IlfffTHUAM GRAAG &EDAAM Korte CAO- onderhandelingen pchrappen OGB haalt Let niet in Rijnmond 'Brief van Brokx ramp voor Rotterdam' ®|- Andere aanpak van begroting Crisiscentrum voor Surinaamse Rotterdammers Vervoersbond FNV: 14 [Nog steeds kans p Water- onderland 'Ürote buit uit |Eriito> journalist Actie leerlingen havenopleiding iSSSSCïSBct*. «3885SÏ"» 4'300°™C; Rotterdams Nieuwsblad woensdag RZ/RV/KY/RW 15 december 1982 lOtterdam De Vervoers- juönd FNV. heeft geen behoefte [aan langdurige onderhandelin- j'en over een nieuwe haven- rdAO voor 1983. Voorzitter ?Ger Bos van de bedrijfsgroep havens van die bond zei gis teravond tijdens een bijeen komst van de Havenvereni ging Rotterdam dat zijn orga nisatie daar in elk geval naar streeft. „Wij willen wel", aldus Ros. „Wij vullen graag de overeenkomst in, die in de Stichting van de Arbeid over arbeidstijdverkorting is getrof fen." Ros merkte ook op, dat de Vervoersbond FNV in het ka der van het huidige maat schappelijke bestel voorstan der is van het coalïtiemodel, waarbij onderhandeld wordt en ook eventueel strijd wordt gevoerd. Een harmoniemodel en een conflictmodel wees hij af. In een coalitiemodel moet volgens hem ruimte zijn voor bemiddeling, zoals ir. H. Mole naar (directeur van het ge meentelijk havenbedrijf) on langs op het vlak van de stuk goed-CAO heeft gedaan. Directeur G. Zeebregts van de havenwerkgeversorganisatie SVZ zei dat de haven op dit moment in de eerste plaats be hoefte heeft aan rust. „En niet aan verdachtmakingen, aan beschuldigingen over en weer", zo zei hij. De' vakbond noemde hij de enige sociale partner met wie over CAO-za- ken moet worden onderhan deld. Een onafhankelijke voorzitter in CAO-overlegza- ken ziet hij niet zitten. Toestemming voor 5662, plannen voor 10.000 woningen. Rotterdam Verbijsterd heeft Rotterdam vanochtend het be richt ontvangen, dat volgend jaar slechts 5662 gesubsidieer de woningen uit de grond mo gen worden gestampt. Dit aan tal wordt genoemd in de brief, die staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting gisteren aan de Tweede Kamer deed toeko men. „Dit betekent een regelrechte ramp", reageert bouwcoördx- nator M.C. Krieger onomwon den. Volgens .Krieger zijn plannen voor liefst 10805 woningen in een zodanig gevorderd sta dium, dat terugschroeven er- van een uiterst lastige zaak zal worden. Enige weken geleden („We zagen de bui al een beet je hangen") is wel afgesproken om voorlopig geen nieuwe ideeën te ontwikkelen. Hoewel hij weinig hoop heeft op een gunstige wending, is Krieger ervan overtuigd, dat Rotterdam nog tal van pogin gen in het werk zal stellen om het nu toegekende aantal op korte termijn nog opge schroefd te krijgen. „ïn ieder geval zal met spoed een brief de deur uitgaan, ter wijl we ook zullen proberen gesprekken met de bewinds man te krijgen." h Volgens Krieger krijgt de werkgelegenheid in de bouw in Rijnmond een ernstige knauw als Brokx' normen worden gehanteerd. itterdam De regio Rijn- icnd is nog steeds in de race roor een groot attractiepark m internationale allure, het igenaamde Waterwonder- jand. Voor dit themapark, •waarin de strijd tegen het wa iter in een keur van attracties fvoor jong en oud centraal zal jfctaan, zijn in ons land nog drie 'Serieuze vestigingspunten ■lover: Almere, Lelystad en 'fRiinmond.. Tet VVD-raadslid S.J.R. de [onchy vroeg tijdens de be grotingsbehandeling van Rijn mond of deze regio al was af gevallen. Gecommitteerde J.C. |/an Duin zei stellig, dat Rijn- fYond nog steeds in de, race is n dat de-kansen, dat Water- wonderland naar Rijnmond :ömt, zelfs wat toenemen. ^Wanneer over een vestigings plaats beslist wordt, is'echter iniet te PvdA doet VVD en CDA laatste bod Johan Henderson pleit voor normale verhoudingen. Lotterdam CDA, SGP D'66 hebben zich bij de ramingen over de be- o Dting van Rijnmond uit gesproken tegen het hef- -fe'n van onroerend goed- Rotterdam "Uit een auto van 'een journalist, die geparkeerd jtond in de- Witte de With- jtraat, is een tas gestolen met t" aarin voor twintig mille aan ito-apparatuur, twee paspoor ten, een rij- en kentekenbe- Jvvijs, giro- en bankbescheiden 5en een enveloppe met duizend teulden. onbekenden kwamen de wa gen binnen door de ruit van de ;rechterach terportier in te belasting. Een voorstel van D'66, om 'deze belas ting op te schorten en een wijziging van de begro ting, waarbij de inkom sten hieruit werden ge schrapt, haalden het op geen stukken na in de raad. Het voorstel tot op schorting kreeg nog wel steun van PSP/PPR en CPN, maar de 30 stemmen waren niet voldoende te genover de 48 stemmen van PvdA en VVD. Met alleen de stemmen van CDA en SGP tegen besloot de Rijnmondraad er bij de rege ring op aan te dringen het wo ningbouwbeleid zo aan te pas sen, dat woningbouw en stads vernieuwing in Rijnmond niet stagneren. Dat de steun van CDA en SGP ontbrak lag ei genlijk alleen aan een wat on handige manoeuvre bij de in diening van het voorstel door de PvdA. CDA, SGP en D'66 voelen er niets voor, dat de bestuurskos- ten van Rijnmond voor de bui- tenstedelijke recreatie bij de recreatieprojecten zelf, of bij de gemeenten komen te lig gen. De andere partijen von den dat in principe wel juist, maar wilden er nog eens over, nadenken aan de hand van concrete projecten en rekenin gen. Een voorstel van de PvdA om alleen het komend jaar akkoord te gaan met de voorgestelde kostenverdeling, kreeg de steun van alle partij en, behalve CDA en D'66. Zestienhoven Een voorstel van H.G. Baren- dregt van het SGP om het da gelijks bestuur van Rijnmond te verzoeken medewerking te verlenen aan een optimaal ge bruik van de luchthaven Zes tienhoven heelde het niet. Hoewel de VVD over dit idee verdeeld stemde, waren de zes VVD-leden, die zich aan de zijde van de heer Barendregt, CDA en D'66 schaarden, niet voldoende om een meerder heid te behalen. Het dagelijks bestuur vond het voorstel ove rigens totaal overbodig. Een ander voorstel van de heer Barendregt om Rijnmond van de slechte naam „sane- ringsgebied" op 'het terrein van het milieu af te helpen, trok de indiener terug, toen er te weinig steun voor bleek te zijn. De. WD vond het vol doende, dat het dagelijks bé stuur toezegde in de raad terug te komen, als de resultaten van de sanering Van de afgelo pen jaren bekend zijn. Daar naar is een onderzoek gaande. D'66 vond het voorstel daarom een los gebaar en ook de PvdA was ertegen. In de tweede ronde van de be grotingsbehandeling van Rijn mond zijn nauwelijks nieuwe zaken aan de orde gekomen. Echte politieke discussies ont wikkelden zich niet en het bleef daardoor bij een verdui delijking van de eerder inge nomen standpunten. Rotterdam In de komende jaren staan Rijnmond belangrijke, le vendige en flit sende begrotings behandelingen te wachten. Waar nemend voorzit ter Joh. de Jong toonde zich tij dens de, volgen s^- H.R. Tiesma van PSP/PPR slaap verwekkende, tijdrovende en frustrerende, be handeling dit jaar bereid nieuwe wegen voor een betere aanpak te onderzoeken. Tiesma had ge vraagd om een schriftelijke af handeling van de algemene be schouwingen, om dat de raadsleden toch niet meer doen dan hun verhaal oplezen. Tiesma bleek be reid samen met twee leden uit de Pvd A-fractie - zijn ideeën uit te wer ken. Zijn idee wilde hij in-ieder geval besproken zien. Dat laatste wilde de heer De Jong wel toezeg gen. De waarnemend voorzitter wees er overigens op, dat het niet de schuld van het dagelijks bestuur is, dat de begrotingsbehan deling zo'n matte 'vertoning is. „De' poltieke partijen moeten leren zich te beperken tot de hoofdzaken en moeten niet aller lei belangrijke onderwerpen on dersneeuwen in een stortvloed van woorden", wees hij de raads leden terecht. Botterdam In een brief aan de leden van de fracties van VVD, CDA en SGP in de Rotterdamse gemeenteraad heeft de frac tievoorzitter van de PvdA, Johan Hender son, het laatste bod gedaan om tot normale verhoudingen in de raad te kunnen komen. Aan de suggesties, die hij al tijdens de begrotingsbehan deling in de raad heeft ge daan (evenveel leden in. de raadscommissies en het voor zitterschap van één of meeri nog in te stellen projectcom missies) heeft hij toegevoegd, dat zijn fractie over enige ja ren de nieuw te kiezen PvdA-fractie wil aanraden eventuele onderhandelingen over de collegevorming te beginnen met een eerste al gemene gespreksronde met alle in de raad vertegen woordigde partijen. „Zulks om voortaan ongewenste emoties te vermijden", aldus Henderson. Dit gebaar is het maximum dat van de PvdA-fractie te verwachten is, aldus Hender son, die zijn brief besluit met de hoop uit te spreken, dat VVD, CDA en SGP alsnog mogelijkheden zien om con structief op zijn voorstel in te gaan. Uit de brief blijkt voorts, dat de voorzitters van de fracties van VVD, CDA en SGP al leen over normalisering van het raadswerk (dus deelne ming in de raadscommissies) willen praten als er één of nieer leden van hun fracties 'alsnog in het college van B en W kunnen worden opge nomen. Het uitgangspunt van de PvdA is, dat de frac tie zich nu en in de voorzien bare toekomst wenst te hou den aan het met D'66 en 'klein links' gesloten progra makkoord, inclusief de daar bij afgesproken portefeuille verdeling in het college. l'ri Hratu-m wijM praktijken' in radfiritiitd af Rotterdam In IJssel- monde is een crisiscen trum ingericht voor Su rinaamse Rotterdam mers. Het initiatief van het actiecomité Fri Sra- nan is er op gericht om in Rotterdam verblij vende Surinamers zo ob jectief mogelijk voor te lichten over de gespan nen situatie in hun va derland. Verder is het' comité van plan om protesten, die onder _.de Rotterdamse Surinamers leven tegen het militaire bewind, te bundelen.en in te brengen bij landelijke initiatieven, die 'er op gericht zijn om de democra tie in Suriname te herstellen. „Alleen protesten op nationaal niveau kunnen doorklinken in Suriname. Geluiden van los van elkaar opererende groe pen Surinamers zullen geen enkel effect sorteren", aldus Rudy Somohardjo, een van de initiatiefnemers van het crisis centrum, dat gevestigd is in het gebouw van de stichting Setasan, op de hoek van de Grote Kreek en de Olympia- weg. Fri Sranan ('Vrij Suriname') is de eerste uit de Surinaamse sa menleving voortkomende groep in Rotterdam, die open lijk de gebeurtenissen in Suri name afwijst In een persbe richt spreken de bij Fri Sra nan betrokken Surinamers over mensonwaardige praktij ken, waarin niet alleen de mi litairen schuld hebben, maar ook al degenen, die op een of andere wijze verantwoordelijk zijn voor de huidige politieke situatie in Suriname. Fri Sra nan eist dat de betrokkenen bij de onmenselijke wandaden ('mishandeling, foltering en moord') berecht worden en hun straf niet zullen ontlopen. Andere in Rotterdam bestaan de Surinaamse welzijnsorgani saties als het COOS en SSBS hebben.tot nu toe niet gerea geerd op de gebeurtenissen in de voormalige Nederlandse kolonie. Volgens woordvoer der Somohardjo van Fri Sra- door Nico de Vries nan zijn de besturen van deze twee welzijnsinstellingen mo menteel verdeeld in voor- en tegenstanders van het militai re bewind. „Dat deze twee organisaties di rect na de coup het militaire gezag hebben toegejuicht, is voor ons echter geen reden om niet met hen te willen samen werken in een gezamenlijke strijd voor een humaan Suri name", aldus Somohardjo, die benadrukt dat het de hoogste tijd is dat de beide instellingen naar aanleiding van de recente ontwikkelingen duidelijk stel ling kiezen. Informatie f De informatie, die Fn Sranan over Suriname heeft, is hoofd zakelijk afkomstig uit de Ne derlandse "media. AUe gege vens worden nog eens dubbel gecheckt om waarheden en geruchten van elkaar te schei den. Rudy Somohardjo: „Er is veel onduidelijk. In enkele bladen bijvoorbeeld' heeft ge staan dat Somohardjo, een fa milielid van mij die destijds betrokken was bij een tegen- coup, bij de laatste arrestaties gedood is. Bij het ANP, dat nauwe relaties met de Neder landse ambassade onderhoudt, is daarvan niets bekend." Directe informatie vanuit Su riname is voor de in Rotter dam verblijvende Surinamers nauwelijks te verkrijgen: brie ven blijven uit, familieleden in Suriname doen er in schaarse telefoongesprekken uit angst voor repressailles veelal het zwijgen toe en in Nederland arriverende Surinamers zijn evenmin spraakzaam, omdat ook zij inzitten over het lot van achtergebleven familiele den en vrienden. „Een vriend, die eergisteren op Schiphol ar riveerde, deed het mij voorko men of wij meer wisten dan hij. Zelfs privé wilde hij niets zeggen", aldus Somohardjo. Ontwaakt Door de recente ontwikkelin gen zijn de Surinamers in Rot terdam volgens Rudy Somo hardjo op wrede wijze met de neus op de feiten gedrukt, „Het is alsof iedereen ont waakt en zich zorgen maakt over de toekomst van Surina me- Het is heel opvallend dat juist een rustige groep als de Javaanse Surinamers in Rot terdam het voortouw heeft ge nomen in een poging om de democratie in hun vaderland te herstellen." Het plotsklaps doorsnijden van de band met familieleden in Suriname en de daaruit voort vloeiende onzekerheid over hun wel en wee hebben ertoe geleid dat de Rotterdamse Su rinaamse gemeenschap meer dan ooit behoefte heeft om over hun vaderland te praten. „Het lucht op", aldus Somo hardjo. Op elk moment Door het crisiscentrum 24 uur per dag open te houden, lezin gen te organiseren en 'foor- lichtingsavonden wil F*i Sra nan bereiken, dat iedere Suri namer op elk gewenst moment een gewillig oor vindt. „Het is zeker dat er mensen zijn die vreselijke problemen hebben met wat er in Suriname is ge beurd", aldus Ruud Somohard jo, die aangeeft dat ook voor Nederlanders de deur van het centrum openstaat. „Het is van eminent belang dat Nederlan ders de gevoelens die onder ons leven kennen." Met name de politiek moet, volgens Fri Sranan, goed op de hoogte zijn van de gebeurte nissen in Suriname, omdat zij binnen afzienbare tijd een aantal belangrijke beslissingen heeft te nemen, zoals het al of niet stopzetten van ontwikke lingshulp. „Dat behoort een zorgvuldige afweging te zijn. Het is goed mogelijk dat, hoe logisch een beslissing als stop zetten van ontwikkelingshulp ook lijkt, het totaal verkeerd kan uitpakken. De gezagheb bers zouden makkelijk kun nen zeggen dat de Verenigde Staten en Nederland zich niet aan hun afspraken houden en vervolgens kiezen voor Cuba of een ander totalitair socialis tisch land. En dan zijn we nog verder van huis." Ruud Somohardjo Vervoersbond FNV: Rotterdam De Vervoers bond FNV wil dat de ongeveer 400 jeugdige leerlingen van de haven- en vervoerscholen .in Rotterdam op 21 december hun stagewerk onderbreken als de havenwerkgeversorga nisatie SVZ niet op korte ter mijn bereid is een aparte CAO voor hen af te sluiten. De bond vindt dat de SVZ te lang wacht met een op 1 no vember gedaan verzoek. Dinsr- dag heeft de bond de werkge vers in een brief meegedeeld snel antwoord te willen heb ben. De wens heeft te maken met de verlaging van de vergoe ding voor het werk dat de leerlingen tijdens stageperio des bij diverse Rotterdamse stuwadoorsbedrijven doen. De leerlingen zouden er globaal 240 tot 450 gulden per maand op achteruit zijn gegaan. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even verandering in. Adres- Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst P0stc 7 en goed beloond! Want voor die kleine» ty- e:-~ moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van het Rotterdamse Stadhuis. No u o °°nplaat, r.rals^nk 4e!^diaisnaar. 3sfco de- tVo°nplaate; -felefoon: """-——.J' xisodi'otiB -so/rï 'tuf

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5