Boek Lutke Meijer: boeiend verslag van jongste historie van Vlaardingen Onrust bij ambtenaren öp stadhuis tapt eerste j es in De Kreek ter meulen Sint in open koets door Schiedam -^11 natuurlijk 12?s Bonden eisen duidelijkheid VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCKE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'Nooit iets met ons door genomen' A [J i fit Van Lier neemt eerste exemplaar in ontvangst Actie voor Jjruguayse vakbonds man 'Wat is die man zuinig9 Key Kramer bestolen Blijkbaar geen schimmel te vinden Protestanten bond vindt geld voor nieuwe dominee MAANDAG 29 NOVEMBER 1982 V Vlaardingen Vanaf ^morgen is In de boekhan- del het nieuwe boek van oud RN-joumalist Gerard v Lutke Meijer te koop, 'Het levend verleden van Vlaardingen'. Het eerste exemplaar van het boek, dat een logisch vervolg is op 'Het levend verleden - van Schiedam', dat enkele maanden geleden ver- scheen, wordt morgen middag aangeboden aan burgemeester Fred van Lier van Vlaardingen. Van Lier krijgt daarmee een stukje geschiedschrijving in t' handen, dat hem als pas H begonnen burgemeester van 'V deze stad zeer te pas zal komen. Wie 'Het levend ver- i" leden' leest, begint Vlaardin- i gen, zoals dat vandaag de dag 7 bestaat, pas goed te begrijpen en wellicht nog meer te waarderen. De opzet van het nieuwe boek van Lutke Meij- door Paul Houkes er is hetzelfde als dat over Schiedam. In vele 'interviews met be jaarde inwoners van de stad, nauwgezet stenografisch op genomen, geeft Lutke Meijer de jongste geschiedenis van de stad vanaf het begin van deze eeuw - weer op een zo boeiende wijze, dat de uitgave, al met al toch ruim 350 pagina's dik, zich laat le zen als een spannend ver- haal. In 'Het levend, verleden* ko men vele bekende en wat minder bekende bejaarde Vlaardingers aan het woord Velen daarvan zijn inmiddels overleden, want de gesprek ken die Lutke Meijer voor zijn boek voerde, vonden al 12 jaax geleden plaats. Er zijn gesprekken met de oude gla zenwasser Anthonïe Fïgee, die vanuit zijn woning in de. Valeriusstraat zo'n schitte rend uitzicht had over wei landen, boten in de vaart en treinen in de verte. Met de vroegere beheerder van de oude waag naast de Grote Kerk, Krijn van Halewijn; de schrijver Arie Bijl Mzn., au teur van bekende beeldver halen over Vlaardingen; met oud-wethouder H. K. van Minnen; oud-vroedvrouw Annie van Hbcoort; oud- PTT-telefoniste Cornelia de Korver; oud-veldwachter Teun de Bruyn uit Vlaardin- ger-Ambacht; de familie 'Knegt, die in de oorlogsjaren onderduikers in huis had en met vele, vele anderen. Van Minnen vertélt in het boek onder andere van zijn herinneringen over hoe vroeger bruiloften gesloten werden: „De stad had een enorm achterland van boe renmensen. Die kwamen dan allemaal per tilbury aan, hele .series achter elkaar. Als net kerkelijk huwelijk was geslo ten hadden 2ij de gewoonte bruidssuikers te strooien zo maar op de straat en de jeugd maar grabbelen. Die kanderen waren er wild op en hun grootste verdriet was dat de bruidssuikers soms op straat kapot vielen, zodat de likeur er uit liep." Lutke Meijer schrijft ook hoe jonge vissers soms op de Hoogstraat met een stuk kabeltouw over de volle breedte gespannen de jonge meisjes opjoegen, om beter een keuze te kunnen maken. „Er zou menig geluk kig huwelijk uit voortgeko men zijn." Vele bijnamen van vroegere Vlaardingers passeren de re-* vue. Bijvoorbeeld in het ver haal van de oud-telefoniste, die in de tijd dat de telefoon nog niet geautomatiseerd was vrijwel alle vierhonderd abonnees kende bij naam, toenaam en nummer. Ook bijvoorbeeld als er simpelweg naar 'De Kwaje' of 'De Goeie* werd gevraagd. De visserij en het zeemansle ven neemt in het boek een belangrijke plaats in. Vlaar dingen was in het begin van deze eeuw immers nog een belangrijke vissersstad. Ook het verhaal hoe in die tijd binnenvarende schepen door' de 'bommeroswinder' werd aangekondigd door een bal aan de Grote Kerk op te han gen ontbreekt niet. Het boek is keurig gebonden uitgevoerd, met vele portret ten van de geïnterviewden. Het kost in de boekhandel 47,50. .Vlaardingen De Vlaarding- stafdeling van Amnesty In ternational probeert geld in. te ■'zamelen om een politieke ge vangene-in Uruguay zijn vrij heid terug te geven. Het gaat om een vakbondsman, die we gens zijn activiteiten door de politie is opgepakt. r De man om veiligheidsre denen heeft Amnesty zijn |haam niet bekend gemaakt 'zal binnenkort uit de staatsge vangenis 'Lïbertad' worden "ontslagen. In Uruguay is het (echter gebruikelijk, dat de fa- Tnilie dan wel een flink losgeld betaalt.'Adoptiegroep 63 (giro nummer 3324106 ten name van VarifEs-Baas) van de afde- ling wil,nu de financiële mid- -.delen op'tafel zien .te. krijgen. Üëze Vlaardingse adoptiegroep zet zich al vanaf 1979 voor de vakbondsman in; Sinds zijn gevangenzetting is hij op men sonterende wijze meerdere malen gemarteld, waardoor hij aan beide armen verlamd, is geraakt. Elke maand al maakt -Amnesty al geld over aan zijn yrouw door-ziekte niet in staat zelf aan de slag te komen en kinderen. Vlaardingen De vakcentrales vra gen van de gemeente Vlaardingen de toezegging dat er onder de ambtena ren geen gedwongen ontslagen zullen vallen- Ze dóen .dit in,een motie, die door alle vakorganisaties van ambte naren is ondertekend. „Er is zoveel onduidelijkheid", zegt Jan Baris, hoofd afdeling onderwijs en vertegen woordigervan de nederlandse bond van gemeente ambtenaren (NBvGA). ,Op hét stadhuis bestaat de angst dat er ontslagen zullen vallen." De gemeente, heeft de hoofden van dienst in kaart laten brengen wat de gemeente doet en hoeveel geld dat kost. Die inventarisatie is in geleverd bij wethouder Cees Bot van perso neelszaken en de bonden willen nu weten wat er mee gaat gebeuren. De verhalen van Rotter dam, waar in de komende jaren achthonderd ambtenaren moeten verdwijnen, hebben ook in Vlaardingen voor onrust gezorgd. 7 w „En dan is daar Jo Schriel van-het GDA1}, '.zegt- Baris, „die zegt dat we ons nog maar op erger moeten voorbereiden..." Het draagt allemaal niet bij tot de gezelligheid op het stadhuis. Met de motie willen de bonden het college op het hart drukken, dat het tijd is om duidelijkheid te scheppen. Baris: „Er moet overlegd worden." Er verdwijnen al 32 arbeidsplaatsen op het stadhuis, allemaal door natuurlijk verloop. Maar de ambtenaren zijn bang dat het daar niet bij blijft. „Je kan niet tot in het oneindige door gaan met het niet invullen van vacatures", meent Baris. „Dan ontmantel je op den duur een afdeling. Wij willen weten wanneer er een reorganisatie om de hoek komt kijken." De opening trok veel jongeren. Schiedam Wethouder Luub Hafkamp heeft zaterdagmid dag de verbouwde onderver dieping van clubhuis De Kreek - aan de Lange Haven geopend door als eerste een se- he bierglazen vol te laten stro- Men. Deze openingshandeling »ntlokte aan een van de bezoe kers de opmerking: „Wat is ne man zuinig. We krijgen Meer schuim dan bier." 5[a het uitdelen van het geest- ot voc*lt toostte wethouder lafijcamp op de opening met' de coördinator van het club huis Bert Blokland. Deze had zich' erg ingespannen voor de verbouwing. Door een grote "slinger op te hangen van het clubhuis'tot het stedelijke mu seum wilde de staf meer de aandacht vestigen op opening. Zolang is de slinger door ge brek aan tijd nooit geworden. De opening werd door veel jongeren en hun ouders bijge woond. De herinrichting van de bene denverdieping van het ^nd aan de Lange Haven heeit veel voeten in de aarde gehad. De gemeente Schiedam wilde er geen geld voor beschikbaar stellen, omdat het clubhuis binnen afzienbare tijd moet verhuizen. Uiteindelijk gaf het KCA, onder wiens verant woordelijkheid De Kreek valt, een bedrag van 15.000 gulden. De verbouwing werd uitge voerd door vrijwilligers. Nu is het mogelijk de activiteiten uit te breiden. OJC Schiedam -Noord: Schiedam Het open jonge rencentrum Schiedam-Noord komt binnenkort met een ei gen beleidsnota over het jon gerenwerk in Schiedam. Op deze wijze willen zij tegen gas geven aan de lading kri tiek, die het JOS vorige week over het OJC heen stortte. 'Zonde van het geld' en 'Een molensteen om de nek van de gemeente', lieten de jongerenwerkers de grootschalige voorzieningen aan het OJC weten. „Een zielige zaak", noemen nu bestuur en medewerkers van het open jongerencentrum de grieven van het Jonegern Overleg Schiedam, waarin ook jongerenwerker Jaap van der Graaf namens het OJC zitting heeft. „Het zou duidelijk zijn waarom het OJC het vertrou wen in de jongerenwerker heeft opgezegd- Hij had een ander standpunt dan het OJC dus weg ermee, is gesugge reerd. Dat is echter absoluut onwaar." Nooit en te nimmer heeft Jaap van der Graaf iets met ons doorgesproken, stelt het be stuur. „Daarom konden wij ook niet op de hoogte zijn van zijn standpunt. Dat wij het vertrouwen in hem hebben opgezegd, werd veroorzaakt door zijn slecht functioneren. Maassluis Inbrekers zijn gisternacht de pijpenfabriek Key Kramer in Maassluis binnengedrongen. In de kan toorruimte aan de Van Heel- straat ontvreemdden zij een reken- en schrijfmachine. De waarde van de gestolen machi nes is nog onbekend. Grote drukte bij de aankomst van sinterklaas in Schiedam. Schiedam Sint Nicolaas was nauwelijks een half uur in Schiedam, toen er al een verdwaalde zwarte Piet over- de Koemarkt liep. Hij gaf een handvol ADVERTENTIE Leuk kadootje. Echt lederen 'damesbeurs in o.a. zwart, blauw, bordeaux, cognac of rood. Echt leder, van 29,95 voor. siagersbeurs. Handige beursjes van echt le der. in bordeaux, zwart, grijs, marine, cognac of bruin. 8 cm beugel van 8,75 voor Siagersbeurs 10 cm beugel van 9,95 voor 4,95 Damesrijbewljsetuï. Geheel gevoerd, met vier vakken en ritsvak. Echt leder, in swart, bruin, bordeaux. Van 14,95 voor Ritsportemonnee. Van echt varkensleder Met 4 vakken en apart ritsvak. in zwart of bordeaux. Voor \e^PeS t o' jé pepernoten aan iedereen die hem de weg wees. Dan liep hij omkijkend, met een vragende grijns op zijn zwarte gezicht, in de aan gewezen richting. Behalve zwarte Pieten waren er veel agenten op de been om het verkeer te regelen. Die koets r werd getrokken door twee mooie, zwarte paarden. „Er was in heel Schiedam na tuurlijk geen schimmel te vin den", zei een omstander. De Buitenhavenweg stond al ruim voor de aankomst van de Groene Vrede, de boot die met de Sint op de brug langzaam de haven binnenliep, vol met ouders die hun kinderen voor deze ene keer lachend op de schouders namen. Eenmaal op de kade stopten de Pieten de kinderen pepernoten in de handen en bij ouders stopten ze het snoepgoed stiekum in de kraag. Sint Nicolaas verloor geen moment zijn waardigheid en stapte in de koets, waarmee hij vriendelijk zwaaiend door de stad reed, in het kielzog van een drumband. Het viel meteen op hoe de hoofdpiet gegroeid was. Zwarte Piet stak met kop en schouders boven Sinterklaas uit, torende zelfs boven de mijter uit. De Broers vest, toch al een cha os dezer dagen, raakte een tijdje verstopt en de motora genten moesten de moeilijkste toeren uithalen om de waardi ge bisschop door de menigte te manoeuvreren. Kinderen let ten niet meer op rode of groe ne verkeerslichten en staken zonder om zich heen te kijken de straat over, verschrikt zwaaiende en schreeuwende ouders achter zich latend. Door die file moest Sinterklaas de menigte op de Grote Markt een hele tijd laten wachten. Bovenaan het bordesJ van het stadhuis stonden burgemeester Te Loo en zijn vrouw op de uitkijk en toen de Sint einde lijk vanuit de Hoogstraat arri veerde, zwaaide Te Loo ineens een heel andere kant uit, naar een kennis die toevallig voor bijkwam. Maar toen.kreeg de burgemeester de goedheilig man in de gaten en hij liep ae trappen af om Sint en Piet met een warme handdmk te ont vangen.' De kinderen luisterden nau welijks naar de toespraakjes van burgemeester en Sinter klaas. Het was ook ontzettend moeilijk te verstaan, de ge luidsinstallatie liet veel te" wensen over. Voor heel goede,'" luisteraars was nog op te van gen, dat Sinterklaas zijn verla te aankomst in Schiedam (tra-7 ditioneel een week later dan in alle buurgemeenten) deze." keer weet aan een onver- wachtse storm, die kennelijk' tussen Vlaardingen'en Schie-* dam was opgestoken. „Bijna" had ik daardoor helemaal niet! kunnen komen," zei Sint, dïe^ nog liet weten* dat hij dit jaar- minder geld heeft voor. cadeautjes. Schiedam Na een 'domi-7 neeloos tijdperk1 van twee jaar; heeft de Nederlandse Protes tantenbond in Schiedam wel licht een opvolger gevonden voor de blinde predikant Bas van Blanken. Gisteren luister de de gemeente naar een preek van ds. H, J, van de Bos uit het Noordhollandse'plaatsje Wognum. Deze gastpredikant zou wel geïnteresseerd zijn in de vacature-Van Blanken. De politieke kleur van deze dominee is niet zo rood als die van Van Blanken was. Want hoewel ook de Nederlandsé- Protestantenbond in principe politiek uit de kerk wil hou den, waren de maatschappelijk; J georiënteerde-preken van ds:* Van Blanken twee" jaar' gelei den aanleiding om zijn; ajgl beidscontract niet té 7 veilen-- gen. Dit werd officieel niét be vestigd.' De bond hield het erop dat er geen geld^raeér was- Nu mogelijk de.Wognum*. se predikant Van .de'Bos zich aandient, blijken1 er, plotseling 'slapende 7 fondsen; bestaan1;; waardoor de- protestanten';'- weer keen eigen d ommée^kun? nen betalen;

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1