PvdA wil geld van ex-bestuursleden Wibautpleiij klaagt over lastige j eugd 'Kruipolie in tlej maatschappij' Triest contrast In Waterweg meer dan dertig scholen dicht Schiedam leent 'dure' miljoenen V1AARDINES DAGBMD vf SCHIEBAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT! Boekhouding is een puinhoop Nieuw kabinet; OGB-gesprek in het water Veertarieven weer omhoog Boze brief aan CDA over stemgedrag dissidenten Bus 59 gaat vaker rijden 'Redding Arcade hachelijke zaak' Dit mag niet voor herhaling vatbaar zijn91| Contactraad in oprichting DONDERDAG 11 NOVEMBER 1982 Schiedam Het voormalige afdelingsbestuur van de PvdA- Schïedam wordt door het huidige bestuur ervan beticht van de boekhouding een puinhoop gemaakt te hebben. De PvdA in Schiedam zou zelfs failliet zijn, meldt afdelingsvoorzitter Ruurd van der Veer. Henk de Veld: beschuldigd van gesjoemel Penningmeester Ben Stuiven-- berg heeft van ex-bestuursle den Hans Bakker en Henk de Veld geëist enkele duizenden guldens terug te "betalen aan de partijkas. Tegenover het Rotterdams Nieuwsblad ont kende Stuïvenberg vorige week nog dat er „iets aan de hand" was. Het voormalige bestuur, waar van Bakker voorzitter was yn De Veld penningmeester, is inmiddels furieus in de pen geklommen. Men laat de ach terban weten ernstige beden kingen te hebben tegen de toon en inhoud van een brief hierover van het huidige afde lingsbestuur. „Wij ervaren dat als kwetsend en vragen ons zo langzamerhand af, of hier niet een poging tot bedreiging wordt gedaan die in onze par tij volstrekt niet past Op geen enkele wijze lijkt nog sprake te zijn van een minimum aan saamhorigheid. Van goede trouw wordt kennelijk niet uitgegaan," aldus het ex-be stuur. De bom is, kortom, in de PvdA-Schiedam opnieuw ge barsten. Het ex-bestuur haalde zich voor de raadsverkiezin gen de woede van een meer derheid in de achterban op de hals door prominente partijge noten als wethouder Zijdeveld, fractieleider Brouwer en sena tor Jan Simons laag op de ver kiezingslijst te plaatsen. De achterban draaide de rollen om en schakelde de linker vleugel uit. Kort daarop werd een nieuw bestuur gekozen. Meteen klonken toen al gelui den, dat de penningen slecht beheerd zouden zijn, en ex- voorzitter Bakker dreigde met een proces als deze verdacht makingen zouden voortduren. Maar werden de betrokkenen toen terecht gewezen, nu laait de kritiek op het financiële be leid opnieuw op. Bakker wil daarom in elk geval het hoofd bestuur van de PvdA in Am sterdam te hulp roepen. De boekhouding van het ex-be- stuur was al door 'Amsterdam' nagekeken en goedgekeurd. Mede met het oog daarop vin den Bakker en de zijnen nu, dat het huidige bestuur zich niet aan de reglementaire ver plichting mag onttrekken om zich voor de verdere boekhou ding te verantwoorden. Voorzitter Van der Veer meldt dat het verleden niet met de mantel der liefde bedekt moet worden. „Daarvoor zijn er te veel mensen op hun ziel ge trapt", schrijft hij aan de le den. De situatie 2iet er „niet leuk" uit, laat hij weten. Ove rigens ergert de redactie van het partijblad Voorwaarts zich eraan, dat met deze en andere correspondentie de Voor waarts als podium gepasseerd wordt. |l Het ex-bestuur heeft de be f schuldigingen puntsgewijs pro ^1 beren te weerleggen. Waar ge li| suggereerd is dat snoepreisje g zijn gemaakt, onterechte boe kingen zijn gedaan en over ji dreven uitgaven zijn gedaan werpt het ex-bestuur op, dat het huidige bestuur, met nam« ij penningmeester Stuivenberg niet goed gekeken heeft naa de stukken en de balans. D> d kwestie komt volgende weel donderdag aan de orde tijden fl de ledenvergadering van d> fl PvdA-Schiedam in zaal Irene i ■?l Schiedam Het ge sprek, die gemeente ambtenaren op het mi nisterie van binnen landse zaken zouden hebben over de sterke verhoging van de on roerend-goedbelasting in Schiedam, is door de samenstelling van het nieuwe kabinet in het water gevallen. Omdat Eelco brmK- man plotseling als mi nister in de regering is opgenomen, is het ge sprek uitgesteld. De topambtenaren, die de OGB-plannen van het ge meentebestuur moeten verdedigen, trachten vol gens wethouder Cor van Tilborg van financiën 'wanhopig' om nieuw con tact te leggen. De wethou der wil trouwens wel we ten hoe de fracties tegen over de forse optrekking van de OGB-belasting staan en wat hun alterna tieven eventueel zijn. „Ik kan me bij het minis terie gaan doodvechten voor de 24 procent, maar als de raad het er niet mee eens is, heeft het ook wei nig zin", aldus de bewinds man. Maassluis De provincie Zuid-Holland wil met in gang van 1 januari de ta rieven van het veer Ro zenburg-Maassluis met vijf-tot ruim twintig pro cent verhogen. De provin cie vindt dat nodig om de jaarlijks tekorten op het veer tegen te gaan. Ook de eigen financiële situ atie van de provincie en de kostenontwikkeling-,- maken het volgens de provincie on mogelijk om de veertarieven op hetzelfde niveau als dit jaar te handhaven. Gedepu teerde staten stellen voor ak koord te gaan met een ta riefsverhoging van twintig procent voor het langzaam verkeer en vijf procent voor het gemotoriseerd verkeer. „Het ligt geenszins in de be doeling om een kostendek kend tarief in te voeren. Wel 'verdient het aanbeveling aansluiting te zoeken bij het in het openbaar vervoer ge hanteerde tarievenstelsel", zo schrijft het dagelijks bestuur van de provincie. ,Het accent bij de verhoging van de tarieven ligt vooral bij de kaarten voor tien 'overtochten en de maand- -kaarten. De provincie vindt 'dat er tot dusver sprake was van een onjuiste verhouding tussen het enkel tarief en de Vtarieven van couponboekjes, knipkaarten en abonnemen ten. PvdA zet coalitie op scherp Vlaardingen In scherpe bewoordingen heeft de fractie van de Partij van |l de Arbeid van haar coalitiegenoten van het CDA geëist, dat er 'granieiharde' fl duidelijkheid komt over de opstelling van de twee CDA-leden Maarten Ver- ifj meer en Henk van der linden, die vorige week tijdens de behandeling van het verkeerscirculatieplan (VCP) in de gemeenteraad niet in overeenstem- i ming met het ook door hen onderschreven beleidsprogramma stemden. a Waterweg In Schiedam hebben ruim 25 scholen een stakingsoproep gekre gen van de Algemene bond van onderwijzend personeel (ABOP). Die scholen gaan volgende week dicht. „Het begint zo langzamerhand aan ieder een duidelijk te worden wat er in het onderwijs aan de hand is", zegt Jacob Boven van de Schiedamse afdeling van de ABOP. „Dit is geen beperkte actie meer." In Vlaardingen en Maassluis lijkt de actiebe reidheid in het onderwijs geringer. De afgelopen twee weken is er op de scholen gepeild wie er bereid zijn actie te voeren tegen de voorge stelde korting op het sala ris van het onderwijzend personeel en tegen, zoals Boven dat noemt, „de steeds moeilijker worden de werkomstandigheden". In Vlaardingen is van twee scholen bekend dat ze meedoen aan de acties. In Maassluis nog van geen één. De stakingsoproepen zijn vooral gevallen in het openbaar onderwijs, maar ook de bond van protes tants-christelijke onder wijzer (PCO), heeft een stakingsoproep doen uit gaan. „Dat geeft de ernst van de situatie aan", vindt Boven. De scholen in Schiedam proberen samen met de oudercommissie voor kinderopvang te zor gen in de staklngsweek. Die opvang zal buiten de school plaatsvinden. Schiedam/Vlaardingen Buslijn 59 van de RET gaat vol gens het nieuwe dienstreglement eens per kwartier rijden. Tot nu toe reed de bus van Schiedam naar Vlaardingen vice versa een keer per twintig minuten. Het nieuwe rooster, waarbij de frequentie wordt verhoogd, gaat maandag in. Reizigers kunnen in de ochtend- en middagspits zelfs elke elf minuten bus 59 tegemoet zien. Anderhalf jaar geleden werd de toezegging al gedaan, dat de frequentie om het kwartier zou worden. Schiedam - „Een hachelijke zaak", noemt PvdA-raadslid Wiegman, de reddingsopera tie voor het college van B en W om het Schiedamse zalen complex Arcade te behou den. „Als er niet goed wordt doorgedacht, gaat het dezelf de weg op als met het Passa getheater", liet hij gister avond in de commissie finan ciën verontrustend weten. De socialist kan geen verdedi ging vinden voor de handha ving van het gebouw, waar mee 555.000 gulden (een ga rantie van vier ton en een sub sidie van anderhalve ton) is gemoeid. Hij had ook geluiden vernomen dat Orpheus, het Schiedamse mannenkoor, er niet veel voor voelt om terug te keren in Arcade. Maar dat sprak wethouder Cor van Til borg, gesteund door CDA'er Snel, tegen. „Er zitten in Arca de verenigingen, die echt ner gens anders heen kunnen", hield hij de overige raadsleden voor. Tot nu toe lijken alleen het CDA en de CPN in de persoon van Ulferd Bruseker in te stemmen met de reddingsope ratie van Arcade. Daarbij, de christen-democratische fractie is ook niet eensgezind. Jan de Koning onthield zich tijdens de commissie financiën van stemming en sprak zich zeker niet vóf de plannen uit. De sloop van de Van Kfnsbergenplaats is begonnen. Het definitief einde van het oude hofje, een van de weinige die V/aardingen nog had, is daarmee een feit. De laatste maanden zag de Van Kinsbergenplaats met af zijn dichtgetimmerde huizen, er al troosteloos uit, maar dat is nu nog een graadje erger geworden. Om het contrast met hoe-het-was te benadrukken haalden we een foto uit het archief, die fotograaf Ge rard van Offeren in betere tijden van de Van Kinsber genplaats maakte. Gisteren ging fotograaf Jaap Roze- ma er nog eens langs om de huidige toestand in ogenschouw te nemen. Schiedam Bij de Bank van Nederlandse Gemeenten in Den Haag is het Schiedamse gemeentebestuur een geldle ning aangegaan van 13 mil joen gulden tegen een rente van 10,375 procent met een looptijd van 25 jaar. Dat is een vrij hoge rente ver geleken met de huidige stand, die voor langlopende leningen iets boven de negen procent ligt. De chef van de gemeentelijke afdeling financiën, A.B. van den Bout, wijt dat aan de ta melijk lange termijn die gede puteerde staten (GS) van Zuid- Holland nodig hebben om zo'n voornemen goed te keuren. „Na die termijn is de rentes tand dan meestal wel veran derd; dat varieert met de dag. Maar moet je dan bij GS weer opnieuw beginnen met het ri sico dat de rente weer omhoog gaat?" vraagt Van den Bout zich af. Om de procedure te bekorten heeft de Schiedamse gemeen teraad B en W al eens gemach tigd om zelfstandig geldlenin gen aan te gaan, overigens- tot een maximum van 60 miljoen gulden in totaal. Tot nu toe is Schiedam voor 41 miljoen aan leningen aangegaan. Het feit, dat het VCP niet op eigen kracht van de coalitie is aangenomen, maar dat daar de steun van D'66 voor nodig was, noemt de PvdA in een brief aan de CDA- fractie een 'ernstige constate ring'. „Onze ft actie tilt hier zwaar aan. Dit mag niet voor herhaling vatbaar zijn", schrijven de socialisten aan het CDA. „De basis van het college is zodanig, dat onze fracties er zonder meer op moeten kun nen vertrouwen, dat de we derzijdse afspraken 'graniet- hard' zijn en door alle leden worden nagekomen. Het was voor ons een teleurstelling te moeten ervaren, dat door twee leden van uw fractie niet in overeenstemming met het bereikte program-ak koord werd gestemd en dat één lid zelfs tegen het VCP stemde. Onze fractie tilt hier zwaar aan." In de brief worden het CDA drie concrete vragen voorge legd. De eerste vraag is, wel ke consequenties de CDA- fractie uit het afwijkende stemgedrag van Vermeer en Van der Linden trekt. Ver der wil de PvdA weten wel ke voorzorgsmaatregelen er worden getroffen om herha ling te voorkomen en hoe de betreffende CDA-fractiele den zich in het vervolg zul len opstellen. Van de beant woording van de brief, die vóór de begrotingsdebatten van volgende week woens dag binnen moet zijn, hangt de verdere opstelling van de PvdA af. In een eerste reactie toont CDA-leider Jo Schriel zich niet verbaasd over de toon van de brief. Zie ook pagina 17 Vlaardingen Het is duidelijk dat er voor de contact J groep emancipatiezaken, waarover Vlaardingse vroul wen gisteravond spraken met wethouder Arij Maarlei veld, genoeg werk te doen is. In de ambtelijke coördi l natiegroep die zich met emancipatie bezighoudt zit bijl voorbeeld maar één vrouw. Dat heeft te maken me| personeelsbeleid, en dat is een van de dingen waar dij] contactraad zich over wil buigen. „In die coördinatiegroep", zei Maarleveld, „zitten hoofden van gemeentelij ke diensten, en dat zijn nu eenmaal meestal mannen. Met vrouwen die achter de schrijfmachine zitten, en dan zeg ik het maar eens heel cru, zijn geen zaken te doen." De con tactgroep, die het beleid van de gemeente moet sti muleren en als het nodig is kritiseren, zal wel hele maal uit vrouwen bestaan. Begin volgend jaar moet de contactraad aan het werk gaan. Het grootste probleem was gisteravond wie er in de con tactraad, die een schakel moet vormen tussen de Schiedam De rumoerige jeugd van het Dr. Wibautplein heeft de flatbewoners boven het wijkcentrum bewogen tot een radeloze brief aan burgemeester Te Loo en de Schiedamse ge meenteraad. In het open trappenhuis van de flat stinkt het vaak vreselijk en bovendien is het er een rommeltje. „Die jeugd wil op het plein hiervoor nogal eens drinken, en die fles jes smijten ze dan kapot, en plassen doen ze dan maar in ons flatgebouw. Een stank! Soms lijkt het echt, alsof er een heel regiment heeft staan te pissen", zegt Jaap Eijkenboom namens de flatbewoners van het Wibautplein. Eijkenboom, beter bekend als secretaris van de ondernemingsraad van Wilton-Fqenoord, heett al van burgemeester Te Loo gehoord dat er naar een oplossing gezocht zal worden. De flat bewoners hebben hier vertrouwen in. Zij wij zen erop dat de 'Boterstraat-taferelen' ook op hun plein aan de orde van de dag zijn. Hiermee wordt bedoeld dat het ook in de Boterstraat voorkomt, dat de discotheken bezoekende jeugd geregeld bij mensen door de brievenbus plast en tegen de gevels aankotst. „Ik ben desnoods bereid om in de gemeenteraad uit de doeken te doen, hoe dat hier gaat", zegt Eijkenboom. Maar voorlopig rekent hij op de burgemeester. Viaardmgse vrouwen en d| politiek vertegenwoordigo moeten zijn. Termen als ge] organiseerde, ongeorgani|| seerde en loslopende vrouJ wen gingen voortduren^'! over tafel. De "Vlaardingse!? Vrouwenraad (VVR) is in di'j contactraad sterk vertegen d woordigd, en andere vrouf wen wilden voorkomen da; de VVR een overwicht zoi krijgen. Omdat dat overkoe: pelende orgaan traditionele, is dan andere vrouwenorga' nisaties. Dat was althans t«i beluisteren in de wandelgan gen. Maarleveld wijdde een groo deel van zijn woorden aan d< beperkingen die de eontac! traad in haar werk zal ken! nen. „De mogelijkheden vai, de gemeente om principiee; de maatschappelijke onvé; lïjkheid tussen mannen ei vrouwen te bestrijden is be perkt", zei de wethouder. „X; dient zich ervan bewust t<; zijn dat er geen enkele ga. ran tie is dat de hoofden vaii dienst over personeelsbeleid net zo denken als u." Maa: hij wilde het enthousiasme niet wegpraten. „Na enige; tijd ga je effect zien. van di werk. Wat de eontactraae kan doen is wat emancipate; rische kruipolie in de maat schappelijke machine latei; lopen." Over de taken van de con tactraad hoefde niet lang ge sproken te worden. De raad zal maar vier keer per jaail bij elkaar komen en kan ziel! dus alleen maar bezighouden met de hoofdlijnen van hei beleid. Vooral de positie vai de vrouw bij personeelsza'1 ken en in het onderwijs zul' len de aandacht van de raa< hebben.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1