tPvdA-bestuur wast handen in onschuld Poging VVD om tarieven Politie houdt scholieren aan VLAARDINGS DAGBLAD i SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT ^Jaarvergadering opgebroken: eerst wachten op onderzoek 'Wie afspraken niet aanvaardt, moet opstappen' 'Lasten bijstand niet langer te dragen' Zwijgplicht ha overhaast ontslag van opbouwwerker ''Dat had in de commissie moeten doen Verboden Ondernemers verdedigen Spinhuispad VRIJDAG 19 NOVEMBER 1982 "Schiedam Niet alleen het ex-bestuur van de PvdA- Schiedam, maar ook het ge west Zuid-Holland heeft fout gehandeld, vindt het huidige afdelingsbestuur onder leiding .yan Ruurd van der Veer. En Sövendien wakkert de pers alle interne partij-ellende al leen maar aan. Iedereen kreeg zowat de schuld gisteravond, maar Van der Veer zelf waste 'zijn handen in onschuld. Een aantal leden was woedend op het afdelingsbestuur. Voor al de manier, waarop geïnsi nueerd is dat het voormalige Lbestuur sjoemelde met partij- gelden, viel dermate'verkeerd dat iemand als Willem Wae- -qué, die m een nog grijzer ver leden penningmeester was, uitriep dat het hem speet dat het bestuur nu nog een maand kan blijven zitten. Liever had hij meteen een motie van wantrouwen ingediend. Dat het bestuur nog een maand aanblijft, komt omdat' de jaarvergadering halverwe ge werd opgebroken. Er kwam nog wel een eerste, hevige dis cussieronde over de financiële verantwoording, maar het werd juister geacht om eerst de onafhankelijke onderzoeks commissie van het gewest Zuid-Holland zijn werk te la ten doen. De Sehiedamse ach terban wil de resultaten hier van afwachten om klaarheid te krijgen over de vraag of het ex-bestuur dan wel het huidi ge bestuur financieel 'maar wat gerommeld' heeft. Deel twee van de jaarvergadering vindt plaats op 15 december in de Blauwe Brug, tenzij de on afhankelijke commissie dan nog niet klaar is. In dat geval is Van der Veer opgedragen om bij de hogere partijleiding uitstel van de jaarvergadering te bepleiten. Aanhangers van het huidige bestuur begrepen maar niet, waarom het Pvd A-gewest Zuid-Holland zich nu ineens met de gang van zaken in Schiedam komt bemoeien. „Betekent dit nu dat wij onder curatele staan? Dat als wij straks weer een scheet laten, het gewest opnieuw^komt op draven? Deze ledenvergade ring is het hoogste orgaan bin nen deze afdeling, ik voél mij gepasseerd," redeneerde FvdA-raadslid Lou van der Stel, die het 'eeuwige geem- mer' in de partij 'spuug- en spuugzat' was. Hij vond dat 'wij met elkaar bezig zijn de partij naar de klote te helpen'. Jan Vieesenbeek viel ftem in de rede door er fijntjes op te wijzen, dat er 'geen scheet is gelaten', maar dat partijleden in een kwaad daglicht zijn ge steld. En Hans van der Vlist wees erop dat, als die betrok ken leden de hulp inroepen van het gewest, men niet van 'onder curatele stellen noeit te spreken. Het was met name Chris Zij develd, die de indruk had dat de partij 'de laatste tijd weer zo lekker bezig' was. Hij wilde daarom voorkomen dat ten onrechte zout in oude wonden wordt gestrooid en was daar om uitgesproken voorstander van het instellen van een on afhankelijke commissie. Hij dacht er duidelijk anders over dan Van der Stel. Arie Verlin de vond dat het gewest 'zwaar overdreven' had door aan par tij-artikel 17 te herinneren, waarin staat dat het gewest de bevoegdheid heeft om het Sehiedamse afdelingsbestuur te schorsen. Chris Zijde veld aan de be stuurstafel, met onder anderen voorzitter Van der Veer en penningmeester Stuiven berg, de hoofdrolspelers in het nieuwe PvdA-drama. „De afdeling moet kunnen be slissen," probeerde Verimde nog. Hij riep de voorzitter op om te voorkomen dat men 'een onzuiver rookgordijn aan legt door achter eikaars rug om naar de pers te stappen', waarop Van der Veer in machteloze woede uitriep dat hij dat nu eenmaal niet in handen heeft. Iemand achter in de zaal vroeg zich af, of Verlinde alles 'in het geniep' wilde houden. Volgens een schriftelijke ver klaring van het afdelingsbe stuur heeft het gewestelijk be stuur zich grievend uitgelaten over partijleden en niet het bestuur in Schiedam zelf. Het gewest is onzorgvuldig ge weest, vindt het Sehiedamse bestuur. Van der Veer en de zijnen blijven spreken van 'blote feiten' zoals 'zwart geld voor de ontvanger'. Vlaardingen Fractieleider Jo Schriel van het CpA heeft op vragen van de VVD-fractie in de Vlaardingse gemeenteraad nog eens be nadrukt, dat fractieleden die zich niet meer .kunnen verenigen met het beleidsprogramma 'dat door PvdA en CDA is gemaakt, daar hun 'consequenties uit moet trekken en moeten opstappen. Daarmee kreeg ook tijdens de tweede dag van de begrotingsoenandeling in de gemeenteraad de kwestie rond de twee dissidenten binnen het CDA, die zich niet ge heel met de CD A-opstelling rond het VCP konden verenigen, een staartje. In zijn algemene beschouwingen had Schriel woensdag al in wat voorzichtiger termen in die richting gesproken. Via de VVD sprak hij zijn fractiegenoot Maarten Vermeer, die veertien dagen geleden tegen het VCP stem de, nogmaals ernstig toe. „Er zijn nu echt kei harde afspraken gemaakt. Als er in de toe komst nog eens een gelegenheid komt, waar bij iemand zich niet bij bepaalde zaken kan neerleggen, dan zal hij zijn consequenties moeten trekken en moeten opstappen." Schemerdonker bij raadsdebat Vlaardingen De debatten rond de begroting in Vlaardingen hebben zich gistermiddag gedeeltelijk in het schemerdonker afgespeeld. Ongeveer halverwege de middagzitting viel op de publieke tribune, in de trouwzaal en in een gedeelte van de raadszaal de ver lichting uit door een kortsluiting. Ook de geluidsin stallatie kwam daardoor voor de helft buiten werking. Het duurde zo'n anderhalf uur voor de oorzaak van de storing was opgespoord en de stroomtoevoer weer was hersteld. Het debat ging ondertussen gewoon ver der. Er was achterin de zaal, waar de CDA-fractie zit, toch nog net voldoende licht om de raadsstukken te kunnen lezen. Vlaardingen De minister van sociale zaken in het nieuwe kabinet, drs. Jan de Koning (CDA), kan binnenkort een brief van de ge meente Vlaardingen verwachten waarin het gemeentebestuur zich verzet tegen de steeds hoger wordende eigen bijdrage, die Vlaardin gen moet bijpassen aan de kosten van de bij standsuitkeringen aan burgers die in de fi nanciële problemen komen. Volgend jaar kost dat Vlaardingen al een be drag van 5,2 miljoen, tien procent van het be drag dat aan uitkeringen door de gemeentelij ke sociale dienst moet worden uitbetaald. Het gemeentebestuur is van mening, dat de bij- standslasten voor honderd procent voor reke ning van het rijk dienen te komen. Een motie van die strekking, die door de SP'er Remi Poppe is ingediend en die inmïd- dels door alle fracties m de Vlaardingse ge meenteraad en het college van B en W is on-, derschreven, zal vanavond tijdens de laatste zitting van de begrotmgsmarathon worden aangenomen In de brief zal het rijk in figuurlijke zin de rekening voor de almaar stijgende bijstand suitkeringen krijgen gepresenteerd. Handtekeningenactie voor Jos van der Lugt Schiedam De stichting sa menlevingsopbouw Schiedam- Noord (SSSN), is in verlegen heid gebracht door een over haast besluit om opbouwwer ker Jos van der Lugt op staan de voet te ontslaan. Het be stuur heeft zichzelf eerf zwijg plicht opgelegd om verdere onzorgvuldigheden naar bui ten toe te vermijden. Het ont slag/Van der Lugt tijdens zijn formele ziekte schriftelijk me degedeeld, kan de SSSN moge lijk een forse gouden hand druk gaan kosten. Intussen ligt het opbouwwerk," inclusief jongerenwerk, in Schiedam-Noord stil. Er is een handtekeningenactie op gang te komen om daarmee het SSSN-bestuur en de gemeente Schiedam te bewegen tot het :in dienst houden van Van der Lugt. Zelf geeft de opbouw werker geen commentaar. Wel laat hij weten dat hij in deze affaire geen enkele aanleiding bet om zijn Pvd A-raadslid maatschap op te geven. De AbvaKabo is intussen voor van der Lugt in de bres gesprongen. Er zal protest worden aangetekend tegen het ontslag, dat vrij plotseling ge geven is na een dienstverband Van vijfeneenhalf jaar. Ook de provinciale instelling POOK, die min of meer als accountant optreedt voor de SSSN, heeft stukken overlegd, waaruit zou blijken dat er geen onrechtma tige handelingen zijn gepleegd POOK-deskundige Wim Bik onthoudt zich liever van com mentaar. Als rgden voor het ontslag is oongevoerd dat Van der Lugt, zonder het bestuur erin te kennen, geld van de stichting uitgaf voor allerlei goederen, onder meer voor benzine voor autoritjes in eigen tijd. Enkele geleden rees over de fi nanciën een conflict met toen- ®abg voorzitter Lieke -tilaauw-Rieu, die toen opstap te- Tegenwoordig is haar echt enoot Eiso Blanuw voorzitter, lij was niet voor commentaar .bereikbaar. detail is dat in het sbSN-bestuur ook Ben Stui- venberg zit, die als penning meester van de PvdA beschul digingen heeft uitgestort over Partijgenoten van de linker- Vleugel ook over geld. Van maakt deel uit van bie J inkervleugel Vlaardingen Een poging van de VVD-fractie in de Vlaardingse gemeenteraad, om de tarieven en "belastin gen die volgend jaar aan de burgers worden berekend aanzienlijk minder te verhogen dan vorige maand al door de gemeenteraad is bepaald, is gisteravond mis lukt. De VVD'er George Neyssel had de gemeenteraad in overweging gegeven, alle tarieven en de onroerend goedbelasting voor huuders in plaats van met 4 procent slechts met 2 procent te verhogen. Dat zou de bevol king alles bij elkaar een aardig bedrag kunnen sche len, over een heel jaar gemeten. Die operatie zou de begroting De WD werd van diverse zij- voor^ volgend jaar een bedrag kosten van ongeveer 600.000 gulden. Ojn dat gat te dichten hadden Neyssel en zijn fractie genoot Barnouw enkele avon den lang de begroting doorge spit, op zoek naar posten waar op/bezuinigd zou kunnen wor den. Bij die'bezuinigingsvoorstellen vaiiyde zijde van de VVD zat onder, andere de suggestie om het aantal wethouders van vijf terug /te brengen naar vier. Dat kon geen genade vinden in de ogen van de coalitiepart ners PvdA en CDA, die er niets voor voelden om het re sultaat van de college-onder handelingen opzij te schuiven. Ook stelde de VVD, dat de sa larisverhoging voor de wet houders, die in de begroting is opgenomen, en de stijging van de presentiegelden en de ver goedingen voor de raadsleden, achterwege konden blijven. Die laatste voorstellen werden door wethouder IJsbrand van der Velden1 van financien eveneens van tafel geveegd. Hij vertelde de VVD'ers, dat wanneer de ambtenarensala rissen worden bevroren, dat ook met de salarissen van de wethouders en de raadsleden het geval zal zijn. „Verder is bet ook logisch, dat wij dat geld dan niet aan inkomsten krijgen, dus u bespaart met dat voorstel helemaal niets." Een andere post die de VVD wil de schrappen was het lid maatschap van de verenigin gen van energiebedrijven VE- GIN, VEWIN en VEEN, dat de gemeente per jaar 270.000 gulden kost, terwijl ook diver se kleinere posten in de begro ting geheel of gedeeltelijk zou den moeten verdwijnen. Ook met vrijwel al die bezuini gingsvoorstellen ging de wet houder niet akkoord. den verweten, dat men dit voorstel nu op tafel legde, in plaats van in de commissie voor de financien, waar er zin niger over gediscussieerd had kunnen worden. „Dan hadden we ook kunnen aangeven, dat diverse zaken, die u in dit voorstel aangeeft, volkomen irreeel'zijn, zodat u nog de ge legenheid had gehad iets an ders te bedenken", aldus Van der Velden. Hoewel de sugges tie om de tarieven minder te laten stijgen dus volledig on der de tafel werd geveegd, werd door PvdA en CDA toch vriendelijk geknikt in de rich ting van de VVD. Gerard Boender (PvdA): „We hebben begrepen dat dit voorstel meer een intentieverklaring is ge weest dan een echt amende ment Voor de VVD kon dat de pijn niet verzachten: de fractie meende dat het voorstel weer niet werd geaccepteerd, omdat het uit hun koker kwam en dus al bij' voorbaat kansloos was geweest. „De politiek is een hard vak...", verzuchtte George Neyssel. Schiedam Op het plant soentje bij de Gorzen- school staat, iets voorbij het hondentoilet, een bordje 'Verboden voor honden'. Daar heeft ie mand een streepje bijge- kalkt. 'Verboden voor bonden' staat er nu. De Gorzenschool, hoewel soli dair met de acties in het onderwijs, staakte niét mee. 1 De politie voert een oudere man en twee scholieren weg. Schiedam" De verenigde Sehiedamse ondernemers verzetten zich tegen een eventueel obstakel voor het verkeer op het Spinhuispad, Voor de ondernemers geldt dit als een belangrijke route, tussen de binnenstad erL- Nieuwland, richting Burge-" meester Van Haarenlaan. De' VSO heeft dat laten weten,- nadat PSP/PPR-raadslid Herman Noord egraaf deze week opwierp dat het Spin huispad door middel van eeri. 'bajonet-ontsluiting* best:, 'verkeersluw' zou kunnen worden gemaakt. Met die ba jonet-oplossing mikt Noorde-l graaf op een afgeknepen doorgang via twee haakse- hoeken. Dat beperkt de ver4 keerssnelheid, vergeleken/ met een recht-toe-recht-aan- weg. Wethouder voor stadsver nieuwing Cor van Tilborg voorziet dat welke oplossing- dan ook een spanningsveld zal laten zien tussen de VSO- gedachte en het radicale sug gestie. Vlaardingen Bij de scholengemeenschap Westland Zuid aan de Ary Koplaan in Vlaardingen ontstond gisteren onenigheid tussen demonstrerende scholieren en agenten. "Westland heeft deze week niet gestaakt tegen de onderwijsplannen van minister Deetman en stakende scholieren wilden daar verandering in brengen. De directie van de school belde de politie. Die verdreef de leerlingen van het terrein en hield twee scholieren en een oudere man aan, die een deuk in de Met de gummieknuppel in de hahd begaven rechercheurs zich tussen de scholieren. motorkap van een politieauto had geslagen. „Ja, die jongens hadden een grote mond. Die zeiden tegen de agenten 'Ik ken je - wel, ik weet je wel te vinden'. Dat is bedreiging", aldus hoofdinspecrice "Marjan Ekels van de Vlaardingse politie,t Wat de oudere man op het terrein van Westland Zuid te zoeken had, is onduidelijk. De drie werden naar het politiebureau gebracht, maar konden daar na een waarschuwing al snel weer vandaan. De politie heeft het de afgelopen weck»* druk gehad met het volgen van groepjes stakende scholieren, die door de stad gingen om ook anderen tot staken tê* I bewegen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1