16 'Gehandicapten moeten naar gewone scholen' BEL VOOR EEN 010-144144 W aterleidingbedri j f weigert vergoeding aan Heerjansdam Spoortunnel 13 januari in raad KvK pleit voor zesbaks-duw va art Ontslagen zijn bittere noodzaak Patrimonium laat zich niet 'wegpromoveren' Volkstuintjes voor 65-plussers Kerngroep bereidt'Vrouw en Kerk' voor Vereniging: Dat zou belangrijke stap zijn 'Appeltjes' van oranje Opnieuw bordeel dichtgetimmerd Geen ochtend bezoek meer in Dijkzigt Stad en Landschap-directeur Schut: Maatregelen' NLM-dienst naar Hamburg Rotterdams Nieuwsblad woensdag 1 december 1982 RZ/RV/RY/RW/RS Botterdam Een dele- gatie van Patrimoniums Woningstichting gaat morgen een nieuwe po- ging ondernemen om toch te kunnen blijven werken in stadsvernieu wingsgebieden Middel land, Het Nieuwe Wes ten, Bergpolder en Lis kwartier. Bij de raadscommissie voor stadsvernieuwing zal men „een pleidooi voeren om be- houd van de bestaande situa tie. Als gevolg van de gemeentelij- f -ke herverkavelingsplannen van het corporatiebezit moet Patrimonium eigenlijk uit deze gebieden verdwijnen. Maar zo wel bewonersorganisaties" als werknemers van Rotterdams grootste woningbouwcorpora tie hebben hiermee grote moeite. Van de kant van de bewoners wordt met argusogen gadege slagen welke corporaties er voor Patrimonium in de plaats zullen komen. Men vreest, dat de ervaring van de nieuwko mers op stadsvernieuwingsge bied een stuk minder zal zijn dan die van Patrimonium. Van de zijde van de 'bijna weggepromoveerde' woning stichting ïelf bestaat grote kri tiek op de gemeentelijke be doelingen, die per 1 januari '83 moeten ingaan. In brieven aan het college van burgemeester en wethouders en de leden van de gemeente raad maken personeelsleden en ondernemingsraad hun verontwaardiging kenbaar over de gang van zaken. Zij verwijten het gemeentebe stuur een beslissing te hebben genomen zonder deze goed te kunnen onderbouwen. „Be sluitvorming rond herverka velingsplannen is een zaak voor de politiek. Maar politie ke besluitvorming behoort ge baseerd te zijn op argumenten. En wel op argumenten, die ook voor de buitenstaander herkenbaar zijn. Wij herken nen de argumenten niet welke ten grondslag moeten liggen aan het onderdeel van het herverkavelingsplan, dat Pa trimonium uit de wijken Mid delland en Het Nieuwe Wes ten verjaagt", schrijven de verontruste personeelsleden, die morgen een duidelijk ant woord willen krijgen van de raadscommissie. Rotterdam De Diocesane Pastorale Raad (DPR) van het bisdom Rotterdam is akkoord gegaan met de instelling van - een kerngroep, bestaande uit 1 drie vrouwen die allen lid zijn van de regionale secties. Deze kerngroep gaat de oprichting van een werkgroep 'Vrouw en Kerk* voorbereiden. De voor- bereidingsgroep zal over een - 'half jaar een advies voorleg- gen aan de DPR in de vorm - van een concept-statuut voor de werkgroep. Nadat de DPR het statuut heeft vastgesteld, wordt het voorgelegd aan - daarvoor in aanmerking ko- i mende groeperingen of orga- nisatles die leden voor de i werkgroep kunnen voordra gen. Te denken valt daarbij aan organisaties als de Katho lieke Vrouwelijke Ambtena- ren, de Katholieke Platte- landsvrouwen en het Katho liek Vrouwengilde. Tot de op richting van een voorberei- - dende kerngroep is besloten om al wat in de DPR tot nu fcoe naar voren is gebracht nog r eens nader onder de loep te nemen en om nog eens na te denken over een aantal vra- - gen met betrekking tot de doelstelling, de taakomschrij ving en de samenstelling van de werkgroep en ook haar po- sitie binnen de organisatie van ■r het bisdom. De DPR is al ge ruime tijd bezig met het on- r derwerp 'Vrouw en Kerk'. Be- gin dit jaar besprak hij reeds 13iet rapport 'Openbaring van de ervaring' van de Katholie ke Raad voor Kerk en Samen- leving waarin vrouwen de Kerk in te veel' opzichten een - mannenzaak noemden. Voorts wijdde de DPR in oktober een studiedag- aan de problema tiek. ADVERTENtit Rotterdam De Vereniging Gehandicapten Rotter dam (VGR) onderzoekt binnenkort in hoeverre het mogelijk is lichamelijk gehandicapten onderwijs te laten volgen op de 'gewone' scholen. Heerjansdam Het Wa terleidingbedrijf van Rotterdam weigert Heerjansdam een ver goeding te betalen voor de overname van het lei dingnet. Het gemeentebestuur heeft Rotterdam laten weten dat men zich neerlegt bij de beslis sing van GS en dat de bereid heid bestaat een overeenkomst tot waterlevering aan te gaan. Het is daarvan nog steeds niet gekomen omdat, zo zei burge meester H.J. Trap bij de be grotingsbehandeling, Rotter dam water wil leveren op hun voorwaarden. „Dat is geen overleg, "dat is flauwekul", zei Trap. Het Rotterdamse waterbedrijf gaat er vanuit dat met de overname van het Baren- drechtse waterbedrijf ook Heerjansdam is ingelijfd. „Wij hebben met Barendrecht niets te maken. We zijn ook geen knecht van Rotterdam. We willen wel praten maar niet gedwongen worden", aldus een strijdlustige burgemeester. Heerjansdam heeft voor de overname van het leidingnet een bedrag van 75.000 gulden bedongen. Rotterdam wil nu dat Heeijansdam het eigendom bewijst. „Wanneer men meent juridische aanspraken te kun nen maken op ons leidingnet moeten zij dat maar waarma ken" is het standpunt van het college. Het wordt daarin ge steund door de juridische men sen van de provincie. Ook over de gehouden enquê te door hét waterleidingbedrijf had burgemeester Trap weinig goede woorden. De positieve uitkomst daarvan nam hij met een grote korrel zdut. „Allicht dat je een positieve uitslag krijgt als je alleen maar vraagt naar de kwaliteit en of er wel water uit de kraan komt maar niet vraagt wat het kost." De 'appeltjes van oran je', die in een van de tal rijke Sinterklaasliedjes voorkomen, zijn gisteren voor de kinderen van het St.Clara-ziekenhuis plot seling heel tastbaar ge worden. Dankzij twee zwarte pieten kregen zij een deel van de nieuwe oogst van citrusvruchten, beschikbaar gesteld door Spania, de Spaanse ex portbevorderende orga nisatie. De kinderen lie ten zich het fruit (vooral mandarijnen) goed sma ken. Volgens de beleidsvoorne-r mens- en uitgangspuntenno ta van de VGR zijn de regu liere onderwijsinstellingen veelal niet in staat lichame lijk gehandicapten op te van gen, waardoor zij aangewe zen zijn op buitengewoon on derwijs. „De mogelijkheid om lichame lijk gehandicapten in het ge wone onderwijs te laten deel nemen, zou een belangrijke stap zijn tot integratie", zegt Guido Rijnja, voorlichter van de Vereniging Gehandicapten Rotterdam. „Doordat er op dit terrein nauwelijks onderzoek is gedaan, willen wij. een eers te stap zetten." De lichamelijk gehandicapte is ,nu genoodzaakt buitengewoon onderwijs te volgen. Vaak be moeilijkt dit de doorgang naar een arbeidsplaats. Bestuurslid mevrouw H.B. Spek: „Ais een werkgever een sollicitatie krijgt van iemand van de myt- hylschool, zal hij die sneller opzij leggen, simpelweg omdat hij zich er nauwelijks iets bij kan voorstellen- Het is soms een eenvoudig selectiecriteri um, maar het beperkt wel je toekomstmogelijkheden." De vereniging wil door voor lichting meer begrip wekken voor de situatie van de min- der-valide. Daarom bezoeken zij" veel scholen en instanties omdat er veel onwetendheid is. „In de klassen zitten vaak kinderen, die extra les nodig hebben", zegt mevrouw Spek. „Met sommige gehandicapten kan dit ook het geval zijn, maar dat kan gemakkelijk worden ingehaald. Zo inte greer je dan van twee kanten. De leerlingen krijgen meer be grip voor de minder-valide en de persoon zelf zal zich beter op zijn gemak voelen." Afstemmen Overigens stelt de Vereniging Gehandicapten. Rotterdam in haar beleidsnota dat de voor zieningen voor lichamelijk ge handicapten, met name op het gebied van woon- en woonom geving en verkeer en vervoer nog mager zijn. Een rolstoelwoning is fijn, maar wat heb je eraan als je verder nergens heen kunt? Volgens coördinerend stafme dewerkster Herma de Boer zal de gemeente haar beleid veel meer moeten afstemmen op de minder-validen. „Niet achteraf want daar gaan weer veel kosten mee gepaard, maar bouw die voorzieningen in bij het basisplan." De vere niging. pleegt regelmatig over leg met de gemeente om de positie van de minder-valide te verbeteren. „Neem de metro nou", vertelt mevrouw Spek. „De nieuwe lijn is aangepast voor minder- validen zegt de gemeente maar in de praktijk blijken er een heleboel dingen fout te zitten. De kaartenautomaten hangen bijvoorbeeld te hoog of de me tro staat te kort stil om er met een rolstoel uit te kunnen. Als de gemeente onze vereniging tevoren zou raadplegen, zijn al die heraanpassïngen niet no dig." Rotterdam De dienst ge meentewerken heeft giste ren een gedeelte van een achterkamer op de eerste etage van een pand aan de Atjehstraat dichtgetim merd. Er werd daar prosti tutie bedreven. Een 36-jarige prostituee kreee een proces-verbaal. Op dt tweede verdieping werden twee mannen van 32 en 35 jaar aangehouden, die even eens een proces-verbaal ont vingen wegens het instand houden van een bordeel. Te gen de bewoonster van beide etages zal eveneens proces verbaal worden opgemaakt. Kort na de actie van gemeen tewerken zagen politiemensen gistermiddag dat de deur van een ander dichtgetimmerd bordeel aan de Atjehstraat was opengebroken. De kamer daar werd vervolgens voor de der de keer dichtgespijkerd. Ook hier kregen de bewoners weet processen-verbaal. Rotterdam Het acade misch ziekenhuis Dijkzigt heeft met ingang van van daag de bezoektijden veran derd. Op werkdagen' vervalt het ochtendbezoekuur en kan men alleen van 17.30 tot 20 uur pa tiënten bezoeken. Die avond uren gelden ook op zaterdagen en zondagen. Op zaterdag en zondag is er ook van 14 tot 15 uur moge lijkheid tot bezoek. Op zondag bovendien van 11 tot 12 uur. In het Zuiderziekenhuis wordt het experiment vgn aaneenge sloten bezoektijden zoals die al gold op de chirurgische afde ling (van half vijf tot hall acht) uitgebreid tot alle afde lingen. Daarbij zijn alleen en kele bijzondere afdelingen uit gezonderd, Ook in bijvoorbeeld het Berg wegziekenhuis overweegt men de verschillende bezoektijden te vervangen door een lange, aaneengesloten periode. Rotterdam Op 13 ja nuari houdt de gemeen teraad het debat over de bouw van de Willems spoortunnel. Voor die tijd krijgen de raadsleden zoveel mogelijk informatie over de proble men, die met de vervanging van de spoorverbinding sa menhangen. Daartoe, behoort ook een reactier op het brug- /viaduetplan van Waldex Kooyman. Wethouder drs. Jan Laan deelde gisteren in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening mee, dat de gemeentelijke diens ten alsnog zullen kunnen re ageren. Een van de problemen, waarover nog geen definitief oordeel kan worden ver wacht is de inrichting van de tunnel onder Feijenoord, waarop Stadsontwikkeling woningen wil bouwen. Het is nog nooit in de wereld ver toond, dat er een tunnel met een 'verend bed' wordt ge bouwd. Voor de Spoorwegen is het de vraag of een derge lijke tunnel voldoende vei ligheid biedt voor treinen met wisselende asdrukken en wisselende snelheden. Over de plannen voor de binnenstad zei wethouder Laan niet te verwachten, dat de Rotte in oude staat als stadswater zal kunnen wor den hersteld. Hij denkt, dat de ruimte nodig is voor handhaving van de markt. Rotterdam De Kamer van Koophandel vindt dat zowel incidentele als regelmatige Rotterdam De gemeente Rotterdam houdt voor 65- plussers 250 volkstuintjes achter de hand voor de pe riode van april tot oktober Volgend jaar. Die tuintjes van 35 vierkante meter per stuk zullen in het winterseizoen onderhouden en voor bewer king klaar worden gemaakt door mensen, van de dienst sport en recreatie. Voor liefhebbers is boven dien materiaal als harken, rieken en schoffels beschik- Dp nriis voor een zo merseizoen is 38,50 gulden. Uiteraard mag de eventuele oogst mee naar huis worden genomen. Aanmelden voor een volk stuintje of het vragen van nadere inlichtingen kan bij de dienst voor sport en re creatie, telefoon 010-172437. proefvaarten met zes duw bakken op de Rijn een uitste kend middel zijn om tot een eensluidende visie te komen over de technisch-nautisehe mogelijkheden van de zes- baks-d uw vaart. Die proef vaarten mogen daarbij geen nadeel opleveren voor de overige vaart. ue Kamer van Koophandel schrijft dat in een brief aan de Kamercommissie voor verkeer en waterstaat. Daar in zegt ze ook dat de minis ters van verkeer en water staat en^van economische za ken bij hun voorlopige afwij zing van de zesbaksduwvaart onvoldoende gewicht hebben gehecht aan de concurrentie positie var* de Rotterdamse haven. De Kamer is tegen de vaart met vier vergrote bakken, vanwege het geringere maxi male laadvermogen en door breking van de huidige stan daardisatie. Bovendien wor den' een aantal gebieden in het achterland onbereikbaar en staan de investeringen in de vergroting niet in verhou ding tot het transportkosten- voordeel. Rotterdam Veertig van de honderdzestig personeelsle den van het adviesbureau voor ruimtelijke ordening en vormgeving BV „Stad en Landschap, hebben vorige week van de directie te horen gekregen dat voor hen een ont slagaanvrage bij het gewestelijk arbeidsbureau zal wor den ingediend. De slechte resultaten in de bouwwereld en het daaraan gekoppelde teruglopen van op drachten is de voornaamste oorzaak van de reoganisatie binnen het bedrijf. Ook bij de afdeling Zwolle van Stad en Landschap vallen gedwongen ontslagen. Het gaat daar om tien man, die gisteren het trieste bericht te horen kre gen, „De gedwongen ontslagen zijn helaas bittere noodzaak. Ver reweg de belangrijkste oorzaak van de terugloop is de algehele misère in de bouwwereld", al dus directeur W. F. Schut. „Het is een algemeen bekend feit dat het in de2e branche sterk terugloopt. Wij hebben om ons heen al verschillende gelijksoortige bedrijven zien wegvallen.' Een andere voorname oorzaak is het teruglopen van orders van de overheid. „De gemeen telijke instanties zijn in deze tijd nou eenmaal wat minder scheutig met orders", ver klaart de heer Schut. „Ook daar. gaat het financieel een stuk minder dan vorig jaar en de jaren daarvoor. En als er dan bezuinigd moet worden dan doet m«?n dat logischerwijs vooral op een externe adviseur zoals wij." „Het is triest dat wij daardoor onze personeels-capaciteit* moeten aanpassen", vervolgt xhij. „In eerste instantie hadden wij ook niet het idee dat het een dergelijke omvang zou hebben. Maar willen we het bedrijf nog enige levensvat baarheid geven kun je niet om deze^ stap heen." De ontslag-aanvraag is volgens de directeur niet gebaseerd op aspecten als leeftijd, niveau en het daaraan gekoppelde sala- j ris. „Uit alle lagen van het be drijf moeten we mensen afsto ten", zegt hij. Daarbij bleek het vooral onmogelijk om via natuurlijk verloop gedwongen ontslagen te voorkomen. Rotterdam NLM City- Hopper bestudeert maat regelen voor de lijn dienst Rotterdam-Eind hoven-Hamburg die 'zeer teleurstellende' resulta ten oplevert. De directie ontkent dat op heffing van de twee dagelijk se retourvluchten met een F28 Fellowship wordt over wogen. De dienst van Zestienhoven via Eindhoven naar Ham burg wordt sinds de zomer van 1978 gevlogen. Daarvoor onderhield de KLM-dochter vanaf 1974 'een dienst tussen Eindhoven en de Elbestad. Geruchten over opheffing van de Rotterdam/Hamburg- dienst doen al twee jaar de ronde. Ze worden gevoed doorde geringe aantallen passagiers, die in beide ste den aan boord stappen. Opheffing van de beide re tourvluchten levert de KLM- dienst tussen Amsterdam en Hamburg een betere bezet ting op. Tegen die achter grond is het eventuele schrappen van de NLM- dienst vanaf Rotterdam de nationale luchtvaartmaat schappij niet onwelkom. 'V.' ■èih'Q

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4