REGIO 'Mijn bed is van levensbelang' Horeca kwaad over party bij Controle van het GAK i Zwijndrechtsepolio-patiënt Klootwijk Huize Overburgh 'valse concurrent* •r: f La Rëhaissahcej 'mm Li;:- :Ur «y li-I mÊÊÈÈÊ ËÊsgSMêÈ Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 18 december 1382 Zwijndrecht „Waarschijnlijk de griep", dacht Zwijn- drechtenaar D. Kloot wijk toen hij hoofd- De heer en mevrouw Kloot wijk op en bij het gigantische schommelbed. Zwijndrecht De heer Klootwijk moet af en toe in het ziekenhuis worden opgenomen, bijvoorbeeld voor onderzoek. Hij kan dan zijn werk voor de Dienst Sociale Werkvoor ziening (DSW) niet uitvoe ren. Zoals in ieder bedrijf, geeft de werkgever (de 1 DSW) dit door aan de be drijfsvereniging. Het gevolg hiervan is, dat binnen korte tijd (tot grote ontstemming van dochter Rïna) een controleur van het GAK voor de deur staat om te zien of de heer Klootwijk inderdaad naar het ziekenhuis is. „Volgens mij hebben die mensen een vuiltje in hun oog. Ze kunnen toch wel begrijpen dat mijn vader alleen maar naar het zie kenhuis kan zijn en niet zomaar een dagje weg Is. Ze weten daar toch, dat hij al 25 jaar aan zijn bed ge bonden is", aldus Rïna. Volgens de heer Vlot van het GAK is deze gang van zaken normaal: „Als ie mand zijn werk niet kan doen door ziekte, dan moet dat worden beoordeeld. Wij krijgen dit als be drijfsvereniging door van de werkgever en gaan dan bij de bewuste persoon op bezoek, om te zien waarom hij zijn werk niet kan ver richten". Volgens hem maakt het niet uit, waar de werkne mer zijn werk verricht. Het enige criterium is, dat deze zijn werk op een be paald moment door om standigheden niet kan ver richten „en dat moet wor den beoordeeld". pijn voelde opkomen. Overwerken zou er die dag niet bij zijn. De volgende dag werd de dokter ge beld. 'Griep' was ook zijn diagnose. Later op de dag verdween echter de controle over de armen. Een spoedopname in het Gemeenteziekenhuis in Dordrecht werd noodzakelijk. Toen er echter ook ademha lingsmoeilijkheden optraden, moest Klootwijk naar het Rotterdamse Zuider ziekenhuis verhuizen. Letterlijk verhuizen met een verhuiswa- Oostvoorne Wat een kleine 'I advertentie al niet voor grote gevolgen kan hebben. De g Oostvoornse kok Gertjan van der 1 Hoest heeft het geweten! Hij plaatste 1 een annonce om een wilddiner in huize Overburgh aan te -1 kondigen en kreeg I prompt de hele plaatselijke I horecawereld over g zich heen. Zelfs de politie kwam eraan 1 te pas, maar de party ging door, en g achteraf blijkt de hele rel niet meer i dan een storm in een glas water. Gertjan van der I Hoest is van beroep I 'traiteur nouvelle -g cuisine', zoals dat J met een deftig ,g woord heet. Niemand zal direct g begrijpen wat dat I betekent. Party g service klinkt al een 1 stuk eenvoudiger, de 2 duidelijkste M benaming is echter: kok aan huis. Stel u heeft een leuk feestje S te vieren met vrienden en bekenden en u wilt uw gas- S ten tevens verrassen met g een overheerlijke maaltijd. H Als u geen zin heeft om zelf S de hele avond in de keuken =j te staan, of als uw kook - kunst niet verder gaat dan S het bereiden van een kro- H ket, kunt u een traiteur bel li len. Deze zorgt dan tegen S betaling voor een verruk- S kelijke maaltijd, zodat uw feest is uitgegroeid tot een waar culinair festijn. Het echtpaar Schalij uit S Oostvoorne had ook wel jg eens zin in zo'n party. Ze g nodigden hun vriend Van s der Hoest uit om op zater- j= dagavond 11 december een S maaltijd te verzorgen in hun sfeervolle eeuwenoude woning aan de Hoflaan 17. H De traiteur zag dat hele- maal zitten. Het sjieke land- huis Overburgh, waar in g voorbije eeuwen leden uit het gevolg van de Graven S van Voome vertoefden, 5 bood een prima entourage voor een uitgebreid en sfeervol diner. Een wilddi- g ner a la Renaissance zou S ten huize van tandarts Schalij worden gehouden, muzikaal omlijst door een Traiteur Van der Hoest: „Met die advertentie ben ik in de fout gegaan." ensemble bestaande uit ela- vecimbel en blokfluiten. Oftewel: een menu dégusta- tïon met wildgerechten en bijpassende muziek uit een ver vervlogen tijd, stijlvol ler kon het allemaal niet. De uitnodigingen gingen de deur uit en andere voorbe reidingen werden getrof fen. Van der Hoest bestelde het kristal, het servies, de wijn en het wild. Allemaal door Willem Pekelder het duurste van het duur ste, het neusje van de zalm, want „ik eet niet van me- pal-borden", zegt de trai teur. Inmiddels bleken de kosten waanzinnig te zijn opgelo pen. Om de kosten wat te drukken besloot Van der Hoest een advertentie te plaatsen om op die manier meer mensen naar huize Overburgh te „lokken". Maar helaas... op de adver tentie kwam geen enkele reactie. Tenminste niet uit de hoek waaruit de traiteur had verwacht. Wel had de horeca uit Oost voorne en Rockanje een bij zondere interesse voor de kleine annonce. Grote ver ontwaardiging maakte zich meester van Anja Wage- veld, eigenaresse van res taurant 't Golfie in Rockan je, toen ze de advertentie onder ogen kreeg. „Valse concurrentie", zo schoot het door haar hoofd. Ze belde de toonaangevende restau rants in Westvoome op en bracht zo het balletje aan het rollen. De heer G. Göbel van café restaurant badhotel Duin oord in Oostvoorne diende namens de gezamenlijke horeca een klacht in bij de werkgroep para-commerci alisme en mede dorpsbe woonster Suze de Vries van bistro Parkzicht stapte zelfs naar de politie. Het pro bleem van de horecabazen in een notedop; Van der Hoest treedt met de adver tentie op het terrein van WILDDINER f a LA RENAISSANCE Op ïaterd.g II december breij La Renaissance 'een meriudégi latiori met wildgorechlen ter tf in hel sfeerynlle „Overburgh" i JJioflaan 17 te Oostvoorift Een speciaal ensemble bestaanc clavecimbel en blokfluiten'! ek uit voorbijeeeuwen';U gehore bréngen. - Voor nadert" inlichtingen en r ïn.ng kümvU contact op! Gertjan van der Hoest Iraileur-ntmvelle cuisine Zivartelaan 1 3233 AX Oostvooriyv^ De advertentie waardoor alle narigheid ontstond. het restaurantbedrijf zonder dat hij de vereiste papieren op zak heeft, met andere woorden beunhazerij... Göbel: „Als u morgen naast mij een hotel-restaurant opent, heet ik u van harte welkom. Maar dan moet u wel aan alle eisen in de drank- en horecawet vol doen en ook alle kosten be talen zoals vergunning- recht, toeristenbelasting, de aanslag Warenwet, en noem maar op. Dar> 'ind ik alles o.k. Maar wat ei nu is gebeurd, is valse conc ïrren- tie. Het diner was niet be sloten, een particulier huis werd opengesteld als res taurant..". Suze de Vries: „Overburgh met die mooie balken aan het plafond, zou best ge schikt zijn als restaurant, maar dan moet de eigenaar wel delen in de lusten en lasten van het restaurantbe drijf, en dat kost, als ik naar mezelf kijk, tiendui zenden guldens per jaar. Kosten waar ik ook liever vanaf zou zijn." De heer A. Philipsen, direc teur van grand hotel Cen tral in Rotterdam en tevens landelijk voorzitter van de werkgroep para-commerci alisme (oftewel beunhazerij) vertelt dat Van der Hoest voldoet aan de eisen die aan het traiteurschap worden gesteld. Hij staat met zijn bedrijf „La Renaissance" ingeschreven bij de Kamer van Koophandel, heeft een vestigingsvergunning en de nodige vakbekwaamheid spapieren. In hoeverre de traiteur met de advertentie over de schreef is gegaan, zal wor den uitgezocht door de af deling Rijnmond van de werkgroep. De voorzitter van deze club, de heer J.C. van Velzen, zelf overigens ook traiteur, tilt niet zo zwaar aan het hele geval. „Ach, ik zal nog eens met de heer Göbel gaan pra ten...". De politie van Oostvoorne heeft zaterdagavond de eet- partij door de vingers ge zien. „De heer Van der Hoest heeft ons beloofd dat hij in het vervolg geen ad vertentie meer zal plaat sen", laat wachtmeester eerste klas J. van Bree we ten. De ruim twintig gasten konden voor 125 gulden per persoon dus ongestoord ge nieten van de paté van ko nijn op herfstsalade, de bos- duif met appeltjes en het wildzwijn „Overburgh", om maar eens een paar uitgele- j zen gerechten te noemen. De traiteur nouvelle cuisine is een beetje overdonderd door de golf van protest I naar aanleiding van een i kleine vergissing: „Wat ik doe is volkomen legaal, zo- i lang het in besloten kring gebeurt, en de gasten per- soonlijk worden uitgeno- j digd. Met die advertentie ben ik in de fout gegaan, I maar om daar nou zo'n op- hef over te maken...". Overigens is hij van plan I om in de toekomst een res- j taurant te beginnen, com- pleet met de benodigde ver- i gunningen en papieren. I Wmm MB gen, want in de am bulance was geen plaats voor de beno digde beademingsap paratuur. Dit is nu ruim 25 jaar ge leden. De Zwijndreehte- naar is sinds november 1955 zijn bed praktisch niet meer uitgeweest. De 'griep' bleek poliomyelitis te zijn, kinderverlamming. Klootwijk was, een van de slachtoffers van de polio epidemie die in '55 en '56 het land trof. Bijna twee jaar verbleef hij in het Zuiderzieken huis. Daarna ging hij naar huis, omdat in 1957 werd bepleit om oudere beade- mingpatiënten thuis te la ten verplegen als dat enigszins mogelijk zou zijn. Zijn terugkeer naar Zwijn drecht had echter nogal wat voeten in aarde, want de verzorging moest door zijn echtgenote op zich worden genomen. Zij kreeg hiervoor in het ziekenhuis een oplei ding van drie maanden. „Ik door Hans van Vessem Huize Overburgh, waar vroeger leden uit het gevolg van de Graven van Voome verbleven was de plaats waar de culinaire fijnproevers bijeenkwamen. rustig tempo. Dit bed is een van origine Deense uitvin- ding. Om het te ontwerpen f zijn proeven genomen met t iemand die op een deur lag, die over een ton werd gerold. Uiteindelijk is daar dit ver nuftig bed uit voortgekomen. Voor mevrouw Klootwijk 'r heeft de ziekte van haar man een ingrijpende wijziging in haar leven betekend, die ze echter zonder dralen heeft aanvaard. Zij is 24 uur per dag in de directe omgeving van haar man te vinden om hem te verzorgen. „Eens in de week komt er een oppas, zodat ik dan een middag kan doen wat ik wil. Dan kan ik boodschappen doen en eens naar de kapper gaan. Ook hebben we een vriend, die in noodgevallen wel eens komt oppassen. Als mijn man eens in de maand een weekend naar het ziekenhuis gaat om het vochtgehalte in zijn li- chaam op peil te laten bren- gen heb ik vrij. Dan gaan I mijn dochter en zijn broer bij hem op bezoek en kan ik mijn eigen gang gaan." j moest leren omgaan met de verzorging van beademings- patiénten en met de daarbij noodzakelijke technische ap paratuur, zoals het bed en de beademingsapparatuur. Ik heb zelfs aan het eind van die opleiding een examen moeten afleggen", aldus me vrouw Klootwijk. Opleiding „Het was een hele gok, want mijn man was de eerste zoge heten home-care patiënt in Nederland en Europa. Ik heb toen gewoon gezegd: Ik pak 't aan. Toen heb ik die oplei ding gekregen." Daarbij kon op de volledige steun van de medici van het Zuiderzie kenhuis worden gerekend. „Als het nodig is kan ik dag en nacht naar het ziekenhuis bellen en de dienstdoende arts komt dan direct, of ver telt me door de telefoon wat ik moet doen." Ook in het huis moesten de nodige aanpassingen worden aangebracht om 'de baas' te kunnen ontvangen. Zijn gi gantische bed moest een plaats krijgen in de huiska mer, die op constante tempe ratuur moet worden gehou den. Om in de zomer toch van de buitenlucht te profi teren moesten openslaande deuren en een terras worden aangelegd. Dit kon allemaal worden gereaTseerd dankzij zijn oude voetbalclub, DFC, die een Dick Klootwijk Fonds in het leven had ge roepen. Van het terras heeft hij direct op de dag van zijn thuiskomst kunnen genieten, omdat op het voetbalveld achter het huis een junioren- wedstrijd tussen DFC en Zwijndrecht werd gespeeld. Vanuit zijn bed kon hij zijn grootste hobby gadeslaan. Schommelbed Het gigantische schommel- bed het eerste in Neder land is voor Klootwijk van levensbelang. Door het op en neer schommelen wordt zijn ademhaling gere geld, omdat zijn spieren niet meer werken. „Het heeft drie maanden geduurd voor dat ik aan dit bed gewend was. Ik ben begonnen met een minuut per dag in dit bed te liggen, omdat de dok toren bang waren, dat ik zee ziek zou worden. Heel in het begin, ben ik inderdaad wel eens zeeziek geweest. Ik viel dan weer terug en. moest er opnieuw aan wennen." Nu schommelt het bed 24 uur per dag. Een zacht zoe mende elektromotor beweegt het continu op en neer. Ina demen op de opwaartse be weging, uitademen op de neerwaartse. Eten, drinken, wassen en werken, alles ge beurt schommelend in een Legpenning Beiden hebben voor deze bij zondere manier van samen leven een bronzen legpen ning gekregen van het Prin ses Beatrixfonds. De voorzit ter van dit fonds, oud-com missaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaas- esz noemde het tweetal bij die gelegenheid een 'unieke twee-eenheid', die het „erg nauw neemt met de trouw belofte om in voor- en tegen spoed bij elkaar te blijven." Door dit Prinses Beatrix fonds kunnen 'de Klootwij ken' ieder jaar twee weken op vakantie gaan. Op diverse plaatsen in Nederland zijn aangepaste vakantiehuizen neergezet. Jaren achtereen ging de familie naar Some ren. In dit huis moest zelfs een paal in de kamer worden weggebroken om het bed binnen te kunnen krijgen. „Bij de nieuwe huizen is er met de bouw op gelet, dat ook de Klootwijken hier op vakantie kunnen", aldus dochter Rina. Z«j gaat altijd mee op vakantie, om haar moeder te ontlasten. „Anders zou ik daar niet eens bood schappen kunnen doen", zo zegt haar moeder. De vakanties brengen voor het gezin wel de verandering van omgeving, maar ook op de vakantie-adressen blijft het bezoek af- en aan lopen, evenals thuis. „We hebben drie vrienden van DFC, die iedere maand langs komen. Dat doen ze ook tijdens de vakanties. Trouwens de fa milie ook. We moeten thuis en op vakantie gewoon een agenda bijhouden om het be zoek te kunnen plannen. Ge lukkig hebben we in de loop der jaren veel vrienden ge kregen en gehouden", aldus mevrouw Klootwijk. Werk De Zwijndrechtenaar is in dienst van de DSW (Dienst sociale werkvoorziening) in Dordrecht. Iedere dag maakt hij met zijn linkerhand, de enige die hij nog enigszins kan bewegen, onderdelen voor diverse apparaten, zoals koffiezetapparaten en sche merlampen. Hiervoor heeft hij een speciale mal, die hij met die ene hand kan bedie nen. Zijn vrouw moet er ech-; ter wel de onderdelen instop pen of uithalen. Dit werk! wordt hem door de DSW ge-; bracht „en daardoor hebben' we ook weer diverse mensen' leren kennen." In de loop der jaren is huize; Klootwijk vele malen betre-. den door medici, die kennis! wilden maken met het home-care programma. Dé heer en mevrouw Klootwijk waren immers de eersten in Europa, die een dergelijke behandeling uitvoerden. In1 later jaren zijn er velen bij' gekomen. „Ik ben echter de, enige in zo'n bed", aldus Klootwijk, „maar home-care' strekt zich ook uit over an dere apparaten, zoals bijvoor beeld nierdialyse."/ l/i/gg r,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5