Man. verongelukt op smalle polderweg 'Plannen te mooi om waar te zij n' Rekeningen van ONS maandelijks Leerkrachten Schiedam denken aan nieuwe actie W erkloosheid regio daalt VLAARDiNGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEDWE WATERWEG COURANT LEDEN STEUNEN 'DWARSLIGGERS' IN FRACTIE Bus 59 stopt |in centrum ILiju 52 naar jWesterKoofd Bewoners Bachplein en SSW nader tot /elkaar? Nieuwe regeling: 'Wordt hier altijd negatief gepraat?' Maassluis wil huizen Stationstraat kopen Hoekse brandweer redt drachtige merrie uit sloot >rt/wa Scfiie rLK* ITER LBAK anbie 26. turn ietba! 26,50 s(cipd bats In RA ports syiaardingen Bus 52 zal in toekomst een andere route fgaan volgen en worden door getrokken tot het Vlaardingse A Westerhoofd. Tegelijkertijd zal de-, buslijn 59 dan echter een stuk worden ingekort. Gezien ;,hët reizigersaanbod vindt de igefneente het niet meer nodig deze RET-lijn verder dan het '-centrum te laten rijden; nu "nog het einde van bus 52. De -kosten die aan deze wijzigin gen zijn verbonden passeren •°ruun de anderhalve ton. Bewoners van Vlaardinger- Ambacht en de Babberspolder tzullen met een veranderde route van bus 52 te maken f krijgen. Via de Burgemeester Verkadesingel, Knottenbelt singel Plein 194Ü, Schiecfemse- dijk naar de HoOaan traeht het.gemeentebestuur"een bete re verbinding van het open baar vbrevoer binnen Vlaar- dingen te creeren. De frequen tie van deze lijn richting t Schiedam zal er niet onder lij den. y* Schiedam Mogelijk is er een «oplossing in zicht voor.de al jaren spelende moeilijkheden tussen de Bewonersvereniging van het Bachplein en de Stichting Schiedamse. Won iqgbo u^vcorporaties ^(SSW). Gisteren bleek, "dat het bestuur van de 'ISSW opnieuw over de -•problematiek van de ser vice- en stookkosten, "waarvoor de bewoners 5 veel te veel hebben moe iten betalen, wil praten. 2Aanstaande dinsdag I vindt het eerste overleg --tussen de beide partijen ^plaats. „Wij verkeren in ■•een delicate positie en ^zijn bijzonder blij met - deze positieve houding "van het bestuur van SSW", reageerde de heer "J.Huysman, lid van de 'bewonersdcommissie, zijn woorden op een '■goudschaaltje- wegend. .„Hopelijk kunnen we 'door deze opening uit de problemen komen." jVan de zijde van de be- wonerscomissie werd be kkend gemaakt, dat alle bewoners, die niet aan de *inhoudingsaktie hebben ♦•deelgenomen, een bedrag "van ruim 181 gulden hebben teruggekregen over te veel betaalde kos ten in 1981. In totaal keert de woningbouw- corporatie nu drie ton uit aan de1 bewoners. Vol- jgens de bewoners moet >de stichting nog eenzelf de-bedrag voor teveel be- /taalde kosten aan', de be woners worden uitge keerd. - Breuk in CDA Vlaardingen De leden vergadering van het CDA heeft zich gisteravond dui delijk achter de fractiele den Maarten Vermeer en Henk van der Linden ge steld. Zij sprak in overgro te meerderheid steun uit voor een motie van Agnes van Ardenne, die steun aan die twee leden betuigde. In zet was de houding die de twee 'dwarsliggers' inna men bij de stemming over het verkeerscirculatieplan. Vermeer stemde tegen het hele plan, Van der Linden stemde voor een aantal wijzigingsvoorstellen van de VVD. Wethouder Cees Bot en frac tieleider Jo Schriel spraken van een motie van wantrou wen. „Ik ben gedesillusio neerd", zei Bot toen de motie van Agnes van Ardenne was aangenomen. „Ik word hier door m'n eigen achterban om zeep geholpen." Een stemverklaring van Jo Schriel voordat de motie in stemming werd gebracht mocht niet meer baten. Hij waarschuwde, dat vijf fractie leden dit als een motie van wantrouwen zagen, maar de leden stonden achter Vermeer, die tegen het VCP had ge stemd. En of Schriel dat nu een motie van wantrouwen noemde of niet was niet be langrijk. De stemverhouding was duidelijk: 32 voor en 17 te gen de motie. Het was een emotionele verga dering van het CDA. De leden wilden voor de fractie de vrij heid uit het vuur slepen om te stemmen naar eigen geweten. Vermeer was op onaanvaard bare wijze onder druk gezet Jo Schriel: ,,Wij zien dit als een motie van wantrouwen." door de tractie, vonden de in dieners van de motie. Ver meer: „Na de verkiezingen is er een enorme druk op me uit geoefend. Ik ben. van alle kan ten gebeld." Maar ik heb naar eer en geweten gestemd." De verwijten vlogen door de zaal. „Vermeer en Van. der Linden hebben vanavond te horen gekregen dat ze mis- schien_bij de-verkeerde partij zitten zei een CDA-lid. „En dal terwijl wij juist moeten proberen om deze mensen bin nen onze partij te houden." Vertrouwen De leden spraken dus hun vertrouwen uit in Vermeer en Van der Linden. Individueel stemgedrag moest volgens de motie mogelijk zijn, als het maar gemotiveerd gebeurde. En de twee zogenaamde dissi denten moesten voor de partij behouden blijven. De twee CDA-wethouders Cees Bot en Jelle Wijnstok hadden gisteravond beiden een commissievergadering, maar ze waren op tijd aanwe zig om aan de stemming deel te nemen. De indieners van de motie waren bang dat dat de stemming voor hen negatief zou beïnvloeden, maar het tij kon niet meer gekeerd wor den. De meeste leden voelden toch het meest voor de twee 'dwarsliggers'. „Ik vind het heel triest, dat twee raadsle den onder die druk de raad speriode in moeten gaan", zei een CDA-lid. Het aannemen van de motie was een slag in het gezicht van fractievoorzitter Jo Schriel. Na afloop van de vergadering zei hij: „We moeten ons binnen de fractie weer gaan beraden over hoe we verder moeten." Hij is bang, dat het college met zijn smalle basis nu vaker de gedoogsteun van D'66 nodig zal hebben. En dat is^ volgens Schriel geen werkbare basis voor het college. „Kijk eens, in dat geval moeten wij eerlijk zeggen dat we op deze manier niet, verder kunnen Schiedam De Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) zullen in de tweede week van december- huis- aan-huis de 'maandelijkse termijnnota' gaan versprei den. De folder gaat over de invoering' van de maande lijkse termijnnota en de nieuwe jaarlijkse afrekening. Bovendien zijn in de folder een aantal bruikbare tips vermeld. Momenteel oetaien in öcnie- dam de afnemers van de ONS zes termijnbedragen per jaar. Na afloop van het verbruiks- jaar worden de meterstanden op genomen en de totale jaarkosten berekend. Op-de verbruiksnota werd ook het nieuwe termijn bedrag voor het volgende jaar in reke ning gebracht. In de nieuwe situatie wordt twaalf maal per jaar een ter mijnbedrag betaald. Het eerste termijnbedrag van een nieuw verbruiksjaar wordt ïn rekening gebracht op de komende afrekennota. Er is een overgangsperiode van een jaar nodig voor doorvoering van dit systeem. Verder verandert er aan de incassotechniek niets, behal ve dat het maandelijkse ter mijnbedrag lager is dan het oude tweemaandelijkse be drag. Schiedam De leden van de Schiedamse afdeling van de Algemene Bond van Onder wijzend Personeel (ABOP) hebben zich tijdens een gis teravond gehouden bijeen komst in de Thorbecke- school uitgesproken voor het in stand houden van het actiecomité, dat de stakin gen van vorige week heeft geleid. Reden hiervoor is dat op deze wijze snel kan wor den ingespeeld op het rege ringsbeleid. De leden van de ABOP hebben het actiecomi té gecomplimenteerd met de organisatie van de werkon derbrekingen. Op verzoek van de aanwezi gen wordt nu een enquête samengesteld over de bevin dingen en ervaringen die zijn opgedaan gedurende de stakingsweek. Op de op 1 de cember te houden districts bijeenkomst van de ABOP zal de afdeling Schiedam een voorstel indienen voor verdere acties. Volgens het Schiedamse voorstel zal Ne- derland in vier sectoren worden verdeeld. Afhankelijk van het tijd stip, waarop de gehele be groting van het mnïnisterie van Onderwijs of onderde len daarvan ter sprake ko men in de Tweede Kamer, wordt in een district ge staakt. De acties zullen in de vrije tijd van het onderwijzend personeel worden gevoerd. Schiedam De werkloosheid in de Waterweg Noord is in de maand oktober gedaald met 132 mensen. Maar ook het aantal vacatures dat bij het gewestelijk arbeidsbureau in Schiedam geregistreerd staat daalde ook: in de hele regio zijn volgens die cijfers nog maar 116 arbeidsplaat sen open. Directeur J A. van Lent zet daar in zijn maandbericht wel de kanttekening bij, dat de daling van de werkloos heid voor een deel veroorzaakt wordt door een admini stratieve achterstand bij de registratie van vacatures en werklozen. Tegenover elke vacature staan 61 werkzoe kenden. De grootste daling deed zich voor bij het kantoorperso neel. Daar kwamen 53 mensen aan de slag. Onder de schoolverlaters daalde het aantal ingeschrevenen met 96. De jeugdwerkloosheid is iets meer dan 41 procent van de totale werkloosheid in de regio. In totaal zijn er nu 7120 geregistreerde werkzoekenden. Een maand geleden wa ren dat er 7252. De Stationstraat: „De huizen van de Nederlanders zien er best aardig uit." brandweer haalt de auto van de verongelukte Schiedammer uit de sloot Schiedam Op de Harre- weg tussen Delft en Schie dam is vanmorgen de 21-ja- rige Schiedamse student J.Francke bij een verkeers ongeluk om het leven ge komen. De man moest fors rem men, waarschijnlijk voor een fietser, en kwam daar bij in de sloot terecht. Ver drinking was de oorzaak van het overlijden. De Schiedammer was op weg naar Delft toen hij met zijn auto in de modde rige sloot langs de weg raakte. Enkele omwonende boeren probeerden met behulp van een tractor de auto op de kant te trekken, omdat de bestuurder niet in staat was om uit zijn diep in de modder weggezakte auto te komen. Dat lukte uiteinde lijk, maar ook de hulp van twee toevallig aanwezige artsen kwam te laat. Hulp werd later ook ver leend door politie, brand weer en ambulances uit ^Vlaardingen, Schiedam en Delft. Het slachtoffer is nog naar een ziekenhuis in Schie dam overgebracht, maar bij aankomst bleek hij reeds te zijn overleden. Vlaardingen De com missie economische za ken kende gisteravond het genoegen van een po sitieve, niet protesteren de, inspreker. De Vlaar dïngse havenloodsdienst uit de Vulcaanhaven wordt ondergebracht bij de gemeente Rotterdam. Van daar uit zal over een tijdje de beloodsing van schepen in de Vlaardïng se haven geregeld wor den. „We gaan in loondienst bij de gemeente Rotter dam", zei loods Houthui zen. „Daar zijn we blij om, want dat is onze eni ge waarborg dat we nïet tussen wal en kaai ko men." Voorzitter Cees Bot en de andere com missieleden waren ver baasd. „Dus u komt hier niet om te protesteren," vroeg Bot. „Nee, moet dat dan", zei een. verraste Houthui zen. „Ik kwam dit voor stel verdedigen." Jan Bulva van de VVD con stateerde dat dat een gro te zeldzaamheid was in het spreekhalfuur. Hol- thuizen met grote ogen: „Wordt hier alleen maar. negatief gepraat dan?" Maassluis „Eigenlijk te mooi om waar te zijn", noemt Ron Daniéls, voorzitter van de Vereniging Bewoners Station straat, de plannen van Maassluis. Wethouder Han Hummelen van stadsontwikkeling stelde de Stationstraat kort geleden voor de panden maar aan de gemeente te verkopen. Burge meester en wethouders kunnen de huizen dan opknappen en daarna voor een zacht prijsje weer aan de huidige bewoners verhuren. Over een jaar of vier zou de hele Stationstraat dan weer het aanzien waard moeten zijn. „Het is gewoon schitterend, wanneer deze plannen door kunnen gaan", reageert Da- niëls in een eerste, spontane opwelling. „Het is trouwens de enige oplossing voor de straat." Als er niets aan de Stationstraat gebeurt, zal de verpaupering van de voor malige kapiteinshuizen ver der en verder toeslaan. De panden zijn zo goed als alle maal in particuliere handen. En het ontbreekt vooral de buitenlandse families -de grootste groep- aan middelen om hun woning behoorlijk te onderhouden. „De meeste huizen van de Nederlanders", weet de be woners voorzitter, „die zien er best aardig uit. Dat is het punt niet. Het zijn de Turkse en Marokkaanse bewoners. Er heerst bij hen best bereid heid om hun huis op te knappen. Maar zij moeten het wel met een minimum loontje stellen. Ze hebben ge woon het geld er niet voor." Nu lekken de daken, zijn de kozijn half verrot en tocht het soms door het hele huis heen. Opvallend is ook bij de pandjes van de buitenlanders de hoeveelheid gebarsten of gebroken ruiten. Het is een voor deze stad uniek project, dat Maassluis wil opstarten. Ron Daniels: „Bij niemand is deprocedure bekend. We moeten allemaal maar afwachten wat ,het wordt. Zo'n situatie is hele maal nieuw; vooral bok om dat de" huren tussen de, hon- derd vijf tig env tweehonderd-" vijftig gulden zullenvarië ren." Als laatste zijn de steden Rotterdam en Amsterdam aan de beurt om actie te voe ren. Er moet dan tenslotte een afsluitende manifestatie worden gehouden In Utrecht. De acties moeten volgens het voorstel worden gehouden tussen 1 december en de behandeling van de be groting in de Tweede Ka mer, in het voorjaar van 1983. Schiedam De vrijwillige brandweer van Hoek van Hol land heeft gisteren een drach tige merrie met brandslangen om het lichaam op de wal ge sleept. Het paartj was van het talud afgegleden. Walter van der Meulen dook het koude en modderige water in om bïj ge brek aan een net brandslangen om het paard te binden. Om het paard omhoog te trek ken 'moest nog eerst de sloot kant schuin worden afgegra ven. Na bijna drie kwartier ploeteren lukte het eindelijk de merrie op het droge te krij gen. Momenteel wordt de Station straat in de Tanschuurpolder getaxeerd om de verkoop prijzen van de panden vast te stellen. „Toch", zegt Daniëls namens de bewoners ook, „toch voelen we ergens een beetje argwaan. Al jaren zijn we bezig plannen aan te dra gen, maar verloopt alles erg stroef. Niks. was mogelijk. En dan krijg je ineens zo'n aan bod..." „Tja", zegt Cor de Jonge van de afdeling stadsontwikke ling, „de gemeente maakte zich al een aantal jaren zor gen om -vooral- het uiterlijk van sommige panden. Toen werd het idee geboren, dat, wanner we als gemeenre er dan toch geld in gaan stop pen, we de Stationstraat liefst in eigendom willen hebben. Kunnen we ook het rijk vragen om een bijdrage te leveren. Dat verzacht dan. aanzienlijk het leed. Zo kun nen we ook- de huren tot tweehondervijftig gulden be perkt houden," Vooral de buitenlanders moeten nog aan het idee wennen hun bezit aan de ge-:. meente af te staan. Gerard Neesen, opbouwwerker van' de Stichting Samenwër- kingsopbouw Maassluis (SSM) en nauw betrokken.bïj de straat: „Op die grote ver- gadering hoorde van. de kan van de Turkse en Marok kaanse bewoners zoiets'.van 'ja, wanneer,we óns. huis ver kocht hebben, - kan/deVstaat. ons straks zo over.;de*grensv ^zetteh\ V*'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1