groot cadeau mag ook' Sint met z'n neus in de boeken Arnoud gelijk met Sinterklaas jarig: ik en mijn opa in NStóai$Mmd 'm?Gout>vmm Sai rtaMMï< me met LW€^ Negen jaar oud is Arnoud. „Nine", zegt hij zelf en kijkt" wijs. Hij wordt over een paar dagen tien. „Ten". Het opvallende is zijn geboortedatum: zes december. Dat is gelijk met de officiële verjaardagsdatum van Sinterklaas, hetgeen zo z'n voor-, maar ook z'n nadelen heeft. Een beetje ongeduldig zit Ar noud Huiberts op de bank te draaien. Hij heeft, eigenlijk niet zoveel tijd, want hij wil graag naar de bioscoop. Het is woensdagmiddag en hij heeft dus vrij van school. Maar een interview vindt hij ook wel een beetje spannend. „Waar is nou de perscamera?" wil hij weten. Na nog een blik op de klok te heb ben geworpen als het niet al te lang duurt redt hij het nog wel op tijd, rekent hij snel voor zichzelf uitis hij klaar om een paar vra gen te beantwoorden. „Als je gelijk met Sinterklaas,jarig bentj krijg je minder cadeautjes", is zijn indruk. „Maar je krijgt ze wel, twee Keer viaK acuter elkaar, en dan is het wel weer veel. M'n vriendjes in de klas kijken vaak verbaasd als ze zien wat ik allemaal heb gekregen". Zijn moeder vertelt dat hij nu op pakjesavond geschenken voor Sin terklaas krijgt en de dag erop voor zijn verjaardag. Te druk „Vroeger kon dat niet", gaat ze ver der. „Als ze nog zo jong zijn, wordt dat allemaal veel te druk. Eerst Sin terklaas op' bezoek met cadeaus toen geloofde hij nog in de goedhei ligman— en de volgende dag wéér pakjes. En dan de familie die langs komt. Dat werd gewoon teveel. Hij raakte over zijn toeren. Kinderen zijn toch al opgewonden rond Sin terklaas, maar hij sliep niet als hij wist dat hij de volgende dag weer van alles zou krijgen". „Daarom vierden we vroeger pak jesavond maar op de avond van de vierde december. Zijn verjaardags presentjes kreeg hij gewoon de zes de. Dan zat er tenminste een dag tussen. Bovendien had hij dan die dag de kans om met zijn nieuwe speelgoed te spelen". Kindermiddag „Een kindermiddagje voor zijn ver jaardag zit er op de vijfde trouwens nooit in. Die aag willen andere kin deren niet zo graag komen. Dan zijn ze natuurlijk'zelf nerveus over wat ze 's avonds zullen krijgen. Nee, een paar vriendjes op bezoek voor zijn verjaardag moet altijd even worden Wt uitgesteld tot iedereen weer tot rust is gekomen". Arnoud kijkt zijn moeder aandach tig aan en zegt dan vriendelijk, maar op zijn rechten staand: „Ik door Hans Dalmeijer moet de antwoorden geven. Jij bent nu veel te lang aan het woord". Gaat dan weer zitten en wacht al. Crossfiets Hij vertelt desgevraagd dat hij dit jaar geld heeft gevraagd voor zijn verjaardag. „Dat is wel voor het eerst", voegt zijn moeder toe. Ar noud: „Ik wil zelf Packman kopen. Dat is zo'n elektronisch spelletje waar je handig voor moet zijn, weet je wel". „En wat wil je nog meer hebben?" vraagt zijn moeder hem. „Denk eens goed na". Dat kost Arnoud niet veel tijd: „Een crossfiets", roept hij enthousiast. „Ik heb niet gezegd dat je hem krijgt, hoor", waarschuwt zijn moe der. En dan: „Ze hebben nog geen benul van prijzen, hè. Je loopt langs een winkel en dan zeggen ze: Kijk eens mam, dat is mooi en het kost maar 95 gulden of het kost maar 239 gulden. Ja, ja, MAAR zo of zoveel. Ik begrijp het wel, maar als je ze al tijd hun zin zou geven, ben je met een blut". „Technisch lego is ook mooi. Dat wil ik ook wel hebben", bedenkt Arnoud ondertussen „En met duur", zegt hij er slim achteraan. Spannender Hjj geeft overigens terloops toe dat de hele zaak toch wel wat spannen der was toen hij een paar jaar gele den nog in Sinterklaas geloofde. Nu hij weet dat zijn ouders de cadeaus kopen, weet hij ook dat er met de prijzen rekening moet worden ge houden. En aangezien hij weet dat de ge schenken uit één hand komen wikt hij blijkbaar meer wat hij krijgt „Ik vind het niet erg als mijn ouders me iets voor Sinterklaas en mijn ver jaardag samen zouden geven",2egt hij met een grootmoedige toon in zijn stem. Dat is volgens zijn moeder echter tot nu toe nog niet gebeurd. „Maar dan moet het wel iets heel moois zijn, misschien een crossfiets of zo", vervolgt Arnoud en kijkt of zijn moeder, die net even naar de keuken is gêlopen, het wel heeft ge hoord. Nooit jaloers Arnoud heeft één zuster. Heeft dat ooit problemen gegeven dat Arnoud twee keer vlak na elkaar cadeaus krijgt? Zijn moeder. „Nee hoor. Maar zijn zuster ts vijftien. Ze is dus oud genoeg om het te begrijpen. Nee, daar heeft ze nooit jaloers over gedaan". Verder vertelt zij nog dat haar zoon in deze tijd wel eens vaker cadeaus dubbel krijgt. „Want je gaat natuur lijk niet de hele familie vertellen wat hij al voor Sinterklaas heeft ge had en wat er nog overblijft wat hij wil hebben. En geld m plaats van cadeaus voor Sinterklaas...nee, dat vind ik niet leuk. We doen dat nu de eerste keer voor zijn verjaardag, maar Sinterklaas moet gezellig zijn met geschenken". Arnoud begint weer te draai en. Even op de klok kijken leert hem dat het nu hoog tijd wordt, wil hij niet te laat ko men voor de bioscoop. Hij vraagt zijn moeder nog eens of het mag en gaat meteen haar tas halen als dat bevestigend wordt beantwoord. Een mi nuut later stormt hij, na netjes gedag te hebben gezegd, de trap af. Ieder jaar komen er zo'n 1700 kinderboeken uit. Laten daar een aantal herdrukkken bij zijn, dan verschijnen er toch nog genoeg nieuwe titels. Wordt daar maar eens wijs uit. Voor Sint Nicolaas een onbegonnen werk. En wanneer ik hem hierbij behulpzaam moet zijn, kan ik dan ook niet meer dan een greep doen. Alle goede uitgaven die hier niet aan bod komen ten spijt. Om bij de allerjongsten te begin nen, Helen Oxenbury van wie eer der babyboekjes voor de leeftijd van acht tot achttien maanden versche nen, komt, nu haar zoontje een jaar ouder is geworden, met de serie 'Beesten'Slaaplekker'; 'Helpen'; 'Aan zee' en 'Boodschappen doen'. Voor de kleintjes zogezegd uit het leven gegrepen. (Gottmer 6,20 gul den, veertien maanden en ouder). Tekeningen die aanspreken op ste vige kartonnen bladen. Ook zonder tekst is 'Ik en mijn opa van Waltraut en Friedel Schmidt (Gottmer 7,90 gulden). Voor opa's en peuters om samen te lachen over de dolle situaties waarbij de werke lijkheid wat grotesk wordt voorge steld. Maar dat mag. Voor drie jaar en ouder kwam van Nannie Kuiper 'De eend op de pot'. Ze kreeg er dit jaar de gouden grif fel voor (Leopold 14,90 gulden). Een verhaal op rijm over een meisje dat veel van dieren houdt. „Maar mijn lievelingsdier", zegt ze „staat hier". En dat is de éend op de pot. Want ze durft niet op de grote wc. „Als ze er doorzakt, neemt het water je mee". De bedoeling van de uitgave is de kleintjes te helpen om, net als dit meisje, deze angst te overwinnen. De illustraties van Dagmar Stam vormen een goede aanvulling op de tekst. ■IHet reken feest van Anno' (Ploegs- ma 24,90 gulden) van de Japanner Mïtsumasa Anno, geen onbekende in de jeugdliteratuur, wil kinderen van vier jaar en ouder op speelse wijze bekend maken met rekenkun dige begrippen zoals optellen en af trekken. De tekeningen, waarbij geen tekst nodig is, vertellen de ge schiedenis van. tien kleme kinderen die van het ene huis naar een ander verhuizen. Door open, m de bladzij de uitgesneden ramen is de verhui zing te volgen. Dit door de ramen naar binnen kijken wekt nieuwsgie righeid op. De auteur geeft aan wel ke creatieve spelletjes hierbij moge lijk zijn. Voor dove kinderen Ook dove kinderen lezen graag. Maar doofheid is een handicap. Dat maakt dat dove kinderen die van de lagere school komen het technïsh leesniveau van de derde klas heb ben, terwijl hun emoties die van hun leeftijdgenoten zijn. Voor hen zijn verhalen nodig in korte een voudige zinnen en in een duidelijke letter gedrukt. Het is daarom van belang te weten dat voor deze kin-" deren drie boeken verschenen in de leeftijd van acht tot twaalf jaar (Le opold, a 16,90 gulden) en wel van Jetty Krever 'Het goud van de San ta Maria' en 'Het ongeluk'. En van René van Harten 'Het asiel'. Span nende verhalen die ook kunnen dienen voor kinderen die om ande re redenen leesmoeilijkheden heb ben. x Voor jonge onderzoekers en weten schappers in de dop komt Gottmer met de serie 'Proeven met...' (19,50 gulden, voor tien jaar en ouder). Proeven met beweging, licht, vloei stoffen en lucht. Heerlijke boeken om met huis-, tuin- en keukenmïd- delen al knutselend heel wat aan de weet te komen. Eigentijdse begrip pen en moeilijke woorden worden op eenvoudige wijze uit de doeken gedaan. Hoe zet je een 'telefoon m elkaar? Of hoe bouw je een hoover- craft? Om maar iets te noemen. Er zijn duidelijke aanwijzingen en overzichtelijke illustraties. De we reld van zijn vele natuurwetten zal er voor de jongeren des te waarde voller door worden. 'Ik houd van lekker etenvan Christina Bjerk en Lena Anderson (Ploegsma, 16,90 gulden, voor acht jaar en ouder) is voor de doe-het- zelvertjes in de keuken. Praktische en lekkere recepten, met daarnaast aehtergrond-gegevens over de in grediënten en over wat gezond is en wat met. De kleurrijke tekeningetjes maken er een smakelijk geheel van. Platenboek Tekens van de tijd' van Peter Cross en Peter Dallas Smith (Ploegsma. 24,90 gulden, voor acht jaar en ou der, vertaald door Ank van Wijn gaarden) is een boeiend platenboek '•Aft-i i i'rtitvy pw it. JHTTï mmïïi voor jonge natuurliefhebbers. Op grote levendige illustraties is voor hen die goed kunnen kijken, heel wat te ontdekken. Grappige en ern stige zaken.( Het verhaal gaat letter lijk over de strijd tussen de seizoe nen. Maar wie wil kan er bijvoor beeld ook het eeuwigdurend ge vecht tussen goed en kwaad tussen zien. Bij strijd gaat het immers om macht en vernielzucht Een boek om op verschillende mameren te le zen. 'Allqs wel aan boord' van Huck Scarry (Ploegsma, 24,90 gulden, be werkt door Hans Martens) zal tie ners aanspreken 1 die graag meer willen weten over het leven van een binnenschipper. Een flinke uit gave met veel gegevens die door takrijke zwart-wit schetsen worden aangevuld. Een leer-, lees en kijk- door Paula Gomes boek over een reis door Nederland, Belgie en Frankrijk Niet alleen over het leven aan boord, maar met veel documentatie over wat er op de boottocht te zien is De Rus Boris Zhitkov was als kleme jongen bezeten door het bootje op de schoorsteen bij zijn grootmoeder Hij schrijft erover m 'Het verboden bootje' .(Van Holkema en Waren- dorf, 16,25 gulden, zeven jaar en ou der). Er stond een huisje op het dek Daar zouden natuurlijk kleme man netjes in wonen Maar fantasie en werkelijkheid gaan meestal met sa- mep. Een pijnlijke ervaring die ie der kind eens moet endervinden De dromerige tekeningen van Paul O. Zelinsky maakten er een fijn boekje van Het werd met een zil veren griffel onderscheiden. Nog een bekroonde uitgave is de bloemlezing van Kees Fens 'Nou hoor je het eens van een ander' - Gedichten voor de Hubeltjes en an dere kinderen (Quendo, 29,50 gul den). Gedichten voor nu en later van eigentijdse dichters Een bundel waar jeugdige poëtische geesten blij mee zullen zijn. Want 'het licht is heel stil/alle dingen zijn heel stil/ik schrijf dit heel stil' een gedicht van J. C. van Schagen op blz 121. Joods meisje Ida Vos heeft haar boek 'Wie met weg is, wordt gezien' Leopolt, 17,90 gulden, elf jaar en ouder) opgedra gen aan de onderduikadressen waar ze als klein joods meisje een toe vluchtsoord vond. In een voor woord verklaart ze waarom ze het geschreven heeft, '...Omdat het niet voorbij is, omdat m vele delen van de wereld kinderen worden ver volgd, gemarteld en gedood. Daar om! ...En om mensen die in vrijheid leven iets te laten meevoelen van de angst van die kinderen'. Ida Vos kan over die angst meepra ten. Wat het zeggen wil om als joods kind apart gezet te worden, be dreigd te worden te moeten vluch ten. 'Wie niet weg is wordt gezien', maar nu gaat het niet om een on schuldig spelletje. Omwille van de veiligheid is het niet alleen nodig dat ze zich verstoppen, maar ook dat ze de eigen identiteit kwijtra ken. Joodse namen worden door an dere vervangen. Zo verandert Ra chel in Ria. 'Dag Rachel', zegt het 12-jarige meisje wel eens tegen zich zelf. Het wordt in korte vaak stote rige zinnen verteld. Er is veel waar tieners in deze uitgave mee gecon fronteerd worden. Geen prettige dingen. Maar goed om te weten, te begrijpen. Ook vanwege de overle venden die uit de kampen zijn ge komen Paul Menses maakte er indrukwek kende tekeningen bij Grauwe pagi na's waarop de Davidster steeds vol lediger tevoorschijn komt en waar op de vorderingen te lezen zijn die de Joden steeds meer m het nauw brachten. Van de griffeljury kreeg de uitgave een vlag en wimpel. Oorlog Ook de Oostenrijkse Christine Nost- linger haalt herinneringen aan 'de oorlog op in 'Het huis in Niemands land' (Lemmscaat, 19,50 gulden, voor negen jaar en ouder). Zij ver telt over de bombardementen op Wenen aan het eind van de oorlog, die ze als tienjarige meemaakte. Met de huizen stort ook het nonnale le ven in. De verdienste van het boek is, dat bet laat zien hoe kinderen zich m chaotische omstandigheden staande weten te houden. Het wordt levendig weergegeven met veel details die de auteur zich weet te herinneren. In een villa in een. betrekkelijke veilige buitenwijk wordt de komst van de Russen afge wacht. Spanning. Angst. Dan ko men ze. Mensen. Mensen die zich net als anderen gedragen in abnor male omstandigheden, ver van huis. De kleine Christine sluit vooral vriendschap met de kok. Een mis maakte dwerg met een 'slaaphedjes- stem', een man 'van niks geen oor log', zoals hij zelf in gebrekkig Duits zegt. Een verhaal dat aantoont dat werelden in elkaar kunnen storten, maar dat overal waar mensen zijn gevoelens blijven en een band scheppen. En dat is maar goed ook. Ook dit boek werd met een zilveren griffel bekroond Zoals ik aan het begin al zei, dit zijn lang niet alle goede boeken die hier besproken werden. Sinterklaas zal er in de boekwinkels nog heel wat vinden. dj''"•bvaLCv

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5