'Stormpolder écht ROTTERDAMS N1EDWSRLAD verantwoordelij k' i'Wij wonen ook op Katendr echt Symposium in stadhuis Rijnmond ovèrgifEMK-terrrein Prostitutie voelt zich in een hoek gedrukt Buit van tien e.bij -• gewapende overval Buurman redt kinderen uit brandend huis Stadsverwarming Spijkenisse zonder Esso onhaalbaar r; 1 f. -i •- "hA- 'Tien jaar deelgemeentebesteV 1 ZATERDAG 18 DECEMBER 1982 Rotterdam Stormpolder-Vastgoed BV is verantwoor delijk voor het gif op het terrein van de Expolitatie Maatschappij Krimpen en niemand anders, ook niet de oud-directeur van het inmiddels geloten bedrijf bedrijf of de Recycling Terminal Moerdijk, een onderdeel van het'chemisch verwerkingsbedrijf Uniser op de-Moer dijk, een voortzetting van EMK in Krimpen. Dit zegt het dagelijks bestuur van Rijnmond in antwoord op het bezwaarschrift Van Stormpolder Vastgoed BV, waarin gesteld werd dat de eigenaren van Stormpolder, lie gebroeders Van Hoorn, Veen enkele, verantwoorde- jjkheid dragen voor het 2MK-gif.- Voor het opruimen ran de voor volksgezondheid in milieu schadelijke ehemi- :aliën op het EMK-terrein had 'Rijnmond dan ook bij '-anderen dan Stormpolder 'moeten zijn, zo hebben de idvocaten van Stormpolder bij herhaling tegen het open baar lichaam gezegd. Rijnmond is hef daar vol strekt mee oneens. Over de argumenten, die de advoca ten op tafel hebben gelegd,, zegt Rijnmond- in een brief, die vandaag bij Stormpolder. is aangekomen; „EMK blijkt op papier niet meer' te be staan. Noch is aangetoond dat Bernox, de besloten ven nootschap, die op naam staat van dè oud-directeur of de Recycling Terminal Moer dijk als huidige eigenaar van de installaties op het EMK- terrein aangemerkt kunnen worden". 'Medeplichtig' Uitvoerig gaat Rijnmond in op de rol, die het openbaar li chaam heeft gespeeld in het gïfsehandaal rond EMK. De advocaten 'van Stormpolder Vastgoed hadden op een zit ting van deberoepscommissie van het openbaar lichaam 'me deplichtigheid' gesuggereerd. Rijnmond duikt in het weer woord diep in het verleden. In 1972, zo stelt Rijnmond, is door haar toedoen reeds een gedeel te van het bedrijf nagenoeg gesloten geweest. Daarna is er veelvuldig overleg geweest en zijn er processen-verbaal opge maakt tegen het bedrijf, in ge vallen waar aangetoond werd dat de milieuwetten waren overschreden. Rijnmond blijft erbij, dat de gebroeders Van Hoorn als ei genaar van het terrein gewe ten hebben, dat hun eigendom ernstig vervuild was. Onder meer hebben zij begin van de zeventiger jaren een dadingso vereenkomst ondertekend, waarin afspraken werden ge maakt om een einde te maken aan de vervuilingspraktijken van EMK. In de brief merkt het dagelijks bestuur op dat met het ver strijken van de tijd het steeds urgenter wordt om het vuil te verwijderen van het EMK-ter- „rein. Stormpolder krijgt van een Rijnmond nog een maand de tijd 'ORiTeen werkplan op te, stéllen vóór* de wijze!"" waaróp - de duizenden tonnen chemisch afval worden afgevoerd. Blijft Stormpolder in gebreke dan zal Rijnmond politiedwang niet schuwen en zelf ingrijpen. De rekening, van de schoon maakactie gaat ook in dat ge val naar Stormpolder Vast goed BV. S Rotterdam Een If buurman heeft gister- middag twee kinderen S gered uit een woning s S op de eerste etage aan de Haring Pakker- S straat. De man vlucht- j= te met de kinderen het dak op waar de brand- H weer hen later van af s haalde. De brand was =g 5 ontstaan doordat de s twee kinderen met lu- 1 cïfers speelden. Een sE deel van de woning brandde helemaal uit gen is voorlopig onbe- s woonbaar. Rotterdam Aan het stads verwarmingsproject in Spijke nisse, dat van restwarmte van Esso gebruik zou maken, is al zeven miljoen gulden uitgege-' ven. Hoewel de restwarmtele- vering door Esso niet ""doorgaat, zullen de reeds gebouwde wo ningen en al in aanbouw zijn de woningen toch van stads verwarming worden voorzien. Over hoe dat zal gebeuren, laat het Rotterdams college zich niet uit. In antwoord op vragen van het VVD-raadslïd drs.G. van Gent antwoord het eolege, dat Esso geen sluitende garanties .kon geven voor de levering van restwarmte over een groot aantal jaren. Daarom is noodgedwongen van het project afgezien. Het is geble ken, dat het economisch niet haalbaar is bet stadsverwar mingsproject voor 14.000 wo ningen toch door te laten gaan met een andere vorm van warmteproductie. Traditiegetrouw is gister avond in de hal van het Rot terdamse stadhuis gisteren weer. de Noorse kerstboom overgedragen. De 32ste ver sie van het kerstgeschenk staat sinds die tijd weer in volle glorie op de Coolsingel. De burgemeester van Oslo, Albert Nordengen, verichtte de overdracht aan collega Bram Peper. De bijeenkomst werd opgeluisterd met mu ziek, koor- en samenzang. ^Rotterdam De prostitutie op Katendrecht is niet van plan zich zonder slag \,of stoot van het schiereiland te laten verdrijven. Gisterochtend demonstreerde Teèri groep bewoners in de hal van het stadhuis aan de Coolsingel vóór het behoud van de prostitutie in de wijk. Spandoeken met leuzen als: 'Wat Mid delland niet wil, willen wij Katendrechters wel', en: 'Katendrecht wereldbe- >memd, maar 'n handjevol wordt gedoemd', onderstreepten de reden van hun 'aanwezigheid. Hen ogenschijnlijk rustig tafereel voor de Black Sea Bar in de Atjehstraat. Maar de onrust is groot. jlders in het gebouw bena drukte op dat moment een an- ï'dere bewonersdelegatie van Katendrecht met het aanbie den van een petitie, dat het verwijderen van de prostitutie juist veel te laks geschiedt. De 'Kaap is nog steeds verdeeld. Vóór- en tegenstanders van de .prostitutie dreigen het recht in «gen hand te nemen. Dat de; situatie op Katendrecht verhardt, werd enkele dagen geleden nog eens onderstreept, toen circa dertig Katendrech ters zich naar de Atjehstraat begaven. Volgens een van hen .-ging het hier om een onschul dige actie, slechts met de be doeling de in de straat aanwe zige prostituees ongestoord hun werk te kunnen laten doen. „Terwijl wij de politie '®an de praat hielden, konden de meiges hun gang gaan", al dus de woordvoerder. Bedreigd 'e politie greep echter in. „Ze wamen met zestien man te- dijk", zegt Toon Muller, een *n de voorstanders van de >stitutie op Katendrecht. Hoewel we geen enkele aan- eiding hadden gegeven, wer- °ïi! de mensen weggestuurd kregen de, vrouwen een >ces-verbaal. Dit werd ge- tan. door rechercheurs, die db'epen in windjacks en op etbalschoenen. Tegen de vrouwen werd glashard ge zegd, dat ze maar naar de stad moesten gaan". Enkelen weten te vertellen, dat de politie was afgekomen op een noodkreet uit het kamp van de tegen standers van de prostitutie; men zou zich bedreigd hebben gevoeld. De voorstanders van de prosti tutie op Katendrecht zijn ech ter niet van plan zich voet stoots van het schiereiland te 'laten verdrijven. „Dat is de hele taktiek van de gemeente: opdrijven, van de ene wijk naar de andere. Als een stuk vee word je door de stad ge dreven", verklaarde een van de deelneemsters aan de de monstratie van gisteren in het stadhuis. Veelvuldig klinkt ook het woord discriminatie. Ook Toon Muller stelt, dat dit de beste aanduiding is voor de wijze waarop de Katendrecht- se prostitutie in elke vorm van overleg wordt genegeerd. „Ie dereen weet zo ondertussen dat de steeds maar weer als de bewoners van Katendrecht opererende actiegroep slechts een klein deel van de bevol king vertegenwoordigt. Toch wordt er steeds alleen naar hen geluisterd. Dat is discrimi natie. Ook wij wonen op Ka tendrecht. We zijn er zelfs ge boren, en dat is méér dan veel, leden van de andere actie groep kunnen zeggen". i door Hans Soeters Stichting Maar ook uit een andere hóek komt verzet tegen de plannen van de gemeente, om de over lastgevende prostitutie van Katendrecht te weren. Horeca en middenstand zijn onlangs overgegaan tot het oprichten van een stichting, die hun be langen moet gaan behartigen. „Door die acties van de politie zitten ze in het vreten van die mensen. En die zijn het beu. Het publiek blijft weg van Ka tendrecht Hierdoor zijn hore ca en middenstand 'gedupeerd. 21e pikken dat niet langer". Nog niet zo lang geleden ont vouwden de voorstanders van de prostitutie een plan, dat de overlast van de prostitutie tot een mïnimmum zou moeten beperken. Toon Muller: „Van een blok met vier pakhuizen in de Atjehstraat hadden we- één grote ontmoetingsruimte willen maken. Het ging om de panden 69 tot en met 75, die eigendom zijn van de gemeen te. Daar hadden dan de vrou wen naar toegekund, ook om even'een kopje koffie te drin ken. Het leek ons een goed plan". v/ Als een andere mogelijkheid wordt geopperd om de panden 55 tot en met 57, ook in de At jehstraat, die zijn opgekocht door een tatoeëerder, voor dit doel te bestemmen. Maatregelen „Enige tijd geleden is ook m».J.A.Reus, het raadslid van de WD, op Katendrecht ge weest. Hij heeft toen een kijkje genomen in de dichtgespijker de panden en vond de hele toestand maar een- waardeloze zaak. Ook hij was van mening dat er op korte termijn een ge sprek met B en W moest ko men. Maar vierentwintig uur voordat dit gesprek zou plaats vinden, kondigde B en W plot seling allerlei maatregelen aan tegen de prostitutie", aldus Muller. Toon Muller is van mening dat er op deze manier nooit een oplossing zal worden gevon den. „Zolang ze ons blijven discrimineren - alleen maar blijven luisteren naar eenzijdi ge informatie - zal het altijd onrustig blijven. Een eroscen- trum in het gebouw-van In- verpak aan de Keileweg is ook de oplossing niet. Wij wonen óók op Katendrecht Wij zijn échte Katendrechters en wil len niet langer worden gedis crimineerd. Men zal eens moe ten gaan beseffen, dat als er nü een stemming zou worden gehouden onder alle bewoners, het resultaat wel eens - heel verrassend zou kunnen zijn. Ik durf te veronderstellen dat de verhouding neerkomt op ze ventig tegen dertig vóór het blijven van de prostitutie op De Kaap". Gisteravond was het opnieuw onrustig op De Kaap. Voor het café de Black Sea Bar in de- Atjehstraat groepte een tiental verontwaardigde prostituées samen. Op straat controleer den tien politiemannen de pa pieren van elke langsrijdende automobilist. De sfeer was ge^, spannen. „Ach, die jongens.: doen ook maar-hun werk'',- klonk' het 'desondanks begrip-* voL „Maar waarom dit nou al lemaal zo provocerend moet'is ons een raadsel. Als de politie op deze manier door blijft; gaan, loopt het uit'de hand. We zijn vogelvrij! verklaard,., worden behandeld als 'vuil/euC dat pikken' wenietlu"riför komen. Nadat hij enige tijd naar de film had geke ken betrad hij het kantoor tje van de cassiëre waar de bedrijfsleiderook toeval lig aanwezig - was. Onder bedreiging van een vuur wapen moest de cassiëre de dagopbrengst afgeven en de bedrijfsleider zijn porte feuille. De dagopbrengst bedroeg zevenhonderd gul den, terwijl in de porte feuille een bedrag van tien duizend gulden zat. Na de overval liep de man hard weg. Rotterdam Ter gelegen heid van het tienjarig be staan van de deelgemeente raden van Rotterdam, wordt op maandag 24 januari 1983 een symposium gehouden met als onderwerp 'Tien jaar deelgemeentebestel'. Vier sprekers zullen.,,elk van uit hun eigen invalshoek, de binnengemeentelijke decentra lisatie door middel van deelge meenteraden, benaderen. De Amsterdamse wethouder Wal ter Etty spreekt in dit verband over binnengemeentelijke de centralisatie en deconcentratie in relatie tot de reorganisatie van het binnenlands bestuur. Dries van Velsen, lid van de bewonersvereniging Agniese- buurt, heeft als onderwerp: 'Waarom zijn wijk- en deelge meenteraden een slecht stelsel voor de directe betrokkenheid van wijkbewoners bij hun pro blemen?' De Utrechtse wet houder James Lith zet uiteen hoe in de Domstad de binnen gemeentelijke decentralisatie naar wijk- en buurtniveau wordt vorm gegeven. De Rot terdamse wethouder van wijk- aangelegenheden Henk van der Pols, tevens voorzitter van het symposium, spreekt over: 'Tien jaar deelgemeentebestel, •een kritische evaluatie". Na afloop van het symposium, dat 's middags om twee uur in de Burgerzaal van het Stad huis begint, kunnen, vragen worden gesteld. 's Avonds om acht uur begint een forumdis cussie, met in het forum de in leiders van 's middags. Rotterdam Een gewa- aan de Wolphaersbocht pende man heeft gister- overvallen^ De overvaller avond de cassiëre en de be- had een kaartje gekocht drijfsleider bioscoop Metro om de bioscoop binnen te

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1