met recht bank, kantongerecht en Van Ketwich Verschuur's raads man mr. A.P.E.M. van der Woude geen verdere toelich ting of standpunt naar buiten willen uitdragen. Voorzitter Schacht gaf op de dag na de uitspraak van mr. Oudkerk nog wel als commentaar dat de algemeen directeur in zijn functie terugkwam (daar v stond trouwens een dwang som van 2.500 gulden per dag op) en dat er geen hoger be roep tegen die uitspraak zou worden ingediend. Dat laat ste is op advies van mr. Scholtens herroepen: het Haagse gerechtshof krijgt binnenkort te oordelen of de schorsing al dan niet terecht is geweest. 'Volstrekt onmogelijk' Van Ketwich Verschuur rea liseert zich dat zijn zaak ook nu nog 'onder de rechter' is, maar hij vertelt wèl. „Omdat het", vindt hij, „vandaag de dag volstrekt onmogelijk moet zijn wat mij is overko men". Het conflict draagt volgens hem niet bij aan de goede naam en de reputatie van de 'Stichting Havenbe langen'. Een ernstige uit spraak, die, gezien de 'be- middelings-activiteit' van Den Dunnen kennelijk ook hèm aansprak. De band tussen de stichting en Van Ketwich Verschuur werd op 1 september 1976 gelegd, nadat hij volgens zijn zeggen uit 90 kandidaten tot algemeen directeur was benöemd. Hij was com mercieel directeur bij een ex peditie- en transportbedrijf, maar koos als inwoner van. het Utrechtse dorp Wouden berg (waar hij nog steeds woont) voor Rotterdam: 'Omdat de baan mij dynami scher en interessanter leek'. Aantrekkelijk waren voor hem Vooral de contacten met overheid en bedrijfsleven in binnen- en buitenland èn de promotiereïzen naar bestem mingen over de hele wereld. Van Ketwich Verschuur: „Mijn eerste reis maakte ik in *76 naar Polen en dat was ook de eerste reis van And ré van der Louw als burge meester. Mijn laatste reis en toevallig ook de zijne ging naar Brazilië; vorig jaar". Als de situatie tussen bestuur en algemeen directeur nor maal zou zijn geweest, had Van Ketwich Verschuur op dit moment in het Verre Oosten gezeten, als lid van de Rotterdamse delegatie die onder leiding van burge meester Bram Peper door di verse landen in het zoge naamde Asean-gebied reist. Namens 'Havenbelangen' ïs daar voorzitter Schacht bij. Eén noemer Nü zegt Van Ketwich Ver schuur over de hem tevens toebedeelde coördinatie functie in het kader van de havenpromotie: „Daar is in de praktijk de laatste jaren niet zoveel van terecht geko men. Het bleek al snel dat het belang van het bedrijfsle ven bestond uit vele, vaak verschillende en specifieke belangen van de talloze aan gesloten bedrijven. Een inha- E. van Ketwich Verschuur Volgens hem was het dik wijls moeizaam al die belan- gen onder één noemer naar buiten te brengen. „Niet ie dereen kon altijd de verlei ding weerstaan om te probe ren de stichting te gebruiken als het vehikel om het speci fieke belang van zijn bedrijf te dienen". Hij houdt bij voorbaat de mo gelijke aanklacht af dat hij schuld 20u hebben aan het niet tijdig formuleren van een bepaald gewenst beleid, omdat het dagelijks bestuur van hem zo zegt hij geen enkele bemoeienis duldde bij zelfs maar een ge- dachtenbepaling over te voe ren beleid. Hij was uitvoer der, méér niet. Een bestuurs lid zei hem eens: „Let wel, Van Ketwich, niet jij, maar wij zijn de stichting. Wij be palen het beleid". Hij be greep dat en beweert zich daar loyaal aan te hebben ge houden. Van Ketwich Verschuur heeft vermoedens waarom de bom barstte. Het was eind Medio '81 kreeg hij te horen dat hij zou worden ontslagen, omdat de vertrouwensrelatie zou zijn verbroken. Er volg de veel gediscussieer tussen de advocaten van beide par tijen en de zaak ging het zijn woorden van Van Ket wich Verschuur 'als een nachtkaars uit*. Wel was er, begin dit jaar, de mededeling dat er in verband met reor ganisatieplannen met hem contact zou -worden opgeno- men. Pter zowel-als Reus zij had- lering van belangen, die ook •ri'den in '76 een groot aandeel tot uiting kwam in het be- l^ïn.Van Ketwich Verschuur's stuur ,van zestien leden". I etw: door Bram Oosterwijk 1980, begin 1981, toen er een discussie ontstond omtrent de werkwijze en dé organisa tie van 'Havenbelangen'. Ge ïnspireerd door de nota die de toenmalige havenwethou der drs. Jan Riezenkamp had geproduceerd over de stuk- goed-problematiek in de ha ven. Riezenkamp deed de suggestie voor de vestiging van een door bedrijfsleven en gemeente gedragen infor matie- en acquisitiekantoor in het achterland (West- Duitsland). SVZ en 'Haven belangen' wezen dat af en omdat Riezenkamp ook had gezegd dat de bestaande structuren van de toenmalige en huidige promotie-activi teiten opnieuw bekeken zou den moeten worden bur gemeester Peper heeft daar inmiddels opdracht toe ver strekt kwamen de SVZ en de stichting tot elkaar: een verdere integratie, waar in de functie van algemeen directeur niet paste. Omstreeks die tijd, herinnert Van Ketwich Verschuur zich, kwamen er bezwaren tegen zijn persoon los. Hij zou verkeerde onkosten-de- claraties hebben gepresen teerd, waarbij het ging om kleine bedragen aan hotel fooien, omwegen die hij met *ijn auto zou hebben gere den. Beschuldigingen overi gens die raadsman mr. Van dei Woude met feiten zou hebben weerlegd, maar die voortdurend de kop blijven opsteken. Lunch Op 2 juli werd hij door de be stuursleden Biesheuvel, S.J.R. de Mofichy namens de Kamer van Koophandel afgevaardigd in het bestuur en onder meer ook fracie- voorzitter van de VVD in de Rijnmondraad en pen ningmeester C. Hollaar uit genodigd voor een lunch in net exclusieve restaurant 'Het Kasteel van Rhoon'. Van Ketwich Verschuur dacht zelf aan de afsluiting van een onplezierige periode, maar het werd hem rap hel der en klaar dat er iets an ders broeide. Op tafel kwam het voorstel zijn functie van eerste man in te ruilen voor die van directeur buitenland, op hetzelfde niveau als de onder hem functionerende directeur M. van der Sande Lacoste, die zich directeur binnenland zou mogen gaan noemen- De algehele leiding van 'Havenbelangen' zou bij de SVZ worden onderge bracht. Een degradatie voor de algemeen directeur, maar hij accepteerde. De Monchy vertrouwde hem toe dat er aan zijn overige rechtspositie niet zou worden getornd en dat dat zou worden vastge legd. Om dat laatste is veel gehar rewar ontstaan en het draai de er op uit dat het bestuur weigerde terug te komen op een, in een van de brieven gedane toezegging dat er op dit ogenblik niet aan zijn sa laris, pensioenrechten e. d. zou worden gekomen. Van Ketwich Verschuur, die en kele malen protesteerde, kreeg de sommatie zonder meer akkoord te gaan met zijn nieuwe functie. Zo niet, dan kon hij vertrekken. Het zoveelste ultimatum liep af en op 30 augustus kon hij de kantoordeur van 'Havenbe langen' achter zich dicht doen. Zijn schorsing was een feit. Van Ketwich Verschuur vocht die aan met een kort geding en hij won. Mr. Oud- kerk zegt in zijn vonnis dat het hem bevreemdde dat de algemeen directeur op non- actief was gesteld, omdat er tijdens het proces niet geble ken is dat hij in zijn werk heeft gefaald, toezeggingen niet is nagekomen, onjuiste declaraties heeft ingediend of zich tegenover het bestuur niet correct had gedragen. Merkwaardig vond de rech ter het tevens dat er van de vergadering waarin het be stuur, op 10 september, defi nitief besloot zich van Van Ketwich Verschuur te ont doen, geen notulen waren. Van Ketwich Verschuur meest terug in zijn functie en dat gebeurde dus. Kantonrechter Inmiddels was er bij de kan tonrechter een proeudure aangespannen om de ar beidsovereenkomst voorgoed te verbreken. Mr.A.D.M. Metzemaekers behandelde de zaak op 26 oktober en de uit spraak die begin volgende week werd verwacht is een paar dagen geleden reeds gevallen: er moet tot ontbin ding worden overgegaan, per 15 november. Tijdens die oktober-zittmg kwam het bestuur ineens wèl met een verslag van de 'ont slag-vergadering', nadat men tijdens de behandeling van het kort geding via de advo caat had meegedeeld dat er géén notulen waren opge maakt Deze dagen trekt onder leiding van burgemees ter Bram Peper een dele gatie langs de Asean-lan- den, om de Rotterdamse haven in het Verre Oos ten te promoten. Het ïs één van de 'grote voor land-reizen'. Die zijn min of meer uniek door de opzet: in het kielzog van het officiële gemeen telijke gezelschap trekt een aantal vertegen woordigers van het be drijfsleven mee. Peper en wethouder Den Dun nen als wegbereiders en deurenopeners voor za kenlieden, die daardoor een ruimere aandacht krijgen. Aan de delegatie ont breekt één man, van wie men zou mogen veron derstellen, dat hij één van de belangrijkste fi guren in dat gezelschap zou moeten zijn: de alge meen directeur van de 'Stichting Havenbelan gen', de heer Evert van Ketwich Verschuur. De stichting heeft hem ont slagen. Het fijne over die kwes tie krijgt men niet te ho ren. Uit gerechtelijke procedures krijgt men de indruk, dat er meer sprake is van partijen, die niet meer met elkaar overweg kunnen dan van ernstige beleidsfou ten. Het bestuur zwijgt in alle talen, onder het argument dat altijd gele gen komt als je niets wilt zeggen: het gaat om personen. Het gaat ook om de be steding van gemeen schapsgeld. De gemeente draagt jaarlijks zeven ton bij aan de promotie van de haven en dan mag men toch verlan gen. dat er voor het geld gewerkt en niet geruzied wordt. En hoe men de zaak ook keert of wendt: spanningen binnen het apparaat, dat de haven moet verkopen, leiden altijd tot schade. Ze zeg gen ook iets over de mentaliteit van bestuur ders, die zo'n voor de ha ven belangrijk instituut moeten runnen. Dat roept de vraag op of de toch al wat bejaarde 'Stichting Havenbelan gen' is meegegroeid naar de eisen, die modern ma nagement vandaag de dag stelt. De structuur van de stichting is sinds de oprichting met we zenlijk veranderd: het is een vereniging van be langhebbenden, die geza menlijk hun product - de haven - promoten. In zichzelf is dat een onmo gelijke opgave: de geza menlijke aanpak van de promotie dient per slot van rekening voor ieder van de leden van de stichting het enge be drijfsbelang. Het gevolg is, dat de activiteiten van de stichting veelal aan de oppervlakte blij ven. Ze dienen er toe een gunstig klimaat te scheppen, waarbinnen de leden bet als concur renten van elkaar verder wel uitvechten. Zo'n beleid is in deze tijd ontoereikend om de ha ven overeind te houden. Er moet harder aan wor den getrokken, de markt moet intensiever worden bewerkt en de onderlin ge concurrentie neemt, ook internationaal, sterk toe. 'Havenbelangen' on derkent dat kennelijk wel. Aan de orde is een reorganisatie, waarbin nen de havenwerkgever sorganisatie SVZ een do minerende rol gaat spe- door Koos de Gast. len. Duidelijk is, dat het bedrijfsleven op deze wijze de zeggenschap over de promotieactivi teiten wil houden. Intussen is de gemeente ook weinig gelukkig met de wijze, waarop Rotter dam promotie voor de haven maakt en de inter nationale markt be werkt. Ten stadhuize is een reorganisatieplan in de maak en bij het ge meentelijk Havenbedrijf wordt de afdeling Exter ne Betrekkingen zo op getuigd, dat de markt agressiever kan worden bestormd. De uitkomst van deze ge meentelijke reorganisa tie kan zijn, dat de rol van 'Havenbelangen' een ondergeschikte wordt. Dat hoeft bepaald geen nadeel te zijn: als onaf hankelijke partij is de gemeente beter in staat de algemene havenpro motie te bedrijven dan een stichting, die hon derd-en-één afzonderlij ke bedrijfsbelangen heeft te dienen. i - -r l i Over dat verslag bestaat bij Van Ketwich Verschuur dan ook het vermoeden dat het om 'onjuiste notuleringen' gaat. Hij weet dat het besluit tot ontslag genomen is door een aantal bestuursleden dat te klein was. In elk geval waren de gemeente-verte genwoordigers er niet bij. Daarna zouden de besluiten van 10 september in een ver gadering van 6 oktober zijn goedgekeurd, maar hij heeft redenen om aan te nemen dat de affaire rond zijn per soon van tevoren niet op de agenda stond. Van Ketwich Verschuur spreekt in dit ver band dan ook over een vol strekt ongeldig besluit. In het omstreden verslag staat dat de SVZ er niet mee akkoord gaat dat de 'Haven belangen' geografisch wordt ondergebracht bij of in de di recte nabijheid van de ha venwerkgeversorganisatie als Van Ketwich Verschuur wordt gehandhaafd als alge- WMÊÊÊMwÊÊÈ Het stichtings-rraambord in het Beursgebouw meen directeur of zelfs als directeur. De SVZ dreigt de banden met de stichting zelfs te verbreken. Van Ketwich Verschuur bestempelt die in menging als uitermate vreemd, temeer omdat hij van die kant nooit en te nim mer een klacht heeft gehad. Bovendien: „De SVZ kan het niet weten, want ik ben daar niet in dienst". Van Ketwich Verschuur en zijn advocaat werden tijdens de kantongerechts-zitting door deze onverwachte wen ding verrast en overvallen, zeggen ze. De algemeen di recteur van 'Havenbelangen' besloot daarop een tweede kort geding in beweging te zetten, omdat hij vond dat de procesgang niet eerlijk is verlopen. Gisterochtend zou dat geding in het rechtbank- gebouw aan de Noordsingel worden behandeld, maar door de vervroegde kanton- rechter-uitspraak is dat auto matisch vervallen. Van Ketwich Verschuur eis te dat voortzetting van de behandeling van de verbre king van de arbeidsovereen komst met tenminste vier weken zou worden uitgesteld dwangsom een miljoen en ook dat de SVZ aan het bestuur van 'Havenbelangen.' zou schrijven dat het stand punt omtrent zijn handha ving tot stand is gekomen op grond van de informatie' die verstrekt is op basis van pro blemen tussen de stichting en haar algemeen directeur. Mocht dat niet gebeuren, dan diende er in dat geval een bedrag van vijf ton op tafel te komen. Géén kort geding-procedure dus, maar in overleg met zijn raadsman wordt op dit mo ment toch nog gezocht naar een juridische mogelijkheid tot een schadeclaim. Maar met geld is deze, door onwrikbaarheid tot een ach- ter-de-scher men-gevecht verlaagde competentiestrijd, niet meer te overbruggen. De, brokken liggen er en de "ha venbelangen zijn geschééd.i In havenkringen circuleert het gerucht dat stichting èn SVZ straks wel eens uit de boot kunnen vallen en dai de gemeente Rotterdam voor. dê échte promotie van de haven zelfu, het roer in ..handen neemt, - ,*&- y t f

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3