21 Crisis mede gevolg van falend PvdA-beleid Grasbaan van Zestienhoven moet dicht GRAAG £EDAAN BEL VOOR EEN 010144144 Of fideel niets bekend over in onschuld nieuw eroscentrum nan Keileweg Jongerenprotest tegen afschaffing uitkeringen Minister Smit-Kroes doet nieuwe poging: CDA over economische toekomst Rotterdam: r'Ar v- r3 Gemeente wast handen Dinsdag naar het Binnenhof Van Mierlo (Eminent) nieuwe topman bij Frisol Minister wil ook cijfers zien over spoorbrug/ viaduct Nerts gestolen Rotterdam Minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) is opnieuw van plan om de grasbaan van het vliegveld Zes- tienhoven te sluiten. Arnbtens ren van de Rijksluchtvaari dienst (RLD) leggen de laatst hand aan het concept-besluit. I S l".am Adres. Postcode lW°°» Piaa^ I I ™00n^afe:, Hofplein afgesloten Rotterdams Nieuwsblad donderdag 9 december 1982 RZ/RV/RY/gW Rotterdam In de acht jaar dat de PvdA Rotter dam bestuurt, is ze niet in staat geweest een con sistent economisch beleid te voeren. Voor een stad, die het hart van de Nederlandse economie wordt genoemd, heeft dat funeste gevolgen. Het economisch beleid in Rotterdam is doo'- de PvdA afhankelijk gemaakt van de situatie op de arbeids markt. Met deze ongezouten kritiek brak de CDA'er drs. P.L.iyI. Pex gisteravond het economisch beleid van opeenvolgende socialistische college's tot de grond toe af. Veel meer dan mooie woorden heeft het volgens hem niet voorgesteld. Ook het huidige college faalt volgens Pex in het uitzetten van daadwerkelijke actie in de richting van econo misch herstel. Wethouder drs. R. den Dunnen staat vandaag tij dens de derde dag van de begrotingsbehandeling voor de taak om uit de brokstukken geloofwaardi ge richtingwijzers voor de economische toekomst van Rotterdam op te bouwen. „De crisis in Rotterdam is veel eerder begonnen dan de internationale en. landelijke crisis. Vanaf 1974 is het economische beleid in deze stad ontoe reikend, passief en defensief", constateerde raads lid Pex. Op dit moment hebben veertigduizend Rotter dammers geen werk. De afgelopen drie a vier jaar zijn er bij bedrijven in de stad veertienduizend ba nen verdwenen, constateerde de PvdA zelf al. Tussen 1977 en mei 1981 verdwenen er 623 bedrij ven uit de stad, meldde Pex verder. Daarvan gaf volgens hem 45 procent de voorkeur aan een ves- tigingsplaats buiten de Rotterdamse regio. „Ge woon omdat die bedrijven het hier niet plezierig vonden." Hij vond het daarom schrijnend dat het college in zijn begeleidingsbrief, 'Kiezen en De len', bij de begroting, met vrijwel geen woord rept over een economisch beleid voor de stad. Gebonden handen De beide vorige wethouders voor Haven en econo mische ontwikkeling voerden volgens Pex in feite een economisch beleid met gebonden handen. Drs. Pex: „Het vervelende is dat je steeds tegen de ver keerde wethouder zit te praten. Het economisch beleid wordt in feite gemaakt door de wethouders voor ruimtelijke ordening en voor stadsontwikke ling. In tegenstelling tot de PvdA, hebben bij ons stadsvernieuwing en economische ontwikkeling dezelfde prioriteit." Het vorige college heeft - volgens Pex dankzij de steun van het CDA twee kloeke nota's gepro duceerd onder de titel 'Werkgelegenheid en Eco nomische bedrijvigheid'. Van alle mooie voorne mens daarin is echter bitter weinig terecht geko men, verweet Pex het college. „Er is geen. nieuwe wervingsfunctionaris aangetrokken, de secretarie afdeling is nog steeds onderbezet, er is onvoldoen de geld voor promotie. Er zijn te veel coördinato ren, te veel bureaucratie, te veel studies en te wei nig actie." De PvdA-bestuurders hebben volgens Pex nog niet eens geroken aan de meest elementaire bouw stenen uit de marketing. „Waar is het marktge richte denken, in Rotterdam", vroeg Pex zich at De promotie van de stad wordt naar zijn mening stiefmoederlijk bedeeld met slechts twee miljoen gulden. „Een middelgroot bedrijf trekt voor pro motie zelfs nog meer uit", aldus Pex. Lichtpuntjes Enkele lichtpuntjes zijn er volgens Pex wel. Hij vond het een hoopgevend teken dat de fractielei der van de PvdA, J. Henderson, in zijn algemene beschouwing uitgebreid aandacht had geschonken aan de bedrijvigheid in de stad. Pex betwijfelde echter of de door Henderson gewezen weg de juis te is. Henderson legt de nadruk vooral op de bedrijvig heid in de stad, boven de economische ontwikke ling van de haven. Volgens Pex kan de bedrijvig heid in de stad juist niet los worden gezien van de ontwikkeling van de haven. Henderson wil vooral kleine, ambachtelijke bedrijvigheid stimuleren. Pex vindt dat er een toekomstgericht industrieel beleid moet komen, met veel aandacht voor de lichte industrie. De PvdA bepleit bij* monde van Henderson subidies voor beginnende bedrijfjes en bedrijfjes die nog net het hoofd boven water kun nen houden. De CDA'er Pex vindt dit weggegooid geld- Het helpt de bedrijfjes die het moeilijk heb ben niet, en voor startende bedrijven, is de voorge stelde subsidie van tienduizend gulden veel te weinig, vindt hij. „Bedrijfjes worden kapot ge maakt door dure verplaatsingen. Veel beter zijn maatregelen in de sfeer van gemeentelijke tarie-" ven", aldus Pex. Positief noemde Pex ook de oprichting van de dienst Midden- en Kleinbedrijf en de aanzetten voor de herstructurering van de stukgoedsector in de havens. Hij maakr zich echter zorgen of er in de praktijk wel zoveel van terecht komt „Zijn het geen papieren tijgers", vroeg hij zich af. De voornemens van het college zijn volgens hem niet vertrouwenwekkend. „Het aangekondigde marketing-aetiepian, blijkt weer niet meer te zijn dan een zoveelste onderzoek." Vandaag staat het college voor de taak een af-* doend antwoord te geven op Pex' vraag: „Zijn het nu weer allemaal mooie woorden, of kunnen we nu echt daden verwachten?" 1 Binnen deze rechthoeken het 'gras' van het vliegveld Zestienhoven. De rechter baan Is het meest In gebruik. Unks de betonbaan die op het ogenblik in hoofdzaak door commercieel verkeer wordt gebruikt. Rotterdam Officieel heet bet, dat de gemeente niets weet van de vestiging van een eroscentrum aan de Kei leweg. De gemeente weet al leen dat er vergunningen zijn aangevraagd voor een be drijfsverzamelgebouw met zalenverhuur. „Na de uit spraak van de Raad van Sta te over de sexboten houdt de gemeente zich niet meer be zig met het opzetten van een eroscentrum", aldus wethou- der W- van der Have. De- wethouder antwoordde hiermee gisteren op vragen van de raadsleden J. Hender son (PvdA) en J.A. Reus (VV-DJ naar aanleiding van de onthulling in deze krant dat er plannen zijn om een deel van het industrieterrein aan de Keileweg te bestem-» men voor een vermaakcen- trum met tippelzones. Wethouder Van der Have liet wel weten elk idee voor een oplossing van het prosti- tutieprobleem in de oude wij ken te zullen verwelkomen. Burgemeester Bram Peper heeft zelfs een Wolfert van Borselenpennïng over voor diegene die het probleem de finitief voor het gemeentebe stuur uit de wereld helpt. Bij monde van mr. Reus liet de VVD weten geen vertrou wen meer te hebben in het prostitutïebeleid van de ge meente. De VVD wil in de wijken, die overlast van de prostitutie ondervinden, een hoge ambtenaar installeren, die bevoegd is om in moeilij ke gevallen actie te onderne men. Volgens wethouder Van der Have is dit een over bodige suggestie, omdat een speciaal team van burge meester, wethouders en poli tie dat al doet en bovendien de directeur van Bouw- en Woningtoezicht de opdracht heeft gekregen de horeca in Middelland te beteugelen. De wethouder wilde even min iets weten van de sug gestie van zijn partijgenoot W. Vleugels om de heroïne handel te verplaatsen naar een gecontroleerde lokatie, waar bewoners er weinig overlast van ondervinden. Huisdealers voor soft-drugs in jongerencentra moet de gemeente volgens Vleugels gewoon toelaten. „Dat moet je niet zoals in Enschede in de Krant zetten; dat moet je gewoon doen!", vond Vleu gels. Vrije heroïne-verstrekking, zoals de CPN dat wenst, is eveneens onmogelijk volgens de wethouder. "Wel zei Van der Have positief te staan te genover een experiment met vrije morfine-verstrekking. Naast medische toepassing wordt morfine ook gebruikt als half-fabrikaat voor he roïne. Wethouder Van der Have is bereid om te werken aan op vangcentra voor jeugdige he- rolnehoertjes, „maar alleen als het ministerie van justitie en de Kinderbescherming ook bereid zijn hun nek uit te steken. Helaas heeft de Kin derbescherming het in dit op zicht tot nu toe erg laten af weten". Dordrecht Drs. H.J. van Mierlo wordt de nieuwe presi dent-directeur van Frisol als opvolger van Nico de Vries, die in verband met persoonlij ke omstandigheden is afgetre den. In de raad van bestuur blijft J. van der Maarel de oliezaken beheren. De nieuwe topman is een zo geheten" „troubleshooter" die door de banken in bedrijven wordt gezet waar moeilijkhe den zijn. Zo is hij momenteel ook directeur bij Eminent, de orgelfabrikant in Bodegraven. Rotterdam Rotterdamse jongeren zullen dinsdag naar Den Haag gaan om te demon streren tegen de afschaffing van de RWW-uitkerïng voor 16- en 17-jarige thuiswonen den en de WWV-uitkering voor jongeren onder de 23 jaar. Dit xs gisteren besloten op "een bijeenkomst van jongeren ir de Pauluskerk, georganiseerd door de KWJ en het NVV-jon- gerencontact. 'De Graaf graaft ons graf' viel er op een van de spandoeken te lezen. De organisatoren hadden een aantal sprekers uitgenodigd onder wie een vertegenwoordiger van het CDA. Deze liet het echter af weten, omdat er gistermiddag overleg was tussen de minister en de vakbond. De andere sprekers, één van het FNV en PvdA-kamerlid Frans Moor, kozen duidelijk de zijde van de jongeren die vinden dat zij niet nog meer gepakt kunnen worden. „In plaats van werken aan een beleid om de jeugdwerkloos heid te bestrijden, pakken ze de slachtoffers zelf aan", sprak Kees de Groot van het "KWJ- NVV. Hij legde uit dat eeri* 16- jarige thuiswonende er 225 gulden op achteruit gaat. „Die kinderbijslag is een pleister op de wonde." Nu ontvangt een 16-jarige een RWW-uitkering van 223 gulden per maand. Als de bezuinigingsmaatregel van staatssecretaris De Graaf door gaat zal dit gekort worden tot 97 gulden per maand. Onaan vaardbaar volgens de jonge ren. Om uiting te geven aan hun bezwaren is voor dinsdag een demonstratie georganiseerd die voert vanaf gebouw Ami- cïtïa langs het ministerie van sbciale zaken naar het Binnen hof. Als er geen zicht is op in trekking van de plannen, zul len hardere acties volgen, zo als het bezetten en beplakken van overheidsgebouwen. De demonstranten verzamelen dmsdag om 12.15 uur op het Centraal Station van Den Haag. Om 13.00 uur vertrekt de optocht vanaf Amieitia. Rotterdam De minister van verkeer en waterstaat wil eerst een geactualiseerd over zicht voor zich hebben van hetgeen zowel een tunnel als een brug/viaduct aan investe ringen vergt, voordat zij een beslissing neemt over de fi nanciering van een nieuwe spoorverbinding door Rotter dam, Dat heeft mevrouw Neelie Smit-Kroes meegedeeld aan Rotterdams wethouder voor ruimtelijke ordening en verkeer en vervoer, drs. Jan Laan. Het college schrijft, dat de mi nister de door de raad uitge sproken voorkeur voor een tunnel in haar overweging zal betrekken, maar dat zij deze zal moeten afwegen tegen het. beroep dat ook andere zaken binnen haar departement op de beschikbare investerings ruimte doen. De minister heeft toegezegd op korte termijn duidelijkheid te zullen verschaffen. Zij streeft ernaar om be :n januari uit sluitsel te geve. Zij heeft al vast wel te, kennen gegeven dat er in elk geval van rijkszij de geen geld beschikbaar zal komen voor de zogenaamde' lange tunnel. Het college acht het niet zin vol in de raad over de nieuwe spoorverbinding te spreken voordat de mening van de mi nister bekend is. Rotterdam Uit een waren huis aan de Coolsingel is een nerts gestolen van negen mil le. De daders knipten de ket ting door, waaraan de jas vast zat. Een' poging om een tweede bontjas van 4300 gulden mee te nemen mislukte. Als staatssecretaris van ver keer en waterstaat heeft me vrouw Smit in de zomer van 1981 de eerste poging gedaan om een einde te maken aan les- en oefenvluchten vanaf het gras. Haar beslissing werd echter geschorst door de afde ling rechtspraak van de Raad van State, nadat de Koninklij ke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart (KNVvL) en de drie vliegscholen op Zes tienhoven tegen de sluiting in beroep waren gegaan. Ook deze keer voelt de RLD weinig voor het ministeriële plan, omdat de verkeersleiding op de Luchthaven Rotterdam een stuk ingewikkelder wordt, als lestoestellen na sluiting van de grasbaan gebruik moeten maken van de betonbaan. Bo vendien gaat met het sluiten van het 'gras' een uitwijkmo gelijkheid bij gevaarlijke situa ties verloren. De RLD heeft die argumenten in 1981 eveneens op tafel ge legd, maar mevrouw Smit had er toen geen oor voor. Zij rechtvaardigde haar beslissing met de geluidshinder die be woners in Overschie en Schie- broek zouden hebben van les vluchten. De Raad van State was het daarmee niet eens. De afdeling rechtspraak baseerde de schorsing van het besluit op grond van onzorgvuldige voor bereiding. Het afgelopen vooijaar werd de dreigende sluiting van de grasbaan opnieuw actueel, na dat de toenmalige staatssecre taris Van der Doef, opvolger van mevrouw Smit, de Com missie Milieuhygiëne Lucht vaartterrein Rotterdam om ad vies had gevraagd over la waaioverlast door lestoestel len. Een hoorzitting in Berkel en Rodenrijs leverde als voorlopi ge conclusie op dat sluiting van de grasbaan niets uithaalt. Lestoestellen komen dan wel iswaar niet meer over Over- door Wim de Regt schie en Schiebroek, maar, startend vanaf de betonbaan, wèl over Berkel en Rodenrijs. Als er al sprake is van geluids hinder, wordt dat probleem al leen maar verplaatst. Niettemin veronderstelt de commissie, nog opgericht door mevrouw Smit in haar functie van staatssecretaris, dat strin gente maatregelen de overlast kunnen beperken. Zij denkt daarbij aan een nieuw en IV' ger circuit vanaf de verhard'1 baan, streng toezicht op de n' leving van vliegprocedures beperking van het aantal en oefenvluchten. Praktisch 2ijn die voorstel!*' uitvoerbaar, als een nieuw fencircuit ten noordwest/ J van Overschie wordt 'uitg- zet', vnjwel geheel buiten bebouwing. Beperking van h J aantal lesvluchten is mogeli door ten hoogste drie toest«! len in dat circuit (op 700 plaats van 500 voet) toe te 1 ten. Wijziging van de procedure voor oefenvluchten houdt 1 bezwaren van de verkeersl» ding tegen sluiting van grasbaan overigens staand De afwikkeling via één ba~; van commercieel verkeer lestoestellen, vaak bestuu door leerling-vliegers met e? voorlopig radiobrevet, is wel waar niet onmogelijk, mé schept we! meer risico's, 'i veiligheid is er in elk ge* niet mee gediend, aldus vt keersl eiders. Ex zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even verandering in. De (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt graag beloond met een sierlijk olielampje. I Waara: Adres; P°stcod., Wo, I Stüür de Klachten over geluidshinc door laag overkomende k vliegtuigen zijn intussen sterk verminderd dat alle daarom sluiting 'van de gr' r baan niet verantwoord lijkt., september waren er v klachten over sportvliegtuig die van de betonbaan wat gestart; één klacht betrof grasbaan. Van de klachten. op de verharde baan betr% king hadden, waren er drie 1 komstig van voorzitter E.H Swarte van het Centraal (j. mité Anti-Bulderbaan... Rotterdam - Het zuidel deel van het Hofplein is w£ gens vernieuwing van 1"* tramspoor van zaterdag 11 c' cember 19.00 uur tot maand, 13 december 06,00 uur afges ten voor al het verkeer. F/fj verkeer in de richtingen Po). penburg en Schiekade zal *5, de Coolsingel worden omf^ 5 leid. december tussen 08.00 en 18|l'| uur is de Binnenhavenbr-'-; dicht voor bijna al het vr/j. keer. Alleen voetgangers (brom)fietsers kunnen gebn^C maken van de brug.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3