ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Cincinnati ontslaat helft van Rijnmond schoont' IMK-tanks TBR geëist tegen onbehandelbare Oud-Beijerlander 'Klachtentelefoon Zestienhoven weldra overbodig' Studie-stichting voor ontwikkeling van Kijfhoek Kerst grati ficatie 117man de laan uit Opleving orders nog lang niet in zicht9 'Onafgebroken stroom inbraken sinds 1964 Veel wateroverlast na zware regenbuien Busbrug naar Bislet- stadion Lichaam opgedregd Auto te water: Bestuurder overleden Rotterdam restaureert uniek scheepsmodel ZATERDAG 11 DECEMBER .otterdam In opdracht van het openbaar lï- laam Rijnmond zijn gisterochtend bij de Ex ploitatie Maatschanpij Krimpen (EMK) een ;tank en een open scheidingstak ontdaan van Ihun giftige inhoud. Het gaat om regenwater, #dat verontreinigd is met allerlei chemicaliën, •welke gevaar opleveren voor de volksgezond heid en milieu. De tank, waarvan het dak ver- i^wenen is, en de bak verkeren in zeer slechte pjtaat van onderhoud en kunnen elk moment openscheuren. ïjn september is al eerder een tank van giftig (afval ontdaan. De chemicaliën werden destijds •yerwerkt bij de Afvalverwerking Rijnmond in "ie Botlek. Daarheen gaat ook de inhoud van de ffivee tanks, die gisteren zijn geschoond, ffiijpmond heeft enkele maanden geleden de ei genaar van het terrein, Stormpoider Vastgoed ilBV, gesommeerd te zorgen voor afvoer van al liét giftige afval, dat zich,nog op het EMK-ter- Irein bevindt. Stormpoider is tegen die somma- Ie in beroep gegaan, omdat zij niet voor de kos tten van een opruimactïe wil opdraaien. De be- fibepseornmissie van Rijnmond heeft in deze |zaak al uitspraak gedaan. Maar een definitieve ijeslissing laat op zich wachten, omdat het dage- flKtrc bestuur van Rijnmond zich in deze zaak verder wil verdiepen. f"oor de kosten van de opruimactie draait nu et openbaar lichaam op, die m een later sta- JHium tien procent vergoed krijgt van de ge beente Krimpen, Mogelijkerwijs neemt ook het ^departement van milieuhygiëne een deel van lie kosten voor haar rekening. Daarover wordt momenteel onderhandeld op basis van eerdere afspraken, die deze zomer zijn gemaakt tussen Rijnmond en oud-staatssecretaris Ineke Lam berts (milieuhygiëne). Destijds is door Rijn mond geopperd om de kosten die gemaakt wor den bij het opruimen van de bovengrondse op- dagtanks op het EMK-terrein, onder te bren gen in het kader van de interwet bodemsane- mng- Bnmiddels heeft de onderzoekscommissie Hel- gmga, de commissie die de rol van de overheid fn-het gifschandaal rond EMK en Uniser on- gcrzoekt, een bezoek gebracht aan het terrein San de Sehaardijk. jplgens een woordvoerder van Rijnmond zijn t hoeken en gaten van het terreirn waar dui den tonnen chemisch afval op illegale wijze mjn^verwerkt, door het gezelschap bekeken. Ook het terrein van Uniser op de Moerdijk is >doorde commissieleden bezocht. Het ging om jeen oriënterend bezoek. &n het onderzoek zijn nog geen ambtenaren van ide dienst centraal milieubeheer Rijnmond ge- bord. Maar volgens de woordvoerder is wel te Eerwachten dat over niet al te lange tijd de eommissie-Hellinga zich tot Rijnmond richt om •de eerste gesprekken met milieu-ambtenaren jan te gaan. Een open tank wordt voorzichtig leeggepompt. Dordrecht „Sinds 1964 laat deze man een jtfijwel ononderbroken spoor van diefstallen, vernielingen en"verstoringen van de openba re orde na. Uit de bijna ontelbare psychiatri sche rapporten blijkt steeds weer dat hij vol strekt ontoerekeningsvatbaar is. Er is maar een oplossing waar de maatschappij na een kleine achttien jaar recht op heeft; ter be schikking stelling van de regering". Tot deze uitspraak kwam de Dordtse officier jjan justitie rar. L. Ph. den Hollander tijdens öe rechtzaak tegen een 35-jarige inwoner van Oud-Beijerland. Hij moest zich verant woorden voor een handvol inbraken in zijn woonplaats, gepleegd tijdens proefverlof uit rijks-psychiatrische inrichting. de inbraken ging de rechtbank al niet Neer in. De verdachte gaf ruiterlijk toe dat JD feiten had gepleegd. Als reden noem- pe hij behoefte aan drugs en onvrede met de totiale dienst in Oud-Beijerland, die alle doorkomende kosten betaalt, waardoor er zijn uitkering slechts.25 gulden over- lehiet met een gigardiscb probleem", -lelde president mr. L. Frijda vast. „Deze Jan hoort niet thuis in het huis van bewa- J?8- Alle psychiaters zijn er van overtuigd ®t hij in een krankzinnigengesticht hoort, «aar daar kunnen ze ook niet meer doen ®n hem medicijnen geven tot ze erachter tomen dat hij onbehandelbaar is. Dan ont man ze hem en zien wii hem hier zo weer erug". hroer van de verdachte was gisteren naar «zitting gekomen met een alternatief plan. broer moet een therapie krijgen, die Vk *s °P zÜn jeugd. Er zijn goede moge- Jsheden, zeker als de familie hem helpt en «2orgt", zet hij, Frijda liet echter weten dat «ze gedachte haaks staat op de conclusie r11 she psychiaters: er is niets, helemaal 'ets aan te doen. poor hun deskundigheid zien die mensen 'aar een deeltje van de mens", reageerde de „Als verschillende mensen naar kijken, dan komen er steeds meer licht- Jriatjes. Opsluiten, waar dan ook, dat heeft een zin". i ^verdachte zelf was het daar mee eens. „Ik bet vreselijk zwaar in de gevangenis, ik '?j ®r vandaag nog uit. Dan meld ik me vrij- ?big in het Deltaziekenhuis, als ik maar ['et hoef naar de cel". rechtbank was niet in staat direct uit- Ptaak te doen. „De officier eist tbr. Dat is ea te belangrijke zaak om snel overheen te aldus Frijda, die nu maandag uit maak doet. Rotterdam Zware regen- en ha gelbuien hebben gisteren voor wa teroverlast gezorgd op diverse plaatsen in de regio Rotterdam. Aan de vnetlaan moest de Roteb eraan te pas komen om het over tollige water af te voeren. De au to's die door de Chris Bennekers- laan reden, kregen gelijk een goe de wasbeurt. Vlaardingen Het Vlaardingse bedrijf Cincinnati Milacron BV heeft gisterochtend ontslag voor 117 van de 284 werknemers bij het arbeidsbureau aan gevraagd. Deze tweede reorganisatie in een jaar tijd bij de gereedsehapmachinefabriek is, zo meldt di recteur 3P. Romein, „het gevolg van de aanhoudende denressie en concurrentie van de Japanse markt." De~ ondernemingsraad van Cincinnati werd gisteren in alle vroegte ïn kennis gesteld van de 'kerstgratificatie', die bijna de helft van het perso neel in ontvangst mag nemen. De Industriebond FNV kreeg donderdagnacht al de feiten voor zich op tafel. De nieuwe ontslagaanvrage is de vijfde en ook „de groot ste klap", aldus trieste werk nemers binnen een tijdsbe stek van zes jaar. In die perio de is het personeelsbestand in gekrompen van zo'n 800 man tot 167 in het nieuwe jaar. „Ie dereen realiseert zich de nood zakelijkheid van deze maatre gel", is het enige dat directeur Romein kwijt wil. „We zullen m 1983 onaccepta bele verliezen leiden. Na deze doorvoering moet de zaak weer operationeel zijn, hoewel we geen enkele opleving voor de nabije toekomst zien", zegt personeelschef A. Liesaard. „Van slecht management is ze ker geen sprake. In geen ge val". Het is de markt voor bij voorbeeld volautomatische banken en slijpmachines, die zo goed als is ingestort, waar door ook de orderportefeuille voor komend jaar leeg blijft. Directeur Romein; „Dit jaar was wel heel erg slecht." Op 7 januari zal de onderne mingsraad een nieuwe toelich ting van directiezijde krijgen. Begin 1983 moeten, de ontsla gen bij het Vlaardingse bedrijf worden doorgevoerd. De in dustriebond bestudeert de plannen van Cincinnati, maar was voor verder commentaar onbereikbaar. Hoewel de situatie al heel lang verre van rooskleurig is, kwam de mededeling van de directie voor veel personeels leden toch aan als een bom. De vorige reorganisatie begin dit jaar waardoor veel oudere werknemers de mogelijkheid werd geboden in de VUT te gaan dreunt nog steeds door of de volgende klap is al weer gevallen. „Zoveel reorganisaties acher elkaar gaat je a:ls bedrijf ook niet in je kouwe kleren zit ten", bekent één van de tech nische beambtes Cincinnati Milacron, „Het is verschrikke lijk", reageert een ander. „Nie mand weet wie eruit moet. En zoiets krijg je dan net vor de kerstdagen voor je kiezen. Je kon het misschien al maanden van tevoren aan zien komen, we zaten al in een werktijd verkorting, maar toch..." Ridderkerk - De Ridder- kerkse tour-operator De Jong Intratours gaat, in verband met de wereld kampioenschappen schaatsen, die op 12 en 13 februari worden gehou den in het Bisletstadion in Oslo, een busbrug inzet ten naar de Noorse hoofd stad. Er worden zesdaagse reizen georganiseerd in samenwerking met onder meer de Stena Line. Men heeft beslag kunnen leggen op 5000 toegangs kaarten. Behalve voor een busreis, waarvoor honderd opstapplaatsen door het hele land zullen zijn, kan ook voor een tweedaagse vliegreis wor den geboekt. Rotterdam -Duikers van de brandweer hebben uit het wa ter van de Binnenhaven het li chaam opgedregd van de 48-ja- rige P. Kraayeveld, die sinds 7 december werd vermist. De man woonde op het in de Bin nenhaven liggende sleepbootje Ijsvogel. De politie Kwam op de hoogte van zijn vermissing via de hond van de man, waarmee hij altijd in een naburig stamcafé kwam. De hond kwam op een gegeven moment alleen het café binnen. Rotterdam De 67-jarige A. van Dam uit Capelle aan den IJssel is vrijdagmorgen in Rot terdam om het leven geko men, nadat hij met zijn auto bij de Kralingseweg te water was geraakt. De man bleek bij aan komst m het ziekenhuis te zijn overleden. De oorzaak van het ongeval is volgens de politie vermoedelijk een hartaanval geweest. Chef verkeersleiding Beumkes: Rotterdam Het aantal klachten over geluidshinder door vliegver keer op Zestienhoven, gemeld via de klachtentelefoon van Rijn mond, neemt sterk af. In septem ber waren het er 45, in oktober 33 en vorige maand zeventien. „Als we de behandeling van klachten willen verbeteren, moe ten we snel zijn, omdat er anders geen klachten meer zijn", zei de heer K. Beumkes, chef van de ver keersleiding op de luchthaven, gis termiddag in de commissie milieu hygiëne luchtvaartterrein Rotter- dam. Hij reageerde op de kritiek van voorzitter E.H.P. Swarte van het Centraal Comité Anti-Bulder- baan dat in september ongeveer de helft van het aantal klachten on beantwoord is gebleven. Met zijn bezwaren tegen het func tioneren van de klachtentelefoon stond de militante Zestienhoven- bestrijder overigens alleen. Alle andere leden van de commissie hadden geen moeite met de wijze waarop de meldkamer ^van Rijn mond en RLD-ambtenaar Beum kes de^^klachten behandelen. f Swarte is zelf een goede klant van de klachtentelefoon, aldus bleek uit de opsomming van zijn bezwa ren. Hij zei dat de meldkamer in september ten minste zeven klach ten van hem niet had gerappor teerd. Het aantal klachten dat in de maandelijkse overzichten wordt gemeld, is, zo veronderstelt hij, daarom slechts een 'topje van de ijsberg'. Wat hem betreft mag de klachten telefoon verdwijnen, als de animo bij het publiek om klachten door. te geven niet wordt gestimuleerd door een bevredigende beantwoor ding. „Waar zijn we dan mee be zig?", vroeg hij zich af. De meldka mer verzekerde echter dat elke te lefonische klacht wordt geregis treerd en dat iedere klager wordt teruggebeld. Chef-verkeersleider Beumkes was het met Swarte eens dat de klach- tentelefoon spoedig kan worden opgeheven, zij het om geheel ande re redenen: het ontbreken van klachten... Rotterdam De gemeenten Zwijndrecht en Rotterdam en de provincie Zuid-Holland zijn van plan een stichting in het le ven te roepen die de financiële haalbaarheid van de ontwik keling van een goederendistributiecentrum bij Zwijndrecht moet onderzoeken. Dit centrum zal dan grenzen aan het huidige rangeerterrein van de Nederlandse Spoorwegen. In het streekplan Zuid-Hol- land-zuid is dit voorjaar 70 hectare gereserveerd voor de totstandkoming van het be doelde goederencentrum. In de stichting zal ook de Stuurgroep Kijfhoek (onder meer Kamers van Koophan del en de Nederlandse Spoorwegen) deelnemen. Met name vanuit Rotterdam bestaat veel belangstelling voor het goederencentrum, dat planologisch gezien voor de gemeente Rotterdam de enige mogelijkheid is op re latief korte afstand van het havengebied (circa twintig kilometer) een internationaal goederendistributiecentrum te vestigen. De lokatie is, gelegen aan de snelweg, bovendien zeer ge schikt voor gecombineerd weg- en spoorvervoer. Voor Rotterdam geldt ook dat het centrum een positie ve uitwerking kan hebben op de concurrentiepositie in de stukgoedsector van de ha ven. Voor de regio Zwijn drecht telt daarnaast het werkgelegenheidsaspect. De gemeente Rotterdam vindt dat een uit de stichting te vormen werkgroep eerst de randvoorwaarden zal moeten formuleren op basis waarvan een"-projectontwik kelaar c.q. belegger aan de studie zal kunnen -deelne men. Die voorwaarden hebben be trekking op de omvang van het project en de verdeling van de lasten. Bovendien zal daarnaast de belangstelling bij gebruikers voor een dergelijk centrum eerst goed geïnventariseerd -mqeteüiWorden. Rotterdam De gemeen te Rotterdam is van plan een uniek model van een Voormalig klein Spaans zeeschip, een karveel, te laten restaureren voor ƒ150,000. Het model is sinds 1930 uitgeleend geweest aan het maritiem museum Prins Hendrik in Rotter dam en door een schen king sinds kort eigendom van de gemeente. De noodzakelijke restauratie is echter jarenlang achter wege gebleven. De voorgenomen restau ratie omvat meer dan de behandeling van het mo del alleen. Het is verder de bedoeling dat een re plica gemaakt zal worden en een aantal andere mo dellen van verwante schepen uit die tijd. Een karveel is van oudsher een snelzeilend schip dat voor het eerst in gebruik kwam in Spanje en Por tugal. De restauratie zal gedeeltelijk gefinancierd worden uit een legaat van D.G. van Beuningen. De gemeente wil daar naast, zo blijkt uit een voorstel van de wethou der van financiën,aan de raadscommissie, het reste rende bedrag voor de res tauratie onder meer trachten te verkrijgen door een beroep Te „doen op het rijk. .v 4

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1