Sportcomplex bij Zevenhuizerplas i Medicijnen in plaats van een opname in ^Ook foute hoofdaannemers aanpakken^ Vertwijfeld zoeken naar de opening in de cirkel.... "kroniek" 'Ruimtes' is nog niet rijp genoeg EN KRITIEK Recreatie schap beslist vrijdag 3> 'Injectie in de bil en f mgik I ft O dan naar huis is „iet de bedoeling' Rófterdams Nieuwsblad •-donderdag 1 9'december 1982 RY/RW j Botterdam Het algemeen i bestuur van bet recreatieschap Bottemeren buigt zich op vrïj- dag 17 december tijdens een vergadering in het Rotterdam- s. ge stadhuis over een voorstel ji van het dagelijks bestuur om 5 een erfpachtacte af te geven jS voor de vestiging van een sportcomplex aan de Zeven- is buizerplas. plannen hiervoor zijn uitge- i werkt door de Feyenoordspe- jj ler Luuk Balkesteïn uit Nieu- i werkerk aan den IJssel en O-C- Ouwerling uit Rotterdam- k Het gaat om de vestiging van een sportcomplex op de land- J tong aan de westzijde van de Zevephuizerplas. Het plan om- jg vat Hen tennisbanen, waarvan et vier kunnen worden over- dekt door een ballonhal, wind ei surf-accommodatie, een jacht- haven voor kleine zeil- en vis- 5 boten en trim- en fitness-acti- J viteiten zoals volleybal en een trimbaan. Bij het sportcomplex a komt een horeca-inrïchting 5 mot terras. De beide exploitan ten mikken bij hun bedrijfs- voermg vooral op de bevol kingsconcentratie in de Rot- 'jterdamse nieuwbouwwijken .-Orcirnoard en Zevenkamp. verkeer dat het sportcentrum zal aantrekken. Het ligt in de bedoeling dat de Nesseweg het verkeer opvangt. Indien er veel toevoer via de Wollefop- penweg zou blijken te zijn, zal er een oplossing moeten wor den gevonden om het verkeer van het knooppunt bij de school en het zuidelijk deel van de Vlïetkade te weren. In een uit 1978 daterend rap port van een interdepartemen tale commissie aan de toenma lige minister van erm staat te lezen, dat het vooral van be lang wordt geacht te onderzoe ken of niet meer voorzienin gen in recreatieschappen dan thans het geval is voor een meer bedrijfs-economisehe ex ploitatie in aanmerking kun nen komen. Aanzet Ten aanzien van de Zevenhui zerplas heeft het dagelijks be stuur al meer dan een jaar contacten met de heren Ral- kestein, voetballer van Feye- noord, en Ouwerling. Door met hen een contract aan te gaan wil het bestuur een aan zet geven tot het bovenver melde beleid. Voor wat betreft de vestiging van soortgelijke bedrijven elders langs de Ze venhuizerplas (niet meer aan de westzijde) wil het recreatie schap de handen vrij houden. Luuk Balkestein. Verkeer Voor de vestiging van het sportcomplex dient het be- ?!stemm ingsplan van de ge- ï-'mieente Zevenhuizen te wor- 1 -den gewijzigd. Inmiddels is, zo '-/•deelt het recreatieschap mede, -..gebleken dat de gemeente Ze venhuizen daarmee akkoord gaat De gemeente is wel beducht woor de afwikkeling van het Rotterdam De Rotterdamse officier van justitie mr. H. de. Doelder, heeft tijdens de be handeling van een koppelba- zenfraude aangekondigd dat ook de opdrachtgevers van koppelbazen in de nabije toe komst zullen worden aange pakt Volgens Den Doelder is het openbaar ministerie daar door gebrek aan mankracht in Rotterdam nog niet aan toe ge komen. Hij noemde het onaan vaardbaar dat bijvoorbeeld hoofdaannemers op deze wijze blijven doorgaan hun eigen straatje schoon te houden. De Doelder zei dit tijdens zijn requisitoir tegen twee broers, die terecht stonden wegens fraude met facturen, het ont trekken van gelden aan een bijna failliete BV en - een uni cum in het Rotterdamse arron dissement - het deelgenomen hebben aan een rechtspersoon, die tot oogmerk heeft het ple gen van misdrijven. De broers, de 36-jarige Aad uit Helle- voetssluis en de 52-jarige Jan uit Brielie, hoorden ieder drie jaar met .aftrek tegen zich ei sen. Een derde verdachte m deze zaak komt vandaag voor. Het bedrijf dat een centrale rol speelde in deze rechtzaak was de firma ïsoplan BV, die in oktober 1981 failliet werd ver klaard en een schuldenlast achterliet van ongeveer acht miljoen gulden. Door het opnemen van valse facturen in de boekhouding, het onttrekken van gelden aan de boedel van de BV was er sprake van bedrieglijke bank breuk, aldus Da Doelder. Door deze handelwijze in de zomer van '81 was het bedrijf volledig „leeggetrokken" en bleef een schuldenlast van acht miljoen gulden over.Te- gen broer Jan, de oprichter van de BV, eiste de officier een even zware straf, al kwam zijn rol in de ten laste gelegde feiten minder duidelijk uit de verf. Hij had zijn bedrijf begin 1981 aan Aad overgedaan, maar, zo betoogde De Doel der, gezien de getuigenverkla ringen bleef hij de grote man achter de schermen. Overigens stelde de Rotterdamse officier ook het gedrag van de werk nemers van bedrijven als ïsop lan aan de kaak. Omdat hier duidelijk sprake is van een maatschappij ont wrichtende siuatie vond hij een gevoelige gevangenisstraf voor de beide ondernemers als signaalfunctie naar de buiten wacht op zijn plaats. De verdedigers van Aad en Jan, respectievelijk mr. Matle- der en mr. Szegedi, brachten naar voren dat de facturen- fraude bij de BV werd afge dwongen door de opdrachtge vers. Zouden zij dat niet heb ben gedaan dar. zouden zij niet 2ijn uitbetaald of zouden zij de opdracht niet hebben gekre gen. Ook deze bedrijven heb ben baat bij een lager wit loon, omdat dat scheelt in de af dracht van sociale premies en dergelijke.Volgens Szegedi is hier sprake van een structu reel probleem. Grote bedrijven kunnen zich in economisch moeilijke tijden geen grote personeelssterkte permitteren, omdat ontslag moeilijk is en veel tijd vergt De kans op faillissement voor dergelijke bedrijven wordt daardoor zeer groot. Uitspraak op 22 decem ber. Donderdag 9 december Theatercafé De Schouwburg; 20.00: "Bloed en liefde ïn een stomme film' retrospectief van de Duitse film in de jaren *20. Tartüffi en Taust'. Thea ter Znidplein: 20.30: Toneelgroep Theater speelt 'Fijne vleeswaren' met Peter Bulthuis, Willem Paul Edel- man, Lous Hensen. Wim Kouwenho- --.'VeO en Anita Menist. Piccolothea- ^'terï 20-30; Het gezelschap van de Wit te Kraai met 'Romeo et Juliette'. '«Stadsgehoorzaal: Vlaardmgen, 2:,20.15: 'Sukses' met Linda van Dtjek Willem Nïjholt- Lnxortheaten Musical 'De gebochelde van de j^ïïotre Dame' met o.a. Wim Wama, ^Sylvia Alberts. Lou Steenbergen, &"Mijni Kok, Annelies Knoop en Jan- ijAnne Drenth De Doelen: 20.15: Rot- Philharmonïscb Orkest, diri- J-geot James Conlon. solist Yong Uck iidKjrji, viool. Programma Beethoven, .f-Mendelssohri en Mahler. Theater «jXoidpIöic 20.15: Het Nationaal f* Theater van Bratislava speelt 'Cosi Fan Tutte' komische opera van Mo- zarL Conservatorium: 12 45- Mid dagpauzeconcert door leerlingen van Thomas Lorand, altviool. Het Bere nd: 21.45: Loek Dikkers Kwintet (moderne jazz). Theater de Willem: Papendrecht, 20.15: De Groningse ca baretgroep Martin, Tom en Bommner- son. De Lantaren: 20.30 Air festival, met O-a- theater, dans, muziek, films en video op het thema 'Het beeld van de stad'. Cultuurschepen Keerween (ligplaats Leuvekolk), 20 00. 'Praatje bij een plaatje' jazz in Rotterdam voor 1340 door Hans Langt weer. Zaal Harmonie: Vlaardmgen, 20.00: Film 'Stalker' regie Tarkovski. Vrijdag 10 december De Doelen: 20 15: Rotterdams Phil- harmomsch Orkest, dirigent James Conlon, solist Yong Uck Kim, viool. Programma Beethoven. Mendelssohn en Mahler. Theater Zuidplein: 20.30: Toneelgroep Theater speelt 'Fijne vleeswaren met Peter Bul thuis, Willem Paul Edelman. Lous Hensen, Wim Kouwenhoven en Ani ta Menist. Piccoloiheater: 20,30: Het gezelschap van de Witte Kraai met 'Romeo et Juliette'- stadsgehoor zaal: Vlaardmgen, 20 15: 'Sukses' met Linda van Dijck en Willem Nyholt. Luxortheaten 20.15- Musical 'De ge bochelde van de Notre Dame' met o.a. Wim Wama, Sylvia Alberts. Lou Steenbergen, Mimi Kok, Annelies Knoop en Jan-Anne Drenth: Thea tercafé De Schouwburg: 20.15: Het Coöperatief speelt 'Volwassen orgas me ontsnapt uit Amerikaans circus". 23 30; Roha Dansorkest, en videopro gramma's. Theater Zuidplein: 20 15: Nocy's Volkstheater met 'De Jantjes' mei oa. Carry Tefsen, Hanny Vree. Dick Rienstra e.a Ho/pleintheater; 2015; Henk van ITIsen speelt 'Moe der. geef mij de zon*. De Klimmen de Bever: 20.15 Paul van Soest met zijn programma 'Merde' Harbour Jazzclub: 21 30: Roy Kireby's Para gon Jazzband. Theater dfe Teer- sioof: Schiedam, 21.0: Adèle Bloe men daal met het programma 'Adèle's keus'. J.C. De Singel: Ridderkerk, 21.00: Mandngo Warrior. Café Over werk: 22 00: Piet Leblanc (jazz en blues). Galerie W. Pieterse m Poë zie: 20,30: Willem Wilmnk zingt zijn fedichten. Blaak Taverne: West- laak, 21.30: Maaike Nicola-5. Zaal Harmonie: Vlaardmgen, 20.00* Film 'Stalker' regie Tarkovski Bioscopen Al ham bra 1: 'Van de koele meren des doods' (16) dag. 2 00-6.45 en 9.30 u. Alhambra 2: 'Grease IT (al) dag. 2 00 u, en The Thing' (16) dag. 7.00 en 9 30 u. Calypso 1; 'E.T.' (al) dag 1.45-6.45 en 930 u. Calypso 2: 'De man met het dodelijke oog' (16) dag 2.00-7 00 en 9.45 u. Calypso 3: 'Stri pes (at) aag 1.45-5.45 en 9.3Q u. Cen traal: 'Jeugdig speelgoed' (18) dag. 12.30- 2.15-4 00-5.45-7 30 en. 9 15 u. Ci neac (Beurs): The class of *84', (16) dag. 2.00-7.00 en 9 30 u. Cineac (Bij enkorf): 'Big Bomber' (al) dag. 2.00- 7.00 en 9 30 u. Cinerama I: 'A mid- summernight's sexcomedy* (al) dag 2 00-7.00 en 9 30 u. Cinerama 2: 'Bla de Runner' (12) dag. 2 00-6.45 en 9 30 u. Cinerama 3: 'Young doctors in love' (al) dag 2.15-6 45 en 9.15 u. Ci nerama 4*. The road warrior' (16) dag. 2.15-7.15 en 9.45 u. Cinerama 5: 'Poltergeist' (al) dag 2.15-6 45 en 9.15 u. Corso: 'De wraak der Barbaren' (12) dag. 2.00-7 00 en 9.30 u. Krite- rion: 'La nuit de Varennes' (16) dag. 8.00 u. Lumïere 1: De Boezem vriend' (al) dag. 200-7.00 en 9.30 u. Lumiere 2: 'Porky's pikante pret park' (16) dag. 2.00-7.00 en 9 30 u Lu miere 3: 'Monty Python live at the Hollywood Bowl' (al) dag. 1.45-6.45 en 9.15 u Lumiere 4: "The Entity' (12) dag. 1 45-645 en 9.15 u. Metro 1: 'Once üpon a time in the west' (12) dag. 2.00 en 8 00 u, zat. zond. en woe. 8.00 uur. Metro 2: 'Arthur' (al) dag. 2.00-7.00 en 9.30 u. Rex: 'Bedcamère van een fotomodel' (18) dag. doorlo pend van 10.00-24.00 u. Thalia: 'E.T.' (al) dag. 2 00-6.45 en 9.30 u. 't Ven ster 1: 'Lancotta en la Rabbia" (16) 19.30 u, en "Uccelacci e Uccelini' 22 00 u, ma. gesloten, 't Venster 2: T/m zat. Architectuurfestival vanaf 17 00 uur diverse architectuurfilms- 't Venster 3: Arcbïtectuurfestival met documentaires over architectuur vanafd 19.30 u. Kindervoorstellingen Passage: 'Asten* verovert Rome' zat. zond. en woe. 2,00 u. Metro 1: 'Gordon de zwarte piraat' zaL zond. en woe. 2,00 u. Heli evoets luis Tivoli-theater; 'De Boezemvriend' (al) dag. 20.00 u, zond. 14.30-17.00 en 20.00 u, woe. 14.30 én 20.00 u. Kindervoorstellingen (al) Tivoli-theater. "De Boezemvriend' zond. 14.30 en 17.00 u, woe. 14.30 u. Medische Diensten Apotheken: De Rotterdamse apothe ken zijn dagelijks geopend van 8 30- 17.30 u- Buiten deze tijd, dus ook In de weekeinden is voor spoedgevallen een waamemingsregeling. Men kan Peter Pèx (CDA) maakte tenslotte de lange dag toch nog goed. Tussen elf en twaalf in de avond ontra felde hij het sociaal-econo misch beleid van de PvdA in Rotterdam en liet er geen spaan van heel. Het verschil tussen de aanpak van het CDA en de PvdA typeerde hij met de consta tering, dat zijn partij altijd van de noodzakelijkheid van een economisch beleid is uitgegaan, terwijl de PvdA zich meer laat leiden door de situatie op de ar- beidsmarkt: naarmate het aantal werklozen groeit, wordt de belangstelling voor het economische be leid groter. Pex hield wethouder Roel den Dunnen in een briljant betoog voor, dat hij al sinds 1974 heeft gewezen op de ontoereikendheid van het beleid van de PvdA, dat altijd te passief is ge weest en waaraan werving immer heeft ontbroken. Hij noemde reeksen mo ties, waarin het CDA In de loop van de jaren om een agressiever beleid heeft ge vraagd. De wijze waarop fractievoorzitter Johan Henderson (PvdA) rept over de oorzaak van de cri sis en de rechtse oplossing, noemde Pex niet bevorder lijk als je spreekt over de noodzaak van verbetering van het vestigingsklimaat en aquïsitie. De leegloop aan bedrijvigheid in Rot terdam is lang begonnen voordat de recessie zijn in vloed deed gelden. Door de stadsvernieuwing, door al lerlei beperkende maatre gelen, door een enorme ver hoging van kosten hebben een paar duizend bedrijven de stad de rug toe gekeerd. In 1977 heeft het CDA daar tegen al gewaarschuwd: de PvdA moet er niet verrast over doen. Zo'n gedegen verhaal als van Pex maakt de begro tingsbehandeling ineens weer waardevol. (Ook al zou het Den Dunnen luk ken om de aanval te pare ren, dat blijkt vandaag wel). Er valt een reeks van dingen op: - nu is er een betoog dat klinkt als een klok, en dan is vanwege het gevorderde uur de helft van de raad al naar huis; - de PvdA mag dan deze-" keer veel economisch be leid in zijn actie naar de kiezer toe doen, de coalitie genoten PPR, PSP en CPN hadden geen enkele belang stelling voor het reilen en zeilen van de haven en wa ren voltallig afwezig; - wat is het doodzonde, dat de raadscommissie voor de haven en economische ont wikkeling het moet doen zonder de kennis en betrok kenheid van mensen als Pex. Een ander aspect van deze begrotingsbehandeling is, hoe iedereen probeert iets los te maken, waarop weer enig vertrouwen in de toe komst kan groeien. Hen derson (PvdA) probeerde in zijn algemene beschou wing de 40.000 werklozen uitzicht te geven op resul- taten van gemeentelijke in spanningen. Guus Faase (D'66) vindt, dat burgers en overheid samen de crisis moeten overwinnen en deed een beroep op de maatschappelijke vitali teit, waarover ook in de collegenota 'kiezen en de len' wordt gesproken. Burgemeester Bram Peper vijzelde het zelfvertrouwen van de raad op door zelf verzekerd vast te stellen (woorden van Wagner aan halend) dat zo de economie in dit land tot herstel wil komen, het begin er van in Rijnmond zal liggen. Sa mengevat: de raad wil wat. De raad wil de cirkel door breken, waarbinnen men zich wat machteloos gevan gen voelt. Maar* tegelijk proeft men de onmacht: de problemen (of het nu om werkgelegenheid gaat, of om het drugsbeleid of om de overlast van de prostitu tie) zijn zo gigantisch groot, dat je niet weet hoe en waar je moet beginnen. Bovendien ontbreekt het vaak aan geld of bevoegd heden, en meestal aan bei de. En uitgerekend valt daar mee samen een bezuïni- gings- en ombuigingsopera tie, die zijn weerga in dit land niet heeft. Wethouder Joop Linthorst (financiën) hield daarover eerder een door vriend en vijand ge prezen college in openbare financiering. Een sluitende begroting is geen doel op zichzelf, maar een middel om Rotterdam zo lang mo gelijk zijn autonomie te kunnen laten behouden. Rotterdam heeft nog altijd acht miljard per jaar te be steden en het blijft alles zins de moeite waard daar over zelf zeggenschap te be houden. Moeten we het verder nog hebben over 'de ruzie' tus sen PvdA en WD/CDA? Johan Henderson (PvdA) sprak in de tweede ronde van de algemene beschou-" wing uitermate vriendelijk tot de oppositie. Hij herin nerde aan de vele goede dingen, waarover in de af gelopen maanden toch een goed gesprek mogelijk was geweest. In de avond zag men hem stilletjes de fractievoorzit ters van D'66, "VVD, CDA en SGP langs gaan en uit het feit, dat een kamerbe waarder twee bier, twee jus d'orange, en een borrel de kamer van wethouder Van der Have binnenbracht, mag men afleiden, dat de heren hun eerste lange ge sprek over een eventuele verzoening hebben gehou den. Naar het resultaat moet men raden. Henderson: „Geen commentaar". Bag german: „Geen commen taar". En dan behoef je aan de anderen ook niets meer te vragen. Niettemin: gezichten kun nen soms boekdelen spre ken. Daarop afgaande is 't 46-ste niet optimistisch. Wetend, dat VVD en CDA, een herkenbaar offer van de PvdA verlangen, vreest hij, dat Henderson, wat hen betreft, te weinig te- bieden had. Toch is 't 46-ste geneigd het simpele feit, dat de heren weer met elkaar praten, als een lichtpuntje te beschou wen. Een verzoening vergt nu eenmaal tijd. Kennelijk moet de maat nog worden bepaald van de hoeveelheid water, die voor elk van de partijen de wijn nog drink- baar maakt. l 't 46-ste 1 via het antwoordapparaat of het me dedelingenbord van uw eigen apo theek te weten komen welke apo theek waarneemt. Betreft hetT een spoed recept, dan kunt u een taxi ne men. Vraag een taxibon die u aan de chauffeur overhandigt Taxi .Tele fooncentrale, Tel: 010-361222. Art senboodschappendienst: Tel: 206611 (ook voor Vlaardmgen en Schiedam). Integraal Kankercentrum Rotter dam: „Telefoonbaken voor vragen over kanker" I.O. Tel: 010-634130. Ambulancedienst: Voor Berkel, Bergschenhoek en Bleiswijk Tel: 010- 333300. ^iiniiiifniiiiiiiiiiwm!iiig!iiiiiii!iiiHiiiii»!iiiiHf:niiiiiiiniiiwiHiiiiiii»iimiiiiiHn»iiiuiiiiiiiiiuiiiniimiiiiinii!iiiiiiiiiiiiiiiiuiiii!iiii!iiiiiiii!i!ii!iiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiuiiiiiinHiiiiiiiniiiniiiiii!iiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiim!iinii!ii!iiiiii!i!iiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiii!iiii!i!!iiii!iiiiiii!Miiiiiiii!iiii£ Diverseri Telefonische Hulpdienst Rijn mond; Rotterdam 010-362244, Schie dam 010-731161. Voor hulp bij maat schappelijke en geestelijke noden. Telefonische Hulpdienst Spijke- nisse: (van 22.00-tot 04.00 u): Tel. 01880-25952. H.I.C.: Hulp- en infor matiecentrum Postkantoor Coölsingel Tel: 172929, sociale en culturele in formatie, rechtshulp, studie en on derwijszaken, vacaturebank, loon- techmsche dienst enz. Geopend maand. 11.00-17.00 u, dinsd. t/m vrij 8.30-1700 u. Crisiscentrum Rotter dam: Mathenesserlaan 270, tel: 76 39 44. Voor mensen met accute proble- men op elk gebied Geopend 24 uur per dag ook zaterdag en zondag AA, werkgroep Rotterdam: Bergweg I 307a, tel: 673815, voor mensen met al coholproblemen. Stichting Recht swinkel: tel: 525690, Kralingen. Lus- thofstraat 102, di. 17 00-18 30 u. Goudse Rijweg 39b, dl 19 00-20 00 u, j Bloemhof: Vioheretraat 1 dl 17 00- 20 00 u, Spangen: Potgieterstraat 8, do. 17.00-20.00 u Bureau voor Rechts hulp Zuid: Plemweg 218-220, di tftn vrij. 10.00-12.30 u Noord* Teilmger- straat 59, ma 13.00-16.00 u, di t/m vnj. 10.00-16.00 u. do. 19.00-2100 u, vrijdag van 14,00-16.00 u notaris «an- wezig. Rotterdam Enkele honderden mensen be- zoeken geregeld de e 'Parkpolï' van het Delta- 1 ziekenhuis om daar een injectie te halen, een kop koffie te drinken en I geestelijk wat 'bij te tan- ken'. Zouden ze dat niet I doen, dan zouden ze ge- l noodzaakt zijn de rest i van hun leven in een i psychiatrische inrichting door te brengen. Het me- dicïjn dat de 'chronisch psychotische' patiënten krijgen toegediend, voor- komt dat ze verward ra- ken en zorgt ervoor dat f 2e op hun eigen manier toch in de maatschap n" kunnen meedraaien. Poor het gebruik van deze 'neuroleptica', is het aantal vaste bewoners van het Del- ta-ziekenhuis, jonger dan 65 jaar, in de laatste tien jaar ge- balveerd. Verwacht wordt dat nog meer patiënten het psychiatrisch ziekenhuis zul- Jen inruilen voor een eigen thuis. Pat xs de balans die Delta gis- teren opmaakte tijdens een symposi mn ter gelegenheid van de opening van de nieu- we 'Parkpoli', die sinds 1 ok- itober van het Koningin Em- Uiaplein Is verhuisd naar het gebouw van de GG en *GD aan de - van Swietenlaan in .Zuid. Deze poliklmiek werd "tien jaar geleden ver weg van <pelta opgezet, nadat "men in psychiatrisch ziekenhuis -bijna verbaasd had geconsta- tëerd dat zeventig procent tvan de schizofrene patiënten die vaak al jarenlang 'als muurbloemen' in Delta zaten, zó van de medicijnen op knapten, dat ze eigenlijk wel naar huis konden. Geen 'prikpoli' Bij de polikliniek staan op dit moment driehonderd chro nisch psychotische patiënten ingeschreven, die een. maal per week of een maal in de maand naar de Parkpoli ko men. Het aantal bezoeken groeit nog steeds: van 4000 in 1979 tot 7500 dit jaar. Psychi ater J. Lucieer legde er giste ren niettemin de nadruk op dat de Parkpoli meer is dan een 'prikpoli'. De aandacht voor de daginvulling van de patiënt, het milieu waarbin nen hij verblijft, de huisves ting, zijn financiën en het uit verveling veelvoorkomend alcoholmisbruik blijkt min stens zo belangrijk als de in jecties. „Het is niet zo dat we ze een prik ïn de bil geven en ze dan op de schouder slaan met de woorden 'nou het bes te dan maar*. Resocialisatie (de terugkeer naar de maat schappij) moet voorbereid worden, „al was het voor de vaste ex-bewoners van Delta alleen al om een pakket ge woonten af te leren". Gevaarlijk De ervaring heeft inmiddels geleerd, dat de kans op een hernieuwde opname klein is (rond de tien procent) mits de patiënt goed wordt bege leid en de neuroleptica regel matig krijgt toegediend- Vol gens, Parkpolï-verpleegkun- dige A. Buvens worden pa- tiénten nogal eens onder de druk van familieleden, vrienden en zelfs soms hulp verleners overgehaald om zich aan de zorg van de Parkpoli te ontrekken en het gebruik van de medicijnen te staken. De kans da* de pa tiënt dan weer psychotisch en soms erg gevaarlijk wordt en opgenomen moet worden ligt dan rond de 60 tot 80 Reina ten Bruggenkate procent. Vandaar dat een pa tiënt die niet op de afgespro ken dag naar de polikliniek komt, thuis wordt opgezocht. Bijwerkingen Aan het langdurig voor schrijven van neuroleptica kleven ook bezwaren. Som mige bijwerkingen zijn maar tijdelijk (misselijkheid), ande re kunnen blijvend zijn, ook al wordt het medicijn niet meer ingenomen: impotentie, ongecontroleerde bewegin gen in het gelaat, zoals smak ken en het ritmisch uitsteken van de tong alsof men vlie gen vangt en andere bewe- gingsstoomissen. „Het enige alternatief is dan een opna me", aldus Lucieer. „Geluk kig is het percentage dat on der dit sóórt bijwerkingen te lijden heeft niet zo groot, on geveer twintig procent, maar het is nog altijd twintig pro cent, vandaar dat we zuinig zijn met de middelen". „Hoe wel er patiënten zijn die nog liever zo'n afwijking hebben dan dat ze, zoals ze zelf zeg gen 'knettergek' in Delta zit ten", voegt hij daar onmid dellijk aan toe. Overigens werd gisteren het belang van een goede ziekte diagnose onderstreept. „Lar*g niet elke verwardheidstoes tand moet met behulp van medicijnen worden bestreden en zeker niet altijd met neu roleptica", aldus Lucieer. „Als de reden waarom derge lijke middelen worden voor geschreven niet juist is, is het gevaarlijk". Ondanks de goede resultaten met de neuroleptica ziet Lu cieer Delta nog niet direct 'Ieegstromen'. „Chronisch psychotische mensen zijn ei genlijk altijd anders dan an deren. Ze hebben wanen, ho ren stemmen, zijn vaak kri tiek-gestoord, of emotioneel 'vlak en tonen weinig initia tief. En wat dat betreft is er In dertig jaar nog niet veel veranderd: het psychiatrisch patiënt zijn is nog steeds niet zonder taboe's. De eigen om geving van de patiënt is soms dusdanig ontwricht als ge volg van het psychotisch ge drag van de patiënt, dat ie dereen, óók de patiënt zelf, als een berg opziet tegen de terugkomst uit de psychiatri sche inrichting. Ze zijn eigen lijk nergens welkom. Ze den ken zelf dat het op hun voor hoofd geschreven staat, dus velen trekken zich terug en de familie behandelt ze vaak als zieke en zielige mensen, of ze zijn er doodgewoon bang voor". „Wat wij proberen, is deze mensen zo goed en zo kwaad als het gaat te laten functio neren in de maatschappij, ook al is dat marginaal". Manische depressies De Parkpoli staat sinds de verhuizing behalve voor chronisch psychotische pa- tiénten ook open voor de voortgezette behandeling van manisch-depressïe psychose: een ander klassiek" ziekte beeld in de psychiatrie. Zij worden behandeld met lithi um, een natuurlijk product dat elke dag als tablet inge nomen wordt en de patiënten evenwichtiger maakt. Zoals de zenuwarts P. W„ J. T. J. Kortmann het uitdrukt: „Het haalt de pieken uit de manie en de dalen uit de depressie". Manisch depressieve mensen lijden onder steeds terugke rende perioden waarin ze hy peractief zijn, onvermoeibaar en 'oordeelstoomissen' heb ben. „Kortom, ze hebben dan het idee dat ze de hele we reld aan kunnen". Zo'n pe riode wordt vaak gevolgd door een depressieve periode. Ze zijn niet alleen somber ge stemd, maar 'kunnen echt niets meer'. Vaak voelen ze zich daar dan weer schuldig over en hebben een gevoel van nutteloosheid. Als fami lieleden hen dan proberen aan te moedigen ('Kop op joh, ga wat leuks doen', ter wijl ze dat echt niet kunnen) leidt dat meer dan eens tot zelfmoordpogingen, „Maar tussen die perioden door, functioneren ze net zo nor maal of abnormaal als u en. ik". De Parkpoli biedt twee och tenden per week de moge lijkheid voor deze patiënten om bloed- en lithiumspiegel te laten controleren in ver band met mogelijke vergifti- gings-verschijnselen en ande re bijwerkingen. Zoals Kort mann zegt „Een zorgvuldige klinisch-chemische controle is levensnoodzaak". Een ver dere therapeutische begelei ding Is vaak nodig bm het ge voel van eigenwaarde 'op te krikken'. „Juist door de vaak veelvoorkomende stem- imngs-schommelïngen, is de omgeving de patiënt vaak niet meer voor vol gaan aan zien en gaat hem min of meer isoleren". Onder één dak Delta hoopt in de nabije toe komst nog meer psychiatri sche ziektebeelden polikli nisch te behandelen. Gedacht wordt aan mensen met rela- tiestoomissen, mensen met problemen na een operatie en mensen met fobieen. Het gebouw van de GG en GD zou ook daar ideaal voor zijn, meent men. Vanwege zijn ligging zo vlak bij de metro, maar ook vanwege de con nectie met de Riagg's de twee regionale instituten voor ambulante geestelijke gezondheidszorg die in Rot terdam-zuid zorg dragen voor andere vormen van hulp op dit gebied. Dr, Lu cieer: Wanneer je alles on der één dak hebt, is de kans dat mensen van het kastje naar de muur worden ge stuurd, bijna te verwaarlo zen", aldus Lucieer. Rotterdam Deze maand vindt de afsluiting van Architecture International Rotterdam plaats. Als hoogtepunt is er tot 11 de cember in De Lantaarn een architectuurfestival met o.a. theater, dans, muziek, lezingen, discussies, film en video op het thema Het beeld van de Stad'. Onderdeel van deze manifestatie is Ruimtes' in choreografie van Susanne Reitz. Haar 'collage van droombeelden die betrekking hebben op ruimtelijke ervaringen en architectuur' is niet zo boeiend geworden, zodat zij er beter aan gedaan zou hebben dit werk nog even tussen de vier muren van haar studio te houden. Vanuit de associaties die de vi suele structuren van een stad bij de zes dansende medewer kers opriepen, ontwikkelde Susanne Reitz haar choreogra fie. Zij voegde ze samen tot zes episodes die, ondanks de on dersteuning van slecht ge projecteerde diabeelden, moeilijk van elkaar te schei den zijn. Zo word' deel drie ('dak') na een goed begin dermate uitge sponnen dat men op een gege ven moment, wanneer ieder een onder een groot wit doek verdwenen is, denkt al bij deel vijf 'binnen' aangekomen te zijn. Deel zes 'verte' lijkt het meest aantrekkelijk. Het is het best te omschrijven als 'een wandelaar die op zijn schreden terugkeert'. De eenvoud van de passen blijkt nu wel te kun nen boeien. De bewegingsschat van de choreografe is vrij beperkt te noemen. Zij valt gauw terug op dezelfde houdingen. Wat de grondverdeling betreft durft zij gebruik te maken van de ruimte, waarbij 2ij soms tot abrupte breuklijnen in haar werk komt. De (Techniek vait haar medewerkers schiet te kort. En door de starre hou ding van hoofd en schouders doen hun bewegingen soms harkerig aan. De onbeholpenheid van de uit voerenden wordt benadrukt door Caroliene Willems door de weinig flatteuze kos tuums. Zo lijken ze allen ronde ruggen en te korte benen te hebben. Aan de belichting mag ook nog'wel iets gedaan worden. Lelijke slagschadu wen worden niet verholpen door een kleurtje voor een spot te schuiven. Willen Su* sanne Reitz en de harer 'Ruimtes' tot een professionele voorstelling laten uitgroeien dan zal er nog hard aan ge; werkt moeten worden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 2