m ft E RW E B SPORT uiting van gevoelens bevolking' Centrale Werkgroep moet blijven bestaan 10KAAL ODI mist overtuiging Maat dwingt De Laat tot opgave VVV haalt historie van Mathenesse op ter meulen natuurlijk Omstreden bouwplan noopt SSSW tot openbaar debat Astrid van Irsen in vorm yen kern wapen vrije gemeen te9 Beslissing nu bij B en W Matroos naar Oogziekenhuis Zoekgeraakte expositie nu toch in Vlaardingen 1 Radio Molenaar van slag rZ—n. Rotterdams Nieuwsblad 1 dinsdag t 30 november 1982 Oude gemeentewapen gisteren onthuld I het enige pand, dat de vroegere gemeen- |te Oud- en Nieuw-Mathenesse ooit gehad heeft, hangït IS?-H ffistfren het oude wapen. Schilder Smits uit de Im n £t het vervaa>*digd, hij is zoals uit foto's I bleek een liefhebber van het schilderen van oude schild- I jes, wapens en symbolen. I De VW wist dat (de overkoe- I pelende Schiedamse Gemeen- I schap heeft nogal wat connec- I ties in de Tuinlaan, zodoende) I en toonde zich gisteren zeer I verheugd met het wapenschild I van Mathenesse. Immers, dat I enige pand dat nog aan die I vroegere ambachtsheerlijkheid I herinnert, daar zit die WV I nu. Aan de Buitenhavenweg. I Schilder Smits was gevraagd Izïjn bord zelf te onthullen en Idat gebeurde in aanwezigheid I van een groep genodigden, on~ 1 der wie stadsarchivaris drs G. I van der Feyst en zijn naaste I medewerker Aart C. de Voogd I van der Straaten, voorts mu- I seumdirecteur Hans Paalman I en distillateur Frans Geerdes. I In het VVV-kantoor sprak I men later nog een beetje na, I hoedit stukje Schiedam (in 1186? werd Mathenesse door I Schiedam ingelijfd) nog meer I opgesierd kan worden. WV- I directeur Ruud Pillard ver- I wacht veel van de verbetering Ivan de Koemarkt en voorts I hoopt hij nog steeds, dat er een I muurschildering van de vroe- jgere molen De Meyboom recht 1 tegenover het VVV-pand mag komen. Daar staat nu een blinde muur, die is zo vrolijk niet. Probleem is echter met de muurschildering, dat het een opdracht uit de beeldende- kunstregeling zou moeten worden en dat de BKR-com- missie in Rotterdam, die daar over gaat, moeite heeft met een zo begrensde opdracht aan een kunstenaar. Ben molen is tenslotte een molen en daar valt voor een kunstenaar niet zoveel abstracts meer mee te doen; sommigen eisen die vrij heid wel en dat maakt de VVV-wens toch nog proble matischer dan het eerst leek. In de kamer van Pillard han gen enkele tekeningen, die aangeven hoe groot de heer lijkheid Mathenesse vroeger was. Globaal werd deze ge meente begrensd door de Schie, vanaf de Hulpbrug tot aan de Broersvest, en vandaar liep de grenslijn naar de Koe markt en de Buitenhavenweg om ter hoogte van de Bakker straat om, te buigen richting Gustoweg, tot in de Maas en vandaar weer ver voorbij de later aangelegde Merwehaven; Schilder Smits onthult het door hem vervaardigde gemeen tewapen van Mathenesse. VVV-directeur Ruud Pillard houdt de ladder vast. bij het Marconiplein liep de grens met een flauwe bocht te rug naar de huidige Hulpbrug. Het komt er dus op neer dat heel Schiedam-Oost gebouwd is op het gebied van Mathenes se en inderdaad, vaker kan men zien dat een ambachts heerlijkheid een ouder woord is voor een arbeiderswijk. En toch, dat er qua karakter wei nig veranderd is, kan men moeilijk zeggen. Het vlakke landschap is inmiddels volge bouwd met woningen en in dustrie. Schiedam De Centrale I Werkgroep Sociaal Cultu- Irele Planning (CWSCP) j moet in zijn huidige vorm en samenstelling blijven bestaan. De werkgroep, be- I staande uit vertegenwoor- I Schiedam Een uit Joegosïa- wyiê afkomstige matroos van 1 het bij Tankercleaning BV af- (Jgémeerde schip De Alchemist I-moest zondagmorgen naar het [Ooglijders ziekenhuis in Rot- r-terdam worden gebracht Hij I-Bad stoom en benzol in zijir [logen gekregen. [{De bemanning was ve:geten llbij - schoonmaakwerkzaamhe- l^den een afsluiter open te I "draaien, waarna een slang, ge- Ijvpld met het mengsel, barstte. |?E>e matroos kon na behande ling terugkeren naar het schip. ADVERTENTIE -Wei te rusten... Igeri' polyvlokken kussen voor -mensen die van een stevig ^kussen houden. Maat 60 x 70 'cm. voor de prijs hoeft u met %akker te liggen.' fvan 17,95 digers van sociaal-culture le instellingen in Schier dam, ïs tijdens een onlangs gehouden vergadering tot deze conclusie gekomen. De leden hadden het voortbe staan van de CWSCP op het spel gezet. Hierin hebben slechts 23 vertegenwoordigers van sociaal-culturele instellin gen 2itting, terwijl in Schie dam op dit terrein enkele tien tallen organisaties werkzaam zijn. Tijdens de vergadering kwa men vijf voorstellen over de toekomst van de werkgroep ter tafel. Er werd gedacht aan opheffen van de werkgroep; opheffen in de huidige vorm en dan doorgaan in een ande re; onveranderd doorgaan; de werkgroep groter maken door een intensieve publiciteitscam pagne; en de werkgroep om bouwen tot een orgaan, waar bij onderwerpen en frequentie •van de bijeenkomsten uitslui tend door instellingen worden bepaald. Op de bijeenkomst hebben de leden naar voren gebracht, dat de Schiedamse Gemeenschap met de betrokken instellingen moet overleggen over onder werpen als subsidie, procedu reverordening en de daar le vende ideeen.' De werkgroep zal haar standpunten en idee- en in een brief aan het dage lijks bestuur van Schiedam meedelen. Confrontatie over Korte Haven Schiedam De kritiek op het bouwplan voor de Kor te Haven, 41 woningen op de iocatie-Drallefabriek, is bij de stichting samenwer kende Schiedamse woning corporaties (SSSW) harder aangekomen dan het leek. De SSSW vreest zelfs be zwaarschriften tegen het plan en doet daarom een poging met de tegenstanders de kop pen bij elkaar te steken, om tot een compromis te komen en zo vertraging van de bouw te voorkomen. Zodoende zullen morgenavond in het SSSW-kantoor in Ke- thel de bewonersvereniging Schiedam-Centmm, de histori sche vereniging Schiedam en de bewoners van de Korte Ha ven hun problemen voorleg gen aan de SSSW en de Wad- dinxveense architecten Tref fers en Polgar. Dat kan een le vendige discussie opleveren, want esthetische en historisch getinte architectuur blijft uit eindelijk een kwestie van smaak. Daarover valt morgen avond heel wat te twisten. De SSSW is zelf zeer ingenomen met het bouwplan, maar - de drie groepen die verzet bieden hikken aan tegen de hoogte (zes bouwlagen) en de com pactheid van de gevel wand. Men noemt het ontwerp nau welijks Inovereenstemming met de bestaande historische bebouwing - aan de Korte Ha ven."' Het is zowel de SSSW als de ^tegenstanders». van 'het bouw- plan 'gebleken, dat" wethouder Zijdeyeld 11enr> onrechte, ,;fzoals zij ^ggen^.h&f^Mwéerd dat :?detgiemeente;,d^xjüwv^gun-, ^ningiwel;5*Èo^/yerlehen>^in-' dat de gemeente niet geacht mag worden extra criteria aan te leggen voor een bouwplan in de binnenstad. Men baseert zich nu op het bestemmings plan, waarin bepalingen staan voor bouwhoogten en daar uit blijkt dat zes bouwlagen te veel zijn. Hier hebben de te genstanders een argument om bezwaarschriften in te dienen en hoewel de SSSW niet wist, of zij dat ook van plan zijn, neemt directeur Gerard Prins nu maar het zekere voor het onzekere. Overleg met elkaar kan veel problemen oplossen, hoopt Prins. Vlaardingen Waar de kisten met foto's enkele weken lang zijn gebleven, weet niemand. Feit is dat de foto's, die een indruk wekkende expositie vor men over de gevolgen van de atoombommen die aan het einde van de tweede wereldoorlog op Hirosjima en Nagasaki zijn gegooid, na een expositie in Genua enkele weken lang zoek zijn geweest. Ze werden verstuurd naar Ne derland, waar het IKV een se rie exposities had georgani seerd, maar daar kwamen de kisten niet aan. Een aangekon digde expositie in Schiedam moest dan ook- worden afge last 1 Nog steeds is onbekend, wat er in die tijd mét" de foto's is ge beurd. Twee weken geleden arriveerden, ze'plotseling bij de ^Nederlandse douane. En daar- om -kanhetmateriaal vanaf-t; morgen in Vlaardingen wor den getoond, in de Grote Kerk aan de Markt Burgemeester Van Lier ver zorgt morgenmiddag de offi ciële opening van de fototen toonstelling. De foto's geven op sobere, maar indrukwek kende manier een beeld van de gevolgen van een kernoor log. Han Raeymakers, namens de werkgroep Vlaardingen te gen Kernwapens, de werk groep Kerk en Samenleving, het IKV en de VLOS, die de foto's gezamenlijk naar Vlaar dingen hebben gehaald: „We houden het sober, omdat de fo to's al voldoende zeggen van de machteloosheid die je bij dergelijke beelden voelt. Er blijkt ook uit welke kracht er uitgaat van vredesbewegingen: je kunt met een heel simpele foto precies zeggen wat je be doelt." Voor de Grote Kerk heeft men als expositieruimte geko zen omdat deze ruimte even eens sober en vooral groot is. Zo komen de foto's goed tot hun recht Tot en met 10 december is de expositie te zien. Dagelijks kan men van 10 tot 17 uur terecht, behalve op zondag. Op zater dag isr de kerk van 10 tot 13 uur, geopend, en ook op de koopayoriden, Vlaardingen Gaat Vlaardingen, net als Zaanstad, op bordjes aan de gemeentegrenzen ge tuigen van haar afkeer van kernwapens? Die vraag blijft ook na de vergadering van de com missie algemene zaken van gisteravond onbe antwoord. De linkse partijen zijn voor, de rechtse tegen. Maar het CDA is verdeeld. „Ik ben tegen kernwapens, maar persoonlijk gaat dit voorstel me te ver", zei CDA-er Jo Schriel over de bordjes. Kees van der Windt van de I PvdA zag de borden met de tekst 'kernwapenvrije ge meente' als een logische voort zetting van twee moties, die de raad in 1981 aannam. In de j een sprak zij zich uit tegen -kernwapens, in de ander riep ze de bevolking op naar de grote betoging van 21 novem ber in Amsterdam te gaan. „Het is een uiting van gevoe lens die bij brede lagen van de j bevolking bestaan", zei Van der Windt. „Een klein signaal I aan onze gemeentegrenzen. I Voor de kosten hoeven we het niet te laten." De WD wierp alleen prakti- I sche bezwaren op tegen het I plaatsen van de borden. „Een I bedrijf, dat erg veel belang I heeft bij borden, mag ze niet I plaatsen", zei Mariette Hoog- endijk, doelend op de borden van het Deltahotel, waarmee j mensen de weg rxaar dat hotel I wordt gewezen. De medede- I ling dat Vlaardingen geen kernwapens op zijn grondge- I bied wil, vond zij veel minder I belangrijk. „Het beleid van de j gemeente is erop gericht zo 1 weinig mogelijk borden te plaatsen, en daar moeten %ve j niet van afwijken." Jan van Hemert van de VVD j had het zelfs over 'optische I milieuvervuiling'. En toen j Schriel om een meer princi- piele opstelling van de libera len vroeg, verwees Hoogendijk I naar landelijke overheid. „De I gemeenten moeten daarin te- rughoudend zijn." De provincie zou de plaatsing I nooit toestaan, meende de VVD, verwijzend naar Zaan stad, waar de borden op last van de provincie zijn verwij- I derd. „Maar dat kwam, omdat ze daar op het grondgebied van de provincie stonden", wierp jurist rar. P.C.Franken tegen. De vertegenwoordigers van VTK (Vlaardingen tegen kernwapens) zat intussen kop-1 pen te tellen. „PvdA, D'66, SP 1 en CPN/PSP zijn voor. Dat zijn er vijftien. Hebben we nog a'rie CDA-ers nodig." Mevrouw Van der Zanden geeft een korte cursus 'kerst- versiering maken' in De Blau-1 we Brug in Schiedam. De cur- i sus wordt gegeven op donder- I dag 9 en donderdag 16 decem ber en beginnen steeds om 9.15 uur. Er kan tot en met vrijdag 3 december worden ingeschre ven. Dat kan telefonisch via nummer 701049. In het Vlaardingse buurthuis I De Haven, Weeshuisplein 181 wordt morgen een bingo-1 avond gehouden. Er zijn mooie prijzen te winnen en de toe gang is gratis- Voor het mee doen dient uiteraard wél be- I taald te worden. De zaal gaatl om 19.30 uur open en een half I uur later begint de bingomolen f te draaien. Alleen volwasse-1 nen worden toegelaten, In buurthuis De Haven j wordt iedere woensdag een I creativiteitsavond voor 20+ersl gehouden. Bij een kop koffie! kan men een praatje maken J en onderwijl bezig zijn met al-1 lerlei handarbeid. Eind no-l vember starten er weer eenl aantal nieuwe activiteitenul Verdere informatie is ver-| krijgbaar bij het buurthuis aan I het Weeshuisplein 18, telefoon] 344539. De dames van het Vlaar dingse FNV brengen op maan-j dag 13 december een bezoek I aan de olieraffinaderij van del SHELL. Om kwart over negen I vertrekt de personeelsbus vanj het station Vlaardingen-Oost. In de Blauwe Brug in Schie dam wordt vrijdag 17 decern- ber een eenmalige les gegeven 'in het maken van kerststukjes- Leidster is die dag Mevrouw Strik en de cursus begint om 915 uur. Opgeven kan via te lefoonnummer 701049. r I -v*-MV Vlaardingen Uiteindelijk waren er toch nog een drie honderd toeschouwers rond de ring tijdens een boksgala geor ganiseerd door boksschool Westland. Geen aantal dat vol ledig aan de verwachtingen te gemoet kwam, maar het sfeer tje was lekker ongedwongen- zodat de merendeel jonge en onervaren boksers, die zo doende aantraden in een be hoorlijke ambiance hun partij tje konden afwerken. Knock-out's vielen er overi gens niet te noteren. Het bleef bij enkele voortijdige onder brekingen door het gooien van de handdoek. Toch had de man achter dit boksgebeuren, Louis van Sin- deren, er enigszins de smoor in. „De voorpublïciteit is on voldoende geweest", bromde hij. Wat betreft de verrichtin gen van zijn Westland pupil len waren de resultaten wisse lend. Maat's partij bij de mid dengewichten in de C-klasse, sprong het meest in het oog. Nadat opponent De Laat al een keer acht tellen rust in acht moest nemen, maakte Maat vervolgens een voortijdig einde aan de partij, omdat vanuit de hoek van de Boxing 82 pugilist de handdoek werd gegooid. Bij de zwaarwelters maakte maakte Westlander Vollebregt een goede indruk. Hoewel agressief van aard volgde hij de raadgevingen vanuit de hoek goed op en deed het af en toe wat rustiger aan om het overzicht te behouden. Het le verde hem uiteindelijk een duidelijke puntenzege op. BV Westland koos gisteravond duidelijk voor de jeugd, die merendeels in de nieuwelin genklasse uitkwam. De Bruin kon het in die categorie niet maken. Hij had het, ondanks zijn lengtevoordeel, moeilijk tegen de goed invechtende Korner (Hoboken). De jury oordeelde een onbeslist. Hetzelfde resultaat vloeide voort uit het duel tussen An- ge vaar en (Te Pas) en Van de •Lands van Westland. Slechts één jurylid wees de Hagenaar als overwinnaar aan, hetgeen uiteraard te weinig was. „Veel van deze jongens missen nog wat ervaring, maar ze werken er hard voor. Dat leidt soms tot wilde slagenwisselingen omdat 2e erop uit zijn elkaar zoveel mogelijk voor de bek te timmeren. Toch is het goed dat ze aan de bak komen. Wie weet komt uit deze lichting wel weer nieuw talent boven drijven", oordeelde Pieter Both, lid van de districts tech nische commissie en tevens verbonden aan sportschool Crooswijk,waarvan er ditmaal geen deelnemers op de rol stonden. Acht bokscholen ble ken wel vertegenwoordigd. De leden zorgden voor ruim drie uur vertier, waarbij het pu bliek duidelijk van haar waar dering blijk gaf. Damesduel uit het korfbaltreffen Oranje Nassau-Ten Donck, dat in een 8-8 gelijkspel eindigde. Vlaardingen Een goed weekeinde voor de korfballers uit de waterwegregio met alleen verlies voor ODI. Maassluis, Oranje Nassau en Spirit deelden de punten. ODO blijft ge woon doorgaan met winnen, terwijl Succes en Vlaardingen revanehe namen voor bet onverwachte verlies van vorige week. Maassluis-Vitesse 5-5 Na de wedstrijd laaiden de emoties hoog op. De toegekende straf- worp in de laatste minuut voor de gasten uit Barendrecht, werd zeer zwaar aangevochten door alles wat betrekking had met Maassluis. De verdediger van CKC Maassluis deed niets onreglementair, terwijl de Ro- zenburgse arbiter A. van der Meijakker er een overtreding inzag, die met een straf worp bestraft moest worden. Dit be tekende dat de minimale 5-4 voorsprong van CKC Maas sluis op het allerlaatste mo ment alsnog teniet gedaan werd en er genoegen moest worden genomen met een puntendeling: 5-5. De teams hadden elkaar geen ruimte ge geven om echt afstand te ne men en het verschil was nooit groter dan één doelpunt. Ton Langenveld was topscorer met drie treffers, terwijl Peter Gregoor en Martin Bergwerff de overige doelpunten maak ten. ODO-Oranje Wit 7-6 Met nog tien minuten te spelen leek ODO op de eerste nederlaag af te gaan: 4-6. Maar twintig se conden voor tijd zorgde Teu- nis-Jan van Barn eveld t voor de verrassing van de week, hij scoorde alsnog de winnende treffer: 7-6. Gedurende de ge hele wedstrijd keek ODO toch tegen een minimale achter stand aan. Bij rust had Oranje Wit een 2-3 voorsprong, maar de verdedigingen overheersten sterk. Bij 3-5 wisselde Rolf La- tuperisa Henk Goedendorp in voor routinier Cees van der Vaart. Deze wissel leverde de gewenste prikkel op en ODO kreeg weer greep op de wed strijd. Twee minuten voor tijd leek een gelijkspel het meest haalbare, maar Teunis-Jan van Barneveldt had nog een verrassing in petto. Overige treffers: Henk Goedendorp, Bram Hanemaaijer, Cees van der Vaart en Jan-Henk te Vast. Oranje Nassau-Ten Donck 8- 8 Ten Donck moet het hebben van een hoog tempo en zo de tegenstander de genadeslag ge ven. Oranje Nassau had het spelletje van Ten Donck snel door en haalde met vertragend spel de angel uit het Ridder- kerkse spel. In het eerste deel van de wedstrijd waren de Vlaardingers de betere ploeg en leken af te stevenen op de tweede overwinning. Maar in de slotfase trok Ten Donck tot tweemaal toe een achterstand weg en sloot op 8-8 af. Doel punten: Bram van Zelm, Anja Verheij, Eric Romers, Sjanie Bot, Leo van der Bie. Actief 3-Succes 3-11 Succes heeft revanche genomen op zichzelf en door superieur spel werden de reserves van Actief in de eerste helft op een 2-3 achterstand gezet. In de twee de helft kon het povere spelle tje van Actief Succes maar matig inspireren en er werd afgesloten op 3-11. Doelpun ten: Poula de Geus(4), Marga Bijl(2), John de Bus, Bert de Jong, Kees Gouweleeuw, Ed Kooijman, Jolanda van der Kuyl. Thor 2-ODI 10-6 De Schie damse formatie van ODI lijkt volledig van slag. In een regel matige wedstrijd kwam ODI er niet aan te pas en was Thor met 10-6 de terechte winnaar. Doelpunten: Marlène van Ot- terloo, Theo Kool en Elly van der Lely. Spirit-Oranje Nassau 2 6-6 In de eerste helft tussen de plaat selijke grootheden overheerste Spirit en zij namen ook een 4- 2 voorsprong. In de tweede helft kwam Oranje Nassau sterk terug en boog de achter stand om tot 4-6. In de slotfase maakte pinch-hitter Frans van der Krans alsnog gelijk. Vlaardingen-Keep Fit*70 13-6 „Boerenkoolkorfbal", zo ty peerde trainer/coach Jan van Heteren het spel van de eerste helft. Over de tweede helft was hij beter te spreken, het geen ook in het scoren tot ui ting was gekomen. Binnen tien minuten na de hervatting liep Vlaardingen weg van 5-4 naar 11-6. Daarna stokte de aanval weer. Het werd tenslot te een duidelijke 13-6 over winning, want Keep Fit moest het hebben van fysieke kracht, maar kwam korfbalm- zicht tekort om het Vlaardin gen echt lastig te maken. René Zwets was topscorer met ze ven doelpunten, John Kuyt(4), Dineke Boutkan en Anja van Ekelenburg maakten de der tien in een dozijn vol: Ter Gouw-Harga 4-8 In een uiterst rommelige eerste helft hielden beide ploegen elkaar goed in evenwicht: 3-3. Na de rust trok Harga het initiatief naar zich toe. Het werd uitein delijk een 4-8 overwinning. Doelpunten van Karei van der Linden (driemaal), Ed Pak (tweemaal), Regina van Ha gen, Koos van Leeuwen en Rene de Goede. Uden Tijdens een zeer sterk bezette zwemwedstrijd in Uden, verbeterden de zwem- meers en zwemsters van VZC vier clubrecords en tien per soonlijke records. Astrid van Irsennam met een tijd van 1.21.8 minuten op de 100 meter rugslag het clubrecord over van Jacqueline Claas en Léon van IJzerloo verbeterde zijn eigen record op de 100 meter Middelburg In de laatste wedstrijd van de najaarscom petitie liepen de tafeltennissers van Radio Molenaar tegen een ondubelzinnige 9-1 nederlaag op tegen *t Zand-2. Belangen stonden er niet meer op het spel, zodat Guy Noord- ink, Jan Jaap van der Mark en de voor de derde keer meespe lende Hans Jaap Oppenhelm zonder veel zorgen naar Mi- delburg afreisden. De thuis wedstrijd was immers simpel gewonnen met'7-3. De deceptie,^kwam al snel. De thuisploeg speelde zeer. sterk en gaf de Vlaardingers geen schijn van kans. Alleen Hans Jaap Oppenheim wist het tot een overwinning te brengen. De rest van de partijen ging kansloos verloren. Door de ne derlaag werd Radio Molenaar wel definitief van de tweede plaats verdrongen. In de na- jaarscompetitie kwamen de spelers van de Vlaardingse vereniging tot de volgende percentages: Jan Jaap van der Mark 45 procent, Guy Noord- ink 57 procent, Haxi Jaap Op penheim 67 procent (drie wed strijden) en Erik Kleppers 67' .procent. - vrije slag tot een tijd van 1.05.8 minuten. Astrid van Irsen ver beterde haar clubrecord op de 100 meter vrije slag tot 1.13.3 minuten en op de 100 meter wisselslag tot 1.21.2 minuten. Mriëlie de Ligt kwam tot een persoonlijk record op de 100 meter rugslag in een tijd van 1.20.5 minuten. Reiner van der Bent deed ook van zich spreken door een persoonlijk record op de 100 meter vlinderslag (1.04.5 mi nuten). Sonja Stein kwam op de 100 meter schoolslag uit op op een tijd van 1.39.9, wat ook al een nieuw persoonlijk re- cord betekende. Verder zwom men Jacqueline Claas (100 me ter rugslag), Peter tempelaar (100 meter vrije slag) zich naar nieuwe persoonlijke records. Annemiek van Driel, Caroline van Neuren en And ré van, c Hees kwamen tijdens de wed- strijden'in "Uden niet tot aan- 5 sprekende prestaties. Na een V bléssurèperiode werken l langzaamaan eenteruggen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4