Het kan zo niet langer Inkrimping ten koste van gezondheid jeugd Nog lang geen duidelijkheid over afdeling bouwkunde Nog geen spoor van verdachte in Vlaardingse moord VUAROINGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHt COURANT NjEjjjjj WATlHWtB COURANT GGD Waterweg moet personeel inleveren Zeven maanden geëist tegen aanrander van 7-jarig meisje pi si Schiedam heeft primeur met lening bij Amro-bank Ook Vlaardingen betrokken bij hoorzitting woonlasten Rechtbank rekent op reclassering Dieven vissen naar sjaals Brute moord op hanen en kippen Juwelen gestolen 'Vlaardingen is dik boek waard' Vrijdag start bouw bejaarden woningen 'Leuk stukje eigen public relations' Oktober kost 179 inwoners WOENSDAG 1 DECEMBER 1982 Vlaardingen Het kan zo niet langer met de woonlas ten, vindt ook het college van B en W van Vlaardin gen. Vandaag is er in Den Haag een hoorzitting over woonlasten in de vaste ka mercommissie, waar Bas Goudriaan namens de mid delgrote gemeenten het woord zou voeren. Goudri aan moet wegens het bezoek "van het college van GS aan Vlaardingen echter verstek laten gaan; zijn plaats wordt ingenomen door de Dordtse PvdA-wethouder Lamers. Huurachterstanden zijn m Vlaardingen nog niet erg ge bruikelijk, de pijn laat zich vooral voelen bij het GEWB. 1 weeeneenhailduizend ylaar- dingers moeten nog rekenin gen betalen. Het GEWB heeft nog voor een miljoen aan re keningen uitstaan. „De woon lasten dreigen aan alle kanten de pan uit te rijzen", zegt Gou driaan nu. Het Breed Overleg Woonlasten was die mening al heel lang toegedaan. Het college heeft brieven ge schreven aan de Vereniging van Nederlandse gemeenten (VNG) en aan de directeuren van sociale diensten. Alle mid delgrote gemeenten moeten op dit punt één lijn trekken naar de rijksoverheid, vindt Gou driaan. „En het ziet er ook naar uit dat dat gaat gebeuren. Dit probleem van dalende koopkracht en stijgende lasten moet landelijk aandacht krij- gen." In de commissie voor stadsont wikkeling werden gisteravond lovende woorden gesproken over de manier, waarop Gou driaan heeft doorgedrukt dat ook de middelgrote gemeenten bij de discussie rond de woon lasten betrokken blijven. De vier grote gemeenten hadden Goudriaan eerder deze week duidelijk laten merken, zijn j. actie met zo op prijs te stellen. Eigenlijk zou de hoorzitting al leen voor deze steden plaats vinden, maar Goudriaan heeft weten te bewerkstelligen dat ook de middelgrote steden spreektijd krijgen. Bas Goudriaan: doorgedrukt... Rotterdam Zowel de president als de officier van justitie en de raadsman zaten gisterochtend ei genlijk met de 18-jarige Schiedam mer, die voor de Rotterdamse rechtbank verscheen, in hun maag. De tiener stond voor de tweede maal te recht voor het plegen van ontucht met een zevenjarig meisje. „Het probleem, dat we niet kunnen oplossen, is, hoe we dit moeten voorkomen", erkende rechtbank president mr. T. Fransen. Hoewel de officier van justitie, mr. L.C. de Wit, zeven maanden cel eiste waarvan drie voorwaardelijk, concludeerde ook hij, dat een ge vangenisstraf geen werkelijke op lossing biedt. „Een strafrechtelijke aanpak komt dan wel tegemoet aan de gevoelens van de ouders", con cludeerde hij. „Maar ik weet niet of een vrijheidsstraf de meest aange wezen manier is. Ik heb meer ver trouwen in het contact daarna met de reclassering," De jeugdige Schiedammer gele jas, groene broek, rode puntschoe nen had op 22 augustus van dit jaar in zijn eigen stad getracht het meisje aan te randen, maar zij was bij zijn handtastelijkheden blijven tegenstribbelen. De jongen had haar tenslotte aan handen en voe ten aan een boom vastgebonden. Slechts door de onverwachte tus senkomst van haar vader kon erger worden voorkomen, waarna de knaap vlak daarop door de politie werd gegrepen. Met was trouwens niet de eerste keer, dat de Schiedammer ontucht met een minderjarig meisje had ge pleegd. Een jaar eerder al was hij voor eenzelfde vergrijp opgepakt en veroordeeld. „Het is iets wat de één heeft en de ander Jiiet. Dat kan je niet wegstoppen. We kunnen al leen maar hopen, dat je er over heen groeit en daar ook aan werkt", wist de president. De hoop was bij ieder eigenlijk ge richt op reclasseringsambtenaar Mulder. Hij" pleitte om de „gebrek kig ontwikkelde jongeman", aldus zijn advocaat, bij een gemeentelijke werkvoorziening te plaatsen. „Hij had de hele dag niks om handen. Dan ga je spanning zoeken, avon tuurtjes.' Als je iverkt, heb je daar geen tijd meer voor. En dat", be toogde Mulder, „dat is het meest haalbare op dit moment." Uitspraak 14 december. H ,tih li*!' Schiedam De inkrim ping van het personeel wan de geneeskundige- en gezondheidsdienst Nieuwe Waterweg-Noord (GGD) gaat ten koste van de „schooljeugd. Hoofdschud dend en somber ogend hoorde dr. K Maartense, hoofd van de afdeling Jeugdgezondheidszorg, gisteravond in het Schie- damse stadhuis aan hoe het algemeen bestuur ak koord ging met de bezui nigingen die de drie ge- .Schiedam Als eerste ge meente in Nederland begeeft Schiedam zich weer op de vrije kapitaalmarkt Nu de ge meenten niet langer verplicht zijn leningen aan te gaan bij de Bank van Nederlandse Germeenten (BNG), is met de Amro-bank een contract geslo ten voor een obligatielening van 15 miljoen gulden, tegen een rente van negen procent en met een looptijd van 25 "jaar. Het is voor het eerst sinds 1965, dat een gemeente weer buiten de BNG om kan lenen, - hoewel deze bank nog wel be trokken is bij de lening en ga rant staat om het resterende bedrag van Schiedam over te nemen, indien de lening niet volgetekend mocht worden. 'Inschrijven is mogelijk op k dinsdag 7 december, tot drie "uur 's middags, bij alle kanto ren van de Amro-bank. Alleen y bedrijf sleden van de vereni ging voor de effectenhandel ;zullen"zich naar de hoofdbank jn Amsterdam moeten bege- „ven. De obligaties zullen uit- i-sluitend als CF-stukken van vRominaai duizend gulden wor den uitgegeven. De koers van uitgifte is honderd procent. De aflossing geschiedt in vijftien jaarlijkse termijnen, te begin nen in 1994, en vervroegde af lossing ts alleen toegestaan op de eerste januari van 1993 tot 1997 tegen een koers van 103 procent en daarna tegen een koers van 102 procent De da tum van storting is nog voor het eind van het jaar, op woensdag 29 december 1982. De gemeente heeft officiële toelating van de obligaties tot de Parallelmarkt van de Am sterdamse effectenbeurs aan gevraagd. De opbrengst van de lening dient, volgens de pro- pectus dié bij de Amro-bank verkrijgbaar is, voor de finan ciering van nieuwe kapitaal uitgaven. De gemeenteraad verleende in 1981 een machti ging om vaste geldleningen aan te gaan voor een totaal van 60 miljoen gulden. Daar van was al voor 41 miljoen aan leningen opgenomen. Schiedam Zonder de winkel te betreden hebben dieven op 'weer eens een andere manier vijftien sjaals uit een mode winkel in het winkelcentrum Hof van Spaland weten te ste len. Via een opening tussen de deurpost en de glazen spui 'hengelden' zij waarschijnlijk met een stok naar de dassen en haalden zo de buit binnen. De waarde van de gestolen goederen bedraagt ongeveer 400 gulden. Rotterdam Vijf kippen en twee hanen, die een vredig be staan leidden in een achter tuintje aan de Zwaardecroon- straat, zijn gisteren op brute .wijze vermoord. Alle beesten zijn door onbekenden de kop- ,pen afgerukt. De politie en de eigenaar van de dieren hebben geen idee wie de dierenmoord op zijn-geweten kan hebben. Ui Schiedam Uit een woning op de Nieuwe Haven in Schiedam zijn gisteren in het middaguur juwelen gestolen. De 71-jarige bewoner miste achtduizend gulden aan sie raden plus nog eens een mil le aan baar geld. De inbre kers kwamen via de achter deur het huis binnen door een ruitje in te slaan. meenten Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis (elk acht procent) op touw hebben staan. Voor het komend jaar moet de GGD ruim twee ton inle- In de praktijk betekent dat één jeugdarts plus een assis tente verdwijnt. Voorzitter IJsbrand van der Velden noemde het „mooi meegeno men", dat juist twee artsen met pensioen zijn gegaan en een vari de assistentes uit hu- welijksoverwegingen haar baan heeft opgegeven. „An ders", wist ook dokter Maar tense, „had dit zeker ontslagen betekend. Er zit nu helemaal geen enkel soelaas in met ons gezondheidsprogramma rond te komen. Zo zullen de vijfde klassen in Schiedam dit jaar gewoon niet meer onderzocht kunnen worden." Even eenvoudig als voor de hand liggend rekende zij voor, dat „minder geneeskundige onderzoeken een goede ge zondheidstoestand van de jeugd in de weg staan. Door de economische neergang komen toch al steeds meer afwijkin gen voor." Het hoofd van de jeugdgezondheidszorg moest tot *de conclusie komen, dat de kinderen rechtstreeks de dupe worden van deze bezuinigings operatie, die voor haar afde ling 166.000 gulden inhoudt. Directeur E.H.E. Wolffs van de GGD Nieuwe Waterweg- Noord wilde wel toegeven, dat door inkrimping van de perso neelsformatie van 16,5 naar 14 wat kleine, maar „zeker niet onoverkomelijke probleemp jes" kunnen ontstaan. Hij rechtvaardigde de bezuinigin gen echter door op te merken dat het leerlingenaantal dras tisch .terugloopt, waardoor minder artsen noodzakelijk zijn. Ook de andere besnoeiingen gaan indirect ten koste van de jeugdgezondheidszorg. De schoolartsenpraktijk op het Baehplein in Schiedam is ver dwenen omdat elke gemeente slechts over één locatie mag beschikken, terwijl ook op de schoonmaakkosten nog eens 30.000 gulden kan worden uit gespaard. „Het is leuk dat Vlaardin gen genoeg stof biedt om zo'n dik boek te schrijven", zei burgemeester Fred van Lier gistermiddag, toen hij het eerste exemplaar van het nieuwe boek van Gerard Lut- ke Meijer in handen kreeg. Vlaardingen Burgemees ter Fred van Lier slaat vrjp dag de eerste paal voor «dé 199 bejaardenwoningen -aan de Westhavenkade, waaro ver zoveel te doen is geweest. De flat komt op de plaats waar vroeger de detailhan delschool stond, die vorig jaar nog het middelpunt was van een politieke rel. Wethouder Bas Goudriaan kon het nieuws gistermiddag handenwrijvend de goed-„ keuring van Rijnmond op zak* bekend maken. „We heb ben noga! wat hobbels gehad',' maar dat is gelukkig allemaal* voorbij." De huurprijs van „dit huizen is kaal ƒ324; met alle bijkomende kosten komt dat op ƒ435 per maand. Touwbaan Ook de nieuwbouw op het zo genaamde Touwbaancomplex- gaat van start. Vrijdag 10 der' cember wordt door mevrouw Ria van de Tol, een van de toekomstige bewoners, dë? eerste paal geslagen. Het gaat* om 129 woningwetwoningen! die door aannemer Van der Waal worden gebouwd op de plek, waar vroeger de oude touwbaan stond. De woningerr worden gebouwd in opdracht van woningbouwvereniging Samenwerking '77. 'Het revena verleden van Vlaardingen''heet de jongste uitgave van oud-RN-journa- list Lutke Meijer. Van Lier durfde het boek ai te prijzen, hoewel hij er nog geen woord in had kunnen lezen. „Het vorige boek 'Het levend verteden van Schiedam' heb ik wei ge lezen. Als de opzet van dit boek hetzelfde is moet het een goed boek zijn", zei de burgemeester. Vlaardingen Ook al beeft de afdeling bouwkunde van de dienst van gemeentewer ken, naar aanleiding van een vraag van CDA-fractieleider Jo Schriel, een indrukwek kend boekwerk samenge steld, waaruit haar deskun digheid moet blijken: zeker heid over het voortbestaan van de groep architecten is daarmee nog lang niet ont staan, Hoe fraai het boek werk ook is uitgevoerd, het kan niet verhullen dat er voor de afdeling in de toe komst zeer weinig werk zal zijn. De wens van de afdeling om in voorkomende gevallen meer te worden ingescha keld, wanneer er in de ge meente bouwwerken moeten worden ontworpen, kan nau welijks worden gehonoreerd, omdat de afdeling geen en- kele ervaring heeft met het ontwerpen van woningwet woningen. Iets anders dan dat zal de komende jaren nauwelijks in de stad kun nen worden gebouwd. Over de sombere toekomst van de afdeling bouwkunde, waar diverse architecten in gemeentedienst werken, is al eerder in de raadscommissie voor de stadsontwikkeling gesproken. Schriel had toen een overzicht gevraagd over wat de 'afdeling tot nu toe zelfstandig heeft kunnen ontwerpen en wat de moge lijkheden voor de toekomst zijn. Een zo uitgebreid, met foto's verluchtigd boekwerk als de afdeling als gevolg daarvan heeft geproduceerd had hij ech ter zeker niet be doeld. „Het is een leuk stukje eigen public relations van de afde ling, maar wat moet dat boekwerk nou alleen al kos ten?" vroeg hij 2ich kritisch af. Wethouder Goudriaan kon niet anders dan toegeven, dat niet te verwachten is dat er voor de architecten van ge meentewerken de komende tijd erg veel werk zal zijn. Werkeloos in het rond kij ken doen de mensen van de afdeling overigens niet; ze worden momenteel veelvul dig ingezet voor werk, waar ze eigenlijk niet voor zijn in gehuurd. Vlaardingen Met man en macht wordt op internatio naal niveau nog steeds ge zocht naar een man van Turkse nationaliteit, die hoofdverdachte is in de moordzaak op de 49-jarige Vlaardinger J.J. van Lopik. De Vlaardinger werd vorige week woensdag in zijn wo ning aan de Wiardi Beck- mansingel met pistoolschoten om het leven gebracht. Zijn vrouw en zijn zoon werden tegelijkertijd mishandeld. De man, naar wie wordt ge zocht is de vroegere schoon zoon van mevrouw Vaiï Lo pik, die eerder getrouwd was geweest. De Turk zou de fami lie al meermalen hebben be dreigd, omdat hij bij zijn schei ding de zeggenschap over zijn kind zou zijn kwijtgeraakt. Volgens inspecteur Klaas van der Zee van. de Vlaardingse politie, die het onderzoek in de moordzaak leidt, is er geen spoor van de verblijfplaats van de man. „We vrezen dat hij al lang in het buitenland zit, wel licht zelfs al in Turkije, al heb ben we ook daar nog geen aanwijzingen voor. Als dat zo is, dan zal hij wel niet uitgele verd worden, maar daar hou den we ons voorlopig nog maar niet mee bezig; er is nog genoeg te doen." Het staat vast dat de hoofdver dachte de wraakactie niet al leen uitgevoerd kan hebben: er moeten nog een of meerde- re andere daders in het spel zijn. Over de identiteit' van hen heeft de politie nog wei nig informatie. Vastgelopen is het onderzoek overigens nog niet. Er zijn nog voldoende aanwijzingen, die door de politie nagetrokken kunnen worden. Ook Interpol -houdt zich met de opsporing van de h oof d vé rd ach tebezig. - Schiedam Met onvermin.-,. derde snelheid is het inwo£ neraantal van Schiedam in de maand oktober naar bene-S den blijven kukelen. Er ont£ stond die maand een vestig gingsoversehot van min 179" wat wil zeggen dat er zoveet mensen meer weggingen danj er in Schiedam kwamen won nen. Het gemeentelijk bureau bur gerzaken heeft geen aanwijs zingen dat die situatie over de£ maand november anders zal- zijn, zodat de daling zich za£ voortzetten. Momenteel is" Schiedam nog 1639 inwonerel van de 70.000-grens af. Ooi£ heeft de stad er ruim 83.000- gehad. - 'C Het geboorteoverschot was- nul: er werden evenveel ba-' by's geboren als er Schiedam,^ mers overleden. Een'opvallen de tendens in de statistieken' van de afdeling burgerzaken' is, dat het aantal huwelijken weer meer begint te worden, dan het aantal echtscheidin gen. De verhouding is momen-' teel drie huwelijken; op één" echtscheiding. Begin dit jaar was er een periode dat de aan tallen gelijk waren en lange! tijd daarvoor nog was de ,ver-' houding 2:1. - - kvsTS

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1