ROTTERDAM 13 i Rotterdamse haven dreigt 'Russisch' graan te verliezen Hoogste punt RTT 'Het leven is vol risico's' Dordtse agent vrijgesproken van brandstichting m 'U gebruikte uw auto als wapen' li Sovjet-Unie zij kwestie van consulaat en directie hóóg Recreatie centrum in Zevenkamp geopend Twee maanden geeist voor inrijden op Heinenoorders Zwijndrechtse 'schutter' hoort voorwaardelijke tbr eisen ïtr Rotterdams Nieuwsblad saterdag 18 december 1982 ^erkg akboi 1 go& rg h dt he hoofc Je Sta Eun stigin idelq 'olga -s 'ja si ïotê Irani prijï •jdeiï elhea ec •Ogffi maa t Da rrtaa IJdel 1. Da K ij da •n be opds lÜ elfde! eiteit iuw(j twe rtrei blij inlij hi kelf eter. id el stelt krw kb" Rotterdam De Rotterdamse haven kan de overslag van het graan dat de Sovjet- Unie elk jaar in het buitenland (onder meer in de Verenigde Staten) moet kopen en dat via West-Europa naar Russische havens wordt verscheept, inderdaad vergeten al? de Russen woord houden. Nu het er naar uitziet dat de Nederlandse regering de Sovjet-Unie blijft weigeren in Rotterdam een consulaat te openen, zal het Rotter damse havenrecord van het voorbije seizoen zo'n anderhalf 'miljoen ton voor Rus land bestemd graan, in de periode november '81/mei '82voorlopig wel onaange tast blijven. Dit voorjaar kreeg Rotter dam van het ministerie van buitenlandse zaken al te ho ren overigens op een zo veelste verzoekdat een - Russische directie in Trans- world Marine Agency, het bedrijf dat de Russische scheepvaartbelangen in Rot- terdam behartigt, óók niet acceptabel is. Burgemeester dr. Bram Pe per weigert zich overigens neer te leggen bij de dreigen de, negatieve ontwikkeling voor de haven. Hij spreekt deze maand nog over de kwestie met minister van buitenlandse zaken mr. H.van den Broek. Heeft, vooruitlopend daarop, gezegd dat hij de diepere achter gronden van deze affaire wil weten. Want: „Tot op heden heb ik nog geen zakelijke ar gumenten gehoord die een .weigering van de regering zouden rechtvaardigen." door Bram Oosterwijk De burgemeester begrijpt niet - dat de regering afwijzend oor deelt over deze, voor de Rot terdamse haven uitermate be langrijke klant. Realiseert zich ook dat Rotterdam op dit punt geen zeggenschap heeft en volstrekt afhankelijk is van wat de regering doet en beslist. Serieus Directeur J. T. van Zonneveld van Transworld Marine Agen cy: „In januari zal het, denk ik, duidelijk zijn wat de Rus sen doen. Maar voor mij staat het vast dat het graan niet meer via Rotterdam zal wor den aan- en afgevoerd. Hun mededelingen daarover zijn serieus. Ze komen daar niet op terug. Kunnen dat niet." Een zaak die zeven jaar heeft gespeeld, nadert z'n climax. De Sovjet-Unie vindt het genoeg. Er volgen vrijwel zeker sanc ties nu Nederland een Sovjet consulaat in Rotterdam blijft afwijzen; in de haven die dit jaar ongeveer 1.800 Russische schepen zal behandelen! Het toelaten van twee Russen in de directie van Transworld komt, zoals gezegd, eveneens niet aan de orde: dergelijke functionarissen krijgen geen werkvergunning van 'Den Haag'. En het is voor de Sov jet-Unie: alles of niets. Volgens Van Zonneveld beschouwen de Russen beide zaken als één, .ondeelbaar geheel. nog in hun havens aan de Oostzeekust lossen. Van Zon neveld; „Binnen enkele weken is dat echter veranderd. Dan moeten die schepen naar ha vens in het Westen. En zoals ik al zei, het ziet er naar uit dat Rotterdam dit seizoen géén voor de Sovjet-Unie bestemd graan zal behandelen." Het zag er tot ver in dit jaar trouwens nog zo mooi uit. De Russen spraken nergens over. Anderhalf miljoen ton graan naar Rotterdam het afgelopen seizoen en zo'n zelfde hoeveel heid er ook weer uit: óf direct van groot zeeschip in klein zeeschip óf via silo-opslag in kleinere schepen. Totaal wérd er dus zo'n drie miljoen ton behandeld, tegen slechts één miljoen ton een seizoen eerder. Directeur P. H. van der Vorm van de Graan Elevator Maat schappij (GEM), die negentig procent van die graanoverslag heeft verzorgd, zei in. februari over het" feit dat Rusland de Rotterdamse haven voor het seizoen '81/ '82 een grotere rol in het graangebeuren had ge geven: „Ik ben daar vier jaar mee bezig geweest. Het is een geweldige zaak voor de ha ven." De GEM had de Sovjets daar een totaal-aanbieding voor gedaan: voldoende op slagcapaciteit, een goede servi ce en een concurrerend tarief. Dat laatste woog zwaar, want de Rotterdamse prijs heeft een aantal jaren nogal ongunstig afgestoken bij wat Antwerpen deed; nu ligt het tarief voor lossen en Iaden ongeveer ge lijk. Antwerpen en Hamburg Antwerpen en Hamburg zijn er goed mee, want dat zijn de -havens die de Russen, zoals ze Zelf hebben aangekondigd, meer zullen, gaan inschakelen bij de overslag van het graan (plus het sojabonen meel) dat ze vanwege een te geringe ei gen produktie nu alweer ja renlang moeten kopen in (vooral) de Verenigde Staten, Canada, Argentinië en Brazi lië. Het politieke weegt voor hen opnieuw zwaarder dan het commerciële belang dat de Rotterdamse haven sneller werkt, de allergrootste graan schepen kan ontvangen, de beste is als het gaat om het los- sen van graan uit grote sche pen, het Iaden in kleinere Versnelling In Antwerpen is een paar we ken geleden de zaak van de graanoverslag in een versnel ling geraakt. Prof. dr. V, N. Beletski, Sovjet-ambassadeur in Nederland, sprak daar bij de opening van een eigen Transworld-stuwadoorsbedrijf de eerste vice-minister voor de Russische zeevloot Tichonov, die hem zei dat de Sovjet-Unie niet langer aan de lijn gehou den wenste te worden en de overslag van graan beslikt naar Antwerpen en Hamburg zal verplaatsen als het consulaat- sprobleem en de kwestie van het toelaten van Russische di recteuren in het Rotterdamse kantoor van Transworld de komende maanden niet wordt opgelost. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken liet woensdag in een eerste reactie echter al blijken dat er géén sprake zal en kan zijn van een consulaat. Dit op basis van reeds in '76 gedane mededelin gen dat het Russische ambas sade-personeel het consulaire werk in Rotterdam best aan kan (de afstand tussen Den Haag en Rotterdam is kort) en dat de aanwezigheid van Rus sische onderdanen in dit land géén Nederlands belang dient. Belgié en West-Duitsland han teren trouwens andere, meer op de commercie gerichte re gels. Antwerpen en Hamburg hebben een Russisch consulaat en de Transworld-vestiging in de haven van Antwerpen bezit een Sovjet-top. In Antwerpen hebben de Russen bovendien grote, eigen belangen in de stuwadoors-afhandeling van hun schepen; in Hamburg is hun invloed wat dat betreft eveneens tamelijk groot. Ham burg heeft daarbij het extra voordeel dat de afstand naar de Russische Oostzeehavens WuTO schepen en cm de dels begonnen graanversche- ptngsseizoen nog geen enkel Van Z°nneveM. schip met 'Russisch' graan ge zien. Dat heeft overigens niets te maken met de kwestie van het consulaat of van de Russi sche directie, maar het houdt verband met de weersomstan digheden. De Oostzee is op dit moment namelijk nog steeds ♦bevaarbaar geen ijs!- en de Russen kunnen de uit Noord- t?r<?ajn komen, met Amerika en uit Zuid-Amerika .komende graanschepen zelf „Het consu laat en de directie zijn één ge heel. Mocht het ene wel door gaan en het andere niet, dan lijdt Rotterdam er toch onder. Althans, dat is de stand van zaken öp dit ogenblik. De Sov jet-Unie heeft een consulaat nódig. Bijna tweeduizend sche pen zullen er dit jaar naar Rot- zo'n zes tigduizend opvarenden. Ver der begrijp ik heel goed dat Russen eigen mensen ir^de top van ons bedrijf willen. Er gaat hier voor tientallen miljoenen guldens om en daar willen ze zelf zo nauw mogelijk bij be trokken zijn. Voor mij is het ook beter om één of twee mensen te hebben die voor een soepeler contact met Mos kou kunnen zorgen. Boven dien, als de Russen hier hun mensen zouden mogen statio neren, dan zal de haven ervan profiteren. Men wil geld in vesteren in de stuwadoorssec tor en ook een bedrijf opzetten dat zelf de Sovjet-containers kan onderhouden en repare ren. Het gaat om vele duizen den containers per jaar." In havenkringen is het bekend dat de Sovjet-Unie graag een flinke financiële deelneming wil in een bestaand Rotter dams stukgoed-stuwadoorsbe- drijf, omdat men dan meer in vloed kan uitoefenen op de laad- en lostarieven, Het grootste deel van de Sovjet schepen wordt op dit moment nog altijd geladen en gelost bij de stuwadoorsbedrijven Multi- Terminals en Müller-Thom- sen. De Russen streven echter naar een zo laag mogelijk kos- tenpakket, omdat harde valuta kostbaar zijn. Datzelfde geldt voor de reparatie c.q. het on derhoud van containers: ook dat moet volgens hen goedko per kunnen dan nu het geval De Vevgeniy Nikonov, een van de kleinere Russische sche pen die het afgelopen seizoen graan laadde bij de GEM Veel geld De Russisch scheepvaart geeft veel geld uit in de Rotterdam se haven. In 1981 ging het om bijna zeventig miljoen gulden. Van Zonneveld rekent dit jaar via lijn vaart, graan versche pingen, olie-aanvoer e.d.op ruwweg honderd miljoen. Met daarin een bedrag van vijf miljoen gulden dat de onge veer 300 Russische schepen die in '81/'82 in Rotterdam graan hebben geladen, de gemeente aan havengeld hebben opgele verd: geld dat volgend jaar vrijwel zeker dus niét binnen komt. Verder is er dit jaar bij de GEM zo'n 20 miljoen gul den omgegaan aan het behan delen van het voor Rusland bestemde graan. GEM-directeur Van der Vorm: „Omdat we het 't afgelopen seizoen zo goed hebben ge daan, rekende ik voor volgend jaar op weer anderhalf mil joen, mogelijk zelfs twee mil joen ton. Nu dit dreigt weg te vallen, komt dat neer op een verlies aan overslag van, zeg maar, tien procent, want vorig jaar hebben we als GEM totaal ruim negentien miljoen ton la ding behandeld. Daar komt bij dat we komend jaar zeker óók een half miljoen ton tapioca uit Thailand minder zullen doen, als gevolg van de gelimi teerde import die de EEG heeft voorgeschreven. En dan heb ik het nog niets eens over de recessie." Van der Vorm heeft twee da gen geleden nog een gesprek gehad met ambassadeur Be letski: „Hij heeft me toen nog eens onomwonden gezegd dat we 't echt kunnen vergeten als er niet aan de wensen van de Russen wordt voldaan." <s* T t Rotterdam Aan de Oude Maasweg (Botlek) is de vlag gehesen omdat daar de nieuwbouw van het bedrijf Rotterdams Tankautotransport (RTT) het hoogste punt heeft bereikt. Aan het vlaggetouw stond directeur W. Hoyer van Hoyer GmbH in Hamburg, waarvan RTT een dochteronderneming is. RTT neemt volgend jaar juli het Botlek bedrijfsterrein in gebruik. Men gaat daar dan via de weg, het water of per spoor aangevoerde tankcontaïners lichten, op slaan, schoonmaken en repareren. Het terrein is 30.000 vierkante meter groot, waarvan 3.500 vierkante meter wordt be- bouwd (o.a. met een kantoorpand en een onderhoudswerkplaats). Het huidige per soneelsbestand (125 werknemers) kan dankzij de nieuwbouw, die 11,5 miljoen/ gulden kost, met zo'n tien procent wor-j* den vergroot. j* Middelburg De rechtbank in Middelburg heeft een 28- jarige agent van de Dordtse gemeentepolitie vrijgespro ken van brandstichting. De officier van justitie mr. R. Daverschot eiste op 3 decem ber tegen de man een gevan genisstraf van een jaar geëist voor opzettelijke brandstich ting in de snackbar van een kennis te Axel op 10 juli van dit jaar. De politieman liep bij deze brand ernstige brandwonden op. Volgens zijn eigen verkla ring was dat gebeurd tijdens bluswerkzaamheden- nadat hij in het voorbijgaan de brand toevallig had ontdekt. Later vond de politie in het frites- hok van de uitgebrande snack- barhet paspoort en rijbewijs van de politieman terug. Na een brandwondenbehande ling van veertien dagen in een ziekenhuis heeft de agent van juli tot oktober in voorlopige hechtenis gezeten. Tijdens de behandeling van zijn zaak heeft hij alle beschuldigingen die de officier van justitie te gen hem aanvoerde van de hand gewezen en ontkend. De rechtbank achtte gisteren onvoldoende bewijs voor op zettelijke brandstichting bewe zen en sprak de politieman vrij. De Middelburgse officier van justitie overweegt om te gen dit vonnis in hoger beroep te gaan. Rotterdam De Ze- venkampse ring heeft sinds gisteren een recre atiecentrum. Portefeuil lehouder van welzijn, de heer J.Morks, opende het nieuwe recreatiecen trum door een waterval in werking stellen. Tien tallen kinderen renden hierna met een ballon het water in. De nieuwe accomodatie is gevestigd aan de Ze- venkampse Ring 301 en bestaat uit onder meer een sporthal, een fit nesscentrum en een zwembad. Vanavond is er een tropisch feest, jr Dordrecht ~""en 21-jarige inwoner van «venbergen hoorde gisteren in Dordrecht een gevangenisstraf van twee maanden en "een ont zegging van de rijbevoegd heid voor een half jaar tegen zich eisen. Hij stond terecht, omdat hij in mei op de Dorpsstraat in Heinenoord op drie mensen was ingere den, die gebaren naar hem hadden gemaakt vanwege zijn snelheid. Een van de mannen was bij nadering van de verdachte de weg opgelopen, om de Zeven berger met gebaren duidelijk te maken dat hij te hard reed op de smalle dijk. Deze rea geerde hierop, door voorbij te rijden, snel om te keren en op de drie mensen te rijden. „Poging om hen van het leven te beroven of hen ernstig li chamelijk letsel toe te bren gen", heette het in de dagvaar ding. „Ik ergerde mij er aan, dat ze zich met mijn snelheid be moeiden", zei de jongen, die vertelde kort voor het voorval onen>gheid te hebben gehad. „Het gebaar was de druppel die de emmer deed overlo pen", verklaarde hij. In eerste instantie zei de jongen de be doeling te hebben gehad, even een paar klappen uit te delen. Toen bij zag dat het om drie personen ging, besloot hij zich te beperken tot het „eens even flink laten schrikken". Lange tijd besteedden de rech ters aan punten die in de ver klaringen van verdachte en bedreigden niet overeen kwa men. Volgens de 'drie' passeer de de auto, kort nadat ze wa ren weggedoken, het punt waar ze even tevoren nog stonden. De Zevenberger meende echter dat ze al in een steegje stonden toen hij om keerde, zodat hij ze nooit had kunnen raken ook al had hij dat gewild. De officier van justitie L. Ph. den Hollander vond hoe dan ook het gebruik van de auto om boosheid af te reageren een actie waaraan grote risi co's zijn verbonden. „Mensen die zo reageren verdienen het niet om auto te mogen rijden", stelde hij. Hij eiste naast de ge vangenisstraf daarom een half jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. Uitspraak: 29 de cember. Dordrecht „Ik weet het niet, ik weet het echt niet meneer". Dat was bijna het enige, dat een 45-jari- ge Zwijndrechter gisteren de rechtbank in Dor drecht kon vertellen over het gebeuren op 29 augus tus van dit jaar. Hij be dreigde op die dag drie mensen met een vuurwa pen en raakte met twee schoten de auto waarin zij wegreden. Officiervan justitie R.H. J. de Vries eis te een voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering en een cel straf die beperkt zou blij ven tot de duur van het voorarrest. De Zwijndrechter kon wei nig toevoegen aan de verkla ringen van de drie bedreig den, een buurman en zijn schoonouders. Hij ontkende niet maar zei steeds zich niets te kunnen herinneren. Wel wist hij nog dat hij op de bewuste dag ruzie had met zijn zoon en dat hij onder in vloed van alcohol en valium verkeerde. Bij de ruzie vie len klappen en toen de buur man zijn schoonouders naar huis wilde brengen hoorden ze zelfs een schot. Nadat ze in hun auto hadden plaatsgenomen kwam de schutter op hen af en richtte hij zijn wapen op het hoofd van zijn buurman. Een van de kogels, die hij op de we grijdende auto afvuurde, trof de achterruit. De vrouw zat op dat moment weggedoken op de achterbank. Verdachte leek zich nauwelijks bewust van het risico hiervan. ,Op vragen van president van de rechtbank L. Frijda ant woordde hij: „Het leven is vol risico's". Herhaling In het psychiatrisch rapport werd vermeld dat de man verminderd toerekeningsvat baar moet worden geacht. Vele factoren kunnen bij hem volgens het rapport ge makkelijk bijdragen tot een explosie van agressie en hij voelt 2ich snel bedreigd. De officier wees er in zijn requi sitoir op dat de kans op her haling hierdoor aanwezig is. De Vries duidde in dit ver band ook op de straflijst van de Zwijndrechter, die verbo den wapenbezit en andere bedreigingen vermeldt. Mede omdat hij de feiten op zich (wapenbezit, bedreiging en schieten) bewezen achtte, eiste hij de voorwaardelijke t tbr. Hoewel de Zwijndrech- t ter zelf de indruk had, dat hij het wel alleen zou red den, nu hij geen alcohol meer gebruikt, eiste de offi cier tevens een verplichte begeleiding door de reclasse- 1 ring.- De raadsman van de ver dachte meende dat zijn cliënt tijdens de schoten door aller- i lei oorzaken een moment van volkomen ohbewustzijn doormaakte en wees daarbij op de herhaalde uitspraak: S „Ik weet het niet", die hij (- niet als een leugen maar als een verdringing bestempel- de. Hij vroeg om vrijspraak, De meervoudige kamer van -jjl de rechtbank doet op 29 de- cember uitspraak in de zaak../'^

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3